لوگو صبا ویزا
ددلاین دانشگاه های هلند

ددلاین دانشگاه های هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ددلاین دانشگاه های هلند و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

اگر به تحصیل در دانشگاه های هلند علاقه‌مندید و دوست دارید به این کشور زیبا مهاجرت کنید، باید ابتدا بدانید که هر کشور برای پذیرش دانشجو از سراسر جهان دارای شرایط خاصی هستند. برای اقدام به پذیرش در دانشگاه های هلند بهتر است که پیش از انجام آن، از این شرایط مطلع شوید. در این مقاله قصد داریم درباره ددلاین دانشگاه های هلند صحبت کنیم پس این مطلب را از دست ندهید.

پیش از ادامه مطلب، بهتر است ابتدا بدانید که منظور از ددلاین چیست؟

ددلاین

هردانشگاهی برای پذیرش دانشجو یک مدت زمانی را برای دریافت درخواست پذیرش به همراه مدارک دانشجو تعیین می‌کند که فرد متقاضی باید تا قبل از فرارسیدن آن زمان مدارک خود را به طور کامل جمع‌آوری کند و سپس در مدت زمان تعیین شده برای دانشگاه مورد نظر خود بفرستد. معمولا ددلاین هردانشگاهی در سایت آن دانشگاه به نمایش داده می‌شود.

قبل از شروع ددلاین دانشگاه ابتدا باید مدارک خود را اعم از مدارک تحصیلی، مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت و عکس‌های پاسپورتی را به همراه فرم تکمیل شده درخواست پذیرش که در سایت دانشگاه قرار داده می‌شود را آماده کنید و در زمان تعیین شده برای دانشگاه ارسال کنید.

پذیرش دانشگاه های هلند

مدارک پذیرش دانشگاه‌های هلند

همانطور که در پیش‌تر گفته شد قبل از مدت تعیین شده ددلاین باید مدارک زیر را آماده کنید و سپس برای دانشگاه مورد نظر خود بفرستید:

  • مدارک تحصیلی مانند مدرک دیپلم، فوق دیپلم و درصورت قبولی در دانشگاه، مدرکی مبنی بر قبولی شما در کنکور و همچنین مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در هر مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به همراه ریز نمرات آن‌ها، کپی برابر اصل و ترجمه رسمی به زبان هلندی را آماده کنید.
  • مدارک هویتی خود مانند شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت را به همراه ترجمه رسمی جمع‌آوری کنید.
  • چندین عکس پاسپورتی رنگی و سیاه سفید که حتما مطابق قوانین سفارت و کشور مبدا خودتان باشد را به همراه مدارک خود داشته باشید.
  • گواهی سلامت پزشکی و گواهی ضمانت مالی به مبلغ تعیین شده سفارت هلند را ضمیمه مدارک خود کنید.

تمامی این مدارک را به انضمام مدارکی که دانشگاه مورد نظر شما می‌خواهد را پیش از فرارسیدن ددلاین آماده کنید و سپس برای ویزای تحصیلی هلند اقدام کنید.

پس از ارسال مدارک، مدارک شما توسط دانشگاه در یک مدت زمان مشخص بررسی می‌شوند و سپس در صورت تایید یا عدم تایید جواب آن برای شما ارسال می‌شود.

ددلاین دانشگاه های هلند

ددلاین هر دانشگاهی با یکدیگر متفاوت است و اصولا زمان ثابت و مشخصی ندارند. برای اطلاع از ددلاین هردانشگاه باید به سایت آن مراجعه کنید و از زمان ددلاین مطلع شوید.

معمولا ددلاین دانشگاه‌ها پیش از شروع دو ترم زمستانی و تابستانی یعنی ماه‌های اکتبر و آپریل حدودا در فصول پاییز و بهار باز می‌شود. البته همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم ددلاین دانشگاه های هلند زمان ثابتی ندارد و در بعضی اوقات نیز این ددلاین در اول نوامبر باز می‌شود.

لازم به ذکر است که بگوییم گاهی دانشگاه‌های هلند به طور مستقیم با دانشجویان در ارتباط نیستند، در این صورت شما باید از یک واسطه کمک بگیرید و مدارک خود را از طریق این رابط برای دانشگاه‌های مورد نظر خود ارسال کنید. معمولا یکی از سامانه‌های پیشنهادی Studielink است که به عنوان واسطه مدارک شما را دریافت می‌کند و در مدت زمان تعیین شده برای دانشگاه مقصد می‌فرستد البته پیش از انجام این مرحله، مدارک شما را یک بار بررسی می‌کند و درصورت ناقص بودن به شما اطلاع می‌دهد.

ویزای تحصیلی هلند

پس انجام مراحل گفته شده، در صورت تایید پذیرش شما از سوی دانشگاه باید برای ویزای تحصیلی به سفارت هلند در کشور خود مراجعه کنید. ابتدا باید یک وقت مصاحبه بگیرید و به همراه مدارک خود به سفارت مراجعه کنید. بهتر است که پیش از این خود را برای مصاحبه آماده کنید. به یاد داشته باشید که حتما پیش از ارسال مدارک به دانشگاه، زبان هلندی خود را تقویت و تکمیل کنید و مدرک آن را به همراه باقی مدارک ارسال کنید. در طی مصاحبه سوالاتی نظیر موارد زیر پرسیده می‌شود:

  • به چه دلیلی می‌خواهید به کشور هلند مهاجرت کنید؟
  • به چه دلیلی می‌خواهید در دانشگاه های هلند تحصیل کنید؟
  • پس از اتمام تحصیل، هدف شما چیست؟

در صورتی که در کشور هلند فردی را دارید که کارهای پذیرش شما را انجام دهد، حتما وکالت نامه خود را به همراه مشخصات آن فرد ضمیمه مدارک خود کنید و به آفیسر خود توضیح دهید.

پس از پایان مصاحبه که حدود پانزده الی بیست دقیقه زمان می‌برد، باید منتظر بمانید که در صورت بررسی دقیق و تایید شما ویزای تحصیلی‌تان صادر شود.

باید بدانید که نمره معدل مدرک فارغ‌التحصیلی برای دانشگاه‌ها و موسسه‌های عالی بسیار پر اهمیت است و دانشجویانی که معدل متوسط رو به بالا یعنی حدود نمره 13 به بالا را کسب کرده‌اند در اولویت پذیرش دانشگاه قرار می‌گیرند.

هزینه اقامت در کشور هلند

به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان تحصیل در دانشگاه‌های هلند رایگان نیست و برای هریک از مقاطع شهریه بخصوصی دریافت می‌شود. یعنی برای مقطع کارشناسی حدود 7500 الی 12500 یورو، مقطع کارشناسی ارشد حدود 8500 الی 17000 یورو و برای مقطع دکترا حدود 9000 یورو به همراه امکان دریافت فاند و بورسیه تحصیلی هلند دریافت می‌شود. به علاوه برای اقامت در کشور هلند با صرفه نظر از خوابگاه‌های دانشگاهی برای تامین هزینه‌های خود به طور میانگین خود 800 تا 1200 یورو احتیاج دارید. باید بدانید که ضمانت‌نامه مالی تعیین شده در سفارت هلند نیز حدود 10000 یورو می‌باشد.

مزایای مهاجرت به کشور هلند

پیش از هرچیزی ابتدا باید بدانید که شما شانس تحصیل در یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا را خواهید داشت. ده مورد از دانشگاه های هلند در رنکینگ جهانی میان بیش از 300 موسسه آموزش عالی در بهترین رتبه‌ها جای گرفته‌اند. دو مورد از این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه آمستردام و وریج آمستردام که در ایالت آمستردام هلند شمالی واقع شده‌اند، اشاره کرد. همچنین دارای بسیاری از سازمان‌های دولتی و دادگاه‌های بین‌المللی مانند دادگاه لاهه است و به همین دلیل به پایتخت قانون دنیا معروف است.

باید بدانید که علاوه بر زبان هلندی که شاخه‌ای از زبان‌ آلمانی است، بسیاری از مقاطع و رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود که در صورت تمایل باید ابتدا مدارک زبان انگلیسی خود نظیر تافل و آیلتس را تکمیل کنید. البته هر دانشگاه شرایطی را برای مدارک زبان در نظر گرفته است که باید از این شرایط در سایت خود دانشگاه مطلع شوید.

دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند بدون نیاز به کسب مجوز به صورت پاره وقت کار کنند البته باید این را در نظر داشته باشید که سقف ساعات کاری پاره وقت برای دانشجویان بین‌المللی حدود 10 ساعت تعیین شده است.

براساس قوانین مهاجرتی این امکان برای دانشجویان به وجود آمده که در طی مدت تحصیل خود، خانواده او را همراهی کند. برای این کار باید پس از شروع دوره تحصیلی خود در خاک هلند برای ویزای همراه که به همسر و فرزند تا سن 18 سال ارائه می‌شود، اقدام کنید.

پس از اتمام تحصیل نیز دانشجویان می‌توانند کار متناسب با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند و سپس برای ویزای کاری در کشور هلند اقدام نمایند.

کشور هلند تاکنون هیچ شرایط سنی را برای پذیرش در دانشگاه‌های خود تعیین نکرده است با این حال اگر در سنین 20 تا 24 سال باشید، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی خواهید داشت. همچنین هیچ شرایطی مبنی بر اهمیت گپ تحصیلی یا وقفه در مدت زمان تحصیل ارائه نشده است. به همین دلیل پس از دریافت آخرین مدرک تحصیلی خود می‌توانید برای ویزای تحصیلی در هلند اقدام کنید.

اکنون باید به یکی از سوالات شایع در زمینه مهاجرت به هلند اشاره کنیم و این موضوع را بررسی کنیم که آیا می‌توان بدون داشتن مدرک زبان هلندی یا انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفت؟

تحصیل در دانشگاه های هلند

آیا تحصیل در دانشگاه‌های هلند بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است؟

همانطور که در پیش‌تر اشاره کردیم، تحصیل در کشور هلند به دو زبان هلندی و انگلیسی انجام می‌شود. پس تحصیل بدون مدرک زبان در کشور هلند عملا صورت نمی‌گیرد و دانشجویان موظفند که دوره‌های آکادمیک زبان انگلیسی و هلندی را با نمرات خوب ارائه دهند. مقطع زبان قابل پذیرش برای زبان هلندی B2 است که پس از تکمیل دوره زبان خود، باید یک آزمون تعیین سطح معتبر برای سفارت هلند انجام بدهید و پس از تعیین سطح برای امور سفارتی اقدام نمایید.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه هلند

پیش از شروع این قسمت از مقاله باید یک خبر خوب به شما بدهیم. باید بدانید که دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کشور هلند هیچ محدودیتی در انتخاب رشته و مقطع تحصیلی خود ندارند. پس شما می‌توانید در هر رشته‌ای که دوست دارید اقدام کنید و در موسسه‌های عالی مربوط به آن رشته تحصیل کنید. اما با نگاهی به آمار و ارقام اقتصادی و رتبه بندی موسسات باید بدانید که بیشتر متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در رشته مدیریت و زیرمجموعه‌های آن هستند. همچنین با در نظر گرفتن موقعیت‌های کاری بعضی از رشته‌ها باید بگوییم که رشته‌های کامپیوتری، اقتصاد و بازرگانی نیز در این کشور پرطرفدارند.

همچنین این کشور همچنان پذیرای دانشجویان رشته‌های پرستاری، پزشکی، دندان پزشکی و خدمات درمانی در دوره پاندمیک کرونا است. البته جالب است که بدانید سیستم آموزشی کشور هلند در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی با سایر کشورها کمی متفاوت است. این تفاوت از این رو است که اگر قصد تحصیل در هریک از این رشته‌ها را داشته باشید باید ابتدا در یک دوره سه ساله مباحث مقدماتی علوم پزشکی و سلامت بهداشت شرکت کنید و همچنین در یک دوره سه ساله دیگر را مبنی بر آموزش موارد تخصصی‌تر تحصیل کنید. در پایان این دوره 6 ساله، باید یک سال را به صورت عملی آموزش ببینید. اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارید، باید اضافه کنیم که تمامی این مدت آموزشی 7 ساله به زبان انگلیسی برگزار می‌شود اما به دلیل این‌که پس از اتمام دوره تحصیل باید در یکی از مراکز پزشکی و بهداشتی مشغول به کار شوید پیشنهاد می‌کنیم زبان هلندی خود را تقویت کنید.

اما شرایط مذکور در قسمت بالا، در رشته پرستاری صدق نمی‌کند. متقاضیان رشته پرستاری ابتدا باید دیپلم سطج چهارم MBO را در سیستم آموزشی متوسطه به اتمام برساند و سپس برای پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های هلند اقدام کنند. تمامی دروس این رشته به زبان هلندی ارائه می‌شود و در صورت کسب معدلی با نمرات مناسب، مدرک معتبری برای اشتغال به کار ارائه می‌شود. باید در نظر داشته باشید که اگر قصد تحصیل در رشته پرستاری را دارید، باید قبل از 21 سالگی خود اقدام کنید. سیستم آموزشی عالی هلند برای رشته پرستاری سقف سنی 21 سال را در نظر گرفته است تا از نیروهای جوان و سخت‌کوش برای ارائه خدمات در مراکز بهداشتی و پزشکی خود استفاده کند. با توجه به بازار کار این رشته در سراسر جهان، باید بدانید که به دلیل پاندمیک کرونا این کشور نیز یکی از صدها کشوری است که نیاز مبرمی به پرستاران و نیروهای پزشکی دارد و به همین دلیل یکی از کشورهای مهاجرپذیر در اروپا به حساب می‌آید.

از دیگر نکاتی که باید به آن اشاره کنیم این است که در طی پاندمیک کرونا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به صورت آنلاین و مجازی در برخی از رشته‌های محدود تحصیل کنند. برای اطلاع از این رشته‌ها باید به سایت دانشگاه مد نظر خود مراجعه کنید. در این صورت شما می‌توانید در خارج از خاک هلند و در کشور خودتان به تحصیل در این رشته‌ها بپردازید.

در پایان بهتر است به موضوع اقامت پس از اتمام تحصیل در کشور هلند بپردازیم.

اقامت پس از تحصیل در کشور هلند

همانطور که می‌دانید کشور هلند یکی از کشورهای مهاجرپذیر اروپاست که شرایط آسانی را برای مهاجرت دانشجویان فراهم کرده است. سیستم آموزش عالی این کشور به این صورت است که پس از اتمام تحصیل دانشجویان در هر رشته تحصیلی، امکان اشتغال آنان به راحتی فراهم باشد و به همین دلیل دانشجویانی که قصد اقامت در کشور هلند را دارند می‌توانند برای ویزای کاری اقدام کنند. برای این کار، پس از اتمام تحصیل و فارغ‌التحصیلی باید یک کار تمام وقت مرتبط با حیطه شغلی خود پیدا کنید و سپس به سازمان‌ امور مهاجرتی کشور هلند برای درخواست ویزای کاری مراجعه کنید در غیر این صورت شما به مدت 4 سال وقت دارید که کار پیدا کنید و سطح زبان خود را ارتقا دهید و پس از اتمام این مهلت شما به کشور خود بازگردانده می‌شوید.

درنتیجه دانشجویان کارشناسی پس از اتمام دوره 4 ساله و دانشجویان کارشناسی ارشد پس از گذراندن یک دوره 2 ساله می‌توانند برای ویزای کاری خود اقدام کنند. جالب است که بدانید نرخ مالیات کشور هلند به نسبت دیگر کشورهای مهاجرپذیر بالاست و هر شخص حدود 50 درصد از درآمد شخصی خودش را باید به عنوان مالیات به دولت کشور هلند ارائه دهد.

جمع بندی

کشور هلند یکی از ثروتمندترین و مهاجرپذیرترین کشورهای اروپاست که در طی همه‌گیری کرونا تعداد بسیار زیادی از مهاجران را پذیرفته است. این کشور نیز مانند سایر کشورها درحال توسعه از نظر اقتصادی و سیاسی است و به همین دلیل دانشجویان بسیاری را به عنوان نیروهای جوان و تازه نفس می‌پذیرد. اگر شما نیز قصد مهاجرت به این کشور زیبا و تحصیل در رشته مورد علاقه‌تان را دارید ابتدا باید برای پذیرش دانشگاه اقدام کنید. در نتیجه باید تمامی مدارک خود را به همراه فرم تکمیلی دانشگاه در ددلاین تعیین شده توسط دانشگاه ارسال کنید و پس از تایید و بررسی مدارکتان، در صورت اخذ پذیرش می‌توانید برای ویزای تحصیلی به سفارت کشور هلند در محل اقامتتان مراجعه کنید و پس از مصاحبه این ویزا را اخذ نمایید. اگرچه که اخذ ویزای تحصیلی راهی همواره دشوار و پر ریسک است اما می‌توانید با داشتن رزومه‌ای قوی، مدارک تحصیلی معتبر و گپ تحصیلی این راه را کمی آسان کنید.

درصورتی که این مقاله نتوانست سوالات شما را در موضوع ددلاین‌ دانشگاه های هلند پاسخ دهد، شما می‌توانید با صبا ویزاویزا در ارتباط باشید و سوالات خود را رفع کنید. درنهایت امیدواریم از مطالعه این مقاله، مطالب مفیدی را کسب کرده باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید