لوگو صبا ویزا
هزینه-تحصیل-در-سوئد

هزینه تحصیل در سوئد چقدر است و این هزینه به چه عواملی بستگی دارد؟

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه تحصیل در سوئد و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

مهاجرت برای تحصیل یکی از تصمیمات بزرگ در زندگی هر فرد محسوب می‌شود. پیش از مهاجرت باید جوانب مختلف آن را سنجید و سپس برای آن اقدام کرد. یکی از مهمترین فاکتورهایی که هر فرد برای مهاجرت تحصیلی باید در نظر داشته باشد، هزینه تحصیل است. از آنجایی که تعداد دانشجویان زیادی در ایران برای تحصیلات تکمیلی کشورهای اروپایی چون کشور سوئد را انتخاب می‌کنند، طبیعی است که اولین پرسش در ذهن متقاضیان برای ویزای تحصیلی و اقامت در این کشور، میزان هزینه تحصیل در سوئد و عوامل اثرگذار در آن باشد.

گرچه سوئد به نسبت کشورهای دیگر کشورهای اروپایی چون انگلیس هزینه کمتری برای تحصیل دارد اما جز کشورهای نسبتاً گران برای تحصیل به شمار می‌رود. هزینه تحصیل در سوئد فقط مختص به مواردی چون خرید کتاب، پرداخت شهریه، برنامه‌های آموزشی و کلاسهای درسی نیست. در کنار این موارد باید هزینه‌های مهم زندگی در این کشور را هم مدنظر داشت. به تمامی این موارد در ادامه این مطلب از صبا ویزا پرداخته شده تا اگر خواهان تحصیل در این کشور هستید، چشم‌انداز درستی از هزینه‌های جاری در سوئد داشته باشید.

مزایای تحصیل در سوئد

فارغ از اینکه هزینه تحصیل در سوئد چه میزان است؛ مزایای زیادی برای تحصیل در این کشور وجود دارد. از جمله اینکه به شما یاد داده می‌شود که مستقل و خلاقانه فکر کنید. این روش آموزش دلیل اصلی آن است که سوئد به طور مداوم در میان مبتکرترین کشورهای جهان قرار می‌گیرد.

همچنین با تحصیل در این کشور، از استانداردهای بالای زندگی آن برخوردار می‌شوید. این کشور اغلب در لیست کشورهای دارای بالاترین سطح زندگی در جهان قرار دارد. سیستم اجتماعی باثبات و داشتن یک دولت بدون فساد باعث شده تا آموزش و اقامت در این کشور برای بسیاری جذاب باشد.

علاوه بر این موارد کشور سوئد، دارای بهترین دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه پزشکی Karolinska Institutet در رتبه بندی چهلمین دانشگاه برتر جهان قرار دارد. برای مطالعات بازرگانی، دانشکده اقتصاد استکهلم برترین دانشگاه است که به طور مداوم در رتبه بندی مدارس بازرگانی برترین رتبه را دارد. دانشگاه اوپسالا و دانشگاه لوند، قدیمی‌ترین و مشهورترین موسسه آموزش عالی در جهان هستند که به ترتیب در سال 1477 و 1666 تاسیس شده‌اند. و شما با دریافت پذیرش و مهاجرت به سوئد قادر به شرکت در کلاس‌ درسی دانشگاه‌هایی هستید که در سطح جهانی جز بهترین‌ها هستند.

نگران نحوه رفت و آمد خود به دانشگاه هم نباشید، زیرا حمل و نقل عمومی حتی در دورافتاده ترین مناطق سوئد در دسترس است و همین امر یکی از دلایلی است که باعث می‌شود هزینه تحصیل در سوئد تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. شما با تحصیل در این کشور موقعیت استخدام در شرکت‌های معروفی چون Spotify، Skype ، Soundcloud را خواهید داشت و این امر اقامت دائم شما را پس از تحصیل در سوئد هم تضمین خواهد کرد. با وجود این مزایا به نظر می‌رسد هزینه مسئله چندانی مهمی نباشد، اما جای دارد که آن را نیز به خوبی بررسی کنیم.

بررسی هزینه تحصیل در سوئد از جنبه‌های مختلف

نمی‌توان انکار کرد که پول را یکی موضوعات مهم برای تحصیل است؛ این فاکتور به ویژه برای کسانی که به دنبال مهاجرت برای تحصیل هستند، دارای اهمیت بسیار زیادی است. زیرا فرد از خانواده خود جدا شده و به صورت مستقل در یک محل و کشور دیگر باید زندگی کند. اگر شما جز آن دسته از افراد هستید که سوئد را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، هزینه تحصیل در سوئد برای شما مهم است و مایل هستید از فاکتورهای موثر در آن مطلع شوید، بهتر از موارد زیر را در نظر داشته باشید:

هزینه‌های مربوط به شهریه

گرچه تحصیل برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا در کشور سوئد بسیار کم و اغلب موارد رایگان است اما برای دانشجویان از دیگر کشورهای جهان از جمله ایران اینگونه نیست. دانشگاه‌های سوئد هر کدام دارای شهریه‌های مختلف هستند و یکی از مهمترین مواردی که در مورد هزینه تحصیل در سوئد باید مدنظر داشته باشید؛ میزان شهریه است. میزان شهریه هم خود به فاکتورهای متعددی بستگی دارد؛ از جمله نوع رشته انتخابی برای تحصیل، دانشگاه انتخابی و مقطع تحصیلی.

متوسط شهریه در دانشگاه‌های سوئد حدود 129000 کرون در هر سال تحصیلی است. اما این میزان شهریه یک ساله در برخی موارد می‌تواند تا 80،000 کرون کاهش داشته باشد. در مقابل هم در برخی رشته‌ها این مبلغ تا 295،000 کرون افزایش پیدا می‌کند و اینکه دقیقاً چقدر شهریه پرداخت خواهید کرد بستگی به دانشگاه و برنامه تحصیلی شما دارد. برای اطلاع دقیق از آن شما می‌توانید هزینه شهریه دانشگاه مدنظر خود را در سایت Universityadmissions.se پیدا کنید.

علاوه بر دانشگاه انتخابی هزینه تحصیل در سوئد به رشته انتخابی هم بستگی دارد که به صورت تقریبی به شرح زیر است:

  • رشته‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی: برای این رشته‌ها شما در حدود 80،000 کرون – 110،000 کرون در سال نیاز خواهید داشت.
  • علوم فنی و طبیعی: هزینه این رشته‌ها کمی بیشتر از مورد قبل خواهد بود. شما از 120،000 کرون – 145،000 کرون در سال هزینه برای این رشته‌ها نیاز خواهید داشت.
  • معماری و طراحی داخلی: این دور رشته از گران‌ترین شهریه برخوردار هستند و هزینه تحصیل در این کشور برای این دو رشته از 190،000 – 295،000 کرون در سال است.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در سوئد

از آنجا که سوئد ارزان‌ترین مکان در جهان برای زندگی نیست، شما باید بودجه خود را از قبل تهیه کنید. در واقع هزینه تحصیل در سوئد فقط به شهریه بستگی ندارد و هزینه‌های جانبی اما مهمی چون خورد و خوراک، حمل و نقل، سکونت و مواردی از این دست را هم باید مدنظر داشت.

شما برای تأمین هزینه‌های زندگی خود حدود 8،514 کرون در ماه نیاز دارید. بله، سوئد گران است و ممکن است متوجه شوید هزینه‌های ماهانه شما بیشتر از محل زندگی کنونی شما باشد. مسکن بیشترین هزینه را از شما می‌گیرد. اما دقیقاً میزان پول مورد نیاز شما در هر ماه به سبک زندگی، عادتها و همچنین جایی که زندگی می‌کنید، بستگی دارد. هزینه مراقبت‌های بهداشتی برای دانشجویان بین المللی بسته به اینکه شما یک شهروند اتحادیه اروپا هستید یا نه و همچنین مدت زمان تحصیل در سوئد متفاوت است. هزینه‌های غذا هر ماه حدود 200 یورو در ماه است. البته این مورد این به عادتهای غذایی شما، آشپزی یا عدم پخت غذا و … بستگی دارد.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در سوئد

 هزینه‌های حمل و نقل در سوئد هم موردی است که در نهایت باید در زمینه هزینه تحصیل در سوئد مدنظر داشته باشید کرایه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان حدود 40 تا 55 یورو در ماه است. به طور کلی هزینه مورد نیاز شما در ماه را می‌توان به این صورت بودجه‌بندی کرد:

  • غذا: 2000 کرون
  • محل اقامت: 4170 کرون
  • حمل و نقل درون شهری: 550 کرون
  • تلفن / اینترنت: 300 کرون
  • متفرقه(کتاب، برنامه کمک آموزشی، سرگرمی و ….): 1494 کرون کرون
  • مجموع: 8514 کرون

راه حل کاهش هزینه تحصیلی در سوئد

گرچه با توجه به نکات ذکر شده به نظر می‌رسد که کشور سوئد برای تحصیل گران است اما در مقابل راه‌های زیادی برای کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور وجود دارد. با استفاده از این روش‌ها به راحتی می‌توانید از پس مخارج خود بر بیاید. روش‌های کاهش هزینه تحصیل در سوئد را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

داشتن کار نیمه وقت دانشجویی

 خوشبختانه سوئد یکی از کشورهایی که ساعت بالای کار دانشجویی و دروه‌های کارآموزی دانشجویی را دارد. دانشجویان در هر مقطعی می‌توانند بین 20 تا 40 ساعت در هفته کار کنند و تقریباً بین 8 تا 12 یورو برای هر ساعت کار دریافت کنند. با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که با کار موقت دانشجویی می‌توان تا حد زیادی هزینه تحصیل در سوئد و هزینه‌های زندگی را کاهش داد.

اقامت در خوابگاه

همانگونه که اشاره شد بخش زیادی از هزینه‌ تحصیل در سوئد و هزینه‌های زندگی مربوط به اسکان و اجاره خانه است. برای کاهش این هزینه می‌توان به سازمان‌ خوابگاه دانشجویی هر دانشگاه مراجعه کرد و درخواست اقامت در خوابگاه‌ها یا خانه‌های دانشجویی را داد. همچنین می‌توان با چند دانشجو اقدام به اجاره یک خانه کرد که هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

عضویت در اصناف دانشجویی

اصناف و انجمن‌هایدانشجویی فراوانی در دانشگاه‌های سوئد وجود دارد که توسط دانشجویان اداره می‌شود و دارای هزینه کمی برای عضویت هستند. با عضویت دراین اصناف و انجمن‌ها هزینه تحصیل در سوئد برای شما کاسته می‌شود زیرا از تخفیفات ویژه دانشجویی در هر زمینه مطلع شده و می‌توانید ابزار آموزشی و کتابهای مورد نیاز خود را به صورت دسته دوم از دیگر دانشجویان خریداری کنید.

عضویت در اصناف دانشجویی

صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی

یکی دیگر از راه‌های کاهش هزینه زندگی در هنگام تحصیل در این کشور خرید مایحتاج و مواد غذایی مورد نیاز از سوپرمارکت‌های ارزان قیمت مانند Lidl ، Willy’s یا فروشگاه‌های حومه شهر است. همچنین برای کاهش هزینه تحصیل در سوئد آن بخشی که مربوط به رفت و آمد شماست می‌توانید از دوچرخه استفاده کنید و حدود 110 یورو برای خرید آن بپردازید. شاید جالب باشد بدانید که حدود 27٪ دانش آموزان در سوئد از دوچرخه برای حمل و نقل درون شهری استفاده می‌کنند.

دریافت بورسیه تحصیلی

یکی دیگر از راه‌های مهم و قابل توجه برای کم کردن هزینه‌ تحصیل در سوئد استفاده از بورسیه‌های دانشجویی است. فراموش نکنید که تحصیل در سوئد هزینه دارد اما در این کشور موقعیت‌های زیادی برای بورس تحصیلی وجود دارد.

به طور کلی بورس‌های تحصیلی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: بورسیه دولتی و بروسیه‌های دانشگاهی. بورسیه دولتی به دانشجویان کشورهای اروپایی اختصاص داده می‌شود و تحصیل را برای دانشجویان در اکثر موارد رایگان می‌کند. در مقابل دانشجویان ایرانی می‌توانند از بورسیه‌های دانشگاهی استفاده کنند. برخی از دانشگاه‌های سوئد چون دانشگاه فناوری بلکینگ، دانشگاه فناوری کالمرز، دانشگاه کارلستاد و دانشگاه کریستین استاد بین 80 تا 100 درصد هزینه‌های شما را پوشش می‌دهند.

 

دانشگاه‌های دیگری چون دالارنا، هالمشتاد، یونشوپینگ، کارولینسکا، موسسه فناوری سلطنتی و لینشوپینگ وجود دارد که بین 10 تا 75 درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهند و با توجه به اینکه شما قادرید کار دانشجویی انجام دهید به راحتی می‌توانید هزینه تحصیل در سوئد را تا حد بسیار زیادی پوشش دهید.

هزینه ویزای تحصیلی سوئد

یکی دیگر از مواردی که در کنار هزینه تحصیل در سوئد باید به آن توجه داشته باشید هزینه‌های مربوط به دریافت ویزا تحصیلی است. شما برای ویزا به 900 کرون احتیاج خواهید داشت. همچنین علاوه بر ارائه مدارک هویتی چون پاسپورت دارای اعتبار، عکس پاسپورتی، مدرک زبان و مواردی از این دست، باید گواهی‌ها و اسناد لازم برای تمکن مالی را ارائه دهید.

ارائه اسناد تمکن مالی از آنجایی اثبات کننده توانایی شما در تأمین هزینه زندگی و هزینه‌ تحصیل در این کشور است، اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین خاطر شما باید حسابی با موجودی 8350 کرون داشته باشید و اسناد آن را ارائه دهید. بعد از بررسی این مدارک ویزا به شما اختصاص خواهد یافت. پس از آن هم می‌توانید در صورت نیاز آن را تمدید کنید. حتی در صورتی که شما کار مناسب پیدا کنید این ویزای تحصیلی به نوع کاری تغییر پیدا کرده و در نهایت راه را برای اقامت دائم در این کشور برای شما هموار می‌شود.

سخن پایانی

همانگونه که دیدید هزینه تحصیل در سوئد در جنبه‌های مختلف قابل بررسی است که شامل هزینه‌های جانبی چون سکونت، غذا، حمل و نقل، هزینه برنامه‌ها و کتاب‌های آموزشی می‌شود. با در نظر گرفتن این هزینه‌ها می‌توانید روند مهاجرت خود را آسان‌تر کند. همچنین در نظر داشته باشید که از نظر پس انداز هم مبلغی را کنار گذاشته باشید تا در شرایطی که قابل پیش‌بینی نیست، از پس هزینه‌های خود بربیایید.

نکته انتهایی که در این زمینه باید به آن اشاره کرد استفاده از خدمات مجموعه‌های مهاجرتی در این زمینه است. مجموعه‌های دارای مجوز و صلاحیت که از وکلا و مشاورین تشکیل شده است با توجه به آشنایی بالایی که به جنبه‌های مختلف مهاجرت و زندگی در کشورهای خارجی دارند؛ می‌توانند به شما در این امر کمک کنند. همچنین می‌توانید در جلسات مشاوره با این مجموعه‌های مهاجرتی نیازها، شرایط مالی و مواردی از این دست را مطرح کنید تا شهر و دانشگاه‌هایی که با هزینه‌های مدنظر شما متناسب‌تر است انتخاب شده و به شما معرفی شود.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید