لوگو صبا ویزا
دانشگاه هلند

تحصیل پیش از دانشگاه هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی هلند برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کشور هلند از دسته کشورهای بسیار مدرن و قدرتمند در زمینه سیستم های آموزشی و تحصیلی است. تحصیل پیش از دانشگاه هلند از جمله گزینه های بسیار مناسب برای ورود دانش آموزان محسوب می شود.

تحصیل در هلند

 

سیستم آموزشی تحصیل پیش از دانشگاه هلند

در كشور هلند كليه‌ نظام‌ آموزشی زير نظر وزارت‌ آموزش، فرهنگ‌ و علوم‌ اين‌ كشور اداره می شود. آموزش در کشور هلند اجباری است و همه کودکان سنین  4 الی 18 سال، می بایست در مدرسه تحصیل کنند. سيستم آموزشی هلند، سياست آموزش متمركز را با اداره و مديريت غير متمركز مدارس تركيب می نماید، که از ویژگی های بارز این سیستم است. دولت مركزي آموزش را با توجه به قانون اساسي به وسيله قوانين كنترل ميكند.

بدين ترتيب برعملكرد هر دو موسسات عمومي وخصوصي نظارت مي شود. مشاركت مقامات استاني غالباً شكل نظارت قانوني و وظايف قضايي را به طور يكسان دربرابر مدارس عمومي وخصوصي به خود مي گيرد. علاوه بر مدارس رايج ابتدايي ومتوسطه ، مدارس استثنايي براي كودكان با مشكلات  يادگيري ورفتاري  وجود دارد.همچنين مدارس جداگانه اي براي كودكاني با ناتواني هاي خاص وجود دارد كه نمي توان تسهيلات لازم را به  طور شايسته در مدارس رايچ براي آنان فراهم نمود.

 

 

تحصیل دوره ابتدائی

طول دوره تحصیل در مدارس ابتدائی 7 سال است. مطابق قانون ازسال 1985 مدارس آموزش پيش مدرسه و دبستان يكي شده اند. اکثر مدارس ابتدائی به زبان هلندی اموزش می دهند. با این وجود، زبان انگلیسی در تعدادی از مدارس تدریس می شود. در این نوع مدارس، دانش آموزان 50-30% از زمان هر روز خود در مدرسه را صرف یادگیری زبان انگلیسی می نمایند. البته این سیستم آموزشی هنوز در مرحله پایلوت بوده و در 19 مدرسه ابتدائی در حال انجام است.

در دوره‌ ابتدائی، دانش‌آموزان‌ آموزش‌های دوره‌ مهد كودک، خواندن‌ و نوشتن‌ زبان‌ هلندی، رياضيات، علوم‌ طبيعی، علوم‌ اجتماعی و غیره را فرا می‌گيرند. از سال 2015، سیستم مدارس هلند این اختیار را به مدارس ابتدائی داده است تا 15% از دروس را به زبان انگلیسی یا فرانسه تدریس کنند. حضور و غیاب در مدارس ابتدائی الزامی است.

 تحصیل در دوره متوسطه

کودکان در سن 12 سالگی و پس از اتمام دوره تحصیلات در مقع ابتدائی، به یکی از انواع مدارس متوسطه:

  • آموزش حرفه ای متوسط (VMBO)
  • آموزش متوسطه عمومی (HAVO)
  • آموزش پیش از دانشگاه (VWO)

به طور کلی، تعداد مدارس دو زبانه در دوره متوسطه بیشتر از دوره ابتدائی است. در این نوع از مدارس، حداقل 50% از دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بچه ها در طول کلاس هایی نظیر جغرافیا، تاریخ و ورزش به زبان انگلیسی صحبت می کنند. با این وجود، اکثر دروس در این مدارس همچنان به زبان هلندی تدریس می شوند و دانش آموزان می بایست امتحانات نهایی خود را به زبان هلندی بدهند. در این نوع از مدارس، تقریباً نیمی از دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

آموزش حرفه ای متوسط (VMBO)

یک دوره آموزش حرفه ای 4 ساله است که بیشتر بر روی تقویت دانش عملی متمرکز بوده که منجر به آموزش حرفه ای می شود. آموزش حرفه ای متوسط دارای 2 سطح بوده و دانش آموزان در سن

16 سالگی این سطوح را به اتمام می رسانند.

آموزش متوسطه عمومی (HAVO)

یک دوره آموزشی 5 ساله است که دانش آمزان را برای تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی (که در مقاله تحصیل در هلند در رابطه با این نوع از دانشگاه ها توضیح داده شده است) آماده می کند. دانش آموزان می توانند در این از دانشگاه ها، در علوم کاربردی، مدرک لیسانس را دریافت نمایند. به طور معمول، دانش آموزان در سن 17 سالگی دوره آموزش متوسطه عمومی را به اتمام می رسانند.

آموزش پیش از دانشگاه (VWO)

یک دوره آموزشی 6 ساله است که بیشتر بر روی تقویت دانش نظری تمرکز دارد و هدف آن آماده سازی دانش آموزان برای تحصیل در دانشگاه های تحقیقاتی (که در مقاله تحصیل در هلند در رابطه با این نوع از دانشگاه ها توضیح داده شده) است. به طور معمول، دانش آموزان در سن 18 سالگی دوره آموزش پیش از دانشگاه را به اتمام می رسانند. این دوره، بالاترين‌ سطح‌ تحصيلات‌ متوسطه‌ در کشور هلند است.

 

مزایای تحصیل پیش از دانشگاه هلند

افرادی که تحصیل پیش از دانشگاه هلند را انتخاب کرده به سادگی برای ورود به دوره های دانشگاهی آماده می شوند و با شرایط تحصیلی و آموزشی این کشور آشنا می شوند. یادگیری کلیه دروس با مهارت عملی همراه است.

وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند، استاندارد ها و اهدافی را تدوین کرده است که برای کلیه انواع مدارس این کشور قابل کاربرد است. سیساست های کلی آموزشی در این کشور، شامل افزایش فرصت های زبان آموزی، ارتباط آموزش و پرورش با بازار کار و افزایش کیفیت مدارس به طور مستمر است. یکی دیگر از اصول بنیادین سیستم آموزشی هلند این است که آموزگاران پیوسته آموزش می بینند. بنابراین، تدریس در مدارس این کشور، همواره از کیفیت بالایی برخوردار است. در طول تحصیل دانش آموزان به طور دوره ای مورد سنجش قرار می گیرند به طوری که میزان رشد و پیشرفت آنها مشخص شود.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید