کمپین نوروزی صبا ویزا برای ویزای تحصیلی - کاری کانادا | با هدیه 40 میلیونی ثبت‌نام رایگان
لوگو صبا ویزا

دانشگاه فنی استانبول

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت تحصیلات دانشگاه فنی استانبول برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

با توجه به هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل در ترکیه و سطح بالای تدریس در این کشور، دانشگاه‌های ترکیه به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل تبدیل شده‌اند. دانشگاه فنی استانبول در سال ۱۹۳۳ در تاریخ ۱ اگوست بنا شد و به عنوان قدیمی‌ترین و تنها دانشگاه ترکیه آموزش به دانشجویان را در دستور کار خود قرار داد.

هدف پردیس اصلی دانشگاه استانبول گرد هم آوردن ملت‌های گوناگون است. به طور کلی این دانشگاه یک دانشگاه پیشرو است و آموزش‌های مفیدی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. نکته مهم در مورد این دانشگاه، قرارداد بین‌المللی است که با بهترین دانشگاه‌های آمریکا از طریق برنامه تبادل دانشجویی اراسموس دارد. در ادامه این مقاله قرار است اطلاعات مفیدی در مورد دانشگاه فنی استانبول بیان شود. از اینکه مقالات موسسه مهاجرتی صبا ویزاپلن را همراهی می‌کنید پیشاپیش از شما ممنونیم.

فهرست عناوین

برنامه‌ها و دوره‌های دانشگاه فنی استانبول

دانشکده‌ها

دانشگاه فنی استانبول دارای بیست دانشکده است که به نام‌های دانشکده پزشکی استانبول، دانشکده حقوق، دانشکده ادبیات، دانشکده علوم، دانشکده اقتصاد، دانشکده مهندسی، دانشکده جنگل‌داری، دانشکده دامپزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشکده مدیریت بازرگانی، دانشکده علوم سیاسی، دانشکده ارتباطات، دانشکده شیلات، دانشکده الهیات، دانشکده علوم دارویی، دانشکده علوم بهداشت، دانشکده آموزش آزاد و از راه دور و دانشکده پرستاری نام‌گذاری شده‌اند.

سایر دانشکده‌های دانشگاه فنی استانبول

دانشکده تربیت بدنی و ورزش، هنرستان دولتی و دانشکده حمل و نقل و تدارکات نیز از جمله دانشکده‌های این دانشگاه معروف در ترکیه است.

مؤسسات

دانشگاه فنی استانبول دارای مؤسسه‌های بسیاری است که شامل مؤسسه حسابداری، مؤسسه اصول و اصلاحات آتاتورک، مؤسسه اقتصاد بازرگانی، مؤسسه قلب و عروق، مؤسسه سلامت کودکان، مؤسسه اوراسیا، مؤسسه پزشکی تجربی، مؤسسه علوم پزشکی قانونی، مؤسسه بیماری‌های ریوی اشاره کرد. و سل، مؤسسه علوم و مدیریت دریایی، مؤسسه علوم پزشکی، مؤسسه علوم عصبی، مؤسسه انکولوژی، مؤسسه علوم، مؤسسه علوم اجتماعی و مؤسسه زبان ترکی می‌شود.

رتبه بندی دانشگاه‌ها

این دانشگاه یک مکان تحصیلی مناسب برای شهروندان ترکیه و سایر دانشجویان بین‌المللی است و در بین سایر مؤسسات آموزشی موجود در جهان به دلیل برنامه‌هایی هچون: «مهندسی و فناوری» و «علوم طبیعی» جزو یکی از معتبرترین و مشهورترین مؤسسات محسوب می‌شود. طبق بررسی‌های انجام ‌شده این دانشگاه در بین کارفرمایان جایگاه بالایی دارد.

ساختار دانشگاه فنی استانبول

این مکان آموزشی بیش از 33000 دانشجو را در خود جای می‌هد و همین امر آن را به یک دانشگاه بزرگ تبدیل کرده است. درصدی از کل دانشجویان خارجی و بیش از 2200 معلم در این دانشگاه مشغول به کار هستند.

زیرساخت دانشگاه

دانشگاه فنی استانبول کتابخانه مخصوص به خود را دارد و عضو انجمن دانشگاه‌های اروپایی (EUA) و همچنین دارای گردهمایی‌های دانشکده‌های اروپایی برای آموزش و تحقیقات مهندسی پیشرفته (CESAER) است.

شهریه دانشگاه فنی استانبول

سال تحصیلی در دانشگاه فنی استانبول مانند سایر دانشگاه‌های کشور ترکیه شامل دو ترم است. کسانی که تمایل به مطالعه و دریافت مدرک کارشناسی ارشد از این دانشگاه دارند، باید حداقل در سال 3000 دلار هزینه کنند. در بین برنامه‌ها، متقاضیان می‌توانند معادل‌های آنلاین و سایر دوره‌های آنلاین خود را نیز بیابند.

استانبول

الزامات برای درخواست پذیرش

درخواست‌ها برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی معمولا توسط هیئت منصفه‌پذیر مورد بررسی قرار می‌گیرند و پذیرش با تأیید هیئت علمی مرتبط توسط هیئت داوران نهایی شده و به متقاضیان اعلام می‌شود. ممکن است افراد نیاز به آزمون کتبی و مصاحبه داشته باشند. تمامی آزمون‌های کتبی و مصاحبه‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

متقاضیان باید SAT یا ACT را بگذرانند و حداقل نمرات مورد نیاز برای رشته‌های مختلف را داشته باشند. متقاضیان تحصیلات تکمیلی و دکترا باید حداقل نمره تافل 213 را داشته باشند یا در آزمون زبانی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، نمره کافی کسب کنند و قبول شوند.

الزامات درخواست برای دانشگاه فنی استانبول

هنگامی که مدارک را آماده کردید، می‌توانید برای پذیرش اقدام کنید. لطفا توجه داشته باشید که هنگام درخواست پذیرش در دانشگاه فنی استانبول، تمام مدارک ذکر شده در زیر باید ارائه شوند.

 • لیست اسناد
 • فرم درخواست آنلاین
 • رونوشت
 • عکس متناسب با سایز پاسپورت
 • جزئیات تماس
 • آدرس ایمیل کاری
 • جزئیات خانواده
 • اثبات پرداخت هزینه
 • هزینه درخواست
 • توصیه نامه (برای کارشناسی ارشد، دکترا)
 • رزومه (فارغ التحصیل، فوق لیسانس)
 • بیمه سلامت و زندگی
 • تشویق نامه
 • ارزیابی دیپلم (مقامات محلی)
 • مدارک برای برنامه لیسانس
 • درخواست آنلاین
 • کارنامه رسمی دبیرستان
 • بیانیه‌ای از هدف خود
 • نمرات رسمی SAT / ACT
 • امتیاز SAT: 600، ACT: 26
 • لیسانس بین‌المللی: 30
 • تافل: IBT 65، PBT 513، PTE 55
 • کارت آبی (از طرف دولت ترکیه)
 • نمرات تافل یا آیلتس برای متقاضیانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست.

الزامات برای درخواست کارشناسی ارشد

 • فرم درخواست آنلاین
 • مدرک لیسانس یا معادل آن
 • رونوشت رسمی
 • 2 عدد توصیه‌نامه
 • بیانیه‌ای از هدفتان
 • نمرات GRE: 610 یا GMAT: 450
 • نمرات تافل یا آیلتس برای متقاضیانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست.
 • تافل: IBT 70، PBT 523، CBT 183، PTE 60

دانشگاه فنی استانبول برنامه‌ها (کارشناسی ارشد و دکتری) را در شش مؤسسه مختلف زیر اجرا می‌کند:

 1. دانشکده انرژی
 2. دانشکده انفورماتیک
 3. دانشکده مهندسی زلزله و مدیریت بلایای طبیعی
 4. دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم، مهندسی و فناوری
 5. دانشکده علوم اجتماعی
 6. دانشکده علوم زمین

لطفا توجه داشته باشید: شرایط پذیرش ممکن است برای هر برنامه و ملیت متفاوت باشد.

دانشگاه فنی استانبولدرخواست‌ها برای دوره کارشناسی جهت پذیرش با سهمیه خارج از کشور برای سال تحصیلی 2021 و 2022

دانش‌آموزان بین‌المللی که در حال حاضر ارشد هستند یا از مدرسه‌ای فارغ‌التحصیل شده‌اند که برنامه درسی معادل دانشکده تورکوش ارائه می‌دهد، می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه فنی استانبول (ITU) برای سال تحصیلی 2020 و 2021 اقدام کنند.

الزامات:

1) تکمیل دوره متوسطه که یک برنامه درسی معادل دوره‌های راهنمایی ترکیه ارائه می‌دهد.

 • داوطلبان باید از یکی از آزمون‌های معتبر زیر نمره مناسب کسب کنند که توسط سنای ITU نیز پذیرفته شده است. درخواست‌های متقاضیان زیر پذیرش می‌شود:
 1. اتباع خارجی هستند؛
 2. چون در ترکیه به دنیا آمده‌اند و توسط وزارت امور داخلی در دسته شهروندان ترکیه‌ای قرار گرفته‌اند و فرزندان زیر سن قانونی آن‌ها که در سند انصراف شهروندی ترکیه ثبت شده‌اند و دارای ‘Kanunla TanInan HaklarIn KullanIlmasIna Iliskin Belge’ به رسمیت شناخته شده توسط قانون شماره 5203 هستند،
 3. تابعیت دوگانه دارند؛
 4. دانشجویان ترک که در خارج از کشور قبل از تاریخ 01/02/2013 تحصیلات متوسطه را آغاز کرده‌اند
 5. دانشجویانی که تحصیلات متوسطه را در خارج از کشور از تاریخ 01/02/2013 شروع کرده‌اند و کسانی که در یک کشور خارجی به جز قبرس شمالی دوره متوسطه (دبیرستان) را به پایان رسانده‌اند، می‌توانند برای سهمیه دانشجویان خارجی (شامل کسانی که تمام دوره‌های متوسطه را به پایان رسانده‌اند) درخواست دهند.
 6. اتباع و ساکنین trnc که تحصیلات خود را در مقطع متوسطه با نمرات GCE AL به اتمام رسانده‌اند و اتباع trnc که دارای نمرات آزمون GCE AL هستند و در کالج‌ها و دبیرستان‌های سایر کشورها تحصیل یا ثبت نام کرده‌اند.

2) دارای نمره آزمون استاندارد

3) مهلت درخواست: آخرین مهلت درخواست: سپتامبر 2020

4) اسناد مورد نیاز برای آپلود در فرمت PDF برای درخواست (هم اسناد اصلی و هم ترجمه شده (به انگلیسی یا ترکی) باید آپلود شوند.)

اخطار

 صحت اسناد بارگذاری شده توسط متقاضیانی که واجد شرایط ثبت نام هستند توسط مؤسسات مربوطه تأیید خواهد شد. درخواست‌هایی که به عنوان مدارک جعلی نامعتبر تلقی شوند، رد شده و اقدام قانونی علیه متقاضی انجام می‌شود.

 1. مدرک اصلی دیپلم دبیرستان و ترجمه تأیید شده آن (ترکی یا انگلیسی) را باید آپلود کنید. متقاضیانی که هنوز مدرک دیپلم خود را دریافت نکرده‌اند، باید یک سند رسمی مبنی بر تاریخ فارغ‌التحصیلی از دبیرستان خود بارگذاری کنند. (متقاضیان باید گواهی معادل‌سازی را که از وزارت آموزش و پرورش ترکیه یا سفارتخانه‌های ترکیه در کشورهایشان گرفته شده است، ارائه کرده و معادل بودن مدرک خود را در یک مدرسه عالی ترکی تأیید کنند.)
 2. رونوشت رسمی: متقاضیان باید رونوشت‌های رسمی شامل تمام دروس و نمرات و تأیید شده توسط مدیریت دبیرستان را آپلود کنند. اگر رونوشت به زبان انگلیسی یا ترکی نیست، یک نسخه تایید شده و ترجمه شده به این زبان‌ها باید همراه با رونوشت آپلود شود.

اگر متقاضی همچنان به تحصیل خود در دانشگاه دیگری ادامه می‌دهد یا از دانشگاهی فارغ التحصیل شده است، رونوشت گرفته شده از دانشگاه دیگر نیز باید آپلود شود.

 1. نتیجه آزمون معتبر: گزارش اصلی امتحان برای استفاده در برنامه یا ترجمه انگلیسی یا ترکی تأیید شده آن باید آپلود شود. فقط آزمون‌های فوق پذیرفته می شود. نمی‌توان با سایر آزمون‌ها یا نمرات آزمونی کمتر از آنچه در ماده B ارائه شده است، درخواست داد.
 2. فتوکپی پاسپورت: دانشجویان دارای گذرنامه می‌توانند فتوکپی صفحه شناسنامه (همراه با عکس) یا گذرنامه خود را آپلود کنند. نیازی به تأیید نیست. دانش‌آموزانی که پاسپورت ندارند نیازی به آپلود مدارک خاصی ندارند.
 3. کارت آبی (از دولت ترکیه): دانش‌آموزانی که کارت آبی ندارند نیازی به آپلود مدارک خاصی ندارند.
 4. مجوز اقامت: دانشجویانی که مجوز اقامت ندارند نیازی به آپلود مدارک خاصی ندارند. مراحل مجوز اقامت دانشجویی پس از ثبت نام در دانشگاه توسط دانشگاه انجام خواهد شد.
 5. بیانیه‌ای از هدفتان: دانشجویانی که می‌خواهند برای برنامه توسعه و بازاریابی نساجی، دانشکده فناوری و طراحی نساجی درخواست دهند، باید یک “بیانیه هدف” که حداکثر شامل 300 کلمه است، بنویسند و آن را بارگذاری کنند و درخواست‌ها و موارد توجیهی خود را برای ثبت‌نام در آن بیان کنند.
 6. زبان دستورالعمل: نتیجه آزمون مهارت زبان انگلیسی که توسط مجلس سنای ITU پذیرفته شده است باید در حین ثبت‌نام برای گذراندن دوره‌های آموزشی در دوره‌های کارشناسی ارائه شود. دانشجویانی که نتوانند گزارش آزمون مهارت زبان انگلیسی را ارائه کنند، باید به مدت یکسال دوره آمادگی زبان انگلیسی را در کالج زبان خارجی ITU طی کنند.

در زمان ثبت نام اگر دانشجویی نمره لازم را در آزمون مهارت زبان انگلیسی داشته باشد، لازم به گذراندن کلاس آمادگی زبان نیست و قادر است به طور مستقیم در دوره کارشناسی ثبت نام کند.

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی دانشگاه فنی استانبول، در دوره‌های زبان انگلیسی پذیرفته شده‌اند و سطح زبان ترکی آن‌ها کافی یا مقداری ناکافی است، می‌توانند تحصیلاتشان را آغاز کنند، اما باید مهارت‌های زبان ترکی خود را افزایش دهند.

به دانشجویانی که سطح ناکافی (C) زبان ترکی دارند، برای یادگیری زبان ترکی به مدت 1 سال مرخصی ارائه می‌شود.

دانشجویانی که در پایان آن سال سطح زبان ترکی آن‌ها کافی (سطح َA و B) باشد، می‌توانند کلاس زبان انگلیسی را در مقطع و برنامه‌های کارشناسی ادامه دهند.

دانشگاه فنی استانبول 2تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه فنی استانبول

دانشکده / گروه / برنامه

در دانشگاه فنی استانبول، در مقطع کارشناسی در ۵  پردیس مختلف که دارای ۱۳ دانشکده و ۱ هنرستان و ۳۷ دپارتمان است تحصیل خواهید کرد. 99 برنامه در این مقطع وجود دارد که به آموزش عالی نیز کمک می‌کند. 13 مورد از این برنامه‌ها دوگانه (DDP) هستند.

مدرسه زبان‌های خارجی

مدرسه زبان‌های خارجی این دانشگاه 8 دوره زبان مختلف را در 4 برنامه گوناگون ارائه می‌دهد.

کنسرواتوار دولتی موسیقی ترکیه

کنسرواتوار دولتی موسیقی ترکیه 8 بخش مختلف دارند که موسیقی آموزش می‌دهند.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فنی استانبول

مدرک کارشناسی ارشد

دانشگاه فنی استانبول در ۷ موسسه، ۱۱۷ برنامه کارشناسی دارد.

دکتری

این دانشگاه دارای 67 رشته دکترا در 7 مؤسسه است.

برنامه‌های تحصیلی مشترک بین المللی

دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه دولتی است که حرفه و مهارت مهندسی و معماری را در ترکیه تعریف می‌کند و همیشه این تعریف را به روز نگه می‌دارد، از ساختار سنتی محافظت می‌کند و در عین حال محیط آموزشی و یادگیری مدرنی برای دانشجویان خود دارد و افرادی را پرورش می‌دهد که نه تنها در داخل مرزهای کشور بلکه در خارج از کشور با سایرین رقابت می‌کنند.

هزینه زندگی و تحصیل

هزینه زندگی سالانه مورد انتظار حدود 24320 ₺ است، در حالی که هزینه تحصیل حدود 149960 ₺ است.

مسکن

این دانشگاه برای دانشجویان داخلی و خارجی تسهیلات مسکن ارائه می‌دهد، اما دانشجویانی که تمایل به اقامت در خارج از دانشگاه را دارند، می‌توانند از این گزینه استفاده کنند.

خوابگاه‌های ITU ظرفیت پذیرش 3000 دانشجو را دارد. آن‌ها عبارت هستند از مسکن‌های کنار دریاچه، خوابگاه IMKB، وردا اوروندول، خوابگاه آیازاگا و خوابگاه گوموسیویو.

همچنین، به دانشجویانی که دارای بورسیه تحصیلی هستند، از لحاظ غذایی و مالی توسط مؤسسات خصوصی، افراد و بنیادهای ITU حمایت می‌شوند.

زندگی دانشجویی

به دلیل وجود پردیس حومه‌ای، امکان ساخت فضاهای ورزشی بسیاری در دانشگاه فنی استانبول است. Gymnasium Ayazağa مرکز ورزش در ITU است که یک استادیوم با ظرفیت 3500 صندلی برای مسابقات بسکتبال و والیبال دارد، همچنین یک مرکز تناسب اندام نیز در آنجا قرار دارد.

مسابقات بسکتبال یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های ورزشی در این دانشگاه است. تیم بسکتبال دانشگاه فنی هم اکنون در لیگ دسته دوم بسکتبال کشور ترکیه بازی می‌کند، ناگفته نماند که این تیم قبلا پنج بار قهرمان لیگ بسکتبال ترکیه شده بود.

زمین‌های تنیس و یک استخر سرپوشیده المپیک، که در ماه مه 2007 در این دانشگاه افتتاح شد، استخر سرباز نیز دارد.

سایر باشگاه‌ها یا فعالیت‌های ورزشی در ITU عبارت هستند از: بدمینتون، شمشیربازی، شیرجه، ورزش‌های زمستانی، رقص و ژیمناستیک، تنیس، پینت‌بال، آیکیدو، دو و میدانی، کوهنوردی، پل، شنا، دوچرخه سواری و سه گانه، اسکی، چتربازی، کورفبال، هندبال، آیایدو، کاپوئیرا، کشتی، تیراندازی با کمان، فریزبی و قایقرانی.

دانشگاه فنی استانبول برای دانشجویانی که تمایل دارند چیزهای زیادی را تجربه کنند و بیشتر یاد بگیرند، گزینه‌های بسیاری را ارائه می‌دهد مانند راک کلاپ، سینما، کلاپ و غیره.

پردیس دانشگاه فنی استانبول

به‌طورکلی این دانشگاه 6 پردیس دارد که هرکدام در مناطق مختلف استانبول واقع شده‌اند که عبارت هستند از:

 • آیازاگا
 • تاشکیشلا
 • ماکا
 • توزلا
 • KKTC
 • Gümüşsuyu

دانشکده معماری در پردیس  Taşkışla، یکی از بناهای تاریخی استانبول است که قدمت آن به دوران عثمانی باز می‌گردد.

دانشکده مهندسی مکانیک در پردیس Gümüşsuyu و مدرسه کسب‌و‌کار در پردیس Maçka واقع شده است که همچنین در میان بناهای تاریخی استانبول قرار دارد.

انجمن سازمان ملل متحد در دانشگاه فنی استانبول

انجمن نمونه سازمان ملل متحد ITU یکی از فعال‌ترین باشگاه‌های دانشجویی در دانشگاه است. شرکت MUN به طور منظم در کنفرانس‌های MUN، چه داخلی و چه بین‌المللی، فرصت‌هایی را برای توسعه شخصی ارائه می‌دهد. سازمان ملل متحد کنفرانسی است که دانشجویان به عنوان نمایندگان سازمان ملل در آن شرکت می‌کنند.

رادیو  ITU

بخش رادیو دانشگاه فنی استانبول اولین ایستگاه رادیویی دانشگاهی در ترکیه بوده و در ساختمان دانشکده مهندسی برق و الکترونیک در پردیس Maslak واقع شده است.

سرگرمی‌ها

استادیوم ITU یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها در استانبول برای برگزاری کنسرت و اجراهایی از این قبیل است.

سؤالات متداول در مورد دانشگاه فنی استانبول

1) آیا می‌توانم با استفاده از یک درخواست کاغذی درخواست بدهم؟
ITU فقط درخواست‌های آنلاین را می‌پذیرد.
2) چگونه می‌توانم یک حساب درخواست پذیرش آنلاین ایجاد کنم؟
لینک: http://application.itu.edu.pk/ را دنبال کنید. برای ایجاد اکانت درخواست پذیرش آنلاین خود باید یک حساب جیمیل یا یاهو داشته باشید.
3) اگر قبلا برای پاییز 2020 درخواست داده باشم، آیا باید یک حساب کاربری جدید برای سال 2021 ایجاد کنم؟
بله، برای هر دوره پذیرش باید یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید. پورتال پذیرش هر سال از اول شروع شده و جدید می‌شود.
4) آیا سهمیه خاصی برای پذیرش وجود دارد؟
دانشگاه فناوری اطلاعات (ITU) یک دانشگاه جوان است که به تازگی راه اندازی شده است. در حال حاضر پردیس اختصاصی مستقل با خوابگاه و … ندارد و در پارک تکنولوژی نرم افزار ارفا مستقر است؛ بنابراین پیش‌بینی برای سهمیه وجود ندارد.
5) پذیرش در دانشگاه فنی استانبول برای برنامه‌های (BS) چقدر رقابتی است؟
پذیرش در ITU (برنامه BS) کاملا مبتنی بر شایستگی شما و بسیار رقابتی است. حداقل امتیاز لازم برای واجد شرایط بودن در مقطع کارشناسی ارشد و متوسطه 60% (یا معادل تحصیلات 12 ساله) است.
6) آیا اگر دانشجو به صورت خصوصی در امتحان نهایی شرکت کرده باشد، بر شانس ورود به ITU تأثیر می‌گذارد؟
خیر، متقاضیان چه به عنوان دانشجوی عادی یا چه خصوصی در امتحان نهایی شرکت کرده باشد، از نظر نمرات تحصیلی ارزیابی می‌شوند.
7) چه زمانی ITU برای برنامه‌های BS پذیرش ارائه می‌کند؟
ITU برای تمام برنامه‌ها فقط برای ترم پاییز پذیرش می‌دهد و این چرخه از ماه آوریل شروع می‌شود.
8) من ریز نمرات خود را برای لیسانس یا کارشناسی ارشد دریافت کرده‌ام اما هنوز مدرک آن را ندارم. آیا هنوز هم می‌توانم برای ITU اپلای کنم؟
بله، مدرک شما برای تأیید نهایی پذیرش الزامی است، اما تا زمانی که مدارک رسمی کامل شوند، می‌توانید درخواست دهید.
9) آیا می‌توانم برای آزمون پذیرش ITU معافیت دریافت کنم؟
برای برنامه‌های کارشناسی، متقاضیان می‌توانند در آزمون SAT به جای آزمون پذیرش ITU شرکت کنند. SAT یک آزمون استاندارد است که توسط College board USA (https://collegereadiness.collegeboard.org/sat) انجام می‌شود.
10) هزینه برنامه‌های MS چقدر است؟
شهریه برای برنامه تحصیلات تکمیلی 500 میلیون تومان است.
11) هزینه‌های برنامه‌های BS چقدر است؟
شهریه هر دوره کارشناسی 100 میلیون تومان است.
12) آیا دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه HEC و PEC به رسمیت شناخته شده است؟
بله، ITU توسط کمیسیون آموزش عالی (HEC) به رسمیت شناخته شده و تمام برنامه‌های مهندسی آن توسط شورای مهندسی پاکستان (PEC) تایید شده است.
13) تعداد کل صندلی‌های برنامه‌های کارشناسی چقدر است؟
همه رشته‌های کارشناسی هر کدام 80 صندلی دارند. با این حال، ITU کیفیت را به خطر نمی‌اندازد و فقط کسانی را می‌پذیرد که شایستگی داشته باشند.
14) چه مدارکی را برای تأیید باید همراه داشته باشم؟
لطفا مدارک زیر را جهت تایید همراه داشته باشید: اصل کلیه مدارک تحصیلی فرم CNIC/B
15) اگر در برنامه کارشناسی ارشد خود پایان‌نامه‌ای ننوشته باشم، می‌توانم برای پذیرش در مقطع دکترا اقدام کنم؟
خیر، انجام پایان‌نامه برای پذیرش در مقطع دکتری الزامی است.
16) آیا شماره PEC برای پذیرش در دانشگاه فنی استانبول لازم است؟
بله، برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مهندسی، شماره PEC الزامی است.
17) پذیرش برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی چه زمانی باز می‌شود؟
پذیرش کلیه برنامه‌ها در حدود فروردین ماه باز خواهد شد. تاریخ‌ها از طریق رسانه‌های اجتماعی و چاپی و همچنین وب سایت ITU اعلام خواهد شد.
18) زمان‌بندی برنامه‌های کارشناسی چگونه است؟
کلاس‌های دوره کارشناسی در روزهای هفته از ساعت 8 صبح تا 17 بعد از ظهر برگزار می‌شود.

سخن پایانی

در سال 1773 سلطان مصطفی سوم دانشگاه فنی استانبول (ITU) را دستور داد بسازند. این دانشگاه در ابتدا به عنوان دانشکده مهندسی نیروی دریایی در امپراتوری عثمانی تأسیس شد. دانشگاه فنی استانبول در آن زمان سومین دانشگاه فنی بزرگ جهان بود و با گذشت زمان فعالیت‌های آن از آموزش پرسنل نظامی تا آموزش معماری در قرن نوزدهم و مهندسی عمران در قرن بیستم گسترش یافت.

دانشگاه فنی استانبول یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که سابقه طولانی در زمینه آموزش دارد و همچنین با دانشگاه‌های بین المللی تحت عنوان «برنامه تبادل دانشجویی اراسموس» همکاری می‌کند، برنامه‌ای که در بین دانشجویان بسیار محبوب است. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه مقالات ما را دنبال می‌کنید از شما ممنونیم. منتظر نظرات شما نیز هستیم.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. zeinab mesgarzadeh
  19 دی 1400
  پاسخ

  از این مطلب استفاده کردم

  • mohimahmoodi
   20 دی 1400
   پاسخ

   سلام زینب عزیز
   لطفا برای گرفتن مشاوره رایگان با مجموعه صبا پلن تماس بگیرید یا در صورت تمایل شماره تماس خود را بگزارید تا مشاوران مجموعه با شما ارتباط برقرار کنند.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید