لوگو صبا ویزا
کارشناسی ارشد سوئد

کارشناسی ارشد سوئد

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای سوئد برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد سوئد، نظیر امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا، آموزش در یک محیط علمی زیر نظر اساتید حرفه ای و با سابقه، زندگی در کشوری با استانداردهای رفاهی بالا و تدریس دروس به زبان انگلیسی موجب شده است تا دانشگاه های کشور سوئد در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد. درحال حاضر، بیش از 900 برنامه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه های کشور سوئد ارائه می شوند.

تقویم دانشگاهی در دانشگاه های سوئد:

ترم پائیز: شروع از اواخر آگوست، پایان اواسط ژانویه، که با تعطیلات کوتاهی در ماه دسامبر همراه خواهد بود.

ترم بهار: شروع از اواسط ژانویه، پایان اوایل ماه ژوئن.

فهرست عناوین

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد:

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد سوئد را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر.
 2. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
 3. امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی.
 4. تحصیل به زبان انگلیسی.

 

طول دوره کارشناسی ارشد سوئد

معمولاً دوره کارشناسی ارشد سوئد  1 تا 2 سال به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی دارد.

 1. شما می توانید برای دوره کارشناسی ارشد 2 ساله که متشکل از 4 ترم است اقدام کنید. در طول هر ترم، دانشجو 4 درس انتخاب می کند که هر کدام 5/7 واحد است که در مجموع 2 سال، دانشجو 120 واحد را می گذراند.

 2. شما می توانید برای دوره کارشناسی ارشد یک ساله اقدام کنید که شامل 2 ترم دانشگاهی است. در طول هر ترم، دانشجو 30 واحد می گذراند که در مجموع یک سال، دانشجو 60 واحد را می گذراند.

 

جستجو برای یافتن دانشگاه و رشته تحصیلی مرتبط برای مقطع ارشد در سوئد

نخستین گام برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد، یافتن دانشگاه مورد نظر با توجه به رشته تحصیلی است.

انواع موسسات آموزش عالی در کشور سوئد

به طور کلی، در کشور سوئد 2 نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد که عبارتند از:

 • دانشگاه ها (Universitet)

موسسات اصلی، بزرگ و شناخته شده آکادمیک برای تحصیل در مقطع دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی متشکل از محققین برجسته و شناخته شده در رشته های مختلف است.

 • کالج های دانشگاهی (Hogskola)

اینگونه موسسات به طور اختصاصی بر روی آموزش فنی و حرفه ای به ویژه در زمینه علوم کاربردی متمرکز هستند و به ندرت برنامه ای در مقطع دکتری ارائه می دهند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئد

اکثر رشته های مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل هستند. دقت داشته باشید که در سوئد امکان دریافت پذیرش مشروط یا پذیرش بدون ارائه مدرک زبان وجود ندارد و می بایست تا پیش از آخرین مهلت (که برای هر دانشگاه متغیر است)، مدرک زبان انگلیسی با نمره ی قابل قبول را ارائه کنید.
با توجه به اینکه برای کدام دانشگاه اقدام کرده اید و همچنین براساس رشته تحصیلی مورد نظر، حداقل نمره زبان مورد نیاز متفاوت خواهد بود، اما معمولا حداقل نمره آیلتس آکادمیک 5/6 مورد قبول است.

 

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر

 2. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی.

 3. رزومه

 4. گذرنامه با اعتبار 6 ماهه

 5. انگیزه نامه (SOP)

 6. سوابق کاری در صورت وجود

 7. ارائه گواهی تمکن مالی، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی هستید.

علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته در هر جایی می تواند بسیار متغیر باشد. پیش نیازهای تخصصی بطور مثال می تواند گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک زمینه یا زیرشاخه مشخص در دوره کارشناسی تان باشد یا اینکه داشتن معدل کل بالاتر از یک حد مشخص شده باشد. برای اطلاع دقیق و کامل از مدارک مورد نیاز، می بایست به سایت دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید و از آنجا همه مدارک و پیش نیازهای موردنیاز را دنبال کنید.

کارشناسی ارشد سوئد1

ارسال مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سوئد برای ارسال مدارک موردنیاز دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن نیاز به ارسال اصل مدارک و سوابق تحصیلی دیگر وجود ندارد و کافیست که اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه موردنظر بارگذاری کنید. مهلت ارسال مدارک بسته به اینکه چه رشته ای را در کجا انتخاب کرده باشید، متغیر است. برای اطلاع دقیق و کامل، حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان مراجعه نمائید.

 

شانس دریافت پذیرش تحصیلی در سوئد

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان انگلیسی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده موردنیاز، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته در آن دانشگاه، داشتن سابقه کار مرتبط و غیره است. مدارکی از قبیل رزومه کاری ، سوابق کاری، مقالات چاپ شده و دوره های آموزشی گذرانده شده و غیره  معمولا جزو مدارک  موردنیاز اصلی برای دریافت پذیرش تحصیلی محسوب نمی شوند و معمولا جزو مدارک تکمیلی محسوب می شوند.

 

امکان کار دانشجویی در طول مدت زمان تحصیل در سوئد

محدودیتی برای تعداد ساعات کار کردن دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد وجود ندارد و آن ها می توانند در حین تحصیل خود مشغول کار پاره وقت شوند.

 

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding):

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود. هزینه های دقیق دوره کارشناسی ارشد توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه محاسبه می شود. سازمان های مختلفی در کشور سوئد امکان اعطای بورسیه برای دانشجویان را فراهم کرده است که می توان به بورسیه ارائه شده توسط Erasmus Mundus اشاره کرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید