لوگو صبا ویزا

اخذ اقامت با خرید ملک در اسپانیا (قوانین 2023)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ اقامت با خرید ملک در اسپانیا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

همانطور که می‌دانید برای مهاجرت به یک کشور خارجی روش‌های متفاوتی وجود دارد که شامل ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه‌ گذاری، ویزای خرید ملک، ویزای ازدواج و تولد هستند. اما اگر سرمایه کافی را دارید و محدودیت سنی و نداشتن مدرک زبان امکان استفاده از روش‌های دیگر راه به شما نمی‌دهد، بهترین راه‌حل خرید ملک در کشور مقصد است. البته این روش هم مزایا و معایب خود را دارد و به همین دلیل است که ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد خرید ملک در اسپانیا و دریافت اقامت دائم این کشور اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید تا برای انتخاب و خرید ملک در اسپانیا بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید ملک در اسپانیا

کشور اسپانیا به منظور رشد و توسعه اقتصاد خود شرایطی را فراهم کرده تا افراد با سرمایه ‌گذاری و خرید ملک بتوانند اقامت این کشور را دریافت کنند. سرمایه‌ گذاران خارجی با خرید ملک در اصل باعث رونق ساخت و ساز این کشور می‌شوند که به نوعی فعالیتی زیرساختی است و بسیاری از صنایع و واحدهای تولیدی به طور مستقیم و غیر مستقیم از آن سود می‌برند.

بر طبق قوانین و مقررات دولت اسپانیا، شرایطی فراهم شده تا افراد خارجی که سرمایه کافی را دارند بتوانند با خرید ملک در اسپانیا نسبت به دریافت اقامت این کشور اقدام کنند. کاملاً واضح است که مزیت عمده و اصلی خرید ملک در اسپانیا، اخذ اقامت این کشور است. شما با حداقل 150 هزار یورو می‌توانید ملک خریداری کنید و بواسطه آن اقامت یکساله دریافت کنید و سپس نسبت به دریافت اقامت 2 ساله اقدام کنید. شما می‌توانید پس از گذشت 5 سال اقامت در اسپانیا، اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

 

اقامت اسپانیا

اسپانیا جزو کشورهای اتحادیه اروپا است و همین موضوع بسیاری از مهاجران را به سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب می‌کند. دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک دارای مزایای منحصر به فردی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • امکان مهاجرت بدون محدودیت سنی
 • امکان مهاجرت بدون نیاز به مدرک زبان
 • امکان زندگی در اسپانیا بدون نیاز به ویزای تحصیلی و کاری
 • برخورداری از حقوق شهروندی در سراسر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا
 • امکان کار و تحصیل در اسپانیا
 • مالکیت کامل ملک
 • سرمایه‌گذاری مطمئن و سودآور
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن
 • راه اندازی کسب و کار خودتان و یا گرفتن اجازه کار
 • امکان افتتاح حساب در بانک‌های بین‌ المللی

لازم به ذکر است که در روش اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا، همسر و فرزندان زیر 16 سال شما نیز می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند.

مراحل اخذ اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا

برای اینکه بتوانید ملک مناسبی برای خرید انتخاب کنید، ابتدا باید با ویزای توریستی وارد خاک اسپانیا شوید. پس از انتخاب ملک مورد نظرتان، پیش قرارداد تنظیم خواهد شد و باید نسبت به دریافت کد NIE اقدام کنید. این کد به شما اجازه می‌دهد تا از سیستم بانکی کشور اسپانیا برای انجام مبادلات مالی استفاده کنید. کد NIE تنها تا زمانی قابل استفاده است که شما هنوز اقامت اسپانیا را دریافت نکرده باشید.

برای عقد قرارداد باید مبلغ اولیه یا همان بیعانه را به حساب صاحب ملک منتقل کنید. حالا شما حدود 1 الی 2 ماه فرصت دارید تا پس از دریافت ویزای بلندمدت اقامتی، یک حساب بانکی رسمی افتتاح کرده و باقی پول ملک را به حساب صاحب ملک منتقل کنید. فراموش نکنید که به غیر از هزینه ملک، باید هزینه‌های دیگری مانند ثبت اسناد رسمی، بیمه، وکیل، مالیات و مترجم را نیز پرداخت کنید.

هزینه‌های خرید ملک در اسپانیا

اگر ملک مورد نظرتان را در اسپانیا پیدا کرده‌اید این به معنای اتمام کار نیست، همانطور که در بالا اشاره کردیم باید غیر از هزینه ملک، هزینه‌های جانبی را نیز پرداخت کنید. در ادامه این هزینه‌ها را معرفی و مقدار هر کدام را آورده‌ایم.

 • مالیات انتقال مالکیت ملک به شما: 6 الی 10 درصد مالیات برای املاک قدیمی و 10 درصد مالیات برای املاک جدید
 • هزینه‌های حقوقی مانند مالیات بر ارزش افزوده یا VAT: 1 الی 2.5 درصد
 • درصد کمیسیون مشاور املاک: 1 تا 2 درصد
 • هزینه‌های مربوط به مالیات سند و ثبت زمین و عقد قرارداد: 3 درصد از قیمت نهایی ملک

انواع روش‌ های خرید ملک در اسپانیا

خرید ملک در اسپانیا به 2 بخش تقسیم می‌شود که در آن ارزش ملک می‌تواند کمتر از 500 هزار یورو و بیشتر از 500 هزار یورو باشد. اگر ارزش ملک انتخابی شما کمتر از 500 هزار یورو باشد در اصل ملکی با متراژ کافی به ازای تعداد افراد خانواده خود خریداری می‌کنید. اما اگر ارزش ملک انتخابی شما بیشتر از 500 هزار یورو باشد، می‌توانید ویزای طلائی اسپانیا را نیز دریافت کنید که شرایط و امتیازات خاص خود را دارد.

شرایط اخذ اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا با متراژ به اندازه اعضای خانواده

خرید ملک با ارزش کمتر از 500 هزار یورو در اسپانیا بیشتر بین سرمایه‌گذاران خارجی معمول است. در این روش متراژ خانه باید برای تعداد افراد خانواده مناسب باشد. این موضوع به این مفهوم است که متراژ ملک نیز به اندازه قیمت برای شما مهم خواهد بود. جالب است بدانید که در این روش اخذ ویزا می‌توانید وام بانکی نیز دریافت کنید. حداقل مبلغی که می‌توانید برای خرید ملک در این روش هزینه کنید، 160 هزار یورو است و فرآیند آن حدود 10 الی 15 ماه به طول می‌انجامد. شما به عنوان صاحب ملک باید حداقل 6 ماه از سال یا 184 روز از 365 روز سال را در اسپانیا زندگی کنید. از جمله بزرگترین معایب این روش عدم اجازه کار است مگر اینکه شرایط ورود به بازار کار اسپانیا را داشته باشید یا بتوانید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید.

شرایط اخذ اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا با ویزای طلایی

با خرید ملک با ارزش بیشتر از 500 هزار یورو می‌توانید ویزای طلایی دریافت کنید. این قانون در سال 2013 در مجلس اسپانیا تصویب شده است. لازم به ذکر است که در این روش نمی‌توانید از وام بانکی استفاده کنید. از جمله مزایای این روش می‌توان به فرآیند کاری کوتاه‌تر از روش قبلی و عدم شرط حضور در اسپانیا اشاره کرد. بنابراین دیگر نیازی نیست که 6 ماه از سال یا 184 روز از 365 روز سال را در اسپانیا اقامت داشته باشید.

مدارک لازم برای خرید ملک در اسپانیا

برای خرید هر ملکی در کشورهای خارجی باید یک سری مدارک و اطلاعات در اختیار دولت آن کشور قرار دهید. پس تفاوتی ندارد که با کدامیک از روش‌های فوق اقدام به خرید ملک در اسپانیا کرده‌اید، به طور کلی ارائه مدارک زیر برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا ضروری هستند:

 • پاسپورت شما باید دارای اعتبار کافی باشد.
 • عکس پاسپورتی باید ارائه کنید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری باید ارائه کنید.
 • باید شماره مالیات مختص افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند را دریافت کنید که تحت عنوان کد NIE شناخته می‌شود (پیش‌تر در مورد این کد توضیحاتی داده شده است).
 • ویزای توریستی 3 ماهه اسپانیا داشته باشید برای اینکه بتوانید ملک مناسب را پیدا کنید.
 • گواهی معاینات و آزمایشات پزشکی ارائه کنید که نشان دهد قصد سفر برای درمان را ندارید.
 • گواهی بانکی که نشان دهد موجودی کافی برای خرید ملک را دارید یا به عبارت دیگر تمکن مالی دارید.
 • و در نهایت ارائه سند ملکی که خریداری کرده‌اید.

اقامت اسپانیا 2

نکاتی برای خرید ملک در اسپانیا

زمانیکه به عنوان یک سرمایه‌ گذار قصد خرید ملک را در کشوری خارجی دارید، اولین موردی که باید چک کنید “شاخص مصادره اموال” در آن کشور است. شاخص مصادره اموال توسط بانک اقتصاد جهانی تعیین می‌گردد و خطر مصادره اموال در کشورهای مختلف را با عددی بین 1 تا 7 ارزیابی می‌کند. طبق این ارزیابی، اگر شاخص کشوری عدد 1 باشد، کمترین میزان خطر مصادره اموال را خواهد داشت که بالاترین میزان امنیت سرمایه‌گذاری در آن کشور را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که شاخص خطر مصادره املاک در کشور اسپانیا برابر با عدد 1 است، پس براحتی و در امنیت کامل می‌توانید در این کشور سرمایه‌گذاری کنید.

قبل از سفر به اسپانیا اگر امکانش را دارید هزینه رهن و اجاره منازل اسپانیا را بررسی کنید. این موضوع برای اقامت 3 ماهه شما برای جستجوی ملک بسیار مهم است. از طرفی می‌توانید قیمت هر متر مربع خانه را در مرکز شهر و خارج از شهر چک کنید تا حدوداً بدانید چقدر قرار است برای خرید ملک مورد نظرتان هزینه کنید.

در این مقاله با روشی ساده اما پر هزینه برای دریافت اقامت دائم، یعنی خرید ملک در اسپانیا آشنا شدید. همانطور که مطالعه کردید باید حداقل 150 هزار یورو سرمایه داشته باشید تا بتوانید ملکی مناسب خریداری کنید. دریافت اقامت از این روش حدود 10 الی 15 ماه زمان می‌برد اما مزایای بسیاری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. شما برای جستجوی ملک در اسپانیا تنها 3 ماه فرصت دارید چون با ویزای توریستی وارد خاک این کشور شده‌اید. پس حتماً با یک مرکز مشاوره املاک هماهنگ کنید تا زودتر بتوانید ملک مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر در رابطه با خرید ملک در اسپانیا سوالی دارید یا نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما می‌توانند راهنمای شما باشند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید