لوگو صبا ویزا
اخذ اجازه کار در کانادا

ویزای کار کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ ویزای کار کانادا  به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

مجوز کار یک مدرک قانونی است که به یک تبعه خارجی اجازه می‌دهد تا در داخل کانادا مشغول به کار شود. هر سال، کانادا حدود نیم میلیون مجوز کار برای کارگران خارجی موقت در سراسر جهان صادر می‌کند.

کانادا مقصد اصلی بسیاری از اتباع خارجی است که به دنبال فرصت‌های شغلی هستند. کار در کانادا همچنین اولین قدم عالی برای کسانی است که به دنبال مهاجرت دائم به این کشور هستند. ما در این مقاله قصد داریم راجع به انواع ویزای کاری کانادا صحبت کنیم و هرآنچه را که در این زمینه لازم دارید را بیان کنیم. همچنین علاوه بر این مقاله، سازمان مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه ویزای کاری کانادا خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمایان در کانادا

به طور معمول، متقاضیان برای درخواست ویزای مجوز کار در کانادا باید یک پیشنهاد شغلی در دست داشته باشند. نکته مهم این است که افراد باید تنها پس از دریافت پیشنهاد شغلی و یا قرارداد کاری از یک کارفرمای کانادایی برای اخذ ویزای کار اقدام کنند. کارفرما نیز باید از موسسه اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا یک ارزیابی از بازار کار دریافت کند. این گواهی به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا کارگران ماهر خارجی را برای مشاغلی که شهروندان یا افراد مقیم کانادا نمی‌توانند انجام دهند، استخدام کنند. کشور کانادا سالانه برای اقصي نقاط جهان صدها هزار مجوز کاری برای استعدادهای جهانی صادر می‌کند. بر طبق اهداف مهاجرت به کانادا، تعریف کار بسیار گسترده است. كار به عنوان فعالیتی تعریف می‌شود که برای آن دستمزد پرداخت و یا پورسانت دریافت می‌شود. با داشتن ويزای كار به طور مستقیم با فعالیت‌های شهروندان کانادایی یا مقیم در بازار کار کانادا رقابت خواهید کرد.

در بیشتر موارد واجد شرایط بودن برای مجوز کار، پیشنهاد شغلی متقاضی باید یکی از موارد زیر باشد:

 1. پشتیبانی شده توسط ارزیابی تاثیر مثبت بر بازار کار (LMIA) یا
 2. معاف از نیاز به LMIA

توجه به این نکته ضروری است که استان کبک فرآیند خاص خود را برای تعیین اعتبار پیشنهاد استخدام دارد.

جزئیات مجوز یا ویزای کار کانادا

هر سال به بیش از سیصد هزار نفر، مجوز کار در کانادا داده می‌شود و این یک شانس بزرگ و فرصت عالی برای کارگران خارجی است که به دنبال یک زندگی بهتر هستند. اگر مجوز یا همان ویزای کار کانادا را داشته باشید، قادر خواهید بود تا زیر نظر کارفرمای خود کار کنید.

مهاجرت به کانادا

همچنین شما توانایی درخواست ویزای وابستگان را خواهید داشت تا ایشان را دعوت کنید و با آن‌ها تماس داشته باشید. شما به دلار درآمد کسب خواهید کرد و امکان سفر در سراسر کانادا را خواهید داشت و بعد از آن می‌توانید برای ویزای PR اقدام نمایید.

شرایط اخذ مجوز ویزای کار کانادا

برای این که بتوانید مجوز کار کانادا بگیرید، باید واجد شرایط باشید. قبل از ارسال درخواست باید اسنادی ارائه نمایید که تایید کننده پیشنهاد شغل باشد. دقت داشته باشید که این مدارک باید به زبان انگلیسی ارائه شوند. ویزای مجوز کار کانادا برای کارگران موقت، فارغ‌التحصیلان خارجی از دانشگاه‌های کشور کانادا، تاجران و سایر افرادی که نیاز به کار در کانادا دارند، ایده‌آل است. موارد زیر از شرایط عمومی مجوز ویزای کار کانادا است:

 • نشان دهید که پس از انقضای مجوز کار خود از کانادا نقل مکان خواهید کرد.
 • مدارکی داشته باشید که نشان می‌دهد در طول اقامت خود در این کشور، بودجه کافی برای حمایت از خود و خانواده‌تان را دارید.
 • سابقه هیچ گونه فعالیت مجرمانه نداشته باشید و گواهی پلیس را به عنوان مدرک ارائه دهید، همچنین نباید خطری برای امنیت کانادا داشته باشید.
 • باید از سلامت خوبی برخوردار باشید و در صورت نیاز، معاینات پزشکی انجام دهید.
 • کارفرمای شما که توسط دولت در لیست کارفرمایان واجد شرایط فهرست شده است، شرایط لازم را رعایت کرده باشد.
 • خدمات و کار پیشنهادی شما در رابطه با خدمات اسکورت، رقص وابسته به عشق شهوانی، استریپتیز یا ماساژهای وابسته به شهوت نباشد.
 • علاوه بر این‌ها، همیشه باید آماده ارائه هرگونه مدرکی به جز ویزای کار کانادا باشید که افسران برای واجد شرایط بودن ورود شما به کانادا را تایید کنند.

ملزومات و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار کانادا

 • پاسپورت معتبر با اعتبار بیش از شش ماه از تاریخ ورود به کانادا
 • دو عکس جدید در سایز عکس موجود در پاسپورت
 • گواهی صلاحیت تحصیلی
 • اثبات صلاحیت‌های حرفه‌ای مانند سابقه کار
 • مدرکی دال بر داشتن منابع مالی کافی برای پوشش هزینه‌های شما در طول اقامت در کانادا
 • معاینه پزشکی که لازم است از بیمارستان‌های ثبت شده انجام شود.
 • هزینه درخواست
 • همان طوری که در شرایط عمومی گفته شد، متقاضیان باید بتوانند مقامات مهاجرت را متقاعد کنند که پس از پایان کار به کشور خود باز خواهند گشت.
 • گواهی وضعیت در کانادا (در صورت وجود)
 • گواهی وضعیت اعضای خانواده (در صورت وجود)
 • ارزیابی تأثیر بازار کار (در صورت وجود)
 • پیشنهاد کتبی استخدام (در صورت وجود)
 • CV (رزومه‌ی شغلی)
 • گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 • گواهی پذیرش کبک (CAQ) (در صورت وجود)
 • اثبات اینکه شما شرایط شغلی را برآورده می‌کنید

انواع مجوز ویزای کار کانادا

در بیشتر موارد برای درخواست ویزای کار کانادا، پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای کانادایی لازم است. در شرایط محدود، مقررات مهاجرت کانادا مجوزهای کار آزاد را می‌دهد، کاری که که مختص به نظر کارفرمای خاصی نیست. مجوز کار همیشه ماهیت موقتی دارد، اما اغلب می‌تواند در کانادا تمدید شود. در ادامه پيرامون اینکه چگونه می‌توانید مجوز کار موقت کانادا را دنبال کنید، توضيحاتی آورده شده است.

دو نوع مجوز ویزای کار توسط مقامات کانادایی داده می‌شود. این دو مجوز شامل مجوز کار آزاد و مجوز کار ویژه کارفرما است. مجوز کار آزاد به شما این امکان را می‌دهد تا برای هر کارفرمایی کار کنید. این ویزا مختص به شغل خاص نیست، بنابراین متقاضیان نیازی به گواهی ارزیابی مورد تاثیر بازار کار (LMIA) یا نامه پیشنهاد از سوی کارفرمایی که هزینه آن را پرداخت کرده‌ است، ندارند.

اکثر مجوزهای کار کانادایی مختص کارفرما هستند، در غیر این صورت مجوزهای کار بسته نامیده می شوند و برای یک شغل خاص در کانادا اعطا می‌شوند. در نتیجه، یک کارگر خارجی فقط می‌تواند برای کارفرمای مشخص شده در ویزای کار کانادا، کار کند. به این ترتیب، اگر کارگر خارجی شغل دیگری پیدا کند و هنوز وضعیت اقامت دائم نداشته باشد، باید قبل از تغییر کارفرما یا موقعیت خود در کانادا، برای مجوز کار جدید درخواست دهد و مجوز دریافت نمايد.

مجوزهای کاری موقت زمان محدودی دارند و بیشتر برای خارجی‌هایی مفید است که مایل هستند در مدت زمان کمی به عنوان کارگر فعالیت کنند. کارگران خارجی برای کار و زندگی دائمی در اين كشور باید فرآیند اقامت دائم کانادا را انجام دهند.

 با این وجود، مجوز کار موقت ممکن است پله‌ای برای اقامت کانادا باشد. یک کارگر خارجی پس از ورود به کانادا با مجوز کار موقت، می‌تواند واجد شرایط اقامت دائم کانادا تحت کلاس تجربه کانادا  (CEC)  باشد كه از طریق گروه کارگران ماهر، یا از طریق یکی از برنامه‌های نامزد ايالتي داده می‌شود.

با مجوز کار آزاد می‌توانید برای هر کارفرمای مجازی در کانادا کار کنید. تنها استثنا مربوط به آن دسته از شرکت‌هایی است که الزامات نیروی کار را رعایت نمی‌کنند و یا درگیر کارهایی مانند خدمات اسکورت، ماساژهای شهوانی و یا رقص‌های عجیب و غریب هستند.

مجوز کار مربوط به کارفرما همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است، مجوزی است که به شما امکان این را می‌دهد تا برای یک کارفرمای خاص کار کنید. در حالی که مجوز کار مختص به کارفرما مربوط به یک کارفرمای مشخص است، مجوز کار آزاد می‌تواند با شرایط خاصی همراه باشد که درون آن قید می‌شود. این شرایط شامل نوع کار، مکان‌هایی که می‌توانید در آن کار کنید و مدت زمان کار است.

دارندگان ویزاهای زیر می‌توانند برای ویزای کار کانادا، مجوز كار آزاد يا باز درخواست دهند:

 • مجوز کار موقت برای همسران
 • مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی
 • مجوز اقامت موقت
 • مجوز برنامه جهانی جوانان
 • مجوز همسر براي برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک
 • مجوز کار باز منظم

شرایط مجوز کار آزاد

پروسه اخذ مجوز کار کانادا بسته به نوع مجوز کار که فرد درخواست می‌کند بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، اغلب اوقات به یک دانشجوی بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کند، مجوز کار پاره وقت به عنوان بخشی از مجوز مجوز تحصیل آن‌ها صادر می‌شود.

 • مدرکی دال بر منابع مالی که می‌تواند از اقامت شما و خانواده‌تان در اين كشور طي مدت اعتبار مجوز کار حمایت کند.
 • مدرکی که نشان دهد شما سابقه کیفری ندارید.
 • در کمال صحت و سلامت به سر می‌برید.
 • تمایل به رعایت شرایط مجوز کار شما حتی اگر مجوز کار محدود به شما داده شود.
 • شرایط واجد شرایط بودن مانند مهارت‌های زبانی، داده‌های بیومتریک و بیمه داشته باشید.
 • ثابت کنند که پس از انقضای مجوز کار، کشور را ترک می‌کنند.

مرحله 1: در صورت لزوم كارفرما برای گواهی ارزیابی مورد تاثیر بازار کار و ویزای کار کانادا درخواست می‌دهد.

دولت کانادا دو دسته مجوز کار دارد. مجوز کار یا نیاز به آزمون بازار کار دارد و یا از الزام آن معاف است. در برخی موارد، آزمون بازار کار برای نشان دادن اینکه صدور مجوز کار برای یک تبعه خارجی تأثیر منفی بر اشتغال و دستمزد کارگران کانادايي نخواهد داشت، الزامی است.

مرحله 2: کارفرما پیشنهاد کار موقت و ویزای کار کانادا را تمدید می‌کند.

هنگامی که یک LMIA مثبت یا خنثی اعطا شد، کارفرمای کانادایی باید یک کپی از نامه تایید LMIA را همراه با نامه پیشنهادی شغلی دقیق به کارگر خارجی ارائه دهد. زيرا او برای درخواست مجوز کار به این اسناد نیاز دارد.

مرحله 3: کارگر خارجی مجوز کار يا ویزای کار کانادا درخواست می‌دهد.

با تأیید نامه  LMIA، نامه پیشنهاد شغلی و در صورت نياز  CAQ، کارگر خارجی می‌تواند درخواستی برای مجوز کار موقت کانادا به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال نمايد. با توجه به کشور تابعیت، کارگر خارجی ممکن است نیازي به دریافت ویزای اقامت موقت  سفر به کانادا (TRV) داشته باشد. بنابراین باید درخواست مجوز کار موقت را در یک دفتر ویزای کانادا در خارج از کشور ارسال نمايد.

مرحله 4: مجوز کار يا ویزای کار کانادا صادر می‌شود.

ویزای-کار-به-کانادا

مجوز کار موقت کانادا، در نقطه ورود توسط یک افسر آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) در زمان ورود کارگر خارجی به کانادا صادر می‌گردد. مجوز کار موقت ممکن است برای یک دوره زمانی چند روزه تا چند سال صادر شود.

هزینه مجوز کار کانادا

هزینه پردازش برای مجوز کار بسته 155 دلار کانادا برای هر نفر و در مجوز کار آزاد 255 دلار برای هر نفر خواهد بود. اگر مجوز کار را بازیابی می‌کنید یا به عنوان گروهی از هنرمندان نمایش درخواست می‌دهید، هزینه‌های اضافی اعمال می‌شود.

برنامه های مهاجرتی ویزای کار IMP کانادا

انواع مجوزهای کار کانادا

گزینه‌های مختلفی برای دریافت مجوز کار کانادا وجود دارد. برخی از مجوزهای کار مستلزم پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای کانادایی هستند، برخی نیاز به ارائه یک ارزیابی تاثیر بر بازار کار (LMIA)توسط کارفرما دارند، در حالی که برخی دیگر مستلزم این هستند که فرد به نوعی ارتباط با کانادا داشته باشد (تحصیلات قبلی، حمایت از همسر و …). لطفاً برای تعیین مجوز کاری که مناسب‌ترین سازگاری را با شما دارد به دسته‌های زیر مراجعه کنید:

نیاز به ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA)

 • برنامه کارگران خارجی موقت (TFWP)
 • LMIA تسهیل شده (کبک)
 • جریان استعدادهای جهانی

LMIA-معاف است اما نیاز به پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری دارد

 • برنامه تحرک بین‌المللی (IMP)
 • مجوزهای کار نفتا
 • مجوزهای کار CETA
 • نقل و انتقالات درون شرکتی

مجوزهای کاری باز (بدون پیشنهاد شغلی یا LMIA مورد نیاز)

 • مجوزهای کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)
 • اسپانسرینگ همسر از داخل کانادا
 • تجربه بین‌المللی کانادا (IEC ویزای تعطیلات کاری)
 • مجوز کار باز پل زدن (BOWP)
 • همسر همراه دانشجو یا کارگر بین‌المللی

نکته مهاجرت: ساکنان دائم کانادا برای کار در کانادا نیازی به مجوز کار ندارند. وضعیت اقامت دائم به فرد این حق قانونی را می‌دهد که در هر نقطه از کشور زندگی و کار کند.

آشنايي با آزمون بازار کار کانادا  (LMIA)

آزمون بازار کار کانادا، ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) نامیده می‌شود. اداره دولت فدرال که بر فرآیند LMIA  نظارت دارد، موسسه اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) نامیده می‌شود. زمانی یک  LMIA  مثبت یا خنثی توسط ESDC صادر می‌شود که اطمینان حاصل شود هیچ شهروند کانادایی یا مقیم دائمی برای انجام کار وجود ندارد. زماني LMIA منفی صادر می‌شود که معتقد باشد کارگران خانگی برای انجام کار در دسترس هستند و استخدام یک تبعه خارجی به کارگران داخلي کانادا آسیب می‌رساند.

به طور معمول، کارفرمایان کانادايي که مایل به استخدام یک شهروند خارجی هستند، ملزم به دریافت LMIA  مثبت یا خنثی از ESDC هستند. پس از اعطای این اجازه، اتباع خارجی می‌توانند برای دریافت مجوز کار خود به اداره فدرال مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه نمايند و پس از دریافت ویزای کار کانادا، می‌توانند روند كار را ادامه دهند. به کانادا بروند تا برای کارفرما كار کنند.

دقت داشته باشيد كه اگر کارفرمای کانادایی برای موقعیتی در ايالت کبک استخدام كند، کارگر خارجی برای کار موقت در کبک باید گواهی‌نامه پذیرش کبک (CAQ) را نيز دریافت کند. درخواست CAQ باید همزمان با ارائه LMIA به موسسه اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا به، وزارت مهاجرت فرانسه و ادغام کبک (MIFI) ارسال شود ESDC  و MIFI یک فرآیند کارآمد LMIA را برای پر کردن موقعیت‌های منتخب در کبک، بدون نیاز به تلاش‌های استخدام در اختیار کارفرمایان قرار داده‌اند.

مشاغل بدون نياز به ويزای كار

شايد كنجكاو باشيد كه چه زمانی به  LMIA  نیازی نخواهد بود. در تعداد محدودی از شرایط، کارگران خارجی ممکن است بدون نیاز به LMIA مجوز کار دریافت کنند. این مجوزها، مجوزهای کار معاف از LMIA نامیده می‌شوند. موافقت‌نامه‌های بین المللی، مانند توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، موافقت‌نامه جامع اقتصادی و تجاری (CETA)  یا توافقنامه جامع و پیشرو برای مشارکت ترانس پاسیفیک (CPTPP) از اين جمله هستند. مشاغل خاصی هستند که نیازی به ویزای کار کانادا ندارند، لیست آن‌ها را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد

 • ورزشکار یا مربی
 • بررسی کننده سوانح یا حوادث هوایی
 • بازدید کننده تجاری
 • بازرس هواپیمایی کشوری
 • روحانیت
 • برگزار کننده همایش
 • خدمه
 • کارگر کوتاه مدت با مهارت بالا
 • پژوهشگر يك دوره کوتاه
 • دانشجویی که خارج از دانشگاه کار می‌کنند
 • دانشجویی که در محوطه دانشگاه کار می‌کند
 • پرسنل نظامی
 • گزارشگر خبر یا گروه فیلم و رسانه
 • تهیه کننده یا شخصي که در زمينه تبلیغات کار می‌کند
 • هنرمند و مجری
 • ارائه دهنده خدمات اضطراری
 • ممتحن و ارزیاب
 • کارشناس شاهد یا بازپرس
 • عضو نماینده خارجی
 • افسر یا نماینده دولت خارجی
 • دانشجوی بهداشت و درمان
 • قاضی، داور یا مقام مشابه
 • سخنران عمومی

اين مشاغل به نحوی منافع کانادا را برآورده می‌سازند و مزایای قابل توجه اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی برای کانادایی‌ها دارند.

در نتیجه توافق‌های متقابل بين کانادا، ايالات و سرزمین‌های آن با سایر کشورها برنامه‌هایي مانند تبادل جوانان و معلمان وارد شده‌اند. به عنوان مثال، به دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند برای برآورده کردن شرایط آکادمیک ویزای کار کانادا داده می‌شود.

به همسر همراه شرکای حقوق عمومی دارای مجوز کار خاص و يا دارندگان مجوز تحصیلی مقیم کانادا برای کار در کانادا مجوز داده مي‌شود، همچنين به کارهای خیریه یا مذهبی مجوز داده می‌شود. افراد خاصی در کانادا به دلایلی غیر از موارد ذکر شده در بالا مثل درخواست پناهندگی، نیاز دارند. برخی از متقاضیان اقامت دائم در کانادا مانند کارگران مهاجر و وابستگان ايشان كه دارای مجوزهای کاری خاص کارفرما هستند، ممكن است در معرض سوء استفاده قرار بگيرند.

مجوز کار معتبر برای ورود

براي برخی از مشاغل، قبل از ورود متقاضي به كانادا بايد به مجوز معتبر كاری داشت. دو مورد از این مشاغل، پرستاری و کشاورزی است. مراقبانی که از سالمندان و کودکان ناتوان مراقبت می‌کنند و کارگران کشاورزی باید قبل از شروع به کار در کانادا، ویزای کار کانادا را داشته باشند.

ویزای کاری کانادا

شرایط درخواست مجوز کار از داخل کانادا

برای درخواست مجوز کار در داخل اين كشور، باید شرایط خاصی را داشته باشید. این شرايط شامل موارد زير است:

 • داشتن گواهی تحصیلی معتبر
 • همسر یا شریک زندگی مشترک یا والدینی كه دارای مجوز تحصیل یا کار هستند.
 • فارغ التحصیل بودن در برنامه‌ يا دوره‌ای در یکی از دانشگاه‌های کانادا
 • اجازه اقامت موقت كه شش ماه اعتبار دارد
 • درخواست روابط عمومی از داخل کانادا ایجاد کرده‌اید و منتظر پاسخ هستید.
 • ادعای حمایت از پناهندگان را مطرح کرده و یا قصد دارید آن را مطرح کنید
 • توسط IRCC به عنوان پناهنده شناخته شده‌اید.
 • یک معامله‌گر، سرمایه‌گذار هستيد و يا تحت انتقال درون شرکتی یا NAFTA حرفه‌ای هستید.

  فعال‌سازی مجوز کار کانادا از داخل کانادا

  اگر درخواست شما پس از درخواست مجوز کار از داخل کانادا تایید شود، نامه تاییدیه‌ای از IRCC دریافت خواهید کرد. در صورتی که به صورت آنلاین درخواست داده باشید، نامه تاییدیه در حساب شما ظاهر می‌شود. اگر درخواستی کاغذی ارسال کرده باشید، نامه به آدرس پستی شما می‌رسد. پس از دریافت تاییدیه، مجوز کار فیزیکی شما از طریق پست به دست شما خواهد رسید. مجوز قبلاً فعال شده است و می‌توانید از آن برای کار در کانادا استفاده کنید.

  فعال‌سازی مجوز کار کانادا از خارج از کانادا

  اگر درخواست شما پس از درخواست از خارج از کانادا تایید شود، نامه‌ای حاوی دستورالعمل نحوه دریافت مجوز کار فیزیکی در بندر ورودی کانادا (POE) دریافت خواهید کرد. در صورتی که به صورت آنلاین درخواست داده باشید، نامه دستورالعمل در حساب آنلاین شما ظاهر می‌شود. اگر کاغذی درخواست دادید، نامه را به آدرس پستی خود دریافت خواهید کرد.

  فعال‌سازی مجوز کار پس از درخواست از بندر ورودی

  برخی از متقاضیان ممکن است واجد شرایط درخواست مجوز کار در بندر ورودی به کانادا باشند. اگر برای مجوز کار در مرز درخواست می‌کنید، باید مدارکی را به همراه داشته باشید که واجد شرایط بودن شما را تایید می‌کند. در صورت تایید، افسر می‌تواند مجوز کار را بلافاصله در مرز چاپ کند. این مجوز کار می‌تواند بلافاصله استفاده شود.

  مجوز کار حضوری در کانادا

  مجوز کار فیزیکی محدودیت‌های خاص مرتبط با مجوز شما را مشخص می‌کند. این محدودیت‌ها عمدتاً بر اساس نوع مجوز کاری که شما واجد شرایط آن هستید تعیین می‌شود. شرایط ممکن است شامل نوع کاری باشد که می‌توانید در آن شرکت کنید، همچنین می‌تواند به محل کار شما، کارفرمای شما و مدت زمانی می‌توانید در کانادا کار کنید، مربوط باشد. همه‌ی دارندگان مجوز کار از کار در مشاغلی که دلیلی برای مشکوک شدن به خطر استثمار جنسی برخی از کارگران است ممنوع هستند.

ویزای کار وابستگان

دولت کانادا به اعضای خانواده كسی كه مجوز کار دارد، تحت ويزای وابستگان اجازه مهاجرت می‌دهد. بنابراين افراد تحت تکفل شما با ویزای کار کاناداي شما می‌توانند به اين كشور بيايند. در صورت دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی و داشتن مجوز کار آزاد، امكان دارد اين حق را داشته باشید که همسر و فرزندانتان در کانادا به شما ملحق شوند.

فرزندان شما واجد شرایط حضور در موسسات آموزشی کانادا هستند، بدون اين كه نیازی به دریافت مجوز تحصیل جداگانه باشد. همچنین همسرتان می‌تواند برای مجوز کار آزاد درخواست دهد تا بتواند در کانادا کار کند. بعضي اعضای خانواده مانند همسر یا فرزندان می‌توانند با درخواست ویزای وابستگان اقامت بگيرند ولي والدین، پدربزرگ و مادربزرگ باید توسط ساکنان دايمی یا شهروندان کانادایی حمایت شوند. حامیان مالی باید قول دهند تا از اعضای خانواده یا خویشاوندان به مدت 3 تا 10 سال حمایت کنند و اطمینان حاصل شود که آن‌ها به خوبی در کانادا مستقر هستند.

اعضای واجد شرایط مجوز کار وابستگان

 • همسر یا شرکای عادی بالای شانزده سال
 • پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ
 • کودکان وابسته و فرزند خوانده
 • کودکان زیر هجده سالي که می‌خواهید آن‌ها را به فرزندی قبول کنید.
 • خواهر، برادر، برادرزاده، خواهرزاده، فرزندان زیر هجده سال یتیم و مجرد
 • سایر بستگانی که در داخل یا خارج از کانادا اقامت دارند.

فرزندان و كودكان بايد يكی از شرايط زير را داشته باشند:

 • فرزندان کمتر از 22 سال سن داشته و مجرد یا بدون شریک زندگی مشترک باشند.
 • کودکانی که قبل از رسیدن به سن 22 سالگی به همسر یا شریک زندگی مشترک تبدیل شده‌اند و به کمک مالی والدین بسیار وابسته هستند
 • کودکانی که تا سن 22 سالگی به دلیل نقص جسمانی خاص، از نظر مالی به والدین وابسته هستند.

الزامات درخواست ویزای وابستگان

برای حمایت مالی از اعضای خانواده خود و اخذ ویزای وابستگان در کانادا، باید موارد زیر را وارد کنید:

 • باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد شما در یک سال گذشته از نظر مالی و گردش حساب در شرایط خوبی بوده‌اید و می‌توانید از این نظر خانواده خود را تحت پوشش قرار دهید.
 • اگر حامی ویزای وابستگی کانادا برای فرزند خود هستید، او باید کمتر از 22 سال سن داشته باشد. باید بتوانید نشان دهید که از نظر مالی به شما متکی هستند.
 • اگر فرزند شما به دلایلی چه از نظر جسمی یا روحی، نتواند پول خودش را به دست آورد، می‌توانید پس از ارائه مدارک کافی از او حمایت کنید.
 • کودک باید به شكل بیولوژیکی یا فرزندخواندگی متعلق به شما باشد. برای اثبات رابطه باید شناسنامه یا گواهی فرزندخواندگی ارائه دهید.
 • کودک باید از نظر پزشکی و کیفری بررسی شود. در صورت وجود سابقه کیفری یا وضعیت پزشکی که به احتمال مسری و همه‌گیر است، از ورود او به کشور جلوگیری می‌شود.

مدارک مورد نیاز وابستگان

 • گذرنامه و تاریخچه سفر
 • اسناد قبلی که نشان‌دهنده سوابق کاری باشد
 • مدارک همسر يا شریک زندگی از جمله گواهی ازدواج و يا مدارک دیگر برای اثبات رابطه
 • درخواست تکمیل شده و هزینه‌های کنسولگری

  چگونه در کانادا کار پیدا کنیم

  شروع جستجوی کار در کانادا ممکن است دلهره آور باشد. خوشبختانه، منابع زیادی برای کسانی که به دنبال یک پیشنهاد شغلی رسمی از یک کارفرمای کانادایی هستند، وجود دارد. قبل از ارسال هر گونه درخواست، حتماً برای تهیه رزومه خود وقت بگذارید و حضور خود را در رسانه های اجتماعی تنظیم کنید!

  برخی از موقعیت‌های شغلی در کانادا ممکن است نیاز به دانستن کد طبقه بندی مشاغل ملی (NOC Code) داشته باشد. این کد برای طبقه بندی انواع مشاغل بر اساس استانداردهای کانادا استفاده می‌شود.

  مزایای کار در کانادا

  کار در کانادا مزایای زیادی دارد. قوانین کار کانادا تضمین می‌کند که محل کار دارای درجه بالایی از ایمنی است و همه کارفرمایان از قوانین و مقررات خاصی پیروی می‌کنند تا از رفاه کارکنان خود اطمینان حاصل کنند. همچنین، دستمزدهای کانادایی رقابتی هستند و طبق قانون، اتباع خارجی باید دستمزدی معادل با همتایان کانادایی خود ارائه دهند.

  در نهایت، برخی از مجوزهای کار کانادا به همسر و فرزندان کارگران این امکان را می‌دهد که آن‌ها را به کانادا همراهی کنند. یکی دیگر از مزایای قابل توجه برای کسانی که علاقه مند به مهاجرت دائم به کانادا هستند این است که با کسب تجربه کاری در کانادا، یک شهروند خارجی می‌تواند واجد شرایط بودن خود را برای تعدادی از برنامه‌های اقامت دائم کانادا افزایش دهد. برنامه‌های زیر در درجات مختلف برای تجربه کاری کانادا ارزش اعطا می‌کنند:

  • اکسپرس اینتری
  • کلاس تجربه کانادایی (CEC)
  • نیروی ماهر فدرال (FSW)
  • مشاغل ماهر فدرال (FST)
  • برنامه‌های نامزد استانی (PNP)
  • برنامه‌های مهاجرت کبک
  • برنامه آزمایشی مهاجرت اقیانوس اطلس

مشورت و كمك برای دريافت ویزای کار

شايد بپرسيد كه چرا بايد به دنبال کمک حرفه‌ای و اطلاعات وسیع برای ویزای کار کانادا باشيد. اغلب فرصت‌های شغلی و کسب و کارهای تجاري حساس به زمان هستند و به همین دلیل داشتن یک نماینده قانونی در کانادا مفيد است. نماينده كارآزموده می‌تواند با تخصص در زمینه مجوزهای کاری، کارآمدترین راه برای ادامه کار را به شما ارائه دهد.

 برای مجوزهای کار، در مواردی که درخواست به درستی آماده نشده باشد، خطر رد شدن وجود دارد. استانداردهای اين مجوز بسیار بالا است. مدارک و فرآیندهای مربوط به کسب موفقیت آمیز مجوز کار نيز پیچیده هستند و معمولا به تخصص قانونی نیاز دارند.

به علاوه، اگر قبلا ویزای کار دریافت کرده باشید، تضمینی برای تمدید ویزای کار وجود ندارد. نمایندگی قانونی، كمك می‌كند تا پرونده شما برای اطمینان از تمدید ویزای کار کانادا بهتر از خودتان به جريان بيفتد. توصیه می‌شود تا برای مشاوره در مورد خاص خود از نماينده متخصص مهاجرت حرفه‌ای کمک بگیرید.

 بسیاری از دفاتر قانونی مهاجرت حرفه‌ای بدون نیاز به مصاحبه یا مشاوره حضوری به افراد در سراسر جهان خدمات‌رسانی می‌كنند. این آژانس‌ها از ابزارهای آنلاین مانند چت تصویری، تماس‌های تلفنی و ایمیل استفاده می‌کنند تا با کسانی که به دنبال کمک براي اخذ ويزای كار هستند، كمك نمايند.

 

سوالات متداول ویزای کاری کانادا

شماره مجوز کار من چیست؟
می‌توانید شماره مجوز کار خود را در گوشه سمت راست بالای مجوز خود بیابید و با حرف U شروع می‌شود.
آیا می‌توانم بدون مجوز کار در کانادا کار کنم؟
اتباع خارجی برای کار در کانادا باید مجوز کار دریافت کنند.
آیا می‌توانم مجوز کار کانادا را بدون پیشنهاد شغلی دریافت کنم؟
اتباع خارجی علاقه مند به کار در کانادا معمولاً برای درخواست مجوز کار به یک پیشنهاد شغلی کتبی از یک کارفرمای کانادایی نیاز دارند. با این حال، شرایطی وجود دارد که به کارگران خارجی اجازه می‌دهد برای مجوز کار آزاد بدون پیشنهاد شغلی درخواست دهند، که به آن‌ها اجازه می‌دهد در هر نقطه از کانادا، برای هر کارفرمایی کار کنند.
آیا مجوز کار کانادا محدودیت سنی دارد؟
کارگران خارجی برای دریافت مجوز کار کانادا باید حداقل 18 سال داشته باشند. هیچ حداکثر سنی برای متقاضیان اجازه کار وجود ندارد مگر اینکه تحت برنامه تجربه بین‌المللی کانادا (IEC) درخواست دهند.
آیا می‌توانم در زمانی که مجوز کار دارم برای بیمه درمانی کانادا درخواست بدهم؟
مراقبت‌های بهداشتی در کانادا توسط هر استان و منطقه‌ای اداره می‌شود که برنامه بیمه خود را اجرا می‌کند. برخی از استان‌ها به دارندگان مجوز کار اجازه می‌دهند برای پوشش بیمه درمانی استانی درخواست دهند. اکثر استان‌ها قبل از واجد شرایط شدن برای بیمه درمانی، ساکنین را ملزم می‌کنند که برای چند روز معینی حضور فیزیکی داشته باشند.
آیا برای ورود به کانادا به مجوز کار کانادایی نیاز دارم؟
اگر به خارج از کانادا سفر می‌کنید، برای ورود مجدد به مجوز کار علاوه بر یک سند مسافرتی معتبر نیاز خواهید داشت. مجوز کار به شما اجازه می‌دهد در کانادا کار کنید، اما به تنهایی اجازه سفر به کانادا را نمی‌دهد. برای آمدن به کانادا، علاوه بر پاسپورت معتبر، به ویزای اقامت موقت یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) نیاز دارید.
اعتبار مجوز کار کانادا
مجوزهای کار کانادا معمولاً برای یک دوره 1 تا 2 ساله معتبر است. افسر ویزا معمولاً مجوز کار را بیش از اعتبار پاسپورت متقاضی یا بیش از اعتبار ذکر شده در ارزیابی تأثیر بازار کار متقاضی (LMIA) صادر نمی‌کند. همچنین مجوز کار برای مدتی بیشتر از زمانی که تبعه خارجی برای اقامت در کانادا درخواست کرده یا بیشتر از مدتی که برای پیشنهاد شغلی لازم است، صادر نخواهد شد. بسته به برنامه‌ای که متقاضی تحت آن درخواست می‌دهد، مدت مجوز کار نیز ممکن است کوتاهتر باشد.
زمان جواب ویزای کاری کانادا
زمان رسیدگی به درخواست مجوز کار به نوع مجوز کار و کشور محل اقامت متقاضی در زمان درخواست بستگی دارد. زمان پردازش از چند هفته تا چند ماه متغیر است.
دلایل رد ویزای کاری کانادا
دریافت ریجکتی ویزای کاری کانادا می‌تواند ویرانگر باشد. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث ریجکت شدن مجوز کار شود. اگر مشخص نیست که چرا درخواست شما رد شده است، درخواست یادداشت‌های GCMS ممکن است به دریافت ایده‌ی بهتر کمک کند و در صورت تصمیم به درخواست مجدد، می‌تواند به رفع نگرانی‌های افسر کمک کند. در اینجا چند دلیل متداول برای رد مجوز کار آمده است: افسر متقاعد نشده بود که شما می‌توانید کار مورد نظر خود را به خوبی انجام دهید. افسر متقاعد نشده بود که شما در پایان اقامت مجاز خود در کانادا به کشور خود باز خواهید گشت. شما معیارهای مجوز کاری که برای آن درخواست کرده‌اید را ندارید.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا راجع به انواع ویزای کاری کانادا و مجوز کار در کانادا و نحوه‌ی اخذ آن صحبت کنیم. اما طبیعتا، برای کار در کانادا، به جزئیات و اطلاعات بیشتری نیاز دارید. شما با تماس با موسسه مهاجرتی صبا ویزا و مشاوره‌ی رایگان با تیم متخصص و حرفه‌ای ما که سال‌ها در زمینه‌ی مهاجرت به کانادا فعالیت داشته‌اند، می‌توانید به تمام اطلاعات موردنیازتان دست پیدا کنید و با توجه به شرایط خود، ویزای کاری متناسب را پیدا کنید.

خدمات زير توسط متخصصين ما ارائه می‌شود:

 • پشتیبانی کامل درخواست ویزا
 • کمک در جمع‌آوری اسناد پشتیبانی
 • آماده سازی مصاحبه ویزا در صورت لزوم
 • به روز رسانی و پیگیری با کنسولگری
 • کمک براي جستجوی کار در صورت نیاز

 

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 4 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. M Asal
  6 آذر 1401
  پاسخ

  ویزای کار میخام

  • درود بر شما
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

 2. امیر رسول نژاد
  22 فروردین 1402
  پاسخ

  سلام خسته نباشید وقت به خیر.

  ببخید من خیلی در مورد مهاجرت به کانادا تحقیق کردم اما دو تا سوال رو تقریبا جوابشون رو پیدا نکردم ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1_ اگه از طریق کار به کانادا مهاجرت کنیم باید حتما به ایران برگردیم بعد اتمام زمان یا میتونیم درخواست پناهندگی بدیم
  و برای همیشه اونجا بمونیم؟؟؟

  2_ تا جایی که خوندم باید باید حتما مدرکی به کانادا اراِیه بدیم که تضمین بشه برای بازگشت ما به ایران درسته این؟

  • سلام، وقت بخیر
   لطفا شماره تماس خود را برای ما ارسال بفرمایید تا مشاوران مجموعه با شما تماس بگیرند یا از طریق شماره 58416-021 با ما در ارتباط باشید.

 3. Godarz aghaei
  27 تیر 1402
  پاسخ

  سلام.شرایط که واسا کاری در توضیحاتتون داده شده و واقعا عالی .و ارزوی هر کی هستش در مشاغل شغلیشو در کشورهای خارجی در پیش ب.یره .من سالهاست در سفرهای خارجی در کشورهای مختلف سفر کردم.با کسانی که از ایران جهت کار به کشورهای همجوار سفر کردن و اکنون مشغول میباشند خیلی خیلی راضی بودن…خدایش به هر کی در انور ابها و مرزهای همجوار جهت کار مهاجرت کردن .بسیار بسیار راضی میباشند

 4. aghareza
  7 مرداد 1402
  پاسخ

  راهنمایی جهت ویزا کار در کانادا

  • سلام، وقت بخیر
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

 5. somaye
  19 شهریور 1402
  پاسخ

  سلام چطور ویزای کاری در کانادا رد میشود ؟

برای مشاوره رایگان کلیک کنید