لوگو صبا ویزا
ویزای تحصیلی هلند

ویزای تحصیلی هلند : شرایط و هزینه ها(آپدیت 2023)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ ویزای تحصیلی هلند و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های هلند به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کشور هلند به عنوان اولین کشور غیر انگلیسی زبانی شناخته می‌شود که در آن دانشگاه‌ها شروع به طراحی برنامه‌های تحصیلی آموزش عالی به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان خارج از کشور کردند. بیش از 2100 دوره و برنامه تحصیلی آموزش داده شده به زبان انگلیسی در هلند موجود است که طیف وسیعی از رشته‌ها را پوشش می‌دهد و منجر به اخذ مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دیپلم می‌شود. قطعا آموزش با کیفیت بالا و مقرون به صرفه ارائه شده در بسیاری از رشته‌ها، در یک کشور بین‌المللی گزینه جذابی خواهد بود. قطعا آموزش با کیفیت بالا و مقرون به صرفه ارائه شده در بسیاری از رشته‌ها، در یک کشور بین‌المللی گزینه جذابی خواهد بود. تحصیل در هلند در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان یا ایالات متحده آنقدر گران نیست. آموزش عالی هلند توسط دولت حمایت مالی می‌شود و هزینه‌های تحصیل نسبتاً پایین است.

در این مقاله صفر تا صد ویزای تحصیلی هلند از جمله شرایط، تمکن مالی مورد نیاز، مراحل درخواست، هزینه، مدت زمان بررسی درخواست ویزا و موارد بسیار دیگر بررسی شده است. تلاش نموده‌ایم به تمامی سوالات پیرامون ویزای تحصیلی کشور هلند پاسخ داده شده شود. در کنار خواندن این مقاله با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا برای دریافت اطلاعات بیشتر در تماس باشید.

 

برای تحصیل در هلند به چه نوع ویزا و اجازه اقامتی نیاز است؟

ویزای تحصیلی هلند به عنوان مجوز اقامت (vrv) شناخته می‌شود و برای اخذ پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و کارشناسی تمام وقت مورد نیاز است. دانشجویان ایرانی نیز برای تحصیل در این کشور نیاز به مجوز اقامت ورودی (mvv) دارند. البته این وظیفه دانشگاه‌های هلند است که از طرف دانشجو برای ویزا اقدام کنند. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی ملزم به پرداخت 174 یورو هزینه پردازش ویزا در زمان ثبت نام هستند. بعد از آن فقط باید وقت بگذارند و مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری و آماده کنند. همچنین لازم است بدانید که ویزای شینگن برای دوره تحصیلی کمتر از 90 روز مورد نیاز است.

 

ویزای تحصیلی هلند

شرایط ویزای تحصیلی هلند چیست؟

اگرچه دانشگاه‌ها برای ویزای دانشجویی هلند درخواست می‌دهند، اما دانشجویان بین‌المللی باید شرایط اولیه خاصی را رعایت کنند تا مطمئن شوند که ویزای آنها پذیرفته شده است. این موارد شامل نامه پذیرش از دانشگاه، تمکن مالی کافی، اثبات مهارت زبان هلندی یا انگلیسی با ارائه نمرات آزمون مورد نیاز برای تحصیل در هلند و حفظ عملکرد استاندارد تحصیلی در طول دوره تحصیلی است. تمامی مدارک ارسالی باید قانونی و به زبان‌های هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه شده باشند. در ادامه جزئیات در مورد شرایط ویزای دانشجویی هلند به طور کامل تشریح شده است:

 

ارائه نامه پذیرش دانشگاه برای اخذ ویزای تحصیلی هلند

دانشجویان بین‌المللی متقاضی اجازه اقامت باید نامه پذیرش موقت از دانشگاه یا دانشگاه علوم کاربردی هلند داشته باشند. پذیرش باید در یک برنامه تمام وقت کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های هلند معتبر توسط NVAO یا هر آژانس اعتباربخشی خارجی دیگر باشد. توجه داشته باشید دانشگاه مورد نظر باید در لیست ثبت دولتی حامیان رسمی (Public Register of Recognised Sponsors)  ثبت شده باشد.

 

اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی هلند

دانشجویان بین‌المللی نیز باید نشان دهند که بودجه مالی کافی برای هزینه‌های تحصیل و اقامت در هلند دارند. اداره مهاجرت هر سال حداقل مقدار مورد نیاز را اعلام می‌کند. از این رو مدارکی جهت اثبات داشتن تمکن مالی کافی باید هر سال برای کل دوره تحصیل ارائه شود. دانشگاه‌های هلند یک فرم اظهارنامه ارائه می‌دهند که دانشجویان باید با اطلاعات کامل و امضا آن را ارسال کنند. دو نوع تمکن مالی و تامین مالی مورد نیاز عبارتند از:

 • شهریه : بسته به دانشگاه متفاوت است
 • هزینه‌های زندگی : برابر با مقدار مورد نیاز برای هزینه های زندگی مانند اقامت، غذا و غیره تمکن مالی لازم است.

حداقل مقدار هزینه‌های زندگی مورد نیاز برای اجازه اقامت در جدول زیر آمده است:

نوع درخواست

مقدار هزینه ماهانه بر حسب یورو برای آموزش عالی

مقدار هزینه ماهانه بر حسب یورو برای آموزش فنی و حرفه‌ای

حمایت مالی از خود 900 740
دریافت حمایت مالی (بورسیه) برای زوج‌ها : 2712

برای یک نفر : 2170

برای زوج‌ها : 2551

برای یک نفر : 2007

دانشجویان می‌توانند با ارائه یکی از مدارک زیر در دسترس بودن تمکن مالی کافی برای زندگی و تحصیل در هلند را اثبات کنند.

 

صورت حساب بانکی دانشجو برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند

حساب باید به نام دانشجو باشد و تضمین کند که می‌تواند آزادانه از آن پول برداشت کند. این می‌تواند یک حساب جاری یا یک حساب پس انداز با شخص دیگری (حساب مشترک) یا یک حساب شخصی باشد. ارائه یک صورت حساب بانکی، کپی صورت حساب یا پرینت نسخه اینترنتی مشخصات بانکی با اطلاعات زیر الزامی است:

 • تاریخ صدور
 • مشخصات شخصی
 • شماره حساب بانکی
 • موجودی کل
 • اطلاعات تماس بانک

اگر حساب یک حساب بانکی مشترک است، ارائه یک صورت حساب با اطلاعات زیر نیز لازم است:

 • اصل صورت حساب بانکی
 • کپی صورت حساب بانکی
 • پرینت کپی اینترنتی حساب بانکی

توجه داشته باشید که تمامی این مدارک و صورت حساب‌های بانکی بایستی مربوط به سه ماه گذشته باشند.

 

واریز پول به حساب دانشجو در دانشگاه هلند

دانشجویان این امکان را دارند که کل مبلغ سالانه هزینه تحصیلی و هزینه‌های زندگی را به حساب شخصی خود در دانشگاه ثبت نام شده واریز کنند. دانشگاه هنگام ارسال درخواست ویزا صورت حساب را به اداره مهاجرت هلند ارسال می‌کند. اطلاعات زیر باید در صورت حساب درج شود:

 • تاریخ
 • نام موسسه آموزشی و شماره حساب بانکی
 • کل مبلغ پرداخت شده توسط دانشجو

 

اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند از طریق بورسیه

دانشجویان بین‌المللی که در هلند از دولت، دانشگاه یا هر سازمان دیگری بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند، می‌توانند آن را به عنوان مدرک اثبات تمکن مالی ارائه دهند. یک نامه بورسیه تحصیلی با اطلاعات زیر مورد نیاز است:

 • تاریخ صدور
 • موسسه اعطا کننده بورسیه
 • مشخصات فردی دانشجو
 • تاریخ شروع و پایان بورسیه
 • مبلغ ارائه شده
 • نام برنامه بورسیه تحصیلی (اختیاری)

 

تامین مالی شدن دانشجو از سوی یک سازمان :

اگر یک دانشجوی بین‌المللی از سازمانی بودجه مالی دریافت می‌کند، باید فرم یا اطلاعات زیر را ارسال کند:

 • نام، تاریخ و محل تولد، ملیت و شماره پاسپورت اسپانسر
 • نام و مشخصات تماس سازمان
 • نام، تاریخ و محل تولد، ملیت و شماره پاسپورت دانشجو
 • کل مبلغ انتقالی

اصل صورت‌حساب بانکی شرکت با نشان دادن جزئیات زیر نیز الزامی است:

 • نام شرکت
 • شماره حساب بانکی و مبلغ کل موجودی
 • اطلاعات تماس بانک

 

لازم به ذکر است که سازمان تأمین مالی باید مبلغی معادل یک سال هزینه تحصیلی و هزینه زندگی را داشته باشد و صورت حساب بانکی باید برای همین سه ماه اخیر بوده باشد.

 

تامین مالی شدن دانشجو از سوی یک فرد در خارج از کشور :

دانشجویانی که از یک حامی که در خارج از هلند زندگی می‌کنند کمک مالی دریافت می‌کنند باید صورت حساب بانکی را ارسال کنند که برای سه ماه اخیر باشد. سایر الزامات عبارتند از:

 • کپی پاسپورت یا هر مدرک هویتی دیگر اسپانسر
 • اصل صورت حساب بانکی / کپی صورت حساب / پرینت کپی اینترنتی حساب بانکی

 

در مدارک فوق باید تاریخ صدور، کل موجودی، نام و اطلاعات تماس حامی به طور کامل ذکر شده باشد.

 

دریافت کمک مالی از سوی یک شهروند هلندی :

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با دریافت کمک مالی از سوی فردی که در هلند زندگی می‌کند، اثبات ثبات مالی را ارائه دهند. مدارک مربوطه باید برای 3 ماه گذشته باشند:

 • صورت مالی پشتیبانی
 • چکیده اصلی از پایگاه سوابق شخصی شهرداری که وضعیت خانواده اسپانسر را نشان می‌دهد
 • اثبات درآمد حامی

 

حفظ عملکرد تحصیلی برای ویزای تحصیلی هلند و تمدید اجازه اقامت

دانشجویان بین‌المللی باید در نظر داشته باشند که در صورت عدم کسب 50 درصد از کل امتیاز مورد نیاز برای برنامه، مجوز اقامت آنها تمدید نخواهد شد. که به عنوان نظارت بر پیشرفت تحصیل نیز شناخته می‌شود. عملکرد تحصیلی دانشجو هر سال در ماه نوامبر توسط اداره مهاجرت هلند بررسی می‌شود. همچنین دانشگاه‌ها حق دارند در صورتی که احساس کنند دانشجو نمی‌تواند قبل از پایان سال واحدهای مورد نیاز را قبول شود، گزارشی را به اداره مهاجرت ارسال کنند.

البته توجه ویژه‌ای به دانشجویان بین‌المللی می‌شود که دلایل معتبری مانند یکی از موارد زیر دارند:

 • بیماری
 • هر گونه اختلال عملکردی مانند نقص فیزیکی یا حسی،
 • بارداری
 • شرایط خانوادگی

 

شرایط مهارت زبان ویزای تحصیلی هلند

دانشجویان بین‌المللی باید با توجه به زبان آموزشی برنامه‌ای که می‌خواهند در هلند تحصیل کنند، مهارت در زبان هلندی یا انگلیسی را نشان دهند. تسلط به زبان انگلیسی را می‌توان با ارائه آزمون آیلتس با حداقل امتیاز زیر نشان داد:

 • حداقل نمره 0: پذیرش مستقیم
 • امتیاز بین 5 تا 6.0: برنامه آمادگی شش ماهه مورد نیاز است.
 • امتیاز بین 0 تا 5.5: برنامه آمادگی یک ساله مورد نیاز است.

 

 

مراحل درخواست ویزای تحصیلی هلند چیست؟

درخواست ویزای دانشجویی هلند باید توسط دانشگاهی ارائه شود که توسط اداره مهاجرت به عنوان حامی مالی شناخته شده است. کل فرآیند تقریباً 60 تا 90 روز طول می‌کشد. در این بخش هر مرحله به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

 

اپلای برای ویزای تحصیلی هلند

این مسئولیت دانشگاه هلند است که هم برای mvv و هم برای مجوز اقامت (vrv) از طرف دانشجو درخواست کند. اداره مهاجرت تقریباً 60 روز و 90 روز برای پردازش مجوزهای اقامت و mvv زمان نیاز دارد. تصمیم نهایی به موسسات آموزشی مربوطه اطلاع داده می‌شود.

 

دریافت ویزای تحصیلی ورود به هلند (mvv)

متقاضیان بایستی برای دریافت ویزای تحصیلی ورود به هلند (Entry Student Visa to Netherlands) یا mvv اقدام کنند. متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می‌توانند بلافاصله mvv را از سفارت هلند دریافت کنند. ارائه پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و اطلاعات بیومتریک هنگام جمع آوری mvv الزامی است. مهلت جمع آوری mvv  تقریبا 3 ماه از تاریخ صدور می‌باشد. اما از تاریخ دریافت آن از سفارت به مدت 90 روز اعتبار دارد. با این اجازه اقامت موقت، یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند به هلند سفر کند.

 

اخذ ویزای تحصیلی هلند (اجازه اقامت موقت)

اجازه اقامت یا vrv پس از یک تصمیم مثبت 2 هفته طول می‌کشد تا آماده شود. نامه‌ای به دانشگاه ارسال می‌شود که نشان می‌دهد نامه آماده است. دانشجویان بین‌المللی برای دریافت مجوز اقامت ملزم به رزرو وقت ملاقات با اداره مهاجرت در میز ذکر شده در نامه هستند. توجه داشته باشید که هر گونه اطلاعات ناهنجار یا نادرست نیز در آن زمان قابل اصلاح است.

ثبت نام در بخش شهرداری

پس از ورود به هلند، دانشجویان بین‌المللی باید در پایگاه اطلاعات سوابق شخصی شهرداری محل زندگی خود ثبت نام کنند. برای ثبت نام، شناسنامه قانونی و ترجمه شده و برخی مدارک دیگر لازم است. دانشجویان باید با شهرداری هماهنگ کنند و تمام این مدارک را در هلند با خود داشته باشند.

بیمه درمانی و اثبات آزمایش سل منفی

برای اقامت در هلند، بیمه درمانی اولیه با یک بیمه گر هلندی الزامی است. دانشجویان موظفند ظرف سه ماه پس از دریافت مجوز اقامت با اداره بهداشت منطقه (GGD) قرار ملاقات بگذارند. آنها باید فرم ارجاع آزمایش سل همراه خود داشته باشند.

 

هلند کشوری زیبا

نکات مهمی که باید درباره ویزای تحصیلی هلند بدانید

دانشجویان بین‌المللی باید توجه داشته باشند که شرایط و ضوابط مربوط به ویزای دانشجویی هلند در زیر آمده است. عدم رعایت این شرایط می‌تواند در هر زمان منجر به لغو درخواست ویزای تحصیلی آن‌ها شود.

 • حداکثر مدت اجازه اقامت پنج سال است.
 • اعتبار ویزا مدت زمان تحصیل با سه ماه اضافی است.
 • اگر دانشجویان از طریق پذیرش موقت پذیرفته شوند، یک سال دیگر آموزش مقدماتی دریافت می‌کنند.
 • دانشجویان بین‌المللی فقط مجاز به کار برای کارفرمایی هستند که دارای TMV است.
 • اشتغال پاره وقت با حقوق حداکثر به مدت 16 ساعت در هفته در طول کلاس‌های فعال مجاز است.
 • اشتغال تمام وقت در تعطیلات تابستانی مجاز است.
 • دانشجویان پس از ثبت نام در اتاق بازرگانی هلند می‌توانند به صورت خوداشتغالی کار کنند.
 • کارآموزی مربوط به برنامه‌های تحصیلی حتی بدون TWV مجاز است.
 • برنامه‌های مطالعاتی-مبادله با موسسات خارج از هلند برای کمتر از 12 ماه مجاز است.

 

نرخ پذیرش ویزای تحصیلی هلند چقدر است؟

ویزای دانشجویی هلند نرخ پذیرش 99 درصدی دارد. اداره مهاجرت تا زمانی که همه شرایط به طور رضایت بخشی انجام شده باشد ویزا را رد نمی‌کند. دانشجویان بین‌المللی باید فقط اطلاعات صحیح را ارائه دهند و از استفاده از هرگونه تخلف برای سرعت بخشیدن به فرآیند خودداری کنند. پیشنهاد می‌کنیم از خدمات ویژه موسسه مهاجرتی صبا ویزا برای اخذ موفقیت آمیز ویزای تحصیلی خود استفاده کنید.

 

هزینه‌‌های زندگی دانشجویی در هلند چقدر است؟

در شاخص زندگی بهتر OECD، هلند از نظر رفاه عمومی عملکرد خوبی دارد و در تعادل بین کار و زندگی در صدر قرار دارد. مسکن و آموزش نیز بالاتر از میانگین رتبه‌بندی شده‌اند، در حالی که درآمد خالص تعدیل‌شده برای هر فرد حدود ۲۵۳۵۰ یورو است که کمتر از میانگین OECD است. اما وقتی صحبت از تمکن مالی برای مهاجرت به هلند می شود، پایتخت هلند در نظرسنجی هزینه زندگی 2021 مرسر (Mercer’s )در رتبه 44 قرار دارد. آمستردام برای زندگی گرانتر از برلین و بروکسل است، اما هزینه کمتری نسبت به پاریس و لندن دارد.

آمستردام پایتخت رسمی هلند است، اگرچه مرکز سیاسی آن در لاهه نیست. شبکه کانال‌های آمستردام که برای مردم محلی به‌عنوان یک مرکز بزرگ شناخته می‌شود، محیطی ایده‌آل را ایجاد می‌کند. با این حال، محبوبیت آن به این معنی است که هزینه زندگی در آمستردام به طور قابل توجهی بالاتر از سایر نقاط کشور است. با قیمت اجاره بالاتر از شهرهای مشابه در اروپا، اگرچه بستگی به این دارد که کدام منطقه از آمستردام را انتخاب کنید. زندگی در نواحی مرکزی آمستردام گران است.

 

هزینه تحصیل در هلند چقدر است؟

هزینه تحصیل در هلند تقریباً برابر با سایر کشورهای اروپایی است. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بسته به رشته و نوع دوره آموزشی انتخابی و نیز دانشگاه متفاوت و متغیر خواهد بود. اما بصورت کلی می‌توان گفت که هزینه برنامه‌های لیسانس معمولا بین 6000 تا 15000 یورو در سال است و هزینه برنامه‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های هلند بین 8000 تا 20000 یورو در سال می‌باشد.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند

 • دریافت و تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت 192 یورو به عنوان هزینه درخواست
 • نامه پذیرش تمام وقت از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کشور هلند. در این نامه باید اطلاعاتی از قبیل نام متقاضی دوره دکتری، نام رشته ای که در آن پذیرفته شده اید، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل ذکر شده باشد.
 • ارائه مستندات که نشان دهنده استطاعت مالی شخص برای ادامه تحصیل در کشور هلند باشد. این موضوع، می‌تواند از طرق زیر بیان شود:
 • سپرده بانکی
 • بورسیه دانشگاهی
 • داشتن اسپانسر مالی در کشور هلند
 • اخذ بورسیه توسط کمپانی ها یا صنایع در کشور هلند
 • دو قطعه عکس که می بایست طی 6 ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6
 • براساس قوانین کشور هلند، کلیه دانشجویان می‌بایست در طول دوران تحصیل خود بیمه باشند. متقاضیان می‌بایست مدارک مربوط به بیمه را ارائه دهند. دانشجویان بین‌المللی می‌بایست یا از طریق یکی از شرکت‌های بیمه‌ای کشور خودشان که در هلند معتبر است، و یا از طریق موسسات بیمه ای خصوصی مستقر در کشور هلند، نسبت به دریافت بیمه اقدام کنند.
 • پاسپورت متقاضی و کپی کلیه صفحات آن
سوالات متداول

هزینه درخواست ویزای دانشجویی هلند چقدر است؟
هزینه درخواست ویزای دانشجویی هلند 174 یورو است.
آیا قبل از درخواست ویزای دانشجویی هلند به نامه پذیرش از دانشگاه هلند نیاز دارم؟
بله، همه دانشجویان بین‌المللی به طور اجباری برای درخواست ویزای دانشجویی نیاز به نامه پذیرش از دانشگاه هلند دارند.
آیا می توانم در حین تحصیل در هلند کار کنم؟
بله، شما می‌توانید با ویزا برای تحصیل در هلند برای حداکثر 10 ساعت در هفته در کلاس های معمولی یا بصورت تمام وقت در تعطیلات کار کنید.
ویزای شینگن چیست؟
ویزای شینگن یک ویزای اقامت کوتاه است که برای دانشجویانی که قصد دارند برنامه‌ای کمتر از 90 روز را در هلند دنبال کنند، مورد نیاز است.
آیا برای تحصیل در هلند به ویزای ورود و اجازه اقامت نیاز دارم؟
اگر قصد دارید برنامه‌ای را برای بیش از 90 روز دنبال کنید، به ویزای ورود یا MVV نیاز دارید که برای 90 روز اولیه معتبر باشد و پس از آن مجوز اقامت (VVR) صادر می‌شود.
مدت زمان پردازش ویزای هلند چقدر است؟
به طور کلی حدود یک ماه پردازش ویزای دانشجویی هلند طول می‌کشد.
برای اخذ پذیرش مستقیم به آیلتس چند نیاز است؟
با نمره آیلتس 6.0 می‌توانید پذیرش مستقیم بگیرید. در غیر اینصورت بنا به نمره شما نیاز به یک دوره آمادگی شش ماهه یا یک ساله خواهد بود.

سخن پایانی

هلند به عنوان یک مقصد مهاجرت تحصیلی محبوب در بین دانشجویان بین‌المللی در دهه گذشته ظهور کرده است. طبق آمار منتشر شده توسط اداره مهاجرت، تعداد دانشجویان بین‌المللی در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. یکی از دلایل این افزایش سریع، روند ویزای تحصیلی هلند و نرخ بالای پذیرش است. تقریباً 99٪ از درخواست‌ها توسط اداره مهاجرت در سال 2019 پذیرفته شدند. حداکثر تعداد متقاضیانی که برای تحصیل در هلند می‌آیند از دانشجویان چین و ایالات متحده آمریکا و هند هستند.

موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به هلند، شرایط تحصیل در هلند ، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند، نحوه درخواست برای بورسیه‌ تحصیلی هلند و اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی هلند و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید