لوگو صبا ویزا
University of Turin

دانشگاه تورین

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش در دانشگاه تورین به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

دانشگاه تورین (University of Turin) یا در زبان ایتالیایی Università di Torino یک موسسه آموزش عالی دولتی در ایتالیا است. دانشگاه تورین به اختصار UNITO هم شناخته می‌شود که در سال 1404 فعالیت علمی خود را آغاز کرد. پردیس دانشگاه از نوع شهری است و در نزدیکی تورین واقع شده است. هزینه‌های زندگی و تحصیل در تورین برای دانشجویان بین‌المللی مقرون به صرفه است، به همین دلیل متقاضیان بسیاری خواهان تحصیل در موسسه آموزش عالی تورین هستند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در زمینه تحصیل در ایتالیا با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا ارتباط برقرار نمایید.

درباره دانشگاه تورین

دانشگاه تورینو 600 سال قدمت دارد. این دانشگاه در آغاز قرن پانزدهم توسط شاهزاده لودویکو از ساووا-آکاجا تأسیس شد و به طور رسمی توسط پاپ بندیتو سیزدهم در سال 1404 به رسمیت شناخته شد. این تاریخ به غیر از اینکه دانشگاه را به یکی از قدیمی ترین مؤسسات ایتالیایی تبدیل می‌کند، آن را در میان معدود دانشگاه‌های اروپایی قرار می‌دهد که می‌تواند به منشا قرون وسطایی ببالد. دانشگاه در تمام این قرن‌ها در سرنوشت تورینو مشارکت داشته است.

در سال‌های اولیه قرن پانزدهم این دانشگاه به ارائه دوره‌های دکتری در حقوق، الهیات، پزشکی و هنر گسترش یافت. این دانشگاه اساتید و دانشجویان معتبری داشت که مشهورترین آنها اراسموس روتردام بود که در 4 سپتامبر 1506 در تورینو فارغ‌التحصیل شد. به جز دوران بحران در دوران اشغال فرانسه در اواسط قرن شانزدهم و سایر مشکلات یک قرن بعد به دلیل جنگ‌ها و طاعون، دانشگاه به رشد خود ادامه داد.

تحصیل در دانشگاه تورین

دانشگاه تورینو (UniTo) در شمال غربی ایتالیا با بیش از 67000 دانشجو و بیش از 4000 کارمند علمی و اداری یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های این کشور است. این دانشگاه که در سال 1404 تأسیس شد، فرصت‌های آموزشی عالی و تحقیقاتی با کیفیت را فراهم می کند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان UniTo به شهرت بین‌المللی دست یافته‌اند. امروزه  UniTo بیش از 150 دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را در هر رشته تحصیلی ارائه می‌دهد.

تعداد فزاینده ای از دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و آموزش زبان ایتالیایی برای دانشجویان نیز در دسترس است. 27 دپارتمان دانشگاه فرصت‌های عالی را برای کادر علمی ایتالیایی و غیرایتالیایی ارائه می‌دهد. 4 دانشکده دکتری 29 برنامه دکتری را ارائه می‌دهند. برنامه‌های مالی بین‌المللی از تعهد دانشگاه به نوآوری و تحقیق حمایت می‌کند. UniTo از نقش خود در جامعه محلی بسیار آگاه است و انتقال نتایج تحقیقات به صنعت را از طریق مجوزهای ثبت اختراع و اسپین آف‌ها با رعایت پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ترویج می‌کند.

بیش از 3800 دانشجوی بین‌المللی و بیش از 500 قرارداد با دانشگاه‌های دیگر در سراسر جهان روابط بین‌المللی UniTo را تقویت می‌کنند. دانشجویان و کارکنان دانشگاهی می‌توانند از 40 کتابخانه با بیش از 2 میلیون کتاب، باغ گیاه شناسی و چندین موزه دانشگاهی استفاده کنند. همچنین محل اقامت دانشگاه، مکان های غذاخوری و امکانات ورزشی در موقعیت خوبی قرار دارد.

 

دپارتمان‌های دانشگاه تورین

تحقیق و تدریس مشخص کننده دپارتمان‌ها هستند. دپارتمان‌های دانشگاه در واقع وظایف هماهنگی، ارتقای پژوهش، سازماندهی و مدیریت فعالیت‌های آموزشی را پس از اصلاحات اخیر در سیستم دانشگاه انجام می‌دهند.

دپارتمان معماری و طراحی  (DAD) Department of Architecture and Design (DAD)
دپارتمان کنترل و مهندسی کامپیوتر  (DAUIN) Department of Control and Computer Engineering (DAUIN)
دپارتمان الکترونیک و مخابرات  (DET) Department of Electronics and Telecommunications (DET)
دپارتمان مهندسی محیط زیست، زمین و زیرساخت  (DIATI) Department of Environment, Land and Infrastructure Engineering (DIATI)
دپارتمان مدیریت و مهندسی تولید (DIGEP) Department of Management and Production Engineering (DIGEP)
دپارتمان مهندسی مکانیک و هوافضا  (DIMEAS) Department of Mechanical and Aerospace Engineering (DIMEAS)
دپارتمان مهندسی سازه، ژئوتکنیک و ساختمان  (DISEG) Department of Structural, Geotechnical and Building Engineering (DISEG)
دپارتمان علوم ریاضی (DISMA) Department of Mathematical Sciences (DISMA)
دپارتمان انرژی  (DENERG) Department of Energy (DENERG)
دپارتمان بین دانشگاهی مطالعات و برنامه ریزی منطقه‌ای و شهری  (DIST) Interuniversity Department of Regional and Urban Studies and Planning (DIST)
دپارتمان علوم و فناوری کاربردی  (DISAT) Department of Applied Science and Technology (DISAT)

 

فعالیت‌های بین رشته‌ای دانشگاه تورین

در فعالیت‌های روزمره خود، محققان باید با پیچیدگی مسائل علمی مقابله کنند که نشان دهنده یکی از رایج ترین چالش‌هایی است که آنها باید روزانه با آن مواجه شوند. در این راستا، بهترین راه حل ترکیب رشته‌های با یکدیگر است.

دانشگاه تورین با توجه به اهداف برنامه راهبردی خود تلاش کرده است تا از فرصت استفاده کند تا همکاری بین رشته‌ای میان حوزه‌های مختلف فناوری و علمی را به چیزی نظام‌مندتر تبدیل کند. در دانشگاه تورین این هدف به وسیله تاسیس مراکز به اصطلاح میان رشته‌ای و همکاری با دانشگاه MIT، Technion و ETH به خوبی محقق شده است.

در این راستا نیز از طریق برخی بسترهای فیزیکی و سازمانی موقت (با طول عمر 5/3 ساله)، پژوهشگران وابسته به دپارتمان‌ها یا دانشکده‌های مختلف با هدفی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، با یکدیگر تعامل و همکاری دارند.

 • تلفیق شایستگی‌ها و تولید دانش در زمینه فناوری های به اصطلاح پیشرفته؛
 • افزایش شهرت و دیده شدن دانشگاه در زمینه‌های مورد علاقه استراتژیک در سطح بومی و ملی؛
 • تقویت روابط با معتبرترین نهادهای بین المللی؛
 • تقویت روابط مشارکتی با فعالان اصلی نظام اجتماعی و اقتصادی

در ادامه به برخی از مراکز مهمی که دانشکده‌ها را با هم مرتبط می‌سازد،  اشاره شده است.

 • CARS@PoliTO – مرکز تحقیقات خودرو و تحرک پایدار
 • CWC – CleanWaterCenter@PoliTo
 • Ec-L – آزمایشگاه مرکز انرژی
 • FULL – آزمایشگاه میراث شهری آینده
 • IAM@PoliTo – تولید افزودنی منسجم
 • J-Tech@PoliTO – فنآوری‌های مشترک پیشرفته
 • PEIC – مرکز نوآوری الکترونیک قدرت
 • PhotoNext – مرکز بین رشته‌ای PoliTO برای فوتونیک کاربردی
 • PIC4SeR – مرکز بین رشته‌ای PoliTO برای رباتیک خدمات
 • آزمایشگاه PolitoBIOMed – آزمایشگاه مهندسی زیست پزشکی
 • R3C – مرکز تحمل ریسک مسئول (Responsible Risk Resilience Centre)
 • SISCON – ایمنی زیرساخت‌ها و ساخت و سازها
 • SmartData@PoliTO – آزمایشگاه علوم داده و داده‌های بزرگ (Big Data)

 

رنکینگ دانشگاه تورین

دانشگاه تورین در بین 10 دانشگاه برتر در ایتالیا قرار دارد. دانشگاه تورین یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین دانشگاه‌های ایتالیا است. دانشگاه تورین بسیار قابل توجه است زیرا در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. در رشته‌های «هنر و علوم انسانی»، «علوم زندگی و پزشکی»، «علوم طبیعی»، «علوم اجتماعی و مدیریت»، «فیزیک» بالاترین رتبه را دارد. این دانشگاه از نظر کیفیت آموزشی در بین 400 دانشگاه برتر قرار دارد.

 • رتبه 401-500 بر اساس رتبه بندی موسسه آموزش عالی تایمز (THE : Times Higher Education) در سال 2022
 • رتبه 334 بر اساس رتبه بندی QS در سال 2022

 

هزینه تحصیل در دانشگاه تورین چقدر است؟

دانشگاه تورین UNITO دارای برنامه‌های مقرون به صرفه لیسانس است که هزینه آنها کمتر از 1500 دلار در سال است. هنگام درخواست برای برنامه‌های کارشناسی ارشد در UNITO، دانشجو باید در نظر داشته باشد که یک سال تحصیل برای او حدود 1153 دلار هزینه دارد. علیرغم اینکه میزان شهریه بسیار کم است، دانشجویان اغلب در برنامه های بورسیه شرکت می‌کنند. این دانشگاه همچنین یک فرمت آنلاین مطالعه را برای دانشجویان علاقه‌مند ارائه می‌دهد. وب سایت رسمی دانشگاه (http://www.unito.it) بسته به برنامه انتخابی می‌تواند اطلاعات قیمت دقیق تری را ارائه دهد.

 

هزینه زندگی دانشجویی برای تحصیل در تورین چقدر است؟

قیمت‌های نسبتا پایین اجاره، هزینه‌های زندگی دانشجویان در تورین را نسبتاً پایین نگه می‌دارد. به عنوان یک دانشجو، این بدان معنی است که شما پول بیشتری برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی تورین، بیرون رفتن برای غذا و نوشیدنی و سایر هزینه‌هایی که ممکن است در زمان تحصیل در شهرهای دیگر نتوانید از عهده آن برآیید، خواهید داشت. تخمین زده می‌شود دانشجویان در زمانی که به عنوان دانشجو در تورین زندگی می‌کنند به حدود 600 تا 800 یورو در ماه نیاز داشته باشند.

در ادامه تفکیک هزینه زندگی برای دانشجویان در تورین آمده است :

بودجه برای تحصیل در تورین هزینه‌ها
اتاق خصوصی €150
غذا €350-€400
پول توجیبی €100-€200
هزینه‌های دیگر €50

 

ساختارآکادمیک دانشگاه تورین

دانشگاه تورین به عنوان یک دانشگاه بزرگ با بیش از 57000 دانشجوی همزمان طبقه‌بندی می‌شود. کمیته پذیرش درخواست‌های شهروندان خارجی را می‌پذیرد. نسبت دانشجویان خارجی در UNITO  هشت درصد از کل دانشجویان است. هیات علمی شامل بیش از 2300 معلم و استاد است. هم دانشجویان و هم هیات علمی می‌توانند در برنامه های تبادل بین‌المللی دانشگاه شرکت کنند. می‌توانید دانشگاه را در توییتر، یوتیوب، فیس بوک، لینکدین پیدا کنید، که ممکن است در مورد زندگی روزمره UNITO اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

زیرساخت‌های UNITO نیز برای دانشجویان بومی و بین‌المللی امکانات خوبی فراهم نموده است. این دانشگاه دارای یک کتابخانه فعال است. برای کسانی که نیاز به اقامت دارند، خوابگاه در داخل و خارج از پردیس دانشگاه عرضه شده است.

 

برنامه‌های زبان انگلیسی دانشگاه تورین

در حال حاضر UNITO دوره‌های مختلف و همچنین کل برنامه‌های تحصیلی را که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند ارائه می‌دهد. در ادامه نگاهی اجمالی به برنامه‌های ارائه شده می‌اندازیم :

 

برنامه‌های کارشناسی دانشگاه تورین

مدیریت  و بازرگانی (Business & Management)

حقوق جهانی و مطالعات حقوقی فراملی (Global Law &Transnational Legal Studies)

 

برنامه‌های کارشناسی ارشد دانشگاه تورین

برنامه‌های آموزشی نیمه انگلیسی :

 • مطالعات منطقه‌ای و جهانی برای همکاری بین المللی
 • مدیریت بازرگانی
 • زیست شناسی سلولی و مولکولی
 • اقتصاد
 • مطالعات حقوقی اروپا
 • علم مواد
 • بیوتکنولوژی مولکولی
 • مالی و بیمه کمی
 • استوکاستیک و علوم داده

برنامههای آموزشی تمام انگلیسی :

 • کشاورزی هوشمند
 • تغذیه دام و ایمنی خوراک
 • مطالعات انگلیسی و آمریکایی
 • سیستم های غذایی
 • فلسفه

 

برنامه تحصیلات تکمیلی 5+ سال دانشگاه تورین

 • پزشکی و جراحی

 

بورسیه تحصیلی دانشگاه تورین برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه تورین 13 بورسیه تحصیلی دو ساله را برای دانشجویان بین‌المللی که علاقه‌مند به ثبت نام در سال اول برنامه تحصیلات تکمیلی برای سال هستند، تأمین می‌کند.

ارزش بورسیه :

 • مبلغ ناخالص بورس تحصیلی 9000 یورو در سال است.

13 بورسیه تحصیلی دو ساله به شرح زیر اختصاص می‌یابد :

 • 4 بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی از کشورهای الجزایر، کامرون، ماداگاسکار، مالی، گابن، مراکش، رواندا، جمهوری کنگو، سنگال، تونس، اتحادیه کومور رزرو شده است.
 • 2 بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی با تابعیت مکزیک رزرو شده است.
 • 3 بورس تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی با تابعیت ژاپن در نظر گرفته شده است.
 • 4 بورس تحصیلی نیز برای دانشجویان بین‌المللی با هر شهروندی متفاوت از موارد ذکر شده در بالا رزرو شده است.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه تورین چیست؟

متقاضیان بایستی اسناد زیر را برای بارگذاری آماده نمایند (فرمت بصوورت PDF باشد) :

 • پاسپورت
 • کارت شناسایی معتبر (فقط برای متقاضیان اتحادیه اروپا)
 • اجازه اقامت ایتالیا (برای متقاضیان غیر اتحادیه اروپا)
 • رونوشتی رسمی از سوابق تحصیلی پیشین
 • گواهی دبیرستان یا مدرک تحصیلی (برای تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی / ایتالیایی
 • گواهی نمرات قبولی یک آزمون صلاحیت علمی ویژه که برای ورود به دانشگاه در کشور مبدا مورد نیاز است.
 • سایر مدارک خاص مورد نیاز برای برنامه تحصیلی انتخاب شده (بایستی به وبسایت دانشگاه و شرایط پذیرش برای رشته مورد نظر رجوع شود)

مدارک تحصیلی و ریز نمرات باید رسمی (یعنی با مهر مؤسسه و امضای مسئول صدور سند) و به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشند. اگر اسناد به زبان دیگری صادر شده اند، باید آنها را همراه با ترجمه‌های تایید شده بارگذاری کنید. اگر در برنامه همراه با مدرک تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، دیپلم) پذیرفته شده‌اید، باید مدارک دیگری از جمله کپی‌های قانونی مدارک قبلی خود را ارائه دهید. هیچ مدرک قانونی در مرحله درخواست مورد نیاز نیست.

 

چگونه برای تحصیل در دانشگاه تورین اپلای کنیم؟

مرحله 1: برنامه مناسب را پیدا کنید (می توانید حداکثر دو برنامه را انتخاب کنید).

مرحله 2 : برای شروع درخواست خود بر روی گزینه “Become an applicant”  کلیک کنید. پس از مدت کوتاهی کد دسترسی شخصی خود را از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

مرحله 3 : پکیج درخواست (application package) را بر اساس برنامه خاص مورد نظر خود ایجاد کنید.

مرحله 4 :  منتظر پاسخ به درخواست خود باشید. پس از درخواست، یک کمیته ثبت نام اولیه مهارت‌های شما را بر اساس الزامات برنامه های تحصیلی که انتخاب کرده اید ارزیابی می کند.

تقریباً یک ماه پس از تاریخ بسته شدن پذیرش، از نتیجه پذیرش مطلع خواهید شد. در صورت وجود تعداد زیاد درخواست، از دانشجویانی که بر اساس مدارک ارسالی موفق به قبولی می‌شوند، باید برای شرکت در آزمون کتبی از راه دور و احتمالاً مصاحبه دعوت می‌شود. تاریخ‌های آزمون کتبی از راه دور به آدرس ایمیلی که برای درخواست استفاده می‌شود به اطلاع دانشجویان پذیرفته شده خواهد رسید.

مرحله 5 : مقررات ثبت نام دانشگاه را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود بررسی کنید.

مرحله 6: اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا مقیم خارج از کشور هستید، مراحل ثبت نام اولیه برای اخذ تحصیل ویزا باید در نمایندگی دیپلماتیک ایتالیا در کشور شما انجام شود.

نکات مفید که به هنگام ثبت درخواست بهتر است بدانید:

با استفاده از آدرس‌های ایمیل مختلف بیش از یک بار ثبت نام نکنید، در غیر این صورت درخواست شما بلافاصله رد می‌شود.

در برنامه آنلاین شما، دو دکمه در پایین وجود دارد: «SAVE» و «SUBMIT». اگر هنوز تمام مدارک (به جز گواهینامه‌های زبان) مورد نیاز برای تکمیل درخواست آنلاین خود را ندارید، آن را ارسال یا سابمیت نکنید.

 

مراحل پیش ثبت نام دانشگاه تورین چیست؟

روش پیش ثبت نام (Pre-enrolment) برای همه متقاضیان غیر اتحادیه اروپا اعمال می‌شود و منجر به صدور ویزای تحصیلی نوع D برای ثبت نام می‌شود. اگر در این دسته قرار می‌گیرید، لطفاً به یاد داشته باشید که همراه با درخواست خود برای دانشگاه تورین، باید درخواست پیش ثبت نام را نیز به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود ارسال کنید.

دانشجویان علاقه‌مند به دوره‌های Laurea یا Laurea Magistrale باید به پورتال UNIVERSITALY www.universitaly.it/index.php/students/stranieri دسترسی داشته باشند و “درخواست پیش ثبت نام pre-enrollment application ” مربوطه را پر کنند که باید به نماینده دیپلماتیک ایتالیا ارسال شود.

تایید نامه صلاحیت ارائه شده توسط دانشگاه جایگزین روش رسمی پیش ثبت نام محسوب نمی‌شود و فقط باید از طریق سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور محل اقامت شما انجام شود.

مدارک قابل ارائه به نمایندگی‌های دیپلماتیک- کنسولی:

الف) کپی اصل مدرک نهایی تحصیلات متوسطه که پس از حداقل 12 سال تحصیل به دست آمده است، یا یک گواهی جایگزین کاملا قانونی؛

ب) گواهی مبنی بر نمره قبولی یک آزمون صلاحیت تحصیلی ویژه که در نهایت برای ورود به دانشگاه در کشور مبدأ لازم است.

ج) دو عکس (که باید توسط هیئت ایتالیایی که صلاحیت قضایی آن قلمرو را دارد تأیید شود).

د) خلاصه‌ای از درخواست پیش ثبت نام که توسط دانشگاه تایید شده است.

 

سخن پایانی

موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه شرایط تحصیل در ایتالیا، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید