لوگو صبا ویزا
دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش در دانشگاه سوربن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی تحصیلی

دانشگاه سوربن بدون شک یکی از بهترین موسسات در فرانسه بر اساس چندین نظرسنجی رتبه‌بندی در مورد کیفیت آموزش و دستاورد‌های پژوهشی و تحقیقاتی است. این دانشگاه علیرغم صلاحیت علمی خود دارای نرخ پذیرش بسیار خوبی دارد که باعث می‌شود دانشجویان از سراسر جهان به این دانشگاه علاقه‌مند شوند. در مقایسه با سایر موسسات خصوصی در جهان، دانشگاه سوربن قطعاً معیار‌های پذیرش خاص خود را دارد و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای آموزش عالی در کل جهان شناخته شده است. تحصیل در سوربن قطعا فرصت‌های بیشماری برای فارغ‌التحصیلان خود را به ارمغان خواهد آورد. موسسه مهاجرتی صبا ویزا در تلاش است تا با مشاوره‌های کاملا دقیق و صحیح و نیز ارائه خدمات متنوع فرآیند مهاجرت تحصیلی به فرانسه را تسهیل بخشد.

 

تحصیل-در-دانشگاه-سوربن

تحصیل در دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن (Sorbonne University) یک موسسه تحقیقاتی در سطح جهانی است که توسط اتحادیه دو دانشگاه برجسته شامل دانشگاه فرانسه universities of France (پاریس-سوربن) و دانشگاه پیر و ماری کوری (Pierre & Marie Curie University) تشکیل شده است. بر اساس گزارش جهانی US News، این دانشگاه در رتبه 1 بهترین دانشگاه‌های جهانی در فرانسه قرار گرفته است که نشان دهنده ثبات آن به عنوان محبوب‌ترین و مطلوب‌ترین مؤسسه است.

این دانشگاه سیاست پذیرش خوبی را با نرخ پذیرش 100٪ نشان می‌دهد. در حال حاضر این دانشگاه 43585 دانشجو دارد که در برنامه‌های مختلف ثبت نام کرده‌اند. تعداد دانشجویان بین‌المللی 8687 نفر است که 20 درصد از کل جمعیت دانشجویان را تشکیل می‌دهد. دانشجویان بین‌المللی باید معدل، ریز نمرات رسمی، اسناد مالی و شرایط خاص دوره را برای اپلای برنامه‌های دانشگاه سوربن ارسال کنند.

اکثر دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند و هر دانشجویی که برای تحصیلات عالی درخواست می‌کند باید دانش خود را در این زبان اثبات کند. توصیه می‌شود که تمامی متقاضیان بین‌المللی دارای تسلط در سطح B2 یا C1 زبان فرانسه باشند. برای گروه‌های پزشکی هر داوطلب باید سطح C1 در زبان فرانسه داشته باشد.

سال تحصیلی در دانشگاه سوربن از سپتامبر شروع می‌شود و به دو ترم تقسیم می‌شود. دوره اول در اواخر ژانویه و دوره دوم تا اوایل ژوئن به پایان می‌رسد. پذیرش در دانشگاه سوربن بر اساس مهلت مقرر توسط وب سایت پردیس فرانسه انجام می‌شود. در حال حاضر دانشجویان غیر اروپایی که برای اولین بار در دوره آموزش عالی در فرانسه ثبت نام می‌کنند، باید هزینه ثبت نام سالانه شامل 2770 یورو برای مجوز و هزینه شرکت در دوره‌های مقاطع تحصیلی بپردازند.

 

رنکینگ دانشگاه سوربن

در ادامه به رنکینگ دانشگاه سوربن بر اساس رتبه‌بندی‌های استاندارد اشاره شده است.

 • رتبه 88 بر اساس رتبه‌بندی THE در سال 2022
 • رتبه 72 بر اساس رتیه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2022
 • رتبه 23 بر اساس رتبه‌بندی موضوعی QS WUR در سال 2022
 • رتبه 101-110 در رتبه‌بندی نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان در سال 2022
 • رتبه 1 در بهترین دانشگاه‌های جهانی در فرانسه توسط US News and World Report در سال 2021
 • رتبه 43 در بهترین دانشگاه‌های جهانی توسط اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده در سال 2021
 • رتبه 10 در بهترین دانشگاه‌های جهانی در اروپا توسط US News and World Report در سال 2021
 • رتبه 83 در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2021
 • رتبه 141-150 در رتبه‌بندی اشتغال فارغ‌التحصیلان توسط رتبه‌بندی جهانی در سال 2021
 • رتبه 87 در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی توسط رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی در سال 2021
 • رتبه 201-300 در رتبه‌بندی Impact 2021 توسط رتبه‌بندی دانشگاه جهانی در سال 2021

 

نکات برجسته دانشگاه سوربن

نوع موسسه آموزش عالی دولتی
تعداد مدارک اعطا شده در مقطع کارشناسی 5,399
تعداد مدارک دکتری اعطا شده 1,676
درصد دانشجویان بین‌المللی 20%
نرخ پذیرش سالانه 100%
هزینه ثبت نام اولیه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی 170 euros
هزینه ثبت نام اولیه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد 243 euros
تعداد گروه‌های دانشگاهی 10
وبسایت رسمی دانشگاه /https://www.sorbonne-universite.fr
نرخ فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی 55.88%
نرخ فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد 61.74%
هزینه‌های  CEVC 92 euros

 

پردیس دانشگاه سوربن

پردیس تاریخی دانشگاه سوربن در ساختمان تاریخی مرکزی سوربن، در محله لاتین قرار دارد. دانشگاه سوربن در قلب فرانسه واقع شده است که دسترسی به آن بسیار آسان است. این دانشگاه در مجموع از 10 دپارتمان دانشگاهی و 4 موسسه آموزشی تشکیل شده است. امکانات مختلف  برگزاری کنفرانس نیز در دسترس است.

پردیس پیر و ماری کوری (Pierre and Marie Curie Campus) یک فضای مناسب برای مناسبت‌های مختلف است و بخشی از دانشکده علوم و مهندسی است. بیش از 80 فعالیت ورزشی مانند والیبال و تنیس و همچنین دوره‌ها و فعالیت‌های ورزشی معلولان در طول سال برگزار می‌شود. دانشجویان همچنین می‌توانند در انجمن ورزشی دانشگاه سوربن شرکت کنند که مطابق با فدراسیون ورزش دانشگاهی فرانسه (FFSU) است. تحصیل در سوربن تجربه به یاد ماندنی برای دانشجویان خواهد بود.

 

پردیس دانشگاه سوربن

خوابگاه و اسکان دانشجویی در دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن خوابگاه در پردیس دانشگاه ندارد. اما اسکان آنلاین را به عنوان یک پلت فرم اجاره برای اقامتگاه‌های دانشجویی، خانه‌های خصوصی یا آپارتمان‌های مشترک ارائه می‌دهد.

اقامتگاه پاریس کروس (Paris Crous) معمولاً برای دانشجویان انتقالی است که به دانشگاه سوربن می‌آیند. برای دریافت اقامتگاه کروس، دانشجویان می‌توانند بین ۱۵ ژانویه تا ۳۱ مه قبل از درخواست برای دانشگاه سوربن، DSE ایجاد کنند.

 • هزینه اقامت در پاریس کروس حدود 250-550 یورو است.
 • محل اقامت برای دانشجویان انتقالی در e Cité internationale universitaire de Paris (CiuP) است.
 • هزینه اقامت در CiuP برای دانشجویان بین‌المللی بین 500-800 یورو است. محل اقامت ViSALE برای افراد 30 سال یا کمتر طراحی شده است.

یک دانشجوی بین‌المللی باید بیمه مسکن بگیرد. بیمه مسکن تمامی خسارات یا سرقت احتمالی را پوشش می‌دهد و حداقل نیاز یک مستاجر است. برای شناسایی هرگونه نقض قرارداد، سپرده تضمینی لازم است. هنگامی که یک دانشجو قرارداد اجاره خود را امضا می‌کند، صاحبخانه معمولاً درخواست وثیقه می‌کند. صندوق کمک‌های مسکن شخصی (APL) یک مزیت مسکن عالی محسوب می‌شود که به متقاضیان ارائه می‌گردد.

 

 

برنامه‌های دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن طیف گسترده‌ای از دوره‌ها را ارائه می‌دهد. ساختار برنامه از نظر آکادمیک به سه بخش دانشکده علوم و مهندسی، دانشکده پزشکی و دانشکده ادبیات تقسیم می‌شود. برنامه ها به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شوند.

کالج علوم و مهندسی برنامه‌هایی را در رشته‌های STEM و دیپلم‌های مهندسی ارائه می‌دهد. دانشکده هنر و علوم انسانی پیشرفت در ادبیات، زبان، علوم اجتماعی، هنر و برنامه‌های مرتبط را حفظ می‌کند. این دانشگاه شروع به ارائه برنامه‌های چند رشته‌ای (multidisciplinary) خاص، برنامه‌های لیسانس دو رشته‌ای (bi-disciplinary) یا دو مدرکه (dual-degree) به دانشجویان بین‌المللی کرده است.

 

فرآیند پذیرش دانشگاه سوربن چیست؟

برای پذیرش در یک برنامه در دانشگاه سوربن، متقاضی باید ابتدا درخواست کند و برنامه مدرک انتخابی را تأیید کند. سپس آنها باید مدارکی را برای پیوست ارسال کنند، هزینه زندگی دانشجویی و پردیس (CVEC) را بپردازند و همچنین هزینه‌های ثبت نام را بپردازند. دانشجویی که می‌خواهد برای دانشگاه سوربن درخواست دهد باید موارد زیر را در نظر داشته باشد :

 

چگونه برای دانشگاه سوربن اپلای کنیم؟

 • پورتال درخواست (Application portal) : داوطلبان باید از طریق بخش “تحصیل در فرانسه Study in France” در وب سایت پردیس فرانسه درخواست دهند.
 • پرداخت هزینه‌های (CVEC ) : 92 یورو

 

ددلاین ارسال درخواست برای دانشگاه سوربن

تاریخ‌های مهم برای پذیرش در دانشگاه سوربن به شرح زیر است :

نوع برنامه نوع درخواست آخرین مهلت درخواست
درخواست برای برنامه سال اول لیسانس پاسخ دانشگاه و پیشنهاد پذیرش June 15
پاسخ و تصمیم دانشجو Before June 30
درخواست برای شرکت در برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری برای دانشجویان واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی تصمیم گیری توسط موسسات July 6
کمیسیون بورسیه از سفارتخانه‌ها / معافیت از موسسات July 13
درخواست قبلی برای پذیرش را حذف کنید درخواست برای  ECF March 5
مصاحبه در ECF و نشان دادن نظرات  SCAC April 30
کمیسیون‌های معافیت / بورسیه های سازمانی June 19
تصمیم دانشجویی July 1

 

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه سوربن چیست؟

الزامات اولیه برای پذیرش عمومی و پذیرش دوره‌های خاص برای دانشجویان بین‌المللی در زیر جمع آوری شده است:

ارائه ریز نمرات تحصیلی از دبیرستان یا کالج برای شرکت در دوره‌های کارشناسی

 • پر کردن فرم درخواست (دقت کنید که اطلاعات را به درستی وارد می‌کنید)
 • ارائه مدارک شناسایی هویت
 • گواهی CVEC
 • بلیط پرواز به فرانسه
 • بیمه سلامت
 • ارائه گواهی دریافت کمک هزینه زندگی دانشجویی و پردیس (CVEC) که به مبلغ 92 یورو است. CVEC توسط قانون فرانسه “جهت گیری و موفقیت دانشجویان” ایجاد شده است و نیاز به پرداخت اجباری در زمان ثبت نام دارد.
 • هزینه ثبت نام حداقل 100 یورو است ( که این امکان وجود دارد در سه قسط پرداخت شود)
 • ارائه مدرک زبان فرانسه در سطح B2 یا C1

این دانشگاه دارای برخی شرایط خاص برای برخی برنامه‌های خاص برای دانشجویان بین‌المللی است. شرایط پذیرش در دانشکده علم و صنعت (College of Science and Technology) به شرح زیر است :

 • مدرک ثبت نام MoveON (فرانسوی یا انگلیسی)
 • درخواست چاپی بصورت PDF
 • کاورلتر (cover letter)
 • رزومه یا CV
 • رونوشت‌های رسمی از سوابق تحصیلی پیشین
 • یک عکس در اندازه (35×45 میلی متر).
 • توصیه نامه یا LOR

توجه داشته باشید که کالج ادبیات به سطح مهارت زبان فرانسه B2 یا بالاتر بر اساس CEFRL نیاز دارد. پذیرش در کالج پزشکی مستلزم داشتن سطح مهارت زبان فرانسه C1 در تمام دوره های مبتنی بر CEFRL است.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه سوربن چقدر است؟

دانشگاه سوربن در مقایسه با سایر موسسات آموزشی با شهرت مشابه، آموزش را با نرخ ارزان‌تری ارائه می‌دهد. شهریه برای دانشجویان داخلی و همچنین بین‌المللی رایگان است، اما پرداخت هزینه ثبت نام برای پذیرش در دانشگاه الزامی است. هزینه حضور برای سال 2021-2022 را می توان به شرح زیر جدول بندی و خلاصه کرد :

انوع هزینهها مبلغ هزینه‌ها (یورو)
هزینه‌های ثبت نام کارشناسی : 170

کارشناسی ارشد : 243

مهندسی : 601

دکتری : 380

هزینه‌های  CVEC 92
هزینه‌های تحصیل 100
حمل و نقل 450
محل اقامت 4500
بیمه سلامت 500
جمع 5,812 – 6,243

 

بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن بسته به شایستگی، پیشینه مالی و فعالیت‌های فوق برنامه درسی یا خدمات اجتماعی، به دانشجویان بین‌المللی که ورودی جدید هستند،  کمک مالی می‌کند. بورسیه‌های تحصیلی توسط هر بخش به طور جداگانه برای داوطلبان بین‌المللی ارائه می‌شود. دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند از کمک مالی CROUS استفاده کنند. هنگام دریافت کمک مالی از CROUS باید اطلاعات زیر را در نظر داشت :

معیار‌های واجد شرایط بودن برای دریافت بورسیه تحصیلی : دانشجویانی که در تاریخ 1 سپتامبر در آموزش عالی ثبت نام کرده‌اند و کمتر از 28 سال سن دارند، می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. برای ثبت نام در سال اول تحصیلات عالی، دانشجویان باید دارای مدرکی معادل لیسانس فرانسه باشند. متقاضی باید دارای کارت اقامت موقت یا کارتی باشد که بر اساس کد ورود و اقامت اتباع خارجی صادر شده است.

چگونه برای این بورسیه تحصیلی اپلای کنیم؟ درخواست کمک مالی را می توان از طریق DSE به صورت الکترونیکی با اتصال به www.etudiant.gouv.fr پردازش کرد.

آخرین مهلت درخواست برای این بورسیه تحصیلی کی است؟ دانشجویان می‌توانند بین 15 ژانویه تا 15 مه قبل از شروع سال تحصیلی درخواست دهند. هیچ درخواستی پس از 31 دسامبر سال تحصیلی پذیرفته نخواهد شد.

بورسیه‌ها، معیار‌های واجد شرایط بودن و مهلت‌های درخواست برای دانشجویان بین‌المللی در جدول زیر آورده شده است:

نام بورسیه معیار‌های شایستگی مهلت ها ارزش بورسیه چگونه اپلای شود؟
DAAD excellence scholarship بورسیه تحصیلی عالی  DAAD دستیار دکتری یا پژوهشی. حداقل 4 ماه قبل از کنفرانس باید با امور مالی تماس گرفته شود. برنامه خاص 500 یورو برای هر اقامت (کمک هزینه روزانه 80 یورو به اضافه کمک هزینه سفر 250 یورو) ماریون رولان (Marion Rolland) از DAAD
Globalink Research Internship کارآموزی پژوهشی Globalink دانشجویان کارشناسی آگوست تا سپتامبر کمک هزینه زندگی برنامه ها باید از پایگاه داده آنلاین انتخاب شوند. برای جزئیات می توان به وب سایت رسمی مراجعه کرد.
Konrad-Adenauer-Stiftung Scholarship بورسیه تحصیلی بنیاد کنراد آدناور داوطلب باید دانشجوی کارشناسی ارشد 1 یا کارشناسی ارشد 2 باشد. آنها باید به زبان آلمانی مسلط باشند. متغیر 500 یورو در ماه وب سایت رسمی
Internship in Medicine کارآموزی در رشته پزشکی داوطلبان باید در سال 4/5/6 پزشکی باشند. مستقیما از طریق دانشگاه اعلام می‌شود 60 یورو در ماه برای سال چهارم، 320 یورو در ماه برای سال پنجم، 390 یورو در ماه برای سال ششم + بازپرداخت 50٪ بلیط حمل و نقل شما). وب سایت رسمی

چند بورسیه دولتی دیگر ارائه شده توسط پردیس فرانسه به شرح زیر است :

بورسیه La Femis برای دانشجویان خارجی سینما و تلویزیون در نظر گرفته شده است. دانشجویان می‌توانند به مدت 2 ماه در برنامه اقامت تابستانی شرکت کنند و کمک هزینه ماهانه، بلیط برگشت به فرانسه و هزینه‌های پزشکی را پوشش دهند.

برنامه بورسیه تحصیلی عالی ایفل (Eiffel Excellence Scholarship) 1181 یورو برای دانشجویان کارشناسی ارشد و 1400 یورو برای دانشجویان دکترا ارائه می‌کند.

 

فارغ‌التحصیلان دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن بیش از 400000 فارغ‌التحصیل در سراسر جهان دارد. ظرفیت دانشجویی این دانشگاه بالا است، بنابراین هر ساله فارغ‌التحصیلان زیادی به بازار کار وارد می‌شوند یا در مقاطع بعدی ادامه تحصیل می‌دهند. چندین انجمن فارغ‌التحصیل مانند فارغ‌التحصیلان دانشگاه سوربن CELSA و انجمن فارغ‌التحصیلان ISUP وجود دارد.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کنفرانس‌ها شرکت کنند، از پردیس‌ها بازدید کنند، با دانشجویان ورودی جدید تعامل داشته باشند و به کتابخانه‌ها دسترسی داشته باشند. آنها همچنین می‌توانند با تماس با محققان دانشگاه سوربن، حرفه یا تجارت خود را توسعه دهند. آنها می‌توانند برای برنامه «به آینده خوش آمدید Welcome to the Future’ program » بودجه جمع آوری کنند.

این دانشگاه فارغ‌التحصیلان فوق‌العاده موفق و مشهوری را در سطح بین‌المللی داشته است. محققین، کارآفرینان و غیره شناخته شده‌‌ای دارد. برخی از فارغ‌التحصیلان بسیار شناخته شده و تاثیرگذار این موسسه عبارتند از:

 • ماری کوری (Marie Curie) – فیزیکدان و شیمیدان، پیشگام در تحقیقات رادیواکتیویته.
 • هانری پوانکر (Henri Poincare) – ریاضیدان، فیزیکدان نظری، مهندس
 • رولان بارت (Roland Barthes) – نظریه‌پرداز ادبی، مقاله‌نویس فرانسوی
 • ورا وانگ (Vera Wang) – طراح مد مشهور

 

فرصت‌های شغلی دانشگاه سوربن

با توجه به گزارش آموزش عالی تایمز ( THE : Times Higher Education )، این موسسه رتبه 63 در اشتغال پذیری را کسب نموده است. دانشگاه سوربن طبق رتبه بندی دانشگاه‌های برتر QS در سال 2021 رتبه 141-150 را دریافت کرد و در سال‌های اخیر شاهد افزایش رتبه بندی برای اشتغالزایی بوده است.

میزان ائتلاف حرفه‌ای و تخصصی 93 درصد است که از این تعداد 35 درصد دانشجویان دکتری هستند. میزان ادامه تحصیل پس از لیسانس 94 درصد است. مشاغلی که دانشجویان کارشناسی ارشد ظرف 30 ماه پس از فارغ‌التحصیلی بدست می‌آورند، به شرح زیر است :

کار درصد فارغ التحصیلان
Executives (including civil service ‘A’ executives) مدیران اجرایی (از جمله مدیران خدمات ملکی ” A”) 86
Private sector بخش خصوصی 70
Permanent contracts and civil servants قراردادهای دائمی و کارمندان دولت 81
Jobs in line with level of training مشاغل متناسب با سطح آموزش 85
Jobs in line with content of training مشاغل مطابق با محتوای آموزشی 73

دانشگاه سوربن تاکنون 4132 مقاله و 51702 استناد تولید کرده است. تدریس و تحقیق در دانشگاه به طور ذاتی با هم مرتبط هستند. این دانشگاه برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. در کنار تدریس، تحقیقات نیز حول سه حوزه اصلی رشته با 36 تیم تحقیقاتی و 10 دانشکده دکتری ساختار یافته است.

 

سخن پایانی

موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه، شرایط تحصیل در فرانسه، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید