لوگو صبا ویزا
ویزای تحصیلی آلمان1

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان: هزینه ها و مدارک لازم با صباویزا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ ویزای تحصیلی در آلمان و جزئیات ثبت نام در دانشگاه های آلمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

آلمان یکی از برترین کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی از برترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده است. از همین رو با اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید وارد این کشور شده و تحصیل خود را در رشته‌های مختلف آغاز کنید. نکته مهم این است که اخذ ویزای تحصیلی نیازمند گذراندن مراحل مختلفی است که باید به آن توجه داشت. از همین رو در این مطلب از سایت صباویزا قصد داریم تا شرایط آن را به طور کامل بررسی کنیم. در نتیجه تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید تا اطلاعات جامعی در این مورد به دست آورید.

فهرست عناوین

انواع ویزای تحصیلی آلمان کدام است؟

شناخت انواع ویزای تحصیلی آلمان به شما کمک می‌کند تا به سراغ بهترین آن بروید. ویزای دانشجویی (Student Visa) معمول‌ترین گزینه‌ای است که پیش روی شما قرار دارد. این ویزا برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارند و یا برای یادگیری زبان آلمانی به این کشور می‌روند. یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کنید ویزای پیش دانشگاهی (Pre-Study Visa) است.

این ویزا برای دانشجویانی است که قصد شروع تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارند، اما برای آن‌ها تاییدیه پذیرش تحصیلی هنوز صادر نشده است. همچنین ویزای دانشجویی تحت پوشش کار (Student Visa with Job Permit) هم از دیگر مواردی است که می‌توان از آن بهره برد. این مورد برای کسانی پیشنهاد می‌شود که در کنار تحصیل قصد کار کردن در آلمان را دارند. با توجه به شرایط خاص هر کدام از این ویزاها، باید شرایط لازم برای دریافت آن‌ها را فراهم کنید.

فرایند دریافت ویزای تحصیلی آلمان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان چیست؟

آشنا بودن با شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان باعث می‌شود که برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. با توجه به اهمیت بالای این امر، در ادامه شرایط آن را شرح خواهیم داد.

 1. اخذ پذیرش از یک دانشگاه آلمانی برای تحصیل در مقاطع مختلف
 2. اثبات تمکن مالی با حساب بانکی، داشتن حامی یا برخورداری از بورسیه‌ تحصیلی
 3. ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 4. داشتن گواهی سلامت جهت نشان دادن عدم ابتلا به بیماری‌های واگیردار
 5. ارائه مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 6. پاسپورت معتبر

همچنین، برای اخذ ویزای تحصیلی شما باید به سفارت آلمان در تهران مراجعه کرده و تمامی مدارک لازم در این زمینه را تحویل دهید. ذکر این نکته ضروری است که شرایط صدور ویزا با توجه به بازه‌های زمانی مختلف تغییر می‌کند. در نتیجه شما باید در این مورد اطلاعات بروزی داشته باشید.

ویزای تحصیلی آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

دریافت ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در کشور آلمان یکی از اهداف اصلی برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در اروپا را دارند. کشور آلمان دارای دانشگاه‌های معتبر زیادی است که در رتبه‌بندی جهانی قرار دارند. علاوه بر وجود دانشگاه‌های خوب و صاحب نام، تحصیل در این کشور مزایای بسیا زیادی دارد که در ادامه مهمترین آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم. شما بعد از دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید از همه این مزایا استفاده کنید.

آموزش مقرون به صرفه و با کیفیت

مزیت شماره یک دریافت ویزای تحصیلی آلمان و  دانشجو بودن در آلمان این است که تحصیل در آن بسیار مقرون به صرفه است. عمدتاً تا سقف 300 یورو برای هر ترم به دانشجو پرداخت می‌شود که برای نیازهای دانشجو کافی است. نکته مهم این است که شهریه برای دانشجویان بین المللی نیز مقرون به صرفه است.

تحصیل در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا برای یک دانشجوی خارجی می‌تواند چندین ده هزار یورو در سال هزینه داشته باشد، این عدد بدون احتساب هزینه‌های خوابگاه و روزانه است. اگر قصد مقایسه داشته باشید باید گفت هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است. به طور خلاصه، اگر می‌خواهید تحصیلات بین المللی با کیفیت و مقرون به صرفه دریافت کنید بهتر است که ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید.

به عنوان دانشجو کار کنید و مالیات نپردازید

بعد از دریافت ویزای تحصیلی آلمان این دولت به دانشجویان اجازه می‌دهد بدون توجه به شهروندی، کار کنند و مالیات نپردازند. اینکه چند ساعت می‌توانید بدون مالیات کار کنید بستگی به این دارد که از کدام کشور وارد آلمان شده‌اید. دانشجویان این فرصت را دارند که پول بیشتری کسب کنند، مالیات نپردازند و وضعیت مالی خود را بهبود بخشند.

 این مزایا به ویژه برای دانشجویان خارجی که واجد شرایط دریافت وام دانشجویی BAföG نیستند، مهم است. پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان نسبتا آسان است، اینجا در آلمان در هر لحظه با اعلامیه‌ای مواجه می‌شوید که آن‌ها به دنبال یک دانشجو برای کار هستند. این موضوع به این دلیل است که آلمان یک کشور صنعتی با فرصت‌های شغلی زیاد برای دانشجویان است که این موضوعات می‌تواند دلایل مهمی برای اقدام به دریافت ویزای تحصیلی آلمان باشد.

خوابگاه مقرون به صرفه برای دانشجویان

از آنجایی که آلمان یک دولت رفاهی است، نیازهای هر طبقه از جامعه را تامین می‌کند و دانشجویان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. دانشگاه‌های آلمان در محوطه دانشگاه خوابگاه‌های دانشجویی دارند که فقط به دانشجویان اجاره داده می‌شود. بسته به اندازه اتاق و امکانات، اجاره اتاق از 225 یورو تا 350 یورو شروع می‌شود (قیمت مربوط به خوابگاه‌های دانشجویی در فلنزبورگ است). دانشجو از پرداخت قبوض آب و برق و هزینه اشتراک اینترنت معاف است. اتاق‌ها اکثرا مبله و آشپزخانه و حمام برای استفاده مشترک است. در واقع شما بعد از دریافت ویزای آلمان می‌توانید از امکانات این خوابگاه‌ها استفاده کنید.

در محوطه خوابگاه‌های پردیس پارکینگ رایگان و پارک دوچرخه و حتی مهدکودک مخصوص کودکان دانشجویان وجود دارد. زندگی در خوابگاه دانشجویی می‌تواند یک تجربه منحص به فرد و جذاب برای هر دانشجو به خصوص دانشجوی خارجی باشد. زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی پر از آشنایی، لحظات خوش و مهمانی‌های فراموش نشدنی است.

طبیعت و آب و هوای خوب

زندگی در کشور آلمان همواره شما را با زندگی در یک طبیعت زیبا و بکر رو به رو می‌کند. مثل اکثر کشورهای اروپایی شما بیشتر سال از یک هوای عالی برخوردار هستید که می‌توانید سلامت روحی و جسمی شما را تقویت کند. بسیاری از افرادی که در کشورهای بد آب و هوا زندگی می‌کنند قدر زندگی در کشور آلمان را می‌دانند. در واقع دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌تواند شما را به همه‌ی این مزایا برساند.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان چگونه است؟

بسیاری از کسانی که به دنبال گرفتن ویزای تحصیلی برای آلمان هستند درباره شرایط سنی آن سوال دارند. برای اخذ ویزا در این بخش شرایط سنی خاصی وجود ندارد. با این حال برای ورود به دانشگاه‌های آلمانی باید حداقل دارای مدرک دیپلم باشید و برای تحصیل در رشته‌های کارشناسی (Bachelor’s) حداقل باید ۱۸ سال سن داشته باشید. همچنین برای تحصیل در برخی رشته‌ها مثل پزشکی، علوم دندانپزشکی و داروسازی معمولا از طرف دانشگاه‌ها شرایط سنی خاصی در نظر گرفته می‌شود.

در کل برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان، باید به شرایط و معیارهای خاصی که توسط دانشگاه ها و سفارت آلمان در هر کشور تعیین می شود توجه کنید. هر چقدر که سن متقاضی بیشتر باشد،‌ احتمال صدور ویزا کمتر خواهد شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان ۱۸ تا ۳۰ سالگی بهترین زمان برای  دریافت ویزا است. با این حال در سنین و مقاطع بالاتر هم می‌توان ویزا گرفت که البته شرایط خاص خود را دارد.

معروف ترین دانشگاه های کشور آلمان

هر ساله، دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف جهان برای ادامه تحصیل به دانشگاه های مختلف کشور آلمان مهاجرت می کنند. کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی ، کالج و مدرسه ای در کشور آلمان ، می بایست برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور آلمان اقدام نمایند. معروف ترین دانشگاه های کشور آلمان که دانشجویان بین المللی بیشتر علاقه مند به تحصیل در آنها هستند، عبارتند از:

 • Technical University of Munich
 • LMU Munich
 • University of Heidelberg
 • Karlsruhe Institute of Technology
 • Humboldt University of Berlin
 • Free University of Berlin

برای دوره های مطالعاتی تا 3 ماه ،نیاز به ویزای شنگن دارید

برای دوره های مطالعاتی بیشتر از 3 ماه ، نیاز به ویزای تحصیلی آلمان دارید

آمار قبولی ویزاهای تحصیلی آلمان برای ایرانیان

با توجه به شرایط سیاسی موجود  بین ایران و کشورهای اروپایی، صدور ویزای آلمان برای ایرانیان با چالش‌های خاصی مواجه است. از همین رو معمولا صدور ویزاها با دشواری صورت می‌گیرد. البته از آنجایی که دانشجویان نخبه زیادی در ایران قصد مهاجرت به آلمان را دارند، دولت آلمان هم از این مورد استقبال می‌کند.

در حال حاضر آمار دقیقی از میزان قبولی ویزای تحصیلی وجود ندارد. در واقع اگر دوست دارید که پرونده مهاجرتی شما موفقیت‌آمیز باشد،‌ باید آن را به موسسه‌ای بسپارید که در درصد موفقیت بالایی در پرونده‌های خود داشته است. بدون شک با داشتن مدارک کامل و درخواست ویزا در زمان مناسب می‌توانید به تحصیل در آلمان بیندیشید.

هزینه ویزای تحصیلی آلمان چقدر است؟

هزینه صدور ویزای تحصیلی آلمان یکی از سوالاتی است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند. هزینه ویزای تحصیلی برای ایرانیان شامل هزینه پرداختی به سفارت آلمان و هزینه بیمه سلامت خواهد بود. هزینه سفارت با توجه به نوع ویزا تحصیلی و مدت زمان اقامت متفاوت است اما در حدود ۷۵ یورو تا ۱۶۰ یورو تخمین زده می‌شود. هزینه بیمه سلامت نیز با توجه به شرکت بیمه‌ای و نوع پوشش ارائه شده متفاوت خواهد بود..

به‌طور کلی باید در حدود ۸۰ تا ۱۴۰ یورو برای هر سه ماه پوشش بیمه در نظر بگیرید که بخشی از هزینه‌های شما را شامل می‌گردد. همچنین لازم به ذکر است که در صورت اقامت بیش از یک سال در آلمان، باید هر سه ماه یک بار هزینه بیمه سلامت پرداخت شود. از همین رو داشتن آمادگی مالی یک اصل بسیار مهم است که باید به آن توجه داشته باشید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان چقدر است؟

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید به مسئولین مهاجرتی آلمان اثبات کنید که توانایی مالی لازم برای زندگی و تحصیل در آلمان را دارید. تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی با توجه به هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان متفاوت است و باید با دقت محاسبه شود. در حال حاضر تمکن مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی برای یک دوره تحصیلی بین ۸ تا ۱۰ هزار یورو است. این مورد شامل هزینه‌های زندگی مانند مسکن، غذا، پوشاک و سایر هزینه‌های روزمره است.

برای اثبات توانایی مالی خود می‌توانید اسنادی از مالیات بر درآمد، حساب بانکی یا تضمین مالی از طرف یک فرد و یا شرکت را به عنوان مدرک ارائه کنید. همچنین باید نشان دهید که شما قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیلی مانند شهریه دانشگاه و هزینه‌های تحصیلی دیگر هستید. در واقع دولت آلمان می‌خواهد مطمئن شود که شما توان مالی لازم برای تحصیل در این کشور را خواهید داشت.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

چه مدارکی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان لازم است؟

در صورتی که تصمیم شما برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان جدی است، باید برای آماده کردن مدارک مربوطه دست به کار شوید. برای اینکه زمان را از دست ندهید، حتما چند ماه قبل از رسیدن ددلاین برای آماده کردن آن‌ها اقدام کنید. در لیست زیر مهم‌ترین مدارکی که در این راستا نیاز دارید را برای شما بیان خواهیم کرد.

 • مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه معتبر
 • اصل آخرین مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک زبان معتبر
 • مدارک تمکن مالی
 • بیمه سلامت معتبر
 • ۱ عدد عکس پاسپورتی

ناگفته نماند که مدارک شما باید به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه رسمی شده و سپس به سفارت ارائه شوند. در نتیجه شما باید این کار را هم دفاتر ترجمه رسمی انجام دهید تا زمان از دست نرود. در این میان ارتباط داشتن با دانشگاه های آلمان می‌تواند روند را سریع‌تر کند.

مدارک و مستندات که نشان دهنده توانایی شخص برای پرداخت هزینه های تحصیلی است، که از طرق زیر قابل اثبات است:

 • مدارک مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی
 • قرارداد همکاری پاره وقت که می بایست شامل مواردی از قبیل اینکه چند ساعت در هفته کار خواهید کرد، دستمزد و طول دوره قرارداد همکاری باشد.
 • گواهی تمکن مالی از حسابتان در یکی از بانک های کشور آلمان. با توجه به اینکه انتقال پول از ایران به آلمان مشکل است، شما می توانید در زمان ارائه مدارک خود به سفارت، گواهی تمکن مالی حساب خود در یکی از بانک های کشور ایران را ارئه دهید.
 • ارائه مدارک و مستندات مبنی بر داشتن محل اقامت در کشور آلمان.

این مورد را می تواند از طریق داشتن خانه، آپارتمان و یا اجیره منزل یا اتاق در کشور آلمان به اثبات برسد. چنانچه شما منزلی اجاره کرده اید، باید اجاره نامه ای که به تائید صاحب ملک یا مدیر ساختمان رسیده است ارائه دهید. چنانچه تاکنون محلی را اجاره نکرده اید، می توانید در یک برگ بیان نمائید که قصد اقامت در کجا را دارید و چگونه این موضوع را مدیریت می کنید.

آیا اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

در حال حاضر برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان شرط داشتن مدرک زبان معتبر به عنوان شرط لازم برای اعلام قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان مطرح شده است. بنابراین برای اخذ ویزا باید مهارت خود را در زبان آلمانی یا انگلیسی اثبات کنید. البته در صورتی که دوره تحصیلی شما به زبان انگلیسی باشد و شما دارای مدرکی مانند آیلتس با نمره مناسب باشید، می‌توانید از این گواهی به عنوان مدرک زبان استفاده کنید. برخی از دانشگاه‌ها در رشته‌های محدود نیازی به مدرک زبان ندارند.

معمولا در این شرایط فرد قبل از ورود به دوره تحصیلی اصلی یک آموزش مقدمه‌ای درباره زبان آلمانی می‌بیند. با این حال دریافت ویزا بدون مدرک زبان بسیار دشوار است و امکان عملی کردن آن سخت خواهد بود. به همین علت سعی کنید که در ایران مدرک خود را دریافت کرده و آن را در کنار سایر مدارک ارائه دهید. در این حالت مسلما آفیسر ویزا میل بیشتری برای قبول درخواست شما خواهد داشت.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان چگونه است؟

دانستن مراحل دریافت ویزای تحصیلی آلمان به شما کمک می‌کند تا خود را برای اخذ ویزا آماده کنید. در گام اول باید ابتدا باید به یک دانشگاه آلمانی درخواست پذیرش بدهید. بعد از بررسی مدارک تحصیلی اگر پذیرفته شدید، دانشگاه به شما یک نامه پذیرش (Zulassungsbescheid) خواهد داد. در مرحله بعدی باید برای اخذ ویزا هزینه‌های تحصیلی خود را پرداخت کنید. مواردی همچون هزینه‌های شهریه، بیمه، مسکن و هزینه‌های دیگر جزو این موارد هستند. پس از دریافت نامه پذیرش و پرداخت هزینه‌های تحصیلی، می‌توانید به سفارت آلمان درخواست خودتان را ثبت کنید.

کامل بودن مدارک در این قسمت نقش به‌سزایی در پذیرش درخواست شما خواهد داشت. بعد از ارسال درخواست، شما باید به سفارت آلمان مراجعه کرده و مصاحبه را پشت سر بگذارید. در این مصاحبه پرسش‌هایی درباره دلایل تحصیل در آلمان، قابلیت‌ها و توانایی‌های شما و دیگر موضوعات مشابه مطرح می‌شود. در نهایت در صورت تایید سفارت ویزای تحصیلی شما صادر خواهد شد. فراموش نکنید که مراحل بالا تنها یک راهنمای کلی هستند و بر اساس شرایط و موارد مختلف، مراحل اخذ ویزا ممکن است تغییر کند.

چقدر طول می‌کشد تا ویزای دانشجویی آلمان صادر شود؟

معمولاً زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان با توجه به مدت پردازش در سفارت تفاوت دارد. این زمان ممکن است بین چند هفته تا چند ماه متغیر باشد. از همین رو شما باید از نظر زمانی برای آن آمادگی داشته باشید. علاوه بر زمان پردازش در سفارت، عوامل دیگری مانند حجم درخواست‌های ویزای دانشجویی در سال جاری و عدم تطابق اطلاعات درخواست شما با اطلاعات مورد نیاز برای صدور ویزا ممکن است به طولانی شدن فرآیند صدور ویزای دانشجویی منجر شود. در نتیجه بهتر است که حتما مدارک خود را چند بار چک کنید تا با مشکل عدم تطابق روبرو نشوید.

به طور طبیعی هر چقدر تعداد درخواست‌ها بیشتر باشد، باید زمان بیشتری را انتظار بکشید. با این حال در برخی از موارد شاهد آن هستیم که به دلیل تکمیل بودن مدارک و کم بودن درخواست‌ها صدور با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. با این حال شما باید برای اینکه مشکلی به وجود نیاید از چند ماه قبل دست به کار شده و مدارک را آماده نمایید. به هر حال پیشنهاد می‌دهیم از داشتن زمان کافی برای درخواست ویزای دانشجویی در آلمان پیش از شروع ترم درسی مطمئن شوید تا به مشکلاتی مانند تأخیر در صدور ویزا نخورید.

صدور ویزای تحصیلی آلمان

بهترین زمان اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

بهترین زمان برای اقدام ، بلافاصله پس از دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه است. علاوه بر این ، شما می بایست پول کافی برای پوشش هزینه های زندگی خود در طول دوران تحصیل خود در کشور آلمان داشته باشید.

نحوه اقدام برای ویزای تحصیلی آلمان

نحوه اقدام برای ویزای تحصیلی آلمان با توجه به هر کشور متفاوت است. با این وجود ، مراحل کلی ارسال درخواست ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر است:

 • مراجعه به وبسایت سفارت آلمان و دریافت اطلاعات
 • بررسی مدارک مورد نیاز و شیوه کار
 • تعیین وقت ملاقات
 • گردآوری کلیه مدارک مورد نیاز
 • پرداخت هزینه درخواست که عموماً 60 تا 75 یورو است. شما می بایست تائیدیه پرداخت را در روز مصاحبه ، همراه خود داشته باشید. این هزینه غیر قابل بازگشت است.
 • آماده شدن برای مصاحبه
 • ممکن است پس از انجام مصاحبه ، مدارک بیشتری از متقاضی درخواست گردد

وقت سفارت و مصاحبه برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان انجام مصاحبه الزامی است. کلیه متقاضیان باید با وقت قبلی به سفارت مراجعه کنند. تعیین وقت قبلی از طریق ارسال ایمیل به سفارت انجام می پذیرد. ایمیل ارسالی باید حاوی: نام و نام خانوادگی متقاضی دریافت ویزا، شماه گذرنامه، تاریخ تولد، تاریخ انقضای گذرنامه، ملیت، تاریخ پرواز، شماره تماس و آدرس ایمیل برای تائید وقت باشد.

به طور کلی، زمان بندی های مربوط به تعیین وقت سفارت متغیر است.

نکاتی که باید در مورد پروسه درخواست ویزای تحصیلی آلمان به آن ها توجه کنید:

 • از اعتبار پاسپورت خود اطمینان حاصل کنید.
 • عکس خود را مطابق با استاندارد کشور آلمان آماده کرده و از الصاق آن به فرم درخواست ، اجتناب کنید.
 • در زمان مصاحبه ، شخص دیگری را همراه با خود به سفارت نبرید.
 • حتماً برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.
 • مدت زمان 4 ماه را برای بررسی درخواست خود در نظر داشته باشید. بررسی درخواست با توجه به شرایط هر متقاضی ، متفاوت خواهد بود.
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی را می توانید اینترنتی و از طریق وبسایت سفارت آلمان در ایران دریافت کنید.
 • در نظر داشته باشید که پاسپورت شما در طول مدت زمان بررسی درخواست ، در سفارتخانه آلمان باقی خواهد ماند.
 • هزینه بررسی درخواست غیر قابل استرداد است ، حتی در حالتی که درخواست شما مورد پذیرش قرار نگیرید.
 • در صورتی که درخواست شما مورد پذیرش قرار نگیرد ، دلایل رد درخواست به شما اطلاع داده خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت اجازه اقامت کشور آلمان

 • تکمیل فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • مدارکی که بیانگز داشتن محل سکونت در کشور آلمان است
 • تائیدیه ثبت نام
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • پرداخت هزینه درخواست
 • پرداخت هزینه درخواست
 • گواهی تمکن مالی.
 • نامه ای از صاحب خانه که بیانگر تائید آدرس شما باشد.

ویزای دانش آموزی آلمان

برخی از خانواده‌های ایرانی دوست دارند که فرزند آن‌ها در مدارس آلمان درس بخواند تا آینده درخشانی را برای خود رقم بزند. در چنین شرایطی دریافت ویزای دانش‌آموزی آلمان ضرورت پیدا می‌کند. این ویزا به دانش‌آموزان غیراتباع آلمان که می‌خواهند به مدت بیشتری از ۹۰ روز در آلمان بمانند اجازه می‌دهد در مدارس دوره ابتدایی، متوسطه و حرفه‌ای در آلمان تحصیل کنند.

برای دریافت این ویزا دانش‌آموز باید ابتدا پذیرش تحصیلی از یک مدرسه یا دانشگاه آلمانی دریافت کرده باشد و سپس با ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت درخواست ویزای دانش آموزی را ارائه کند. برای صدور این ویزا شرایطی همچون حضور والدین یا سرپرست و قیم در آلمان بسیار اهمیت پیدا می‌کند. در واقع دولت باید مطمئن باشد که دانش‌آموز از لحاظ مالی به خوبی تامین شده و فرایند تحصیل خود را به‌شکل بی‌دغدغه ادامه خواهد داد. اگر دوست دارید که یک آینده عالی را برای فرزند خود بسازید، حتما برای این مورد اقدامات لازم را انجام دهید.

ویزای همراه تحصیلی آلمان

خوشبختانه دریافت ویزای همراه تحصیلی آلمان برای همسر یا خانواده شما امکان‌پذیر است. برای این منظور ابتدا شما باید به عنوان دانشجوی خارجی در سطح مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در یکی از دانشگاه‌های آلمان ثبت نام کرده باشید و شرایط حضور همراه در کشور را ارائه دهید. بعد از ثبت نام در دانشگاه، شما باید برای درخواست ویزای همراه تحصیلی برای همسر یا خانواده درجه یک خود ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه تحصیلی شامل پاسپورت، عکس، تأییدیه ثبت‌نام دانشگاه، مدارک ازدواج (برای همسر) و مدارک اثبات رابطه خانوادگی (برای فرزندان) است. از همین رو اگر قصد دارید که برای خانواده خود ویزای همراه بگیرید، حتما تمامی این موارد را به صورت دقیق و کامل رعایت کنید. خوشبختانه دولت آلمان برای صدور ویزای همراه سخت‌گیری زیادی ندارد. در این حالت فرد می‌تواند بدون دغدغه و نگرانی خانواده به تحصیل خود پرداخته و مراحل موفقیت خود را پشت سر بگذارد.

دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی آلمان چیست

دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی آلمان چیست؟

ریجکت شدن درخواست ویزای دانشجویی آلمان ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. از همین رو شما باید با در نظر گرفتن برخی از نکات مهم مانع از ریجکت شدن درخواست خود شوید. برای اینکه بهتر به دلایل بروز این مشکل پی ببرید، مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه بیان خواهیم کرد:

 • وجود نواقص در مدارک
 • ارائه مدارک اشتباه و نامناسب
 • عدم ارائه مدرک زبان معتبر آلمانی یا انگلیسی
 • سن بسیار بالای متقاضی نسبت به مقطع تحصیلی مورد نظر
 • عدم قبولی در مصاحبه سفارت
 • عدم اثبات انگیزه مناسب برای تحصیل در آلمان
 • اثبات نشدن تمکن مالی فرد

همانطور که می‌بینید عوامل متعددی در ریجکت شدن درخواست تاثیرگذار خواهند بود. در نتیجه شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی درست از بروز این اتفاق منفی جلوگیری کنید. برای کاهش بروز این مشکل سعی کنید که امور مهاجرتی خود را متخصصین پیش ببرید تا مشکل خاصی از این نظر به وجود نیاید.

چگونه شانسم را برای گرفتن ویزای دانشجویی آلمان افزایش دهم؟

برای اینکه بتوانید شانس بیشتری برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان داشته باشید، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. تجربه ثابت کرده است که سفارت به برخی از نکات مثبت توجه ویژه‌ای دارد. اولین قدم برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان گرفتن پذیرش تحصیلی است. شما باید در یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرفته شده باشید تا بتوانید ویزای دانشجویی درخواست کنید. بدون شک هر چقدر که دانشگاه مورد نظر معتبرتر باشد، شانس بالاتری برای صدور ویزا دارید. برای دریافت ویزای دانشجویی شما باید نشان دهید که دارای منابع مالی کافی هستید تا هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان را تامین کنید.

هر چقدر که میزان تمکن مالی ارائه شده بیشتر باشد، به همان اندازه احتمال بیشتری برای صدور ویزا وجود خواهد داشت. فراموش نکنید که شما باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید و یا مهارت آن را با ثبت نام در دوره‌های زبان آلمانی تقویت کرده باشید. بدون شک بالا بودن نمره آزمون زبان می‌تواند برای شما بسیار مثبت و نتیجه‌بخش باشد. به غیر از این موارد حتما مطمئن شوید که اطلاعات درخواستی شما در پرونده کامل و صحیح است. اگر پرونده شما ناقص یا نادرست باشد، ممکن است دریافت ویزای دانشجویی شما به تعویق بیفتد یا حتی رد شود.

تفاوت ویزای تحصیلی آلمان و استادی پرمیت چیست؟

ویزای تحصیلی آلمان و استادی پرمیت دو نوع ویزای متفاوت هستند که برای دو شرایط مختلف صادر می‌شوند. این ویزا برای دانشجویانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند. با این ویزا دانشجو می‌توان برای مدت مشخصی در آلمان به تحصیل خود ادامه دهد و پس از پایان آن از کشور خارج شده یا اقامت خود را تمدید کند. استادی پرمیت به کسانی که می‌خواهند به عنوان استاد، پژوهشگر یا دانشمند در دانشگاه‌ها یا مؤسسات تحقیقاتی آلمان کار کنند اعطا می‌شود.

در این نوع از ویزا فرد می‌تواند به مدت حداکثر سه سال در آلمان کار کند و پس از پایان مدت زمان باید وضعیت اقامتی خود را مشخص کند. بنابراین اصلی‌ترین تفاوت بین دو ویزا مربوط به هدف صادر شدن آن‌ها است. ویزای تحصیلی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند، در حالی که استادی پرمیت برای افرادی است که به عنوان استاد، پژوهشگر یا دانشمند در دانشگاه‌ها یا مؤسسات تحقیقاتی آلمان کار می‌کنند. شما می‌توانید با  توجه به شرایط شخصی خود از این موارد به درستی برخوردار شوید.

تمدید ویزای تحصیلی آلمان چگونه است؟

تمدید ویزای تحصیلی آلمان بستگی به شرایط خاص هر دانشجو و وضعیت تحصیلی او دارد. در صورتی که دانشجویی به طور موفقیت‌آمیز در دوره تحصیلی خود پیشرفت کند و بخشی از تحصیلات خود را با موفقیت به پایان برساند می‌تواند ویزای خود را تمدید کند. برای تمدید ویزا دانشجو باید به دانشگاه خود اطلاع دهد و پرونده‌ای را برای تمدید ویزای خود ارائه دهد. احتمال موفقیت در صدور ویزای تحصیلی وابسته به تعداد سال‌های باقیمانده از دوره تحصیلی و نتایج دانشجو در دوره تحصیلی است.

در صورتی که دانشجو نتواند دوره تحصیلی خود را با موفقیت به پایان برساند یا سایر مشکلات برای او پیش آید، ممکن است ویزای او لغو شده و دانشجو باید از آلمان خارج شود. در این صورت دانشجو می‌تواند درخواست جدیدی برای ویزای تحصیلی یا ویزای دیگری که با شرایط خود سازگار است ارائه دهد. با توجه به حساسیت بسیار بالای این موضوع، شخص باید تلاش کند تا بدون مشکل به تحصیل خود ادامه دهد. در نتیجه به شما هم پیشنهاد می‌دهیم که با پیگیری درست مراحل کارهای مربوط به تمدید ویزا را پیش ببرید.

تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای آلمان ممکن است؟‌

خوشبختانه امکان تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد. با این حال برای این کار باید مجوز رسمی از سازمان مهاجرتی آلمان دریافت شود. برای درخواست تغییر دانشگاه یا کالج دانشجو باید ابتدا به دانشگاه خود اطلاع داده و موارد مورد نیاز را برای تغییر دانشگاه ارائه دهد. اگر دانشگاه جدید همان سطح تحصیلی را در دانشگاه قبلی ارائه می‌دهد، دانشجو می‌تواند درخواست تغییر دانشگاه را به سازمان مهاجرتی آلمان ارسال کند. در حال حاضر درخواست تغییر دانشگاه باید شامل موارد زیر باشد:

 • دلیل تغییر دانشگاه
 • مدارک تحصیلی کامل
 • شرایط و مدت زمان تحصیل در دانشگاه جدید
 • تصویر ویزای فعلی دانشجو

تغییر دانشگاه یا کالج باید با مجوز رسمی سازمان مهاجرتی آلمان صورت گیرد. در غیر این صورت امکان جابجایی بین دانشگاه‌ها وجود ندارد. فراموش نکنید که اگر دانشگاه مقصد سطح علمی بالاتری نسبت به دانشگاه مبدا داشته باشد، انجام انتقال به هیچ وجه امکانپذیر نخواهد بود.

آیا امکان کار با ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد؟

خوشبختانه در حال حاضر شرایط کار دانشجویی با داشتن ویزای تحصیلی آلمان فراهم است. در این حالت دانشجو می‌تواند به مدت ۱۲ ساعت در هفته کار کند. با این حال باید توجه داشت که تحصیلات دانشجو در دانشگاه باید اولویت باشد و کار باید به عنوان فعالیت‌های جانبی قرار بگیرد. همچنین برای کار با ویزای تحصیلی دانشجو باید حداقل ۱۸ ماه در آلمان تحصیل کرده باشد و شرایط تحصیلی مناسبی داشته باشد.

همچنین دانشجو باید برای کار دانشجویی مطابق با قوانین دانشگاه پیش برود. امروزه درآمد حاصل از کار برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیلی بسیار مفید است. از آنجایی که هزینه تحصیل برای بسیاری از دانشجویان ایرانی یک دغدغه مهم است، انجام کار دانشجویی می‌تواند بخشی از این مشکل را حل کند.

آیا امکان گرفتن ویزای کار پس از تحصیل در آلمان وجود دارد؟

چنانچه فارغ‌التحصیلان دارای شرایط لازم برای اخذ ویزای کار در آلمان باشند، می‌توانند درخواست ویزای کار را به دفتر مهاجرت ارسال کنند. برای اخذ ویزای کار عموماً نیاز به یک پیشنهاد کار از یک شرکت آلمانی دارید و باید شرایط حداقلی لازم برای اخذ ویزای کار را نیز داشته باشید. بسیاری از شرکت‌های آلمانی مایل هستند که نیروهای جدید دانشگاهی را به سرعت جذب کنند.

در نتیجه اگر برنامه داشته باشید می‌تونید یک پیشنهاد کاری عالی از این طریق دریافت نمایید. به علاوه برخی از افراد می‌توانند با اخذ ویزای جستجوی کار به مدت ۶ ماه در آلمان به دنبال کار بگردند. در نتیجه می‌توان گفت شرایط لازم برای تحصیل در آلمان بعد از فارغ‌التحصیلی فراهم خواهد بود. در نتیجه می‌توانید به آینده درخشان خود در آلمان امیدوار باشید.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

آیا می‌توانم ویزای تحصیلی آلمان را به ویزای کاری تبدیل کنم؟

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول ساخته است. اگر شما در حال حاضر دارای ویزای تحصیلی در آلمان هستید می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی و یافتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود، ویزای کاری را دریافت نمایید. برای این منظور باید پیشنهاد کار از یک شرکت آلمانی دریافت کنید و سپس به دفتر مهاجرت در آلمان مراجعه کنید تا درخواست تغییر نوع ویزا را ارائه دهید. با توجه به اینکه شما قبلا ویزای تحصیلی دریافت کرده‌اید، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری را به راحتی جمع‌آوری کرده و ارائه خواهید داد.

لازم به ذکر است که برای تغییر نوع ویزا شما باید شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری را داشته باشید. مواردی همچون حداقل سطح زبان آلمانی و داشتن مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شغل مورد نظر در این دسته قرار می‌گیرد. از همین رو حتما برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان به تمامی این موارد توجه داشته باشید.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم چگونه است؟

بسیاری از کسانی که دارای ویزای تحصیلی کشور آلمان هستند دوست دارند که برای اقامت دائم این کشور هم اقدام کنند. اگر شما قصد تبدیل ویزای تحصیلی خود به اقامت دائم را دارید، ابتدا باید بررسی کنید که آیا شما شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم را دارید یا خیر. برای این منظور باید در سایت سفارت آلمان به بخش اخذ اقامت دائم مراجعه کرده و شرایط را به صورت دقیق مطالعه کنید.

شرایط عمومی برای دریافت اقامت دائم در آلمان شامل داشتن شغل دائمی، استقلال مالی و تسلط بر زبان آلمانی است. همچنین در صورت داشتن فعالیت حرفه‌ای در آلمان، شخص باید نشان دهد که این فعالیت به نحو احسن باعث درآمدزایی او خواهد بود. با توجه به اینکه امکان دریافت اقامت دائم در آینده وجود دارد، حتما فرصت‌های امروز را جدی گرفته و برای گرفتن ویزا دست به کار شوید.

آیا می‌توانم برای همسر و فرزندانم ویزای همراه تحصیلی آلمان بگیرم؟

در حال حاضر شما می‌توانید برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه تحصیلی در آلمان درخواست کنید. با وجود اینکه این فرآیند کمی پیچیده است، با داشتن شرایط می‌توانید به سادگی اقدام به دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود کنید. برای این منظور باید بررسی کرد که آیا دانشگاه یا مؤسسه تحصیلی شما اجازه ورود همراهان شما را به آلمان می‌دهد یا خیر؟ اگر این اجازه صادر شده باشد می‌توانید برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه تحصیلی درخواست کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه تحصیلی شامل موارد مختلفی همچون اثبات رابطه خانوادگی، پاسپورت، عکس پاسپورتی، مدرک تحصیلی و مدارک تمکن مالی خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که در صورتی که همسر و فرزندان شما با شما به آلمان سفر نکرده‌اند، باید ابتدا ویزای ورود به آلمان برای آن‌ها درخواست کنید تا بتوانند به آلمان سفر کنند و سپس می‌توانید برای آن‌ها ویزای تحصیلی آلمان و ویزای همراه درخواست کنید.

با داشتن ویزای تحصیلی می‌توانم در آلمان کار کنم؟

اگر شما دارای ویزای تحصیلی باشید می‌توانید به شکل محدود در آلمان مشغول به کار شوید. دانشجویان با ویزای تحصیلی می‌توانند حداکثر ۲۴۰ روز به صورت نیمه وقت کار کنند. دانشجویان با ویزای تحصیلی فقط مجاز به کار در شغلی مرتبط با تحصیل خود هستند. به عنوان مثال یک دانشجوی رشته حسابداری می‌تواند در شرکت حسابداری کار کند. مرتبط بودن شغل و رشته یک شرط بسیار مهم است که حتما باید رعایت شود.

ناگفته نماند که دانشجویان با ویزای تحصیلی باید ابتدا دوره تحصیلی خود را شروع کنند و سپس قادر شروع به کار کردن هستند. لازم به ذکر است که برای کار با ویزای تحصیلی، ابتدا باید به مقامات مهاجرتی در آلمان درخواست اجازه کار داده شود. با توجه به فرصت‌های شغلی گسترده‌ای که برای دانشجویان بر اساس رشته آن‌ها وجود دارد، می‌توان از این طریق بخش زیادی از هزینه تحصیل را تامین کرد.

سخن پایانی

اگر بخواهیم یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی را نام ببریم، مسلما آلمان بهترین گزینه‌ای است که می‌توان آن را نام برد. از همین رو میزان درخواست زیادی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد که باید به آن‌ها رسیدگی درستی صورت گیرد. با توجه به اینکه فرایند اخذ ویزا سختی‌های خاص خود را دارد، بهتر است که آن را دفتر مهاجرتی صباویزا بسپارید. کارشناسان مجموعه آمادگی دارند تا تمامی این فرایند را با سرعت و دقت بالایی پیش ببرند. در نتیجه شما می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و یا فرم مشاوره را برای دریافت راهنمایی بیشتر پر کنید. از اینکه تا انتهای این مطلب در کنار ما بودید از شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا می‌توان ویزای تحصیلی آلمان را تمدید کرد؟

بله؛ در صورتی که دانشگاه مورد نظر اجازه ادامه تحصیل را به شما بدهد این امکان فراهم است.

چطور ویزای آلمان را به صورت سریع و بدون دردسر دریافت کنم؟

خوشبختانه موسسه مهاجرتی صباویزا با تیم تخصصی خود به شما کمک می‌کند تا دریافت ویزا را به آسانی انجام دهید.

شرایط دریافت ویزای تحصیل در آلمان چیست؟

اسنادی که معمولاً نیاز دارید عبارتند از:
· فرم درخواست تکمیل شده
· پاسپورت معتبر
· دو تا عکس
· نامه‌ای که نشان می‌دهد شما در یک دانشگاه آلمان پذیرفته شده‌اید
· کارنامه سوابق تحصیلی
· گواهی تسلط به زبان آلمانی یا مدرکی مبنی بر اینکه قصد دارید در دوره زبان آلمانی شرکت کنید (در صورت تحصیل به زبان آلمانی)

برای ویزای تحصیلی آلمان چقدر پول لازم است؟

برای درخواست ویزای دانشجویی باید به سفارت آلمان نشان دهید که حداقل 11208 یورو در سال دارید. در بیشتر موارد، باید یک حساب بانکی مسدود شده در یک بانک آلمانی باز کنید و پول را به آنجا منتقل کنید. متداول‌ترین روش دیگر برنده شدن بورسیه تحصیلی است.

دریافت ویزای تحصیلی آلمان چقدر طول می‌کشد؟

زمان پردازش ویزای تحصیلی طولانی مدت آلمان ممکن است بین 6 تا 12 هفته از روز درخواست طول بکشد. در حالی که ویزای تحصیلی کوتاه مدت آلمان معمولاً طی 15 تا 30 روز توسط نمایندگی‌های آلمان در خارج از کشور تصمیم گیری می‌شود.

دانشجویان بین المللی چقدر می‌توانند در آلمان بمانند؟

اجازه اقامت دانشجویی به شما (به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا) این امکان را می‌دهد که در آلمان زندگی کنید، در حالی که تحصیلات خود را در یک دانشگاه آلمانی دنبال می‌کنید. این توسط Ausländerbehörde (مقام خارجی) صادر می‌شود و یک تا دو سال اعتبار دارد.

آیا می‌توانم بعد از تحصیل در آلمان اقامت داشته باشم؟

پس از فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه‌های آلمان، فارغ التحصیلان حق دارند به مدت 1.5 سال در آلمان بمانند تا کار پیدا کنند و مشغول به کار شوند. پس از دو سال کار، آن‌ها ممکن است واجد شرایط درخواست مجوز اقامت (اقامت دائم) باشند.

آیا بعد از تحصیل می‌توانید در آلمان کار کنید؟

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که مایل به کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی هستند، می‌توانند مجوز اقامت خود را تا 18 ماه تمدید کنند تا کار مرتبط با تحصیل خود پیدا کنند.

آیا می‌توان ویزای دانشجویی را به ویزای کار در آلمان تبدیل کرد؟

فرآیند تبدیل ویزای دانشجویی شما به مجوز کار می‌تواند پیچیده و چالش برانگیز باشد، اما غیرممکن نیست. بسیاری از دانشجویان بین المللی موفق به دریافت مجوز کار و اقامت در آلمان می‌شوند و شما می‌توانید بخشی از این برنامه باشید.

آیا دانشجویان بین المللی در آلمان شغل پیدا می‌کنند؟

دانشجویان بین المللی نیز این امکان را دارند که علاوه بر تحصیل، کار کنند. دانشجویان کشورهای ثالث مجاز به کار تا 140 روز کامل یا 280 نیم روز در سال بدون نیاز به تایید آژانس کار فدرال (BA) هستند. یک روز کاری تا چهار ساعت، نصف روز کاری محسوب می‌شود.

بهترین مشاغل پاره وقت برای دانشجویان بین المللی در آلمان چیست؟

· دستیار دانشجو: یکی از محبوب‌ترین مشاغل در بین دانشجویان بین المللی، دستیار دانشجویی است.
· معلم خصوصی
· پیک
· گارسون
· مشاغل پاره وقت برای انگلیسی زبانان

آیا می‌توانم در کشور آلمان به صورت رایگان تحصیل کنم؟

در سال 2014، 16 ایالت آلمان هزینه تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه‌های دولتی آلمان را لغو کردند. این بدان معناست که در حال حاضر هم دانشجویان داخلی و هم بین‌المللی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان می‌توانند به صورت رایگان و تنها با پرداخت هزینه‌ای ناچیز برای پوشش هزینه‌های اداری و سایر هزینه‌های هر ترم تحصیل کنند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 7 میانگین: 4.3]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید