لوگو صبا ویزا
تحصیل در هلند به زبان انگلیسی

کشور هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه کشور کشور هلند و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

کشور گل؛ کشور هلند

کشور هلند (Netherlands) با 17 میلیون جمعیت، یکی از مهمترین مقاصد جهانیان برای گردشگری و مهاجرت است. هلند کشوری مرفه با سرانه درآمدی بالا و اکثریت تحصیلکرده است. این کشور صنعت و کشاورزی پیشرفته‌ای نیز دارد و این دلایل باعث شده‌اند تا مورد توجه مهاجرین زیادی از سراسر دنیا قرار بگیرد. در این مقاله از صبا ویزاپلن با ویژگی‌های کشور هلند بیشتر آشنا خواهیم شد.

مشخصات کلی کشور هلند

جمعیت 17 میلیون نفر
مساحت 41528 کیلومترمربع
تراکم جمعیت 488 نفر به ازای هر کیلومترمربع
پایتخت آمستردام
واحد پول یورو
نوع حکومت پادشاهی – دموکراسی پارلمانی

معروفترین استان های کشور هلند

  • خرونینگن
  • هلند شمالی (هارلم)
  • هلند جنوبی(لاهه)
  • اوترخت

شهر‌های مهم هلند کدام هستند

  • آمستردام (پایتخت)
  • روتردام
  • لاهه
  • هاگو
  • اوترخت
  • آیندهوون

در این بخش از مطلب نگاهی داریم به 3 شهر مهم هلند که هر کدام از جهات مختلف دارای اهمیت هستند.

آمستردام

این شهر با 12 میلیون نفر جمعیت، پایتخت کشور هلند است. آمستردام به دلایل مختلفی در جهان شهرت دارد، مثلا خانه‌های آمستردام از نظر ظاهر ظریف و باریک مشهور هستند یا مثلا این شهر بیشترین جمعیت دوچرخه‌سوار در دنیا را دارد و همچنین بخش زیادی از مسیر‌های ارتباطی در این شهر از طریق کانال‌های آبی و قایق‌های مسافربری طی می‌شود. همچنین آمستردام به علت حضور تعداد زیادی از مجتمع‌های فرهنگی و هنری مثل سالن‌های موسیقی و تئاتر در آن یکی از مهمترین شهر‌های فرهنگی اروپا نیز محسوب می‌شود.

روتردام

این شهر با جمعیتی نزدیک به 700 هزار نفر، یکی از صنعتی‌ترین شهر‌های هلند است که به دلیل بندر بسیار بزرگ و مهمی که در آن وجود دارد، از اهمیت بسیاربالایی در هلند و اروپا برخوردار است.

لاهه

لاهه سومین شهر بزرگ و مهم هلند است که 600 هزارنفر جمعیت دارد. شهر لاهه از لحاظ سیاسی یکی از مهمترین شهر‌های هلند و دنیاست چراکه ساختمان پارلمان کشور هلند در این شهر واقع شده‌است و همچنین دادگاه بین المللی سازمان ملل یعنی دادگاه لاهه نیز متعلق به این شهر است.

نکته : نام این شهر برای ما ایرانی‌ها بسیار آشنا است، زیرا حق ملی شدن صنعت نفت ایران با تلاش‌های دکتر مصدق در این دادگاه تصویب شد.

جغرافیای کشور هلند

هلند سرزمینی کم‌ارتفاع و هموار است و اغلب با وزش باد و نسیم همراه است. این شرایط در مناطق ساحلی و در فصل زمستان، غالب‌تر است. حدود ۵۰ درصد از سرزمین هلند تنها یک متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته اند. بخش اعظم قسمت اروپایی کشور مسطح است، به استثنای مقداری تپه در انتهای جنوب شرقی کشور، و یک منطقه تپه ‌ماهوری در مرکز کشور. بلندترین تپه‌ها که در جنوب شرق واقع شده‌اند بیش از ۳۲۱ متر ارتفاع ندارند.
تقریبا ۲۰ درصد از مساحت هلند را آب تشکیل می‌دهد. در عین حال پایین بودن ارتفاع مناطق خشکی آن نسبت به سطح دریا باعث شده است تا هلندی‌ها سدهای زیادی احداث کنند

کشور هلند (Netherlands)، آب ‌و هوای دریایی معتدل دارد. تابستان‌های نسبتا خنک و زمستان‌های معتدل به طور معمول در این کشور مشاهده می شود. دمای هوا در طول روز در زمستان بین ۲ تا ۶ درجه و در تابستان بین ۱۷ تا ۲۰ درجه است.

اختلاف آب ‌و هوایی از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر در کل این کشور جزئی است، که دلیل آن را می توان وسعت کم این کشور دانست. البته در نواحی دورتر از دریا و اقیانوس، تاثیرات اقیانوسی و دریایی کمتر است. بارش باران در تمام طول سال توزیع می‌شود. در پاییز و زمستان، سیستم‌های کم فشار اقیانوسی شدید ممکن است باعث وقوع طوفان و نامساعد شدن آب و هوا شوند. گاهی اوقات، وزش بادهای شرقی ممکن است آب ‌و هوای قاره‌ای را تشدید کند که باعث تابستان گرم و خشک و زمستان‌های سرد می‌شود حتی گاهی دما به زیر صفر هم می‌رسد.

مذهب و زبان مردم کشور هلند

زبان رسمی این کشور هلندی است، که شاخه‌ای از زبان‌های ژرمن محسوب شده و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. نکته قابل ملاحظه در ارتباط با مردم این کشور، تسلط آن ها بر زبان انگلیسی است. براساس گزارش اتحادیه اروپا، 94% از مردم هلند قادرند به زبان انگلیسی صحبت کنند که از متوسط کل اروپا (54%) بسیار بالاتر است. از هر 10 هلندی، 9 نفر به زبان انگلیسی مسلط است. علاوه بر این، بیش از نیمی از جمعیت این کشور به زبان آلمانی نیز کاملاً مسلط هستند.

براساس آمار منتشر شده در سال 2017، 51% از مردم این کشور پیرو دین مشخصی نبوده، 39% مسیحی (24% کاتولیک، 15% پروتستان)، 5% مسلمان و مابقی پیرو سایر ادیان و گرایشات مذهبی هستند. مسلمانان این کشور که جمعیت قابل ملاحظه ای ( حدود یک میلیون نفر ) را تشکیل می دهند، اکثرا مراکشی و ترکیه ای بوده که در اکثر نقاط هلند پراکنده می باشند.

کشور هلند

 

تنوع و عادات فرهنگی کشور هلند

کشور هلند نیز مانند نروژ، سوئد و دانمارک، در دهه های اخیر تبدیل به یک کشور چند فرهنگی (multicultural) شده است. یک پنجم حمعیت کشور هلند را خارجی ها تشکیل داده اند. این موضوع به ویژه در شهر آمستردام، جایی که 150 ملیت مختلف در آن زندگی می کنند بیشتر دیده می شود.
توسعه هنری در کشور هلند در نتیجه فعالیتهای شهروندان و شمار زیادی از بنیادهای دست اندرکار امر فرهنگ حاصل گردیده است. طی چند سال اخیر، دولت به تدریج نقش میانجیگرانه در فعالیتهای فرهنگی را ایفا نموده است. این مردم بسیار اهل سفر کردن هستند.

از جمله تفریحات بسیار معروف هلندی ها، سفر با “کاروان” است.
اتومبیل های بزرگی که کابین نسبتاً بزرگی در انتها دارد و در آن، همه نوع وسایل رفاهی موجود است. در این ایام، هلندی ها به سفرهای خارج از کشور می روند. از دیگر انواع سفرهای تفریحی آنها “کمپینگ” است.  کمپینگ محلی در یک جای خوش آب و هوا مانند جنگل است که در سال، کرایه ای بابت آن می پردازند و در این ایام می توانند به آنجا بروند و از تمام امکانات تفریحی و ورزشی آن استفاده کنند.

وضعیت اقتصادی کشور هلند

کشور هلند دارای یکی از با ثبات ترین اقتصاد ها در میان کشورهای اروپایی است. کشور هلند بزرگترین صادر کننده گل در جهان است و تقریباً 80% از کل گل های جهان از این کشور تامین می شود. علاوه بر این، کشور هلند پس از امریکا، دومین کشور صادر کننده محصولات غذایی و کشاورزی در دنیا است.

این کشور از بزرگترین تولیدکنندگان لبنیات در جهان بوده و علاوه برآن، مقادیر زیادی گندم، جو و سیب‌زمینی از مزارع این کشور به دست می‌آید. اکثر صنایع هلند، در شهر بندری روتردام ‌در جنوب غربی هلند متمرکز شده‌اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.

اقتصاد هلند، رشد قابل اطمینانی را از زمان انقلاب صنعتی داشته است. بر پایه فهرست منتشره از طرف بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، هلند سیزدهمین کشور دنیا از نظر درآمد سرانه است. شاخص آزادی اقتصادی در این کشور برابر 8/75 بوده که بیانگر یکی از آزادترین کشورها در بحث سرمایه گذاری است.

آب و هوای هلند

وقتی در کشور هلند قدم می‌زنید باید هرلحظه منتظر بارش باران باشید. درواقع بارش باران در هلند یک اتفاق همیشگی است و احتمال بارش باران‌های سهمگین نیز وجود دارد. به همین دلیل آب و هوای هلند برای اغلب افراد غیرهلندی کسل‌کننده و یکنواخت است. در طول سال به جز روزهایی از تابستان و بهار، در بیشتر اوقات آب و هوای هلند بارانی و مرطوب است. این وضعیت برای بسیاری از افراد غیر هلندی که به عنوان توریست یا مهاجر به هلند سفر کرده‌اند، بسیار حوصله سربر و حتی آزاردهنده است.

بهار هلند

هوای هلند در فصل بهار شروع به گرم شدن می‌کند و کمی شرایط یکنواخت جوی آن تغییر می‌کند. در این فصل هوا به طور کلی دلچسب و مرطوب، همراه باران‌های گاه و بی‌گاه است و زمان مناسبی برای سفر به هلند است. اگر در فصل بهار قصد مسافرت کردن به هلند را دارید توصیه می‌کنیم علاوه بر لباس‌های معمولی، کمی لباس گرم نیز با خود ببرید. درضمن خیلی از توریست‌ها فصل بهار را برای بازدید از هلند انتخاب می‌کنند.

تابستان هلند

این فصل به گفته خیلی از مسافران و مهاجرین هلندی، جذاب‌ترین فصل کشور هلند است. در این فصل هوا متعادل است و گرمای هوا به هیچ وجه آزاردهنده نیست. تابستان بهترین زمان برای لذت بردن از قایق‌سواری در رودخانه‌ها و کانال‌های آبی شهر‌های مختلف هلند است و همچنین حس خوب پیاده‌روی در پارک‌ها و زیر نور آفتاب در این فصل بسیار معروف است.

پائیز هلند

این فصل زمان بارش باران‌های سهمگین است. فصل پائیز در کشور هلند بسیار بارانی است و معمولا هرروز باران می‌بارد و وسایلی مثل لباس گرم، چتر و… حتما مورد نیاز است و تقریبا همیشه استفاده می‌شود. به طور کلی این فصل برای سفر به هلند پیشنهاد نمی‌شود.

زمستان هلند

زمستان‌های هلند نیز معمولا بارانی است اما نه به شدت پائیز و در اواخر این فصل هوا به پیشواز گرما و بهار می‌رود. ممکن است وزش بادهای نسبتا شدید موجب سردشدن هوا شود، اما سرمایش زودگذر است. بااین حال توصیه ما این است که در زمستان‌های هلند حتما لباس گرم آماده داشته باشید. درضمن زمستان فصل مناسبی برای سفر به هلند است چون علاوه‌بر آب و هوای مناسب، جشن‌های رسمی هلند نیز در این فصل برگزار می‌شود که بسیار سرگرم کننده و جذاب است.

مخارج زندگی در کشور هلند

آگاهی از هزینه‌های زندگی و چگونگی تقسیم درآمد ماهانه برای پرداخت مخارج لازم یکی از ضروریات زندگی در هر کشوری است، پس اگر قصد مهاجرت به هلند را دارید توصیه ما این است که این بخش را بخوانید تا با هزینه‌های متداول زندگی در هلند آشنا شوید.

کشور هلند

مخارج روزمره

مخارج روزمره که شامل مواردی مثل هزینه موادغذایی، لباس، حمل و نقل و… می‌شود، سهم بزرگ دیگری از درآمد ماهانه شما را می‌بلعد. در این مورد نحوه و سبک زندگی کردن شما نیز تاثیر دارد و می‌تواند در کم و زیاد شدن آن نقش داشته باشد، اما نمی‌توانید به طور چشمگیری آنها را کاهش دهید چون برای ادامه زنگدی ضروری هستند. در ضمن اگر بخواهید زندگی راحت‌تری داشته باشید و از ماشین شخصی یا مواردی از این دست نیز استفاده کنید، هزینه‌های شما طبیعتا بیشتر از مقدار معمول می‌شود.

مخارج محل سکونت

حقیقت این است که بخش زیادی از درآمد افراد در کشور هلند به صورت ماهانه صرف هزینه برای محل زندگی می‌شود و یکی از مهمترین هزینه‌های زندگی در هلند، هزینه خانه و محل زندگی است. درواقع فرقی نمی‌کند که قصد خرید خانه دارید یا می‌خواهید خانه اجاره کنید، چون برای خرید خانه احتمالا نیاز به گرفتن وام پیدا می‌کنید که  طبق آمار تفاوتی چندانی میان هزینه قسط‌های ماهانه وام و مبلغ اجاره خانه وجود ندارد.

هزینه آموزش

آموزش کودکان در کشور هلند در مقطع ابتدایی و راهنمایی رایگان است و برای بهره‌مندی از آنها نیازی به پرداخت پول ندارید. اما قطعا مخارج جانبی مثل پول توجیبی فرزند، هزینه خوراکی یا ناهار در مدرسه و… برای آن به وجود می‌آید که وظیفه پرداخت آن با خودتان است.

هزینه مالیات

هر شهروند هلندی یا مهاجری که در هلند زندگی می‌کند ملزم به پرداخت مالیات است. این مالیات انواع گوناگونی دارد که در موارد مختلف شامل حال افراد می‌شود. مثلا اگر فردی مشغول به کار است و درآمد کسب می‌کند، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد خواهد می‌شود. البته اگر کارجو یا دانشجو هستید ممکن است واجد شرایط خاصی شوید و در مواردی از پرداخت مالیات معاف شوید.

وضعیت بازارکار و مشاغل پر طرفدار در هلند

در کشور هلند میانگین درآمد افراد در شغل‌های معمولی و عادی بین 35 تا 40 هزار یورو در سال است و معمولا با این رقم افراد می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی خود برآیند. در این بخش چند شغل پرطرفدار در هلند را معرفی و بررسی می‌کنیم.

مهندس برنامه‌نویس

حوزه برنامه‌نویسی و نرم‌افزار در هلند تقاضای بالایی دارد و این کار در هلند از ارزش بالایی هم برخوردار است. حوزه برنامه‌نویسی و نرم‌افزار شامل افراد زیادی ازجمله متخصصین دیتا، امنیت شبکه و کدنویس است که در این حوزه فعالیت می‌کنند. اگر به عنوان کارمند در یک شرکت استخدام شوید تا 80 هزاریورو در سال درآمد دارید ولی اگر به عنوان مدیر استخدام شوید، دستمزد آن تا 90 هزار یورو نیز بالا می‌رود.

دکتر دندانپزشک

مشاغل حوزه دندانپزشکی مثل جراح دندان، متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک عمومی به طور کلی جزو مشاغل پرطرفدار و پردرآمد در کشور هلند محسوب می‌شوند و پیشنیاز آنها گذراندن دوره‌های دندانپزشکی در دانشگاه و شرکت در دوره‌های کارآموزی در مطب‌های دندانپزشکی است. در این شغل به طور میانگین سالانه حداقل 80 هزار یورو به عنوان متخصص درآمد کسب می‌کنید که با این رقم زندگی شما کاملا در هلند تضمین می‌شود.

مهندس مکانیک

کشور هلند یکی از کشور‌های صنعتی و پیشرو (مخصوصا در حوزه کشاورزی) در اروپا محسوب می‌شود و به همین دلیل همیشه تقاضا برای مشاغل مهندسی مکانیک در آن زیاد است. حوزه مکانیک به دلیل تخصص و دانش موردنیاز در آن، یکی از پردرآمدترین مشاغل هلند است و به طور میانگین یک مهندس متخصص سالانه می‌تواند تا 70 هزار یورو درآمد داشته باشد.

هزینه‌های درمانی و پزشکی در هلند

برخلاف خیلی از کشورهای اروپایی، در هلند نظام پزشکی و خدمات درمانی یک ارگان دولتی ندارد و به صورت نیمه‌دولتی اداره می‌شود. دولت وظیفه نظارت برروی بهداشت را دارد و باید کنترل لازم برروی کار بیمارستان‌ها و وضعیت بیمه بیماران را داشته باشد.

در کشور هلند برای استفاده از خدمات پزشکی و درمانی نیازی به پرداخت هزینه به بیمارستان ندارید و همه امکانات عمومی است. اما حتما باید از بیمه‌های درمانی هلند استفاده کنید و هزینه‌های آن را بپردازید. درحقیقت هزینه‌های خدمات پزشکی که به بیماران ارائه می‌شود از محل بیمه‌های دریافتی از شهروندان و مالیاتی که همه می‌پردازند کسر می‌شود.

همه شهروندان هلندی موظف به بیمه شدن هستند، حتی مهاجرین یا دانشجو‌هایی که برای تحصیل به صورت کوتاه مدت به کشور هلند می‌آیند وظیفه دارند نسبت به گرفتن بیمه اقدام کنند. اگر این کار توسط خود افراد انجام نشود معمولا دولت خودش برای آنها بیمه رد می‌کند و هزینه آن را از حقوق دریافتی آنان از کارفرما کسر می‌کند. اما اگر فرد بیمه نشده دچار بیماری شد و تحت پوشش هیچ بیمه درمانی در هلند نبود، باید هزینه آن را خودش شخصا بپردازد.

کشور هلند

سیستم سیاسی هلند

نظام سیاسی کشور هلند به صورت پادشاهی مشروطه است و بیشتر اختیارات در دست نخست وزیر است. در هلند مردم به احزاب برای حضور در پارلمان این کشور رای می‌دهند و حزب منتخب وظیفه تعین نخست وزیر و تشکیل دولت را به عهده دارد. در هلند سیاست در سه سطح کشوری، استانی و شهری دنبال می‌شود و به ترتیب از بالا به پایین اختیاراتشان کاهش پیدا می‌کند و به منطقه خودشان محدود می‌شود.

اعضای شورای‌شهر توسط با رای مردم همان شه انتخاب می‌شود ولی انخاب شهردار برعهده دولت مرکزی و نخست‌وزیر است. مخارج هر استان توسط مالیات گرفته شده از مردم همان ناحیه تامین می‌شود، اما این یک قانون قطعی نیست و دولت مرکزی در خیلی از موارد بودجه استان‌ها را با تشخیص خودش کم و زیاد می‌کند.

نظام آموزشی هلند

سیستم آموزشی کشور هلند زیر نظر وزارت آموزش این کشور اداره می‌شود و وظیفه کنترل و هدایت مدارس و تامین هزینه‌های آنها بر عهده این وزارتخانه است. هلند یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی مدرسه‌ای در جهان را دارد و در دنیا به کشور تحصیل کرده‌ها معروف است.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه در هلند برای همه کاملا رایگان است و مخارج آن به عهده دولت است. سیستم آموزشی مدارس هلند به صورت بلندمدت کار می‌کند و کلا دو ماه در تابستان در تعطیلی کامل است. در هلند عمده مدارس دولتی هستند ولی طبیعتا تعدادی مدرسه غیردولتی نیز وجود دارند که فعالیت آنها نیز زیرنظر وزارت آموزش هلند است.

نحوه کار مدارس به این گونه است که هر 6 هفته یکبار، یک هفته مدارس تعطیل می‌شوند تا تحصیل برای دانش‌آموزان یکنواخت و خسته‌کننده نشود. درضمن مدارس کشور هلند به‌شدت روی حضور دانش‌آموزان در مدرسه حساس هستند و دانش‌آموز و والدینش برای غیبت در مدرسه حتما باید دلیل موجهی داشته باشند.

در هلند آموزش از سن 2 سالگی آغاز می‌شود و کودکان به مهدکودک می‌روند تا توانایی‌های ابتدایی را برای شرکت در مدرسه به دست آورند. در مدرسه کودکان تا کلاس هشتم درس می‌خوانند و سپس به مدارس راهنمایی می‌روند و تا 17 یا 18 سالگی دروس متوسطه را یادمی‌گیرند.

پس از اخذ دیپلم می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه اقدام کنند و در رشته‌های مختلف تحصیلی درس بخوانند. سیستم آموزشی هلند به صورت کارورزی است، یعنی مدرسه و دانشگاه به کلاس درس و خواندن دروس به صورت تئوری ختم نمی‌شوند و اصل یادگیری کار گروهی و فعالیت‌های عملی برای تثبیت آموخته‌ها است.

دانشگاه‌های هلند

طبق رتبه‌بندی‌های جهانی، دانشگاه‌های کشور هلند جزو بهترین دانشگاه‌های جهان هستند که حتی بسیاری از مهاجرین این کشور برای تحصیلات دانشگاهی به این کشور می‌آیند.دانشگاه‌های هلند اکثرا از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند و تحصیل در آنها نیز برای شهروندان هلندی هزینه‌ای ندارد و آنها قبلا این هزینه را با مالیات خود پرداخت کرده‌اند، البته این موضوع در برخی موارد برای دانشجویان خارجی و مهاجر متفاوت است.

نخست وزیر، مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود. احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات (کار)، سوسیالیست، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند. هلند عضو قدیمی اتحادیه اروپا هلند و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و پیمان کیوتو را نیز امضا کرده است.

جشن ها و فستیوال ها در کشور هلند

همه ساله در این کشور فستیوال های مختلف و بسیار جذابی برگزار می شود که از معروف ترین آنها فستیوال گل است. گل ها در انواع و اقسام مختلف برای جلب گردشگران استفاده می شوند. در میان انواع گل، لاله مهم ترین محصول این کشور است. فستیوال هلند در اواخر خرداد در آمستردام و لاهه برگزار می‌شود. فستیوال موسیقی نیز در اواسط تیرماه از بزرگترین فستیوال‌های موسیقی شهر هاگو است.

نقشه هلند

سخن پایانی

در این مطلب از صبا ویزا با کشور زیبای هلند و دلایلی که باعث شده‌اند مورد توجه مهاجرین از سراس دنیا از جمله ایران قرار بگیرد، آشنا شدیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد مهاجرت به هلند پیشرفته اروپایی را دارید، کافیست با صبا ویزا همراه شوید تا مسیر شما برای رسیدن به هلند را هموار کنیم.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 11 میانگین: 3.9]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید