لوگو صبا ویزا

دانشگاه ماساچوست

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان
فهرست عناوین

معرفی دانشگاه برتر ماساچوست

امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر خارجی یکی از آرزوهای تحصیلی بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی است. یکی از دانشگاه‌هایی در جهان که همواره مورد توجه این افراد قرار دارد، دانشگاه ماساچوست یا MIT است. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر در سال 2022، به عنوان دومین دانشگاه برتر جهان انتخاب شده است. اما آیا با تاریخچه این دانشگاه مشهور آشنا هستید؟ در چه رشته‌هایی می‌توان در این دانشگاه تحصیل کرد؟ شرایط پذیرش در دانشگاه ماساچوست چیست؟ برای اخذ ویزای تحصیل در آمریکا به چه مدارکی نیاز داریم؟ در ادامه این مطلب از موسسه صبا ویزا قصد داریم تا به بررسی این دانشگاه برتر دنیا بپردازیم.

نگاهی به گذشته دانشگاه ام آی تی

سال 1859 بود که برخی شهروندان ایالت ماساچوست گزارشی را به کنگره این ایالت ارائه کردند که در آن پیشنهاد شده بود تا بخشی از زمین‌های داخل شهر بوستون، به آکادمی هنر و علوم تبدیل شود. همچنین پیشنهاد شد که این آکادمی در چهار زمینه فعالیت داشته باشد. زمینه اول مربوط به کشاورزی و گیاه‌شناسی بود و زمینه دوم هم مربوط به حوزه معدن و معدن‌شناسی می‌شد.

این در حالی  بود که حوزه سوم فعالیت این آکادمی مربوط به اختراعات جدیدی و پیشرفت‌های تکنولوژی و صنعت مربوط می‌شود. بخش آخر یعنی چهارم نیز مربوط به هنرهای زیبا و تاریخ مردم آمریکا بود که طرفداران خاص خود را داشت.

در هرکدام از این بخش‌ها موزه‌های متنوعی مربط با آن موضوع وجود داشتند که باعث می‌شدند تا افراد بسیاری به بازدید از آن روی بیاورند. این موزه‌ها با الهام از موزه‌های کشور انگلستان ساخته شده بودند و از این رو طراحی و اطلاعات ارائه شده در این آکادمی شباهت بسیاری زیادی با موزه‌های این شهر داشتند.

از جمله دیگر اهداف تشکیل آکادمی ماساچوست، رشد اقتصادی بود. سازندگان این آکادمی معتقد بودند که اگر مردم ببیند که چگونه از منابع تاریخی، طبیعی، هنری و صنعتی آن‌ها نگهداری می‌شود، می‌توانند باعث پیشرفت این کشور در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی شوند.

در سال 1861، اساس‌نامه تاسیس آکادمی و آموزشگاه ماساچوست به تصویب رسید. لازم به ذکر است که این کالج در حال حاضر هم نام یک شرکت آموزشی و علمی را به دوش خود می‌کند و خبری از نام دانشگاه در نام اصلی آن نیست.

دانشگاه ماساچوست در سال اول فعالیت خود تنها 30 دانشجو داشت. این آکادمی در آن سال نیز تنها 10 استاد را به خدمت گرفته بود و از این رو آکادمی بسیار کوچک بود. اما نکته مثبت تحصیل در این آکادمی این بود که به ازای هر سه دانشجو یک استاد وجود داشت. لازم به ذکر است که در سال‌های اول دانشجویان تنها مرد بودند و اولین دانشجوی خانم این آکادمی در سال 5 تاسیس آن، ثبت نام کرد. البته این خانم پیش از دریافت مدرک دکترای خود به عنوان استاد به این دانشگاه بازگشت در آن‌جا تدریس کرد.

دانشگاه ماساچوست امروزی

در حال حاضر، شرایط دانشگاه ماساچوست یا MIT بسیار متفاوت با گذشته خود است. این دانشگاه دارای 6 بخش آموزشی در زمینه‌های مختلف و رشته‌های متنوع است که حدودا 12 هزار نفر دانشجو و 900 استاد دارد. بخش‌های متنوع این دانشگاه هم به شرح ذیل هستند:

  • بخش آموزشی رشته معماری
  • آموزش مهندسی
  • علوم انسانی
  • علوم اجتماعی و هنرهای زیبا
  • مدیریت
  • علوم و بهداشت

بررسی امکانات اقامت دانشجویی در دانشگاه ماساچوست

دانشگاه ام آی تی یکی از دانشگاه‌های شبانه‌روزی کشور آمریکا است و به همین خاطر خوابگاه‌های متنوع با امکانات مختلفی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه ماساچوست در حدود 22 خوابگاه با امکانات کامل را دارد و در اختیار دانشجویان خود قرار داده است.

از جمله خوابگاه‌های برتر ام آی تی هم می‌توان به خوابگاه‌های مک کورمیک هال (McCormick Hall)، اش‌داون هاوس (Ashdown House)، نیو هاوس (New House)، بیکر هاوس (Baker House)، نکست هاوس (Next House)، برتن کانر هاوس (Burton-Conner House)، ایست کمپ (East Campus)، رندوم حال (Random Hall) و ایست‌گیت آپارتمنت (Eastgate Apartments) اشاره کرد.

البته خوابگاه‌های این دانشگاه پرطرفدار به اینجا ختم نمی‌شوند. بلکه از جمله دیگر خوابگاه‌های ام آی تی می‌توان از رزیدنت لایف (Residential Life)، اجرتون هاوس (Edgerton House)، سینیور هاوس (Senior House)، گرین هال (Green Hall/Kappa Alpha Theta)، رزیدنت سیدنی و پاسیفیک (Sidney and Pacific Residence)، هاوس مسترز (Housemasters)، سیمونز هال (Simmons Hall)، هاوسینگ (Housing)، تانگ رزیدنس هال (Tang Residence Hall)، خانه مک گرگور (MacGregor House) و مسیح هال (Maseeh Hall) یاد کرد.

دانشگاه ماساچوست

امکانات خوابگاه

خوابگاه‌های دانشگاه ماساچوست امکانات متنوعی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند که از جمله آن‌ها می‌توان به امکانات ورزشی و آموزشی اشاره کرد. تمام خوابگاه‌های اختصاصی این دانشگاه مخصوصا پس از زمان پاندمی کرونا، پاکیزه‌تر از قبل شده‌اند و اقامت در آن‌ها هیچگونه خطری ندارد.

تمام خوابگاه‌های ام آی تی در درون خود اتاق شست و شو دارند و از این رو دانشجویان برای شستن لباس‌های خود نیازی به ترک محوطه دانشگاه نخواهند داشت. البته در نظر داشته باشید که برخی امکانات مانند حمام در این خوابگاه‌ها مانند اتاق شست و شو عمومی نیستند و هر اتاق، حمام مخصوص خود را خواهد داشت. حتی در برخی خوابگاه‌ها هر اتاق با توجه به تعداد دانشجوی درون آن، حمام و دستشویی اختصاصی دارد و از این رو خوابگاه‌های دانشگاه ماساچوست همواره طرفداران خود را دارند.

در بسیاری از اوقات، امکانات ورزشی خوابگاه‌ها با دانشگاه‌ها مشترک هستند و امکانات اختصاصی در این زمینه وجود ندارد. از این رو در بخش امکانات ورزشی دانشگاه ماساچوست به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اما اگر بخواهیم درباره امکانات آموزشی خوابگاه‌ها بگوییم، می‌توان گفت که بیشتر خوابگاه‌های دانشگاه ام آی تی از سالن‌های مطالعه بهره می‌برند. البته این این سالن‌ها تنها در برخی از خوابگاه‌ها وجود دارند. اگر هم علاقه به خواندن کتاب در کتابخانه دارید، می‌توانید به سراغ کتابخانه دانشگاه بروید که آن هم مانند امکانات ورزشی با خوابگاه مشترک است.

امکانات دانشگاه MIT

دانشگاه ام آی تی یکی به دلیل ارائه دادن خدمات متنوع همواره به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های کشور آمریکا شناخته می‌شود و از این رو افراد بسیاری سالانه قصد دارند تا در این دانشگاه تحصیل کنند. اما این امکانات چه هستند که باعث شده‌اند تا ام آی تی به عنوان یکی از مجهزترین دانشگاه‌های آمریکا شناخته شود؟ در ادامه این بخش به آن‌ها می‌پردازیم.

امکانات ورزشی

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا دانشگاه ام آی تی گزینه‌ای مناسب برای تحصیل باشد، امکانات ورزشی آن است. این دانشگاه به دلیل اینکه همواره تلاش می‌کند تا در کنار تحصیل، امکانات متنوع غیر آموزشی را برای دانشجویان ایجاد کند، تلاش کرده است تا برای آن‌ها انواع امکانات ورزشی را در نظر بگیرد.

در این دانشگاه انواع سالن‌های ورزشی ایجاد شده‌اند که دانشجویان بتوانند با توجه به علاقه خود، رشته مورد علاقه ورزشی را دنبال کنند. از جمله امکانات ورزشی دانشگاه ماساچوست هم می‌توان به سالن‌های فوتبال، فوتسال، فوتبال آمریکایی، بیس‌بال، کشتی، بدنسازی، تنیس و دیگر رشته‌های محبوب در این کشور اشاره کرد. در نظر داشته باشید که هر کدام از رشته‌های ورزشی در این دانشگاه، تیم مخصوص خود را دارند و از این رو اگر در رشته مورد نظر، توانا باشید، می‌توانید از طریق تیم دانشگاه، به مسابقات مختلف راه پیدا کنید.

امکانات آموزشی دانشگاه ام آی تی

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود تا دانشگاه ماساچوست در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار داشته باشد و افراد بسیاری سالانه قصد تحصیل در آن را داشته باشند، امکانات آموزشی آن است. لازم به ذکر است که امکانات آموزشی یک دانشگاه با جایگاه علمی آن ارتباط مستقیمی دارند. زیرا اگر یک دانشگاه آزمایشگاه‌های متعدد برای علوم مختلفی را داشته باشد، دانشجویان آن می‌توانند به صورت عملی و بهترین نحو ممکن، درس خود را فرا بگیرند.

دانشگاه ام آی تی هم از این قاعده مستثنی نیست و آزمایشگاه‌های متنوعی را برای علوم مختلف در خود دارد. از جمله این دانشگاه‌ها هم می‌توان به آزمایشگاه‌های فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی اشاره کرد. در نظر داشته باشید که در این دانشگاه آزمایشگاه‌ها از امکانات بسیار زیادی برخوردار هستند و هیچ کم و کسری در آن‌‎ها وجود ندارد. از این رو کسب علم در دانشگاه ماساچوست می‌تواند بسیار جذاب باشد.

اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب هستید، می‌توانید به سراغ کتابخانه غنی ماساچوست بروید. دانشگاه ام آی تی دارای کتابخانه‌ای بسیار بزرگ و غنی از مطالب علمی مناسب برای تمام دانشجویان است که فضای ساکت و مناسب برای خواندن آن می‌تواند همواره شما را برای کتاب خواندن در آن کتابخانه وسوسه کند.

مقاطع تحصیلی دانشگاه ماساچوست

دانشگاه ماساچوست همواره دوره‌های متنوعی را برای تحصیل دانشجویان در 6 واحد آموزشی خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه برای هر رشته، مقاطع مختلف تحصیلی از لیسانس تا دکترا را در نظر گرفته است که از این رو می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای تحصیل در آمریکا به شمار برود.

دانشگاه ماساچوست به دلیل پوشش دادن مقاطع و رشته‌های مختلف تحصیلی به این دلیل می‌تواند به عنوان گزینه‌ای مناسب برای تحصیل به شمار برود که شما می‌توانید رشته دلخواه از جمله انواع رشته‌های مهندسی، علوم زیستی، علوم انسانی و دیگر رشته‌ها را در این دانشگاه تحصیل کنید که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

رشته‌های تحصیلی

همانطور که گفته شد، دانشگاه ام آی تی رشته‌های متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف به دانشجویان خود ارائه می‌دهد که از این رو می‌تواند برای تحصیل ایرانیان بسیار مناسب باشد. از این رو در ادامه این بخش قصد داریم تا به 6 واحد آموزشی دانشگاه ماساچوست و رشته‌هایی که درون آن‌ها تدریس می‌شوند، بپردازیم.

رشته‌های مختلف مهندسی

رشته‌های مهندسی یکی از رشته‌های پرطرفدار در جهان هستند که به شما این امکان را خواهند داد تا بتوانید به راحتی مشغول در کشور آمریکا به کار شوید. در کشور آمریکا این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید با فعالیت در رشته مهندسی مخصوصا اگر مدرک تحصیلی خود را از دانشگاهی برتر مانند MIT به‌دست آورده باشید، درآمد بسیار بالایی را کسب کنید.

رشته‌های مهندسی در دانشگاه ماساچوست از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و از این رو شما می‌توانید با خیالی آسوده رشته مورد علاقه خود را در این دانشگاه تدریس کنید. البته در نظر داشته باشید که باری پذیرش در رشته مورد نظر خود، باید بتوانید شرایطی را داشته باشید که در بخش‌های بعدی به این شرایط پرداخته خواهد شد.

از جمله رشته‌های مهندسی که در کشور آمریکا تدریس می‌شوند می‌توان به هوافضا و فضانوردی، مهندسی بیلوژیک، مهندسی شیمی، مهندسی ساخت و ساز، مهندسی برق، مهندسی محیطی، علوم کامپیوتر، علوم سلامت و تکنولوژی‌های مرتبط، مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی هسته‌ای و علوم مرتبط با آن اشاره کرد.

تمام رشته‌های ذکر شده در دانشگاه MIT یا ماساچوست تدریس می‌شوند اما همانطور که گفته شد، برای تحصیل در آن‌ها باید شرایطی را داشته باشید. برخی از رشته‌ها برای تحصیل به آزمون‌های مختلفی مانند SAT نیاز دارند که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

رشته مهندسی شیمی

تحصیل در علوم مختلف

دانشگاه MIT برای دانشجویان خود رشته متنوعی را در زمینه علوم در نظر گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌های زیست‌شناسی، مغز و علوم شناختی، شیمی، زمین‌شناسی با زیررشته‌های هواشناسی و علوم گیاه‌شناسی، ریاضیات و فیزیک اشاره کرد.

هرکدام از رشته‌های علومی که در دانشگاه ماساچوست تدریس می‌شوند، آینده‌ای منحصر به فرد و درخشان دارند. به عنوان مثال اگر در رشته زیست‌شناسی تحصیل کنید، می‌توانید در آزمایشگاه‌ها مشول به‌کار شوید. اما اگر به سراغ ریاضیات یا فیزیک یا شیمی بروید، می‌توانید معلمی برجسته با حقوقی بسیار زیاد شوید.

در نظر داشته باشید که کاربردهای تحصیل در رشته علوم به اینجا ختم نمی‌شود. شما اگر در این رشته تحصیل کنید، می‌توانید در دانشگاه‌ها یا آزمایشگاه‌های دولتی آمریکا مشغول به کار شوید که در این حالت درآمد شما بیشتر از یک وکیل کارکشته خواهد شد.

مدیریت؛ رشته‌ای پرطرفدار در MIT

نوبت به تحصیل در رشته پرمتقاضی مدیریت می‌رسد. اگر قصد دارید تا در دانشگاه ماساچوست به تحصیل در رشته مدیریت بپردازید، باید در نظر داشته باشید که حدودا 7 برنامه تحصیل در این دانشگاه وجود دارند که شما می‌توانید یکی را انتخاب کنید.

MBA به فوق لیسانس رشته مدیریت گفته می‌شود و شما می‌توانید با توجه به شرایط خود یکی از انواع دوره‌های آن را انتخاب کنید. به طور کلی برای رشته MBA سه دوره تحصیلی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به MIT Sloan Executive MBA Program، MIT Sloan Executive MBA Program و MIT Sloan MBA Program اشاره کرد.

اگر هم به دنبال تحصیل در دوره‌های تحصیلی دیگر مدیریت دانشگاه ام آی تی هستید، میتوانید به سراغ تحصیل در رشته‌های MIT Sloan Master of Business Analytics، MIT Sloan Master of Finance، MIT Sloan Master of Science in Management Studies یا MIT Sloan PhD Program بروید.

دانشگاه ماساچوست همواره تلاش می‌کند تا رشته‌های ذکر شده را به بهترین حالت ممکن به دانشجویان خود تدریس کند. دلیل آن هم این است که دانشجویان نماد و رزومه یک دانشگاه هستند و اگر بتوانند به خوبی دانش‌آموخته شوند، امتیاز یک دانشگاه مانند ام آی تی در میان دانشگاه‌های دیگر بالاتر خواهد رفت.

رشته‌های مرتبط با علوم انسانی

رشته‌های مربوط به علوم انسانی نیز یکی دیگر از علوم مورد توجه دانشگاه ام آی تی هستند. البته توجه داشته باشید که دانشگاه ام آی تی برخی رشته‌های دیگر مانند هنر و علوم اجتماعی را هم در این دسته به شمار می‌آورد. از این رو اگر روزی رشته مورد نظر را در این دسته دیدید، تعجب نکنید.

از جمله دوره‌های مربوط به این علوم و رشته‌ها که در دانشگاه ماساچوست برگزار می‌شوند هم می‌توان به دوره‌های مطالعه رسانه‌های مقایسه‌ای، اطلاعات اقتصاد و قوانین توسعه، اقتصاد، تاریخ، انسان‌شناسی، علوم تکنولوژی و اجتماعی، زبان‌شناسی و فلسفه، علوم سیاسی و نوشتار مقلات علمی (science writing) اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید که برای ثبت نام در هرکدام از این رشته‌ها باید بتوانید با توجه به زمانی که برای ثبت نام تعیین شده است، اقدام کنید.

به عنوان مثال اگر قصد دارید تا برای تحصیل در دوره‌ علوم سیاسی اقدام کنید، این کار را برای تا 15 دسامبر 2022 انجام دهید. این در حالی است که این زمان برای تحصیل در دوره مقاسیه رسانه‌ها تا 1 ژانویه 2022 است. همچنین برخی رشته‌ها هم در دو مقطع دانشجو می‌پذیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به فلسفه اشاره کرد که می‌تواند تا 15 دسامبر یا تا 2 ژانویه برای ثبت نام در این دوره اقدام کنید.

دوره‌های مرتبط با معماری

رشته‌های معماری که در دانشگاه ماساچوست تدریس می‌شوند، همواره بسیار طرفدار دارند و فارغ‌التحصیلان این رشته که در ام آی تی تحصیل کرده‌اند، می‌توانند به راحتی و بدون هیچ مشکلی وارد بازار کار شوند. در نظر داشته باشید که شما می‌توانید در دانشگاه ماساچوست در حدود 4 دوره مختلف اما مرتبط با معماری و نقشه‌کشی را پشت سر بگذارید.

از جمله دوره‌های قابل تحصیل در زمینه معماری و نقشه‌کشی در دانشگاه ام آی تی می‌توان به معماری، دوره‌های Center For Real State، هنرهای رسانه‌ای و علوم مرتبط با آن‌ها و دوره‌های آموزش حومه شهری و نقشه‌کشی اشاره کرد.

البته در نظر داشته باشید که رشته‌های معماری زیرشاخه‌های مختلفی هم دارند که شما با گذراندن دوره‌های ذکر شده در دانشگاه ماساچوست، می‌توانید به تحصیل در آن رشته‌ها بپردازید. به عنوان مثال نقشه‌کشی خود از انواع مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ترسیم فنی و نقشه‌نگاری اشاره کرد.

دوره‌های میان‌رشته‌ای

برخی از رشته‌ها هم وجود دارند که شما می‌توانید در کنار دوره تحصیلی اصلی خود، به تحصیل در آن‌ها بپردازید. این رشته‌های در آمریکا و دانشگاه ام آی تی تنوع بسیار بالایی دارند که شما می‌توانید با توجه به شرایط و علاقه خود، در این رشته‌ها تحصیل کنید.

از جمله رشته‌های میان‌دوره‌ای پرطرفدار در دانشگاه MIT می‌توان به رشته‌های زیست‌شناسی محاسباتی و سیستمی، دکترای علوم و مهندسی محسبات، علوم و مهندسی محاسبات SM، طراحی و مدیریت یکپارچه، رهبری عملیات‌های جهانی، میکروبیولوژی، اقیانوس شناسی یا علوم و مهندسی کاربردی اقیانوس، مرکز تحقیقات عملیات، مطلاعات درباره پلیمرها و مواد نرم، مدیریت زنجیر تامین ترکیبی، مدیریت زنجیره تامین مسکونی، طراحی و مدیریت سیستم، برنامه فناوری و سیاست و حمل و نقل اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که این رشته‌ها شاید در ظاهر به نام میان‌دوره‌ای شناخته شوند، اما در بازار کار کشور آمریکا جایگاه اختصاصی خود را دارند و از افراد فارغ‌التحصیل در آن رشته‌ها همواره استقبال زیادی می‌شود. از این رو می‌توانید در کنار حرفه و دوره اصلی خود، نیم‌نگاهی هم به این رشته‌ها داشته باشید.

شرایط برای ثبت نام در دانشگاه ماساچوست

مانند هر دانشگاه و هر کشور دیگری، شما برای تحصیل به عنوان یک دانشجو باید مدارک مختلفی را ارائه کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به رزومه تحصیلی اشاره کرد. از آن‌جایی که دانشگاه ماساچوست، دانشگاهی برتر در کشور آمریکا و جهان به شمار می‌رود، شما برای تحصیل در آن تنها نباید به ارائه مدارک هویتی و یک رزومه تحصیلی ساده بسنده کنید.

شما باید در رزومه تحصیلی خود، تمام مقاطع تحصیلی با معدل را به همراه دوره‌هایی که آموزش دیده‌اید به‌خصوص زبان انگلیسی را در رزومه تحصیلی خود بیان کنید. در نظر داشته باشید در ادامه نیز باید گواهی ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی را هم در کنار رزومه تحصیلی داشته باشید. البته که ریز نمرات شما باید برای تمام مقاطع تحصیلی گذشته باشد.

همانطور که گفته شد، شما برای تحصیل در دانشگاه برتری مانند ماساچوست باید آزمون‌هایی را بگذرانید. از جمله این آزمون‌های می‌توان به GRE اشاره کرد. این آزمون برای سنجش میزان تسلط شما به زبان انگلیسی یعنی زبان رسمی این کشور است. در نظر داشته باشید که اگر شما مدرک تحصیلی از آزمون‌های دیگری مانند تافل یا آیلتس را داشته باشید هم می‌توانید برای ثبت نام در دانشگاه ام آی تی اقدام کنید. البته که برای هر سه آزمون ذکر شده تنها گذراندن و دریافت مدرک کافی نیست. بلکه شما باید نمره قبولی و مورد نیاز را هم کسب کنید. به عنوان مثال در برخی دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید حداقل نمره آیلتس 6 یال 6.5 داشته باشید.

در ادامه نیز باید توصیه‌نامه را که برای کارشناسی حداقل 2 و برای کارشناسی ارشد حداقل 3 عدد هستند را به همراه داشته باشید. این توصیه‌نامه‌ها را هم باید از استادان پیشین خود دریافت کنید. در قدم آخر برای ثبت نام در دانشگاه ماساچوست، باید انگیزه‌نامه‌ای را آماده و به این دانشگاه تحویل دهید. شما در این انگیزه‌نامه باید بتوانید انگیزه خود را برای تحصیل در این دانشگاه به نحوی توضیح دهید که بتوانید مسئولین دانشگاه برای صدور اجازه تحصیل مجاب کنید.

دانشگاه موسسه فناوری ماساچوست

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا جهت تحصیل در MIT

یکی دیگر از مواردی که برای تحصیل دانشگاه ماساچوست باید در نظر بگیرید، اخذ ویزای تحصیلی است. شما برای تحصیل در MIT باید بتوانید پس از پذیرش مدارک مورد نیاز را برای دریافت ویزای تحصیلی اقامت آمریکا ارائه کنید.

از جمله این مدارک هم می‌توان به مدارک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه اشاره کرد. البته که شما باید پذیرش‌نامه‌ای را که از سمت MIT دریافت کرده‌اید، به سفارت این کشور ارائه دهید. در نظر داشته باشید که برای تحصیل در کشور آمریکا و در دانشگاه ماساچوست باید برای دریافت ویزای سری اف اقدام کنید که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

ویزای اف 1 و اف 2 برای تحصیل در دانشگاه ام آی تی

اگر قصد تحصیل در MIT را دارید، باید در نظر داشته باشید که شما برای دریافت ویزای کشور آمریکا باید ویزای F1 را دریافت کنید. این ویزا برای افرادی است که خودشان قصد تحصیل در این کشور را دارند. اما اگر خانواده شما قصد دارد که شما را در این اقامت همراهی کند، باید ویزای دیگری را دریافت کنند.

ویزایی که برای همراهی خانواده در حین تحصیل در کشور آمریکا در نظر گرفته شده است، ویزای اف دو است. این ویزا شامل همسر و فرزندان می‌شود و شما می‌توانید با تحصیل در این کشور، به راحتی خانواده خود را هم با خود به آمریکا ببرید. لازم به ذکر است که این نوع ویزا تا پایان مدت زمان تحصیل شما در دانشگاه ماساچوست اعتبار خواهد داشت.

اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه ماساچوست

می‌توان گفت که تقریبا هیچکدام از دانشگاه‌های کشور آمریکا حتی دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان نیستند و به نسبت کشورهای دیگر جهان، هزینه بیشتری را برای تحصیل از دانشجویان دریافت می‌کنند. از این رو برای افرادی که نمی‌‌توانند به راحتی از پس هزینه‌های تحصیل خود در این کشور بر بیانید، راه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به دریافت بورسیه تحصیلی اشاره کرد.

بورسیه‌های تحصیلی این امکان را به شما خواهند داد تا بتوانید با توجه به شرایط خود هزینه کمتری را برای تحصیل در دانشگاهی مانند MIT پرداخت کنید. اما بورسیه‌های تحصیلی نیز خود از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

اولین نوع بورسیه تحصیلی، بورسیه تحصیلی دانشگاهی است. اکثر دانشگاه‌های کشور آمریکا نوعی کمک هزینه مالی را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر گرفته‌‎اند که برای دریافت آن‌ها باید به خود دانشگاه مراجعه کرد.

نوع بعدی بورسیه مالی است. این نوع بورسیه تحصیلی برای اساس نیاز دانشجویان متغیر خواهد بود و البته بیشتر شهروندان آمریکا می‌توانند آن را دریافت کنند. البته در برخی مواقع دانشگاه ماساچوست به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید از این نوع بورسیه‌های تحصیلی هم استفاده کنید.

نوع دیگر بورسیه، بورسیه شایستگی است. این بورسیه به دانشجویانی که توانسته‌اند تا در زمینه‌ای حال ورزشی یا غیر ورزشی، افتخاری را کسب کنند، اعطا می‌شود. همچنین این نوع بورسیه تحصیلی هم با توجه به موفق و دستاوردهای شما، هزینه‌های مختلفی را شامل خواهد شد.

دولت کشور آمریکا و دانشگاه ماساچوست نوع دیگری از بورسیه به‌نام بورسیه تحصیلی با بودجه دولتی را ارائه می‌دهند. در این نوع بورسیه، دولت آمریکا و دانشگاه MIT هزینه‌های تحصیل شما را پوشش خواهند داد و در عوض، شما پس از فارغ‌التحصیلی خود، باید برای دولت این کشور مدتی مشخص را که معمولا 2 سال است، کار کنید.

همچنین بورسیه با بودجه خصوصی نیز نوع دیگری از انواع بورسیه تحصیلی است که به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید با تامین هزینه از سمت یک بنیاد یا شرکت خصوصی، در دانشگاه ای آی تی تحصیل کنید. در این نوع بورسیه هم شما تعهد خواهید داد که پس از تحصیل خود، در شرکت بورس کننده مشغول به کار شوید.

برخی از انواع برتر بورسیه تحصیلی در آمریکا

در ادامه این بخش قصد داریم تا برخی از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در کشور آمریکا را برای شما توضیح دهیم. یکی از بورسیه‌های پرطرفدار مناسب برای تحصیل در دانشگاه ماساچوست، بورسیه فولبرایت است. این بورسیه تحصیلی بر اساس توانایی‌ها و شایستگی‌های شما ارائه خواهد شد و می‌تواند تا سقف 4 هزار دانشجوی بین‌المللی را سالانه پوشش دهد. در نظر داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی از 160 کشور مختلف دنیا خواهند بود که کشور ایران هم جزوی از آن‌ها است.

از جمله دیگر بورسیه‌های تحصیلی معروف کشور آمریکا هم می‌توان به بورسیه هوبرت هامفری اشاره کرد. این بورسیه تحصیلی به شما امکان استفاده از انواع فرصت‌های علمی را برای دوره‌های مختلف دانشگاه ام آی تی می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به ارتباطات، اقتصاد و مدیریت آموزشی اشاره کرد.

سوالات متداول

با توجه به اینکه روند دریافت اجازه تحصیل در دانشگاه ام آی تی می‌تواند کمی پیچیده باشد، در ادامه این بخش نیز قصد داریم تا به ابهات احتمالی شما درباره تحصیل در دانشگاه پرطرفدار و برتر جهانی ماساچوست پاسخ دهیم.

هزینه‌های تحصیل در کارشناسی ام آی تی چقدر است؟
به طور کلی و میانگین می‌توان گفت که شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه ام آی تی باید مبلغی در حدود 26700 دلار آمریکا را پرداخت کنید.
برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ماساچوست چه مقداری را باید پرداخت کرد؟
تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا با کارشناسی تقریبا برابر و در حدود 26700 دلار است. اما اگر قصد تحصیل در دوره‌های مدیریت را داشته باشید، این هزینه بیشتر خواهد شد.
آیا دانشگاه ام ای تی مختلط است؟
بله.

تحصیل در برترین دانشگاه جهان با صبا ویزا

دانشگاه ماساچوست با نام اختصاری ام آی تی توانسته است در سال جاری رتبه دوم برترین دانشگاه‌های جهان را از آن خود کند. این دانشگاه به دلیل ارائه دادن خدمات متنوع آموزشی و البته خوابگاه، می‌تواند به عنوان انتخابی مناسب برای تحصیل دانشجویان ایرانی به شمار برود. این دانشگاه همواره تلاش می‌کند تا با ارائه خدمات رفاهی و غیر آموزشی نیز، بتواند برای دانشجویان خود تفریحاتی را ایجاد کند.

در دانشگاه ام آی تی می‌توان به تحصیل در رشته‌های مختلفی مانند MBA پرداخت. البته در نظر داشته باشید که نه تنها در دانشگاه ماساچوست، بلکه در دانشگاه‌های دیگر جهان هم هزینه تحصیل در این دوره‌ها چندین برابر دوره‌های دیگر خواهد بود. اما برای ثبت نام در دانشگاه MIT بهتر است راهنمایی داشته باشید که بتواند روند تحصیل شما را در این دانشگاه آسان کند.

موسسه صبا ویزا یکی از موسسه‌های مهاجرتی در ایران است که به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید با کمک آن به تحصیل در دانشگاه‌های برتر آمریکا و جهان بپردازید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات این مجموعه و دریافت اطلاعات درباره شرایط تحصیل در دانشگاه ام آی تی، با کارشناسان مجرب ما در این مجموعه تماس بگیرید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 3.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید