لوگو صبا ویزا
تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه و جزئیات بیشتری از ثبت نام آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

در سال‌های اخیر، دانشگاه‌های و کالج‌های فرانسه، تحصیل در فرانسه را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد فراهم کرده‌اند. باتوجه به اینکه فرانسه تاریخ غنی‌ای که فرانسه در علم، ادبیات، هنر، معماری و فرهنگ به یادگار دارد، تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه برای دانشجویان بسیار هیجان‌انگیز است. علاوه بر این، دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه سطح آموزشی بسیار بالایی داشته و از این رو فرانسه یکی از مقاصد ممتاز در سطح جهان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است.

طول مدت برنامه‌های کارشناسی ارشد در فرانسه دو سال است که به دو بخش جداگانه M1 و M2 تقسیم می‌شود. در این مقاله ما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه را به‌طور کامل و مفصل بررسی خواهیم کرد. درصورتی که ابهامی در ذهن داشتید، با تیم مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی صباویزا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید. مؤسسه مهاجرتی صباویزا با داشتن سال‌ها سابقه درخشان در زمینه مهاجرت، افراد زیادی را با صرف کمترین هزینه و زمان در مسیر مهاجرت یاری کرده است. 

اگر به دنبال دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود در دانشگاه‌های فرانسه هستید یا می‌خواهید در مورد سیستم آموزشی فرانسه بیشتر بدانید این مقاله مخصوص شماست. از سه مقطع تحصیلی دانشگاهی، بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی برای کارشناسی ارشد در فرانسه تحصیل می‌کنند. اگر به تازگی تحصیلات لیسانس خود را به پایان رسانده‌اید یا در شرف تکمیل آن هستید، در اینجا ما در مورد یکی از مقرون به صرفه‌ترین و در عین حال معتبرترین تحصیلات کارشناسی ارشد صحبت می‌کنیم که می‌توانید آن را در اروپا دریافت کنید. تحصیل در فرانسه یک فرصت و تجربه لذت‌بخش خواهد بود.

 تا پایان این مقاله در مورد هر چیزی که برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه، مدت زمان، هزینه و نحوه دریافت مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه نیاز است، اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

فهرست عناوین

سطوح کارشناسی ارشد در سیستم آموزشی فرانسه

اکثر برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد در سیستم آموزش عالی فرانسه دو سال به‌طول می‌انجامد. سال اول این مقطع با عنوان Master 1 (یا  M1) و سال دوم به عنوان Master 2 (یا M2) نام‌گذاری شده است. علاوه بر این، یک سطح دیگر از مدرک کارشناسی ارشد با عنوان کارشناسی ارشد پیشرفته و یا کارشناسی ارشد تخصصی (Mastère Spécialisé) در سیستم آموزشی فرانسه وجود دارد. این سطح از مقطع کارشناسی ارشد ویژه آن دسته از دانشجویانی است که پیش از این مقطع کارشناسی ارشد خود را گذرانده‌اند ولی نیاز به کسب تخصص بیشتری دارند.

مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه

در فرانسه مدرک کارشناسی ارشد به عنوان یک درجه نیز محسوب می‌شود. این مدرک در فرانسه مانند کشورهای دیگر بین مدرک لیسانس و دکترا قرار دارد و به این دلیل در فرانسه به وجود آمد که ساختاری مشترک با بقیه کشورها داشته باشد. دریافت مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه از 2 تا 6 سال طول می‌کشد و این زمان به رشته، نحوه گذراندن درس و دانشگاه شما بستگی دارد.

نحوه اخذ مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه

مدرک کارشناسی ارشد توسط دانشگاه فرانسوی منتخب شما پس از گذراندن Diplôme National de Master (DNM) یا دوره تحصیلات تکمیلی مشابه که معمولاً پس از پنج سال تحصیل از لیسانس اعطا می شود. مؤسسات آموزش عالی، به عنوان مثال مدارس تخصصی هنر، معماری و بازرگانی، حق دارند برای برخی از مدارک تحصیلی خود، برای برنامه هایی که از 2 تا 6 سال طول می کشد، نمره کارشناسی ارشد را ارائه دهند.

در نتیجه، شما نمی توانید مدرک کارشناسی ارشد بگیرید مگر اینکه حداقل شرایط تحصیلی را که در اعلامیه بولونیا برای کارشناسی ارشد توافق شده است، برآورده کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

بهترین رشته ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

دانشگاه‌ها و کالج‌های هر کشور در برخی از رشته‌ها سرآمدتر از بقیه‌ رشته‌ها باشند. در ادامه به بررسی برخی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در  مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه می‌پردازیم.

 1. کارشناسی ارشد گردشگری و هتلداری

فرانسه سالیانه پذیرای عده زیادی گردشگر بین‌المللی است از این رو عنوان پربازدیدترین کشور جهان را گرفته است. فرانسه با داشتن تاریخ غنی و بناهای نمادین، محیطی بسیار مناسب برای تحصیل در رشته گردشگری و هتلداری محسوب می‌شود. در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت و هتلداری، دانشجویان بین‌المللی مهارت‌های موردنیاز در صنعت گردشگری را فرامی‌گیرند. پس اگر می‌خواهید در این رشته به اوج خود برسید، فرانسه می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

 • کارشناسی ارشد تجارت بین‌المللی

با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تجارت بین‌المللی در فرانسه دانشجویان می‌توانند بازارهای جهانی را به‌خوبی درک کرده و شیوه‌های نوین و مؤثر تجارت‌بین‌المللی را فراگیرند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد رشته تجارت بین‌المللی در فرانسه می‌توانند در حوزه بازاریابی بین‌المللی، تجارت و مدیریت استراتژیک عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده و از این رو فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را در شرکت‌های بین‌المللی برای خود رقم بزنند.

 • کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات

یکی دیگر از رشته‌های بسیار مهم که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه بسیار موردتوجه است رشته فناوری اطلاعات است. دانشگاه‌های مختلفی در فرانسه برنامه‌های کارشناسی ارشد در رشته فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهند. با پیشرفت‌های سریعی که در حوزه فناوری اطلاعات در فرانسه اتفاق می‌افتد، این کشور به یکی از بهترین گزینه‌ها در این رشته تبدیل شده است.

 • کارشناسی ارشد مدیریت برندهای لوکس

دانشجویانی که به فعالیت در زمینه مد و تجملات علاقمند هستند، می‌توانند با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت برندهای لوکس در فرانسه به رؤیای خود دست یابند زیرا فرانسه مهد خانه‌های مد و برندهای مجلل است. پس، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته می‌تواند یک تجربه آموزشی منحصربفرد باشد و شما را به مهارت‌های مختلفی در این زمینه از استراتژی برندهای لوکس گرفته تا فعالیت در دنیای انحصاری خرده‌فروشی برندهای لوکس مجهز کند. با تحصیل در این رشته در دنیای هنر مدیریت و ارتقای برندهای معتبر غرق خواهید شد.

 • کارشناسی ارشد مدیریت

یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت است. تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه در ارائه رشته مدیریت و بازرگانی در سطح جهانی سرآمد هستند. برنامه‌های کارشناسی ارشد رشته مدیریت در فرانسه، دانشجویان را با مهارت‌های مهم و مرتبطی در این رشته مجهز می‌کند. این مهارت‌ها دانشجویان را برای نقش‌آفرینی در سمت‌های مختلف مدیریتی مختلف در صنایع آماده می‌کند.

 • کارشناسی ارشد امور مالی و حسابداری

سازمان اقتصاد بین‌المللی که با عنوان “سازمان همکاری و توسعه اقتصادی” شناخته می‌شود در پاریس واقع و همین امر موجب تحریک رشد اقتصادی و تجارت این کشور شده است. به همین دلیل می‌توان گفت که فرانسه یک محیط ایده‌آل و مناسب برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته امور مالی و حسابداری است. با گذراندن مقطع کارشناسی ارشد رشته امور مالی و حسابداری دانشجویان می‌توانند در زمینه تحلیل مالی، بانکداری، سرمایه‌گذاری و نیز امور مالی شرکت‌ها فعالیت کنند.

الزامات و مدارک موردنیاز تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

الزامات ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد در تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه مشابه است و این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که نیازی به صرف زمان اضافی برای تهیه اسناد برای مؤسسات مختلف به‌صورت جداگانه نخواهید داشت. در ادامه الزامات مهم تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه را بررسی خواهیم کرد:

 • یکی از اولین و مهم‌ترین شروط ورود به مقطع کارشناسی ارشد داشتن معدل 50 در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی است.
 • مجهز بودن به مهارت زبان فرانسه برای تحصیل در برخی رشته‌ها مهم است از این رو ممکن است از دانشجویان بین‌المللی خواسته شود تا مدرک یکی از آزمون‌های DALF، DELF و یا TCF را ارائه دهند.
 • پر کردن فرم دانشگاه موردنظر و نوشتن اطلاعات اولیه از جمله اطلاعات شخصی، تحصیلی و مالی برای دانشجویان بین‌المللی الزامی است. علاوه بر این، دانشجویان باید روزمه خود را پیوست این فرم کنند که در آن باید به‌طور کامل و دقیق عملکرد تحصیلی، کاری و فعالیت‌های فوق برنامه خود را در آن شرح دهید. همچنین می‌توانید تمام دستاوردها و گواهینامه‌هایی را که موفق به کسب آن‌ها شده‌اید، در رزومه خود عنوان کنید.
 • یکی دیگر از الزامات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه ارائه انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه است. در انگیزه‌نامه شما باید هدف خود را از تحصیل در برنامه موردنظرتان را به‌طور شفاف و قانع‌کننده توضیح دهید. و در توصیه‌نامه باید استاد و یا مدیر سابق شما به ذذکر ویژگی‌ها و دستاوردهای شما بپردازد. توصیه‌نامه‌ها را اشخاص روی سربرگ رسمی خود می‌نویسند و مستقیماً برای دانشگاه منتخب ارسال می‌کنند.
 • مجموعه دیگری از مدارک که باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه ارائه دهید، مدارک مالی است. دانشجویان باید بر اساس این مدارک، تمکن مالی خود را اثبات کنند. توجه داشته باشید که درخواست دانشجویانی که اسناد مالی خود را ارسال کرده‌اند سریع‌تر و با توجه بیشتری مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 • ریزنمرات مقطع لیسانس: یکی از بهترین راه‌ها برای تمایز گذاشتن بین متقاضیان بین‌المللی و بررسی دستاوردهای تحصیلی آن‌ها، ارائه ریزنمرات است. این مدرک بیشتر از دانشجویان خارج اتحادیه اروپا درخواست می‌شود. ریزنمرات شما باید توسط دانشگاه مقطع کارشناسی شما تأیید شود.
 • ارائه نتایج آزمون‌های پذیرش: این آزمون‌ها در روند ثبت‌نام دوره‌ها و برنامه‌های رقابتی از دانشجویان درخواست می‌شوند. تحصیل در رشته‌ MBA مستلزم ارائه نمرات آزمون‌هایی مانند GRE و یا GMAT است.
 • شرکت در مصاحبه: این مورد ویژه برنامه‌ها و دوره‌هایی با رقابت بالاست که مخصوصاً توسط Grandes Écoles انجام می‌شود.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل در فرانسه به دلایل زیادی محبوبیت بسیار زیادی در بین دانشجویان بین‌المللی دارد که در ادامه به ذکر مهمترین این دلایل خواهیم پرداخت:

 • سیستم آموزشی بینظیر: فرانسه از دیرباز در حوزه آموزش شهرت جهانی دارد. هر ساله تعداد زیادی از دانشگاه‌های فرانسه در رتبه‌بندی‌های جهانی رتبه‌های ممتازی کسب می‌کنند. علاوه بر این، طیف وسیعی از برنامه‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه ارائه می‌شود.
 • هزینه‌های تحصیل مناسب: تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، به نسبت کشورهایی چون ایالات متحده و بریتانیا، هزینه‌های نسبتاً کمتری برای دانشجویان در بر دارد. به این صورت که شهروندان مقیم کشورهای اتحادیه اروپا تنها 267 یورو و دانشجویان بین‌المللی (شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا) مبلغ 3770 به‌صورت سالیانه پرداخت می‌کنند.
 • فرصت یادگیری زبان فرانسوی: اگر دانشجویی علاقمند به یادگیری زبان فرانسوی باشد، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های فرانسه و معاشرت روزانه با بومیان فرانسوی زبان می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری و تقویت مهارت‌های زبان فرانسوی باشد.
 • غنای فرهنگی و تاریخی: فرانسه دارای غنای تاریخی و فرهنگی عمیقی است. با تحصیل در فرانسه، فرصت کشف مکان‌ها و جاهای تاریخی و فرهنگی مهم فرانسه همچون برج ایفل، موزه لوور و کاخ ورسای برای شما میسر خواهد شد.
 • مناظر طبیعی زیبا: طبیعت بسیار زیبای کشور فرانسه، چشم‌اندازها و مناظر بینظیری را در دل خود جای داده است. از قله‌های آلپ تا سواحل مدیترانه پذیرای چشمان مشتاق شما خواهد بود.
 • جامعه دانشجویی بین‌المللی: فرانسه میزبان دانشجویان بسیاری از سراسر جهان است و شما با حضور در دانشگاه‌های فرانسه می‌توانید دوستان صمیمی زیادی از فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف پیدا کنید.
 • فرصت‌های شغلی فراوان: از آنجایی که اقتصاد فرانسه بسیار پویا است، پس از اتمام تحصیلات خود، شما فرصت یافتن شغل و نیز دوره‌های کارآموزی خواهید داشت.

انواع موسسات برای دریافت کارشناسی ارشد در فرانسه

برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه شما می‌توانید برای موسسات مختلفی اقدام کنید.

1.دانشگاه های معمولی

 این دانشگاه‌های سنتی‌تر در فرانسه هستند. اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه با جریان‌های بنیادی و رویکرد تئوریک به آموزش تحصیل کنید، دانشگاه‌های سنتی برای شما مناسب هستند.

2.Grande École

این مورد از موسساتی هستند که بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را میزبانی می‌کنند، زیرا در زمینه‌های مختلف تحصیلی، از علوم تا مدیریت، تخصص بیشتری دارند.Grande Ecoles جز موسسات آموزشی عالی در فرانسه است. آنها دوره‌های تخصصی و پروژه‌های تحقیقاتی بسیاری را د راختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

3. École Spéciale

همانطور که از نامش پیداست، اینها موسساتی برای مطالعات تخصصی هستند و بیشتر به عنوان یک آکادمی شناخته می‌شوند تا موسسات آموزشی. آنها میزبان دانشجویانی هستند که عمدتاً در رشته هنر و موسیقی تحصیل می‌کنند. در این آکادمی، کارنامه‌های فردی بیشتر از دستاوردهای تحصیلی مهم است.

انواع مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه

در فرانسه، مدارک استاندارد کارشناسی ارشد مانند همه جای دنیا وجود دارد. همچنین مدارک کارشناسی ارشد نیز به طور خاص برای دانشگاه‌های معتبر و رشته های مختلف موجود است. چهار نوع کارشناسی ارشد در فرانسه وجود دارد و البته همه آنها موضوع و مدت خاص خود را دارند.

1.Master Spécialisé (MS)

این مدرک در سال 1985 برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی ایجاد شد که چهار تا پنج سال پس از سطح A تکمیل می‌شود. برای دریافت این مدرک، دوره‌های ارشد مخصوص بر اساس نیازهای حرفه‌ای، محتوای ساعتی و طول دوره (حداقل دو ترم)، گذراندن دوره کارآموزی و در نهایت ارائه پایان نامه ارزیابی می‌شوند.

2.Master en Science (MSc)

این مدرک به دوره‌هایی اختصاص داده می‌شود که عمدتاً به زبان انگلیسی و در طول حداقل 3 ترم برگزار می‌شود و با پایان نامه تحقیقاتی پایان می‌یابد. مطالعات با این مدت تنظیم شده است که یک دوره کارشناسی ارشد به اندازه کافی طول بکشد تا دانشجو بتواند در مجموع 300 واحد ECTS جمع‌آوری کند.

3.کارشناسی ارشد هنر (MA)

مدرک کارشناسی ارشد هنر از دانشگاه پاریس اعطا می‌شود که برای پرورش «استادان» که از فارغ‌التحصیلان این رشته هستند، طراحی شده است. کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هنر هستند در دوره تحصیلی قبلی بایستی موضوعاتی را در حوزه هنر و علوم انسانی مطالعه کرده‌ باشند. اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و نیاز به پایان نامه تحقیقاتی دارد.

4.کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)

دوره‌های اصلی در برنامه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، حوزه‌های مختلف مدیریت بازرگانی مانند قانون تجارت، حسابداری، منابع انسانی، آمار کاربردی، ارتباطات تجاری و اخلاق تجاری را پوشش می‌دهد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

هزینه‌‌های تحصیل و زندگی برای دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیلات عالی در فرانسه نسبت به تحصیل در برخی کشورهای دیگر برای دانشجویان بین‌المللی مقرون به صرفه است. اما دانشگاه‌های فرانسه از تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به یک اندازه شهریه دریافت نمی‌کند به این معنی که دانشجویانی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و یا سوئیس یا آندورا هستند، سالیانه تنها 243 یورو به دانشگاه‌ها و به دانشکده‌های مهندسی مبلغ 601 یورو پرداخت می‌کنند. اما دانشجویان بین‌المللی سایر کشورها مستلزم پرداخت شهریه‌ای معادل 3770 یورو در سال هستند.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بسیاری از مؤسسات خصوصی و به‌ویژه در مدارس بازرگانی مطرح فرانسه، بسیار بالاتر و گاهاً تا 25000 یورو در سال است.

هزینه‌های زندگی در فرانسه

بسته به اینکه در یک شهر بزرگ فرانسه ساکن هستید یا یک شهر کوچک، هزینه‌های زندگی شما می‌تواند متفاوت باشد. اما می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی در فرانسه نسبت به بقیه کشورهای اروپایی بسیار بالاتر است. هزینه‌های زندگی برای یک دانشجوی بین‌المللی بین 700 تا 1200 یورو در ماه است. اما این مبلغ در شهرهای بزرگ‌تری مانند پاریس بین 1200 تا 1800 یورو در ماه است. در ادامه به هزینه‌های مختلف زندگی یک دانشجوی بین‌المللی در فرانسه اشاره خواهیم کرد:

 • اجاره‌بهای خوابگاه دانشجویی: بین 200-400 یورو درماه
 • اجاره‌بهای آپارتمان شخصی: 400-700 یورو در ماه
 • هزینه آب و برق: 150-200 یورو در ماه
 • هزینه سه وعده غذا برای 2 نفر در یک رستوران میان رده: 50 یورو
 • هزینه یک بطری شیر: 0.98 یورو
 • هزینه یک قرص نان: 1.41 یورو
 • هزینه کارت حمل و نقل ماهانه (مترو، اتوبوس، قطار): 56 یورو
 • هزینه یک فنجان کاپوچینو: 2.82 یورو

دریافت مدرک کارشناسی ارشد فرانسه با بورسیه

شما می‌توانید برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد فرانسه با بورسیه اقدام کنید. دولت فرانسه اعلام کرد که تعداد بورسیه‌هایی را که بسیاری از دانشجویان بین المللی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، به ویژه در دانشگاه‌هایی با شهریه بالاتر افزایش خواهد داد. CampusBourses وب‌سایتی است که در آن می‌توانید برنامه بورسیه تحصیلی مناسب خود را پیدا کنید و برای آن درخواست دهید.

بورسیه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

اگر هزینه‌های بالای تحصیل در کشور فرانسه شما را دچار واهمه می‌کند، بورسیه‌های تحصیلی که دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند، کمک شایانی در پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی شما خواهد کرد. در ادامه لیستی از بهترین بورسیه‌هایی که دانشگاه‌های فرانسه به دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد اعطا می‌کنند آمده است.

 • Sciences Po : این بورسیه کمک‌های مالی مختلفی را به دانشجویان تا پایان تحصیلاتشان اختصاص می‌دهد. این بورسیه هم به دانشجویان اروپایی و هم دانشجویان غیر اروپایی تعلق می‌گیرد که شامل کمک‌های مالی مبتنی بر نیاز و نیز کمک‌های مبتنی بر شایستگی است. بودجه‌ای که برای هر دانشجو درنظر گرفته می‌شود کاملاً فردی و اختصاصی و میزان آن به درآمد و دستاوردهای تحصیلی دانشجویان بستگی دارد.

مکان: دانشگاه Sciences Po

میزان بورسیه: براساس نیاز دانشجو+400 یورو در سال

مدت زمان: حداکثر دو سال

 • بورسیه تحصیلی Emile Boutmy: این بورسیه تحصیلی که توسط دانشگاه Sciences Po ارائه می‌شود، به دانشجویان بین‌المللی غیراروپایی تعلق می‌گیرد.

مکان: دانشگاه Sciences Po

میزان کمک‌هزینه اختصاصی: کمک‌هزینه تحصیلی معادل 13100 در سال

مدت زمان: یک سال

الزامات واجد شرایط بودن: دانشجو باید عضو یک کشور غیراروپایی و برای اولین بار متقاضی این بورسیه باشد.

 • بورسیه تحصیلی Ampère Excellence: این بورسیه سالیانه بیش از 20 دانشجوی بین‌المللی را که قصد دارند مقطع کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه ENS de Lyon به انجام برسانند، انتخاب می‌کند. این بورسیه مبتنی بر شایستگی بوده و به دانشجویان با سوابق تحصیلی عالی تعلق می‌گیرد.

مکان: ENS de Lyon

میزان کمک‌هزینه مالی برای هر نفر: 1000 یورو در ماه

مدت زمان: حداکثر دو سال

الزامات واجد شرایط بودن: سن دانشجویان باید کمتر از 26 باشد

 • بورسیه تحصیلی عالی کارشناسی ارشد Tiger: دانشگاه Aix-Marseille بهترین بورسیه‌ها را به دانشجویان بین‌المللی خود در مقطع کارشناسی ارشد اختصاص می‌دهد. برای دریافت این بورسیه تنها کافیست برای برنامه کارشناسی ارشد درخواست خود را ارسال کنید.

مکان:  دانشگاه Aix-Marseille

میزان کمک‌هزینه: تا 10000 یورو در سال

مدت زمان: حداکثر دو سال

الزامات واجد شرایط بودن: سابقه تحصیلی ممتاز

 • بورسیه‌های کارشناسی ارشد Idex: دانشگاه گرنوبل آلپ بورسیه‌های خوبی به دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد اختصاص داده است. این بورسیه‌ها بر اساس شایستگی بوده و دانشجویان برگزیده می‌توانند هم در سال اول و هم در سال دوم تحصیل مقطع کارشناسی ارشد خود برای این بورسیه درخواست دهند.

مکان: دانشگاه Université Grenoble Alpes

میزان بورسیه تحصیلی: 8000 یورو در سال

مدت‌زمان: دو سال

الزامات واجد شرایط بودن: سوابق تحصیلی خوب

دریافت مدرک کارشناسی ارشد فرانسه به زبان انگلیسی

در فرانسه دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند، اما شما همچنان در طول تحصیلتان ملزم به یادگیری زبان فرانسه خواهید بود. در ادامه به معرفی تعدادی دانشگاه در فرانسه می‌پردازیم که برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می‌توانید برای آنها اقدام کنید.

1.دانشگاه پاریس ساکلی

پاریس-ساکلی که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های علمی در فرانسه شناخته می‌شود، برنامه‌های کارشناسی ارشد را در بسیاری از موضوعات از شیمی گرفته تا اقتصاد و علوم ورزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

2.دانشگاه بوردو

این دانشگاه که در زمینه تجارت تخصص دارد، دوره‌های آموزشی انگلیسی در زمینه تجارت، پزشکی، علوم کامپیوتر وغیره را ارائه می‌دهد.

3.دانشگاه Aix-Marseille Université

Aix-Marseille یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در بسیاری از رشته‌ها تخصص دارد که 7 مورد از آنها به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اصول مدیریت، تجارت بین‌الملل، آمار، مدیریت و بسیاری موارد دیگر همگی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برخی از آنها به دو زبان انگلیسی و فرانسوی هستند.

4. دانشکده مدیریت ESSCA

دانشگاه مدیریت ESSCA یک دانشگاه بزرگ فرانسوی است که در زمینه مدیریت و بازرگانی تخصص دارد. برنامه grande ecole آنها به فارغ التحصیلان دانشگاه یک سفر 5 ساله ارائه می‌دهد تا آنها را برای دنیای تجارت آماده کند.

5. دانشگاه تجارت جهانی ورزش

این دانشگاه دارای یک پردیس در انگلستان و 6 پردیس در سراسر فرانسه است که یک پروسه 2 ساله به شما ارائه می‌دهد تا مدرک کارشناسی ارشد خود را در کسب و کار بگیرید، شما را به یک حرفه‌ای تبدیل کند و بعداً به شما در یافتن شغل کمک کند.

6.مدرسه کسب و کار Audencia

مدرسه کسب و کار Audencia یک مدرسه عالی کسب و کار در فرانسه و اروپا است و جز تنها 1٪ مدارس کسب و کار در جهان است که اعتبار سه گانه دارد. به کمک زبان انگلیسی و فرانسوی که آنها ارائه می‌دهند، شما می‌توانید زمینه‌های متعددی از تخصص را فرا ‌گیرید که به شما کمک می‌کند تا در حرفه تجاری آینده خود شروع کنید و برترین باشید.

7.دانشگاه پانتئون-سوربن

دانشگاه پانتئون سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی علوم اجتماعی و انسانی در پاریس است. با برنامه 2 ساله مسیر اقتصادی مالی آنها که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، درک عمیق‌تری از اقتصاد و ابزارهای مورد استفاده در زمینه اقتصاد مالی خواهید داشت.

8.مدرسه بازرگانی تولوز

مدرسه کسب و کار تولوز نیز یک دانشگاه دارای اعتبار سه گانه و یکی از معتبرترین مدارس تجاری در اروپا است. مدرسه بازرگانی تولوز یک برنامه کارشناسی ارشد 2 ساله را ارائه می‌دهد که در آن شما می‌توانید مهارت‌های خود را افزایش دهید و در عین حال از اهداف شغلی آینده خود بهره‌مند شوید.

9.مدرسه بازرگانی KEDGE

مدرسه کسب و کار KEDGE همچنین یک مدرسه تجاری معتبر فرانسوی و Grande École است. با داشتن 6 پردیس در فرانسه و کشورهای دیگر، می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد هنر و صنایع خلاق در مدیریت را به زبان انگلیسی دریافت کنید. این دانشگاه تعداد زیادی مدرک کارشناسی ارشد مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد که می‌توانید در وب‌سایت دانشگاه درباره آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

10.Université Côte d’Azur

مدرک کارشناسی ارشد خود را در علوم داده به عنوان استراتژیک‌ترین رشته اقتصاد دیجیتال در این دانشگاه دریافت کنید و تمام روش‌های اساسی را به زبان انگلیسی به مدت 2 سال بیاموزید. این دانشگاه همچنین در کارشناسی ارشد در رشته‌های دیگر مانند مخاطرات زیست محیطی، مدیریت ریسک، علوم، مهندسی وغیره نیز خدمات ارائه می‌دهد.

شرایط آزمون زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی

اگرچه تعدادی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی فرانسه دوره‌های خود در مقطع کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما باید گفت که کماکان زبان فرانسوی زبان اصلی آموزش در این کشور است. بسته به اینکه دوره انتخابی شما به چه زبانی ارائه می‌شود، دانشگاه‌ها و مؤسسات سطح مشخصی از مهارت در زبان فرانسه و یا انگلیسی را از دانشجویان انتظار دارند. به این صورت که:

 • اگر دوره انتخابی شما به زبان فرانسوی ارائه می‌شود، شما باید در یکی از آزمون‌های زبان فرانسوی DELF یا DALF شرکت کرده و نمره مطلوب مؤسسه منتخب خود را کسب کنید.
 • اگر دوره انتخابی شما به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، بسته به آزمونی که دانشگاه شما تعیین کرده، باید در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی آیلتس، PTE و یا آزمون کمبریج شرکت و نمره مطلوب را کسب کنید.
تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

بهترین زمان اپلای کارشناسی ارشد در فرانسه

برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه، باید بین ماه اکتبر و ماه دسامبر سال قبل از تاریخ شروع پذیرش درخواست خود را ارسال کنید. حداکثر تا 30 آوریل درخواست شما پاسخ داده شده و شما باید تا 31 ماه می اقدام به پذیرش یا رد پیشنهاد دانشگاه‌ها کنید.  

بهترین دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های فرانسه از شهرت و محبوبیت بالایی در سطح جهان برخوردارند و در جدل رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان رتبه‌های بسیار خوبی بدست آورده‌اند. در ادامه 20 مورد از بهترین دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد را معرفی کرده و رتبه هر یک را در رتبه‌بندی‌های تایمز، QS و ARWU ذکر خواهیم کرد.

20 دانشگاه برتر فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد در سال 2024
رتبه ARWU 2023رتبه QS 2024رتبه تایمز 2024نام دانشگاه
412440Paris Sciences et Lettres – PSL Research University
157158دانشگاه پاریس-ساکلی
400-3013871Institut Polytechnique de Paris
465975دانشگاه سوربن
69236152دانشگاه پاریس
300-201184300-251École Normale Supérieure de Lyon
150-101294350-301دانشگاه گرنوبل آلپ
200-151382350-301دانشگاه مونپلیه
151-200387301-350دانشگاه Aix-Marseille
300-201465400-351دانشگاه بوردو
300-201452500-401دانشگاه کلود برنارد لیون
500-401Centrale Nantes           
192500-401École des Ponts ParisTech
500-401دانشگاه فدرال تولوز میدی-پیرنه
500-401IMT Atlantique
  500-401L’institut Agro
500-401721-730600-501دانشگاه کوت دازور
600-501ENSTA Bretagne
771-780600-501دانشگاه نانت
319600-501Sciences Po

شرایط اخذ ویزای دانشجویی فرانسه

تمام دانشجویانی که شهروندان کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و یا کشور سوئیس هستند، برای تحصیل در فرانسه نیاز به اخذ ویزای تحصیلی طولانی مدت دارند. با دریافت این ویزا می‌توانید بین 4 ماه تا یک سال در فرانسه به تحصیل بپردازید. توجه داشته باشید که سه ماه پس از ورود خود به فرانسه باید ویزای خود را تمدید کنید. فرایند درخواست ویزا کاملاً آنلاین است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پاریس

پاریس یکی از بهترین شهرها در فرانسه و حتی در جهان برای تحصیل است. دانشگاه‌های پاریس دارای برنامه‌های کارشناسی ارشد عالی در طیف گسترده‌ای از موضوعات هستند. به عنوان مثال، تجارت بین المللی، اقتصاد و مدیریت، علوم مهندسی، فیزیک، علوم کامپیوتر، مکانیک و علوم محیطی، دندانپزشکی، مد، هنر و علوم انسانی.

کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در پاریس

در پاریس، طیف گسترده‌ای از انواع مدرک و تخصص‌ها را خواهید یافت. تعداد زیادی از رشته‌های کارشناسی ارشد در پاریس وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. با این حال، هزینه‌ها و شرایط ورود آنها با شرایط رایج متفاوت است، اما همه آنها به شما امکان می‌دهند در یکی از بهترین شهرهای جهان بدون نیاز به یادگیری زبان جدید تحصیل کنید.

بسیاری از دانشگاه‌های پاریس اطلاعاتی در مورد موقعیت‌های شغلی موجود ارائه می‌کنند و قراردادهای کارآموزی با کارفرمایان معتبر پاریسی از بخش‌های مختلف دارند. از هر لحاظ برای شما سودمند است که به این دانشگاه‌ها بپیوندید و به محض پایان دوره، مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنید. در اینجا تعدادی از بهترین دانشگاه‌های پاریس آورده شده است:

 • مدرسه بازرگانی IPAG
 • مدرسه کارشناسی ارشد دیجیتال EIT
 • دانشگاه کنت، پاریس
 • دانشگاه سوربن
 • موسسه دانشگاه لندن در پاریس

تحصیل در دانشگاه فرانسه برای MS

دانشجویانی که فارغ التحصیلی خود را به پایان رسانده‌اند واجد شرایط درخواست برای MS در دانشگاه‌های فرانسه هستند. در بالا در بخش انواع مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه درباره MS توضیح دادیم. دوره‌های زیادی در زمینه MS در فرانسه وجود دارد. در اینجا برخی از دوره‌ها آورده شده است:

 • علوم کامپیوتر
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها و هوش مصنوعی
 • کارشناسی ارشد دیجیتال مارکتینگ
 • علم داده
 • کارشناسی ارشد علوم الکترونیک

مدرک کارشناسی ارشد یک ساله در فرانسه

بیشترین درخواست برای تحصیل در فرانسه برای دوره‌های مدیریت است. دانشگاه‌ها تعداد زیادی دوره را در این زمینه به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند که می‌تواندMBA یا سایر دوره‌های مشابه باشد. از آنجایی که دوره‌های کوتاه مدت برای متخصصان شاغل یا دانشجویانی که می‌خواهند مدرک تحصیلی دریافت کنند و وارد بازار کار شوند بسیار راحت است، این دوره‌های کارشناسی ارشد یک ساله در فرانسه بسیار محبوب هستند. از جمله آکادمی و دانشگاه‌هایی که این مدارک مجبوب یک ساله را در فرانسه برای کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند INSEAD، ISM، ESCP و ESSEC هستند. رشته‌هایی که برای دوره یک ساله کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند به قرار زیر است:

 • کارشناسی ارشد مدیریت مالی
 • MBA در مدیریت بین الملل
 • کارشناسی ارشد مدیریت تجاری
 • کارشناسی ارشد در مطالعات بین الملل
 • کارشناسی ارشد در تجارت بین الملل

نحوه درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فرانسه

اگر شما هم نمی‌دانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چگونه وارد دانشگاه‌های فرانسه شوید، نگران نباشید. روند درخواست برای کارشناسی ارشد در فرانسه نسبت به دوره کارشناسی تغییر چندانی نمی‌کند. مدارک ضروری وجود دارد که شما باید برای درخواست به دانشگاه داشته باشید:

 • کپی مدرک لیسانس
 • انگیزه‌نامه
 • اسکن کپی پاسپورت
 • رزومه
 • نمرات آزمون‌ها
 • مقالات
 • مدارک مربوط به بورسیه و بودجه (در صورتی که به طور کامل توسط هر شرکت یا دانشگاه تامین مالی شود)
 • نمره قابل قبول زبان انگلیسی یا فرانسه
 • امتحانات موردنیاز

مهلت درخواست عادی 31 ژانویه است. در این مرحله، دانشگاه‌ها نمرات پیش بینی شده را نیز می‌پذیرند. در حالی که دانشگاه‌های فرانسه برای کارشناسی ارشد، زبان انگلیسی را نیز به عنوان بخشی از آموزش می‌پذیرند، اما نیاز به یک نمره آزمون قابل قبول نیز دارند. بنابراین، در حین آماده شدن، مطمئن شوید که نمرات آزمون زبان انگلیسی شما برای آیلتس و تافل کافی است. با این حال، برخی از دانشگاه‌های فرانسه برای کارشناسی ارشد هنوز به مهارت زبان فرانسه نیاز دارند. بنابراین بهتر است برای اطمینان امتحانات DALF یا DELF را بگذرانید. به یاد داشته باشید که دانشگاه‌های فرانسه شما را ملزم به داشتن بیمه درمانی معتبر می‌کنند. پس هماهنگی‌های لازم را با مراجع ذیصلاح انجام دهید.

کارشناسی ارشد در فرانسه

چرا برای کارشناسی ارشد بهتر است در فرانسه تحصیل کنیم؟

در یک نظرسنجی در سال 2017 که توسط Study in France ، یک آژانس ملی که آموزش عالی فرانسه را در خارج از کشور ترویج می‌کند، انجام شد، کیفیت آموزش یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب تحصیل در فرانسه، همراه با فرصت‌هایی برای بهبود مهارت زبان فرانسه و علاقه به فرهنگ فرانسه بود. به طور کلی، 64 درصد از 14245 دانشجوی بین المللی مورد بررسی، فرانسه را به عنوان دومین کشور جذاب برای تحصیل انتخاب کردند. به همین ترتیب 92 درصد از کسانی که تحصیل در فرانسه را انتخاب کردند، آن را به دیگران توصیه می‌کنند. فرانسه دارای بهترین دانشگاه‌ها و اساتید است. همچنین رهبران و مدیران بزرگ اقتصادی در حوزه‌های مختلف در فرانسه وجود دارند که کسب تجربه و کارآموزی در کنار این مدیران برای رشته‌های مرتبط قطعا فرصت خوبی خواهد بود. در ادامه به این موارد به شکل مفصل‌تری اشاره کرده‌ایم:

مقرون به صرفه بودن

فرانسه با شهریه‌های پایین خود یکی از در دسترس‌ترین بخش‌های آموزش عالی در جهان را دارد. اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس حدودا چیزی نزدیک به 300 یورو در سال برای کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی پرداخت می‌کنند.

دانشگاه‌ها و مؤسسات تاریخی

فرانسه دارای برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است، به‌ویژه دانشگاه پاریس که از حدود سال 1160 به‌طور دائم و به اشکال مختلف فعالیت داشته است.

زبان

فرانسه یکی از بیشترین درخواست‌ها را برای تحصیل دانشجویان بین المللی دارد. یکی از دلایل این درخواست بالا این است که تحصیل در کشور فرانسه فرصتی عالی برای یادگیری یک زبان جدید یا حتی تجدید مهارت‌های زبانی فرانسوی دانشجویان خارجی است.

سیستم آموزش عالی منحصر به فرد

آموزش عالی فرانسه از این جهت منحصر به فرد است که از مؤسسات کوچکی در شبکه‌های دانشگاهی بسیار گسترده‌تر تشکیل شده است. این بدان معنی است که مؤسسات می‌توانند در عین بهره‌مندی از منابع مشترک سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، یک مرکز فوق العاده تخصصی باشند.

مرکز تحقیقات و نوآوری

بسیاری از مؤسسات آموزش عالی فرانسه منابع زیادی را بر زیرساخت‌های تحقیقاتی و کارکنان خود سرمایه گذاری می‌کنند. اگر می‌بینید که ساعت‌های طولانی را در آزمایشگاه‌ها سپری می‌کنید، تحقیق و پژوهش می‌کنید و روی پیشرفت بعدی بشر کار می‌کنید، فرانسه جایی است که باید بروید. وجود بیش از 64 برنده جایزه نوبل و 15 مدال فیلدز در این کشور نشان می‌دهد که فرانسه به پیشرفت و پژوهش اهمیت می‌دهد و در جای درست سرمایه‌گذاری می‌کند.

اخذ اقامت دائم و تابعیت فرانسه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای دریافت تابعیت کشور فرانسه، باید حداقل به مدت 5 سال متوالی با مجوز اقامت معمولی در فرانسه اقامت داشته باشید. اما فراموش نکنید که سال‌هایی را که تحت ویزای دانشجویی در فرانسه گذرانده‌اید، جزء 5 سال اقامت متوالی لازم محسابه نمی‌شود. افرادی که موفق به اخذ مدرک دیپلم فرانسه شده‌اند تنها دو سال اقامت نیاز دارند تا 5 سال آن‌ها کامل شود.

سخن پایانی

تحصیل در کشورهای دیگر یک تجربه جذاب با تلخی و شیرینی‌های مختص به خودش است. با تحصیل در کشوری به غیر از کشور خودتان، پنجره‌های جدیدی رو به شما باز می‌شود و می‌توانید دنیا را از دیدگاه‌های مختلف ببینید. فرانسه یکی از گزینه‌هایی است که در لیست تحصیل اکثر دانشجویان علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی قرار دارد. مراکز متعدد، فرهنگ غنی و زبان تقریبا شبیه به زبان انگلیسی دلایل افرادی است که قصد تحصیل در کشور فرانسه را دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه می‎تواند یک تجربه آموزش بینظیر برای دانشجویان بین‌المللی باشد. علاوه بر قرار گرفتن در یک محیط آموزشی با کیفیت، دانشجویان فرصت‌های شغلی بسیار خوبی مرتبط با رشته تحصیلی خود را خواهند یافت. علاوه بر این همزمان با مزایای زیادی که دانشجویان با تحصیل در فرانسه از آن بهرمند خواهند شد، زندگی در یک فرهنگ غنی تجربه‎ای بی‌مثال برای آن‌ها رقم می‌زند.
پس اگر شما هم تصمیم به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه را دارید با تیم مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی صباویزا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید. مؤسسه مهاجرتی صباویزا با سال‌ها سابقه درخشان در زمینه مهاجرت، با صرف کمترین هزینه و زمان شما را در دستیابی به هدفتان کمک خواهد کرد.

در این مقاله سعی کردیم تمام راه‌ و روش‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور زیبای فرانسه را برای شما بیاوریم و در نهایت لازم می‌دانیم که بگوییم اگر با خواندن این مطلب سوالاتی در این باره در ذهن شما شکل گرفت بهتر است از یک مشاور مهاجرت بپرسید تا در این راه مرتکب خطا نشوید.

سوالات متداول

بهترین دوره‌های کارشناسی ارشد برای تحصیل در فرانسه کدامند؟

چند مورد از بهترین دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه شامل تجارت بین‌المللی، فناوری اطلاعات، امورمالی، مدیریت، گردشگری و مدیریت‌ برندهای لوکس است.

هزینه مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی چقدر است؟

شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی فرانسه که توسط دولت مشخص می‌شود، برای دانشجویان بین‌المللی 3770 یورو در سال است. اما شهریه دانشگاه‌های خصوصی که توسط خود مؤسسه تعیین می‌شود می‌توانند بین 3000 تا 10000 یورو در سال باشد.

آیا دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؟

بله، دانشگاه‌های فرانسه که سعی دارند هر ساله دانشجویان بین‌المللی بیشتری را به خود جذب کنند، تلاش می‌کنند تا مدارک بیشتری به زبان انگلیسی ارائه دهند. در نتیجه برای تحصیل در این دوره‌ها دانشجویان بین‌المللی نیازی به کسب مهارت فرانسه نخواهند داشت، اگرچه برای برقراری تعامل بهتر و درک فرهنگ رایج فرانسه یادگیری حداقلی از زبان فرانسه برای تمام دانشجویان خالی از لطف نخواهد بود.

آیا برای تحصیل در فرانسه نیازی به شرکت در آزمون زبان وجود دارد؟

اگر بخواهید مقطع کارشناسی ارشد خود را به زبان فرانسه بگذرانید، باید مهارت زبان فرانسوی خود را ثابت کنید. رایج‌ترین آزمون‌های مهارت زبان فرانسه، آزمون‌های DILF/DELF/DALF هستند که زیرنظر وزارت آموزش فرانسه ارائه می‌شوند.

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه معمولاً دو سال به‌طول می‌انجامد. هر سال تحصیلی از سپتامبر یا اکتبر شروع شده و در ماه مه یا ژوئن پایان می‌یابد. هر سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می‌شود.

شرایط ورود به مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه چیست؟

شرط ورود به کارشناسی ارشد در فرانسه داشتن مدرک لیسانس است. اغلب دانشگاه‌ها، از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند ریزنمرات تحصیلی مدرک کارشناسی خود را ارائه دهند. برای برخی از مدارس از جمله مدارس بازرگانی، شما باید مدرک GRE یا GMAT نیز ارائه دهید. یکی از شروط قبولی در مدرک کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه‌ها شرکت و قبولی در مصاحبه است.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید