لوگو صبا ویزا
دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش در دانشگاه لیدن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزاویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی تحصیلی

اگر شما هم جزو طرفداران تحصیل در دانشگاه‌های معتبر اروپا باشید حتما اسم دانشگاه لیدن برایتان آشناست. دانشگاه لیدن در واقع کهن‌ترین دانشگاه کشور هلند است و همچنین یکی از فعال‌ترین آن‌ها در حوزه تحقیقات و نوآوری محسوب می‌شود. این دانشگاه که در سال ۱۵۷۵ میلادی تاسیس شده است از همان بدو تاسیس رابطه تنگاتنگی با خانواده سلطنتی هلند داشته است. در اصل این دانشگاه به دست ولیعهد آن زمان کشور هلند بنا نهاده شده و بسیاری از هم‌خانواده‌های ولیعهد کنونی هلند نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. کنستانتین هوویگنس، رنه دکارت و یوستوس لیپسیوس از جمله افراد معروف و تاثیرگذار تاریخ هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

همان‌طور که اشاره شد تاکید این دانشگاه بر فعالیت‌های تحقیقاتی از ویژگی‌های بارز آن به حساب می‌آید. وجود بیش از ۴۰ پایگاه تحقیقاتی بین‌المللی در دانشگاه لیدن گواهی این ادعا است. همچنین این دانشگاه دارای ۶ دانشکده است که ۱۵۰ رشته آموزشی در آن تدریس می‌شود و دانشجوهای آن در سطح بسیار بالا آموزش داده می‌شوند.

کتابخانه دانشگاه لیدن

کتابخانه غنی

یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌های قدیمی داشتن کتابخانه‌های پربار و غنی به لحاظ محتوا است. دانشگاه لیدن هلند نیز از این قاعده مستثنا نیست و شما می‌توانید بیش از پنج و نیم میلیون نسخه چاپی از کتاب‌های علمی در زمینه‌های مختلف را در آن بیابید. همچنین وجود بیش از ۵۰ هزار نسخه مجله و محتویات علمی بین‌المللی کمیاب و نایاب از سراسر دنیا به جذابیت‌های این کتابخانه می‌افزاید.

 

فعالیت های تحقیقاتی اولویت اول دانشگاه لیدن

هر دانشگاهی در اروپا دارای فلسفه منحصربه‌فرد خود در تربیت دانشجویان است. دانشگاه لیدن بدون شک می‌تواند یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هلند باشد. با این حال بهتر است بدانید که این دانشگاه از بدو تاسیس با هدف پیشرفت در تحقیقات بنا نهاده شده است. ممکن است برخی از دانشگاه‌ها بر آموزش آکادمی دانشجویان خود تاکید کنند و فعالیت آن‌ها به کلاس درس محدود شود. اما در مورد دانشگاه لیدن داستان به کلی متفاوت است چون می‌توان گفت این دانشگاه تمام تلاش خود را می‌کند تا از آموزش‌های داده شده نهایت بهره‌وری اتفاق بیفتد.

سنت اصلی این دانشگاه در ۴۳۳ سال گذشته همواره دادن فضای باز و مناسب برای پیشرفت دانشجو بوده است. مسئولان دانشگاه همیشه تلاش کرده‌اند که این دانشگاه آزادانه‌ترین محیط ممکن را برای پیشرفت علمی و نظری افراد فراهم کنند. اگر در سایت اصلی دانشگاه و حتی محیط آن نگاهی به اطراف بیندازید شعار “سنگر آزادی” همه جا به چشم می‌خورد که تاییدکننده ادعای بالا است. البته در دانشگاه لیدن این شعار فقط محدود به کلمات نیست و مسئولان این دانشگاه آزادی را به طور کامل در محیط تحت اختیار خود اجرایی کرده‌اند. اگر شما جزو آن دسته از دانشجویانی که ذهنی پر از سوال دارند باشید، مطمنا این دانشگاه می‌تواند بهشت علمی شما باشد. در تمامی اروپا معروف است که شما در دانشگاه لیدن می‌توانید هر سوالی که در ذهن خود دارید را بدون محدودیت و بدون در نظر گرفتن تابوهای فرهنگی یا اجتماعی بپرسید و به دنبال پاسخ خود بگردید.

 

زمینه های فعالیت دانشگاه لیدن هلند

استانداردهای در نظر گرفته شده برای تعلیم و تربیت دانشجویان بین المللی در دانشگاه لیدن نیز به خوبی رعایت می‌شوند. یعنی فارغ‌التحصیلان دانشگاه در مقاطع و رشته‌های مختلف می‌توانند به راحتی به عنوان کارشناس یا کارشناس ارشد در کشورهای دیگر به فعالیت کنند و یا در مقاطع بالاتر به تحصیل بپردازند. کلاس‌های درس در دانشگاه لیدن به گونه‌ای ترتیب داده می‌شود که اساتید بتوانند بر فعالیت‌های کلاسی دانشجویان خود نظارت کامل داشته باشند. برای همین منظور تعداد دانشجویان هر کلاس نسبتا متوسط رو به پایین است تا به دلیل شلوغی کلاس از کیفیت تدریس کاسته نشود. انجام تحقیقات توسط دانشجویان در مقیاس‌های کوچک‌تر باعث می‌شود کیفت فعالیت‌ها بالا برود و دانشجو عملا تبدیل به یک محقق حرفه‌ای شود.

 

امکانات علمی دانشگاه

دانشگاه لیدن از نظر امکانات علمی نیز می‌تواند یک مکان فوق‌العاده رویایی برای دانشجویان محسوب شود. تجهیزات پیشرفته تحقیقاتی و آزمایشگاهی موجود در این دانشگاه تاریخی باعث می‌شود که آموزش و پژوهش رابطه تنگاتنگ با هم داشته باشند. دانشجو می‌تواند بلافاصله بعد از یادگیری آموخته‌های خود را در فضایی حقیقی تجربه کند.

برای مثال دانشجویان رشته‌های مرتبط با نجوم می‌توانند از امکانات و تجهیزات موجود در دانشگاه برای رصد آسمان و ستاره‌ها استفاده کنند. به این ترتیب دانشجویان به کتاب‌ها و کلاس‌های درسی خود محدود نمی‌شوند و می‌توانند تمام آموخته‌های خود را به صورت عملی نیز تجربه کنند.

این دانشگاه تمرکز تحقیقات خود را بر روی حدودا ۱۰موضوع قرار داده که به شرح زیر است:

 • کشف و توسعه داروهای مختلف
 • سلامت و پیشگیری از بیماری‌های انسان
 • تعامل سیستم‌های حقوقی
 • مشروعیت سیاسی
 • تنوع در زبان در جهان
 • تعامل جهانی مردم با یکدیگر در زمینه‌های فرهنگی
 • مطالعه علمی مغز و فرآیندهای شناختی مرتبط با آن
 • داروهای احیاکننده عروق
 • علوم زیستی
 • مدرنیته و سنت‌های آسیایی

 

مفید بودن در چرخه اقتصاد کشور

یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد دانشگاه لیدن هلند مفید بودن این دانشگاه به لحاظ درآمدزایی برای کشور است. این دانشگاه نه ‌تنها به لحاظ علمی و فرهنگی برای هلند مهم است بلکه از نظر اقتصادی نیز کمک شایانی به کشور می‌کند. طبق آمار چهار برابر هزینه‌های انجام شده برای تحقیقات و دانشجویان دانشگاه لیدن به عنوان سود در چرخه اقتصادی کشور و البته جهان دیده می‌شود.

این دانشگاه سالانه حدود ۷ هزار فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی دارد و این یعنی ۷۰۰۰ نیروی متخصص جویای کار که باعث رشد در اقتصاد هلند خواهند شد. همچنین خدمات ارائه شده به دانشجویان در شهر لیدن باعث شده که هزاران شغل مستقیم و غیرمستقیم برای مردم این کشور به وجود بیاید. تمامی این نکات باعث می‌شود که دانشگاه لیدن علاوه بر کمک به پیشرفت علمی کشور خود در پیشرفت اقتصادی آن نیز سهیم باشد.

 

رشته های ارائه شده توسط دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن در راستای تحقق اهداف خود هر ساله زمینه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی را برای تربیت دانشجویان ارائه می‌دهد که در این بخش به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

 

دانشکده باستان شناسی

رشته تاریخ و باستان‌شناسی همواره یک رشته پرطرفدار و پرمخاطب در دانشگاه‌های سراسر دنیا محسوب می‌شود. دانشگاه لیدن هلند در این رشته بسیار فعال ظاهر شده و در شاخه‌های باستان‌شناسی جهانی، علوم باستان‌شناسی، میراث باستان‌شناسی و جامعه‌شناسی باستان‌شناسی را برای دانشجویان علاقمند ارائه می‌کند.

دانشکده حاکمیت و امور جهانی

مباحث و علوم مربوط به مدیریت، مطالعه جامعه جهانی و کمک به بهتر شدن اوضاع جهان از جمله رشته‌های پرطرفدار محسوب می‌شود. به دلیل اهمیت این رشته برای کشورها دانشگاه لیدن نیز رشته‌هایی برای تربیت دانشجویان در این دانشکده در نظر گرفته است. از مهم‌ترین شاخه‌های این رشته می‌توان به مدیریت عمومی، امنیت و امور جهانی، مطالعات شهری مدرن و مطالعات در حوزه دیجیتال اشاره کرد.

دانشکده علوم انسانی

هیچ دانشگاه معتبری در جهان وجود ندارد که به علوم انسانی نپرداخته باشد. علوم انسانی با شاخه‌های مختلف خود به بهتر شدن زندگی انسان در ابعاد مختلف کمک می‌کند. در واقع بدون رشد علوم انسانی ما نمی‌توانیم آینده روشنی برای بشریت در نظر داشته باشیم. در این دانشگاه نیز شاخه‌های مهمی از علوم انسانی مثل هنرهای خلاق و نمایشی، هنر در جامعه، زبان‌شناسی و فلسفه تدریس می‌شود.

دانشکده حقوق

در دانشکده حقوق دانشگاه لیدن هلند شما می‌توانید شاخه‌های بسیار مهمی از قبیل حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق جزا و مطالعات میان‌رشته‌ای حقوق را پیدا کنید.

دانشکده پزشکی

شما در دانشکده پزشکی دانشگاه لیدن می‌توانید رشته‌های بسیار محبوبی را بیابید که همه ساله دانشجویان علاقمند زیادی را از سراسر دنیا به سمت این دانشگاه معتبر و قدیمی می‌کشاند. تحصیل در رشته‌های داروسازی، زیست پزشکی و پزشکی عمومی در این دانشکده می‌تواند آینده علمی موفقی را برای شما به ارمغان بیاورد.

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه لیدن هلند یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین دانشکده‌های اروپا و حتی دنیا است. دلیل این محبوبیت می‌تواند جامع بودن و فعالیت در اکثر ابعاد مهم این شاخه از علوم در این دانشگاه باشد. روانشناسی، علوم سیاسی، مطالعات اجتماعی و آموزش و مطالعات کودکان از مهم‌ترین رشته‌های ارائه شده در این دانشکده محسوب می‌شود.

تحصیل در دانشگاه لیدن

تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه لیدن هلند

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور هلند و دانشگاه لیدن را دارید حتما باید از چگونگی نحوه برگزاری دوره‌های مختلف دانشگاهی آن آگاه باشید.

 

دوره کارشناسی

مدت زمان در نظر گرفته شده برای دوره کارشناسی در دانشگاه لیدن حدود سه سال است. شما حتما باید برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه در مقطع لیسانس مدرک زبان خواسته شده را ارائه دهید. لازم به ذکر است که اکثر رشته‌ها در این مقطع به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. مدرک زبان مورد قبول دانشگاه در این مقطع آیلتس با نمره ۶ و تافل با حداقل نمره ۸۰ است.

دوره کارشناسی ارشد

در این دوره مدت زمان تحصیل شما حدودا دو سال به طول می‌انجامد. رشته‌ها و دروس ارائه شده به زبان انگلیسی در این دوره از دوره کارشناسی نیز بیشتر است و شما با خیال راحت می‌توانید رشته موردنظر خود را انتخاب کنید. ارائه مدرک زبان در این دوره هم الزامی است. برای پذیرش در این مقطع حداقل نمره مدرک زبان برای آیلتس ۶.۵ و برای تافل ۸۵ در نظر گرفته شده است.

دوره دکتری

تحصیل در این دوره را باید حدود چهار سال در نظر بگیرید. دانشجویان در این مقطع زیر نظر اساتید به تحقیق و پژوهش می‌پردازند. معمولا دانشجویان دکترا در این دانشگاه بعد از اتمام تحصیلات خود به کار مشغول می‌شوند و به عنوان محقق فعالیت می کنند. مدرک زبانی که شما برای تحصیل در این مقطع و فعالیت‌های تحقیقاتی خود نیاز دارید حداقل نمره ۶.۵ در آیلتس و ۹۰ در تافل است.

 

انواع بورسیه های تحصیلی

انواع بورسیه تحصیلی هلند در بین دانشجویان بین‌المللی یا کسانی که قصد ادامه تحصیل در اروپا را دارند بسیار محبوب و مشهور است. در این قسمت می‌خواهیم شما را با انواع بورسیه‌هایی که در مقاطع مختلف می‌تواند به شما تعلق بگیرد آشنا می‌کنیم.

 

بورسیه در مقطع کارشناسی

بورسیه‌ای که دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند آن را دریافت کنند و مبلغ آن به حدود پنج هزار یورو نیز می‌رسد، به دانشجویان رشته‌های باستان شناسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و حاکمیت امور جهانی تعلق می‌گیرد.

بورسیه تعالی دانشگاه لیدن هلند

دانشجویان متقاضی مقطع ارشد که جزو ۱۰ درصد برتر به لحاظ نمرات هم‌رشته‌های خود هستند می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. این بورسیه حدودا ۱۰ تا ۱۵ هزار یورو محاسبه می‌شود که در برخی از مواقع معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه نیز شامل آن می‌شود.

بورسیه Minerva

این بورسیه مخصوص افرادی است که در حین تحصیل در رشته‌های مربوط به رشته تحصیلی خود مشغول پژوهش و تحقیق نیز هستند و حدود ۲ هزار یورو برای این بورسیه در نظر گرفته شده است.

 

جایگاه دانشگاه لیدن در رنکینگ جهانی

دانشگاه لیدن هلند از لحاظ رنکینگ جهانی جایگاه قابل ملاحظه‌ای دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۲۲ در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه لیدن در رتبه‌بندی QS رده ۱۱۲ را در اختیار دارد که به نوبه خود بسیار جایگاه مناسبی است. البته نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که شما نباید برای انتخاب دانشگاه خود فقط رتبه‌بندی جهانی را ملاک قرار دهید. بهتر است در ابتدا رشته موردنظر خود را انتخاب کنید و کیفیت فعالیت‌های دانشگاه را در آن رشته بررسی کنید.

پذیرش دانشگاه لیدن

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه لیدن

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • کپی پاسپورت معتبر
 • ترجمه مدارک قبلی به اضافه ریز نمرات همراه با تائیدات
 • رزومه
 • انگیزه نامه (مقاطع ارشد به بالا)
 • توصیه‌نامه اساتید (مقاطع ارشد به بالا)
 • مدرک زبان

 

شهریه رشته های مختلف دانشگاه لیدن

مسئله مهمی که شما حتما قبل از انتخاب دانشگاه لیدن هلند باید به آن توجه کنید این است که ممکن است همه افراد نتوانند بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه را دریافت کنند. در نتیجه بهتر است افراد در ابتدا از شهریه رشته‌های مختلف این دانشگاه مطلع باشند. مبلغ حدودی شهریه در رشته‌های علوم کامپیوتر سالیانه ۱۹۶۰۰، باستان‌شناسی ۱۹۳۰۰، حقوق ۱۹۳۰۰و پزشکی و داروسازی ۲۸۰۰۰ یورو است.

 

خوابگاه های دانشجویی و امکانات دانشگاه لیدن هلند

یکی از دغدغه‌های مهم هر دانشجوی بین‌المللی می‌تواند محل اقامت باشد که باید در کشور مقصد انتخاب نماید. دانشگاه لیدن هم مانند سایر دانشگاه‌های هلند متاسفانه از مزیت داشتن خوابگاه‌های دانشجویی بی‌بهره است. بنابراین دانشجویان حتما باید از قبل به فکر اجاره کردن محل اسکان مناسب باشند.

از نظر امکانات دانشگاه لیدن هلند دارای یک کتابخانه بسیار قدیمی و غنی است. حدود ۵ میلیون جلد کتاب در این کتابخانه وجود دارد که دانشجویان می‌توانند با استفاده از آن‌ها فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در رشته‌های مختلف پیش ببرند. ایجاد مراکز ورزشی در دانشگاه لیدن نیز از دیگر مزیت‌های این مکان علمی به حساب می‌آید. دانشجویان می‌توانند در اوقات فراغت خود به ورزش‌های موردعلاقه‌شان بپردازند. همچنین وجود مرکز امور دانشجویان فعال می‌تواند برای رسیدگی به مشکلات دانشجویان نقطه مثبت قابل توجهی باشد. در کل دانشگاه لیدن هلند به لحاظ امکانات جزو بهترین دانشگاه‌های موجود در این کشور محسوب می‌شود.

 

کار در حین تحصیل

یکی از سوالات متداول در مورد زندگی دانشجویی در هلند در مورد اجازه کار قانونی دانشجویان در این کشور است. دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانند ۱۶ ساعت در هفته کار قانونی و به اصطلاح سفید داشته باشند. البته کار کردن دانشجویان حتما باید همراه با یک قرارداد کاری اتفاق بیافتد تا حقوق دانشجو و کارفرما رعایت شود. شما می‌توانید با هر ساعت کار سفید و قانونی در هلند بین ۶ تا ۱۰ یورو حقوق دریافت کنید. این مقدار حقوق بستگی به سختی کار شما و انرژی‌ای دارد که از شما گرفته خواهد شد. البته دانشجویان مقطع دکتری نباید نگران هزینه‌های خود باشند زیرا در اغلب موارد برای دانشگاه کار می‌کنند و متناسب با فعالیت خود حقوق دریافت خواهند کرد.

 

شرایط کار بعد از تحصیل در هلند

ممکن است برخی افراد میل به کار در دانشگاه بعد از فارغ‌التحصیل شدن را نداشته باشند و بخواهند وارد بازار کار شوند. قانون کشور هلند به شما این اجازه را می‌دهد تا بعد از تمام کردن مقطع تحصیلی خود تا یک سال به صورت قانونی در این کشور حضور داشته باشید. به این نوع ویزا در اصطلاح ویزای جستجوی کار گفته می‌شود. نکته مثبتی که در مورد کشور هلند وجود دارد این است که شرکت‌های بین‌المللی چندملیتی بسیاری در این کشور فعالیت می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید تقریبا مطمئن باشید که بعد از فارغ‌التحصیل شدن بدون مشکل شغل مناسبی پیدا خواهید کرد.

این نکته را نیز فراموش نکنید که یکی از مزیت‌های تحصیل در هلند می‌تواند این باشد که شما با ویزای تحصیلی خود به راحتی به کشورهای حوزه شینگن رفت و آمد کنید. در واقع شما با اخذ ویزای تحصیلی هلند ویزای اتحادیه اروپا را دریافت می‌کنید و می‌توانید بعد از تحصیل در کل اروپا به دنبال شغل بگردید و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

 

سخن پایانی

هلند به عنوان یک کشور خوش آب و هوای اروپایی و همچنین داشتن دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل است. این کشور علاوه بر داشتن اقتصاد قوی، به لحاظ فرهنگی نیز می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد. شما در هلند می‌توانید هم به فعالیت‌های علمی مورد علاقه خود بپردازید و هم از سطح رفاه بسیار بالای جامعه در ابعاد مختلف بهره‌مند شوید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید