لوگو صبا ویزا
کارشناسی ارشد مجارستان

کارشناسی ارشد مجارستان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای مجارستان برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان
فرم ارزیابی اولیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، یکی از گزینه های ادامه تحصیل در کشور مجارستان، از کشورهای اروپائی است. سیستم آموزش عالی در کشور مجارستان که قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی بر می گردد، با داشتن بیش از 20 هزار دانشجوی بین المللی که در رشته های مختلف و در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، از اعتبار کافی در جهان برخوردار است.

در حال حاضر، 4 دانشگاه کشور مجارستان در ردیف 800 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. علاوه بر این، بخش آموزش عالی کشور مجارستان در طول دهه های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته و گزینه های بیشتری را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

بر این اساس، دانشگاه های مجارستان به میزان قابل ملاحظه ای رشته های انگلیسی زبان در دوره کارشناسی ارشد افزایش داده اند.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مجارستان

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد در دانشگاه های مجارستان را به صورت زیر دسته بندی نمود.

  1. هزینه های معقول تحصیل و زندگی

هزینه های دقیق نظیر شهریه و هزینه های زندگی در کشور مجارستان با توجه به هر رشته و همچنین دانشگاه های مختلف، متفاوت است. با این وجود، شما می توانید این انتظار را داشته باشید که هزینه تحصیل در دوره ارشد، به میزان قابل ملاحظه ای کمتر از سایر کشورهای اروپائی خواهد بود.

  1. کشوری زیبا در قلب اروپا

مجارستان میان اروپای مرکزی و شرقی قرار داشته و مناظر دیدنی زیادی دارد.

  1. مدرک معتبر بین المللی

مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه های مجارستان از فرایند Bologna تبعیت کرده، که این بدان معنی است که مدرک دانشگاه های این کشور در سطح جهانی شناخته شده و مورد تائید هستند.

طول دوره کارشناسی ارشد در مجارستان

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور مجارستان  1 تا 2 سال به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی دارد.
دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های استانی مجارستان (State Universities) همواره 2 سال به طول خواهد انجامید، در حالیکه موسسات خصوصی و بین المللی عموماً دوره های فوق لیسانس یک ساله ارائه می دهند.

ارائه و امتحان

مانند سایر کشورهای اروپائی، می بایست واحدهای درسی اجباری و اختیاری گذرانده شوند. آموزش در دوره فوق لیسانس از طریق حضور در کلاس و یا مجازی، عموماً از طریق سخنرانی، سمینار و غیره خواهد بود.

ارزیابی دوره ارشد بر اساس تکالیف آموزشی، امتحانات پایان ترم و در نهایت ارائه پایان نامه، انجام خواهد شد. زبان آموزش در دوره کارشناسی ارشد مجارستانی است.

با این وجود، بسیاری از دانشگاه های مجارستان تصمیم به ارائه دوره های فوق لیسانس به صورت کاملاً انگلیسی، هم برای دانشجویان بومی و هم برای دانشجویان بین امللی ارائه دهند.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مجارستان بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، دانشگاه های مختلف در مجارستان، شهریه خود را به صورت دلار، یورو و یا فورینت مجارستان از دانشجویان اخذ می کنند.

به طور کلی، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع ارشد حدود ۹ هزار یورو  می باشد. هزینه های دقیق دوره کارشناسی ارشد توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه محاسبه می شود. علاوه بر این، هزینه های مربوط به کتاب و جزوه نیز متغیر بوده و متناسب با هر دانشگاه متفاوت خواهد بود.

کلیه دانشجویان می بایست هزینه هایی از قبیل هزینه درخواست (Application fees)، هزینه ثبت نام (Registration fees) و هزینه امتحان (Exam fees) را پرداخت نمایند.
این هزینه ها با توجه به هر دانشگاه متفاوت بوده، اما به طور معمول بین 100 تا 150 یورو خواهد بود. علاوه بر این، دانشجویان می بایست هزینه صدور کارت دانشجوئی را نیز پرداخت نمایند.

گزینه های مختلف بورسیه برای دانشجویان اروپائی و بین المللی در کشور مجارستان وجود دارد:

Stipendium Hungaricum Scholarship Programme

Bilateral State Scholarships

Fund for Education Abroad

Rotary Foundation Fellowships

 

شرایط و مدارک مورد نیاز

به طور کلی برای ورود به دوره های فوق لیسانس 2 ساله در مجارستان، متقاضیان می بایست مدرک کارشناسی با حداقل 3 سال دوره تحصیلی و برای ورود به دوره های ارشد یک ساله (که عموماً توسط موسسات خصوصی ارائه می شوند) می بایست مدرک لیسانس با حداقل 4 سال دوره تحصیلی ارائه گردد.

آخرین فرصت ارسال برای ارسال مدارک برای اکثر دوره های ارشد در مجارستان، 15 فوریه برای شروع ترم سپتامبر و 15 نوامبر برای شروع در ترم فوریه است. برای دوره های ارشدی که زبان تدریس در آن ها انگلیسی است، مهلت ارسال مدارک با توجه به هر دانشگاه متفاوت خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

  1. فرم تکمیل شده درخواست (Application form).

  2. دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر

  3. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی.

  4. رزومه

  5. گذرنامه با اعتبار 6 ماهه

  6. سوابق کاری در صورت وجود

  7. توصیه نامه (Recommendation letter)

علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته در هر جایی می تواند بسیار متغیر باشد. پیش نیازهای تخصصی بطور مثال می تواند گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک زمینه یا زیرشاخه مشخص در دوره کارشناسی تان باشد یا اینکه داشتن معدل کل بالاتر از یک حد مشخص شده باشد. برای اطلاع دقیق و کامل از مدارک مورد نیاز، می بایست به سایت دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید و از آنجا همه مدارک و پیش نیازهای موردنیاز را دنبال کنید.

ارسال مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در مجارستان برای ارسال مدارک موردنیاز دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن نیاز به ارسال اصل مدارک و سوابق تحصیلی دیگر وجود ندارد و کافیست که اسکن هر مدرک مورد نیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه موردنظر بارگذاری کنید.

مهلت ارسال مدارک بسته به اینکه چه رشته ای را در کجا انتخاب کرده باشید، متغیر است. برای اطلاع دقیق و کامل، حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان مراجعه نمائید. یکی از روش های اقدام برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد در مجارستان، از طریق سیستم FEVLI بوده که نیاز به دانش زبان مجارستانی است.

شانس دریافت پذیرش تحصیلی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان انگلیسی و مجارستانی، معدل مقاطع کارشناسی، ریز نمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده در دوره لیسانس، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته در آن دانشگاه، داشتن سابقه کار مرتبط و غیره است.

مدارکی از قبیل رزومه کاری ، سوابق کاری، مقالات چاپ شده و دوره های آموزشی گذرانده شده و غیره  معمولا جزو مدارک  موردنیاز اصلی برای دریافت پذیرش تحصیلی محسوب نمی شوند و معمولا جزو مدارک تکمیلی محسوب می شوند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید