لوگو صبا ویزا
گپ-تحصیلی (7)

گپ تحصیلی چیست؟ چگونه این مشکل را هنگام مهاجرت تحصیلی برطرف کنیم؟

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه گپ تحصیلی و برطرف کردن این مشکل هنگام مهاجرت تحصیلی و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

آمادگی برای تحصیل یکی از مهمترین فاکتورهایی است که دانشگاه‌ها به آن توجه می‌کنند. به همین سبب آزمون‌های ورودی مختلفی برای پذیرش دانشجو برگزار می‌شود و اگر دانشجویی وقفه تحصیلی زیادی داشته باشد از تحصیل در آن دانشگاه محروم می‌ماند. زمانی که بین دو مقطع تحصیلی یک فاصله زمانی طولانی اتفاق بیافتد، آمادگی دانشجو یا دانش آموز برای ادامه تحصیل کم می‌شود و خیلی سخت می‌تواند نمره قبولی در درس‌های جدید را اخذ کند.

دپارتمان آموزشی دانشگاه‌ها هنگام پذیرش دانشجو به این نکته توجه بسیار زیادی دارند و اگر گپ تحصیلی یک داوطلب زیاد باشد، به راحتی درخواست وی را رد می‌کند. این اتفاق زمانی می‌افتد که مدارک یک دانشجو کامل است و دیگر شرایط تحصیل را دارد. به همین سبب دانشگا‌ه ها سقف مشخصی را برای گپ تحصیلی مشخص می‌کنند و دانشجو باید دلایل قابل قبولی را ارائه کند که چرا این فاصله زمانی زیاد بین دو مقطع تحصیلی پیش آمده است.

نکته مهم اینجاست که سفارت برخی از کشورها هنگام صدور ویزای دانشجویی به این فاکتور مهم توجه می‌کنند و در مواردی درخواست ویزا به طور کلی رد می‌شود. در هنگام مهاجرت تحصیلی باید به رویکرد دانشگاه و سفارت کشور مقصد خود به خوبی توجه کنید تا بتوانید مراحل دریافت ویزای تحصیلی را با موفقیت به اتمام برسانید.

رفتار سفارت‌ها نسبت به گپ تحصیلی

عموما اتفاقی که برای پرونده تحصیلی در سفارت می‌افتد، توسط آفیسر پرونده مشخص می‌شود. مامورین سفارت کشورهایی مثل کانادا، آلمان، انگلیس و پرتقال هنگام صدور ویزای تحصیلی، به این نکته توجه زیادی می‌کنند و بسیار سختگیر هستند. در برخی از موارد دیده شده است که به خاطر وقفه تحصیلی غیر مجاز، درخواست ویزای شینگن به طور کلی رد شده است. به همین دلیل هنگام ارائه مدارک به مسئول پرونده باید دلیل مناسبی برای وقفه تحصیلی خود ارائه کنید. در ادامه مطلب برخی از دلایل معتبر نزد سفارت‌ها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید از این مشکل به راحتی عبور کنید.

حد مجاز گپ تحصیلی

برای اینکه بدانید میزان استاندارد وقفه تحصیلی هر دانشگاه چقدر است باید نسبت به همان و دانشگاه تحقیقات خود را ادامه دهید. نظرات مختلفی درباره میزان مجاز وقفه تحصیلی وجود دارد و بسیاری از مهاجرین دانشجو دچار گمراهی می‌شوند. به طور کلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دو تا سه سال بعد از دریافت مدرک دیپلم زمان دارید تا درخواست پذیرش خود را ارسال کنید. در بیشتر دانشگاه‌های دنیا، زمان 5 ساله برای گپ تحصیلی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در نظر می‌گیرند.

بهتر است بدانید که گپ تحصیلی در مقطع دکترا آنچنان اهمیتی ندارد و با ارائه سوابق کاری می‌توان وقفه تحصیلی را توجیه کرد. البته که این امکان فقط برای افراد 40 تا 45 ساله وجود دارد. اگر فرد متقاضی قصد گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های معتبر با رنک بالا را دارد. باید از دیدگاه‌های مختلفی موضع گپ تحصیلی خود را بررسی کند تا بتواند در دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرد.

کسب موافقت دپارتمان آموزشی دانشگاه

در قدم اول باید از دانشگاه مورد نظر خودتان پذیرش بگیرید که برای انجام این کار راه‌های گوناگونی وجود دارد. ارزان‌ترین راه این است که با استفاده از وبسایت دانشگاه شرایط اخذ پذیرش مثل معدل، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و گپ تحصیلی را بررسی کنید و سپس درخواست پذیرش خود را در سایت ثبت نمایید. اگر وقفه تحصیلی بالایی دارید باید در مدارک خود دلیل آن را ارسال کنید تا بتوانید موافقت دپارتمان آموزشی را کسب کنید. اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید می‌توانید از موسسه‌های اعزام دانشجو و مهاجرتی استفاده کنید تا مراحل پذیرش توسط مشاورین موسسه مربوطه انجام شود.

توجیه کردن مسئول سفارت

تنها مدرک پذیرش دانشگاه برای مهاجرت کافی نیست و باید از طریق سفارت ویزای تحصیلی را هم دریافت کنید. همانطور که در ابتدای متن هم اشاره شد، آفیسر سفارت برخی از کشورها نسبت به مسئله گپ تحصیلی سختگیر هستند و ممکن است که در روند صدور ویزا مشکل ایجاد کنند. اگر می‌دانید که وقفه تحصیلی بیش از حد مجاز است، باید مدارک مناسبی برای توجیه آفیسر پرونده ارائه کنید. دقت کنید که دلایل غیر منطقی یا بدون مدرک معتبر، در نزد هیچ سفارتی قابل قبول نیست.

برای توجیه کردن آفیسر پرونده می‌توانید از مدارک مختلفی استفاده کنید. اگر در حین وقفه تحصیلی دوره خاصی دیده‌اید، مدرک دوره مربوطه را ارائه دهید. حتی اگر در کلاس زبان هم شرکت داشته‌اید می‌توانید از مدرک دوره زبان خود به عنوان توجیه وقفه تحصیلی استفاده کنید.

توجه به کشور مقصد برای توجیه گپ تحصیلی

رویکرد کشورها نسبت به وقفه تحصیلی با هم کاملا متفاوت است. برای مثال تحصیل در کشور آلمان رایگان است و بسیاری از مهاجرین تحصیلی این کشور را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می‌کنند. از آنجایی که این کشور در حوزه شینگن قرار دارد، جزو سختگیرترین کشورها در مسئله گپ تحصیلی است. به همین دلیل وقفه تحصیلی زیادی دارید باید به کشور مقصد خود توجه کنید تا بتوانید دلایل مناسبی را نسبت توجیه وقفه تحصیلی ارائه کنید. نوع دانشگاه هم اهمیت بسیار زیادی دارد. دانشگاه‌های خصوصی معمولا نسبت به وقفه تحصیلی سختگیر نیستند اما این تنها مربوط به دریافت پذیرش است و ممکن است که سفارت کشور مورد نظر در این مسئله سختگیرانه رفتار کند.

تاثیر گپ تحصیلی در گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها

مراحل دریافت موافقت و گرفتن پذیرش در دانشگاه‌‌های خارجی بین ایران به اپلای کردن (Apply) معروف است. در این بخش از مطلب قصد داریم تا موشکافانه‌تر این موضوع را بررسی کنیم. در وبسایت دانشگا‌های خارجی قسمتی به نام اپلای وجود دارد تا دانشجویان بتوانند درخواست پذیرش خود را ارسال کنند. دانشگاه‌ها بازه‌های زمانی مشخصی به نام ددلاین (Deadline) را مشخص می‌کنند تا دانشجویان نسبت به این بازه زمانی بتوانند مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش را ارسال کنند. در این مرحله مدارکی مثل آخرین مدرک تحصیلی، مدرک زبان، ریز نمرات و مدارک توجیه گپ تحصیلی باید ارسال شود. کمیته نظارت در دانشگاه‌ها تمامی این مدارک را بررسی می‌کنند تا بتوانند به دانشجویان واجد شرایط پذیرش بدهند. گاهی اوقات ممکن است که مدارک تایید نشوند و دانشگاه درخواست ارسال مجدد مدارک تحصیلی را داشته باشد.

مدرک توجیه گپ تحصیلی یکی از مهمترین مدارکی است توسط دانشگاه‌ها بررسی می‌شود. اگر مدرک توجه گپ تحصیلی دانشجو اعتبار کافی را نداشته باشد، قطعا در این مرحله رد می‌شود و ممکن است پروسه اخذ پذیرش دانشجو را به عقب بیاندازد. در برخی از موارد فرصت ارسال یا همان ددلاین به اتمام می‌رسد و دانشجو باید برای ترم جدید یا سال آینده نسبت به اخذ پذیرش اقدام کند. به همین دلیل است که مدارک ارسالی باید به دقت بررسی شوند تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری شود.

آیا این امکان وجود دارد که بتوان گپ تحصیلی را توجیه کرد؟

همانطور که در بخش‌های گذشته مطلب گفتیم، دانشگاه‌ها و سفار‌ت‌ها این امکان را برای دانشجویان قرار داده‌اند تا دانشجو بتواند گپ تحصیلی خود را توجیه کند. پس پاسخ به این سوال مثبت است اما اینکه چقدر می‌توان در راه توجیه کردن وقفه تحصیلی موفق بود، همچنان ابهامات زیادی وجود دارد. اولین نکته برای توجیه کردن وقفه تحصیلی این است که دلیل شما محکمه پسند باشد و بتوانید مدارک معتبری را به دانشگاه یا سفارت ارائه کنید. باز هم جای تاکید دارد تا بگوییم نگاه دانشگاه‌ و سفارت نسبت به مشکل وقفه تحصیلی با هم متفاوت است و شما باید دلایلی را داشته باشید که نزد هر دوی آن‌ها اعتبار داشته باشد.

برای اینکه در توجیه وقفه تحصیلی موفق شوید، باید تحقیقات زیادی نسبت به قوانین دانشگاه و سفارت کشور مقصد انجام دهید. با بررسی دقیق روی قوانین می‌توانید مدارک مناسب‌تری را جمع آوری کنید. زمانی که مدارک مناسب باشند، رد کردن درخواست توسط کمیته نظارت دانشگاه و آفیسر سفارت سخت خواهد شد. در این بخش از مطلب روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که بیشترین تاثیر را برای توجیه کردن وقفه تحصیلی دارند. بسیاری از افراد متقاضی دریافت ویزای تحصیلی، با به کار بردن این روش‌ها موفق شده‌اند تا گپ تحصیلی خود را توجیه کنند و به آسانی ویزای تحصیلی بگیرند.

راه‌ها توجیه گپ تحصیلی

راه‌های مناسبی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها به آسانی می‌توان وقفه تحصیلی را توجیه کرد. این دلایل معمولا در بیشتر دانشگاه‌ها قابل قبول هستند و سفارت‌ها نیز این دلایل را می‌پذیرند. دقت کنید که هر کدام از روش‌ها تا میزان مشخصی از وقفه تحصیلی را توجیه می‌کنند و اگر وقفه تحصیلی خیلی زیاد باشد به هیچ طریقی نمی‌توان آن را جبران کرد. در این بخش از مطلب برخی دلایل را برای شما قرار داده‌ایم تا در صورت نیاز بتوانید وقفه تحصیلی خود را جبران کنید.

جبران گپ تحصیلی با استفاده از خدمت سربازی

این دلیل که فقط برای آقایان قابل استفاده است، می‌تواند دلیل خوبی برای جبران وقفه تحصیلی باشد. دوره سربازی در ایران حدود 24 ماه است که این فرصت را می‌دهد تا حدود 2 سال از وقفه تحصیلی دانشجویان آقا جبران شود. برای استفاده از این روش باید کارت پایان خدمت دانشجو ترجمه رسمی شود و در مدارک ارسالی به دانشگاه قرار بگیرد. این روش در اکثر دانشگاه‌ها و سفارت‌ها قابل قبول است.

پر کردن وقفه تحصیلی به دلیل یادگیری زبان

اگر کشور خاصی مثل فرانسه مقصد مورد نظر شما است، می‌توانید یادگیری زبان را برای توجیه وقفه تحصیلی خود استفاده کنید. داشتن مدرک آیلتس و تافل این امکان را می‌دهد تا حداکثر یک سال از وقفه تحصیلی دانشجو جبران شود. نکته قابل توجه این است که باید مدرک زبان را به سفارت ارائه دهید؛ زیرا توضیح به صورت شفاهی در مصاحبه سفارت تاثیر چندانی ندارد. وجود مدرک زبان نه تنها باعث می‌شود که گپ تحصیلی خود را جبران کنید، بلکه یک مدرک زبان با نمره بالا به متقاضی کمک می‌کند تا راحت‌تر بتواند در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرد.

توجیه وقفه تحصیلی به خاطر کار کردن

بسیاری از افراد پس از اتمام تحصیل مشغول به کار می‌شوند، اگر کار انجام شده مرتبط با رشته تحصیلی باشد، امتیاز بزرگی محسوب می‌شود و حتی در دریافت پذیرش هم تاثیرگذار است. اگر شغل متقاضی مربوط به رشته تحصیلی نباشد، می‌توان تامین هزینه‌های مهاجرت را به عنوان دلیل توجیه گپ تحصیلی استفاده کرد. انجام مراحل مهاجرت معمولا هزینه بسیار زیادی دارد، به همین دلیل تامین کردن هزینه نزد دانشگاه‌ها و سفارت اهمیت بالایی دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها و مسئولین سفارت این موضوع را درک می‌کنند و نسبت به وقفه تحصیلی شما کمتر سخت می‌گیرند. پس اگر سابقه کار قابل توجهی پس از تحصیل دارید، حتما مدرک آن را ارسال کنید.

گپ تحصیلی به خاطر بیماری

اگر به خاطر بیماری مراحل تحصیلتان به تاخیر افتاده است، حتما از مدرک پزشکی خود برای توجیه وقفه تحصیلی استفاده کنید. بسیاری افراد هستند که به دلیل بیماری‌های سخت نمی‌توانند مراحل تحصیل خود را به اتمام برسانند، این موضوع نزد بسیاری از دانشگاه‌ها و سفارت‌ها قابل قبول است و با توجه به دوره بیماری می‌توانید وقفه تحصیلی خود را جبران کنید. دقت داشته باشید که مدرک پزشکی شما باید کاملا معتبر باشد و توسط پزشک معتمد سفارت مورد تایید قرار بگیرد.

توجیه گپ تحصیلی افراد متاهل

افراد متاهل می‌توانند مشکلات زندگی و بزرگ کردن بچه‌ها را به عنوان دلیل توجیه وقفه تحصیلی خود به کار ببرند. البته که این دلیل تنها دو تا سال از وقفه تحصیلی افراد متاهل را جبران کند و انتظار نداشته باشید که وقفه‌های تحصیلی ده ساله با این دلیل قابل توجیه باشند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 4.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. Ali
  11 مهر 1401
  پاسخ

  سلام

  ببخشید از مدرک دیپلم من ۸ سال میکذرد و مدرک کارشناسیم از دانشگاه ازاد می‌باشد قبول نمیکنن

  آیا میتونم ادامه تحصیل در دانشکاه های اروپای از مدرک کارشناسی بدهم

  • سلام، وقت بخیر
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

 2. پارسا
  5 آذر 1401
  پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  من سال 94 فارغ التحصیل مقطع لیسانس مهندسی نرم افزار شدم و 2 سال سرباز بودم و بعد اون هم مشغول کار شدم و رزومه بدی هم ندارم و سایت و برنامه های مختلفی (برای خصوصی و دولتی) نوشتم. الان آیا میتونم برای فوق همینجا بخونم وبعدش برای مقطع دکتری درخواست بدم. ایا این گپ تحصیلی ببین لیسانس و فوق مشکل ساز میشه یا خیر.
  تنها دلیل خوندن فوق همینه اگه امکانش کمه یا شانسم کم خواهد بود قصد خوندن فوق ندارم.
  ممنون میشم یه راهنمایی بفرمایید

  • سلام، وقت بخیر
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

 3. reyhaneh
  18 شهریور 1402
  پاسخ

  کدوم کشور برای گرفتن مدرک ارشد در رشته شنوایی شناسی تحصیلات رایگان داره ؟ و برای این رشته بازار کار خوبی داره ؟

  • درود بر شما
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید