لوگو صبا ویزا
ویزای تحصیلی دانمارک

ویزای تحصیلی دانمارک: شرایط و هزینه ها(آپدیت 2024)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای تحصیلی دانمارک و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های دانمارک را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

دانمارک با ارائه آموزش کم هزینه و باکیفیت، مقصد مهاجرت تحصیلی محبوب برای دانشجویان از سراسر جهان است. ویزای تحصیلی دانمارک در حقیقت تاییدیه‌ای است که به شما امکان می‌دهد تحصیلات عالی را در این کشور دنبال کنید و زندگی در آن را نیز تجربه کنید. دانشگاه‌های دانمارک به دلیل پیشرو بودن از نظر نوآوری شهرت خوبی دارند و علاقه‌مند به سرمایه گذاری در امکانات تحقیقاتی در سطح جهانی هستند. همچنین دانمارک شادترین مکان برای تحصیل در خارج از کشور است، به همین دلیل یکی از گزینه‌های همیشگی مهاجرتی دانشجویان است. دانشجویان پس از تحصیل در دانمارک فرصت جستجوی کار دارند و در صورتی که بتوانند شغلی مناسب بدست‌ آورند می‌توانند برای اجازه کار (work permit) اقدام کنند و مدت طولانی‌تری در این کشور اقامت داشته باشند. در نهایت در صورت واجد شرایط بودن برای اخذ اقامت دائم یا PR اقدام کنند. در این مقاله به تمامی سوالات پیرامون ویزای تحصیلی کشور دانمارک پاسخ داده شده است. در کنار خواندن این مقاله با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا برای دریافت اطلاعات بیشتر در تماس باشید.

درباره ویزای تحصیلی دانمارک

در میان تشریفاتی که در زمان تحصیل در دانمارک پیش می‌آید، یکی از مهم‌ترین آنها اخذ ویزای تحصیلی دانمارک است. برای دارنده این مجوز چندین مزیت وجود دارد. دارنده این مجوز اجازه تحصیل و زندگی در دانمارک را خواهد داشت. همچنین باید توجه داشته باشید که داشتن ویزا تضمینی برای ورود شما به کشور دانمارک نیست. اگر مقامات کنترل مرزی مشکلی در مورد شما یا ویزای شما پیدا کنند، این احتمال وجود دارد که از ورود به این کشور منع شده و مجبور شوید به کشور مادری خود بازگردید.

 

 

درباره ویزای تحصیلی دانمارک

 

 

چگونه برای ویزای دانشجویی دانمارک اپلای کنیم؟

قبل از ادامه فرآیند درخواست، باید مطمئن شوید که یک متقاضی کاملا واجد شرایط برای این درخواست هستید. این را می‌توان با بررسی معیارهای واجد شرایط بودن که توسط سفارت ارائه می‌شود و ما در این مقاله به آن اساره نموده‌ایم، انجام داد. مراحل درخواست ویزای دانشجویی کشور دانمارک به شرح زیر است:

 • به پورتال ApplyVisa وزارت امور خارجه دانمارک مراجعه کنید و یک حساب کاربری ایجاد کنید.
 • برای تکمیل فرم درخواست آنلاین ویزای دانمارک (online Denmark visa application) اقدام کنید.
 • پس از این، هزینه‌های مربوط به بررسی درخواست ویزای تحصیلی را بر اساس نوع مورد نیاز پرداخت کنید.
 • یک قرار ملاقات در یکی از مراکز مجاز درخواست ویزا (VAC یا Visa Application Centres) دانمارک رزرو کنید. شما می‌توانید این کار را با مراجعه به وب سایت VAC انجام دهید.
 • با کاورلتر که از طریق ایمیل دریافت می‌کنید و اسناد مربوطه به VAC مراجعه کنید. شما باید اطلاعات بیومتریک خود را در اینجا ارسال کنید.

هنگام پر کردن فرم درخواست، چند نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اطلاعات شخصی در فرم درخواست ویزا باید با جزئیات موجود در گذرنامه مطابقت داشته باشد. هر اطلاعاتی که ارائه می شود باید صحیح و معتبر باشد. در صورت وجود هرگونه اطلاعات نادرست یا جعلی در فرم درخواست ویزا، احتمال ریجکت شدن ویزا وجود دارد. البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث ریجکت شدن ویزا شود، که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که رد این نوع می‌تواند بر درخواست آینده شما برای ویزای دانمارک یا هر کشور دیگری تأثیر بگذارد. البته نگران نباشید شما می توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا ارتباط برقرار نموده و از این موسسه مهاجرتی مشاوره‌های تخصصی  بخواهید و از حمایت تیم پشتیبانی برخوردار شوید.

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی دانمارک چیست؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، معیارهای خاصی وجود دارد که متقاضی برای تبدیل شدن به یک کاندید واجد شرایط برای درخواست ویزا باید آنها را رعایت کند. برخی از معیارهای اصلی به شرح زیر است:

شما باید پذیرش تایید شده از موسسات آموزش عالی دانمارک داشته باشید.

 • شما باید به موسسه یا دانشگاهی که مشتاقانه منتظر دریافت دوره هستید درخواست داده باشید.
 • پذیرش شما باید تایید شده باشد و شما باید مدارک لازم را برای آن داشته باشید.
 • سایر اسناد معتبر، آموزشی و غیره باید در دسترس باشد.
 • مدارک تحصیلی باید قابل تایید باشد.
 • شما باید بالاترین مدرک تحصیلی قبلی خود را آماده داشته باشید.

 

شما باید شرایط بهداشتی را رعایت کنید.

 • برای سفر به دانمارک باید از سلامت کافی برخوردار باشید.
 • شما باید قبل از سفر به کشور آزمایش پزشکی انجام دهید و مدارک مربوطه را ارائه دهید.

 

شما باید الزامات شخصیت (character requirements) را برآورده کنید

 • هدف اصلی شما از مهاجرت به دانمارک تحصیل باشد.
 • شما باید شخصیت خوبی داشته باشید و نیت واقعی شما تحصیل در دانمارک باشد.
 • شما باید مدارک مربوطه را در قالب یک گواهی عدم سو پیشینه (PCC) ارائه دهید.

 

شما باید بودجه کافی داشته باشید.

 • شما باید بودجه کافی داشته باشید یا به آن دسترسی داشته باشید تا بتوانید هزینه‌های اقامت و سایر هزینه‌های خود در دانمارک را پوشش دهید.
 • صورتحساب بانکی یا هر مدرکی معادل آن باید همراه با اثبات آن ارائه شود.
 • اگر اسپانسر دارید، اسناد و مدارکی مبنی بر ثبات مالی آنها باید در دسترس باشد و باید برای حمایت از تحصیل شما کافی باشد.
 • مدارک ضامن نیز باید مشروع بوده و در زمان درخواست ارائه شود.
 • شما باید بتوانید از نظر مالی از خود حمایت کنید (6397 کرون در ماه).

 

 

مراحل و فرآیند اخذ ویزای تحصیلی دانمارک چیست؟

شما باید درخواست ویزای دانشجویی را به آژانس بین المللی استخدام و ادغام دانمارک (SIRI : International Recruitment and Integration) ارسال کنید. فرآیند درخواست ویزای دانشجویی دانمارک شامل مراحل زیر است:

 • شناسه سفارش پرونده را در وب سایت SIRI ایجاد کنید.
 • هزینه درخواست ویزا را پرداخت کنید.
 • مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
 • فرم درخواست را تکمیل کنید.
 • درخواست ویزا را ارسال کنید.
 • اطلاعات بیومتریک خود را در یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارک ثبت کنید.
 • منتظر دریافت پاسخ بمانید.

 

مرحله 1 : ایجاد شناسه سفارش پرونده را در وب سایت SIRI

در وب سایت SIRI، باید یک شناسه سفارش پرونده  (Case Order ID) برای درخواست ویزای خود ایجاد کنید. نوع پرونده «آموزش عالی Higher Education» را انتخاب کنید و اطلاعات شخصی خود درج کنید. پس از اتمام کار، شماره سفارش پرونده را دریافت خواهید کرد.

مرحله 2 : پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی دانمارک

پس از ایجاد Case Order ID، باید هزینه 1890 DKK (واحد پول دانمارک) یا 253.95 یورو را بپردازید، در غیر این صورت ممکن است درخواست رد شود.

مرحله 3 : جمع‌آوری و آماده‌سازی اسناد مورد نیاز ویزای تحصیلی دانمارک

شما باید مجموعه‌ای از مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی دانمارک را آماده کنید. که شامل نامه پذیرش از دانشگاه منتخب دانمارکی، مدارک تمکن مالی (یا بصورت صورت‌ حساب‌های شخصی یا در قالب بورسیه تحصیلی) و غیره است. شما باید تمام مدارک مورد نیاز را ارسال کنید، در غیر این صورت با ویزای شما موافقت نخواهد شد.  توجه داشته باشید که برای درخواست‌های آنلاین، تمام مدارک شما باید به صورت دیجیتال و اسکن شده آماده باشد.

مرحله 4 : تکمیل کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی دانمارک

درخواست باید توسط شما و موسسه آموزشی شما تکمیل شود. می توانید بین فرم آنلاین یا درخواست فرم چاپی یکی را انتخاب کنید. البته توصیه می‌شود همیشه بصورت آنلاین اقدام کنید.

برای درخواست‌های آنلاین : از ST1 (https://blanket.nyidanmark.dk/xform/formularer/st1.form.aspx) به صورت آنلاین استفاده کنید. موسسه آموزشی شما باید دو بخش اول درخواست را تکمیل کند. سپس یک شماره مرجع و یک رمز عبور برای استفاده برای سایر بخش‌های برنامه دریافت خواهید کرد.

مرحله 5 : ارسال درخواست ویزای تحصیلی

توجه داشته باشید که اگر به صورت آنلاین درخواست داده‌اید، درخواست شما قبلاً در SIRI ارسال شده است. اگر به صورت آنلاین درخواست نداده‌اید، می‌توانید درخواست خود را به یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارک یا یک مرکز درخواست در داخل کشور ارسال کنید.

مرحله 6 : ثبت اطلاعات بیومتریک

گرفتن عکس و ثبت اثر انگشت برای ویزای تحصیلی دانمارک الزامی است. مشخصات بیومتریک را می‌توان در یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارکی در خارج از کشور یا در یکی از شعبه‌های SIRI ثبت کرد. یادآور می‌شویم که اگر به صورت آنلاین درخواست دهید، 14 روز فرصت دارید تا اطلاعات بیومتریک خود را به یک نمایندگی دیپلماتیک ارسال کنید، در غیر این صورت ویزای شما رد می شود.

مرحله 7 : منتظر پاسخ ویزای تحصیلی خود بمانید

زمان استاندارد پردازش ویزای تحصیلی دانمارک دو ماه (۶۰ روز) است. متقاضیان یک ایمیل یا پیامک در مورد وضعیت درخواست خود دریافت خواهند کرد.

 

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی دانمارک چیست؟

لیست مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی دانمارک بسیار طولانی است. برخی از الزامات اصلی ویزای دانشجویی دانمارک که مورد نیاز است به شرح زیر است:

 • پاسپورتی که حداقل 6 ماه از تاریخ مورد نظر برای سفر اعتبار داشته باشد.
 • چند قطعه عکس که به تازگی گرفته شده باشد.
 • بلیط‌‌های پرواز تایید شده
 • مدارک اقامت در دانمارک (خوابگاه، قرارداد اجاره و …)
 • بیمه درمانی مسافرتی (Travel medical insurance) با پوشش 30000 یورو
 • مدارک حامی مالی (Proof of sponsorship)
 • مدارک بورسیه تحصیلی (Proof of scholarship)
 • مدارک اثبات تمکن کافی (Proof of sufficient funds)

 

مدت اعتبار ویزای تحصیلی دانمارک چقدر است؟

اعتبار ویزای دانشجویی دانمارک بستگی به نوع دوره‌ای دارد که متقاضی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، دیپلم) انتخاب کرده است. در صورت دریافت نامه از موسسه، ویزا ممکن است طبق دوره آموزشی متقاضی تمدید شود. در واقع شما می‌توانید در طول مدت برنامه تحصیلی خود در دانمارک بمانید، مشروط بر اینکه فعالانه در آن شرکت کنید. اگر در مدت تعیین شده برنامه آموزشی خود را کامل نکنید، باید برای تمدید مجوز خود اقدام کنید. مجوز شما حداکثر برای یک سال قابل تمدید است. اگر به دلیل بارداری یا مرخصی والدین تحصیلات خود را طولانی‌تر کنید، مجوز شما حداکثر تا دو سال قابل تمدید است.

 

 

ویزای تحصیلی دانمارک1

زمان پردازش ویزای تحصیلی دانمارک چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی دانمارک حدود 60 روز می باشد. توصیه می شود که درخواست از قبل انجام شود تا پردازش درست در زمان خروج شما انجام شود. همچنین طبق به‌روزرسانی‌های جدید، بررسی درخواست حتی 6 ماه قبل از ورود نیز قابل انجام است. عوامل متعددی بر پردازش ویزا تأثیر می گذارد که شامل حجم کاری در سفارت، حضور کارکنان و سایر عوامل از این قبیل است.

 

هزینه ویزای تحصیلی دانمارک چقدر است؟

مجموع هزینه‌های فرآیند اخذ مجوز به عواملی مانند تعداد ورودی‌ها، هزینه‌های بیومتریک و همچنین هزینه‌های خدمات بستگی دارد. همچنین هزینه‌ها با توجه به تغییرات نرخ ارز متغیر است. در نتیجه، از شما انتظار می رود هنگام درخواست، مبلغ دقیق را بررسی کنید.

تعداد اجازه  ورود‌ به دانمارک مدت اقامت اعتبار هزینه
Multiple entry Normal 90 روز 3 ماه 6609.0

 

آیا دانشجویان با ویزای تحصیلی دانمارک اجازه کار دارند؟

بله به عنوان یک دانشجوی بین المللی در دانمارک، می توانید کار کنید.

 • دانشجویان بین‌المللی اجازه کار پاره وقت (20 ساعت در هفته) در طول دوره عادی تحصیل از سپتامبر تا می دارند.
 • دانشجویان بین‌المللی اجازه کار تمام وقت تا ژوئن و در ماه‌های جولای و آگوست را دارند.

توجه داشته باشید که در صورتی که ساعات کاری بیش از حد مجاز باشد، کار غیر قانونی محسوب می‌شود. در این صورت اخطار دریافت می‌کنید، جریمه می‌شوید و یا اجازه اقامت دانشجویی شما باطل می‌شود.

 

آیا ویزای تحصیلی دانمارک قابل تمدید است؟

شما می توانید برای تمدید ویزای دانشجویی دانمارک خود در صورتی که:

 • در تحصیل خود تاخیر داشته‌اید و نتوانید آن‌ را به موقع تمام کنید.
 • به دلیل انقضای پاسپورت، مجوز کوتاه‌تری به شما داده شده است.

اگر به موقع برای تمدید درخواست دهید، می توانید در دانمارک بمانید و در حالی که SIRI درخواست تمدید شما را پردازش می کند، به تحصیل و کار خود ادامه دهید. شما باید حداقل چهار ماه قبل از انقضای مجوز تحصیل خود برای تمدید درخواست دهید. شرایط تمدید عبارتند از:

 • شما باید همچنان در برنامه آموزش عالی خود ثبت نام باشید.
 • شما باید یک دانشجو فعال باشید.
 • شما باید بتوانید از نظر مالی از خود حمایت کنید.

 

 

آیا فارغ‌التحصیلان اجازه جستجوی کار و اقامت در دانمارک را دارند؟

اگر یک برنامه آموزش عالی را در دانمارک با موفقیت کامل کنید، می‌توانید یک اجازه اقامت شش ماهه برای جستجوی کار دریافت کنید. دوره جستجوی کار به شما این امکان را می‌دهد که پس از تحصیل در دانمارک کار پیدا کنید. اگر در این مدت به شما کاری پیشنهاد شد، باید برای اقامت جدید و اجازه کار (work permit) اقدام کنید.

 

آیا دانشجویان پس از تحصیل در دانمارک می‌توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند؟

سوال بسیاری از متقاضیان این است که چگونه پس از ویزای تحصیلی دانمارک PR یا اقامت دائم بگیرند؟ شما نمی‌توانید بلافاصله پس از ویزای دانشجویی اجازه اقامت دائم دریافت کنید. برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت دائم (permanent residence permit) در دانمارک، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • شما باید بالای 18 سال سن داشته باشید.
 • شما باید هشت سال اقامت قانونی در دانمارک داشته باشید.
 • شما باید حداقل سه سال و شش ماه کار داشته باشید.
 • شما باید شرایط لازم برای اجازه اقامت فعلی خود را داشته باشید
 • شما نباید سابقه کیفری داشته باشید.
 • شما نباید بدهی معوقه داشته باشید.
 • شما نباید اشکال خاصی از مزایای اجتماعی را دریافت کرده باشید.
 • شما باید اظهارنامه اقامت و حمایت از خود را بپذیرید.
 • شما باید در حال حاضر شاغل باشید.
 • شما نباید علیه تثبیت هویت خود کار کرده باشید.
 • شما باید در آزمون زبان دانمارکی را قبول شوید.

توجه کنید که اگر تمام شرایط لازم برای اجازه اقامت دائم را ندارید، می‌توانید به جای آن برای تمدید مجوز اقامت فعلی خود اقدام کنید.

 

بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در دانمارک

سیستم رفاهی دانمارک به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد تا در طول تحصیل در دانمارک از مراقبت‌های پزشکی رایگان بهره‌مند شوند. دانشجویانی که بیش از سه ماه در این کشور اقامت دارند می‌توانند یک شماره تامین اجتماعی (شماره CPR) دریافت کنند. این شماره به آن‌ها حق استفاده از خدمات بهداشت ملی دانمارک و دریافت خدمات پزشکی رایگان در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها را می‌دهد. پس از دریافت کارت بیمه سلامت، یک پزشک عمومی برای شما تعیین می شود. هنگامی که تحصیلات خود را تمام کردید و می خواهید دانمارک را ترک کنید، باید کارت پزشکی را به مرکز خدمات شهروندی محلی برگردانید.

 

آیا در کنار ویزای تحصیلی دانمارک می‌توان برای ویزای همراه اقدام کرد؟

متقاضیان می‌خواهند بدانند که آیا خانواده‌شان می‌توانند با آن‌ها به دانمارک بیایند؟ عزیزان شما می توانند به صورت جداگانه برای اجازه اقامت به عنوان اعضای خانواده درخواست دهند، اما شما باید ثابت کنید که تمکن مالی کافی برای حمایت از آنها دارید (6243 کرون در ماه). این مجوزها معمولاً برای مدت زمانی مشابه مجوز دانشجویی شما معتبر هستند.

برای واجد شرایط بودن برای این مجوز، اعضای خانواده باید بتوانند رابطه خود را با شما با گواهی ازدواج یا تولد ثابت کنند. آنها همچنین باید در همان آدرس شما اقامت داشته باشند. برای اینکه به شما فرصت اقامت در دانمارک بدهد، اعضای خانواده همراه با مجوز معمولاً یک ماه قبل از شروع تحصیل شما اجازه ورود به کشور را دریافت می‌کنند.

آیا شرکت در مصاحبه ویزای دانشجویی دانمارک اجباری است؟
مصاحبه برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک اجباری است و بسته به مورد نیاز می‌تواند متفاوت باشد. پس از بررسی درخواست شما، کنسولگری در مورد مصاحبه تصمیم می گیرد.
اگر درخواست ویزای دانشجویی ریجکت شود می تواند دوباره اقدام کرد؟
در صورت رد شدن ویزای دانشجویی دانمارک، امکان درخواست مجدد برای ویزای دانشجویی وجود دارد. اگرچه تصمیم گیری در مورد درخواست همچنان به دلیل رد ویزا بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر ویزا به دلیل ناقص بودن مدارک ریجکت شده باشد، اما پس از درخواست مجدد، ویزا کامل شود، شانس ریجکت حداقل است. اگر علت سابقه کیفری باشد که باعث نپذیرفته شدن ویزا شده است، این احتمال وجود دارد که درخواست دوباره رد شود.
آیا تست پزشکی برای ویزای دانشجویی لازم است؟
برای دریافت ویزای دانشجویی دانمارک، انجام تست پزشکی الزامی است. شما باید قبل از سفر به دانمارک آزمایش را انجام دهید و مدارک مربوطه نیز باید به همراه بیمه پزشکی ارائه کنید.
چقدر طول می‌کشد درخواست ویزای تحصیلی بررسی شود؟
تقریبا 2 ماه یا 60 روز بررسی درخواست شما زمان خواهد برد.
مبلغ پوشش بیمه درمانی ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانمارک باید چقدر باشد؟
تقریبا به 3000 یورو پوشش درمانی لازم است.
تمکن مالی مورد نیاز ویزای دانشجویی کشور دانمارک چقدر است؟
برای حمایت مالی خود برای هر ماه اقامت باید 6397 کرون (DKK) نیاز دارید.
برای درخواست ویزای تحصیلی چقدر باید بپردازیم؟
شما باید مبلغ 1890 کرون (DKK) را بپردازید. یا به عبارتی دیگر باید ابتدا هزینه را پرداخت کنید تا درخواست شما پردازش شود. همچنین این هزینه قابل استرداد نیست.
آیا دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی اجازه اقامت و جستجوی کار دارند یا باید بلافاصله کشور را ترک کنند؟
پس از اتمام دوره آموزشی دانشجویان 6 ماه فرصت جستجوی کار خواهند داشت.

سخن پایانی

دانمارک کشوری است که در آموزش و پرورش در سراسر جهان شهرت بسیار خوبی دارد. این کشور دارای مناظر باورنکردنی و امکانات عمومی و رفاهی با کیفیت بالا است که آن را به مقصدی عالی برای دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانمارک تبدیل می کند. این کشور سازمان یافته، دوستانه و امن است. موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به دانمارک، شرایط تحصیل در دانمارک، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دانمارک، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی دانمارک و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید