لوگو صبا ویزا
دکتری در نروژ

دکتری در نروژ

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه دکتری در نروژ و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

شرایط تحصیل دکتری در نروژ

تحصیل در دوره دکتری در نروژ همانند دیگر مقاطع رایگان می باشد . تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی می باشد . ارائه مدرک زبان  آیلتس 7 برای اخذ پذیریش از دانشگاه های نروژ در مقطع دکتری الزامی است.  تحصیل در دوره دکتری در نروژ به دوصورت تحصیل با بورس تحصیلی در نروژ و یا بدون بورس تحصیلی امکان پذیر می باشد. تحصیل دکتری در نروژ همراه با بورس تحصیلی همان طور که ذکر گردید، شرایط ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می نماید و به نوعی اشتغال محسوب می گردد.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه دکتری در دانشگاه های نروژ را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 • تحصیل رایگان و دریافت حقوق.
 • زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی
 • امکان دریافت اقامت نروژ با تحصیل دکتری در نروژ
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان
 • امکان تحصیل رایگان همسر و فرزندان او با دریافت ویزای شنگن
 • برخورداری از خدمات رایگان بیمه

ساختار دوره دکتری (PhD) در کشور نروژ

برنامه های دکتری در کشور نروژ بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است. به طور کلی، دوره دکتری در کشور نروژ شامل یک دوره آموزشی (شامل کورس های آموزشی) قبل از شروع تحقیقات دکتری و نوشتن پایان نامه است.

طول دوره دکتری (Duration)

معمولاً دوره دکتری تمام وقت در کشور نروژ 3 تا 4 سال به طول می انجامد.  
 

استاد راهنما (Supervisor)

کلیه دانشجویان دکتری در کشور نروژ، می بایست برای دوره تحصیلی خود در مقطع دکتری، حداقل یک استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد، انتخاب نماید. استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

ارزیابی (Assessment)

پایان نامه دکتری توسط کمیته ای متشکل از حداقل سه عضو هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو به همراه حداقل یک داور علمی خارجی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

نکته بسیار مهم در رابطه با تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ، رایگان بودن تحصیلات در آن است. با این وجود، هزینه زندگی در این کشور تقریباً بالاست. البته در مقایسه با هزینه زندگی در کشورهایی نظیر انگلستان یا سوئیس بسایر کمتر است.

اکثر دانشجویان دکتری در طول دوران تحصیلی خود به استخدام دانشگاه مربوطه در خواهند آمد و یا به صورت پاره وقت مشغول به کار می شوند. با این وجود، تعداد محدودی از فرصت های بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد.

شرایطی که می تواند دریافت بورس تحصیلی دوره دکتری در نروژرا تسهیل بخشد

 • اتمام تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر کشور
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با نمره 7
 • یافتن یک استاد راهنما از دانشگاه های نروژ و جلب نظر او برای پشتیبانی از پایان نامه دکتری دانشجو
 • ارائه تألیفاتی مانند مقالات معتبر و کتاب

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 • دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • کپی برابر اصل کلیه مدارک تحصیلی
 • رزومه
 • ارائه نام حداقل یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور نروژ باشد.
 • مقالات در نشریات معتبر.
 • انگیزه نامه (SOP)
 • مدرک زبان آیلتس

زمان اقدام

برای اقدام جهت دریافت پذیرش یا دریافت پیشنهاد رسمی کار بعنوان دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر، معمولا هیچگونه زمان مشخصی  وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی شروع به مکاتبه و نامه نگاری با دپارتمان دانشگاه دلخواه تان کنید و یا برای موقعیت های خالی دوره دکتری که در سایت دانشگاه آگهی می شوند، اقدام کنید. بنابراین، مهم است که اطلاعات درست و دقیق را از سایت هر دانشگاه مربوطه دریافت کنید.

بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در نروژ، موقعیت های تحقیقاتی شان را در سایت دانشگاه آگهی می کنند و بدین ترتیب برای همگان این امکان وجود دارد که برای آنها اقدام کنند. در نروژ، بطور معمول ترم تحصیلی بهار در دانشگاه ها از ماه ژانویه و ترم تحصیلی پائیز از ماه سپتامبر آغاز می شود. معمولا دانشگاههای نروژ برای دانشجویانی بین المللی که از کشورهای غیراروپایی اقدام می کنند، زمان طولانی تری برای بررسی مدارک و اعلام نتایج در نظر می گیرند، که بطور معمول بین ماههای دسامبر تا اواسط ماه مارچ هر سال میلادی می باشد.

عوامل موثر در موفقیت در اخذ پذیرش

طبیعتا شخصیت، توانایی و کارنامه علمی و شایستگی متقاضی برای احراز موقعیت شغلی یا دوره پژوهشی مربوطه نخستین معیارها برای موفقیت در روند پذیرش بشمار می روند. یکی از شروط اصلی و مهم موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکتری، داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد است.

دانشگاه های معتبر با رتبه علمی بالای نروژ

به طور کلی 24 دانشگاه در کشور نروژ وجود دارد که قدیمی ترین آن دانشگاه اسلو بوده که در سال 1811 تاسیس شده است. در جدول زیر معتبرترین دانشگاه های کشور نروژ از نظر رتبه بندی علمی بالا ارائه شده است:

Norwegian top universities

No University QS rankings Times higher education rankings Shanghai Jiao Tong University ranking
1  

University of Oslo

135 121 62
2 University of Bergen

 

171 197 201
3 Norwegian University of Science and Technology (NTNU) 363 351 101
4 UIT The Arctic

University of Norway

369 401
5 Norwegian University of Life Sciences (NMBU) 501

حقوق ماهیانه

در کشور نروژ بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی که در قالب دوره های دکتری ارائه می شوند، توسط  بخش دولتی ارائه و با بودجه دولتی که سالانه در بودجه کشور تعیین می شود، پشتیبانی مالی می شوند. این بدان معناست که دولت دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر مربوطه را بصورت کارمند با حقوق مشخص ماهیانه استخدام می کند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید