لوگو صبا ویزا

ویزای تحصیلی اسپانیا : شرایط و هزینه ها(آپدیت 2024)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای تحصیلی کشور اسپانیا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در اسپانیا هستند، نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارند. اسپانیا هر ساله پذیرای هزاران دانشجو در دانشگاه‌ها و کالج های خود است و اعتبار آموزشی آن در سطح جهانی مشهور است. به همین دلیل است که اسپانیا یک مقصد تحصیلی برتر برای دانشجویان بین‌المللی‌ است که می‌خواهند آموزش باکیفیت دریافت کنند و در عین حال از آب و هوا، فضای باز عالی و فرصت‌های متعدد تفریحی اسپانیا لذت ببرند. اگرچه بسیاری از کشورها واجد شرایط سفر بدون ویزا به اسپانیا هستند، شهروندان ایرانی باید قبل از واجد شرایط شدن برای ادامه تحصیل در اسپانیا، نوعی ویزای تحصیلی را دریافت کنند. در این مقاله به بررسی صفر تا صد ویزای تحصیلی اسپانیا پرداخته شده است. البته می‌توانید در کنار خواندن این مقاله با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا برای دریافت اطلاعات بیشتر در تماس باشید.

فهرست عناوین

چه کسانی باید ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کنند؟

دانشجویان بین المللی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس باید برای تحصیل در اسپانیا برای ویزا اقدام کنید. در واقع دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا EEA که مایل به انجام تحقیقات، آموزش یا ادامه تحصیل در اسپانیا هستند باید برای ویزای دانشجویی اپلای کنند.

متقاضیان باید برای ویزای تحصیلی اسپانیا درخواست دهند و مدرکی مبنی بر اثبات تمکن مالی یا بیمه درمانی را نیز ارائه دهد. سه نوع اصلی ویزای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا هستند وجود دارد. که در ادمه مبه معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا

چندین ویزا برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در اسپانیا هستند در دسترس است. نوع ویزای مورد نیاز به ملیت و مدت زمان برنامه آموزشی متقاضی بستگی دارد.

ویزای تحصیلی شینگن (کمتر از 3 ماه) Schengen Student Visa (Less Than 3 Months)
ویزای تحصیلی کوتاه مدت (3 تا 6 ماهه) Short-Term Student Visa (3-6 Months)
ویزای تحصیلی بلند مدت (بیش از 6 ماه) Long-Term Student Visa (Over 6 Months)

انواع مختلف ویزای دانشجویی در اسپانیا به شرح زیر است:

ویزای تحصیلی شینگن اسپانیا

دانشجویان بین المللی از کشورهایی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا  و منطقه اقتصادی اروپا EEA و سوئیس باید برای دوره‌های کوتاه‌تر از 90 روز (کمتر از 3 ماه) برای ویزای تحصیلی شینگن درخواست دهند.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت اسپانیا

ویزای دانشجویی کوتاه مدت یا ویزای 180 روزه نوع D به دانشجویان این امکان را می‌دهد که دوره تحصیلی را طی کنند که حداکثر 180 روز (3 تا 6 ماه) طول می‌کشد. این ویزاهای دانشجویی فرآیند درخواست پیچیده‌تری دارند و قابل تمدید نیستند. از طریق ویزای دانشجویی کوتاه مدت، دانشجو می‌تواند هر دوره آموزشی کوتاه مدتی را بگذراند. اگر طول دوره بیش از 180 روز (6 ماه) باشد، دانشجو باید برای ویزای دانشجویی بلند مدت اسپانیا اقدام کند.

ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا

ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا به شما این امکان را می‌دهد که دوره‌های بیش از شش ماه را در اسپانیا بگذرانید. متقاضیان واجد شرایط ثبت نام در دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد خواهند بود و در طول دوره تحصیلی خود در اسپانیا اقامت خواهند داشت. فرآیند درخواست برای این نوع ویزا نسبت به نوع ویزاهایی که قبلا ذکر شد نیاز به مدارک بیشتری دارد. متقاضی باید مدرکی مبنی بر اثبات تمکن مالی مالی و بیمه درمانی ارائه دهد. پس از اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا، دانشجویان بین المللی نیز باید ظرف یک ماه پس از ورود برای دریافت کارت اقامت دانشجویی (student residence card) اقدام کنند.

 چگونه برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام کنیم؟

برای دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا، ابتدا باید در دوره یا برنامه انتخابی خود در اسپانیا پذیرش بگیرید. نامه پذیرش یکی از الزامات ویزای دانشجویی است. پس از اخذ پذیرش، باید با سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور خود یا نزدیک ترین کشور به کشور خود تماس بگیرید تا مدارک و درخواست خود را ارسال کنید. شرایط ویزای دانشجویی اسپانیا را که در زیر ذکر شده است، حتما بخوانید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا چیست؟

شرایط ویزای دانشجویی اسپانیا به عوامل مختلفی بستگی دارد که اصلی‌ترین آنها کشور مبدأ متقاضی است. اما معمولاً مجموعه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا شامل موارد زیر است:

 • تکمیل و ارائه دو فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • کارت شناسایی معتبر
 • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت که به تازگی گرفته شده باشد.
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه منتخب
 • ارائه گواهی بیمه سلامت.
 • اثبات تمکن مالی :
 • ارائه صورت حساب بانکی
 • ارائه مدرکی دال بر دریافت کمک هزینه مالی و بورسیه تحصیلی
 • ارائه نامه محضری از والدین / قیم قانونی (با فرض قبول مسئولیت مالی متقاضی)
 • ارائه نامه از دانشگاه (با فرض قبول مسئولیت مالی از سوی دانشگاه).
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه گواهی پزشکی : کسانی که برای اقامت بیش از 180 روز درخواست ویزا می‌کنند باید اصل و کپی گواهی پزشکی را باید ارائه دهند که نشان دهد متقاضی از بیماری‌هایی که می‌تواند عواقب جدی برای سلامت عمومی داشته باشد (مطابق با مقررات بین المللی بهداشت 2005) ندارد.  این گواهی باید حداکثر 90 روز قبل از ارسال درخواست ویزا صادر شود و باید توسط یک پزشک معتبر و مورد تایید و شامل مهر یا سربرگ پزشک باشد. اگر به زبان انگلیسی صادر شده باشد، ترجمه اسپانیایی مورد نیاز است.
 • ارائه گواهی سابقه کیفری (حداکثر سه ماهه)

برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا از کجا باید اقدام کنیم؟

متقاضی باید درخواست ویزای دانشجویی خود را در سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور خود (یا نزدیکترین سفارت به کشور خود) ارسال کند. اگر در زمان درخواست خود در اسپانیا هستید، باید مجوز اقامت در اسپانیا را برای ادامه تحصیل از هیات نمایندگان دولتی (Government Delegation) یا زیر مجموعه‌های هیات نمایندگان استانی که قصد تحصیل در آن را دارید درخواست کنید. اطمینان حاصل کنید که درخواست خود را در زمان مقرر یعنی حداقل دو تا سه ماه قبل از تاریخ سفر خود به اسپانیا ارسال کرده‌اید.

بهترین زمان برای اپلای ویزای تحصیلی اسپانیا کی است؟

درخواست ویزای دانشجویی به اسپانیا باید زمانی انجام شود که پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را گرفته باشید. متقاضیان باید به محض دریافت نامه پذیرش خود، فرآیند آماده سازی مدارک برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی را شروع نمایند. علاوه بر این برای جلوگیری از هرگونه تاخیر در پردازش ویزای تحصییل، ضروری است که حداقل دو یا سه ماه قبل از سفر به اسپانیا برای دریافت ویزای دانشجویی خود اقدام کنید.

زمان پردازش ویزای تحصیلی اسپانیا چقدر طول می‌کشد؟

زمان پردازش ویزای دانشجویی اسپانیا معمولا بین 1 تا 3 ماه بسته به حجم کاری سفارت یا کنسولگری است. گاهی اوقات ممکن است تا 15 روز پاسخ درخواست ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. با این حال برای جلوگیری از هرگونه تاخیر احتمالی، باید خیلی زودتر درخواست را ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که در اسرع وقت پس از دریافت نامه پذیرش خود از ارائه دهنده تحصیلی انتخابی خود، آماده سازی مدارک مورد نیاز را آغاز کرده‌اید.

هزینه ویزای تحصیلی اسپانیا چقدر است؟

هزینه ویزای تحصیلی بسته به نوع ویزا و کشور مبدا متقاضی متفاوت است. هزینه ویزای تحصیلی اسپانیا معمولاً 60 یورو است. اما هزینه ویزای دانشجویی شینگن اسپانیا 80 یورو است.

البته جالب است بدانید که شهروندان ایالات متحده باید 132 یورو (160 دلار) برای ویزای دانشجویی اسپانیا و 115 یورو (140 دلار) برای ویزای دانشجویی شینگن به اسپانیا بپردازند. همچنین متقاضیان کانادایی باید 80 یورو (98 دلار) برای ویزای دانشجویی اسپانیا و 97 یورو (118 دلار) برای ویزای دانشجویی شینگن اسپانیا بپردازند.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی اسپانیا چیست؟

ویزای تحصیلی متقاضی ممکن است در موارد خاصی رد شود. ثبت درخواست برای ویزای دانشجویی می‌تواند یک فرآیند پیچیده باشد، به همین دلیل باید مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را دارید و شرایط لازم (از جمله مدراک لازم جهت اثبات منابع مالی یا بیمه درمانی) را دارید.

در ادامه برخی از دلایلی که ویزای تحصیلی متقاضیان تحصیل در اسپانیا پذیرفته نشود، آورده شده است:

 • عدم حمایت مالی
 • اسناد نادرست و ناقص (یا اسناد مفقود شده)
 • عدم ارائه پاسخ مناسب به افسر کنسولی در هنگام مصاحبه
 • مقامات اسپانیایی در مورد اهدف و قصد متقاضیان برای تحصیل در اپانیا متقاعد نشده باشند.

پس برای اینکه ویزای تحصیلی شما ریجکت نشود، فقط مطمئن شوید که مدارک صحیح را ارائه کرده‌اید، برای مصاحبه به خوبی آماده شده‌اید و اهداف خود را از تحصیل در اسپانیا به طور واضح و کارآمد بیان کنید.

آیا دانشجویان می‌توانند با ویزای تحصیلی اسپانیا کار کنند؟

بله دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل در حالی که ویزای تحصیلی دارند در اسپانیا کار کنید. ویزای دانشجویی اسپانیا به دانشجویان اجازه می دهد حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان نمی‌توانند در طول تحصیل خود در اسپانیا به کار تمام وقت بپردازند.  همچنین کارفرمای دانشجو در اسپانیا باید از وزارت خارجه برای متقاضی مجوز کار بگیرد. در ضمن اگر دانشجو بخواهد یک دوره کارآموزی بدون حقوق بگذرانید، ارائه شناسه دانشجویی او کافی خواهد بود.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی اسپانیا چقدر است؟

اعتبار ویزای دانشجویی اسپانیا به طول دوره آموزشی متقاضی بستگی دارد. برای مثال اگر برنامه تحصیلی متقاضی شش ماهه باشد، ویزای تحصیلی او نیز پس از شش ماه منقضی می‌شود. به همین ترتیب، اگر مدت برنامه تحصیلی متقاضی یک ساله باشد، ویزای تحصیلی او نیز به مدت یک سال معتبر خواهد بود. توجه داشته باشید که تاریخ انقضا در ویزای دانشجویان قید می‌شود.

دانشجویان چگونه باید برای کارت اقامت دانشجویی پس از اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام کنند؟

اگر برنامه تحصیلی بیش از شش ماه باشد، باید ظرف 30 روز پس از ورود به اسپانیا برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام نمود. پس دانشجویان باید کارت اقامت دانشجویی Student Residence Card خود (TIE یا کارت شناسایی خارجی) را حتما پس از ورود به اسپانیا دریافت کنند. متقاضیان باید ظرف یک ماه پس از ورود خود برای این کارت اقدام کنند. این کار را نیز با مراجعه به نزدیکترین شعبه اداره مهاجرت یا ایستگاه پلیس محلی در اسپانیا انجام می‌دهند. متقاضی باید مجموعه‌ای از مدارک مانند نامه اقامت، نامه پذیرش تحصیلی، پاسپورت، شناسنامه و همچنین عکس‌های اخیر را ارائه نماد.

تمکن مالی مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی اسپانیا چقدر است؟

یکی از شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا، داشتن بودجه مالی کافی برای حمایت از خود و پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در هنگام اقامت در اسپانیا است. متقاضیان به بودجه کافی برای پوشش حداقل هزینه‌های ماهانه در اسپانیا (IPREM) نیاز دارند که تقریباً به 600 یورو در هر ماه می رسد. بنابراین برای مثال اگر برای تحصیل در اسپانیا به مدت 6 ماه درخواست می دهید، حداقل به 3600 یورو (600 یورو در 6 ماه) در حساب بانکی خود نیاز دارید. اگر بتوانید نشان دهید که اقامتگاه در اسپانیا برای کل دوره رزرو شده است، ممکن است بودجه کمتری مورد نیاز باشد.

گزینه دیگر حمایت والدین یا سایر اعضای خانواده است. در این مورد متقاضی باید مدرکی مبنی بر نوع پیوند خانوادگی ارائه دهد (گواهی تولد و یا اعلامیه قانونی حامیان مالی ‘certificación de toma a cargo’) و حامی دانشجو باید ثابت کند که می‌تواند تامین مالی کند و مدرک مربوطه را ارائه کند. که با استفاده از صورت حساب بانکی، صورتحساب حقوق و غیره و یک کپی قانونی از پاسپورت فرد حامی می‌توان اثبات نمود.

راه‌های اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اسپانیا چیست؟

این نیاز را می توان به یکی از راه‌های ذکر شده در زیر اثبات کرد. اعتبار سایر مدارک ارائه شده منوط به ارزیابی افسر پرونده در هنگام ارسال درخواست خواهد بود.

 • حساب بانکی یک نهاد با شعبه‌ای در اسپانیا که نام مالک در آن ثبت شده است، به طوری که یکی از دو گزینه زیر برآورده شود:

موجودی فعلی : PEE (537.84 یورو  × تعداد ماه‌های اقامت) = برنامه تحصیلی در اسپانیا

برای مثال اگر طول دوره آموزشی 12 ماه است، می‌توان گفت 537.84 x 12 = 6,454’08 یورو مورد نیاز است.

 • میانگین درآمد ماهانه برای 6 ماه گذشته برابر یا بیشتر از IPREM ( 537.84)
 • کمک یکی از اعضای خانواده مقیم خارج از کشور

سند عمومی محضری یا اعلامیه نزد مقام کنسولی اسپانیایی مربوطه، در هر صورت به طور مناسب قانونی و در صورت لزوم ترجمه شده باشد.

زمانی که دانشجویان با همان مدرکی که ویزا را با آن دریافت کرده‌اند، تمکن مالی را تأیید کنند، و این مدرک شامل اظهارنامه‌ای از والدینی باشد که هزینه‌ها را بر عهده می‌گیرند، تنها در صورتی برای اعطای تمدید معتبر خواهد بود که شواهدی دال بر آن باشد. در واقع همانطور که سند نشان می دهد انجام شده است، یعنی پول در اسپانیا دریافت شده باشد.

در هر دو مورد باید مشخص شود:

 • مبلغ بیان شده به یورو.
 • مدت اعتبار

توجه داشته باشید که اسناد باید در صورت لزوم ترجمه و قانونی شوند.

 • اخذ بورسیه تحصیلی

ارزیابی بورسیه تحصیلی با توجه به میزان و مدت آن در رابطه با ثبت نام تحصیلات مربوطه انجام می‌شود.

 • ارزش و مبلغ کمک هزینه تحصیلی به یورو
 • مدت اعتبار اعطای بورسیه تحصیلی

دانشجویان مستحق انجام چه فعالیت‌هایی با ویزای تحصیلی اسپانیا هستند؟

 • تحصیل تمام وقت (حداقل 20 ساعت در هفته) در یک موسسه یا مرکز آموزشی معتبر که منجر به دریافت مدرک، دیپلم یا گواهی می شود.
 • تحصیلات دکتری
 • فعالیت‌های آموزشی
 • برنامه‌های “Au pair”.
 • دستیاران آموزشی (Auxiliaries de Conversación)
 • دوره‌های کارآموزی یا دوره انترنی در نهادهای دولتی یا خصوصی که نیاز به ویزای کارآموزی ندارند.
 • خدمات داوطلبانه برای برنامه‌هایی که در زمینه‌های عمومی کار می‌کنند.
 • برنامه‌های تبادل دبیرستان (راهنمایی یا دبیرستان) با مدرسه یا مرکز علمی معتبر.

آیا بیمه درمانی برای صدور ویزای تحصیلی اسپانیا لازم است؟

متقاضی باید یک نسخه اصلی و کپی از اسنادی را ارائه دهد که ثابت کند او دارای پوشش بیمه درمانی دولتی یا خصوصی است که توسط یک نهاد بیمه مجاز به فعالیت در اسپانیا ارائه می شود. بیمه نامه باید تمام خطرات بیمه شده توسط سیستم بهداشت عمومی اسپانیا را پوشش دهد. توجه داشته باشید که بیمه مسافرتی پذیرفته نمی شود. همچنین لازم به ذکر است که کارت بیمه سلامت به عنوان مدرک بیمه پذیرفته نخواهد شد.

متقاضی باید در تمام مدت اقامت خود دارای بیمه درمانی در اسپانیا باشد. این بیمه نامه نمی‌تواند دارای کسر پرداخت، فرانشیز یا دوره‌های واجد شرایط باشد، به این معنی که باید 100٪ هزینه های پزشکی، بیمارستانی و سرپایی را پوشش دهد. اگر این مورد در نامه پذیرش دانشجو گنجانده نشده باشد، او باید نامه‌ای از ارائه دهنده بیمه فردی خود ارائه دهد که نشان دهد بدون هزینه اضافی دارای پوشش بین المللی است. گواهی بیمه باید تمام موارد پوشش عمومی حداقل به ارزش 500000 دلار بدون کسر یا پرداخت کسر را نشان دهد.

آیا برای تحصیل در اسپانیا به ویزا نیاز دارید؟

بستگی دارد؛ دانشجویان بین المللی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس به این کشور سفر می‌کنند، فقط باید برای دریافت کارت اقامت، به مقامات اسپانیا درخواست دهند و نیازی به انجام مراحل درخواست ویزای دانشجویی اسپانیا ندارند. شهروندان آمریکایی که مایل به تحصیل در اسپانیا هستند نیز تنها در صورتی نیاز به ویزای دانشجویی دارند که مدت برنامه تحصیلی‌شان بیش از ۹۰روز باشد. اگر آنها کمتر از ۹۰ روز برای اهداف تحصیلی به این کشور سفر کنند، نیازی به درخواست ویزای دانشجویی اسپانیا نخواهند داشت.

اما اگر شما یک دانشجوی بین المللی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا یا سوئیس هستید، و مایل به انجام تحقیقات، دریافت خدمات آموزشی یا ادامه تحصیل در اسپانیا هستید باید ابتدا برای دریافت ویزای دانشجویی این کشور اقدام کنید. همچنین باید برای تحصیل در اسپانیا و برای دریافت این ویزای دانشجویی، مدرکی مبنی بر ثبات مالی یا بیمه درمانی نیز ارائه بدهید. سه نوع اصلی ویزای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا هستند وجود دارد که در ادامه به تشریح آنها می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی اسپانیا

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا

همانطور که گفتیم، سه نوع ویزا برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در اسپانیا هستند تعریف شده‌است. نوع ویزای مورد نیاز شما به ملیت و مدت زمان برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. انواع مختلف ویزای دانشجویی در اسپانیا به شرح زیر است:

ویزای دانشجویی شینگن (کمتر از ۳ ماه)

دانشجویان بین المللی از کشورهایی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس، در صورتی که مدت زمان برنامه تحصیلی‌شان کوتاه‌تر از ۹۰ روز باشد، باید برای دریافت ویزای دانشجویی شینگن درخواست دهند.

اما دانشجویان متقاضی که از کشورهای عضو انحادیه اروپا و سوئیس به اسپانیا سفر می‌کنند، نیازی به دریافت ویزا برای تحصیل در این کشور ندارند؛ البته اگر کل دوران برنامه تحصیلی‌شان مدت زمانی کمتر از ۹۰ روز را در بر بگیرد.

ویزای دانشجویی کوتاه مدت (۳ تا ۶ ماهه)

ویزای دانشجویی کوتاه مدت یا همان ویزای ۱۸۰ روزه که با عنوان ویزای نوع D نیز شناخته می‌شود، به دانشجویان این امکان را می‌دهد که بتوانند دوره تحصیلی که حداکثر ۱۸۰ روز (۳ تا ۶ ماه) طول می‌کشد را در کشور اسپانیا بگذرانند. این نوع از ویزاهای دانشجویی فرآیند درخواست پیچیده‌تری دارند و همچنین قابل تمدید نیز نیستند. با داشتن ویزای دانشجویی کوتاه مدت، دانشجو می‌تواند برای گذراندن هر دوره تحصیلی کوتاه مدتی در اسپانیا اقدام کند. اگر طول دوره تحصیلی مد نظر دانشجو بیش از ۱۸۰ روز باشد، بنابراین باید برای دریافت ویزای دانشجویی بلند مدت اسپانیا اقدام کند.

ویزای دانشجویی بلند مدت (بیش از ۶ ماه)

ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید برای گذراندن دوره‌های تحصیلی که بیش از شش ماه طول می‌کشند، اجازه اقامت دانشجویی در اسپانیا را دریافت کنید. با دریافت این نوع از ویزا شما برای ثبت نام در دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد واجد شرایط خواهید بود و در طول دوره تحصیلی‌تان در اسپانیا اقامت خواهید داشت. فرآیند درخواست برای این نوع از ویزای دانشجویی، نسبت به دو نوع دیگر، نیاز به ارائه مدارک بیشتری دارد؛ مثلا شما باید مدرکی مبنی بر داشتن منابع مالی و بیمه درمانی ارائه دهید.

ویزای تحصیلی طولانی مدت به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید کارت اقامت اسپانیا (TIE) را نیز دریافت کنید، که برای اکثر دانشجویان متقاضی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به این کشور می‌آیند، لازم است. کارت اقامت یک مجوز موقت است که به شما اجازه می‌دهد که بتوانید برای مدت تحصیل‌تان در این کشور بمانید. این کارت حداکثر برای یک سال تحصیلی معتبر است و به صورت سالانه و تا پایان تحصیلات فرد قابل تمدید خواهد‌بود. پس از دریافت ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا، دانشجویان بین المللی باید ظرف مدت یک ماه پس از ورودشان به این کشور، برای دریافت کارت اقامت دانشجویی نیز اقدام کنند.

نحوه دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

برای دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا، ابتدا باید در دانشگاه مد نظرتان در این کشور و در شاخه و دوره تحصیلی که انتخاب کرده‌اید، پذیرش بگیرید؛ زیرا داشتن نامه پذیرش یکی از مدارک الزامی برای ثبت درخواست ویزای دانشجویی است. پس از اخذ پذیرش، باید با سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور خود‌تان و یا در نزدیک‌ترین کشور به کشور‌تان تماس بگیرید تا بتوانید مدارک و درخواست‌تان را ارسال کنید. ما در ادامه به بررسی شرایط ثبت درخواست و دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا پرداخته‌ایم.

الزامات لازم برای ثبت درخواست دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا

شرایط دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا به عوامل مختلفی بستگی دارد که اصلی‌ترین آنها کشور مبدأ شما است. معمولاً مجموعه مدارکی که برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا لازم است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • دو فرم درخواستی که باید به درستی و با دقت تکمیل شده باشند.
 • پاسپورت معتبر متقاضی.
 • کارت شناسایی معتبر متقاضی.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید.
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر.
 • مدرک بیمه درمانی.
 • اثبات داشتن منبع مالی کافی:
 • صورت حساب بانکی.
 • مدرک دریافت هزینه کمک مال / بورسیه.
 • نامه محضری از والدین / قیم قانونی (با فرض اینکه مسئولیت مالی دانشجو را بر عهده دارند).
 • نامه از دانشگاه (با فرض اینکه دانشگاه مسئولیت مالی دانشجو را برعهده گرفته‌است).
 • مدارک لازم برای اثبات پرداخت هزینه تحصیل.
 • گواهی پزشکی.
 • گواهی سابقه کیفری (حداکثر سه ماهه).

اگر شهروند یکی از کشور‌های اتحادیه اروپا نیستید، می‌توانید مراحلی که در ادامه برای‌تان آورده‌ایم را دنبال کنید و برای درخواست ویزای دانشجویی‌تان آماده شوید:

۱ـ برای دانشگاه مورد نظرتان در اسپانیا درخواست بفرستید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز نمی‌دانید که علاقه‌مند به تحصیل در کدام یک از دانشگاه‌های اسپانیا هستید، خوب است بدانید که شما قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی‌تان، ابتدا باید دانشگاه‌تان را انتخاب کنید؛ و پس از پذیرش در دانشگاه مورد نظر‌تان در اسپانیا، نامه پذیرشی که برای ثبت درخواست ویزای‌تان مورد نیاز است را دریافت خواهید کرد. ما برای سهولت تصمیم‌گیری شما، در ادامه نام برخی از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا را برای‌تان ذکر کرده‌ایم:

 • مدرسه تجارت اتحادیه اروپا
 • دانشگاه دوستو
 • موسسه یوروپیو دی دیزاین (IED)
 • مدرسه تجارت TBS
 • دانشگاه پمپئو فابرا
 • دانشگاه ژاین

۲ـ باید بدانید که کدام نوع از انواع ویزای دانشجویی برای تحصیل شما در اسپانیا مناسب است

خوب است بدانید که نوع ویزای دانشجویی که برای تحصیل در اسپانیا به آن نیاز دارید به مدت زمان تحصیل شما بستگی دارد؛ و به داشته باشید که دانشجویان برخی از کشورها می‌توانند برای مدت زمان کمتر از ۹۰روز، بدون ویزا در اسپانیا بمانند، حتی اگر از شهروندان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیز نباشند. برای کسب اطلاعات لازم در این باره و آگاهی از اینکه آیا شما نیز جزو این موارد هستید یا خیر، باید با سفارت اسپانیا تماس بگیرید.

همچنین به خاطر داشته باشید که زمانی که در اسپانیا هستید نمی‌توانید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. شما فقط می‌توانید در کشور خود‌تان و قبل از ورودتان به این کشور، برای دریافت این ویزا درخواست دهید. همچنین پس از ورود به اسپانیا، نمی‌توانید نوع ویزای‌تان را نیز تغییر دهید؛ در واقع تنها ویزایی معتبر به حساب می‌آید که از سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور‌ خودتان اخذ شده باشد.

۳ـ چه زمانی و کجا برای ثبت درخواست دریافت ویزای دانشجویی در اسپانیا اقدام کنیم؟

پس از پذیرش در دانشگاه مورد نظر‌تان در اسپانیا، با سفارت یا کنسولگری اسپانیا تماس بگیرید و لیست مدارکی را که برای درخواست ویزا نیاز دارید بررسی کنید. مدارک مورد نیاز ممکن است بسته به کنسولگری یا مقررات هر کشوری متفاوت باشد. بهتر است در اسرع وقت برای تحویل مدارک‌تان به کنسولگری مراجعه کنید؛ زیرا بررسی درخواست ویزا ممکن است حداقل چند هفته و تا حداکثر ۳ ماه نیز طول بکشد.

۴ـ الزامات زبانی برای تحصیل در اسپانیا

داشتن مدرک مهارت‌های زبان اسپانیایی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های این کشور الزامی نیست. با این حال، اکثر دانشگاه ها برنامه‌های تحصیلی‌شان را به زبان اسپانیایی ارائه می‌دهند؛ این امر متقاضیان را ملزم می‌کند که به آموختن زبان اسپانیایی (در سطح بسیار خوب) بپردازند.

معتبر‌ترین آزمون زبان اسپانیایی که مورد پذیرش دانشگاه‌های این کشور است ، آزمون DELE(Diploma de Español Como Lengua Extranjera) است. و اما اگر تصمیم دارید در رشته‌هایی که برنامه تحصیلی‌شان به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود، تحصیل کنید، باید مدارکی ارائه دهید که نشان بدهد تسلط شما به زبان انگلیسی در سطح خوبی قرار دارد. آزمون‌هایی که نتایج‌شان برای دانشگاه‌های اسپانیا معتبر در نظر گرفته می‌شود عبارتند از:

 • آیلتس
 • آکادمیک PTE
 • C1 پیشرفته

البته طبق اطلاعاتی که در دست داریم می‌دانیم که دانشجویان ایرانی برای تحصیل در یک دانشگاه بین المللی در اسپانیا مجبور به دریافت این مدارک نیستند. اما در هر صورت، داشتن مهارت‌های زبانی تضمین می‌کند که می‌توانید در کلاس‌های درسی خود، موفق ظاهر شوید و چگونگی مسیر پیشرفتتان را در اسپانیا بهتر مدیریت کنید.

۵ـ مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا

 • فرم تکمیال شده درخواست ویزا.
 • پاسپورت معتبر برای مدت مورد نظر اقامت‌تان در اسپانیا.
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی جدید.
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های اسپانیا.
 • ریز اطلاعات مربوط به برنامه تحصیلی مورد نظر‌تان (جزئیاتی مانند رشته و مقطع مورد نظر‌تان برای تحصیل در دانشگاه، ساعات درسی آن رشته در طول هفته و اطلاعاتی از این قبیل).
 • هزینه درخواست ویزا (۶۰ یورو)
 • بیمه درمانی(دانشجویان ایرانی برای درخواست ویزای اسپانیا نیازی به دریافت بیمه درمانی نخواهند داشت).
 • اثبات تمکن مالی در طول اقامت دانشجو در این کشور (مبلغی معادل حداقل ۹۰۰ یورو در ماه)

** دانشجویان ایرانی نیازی به ایجاد حساب بانکی محدود نخواهند داشت. این نوع حساب بانکی مقدار پولی را که می توانید هر ماه برداشت کنید محدود می‌کند و تنها زمانی که به اسپانیا می‌رسید به شما این امکان را می‌دهد به آن دسترسی داشته باشید.

 • گواهی پزشکی
 • گواهی سابقه کیفری (این گواهی باید در پنج سال گذشته توسط مقامات مربوطه در کشور مبدا صادر شده‌باشد)
 • دانشجویان ایرانی ممکن است در طول فرآیند درخواست ویزا مجبور به ارائه مشخصات بیومتریک نیز بشوند. بیومتریک شما اساساً یک شناسه اضافی (مانند اثر انگشت و …) است که برای اهداف امنیتی توسط کشور مقصدتان استفاده می‌شود.
 • همچنین در طول فرآیند درخواست باید در مصاحبه ویزا شرکت کنید.

** تمام اسناد رسمی باید کاملا قانونی و معتبر باشند و در صورت لزوم به زبان اسپانیایی ترجمه شوند.

۶ـ شرایط درخواست برای دریافت اجازه اقامت

صرف نظر از ملیت‌تان، اگر قصد دارید بیش از ۳ ماه در اسپانیا بمانید، باید ظرف مدت یک ماه پس از ورود‌تان به اسپانیا برای دریافت کارت اجازه اقامت در اسپانیا (TIE) اقدام کنید؛ برای این کار، باید به اداره پلیس محلی در اسپانیا (Policia Nacional) مراجعه کنید.

چه مدت طول می کشد تا ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کنید؟

بررسی مدارک و صدور ویزای دانشجویی اسپانیا معمولاً بین ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد که بستگی به حجم کاری سفارت یا کنسولگری نیز دارد. گاهی اوقات ممکن است پس از گذشت ۱۵روز نیز پاسخ‌تان را دریافت کنید. با این حال، با در نظر گرفتن هرگونه تاخیر احتمالی، باید خیلی زودتر از موعد مورد نظر برای سفرتان، برای ثبت درخواست ویزای مورد نظرتان اقدام کنید.

هزینه درخواست ویزای دانشجویی اسپانیا چقدر است؟

هزینه درخواست ویزای تحصیلی شما به اسپانیا بسته به نوع ویزا و کشور مبدا‌تان متفاوت است. اما به صورت کلی، هزینه ویزای دانشجویی اسپانیا معمولاً ۶۰ یورو است.

ویزای تحصیلی اسپانیاآیا ممکن است درخواست فردی برای دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا ریجکت شود؟

درخواست دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا ممکن است در موارد خاصی رد شود. درخواست برای ویزای دانشجویی یک فرآیند پیچیده است زیرا باید مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز و شرایط لازم (از جمله اثبات وجود منابع مالی یا بیمه درمانی) را دارید. برخی از دلایلی که منجر به ریجکت درخواست ویزای دانشجویی اسپانیا می‌شوند عبارتند از:

 • عدم وجود حمایت مالی.
 • عدم صحت اسناد (یا کامل نبودن اسناد ارائه شده).
 • عدم ارائه پاسخ‌های مناسب به افسر کنسولی در هنگام مصاحبه.
 • متقاعد نشدن مقامات اسپانیایی در مورد انگیزه فرد متقاضی برای ورود به کشورشان.
 • سایر دلایل

البته ریجکت شدن درخواست دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا، همیشه به این معنی نیست که فرد به هیچ عنوان نمی‌تواند این ویزا را دریافت کند. شما باید مدارک‌تان را به درستی ارائه دهید، و به خوبی برای مصاحبه آماده شوید و قصد خود را از تحصیل در اسپانیا به طوری واضح و قانع کننده بیان کنید.

آیا می توانید در حین تحصیل در اسپانیا مشغول به کار نیز بشوید؟

بله، شما می توانید در طول تحصیل در حالی که ویزای تحصیلی دارید، مشغول به کار نیز بشوید. ویزای دانشجویی اسپانیا به دانشجویان اجازه می‌دهد که حداکثر ۲۰ساعت در هفته کار کنند؛ و به عنوان یک دانشجوی بین المللی، تحت شرایط زیر، شما مجاز به کار در اسپانیا هستید:

نیمه وقت بودن کار مورد نظر، و تداخل نداشتن ساعات کاری با ساعات کلاس‌های دانشگاه؛ و اما اگر به داشتن شغلی تمام وقت فکر می‌کنید، شما فقط تا سه ماه مجاز به داشتن چنین شغلی هستید، البته در این صورت نیز همچنان عدم وجود تداخل زمان کارتان با سال تحصیلی‌ نکته‌ای است که باید حتما رعایت شود؛ در واقع به زبان ساده می‌شود گفت که شما فقط می‌توانید در طول تعطیلات‌تان به صورت تمام وقت کار کنید.

همچنین برای هر کاری که انتخاب می‌کنید، به دریافت یک مجوز کار نیز نیاز دارید، کارفرمای شما در اسپانیا باید از وزارت خارجه این کشور برای شما مجوز کار بگیرد. تاریخ اعتبار این مجوز باید به صورتی باشد که در کل مدت قرارداد کاری شما همچنان معتبر باشد، اما اعتبار آن هرگز نمی‌تواند بیشتر از مدت زمان اعتبار مجوز اقامت دانشجویی‌تان باشد.

اما در مورد دوره کارآموزی‌تان خوب است بدانید که چه در یک مؤسسه دولتی و چه در یک نهاد خصوصی به گذراندن این دوره بپردازید، تا زمانی که این کار بخشی از قراداد همکاری، بین دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده اید و مؤسسه‌ای که در آن کار می‌کنید باشد، شما نیازی به دریافت مجوز کار ندارید؛ و اگر بخواهید یک دوره کارآموزی بدون حقوق بگذرانید، شناسه دانشجویی شما برای مشغول به کار شدن‌تان کافی خواهد بود.

ویزای دانشجویی اسپانیا چه زمانی منقضی می شود؟

مدت اعتبار ویزای دانشجویی اسپانیا به مدت دوره یا برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر برنامه تحصیلی شما شش ماهه باشد، ویزای تحصیلی‌تان نیز پس از شش ماه منقضی خواهد‌شد. به همین ترتیب، اگر مدت برنامه تحصیلی شما یک سال باشد، ویزای تحصیلی شما نیز به مدت یک سال معتبر خواهد بود. به هر صورت تاریخ انقضا نیز موردی است در ویزای شما قید خواهد‌شد.

چه زمانی باید برای تمدید ویزای دانشجویی خود اقدام کنید؟

در حالت ایده آل، شما باید برای تمدید ویزای دانشجویی‌ خود از حدود ۶۰ روز قبل از انقضای آن اقدام کنید، که به موقع و قبل از منقضی شدن ویزایتان، موفق به تمدید آن شده‌باشید. البته در برخی موارد می‌توانید برای تمدید ویزای دانشجویی خود تا ۹۰روز پس از تاریخ انقضای ویزایتان نیز اقدام به درخواست تمدید آن کنید. در این شرایط، پس از درخواست برای تمدید ویزای دانشجویی، اداره مهاجرت به شما مدرکی می‌دهد که شما را واجد شرایط ماندن در اسپانیا تا زمان دریافت تمدید ویزا می‌کند.

چگونه می توان برای دریافت کارت اقامت دانشجویی در اسپانیا اقدام کرد؟

شما باید کارت اقامت دانشجویی‌تان (TIE) را پس از ورود به اسپانیا دریافت کنید. شما باید نهایتا ظرف یک ماه پس از ورود خود به این کشور، برای دریافت این کارت اقدام کنید. این کار را باید با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه اداره مهاجرت و اتباع خارجی یا ایستگاه پلیس محلی در اسپانیا انجام دهید؛ و باید مجموعه‌ای از مدارک، مانند فرم تکمیا شده درخواست اقامت دانشجویی، فتوکپی مهر پاسپورت که ورود شما به اسپانیا را نشان می‌دهد، نامه تایید اقامت، نامه پذیرش تحصیلی، پاسپورت، شناسنامه و همچنین چند قطعه عکس‌ پاسپورتی جدید و … را نیز به این نهاد‌ها ارائه دهید.

از کجا می توانید فرم درخواست ویزای دانشجویی اسپانیا را دریافت کنید؟

فرم درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا مهمترین مدرکی است که باید تکمیل شود. این فرم را می‌توان از سایت سفارت اسپانیا و یا از نزدیکترین سفارت اسپانیا در کشور دریافت کرد.

چگونه می توان فرم درخواست ویزای دانشجویی را پر کرد؟

به طور کلی، می توانید دستورالعمل‌های مربوط به پر کردن فرم درخواست ویزای دانشجویی را در لینک خدمات در وب سایت کنسولگری بیابید. خواهید دید که سوالاتی وجود دارد که باید با دقت و مطابق با قوانین کنسولگری کشور خود‌تان به آنها پاسخ دهید. البته پاسخ به اکثر سؤالات آسان خواهد بود.

در کتاب راهنمای ویزای دانشجویی اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی، صفحه ای با عنوان «دستورالعمل خط به خط برای درخواست ویزا» وجود دارد؛ شما می‌توانید برای پر کردن صحیح فرم درخواست‌تان از راهنمای ارائه شده در این دفترچه راهنما نیز استفاده کنید.

 چگونه ویزای دانشجویی اسپانیا به دستتان می‌رسد؟

در حالت اول، کنسولگری پاسپورت را به همراه ویزایتان برای شما پست می‌کند؛ و در حالت دیگر، باید خودتان به کنسولگری بروید و پاسپورت و ویزای خود را تحویل بگیرید. با این حال، خوب است که برای بررسی دستورالعمل های خاص، به وب سایت کنسولگری مراجعه کنید .

ویزای تحصیلی اسپانیاآیا اعضای خانواده می‌توانند در اسپانیا از شما دیدن کنند؟

اعضای خانواده‌تان تا زمانی که شما ویزای تحصیلی دارید می‌توانند در حین تحصیل از شما دیدن کنند. با این حال، چند پیش شرط وجود دارد که باید قبل از رسیدن آنها به اسپانیا، این پیش شرط‌ها را رعایت کنید: شما باید ثابت کنید که پول کافی برای حمایت از افراد تحت تکفل خود دارید، مدرکی دال بر ارتباط خانوادگی‌تان ارائه دهید و همچنین به خاطر داشته‌باشید که برای فراهم بودن امکان این دیدار، مدت زمان اقامت‌تان نیز باید بیش از شش ماه باشد. علاوه بر این، اعضای خانواده شما نیز باید یک ماه پس از ورود‌شان به اسپانیا برای دریافت کارت اقامت‌ (TIE) درخواست دهند.

سخن پایانی

تا الان متوجه شدید که صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان مایل به تحصیل در اسپانیا از حساسیت‌های خاصی برخوردار است. برای اینکه درخواست شما با موفقیت پذیرفته شود، بهتر است با تیم پشتیبانی موسسه مهاجرتی صبا ویزا ارتباط برقرار کنید و از خدمات متنوع این موسسه مهاجرتی بهره‌مند شوید. حتی می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان از مشاوره‌های این موسسه مهاجرتی در زمینه تحصیل در اسپانیا بهره‌مند گردید. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید.

سوالات متداول

هزینه درخواست ویزای تحصیلی برای اسپانیا چقدر است؟
هزینه ویزای دانشجویی اسپانیا 60 یورو است.
برای ویزای ویزای دانشجویی شینگن چقدر باید پرداخت کرد؟
هزینه ویزای دانشجویی شینگن اسپانیا 80 یورو است.
برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای چه نوع ویزای تحصیلی باید اقدام کرد؟
با توجه به اینکه طول دوره آموزشی هر یک از این مقاطع تحصیلی بیش از شش ماه است، دانشجویان بای برای ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام کنند. توجه داشته باشید که این دسته از دانشجویان حتما باید پس از ورود به اسپانیا حداکثر ظرف سه ماه برای دریافت کارت اقامت دانشجویی اقدام کنند.
کی برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید؟
به محض اینکه پذیرش شما در یکی از دانشگاه‌های اسپانیا تایید شد و نامه پذیرش دانشگاه برای شما ارسال شد، باید فورا برای ارسال درخواست و آماده‌سازی مدارک مربوطه اقدام کنید.
ویزای دانشجویی چقدر اعتبار دارد؟
مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی به طول دوره آموزشی بستگی دارد و در ویزا ثبت خواهد گردید.
برای پوشش هزینه‌های زندگی در اسپانیا به چقدر اثبات تمکن مالی مورد نیاز است؟
600 یورو در هر ماه برای پوشش هزینه‌های زندگی اثبات کند. اگر به مدت یک سال در اسپانیا اقامت خواهید داشت، باید به اندازه 12 ماه بودجه مالی داشته باشید.
دانشجویان چند ساعت در هفته اجازه کار در اسپانیا دارند؟
دانشجویان می‌توانند بصورت پاره وقت ( و نه تمام وقت) تا 20 ساعت در هفته کار کنند.
آیا ویزای دانشجویی ویزا مصاحبه هم دارد؟
بله متقاضیان باید در سفارت اسپانیا برای شرکت در یک مصاحبه حضور یابند. در این مصاحبه متقاضیان باید به افسر اداره مهاجرت توضیحاتی درباره چرا می‌خواهند در اسپانیا تحصیل کنند و غیره پاسخ‌های شفاف و صریح بدهند. به یاد داشته باشید که تمام پاسخ‌های شما به افسر اداره مهاجرت باید صحیح باشد و او را متقاعد کنید.
آیا پروسه درخواست ویزای دانشجویی برای اسپانیا پیچیده است؟
می توان کمی جزئیات و حساسیت‌ها بالا است و باید دقت لازم را به خرج دهید که تمامی مراحل به درستی، مدارک بدون نقص، اسناد و مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی درست، بیمه درمانی کامل و تمام موارد را پوشش می‌دهد. همچنین باید به خوبی برای حضور در مصاحبه ویزا آماده شوید. به همین دلیل می‌گوییم با موسسه مهاجرتی صبا ویزا برای مشاوره‌های تخصصی و دریافت پشتیبانی تماس بگیرید.
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 6 میانگین: 3.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید