لوگو صبا ویزا
آزمون GRE

آزمون GRE

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه آزمون GRE به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی تحصیلی

آزمون GRE که خلاصه شده عبارت  Graduate Record Examinatio است گامی بسیار مهم در فرایند درخواست برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کشورهای خارجی به شمار می‌آید که با شرکت در آن شما می‌توانید نمره لازم را برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های کشورهای مختلف در سراسر دنیا به دست بیاورید. این آزمون در واقع یک آزمون چندگزینه‌ای است که با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری انجام می‌شود و مطابق با استانداردهای دنیا طراحی شده است. دقت داشته باشید که این آزمون اغلب برای تحصیل در رشته‌های مختلف در تحصیلات تکمیلی و البته برنامه‌های مربوط به کسب‌وکار موردنیاز است و به‌عنوان یک آزمون جهانی شناخته می‌شود که در حال حاضر محبوبیت بالایی دارد. دقت داشته باشید که این آزمون توسط سازمان ETS ایجاد و مدیریت می‌شود و همین مسئله نیز باعث می‌شود تا نمرات آن از اهمیت بسیار زیادی برای دانشگاه‌های مختلف برخوردار باشد.

در کنار این آزمون البته داشتن سوابق تحصیلی مناسب نیز حائز اهمیت است که حتما باید به آن توجه کافی را داشته باشید. حال ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که دقیقا این آزمون چیست و چه نکاتی را در زمان شرکت‌کردن در این آزمون باید مدنظر قرار دهیم؟ ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره آزمون GRE صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را درباره این آزمون در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

فهرست عناوین

آشنایی با آزمون GRE

آزمون GRE یکی از آزمون‌های بسیار پیشرفته در حوزه تحصیلات تکمیلی است که شما برای این‌که بتوانید مشغول به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور شوید باید در آن شرکت کنید. این آزمون موارد متعددی را در شما بررسی کرده و می‌سنجد که آشنایی با آنها بدون شک می‌تواند یک تجربه جدید و جذاب برای شما بوده و به شما کمک کند تا به شکل بهتری در این آزمون شرکت کنید. یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره این آزمون بدانید این است که این آزمون میزان تسلط شما به رشته‌ها و دروس مختلف از جمله حساب، جبر، هندسه، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، واژگان تخصصی و … را می‌سنجد و یک معیار بسیار خوب برای بررسی میزان تسلط دانشجو به این دروس به شمار می‌آید. یک مزیت بسیار مهم دیگر این آزمون این است که میزان تسلط و توانایی شما در تجزیه‌وتحلیل و ارزیابی مطالب نوشته شده در آزمون را بررسی کرده و گزارش دقیقی را نسبت به این مسئله نیز ارائه می‌دهد.

ساختار آزمون GRE

بررسی میزان تفکر انتقادی و توانایی حل مسئله از دیگر معیارهای بسیار مهمی است که در این آزمون سنجیده شده و گزارش آن به دست شما می‌رسد. به همین علت است که امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها در سراسر دنیا این آزمون را به‌عنوان یک معیار کلیدی و بسیار مهم برای پذیرش دانشجو قرار داده‌اند و تقریبا هر دانشجویی که قصد اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها را داشته باشد باید در این آزمون شرکت کرده و نمره لازم را دریافت کند.

آزمون GRE از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

شاید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای شما هم به وجود آمده باشد این باشد که آزمون GRE دقیقا از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟ در این بخش قصد داریم پاسخ دقیقی را به این سوال ارائه دهیم. به‌طورکلی شما با شرکت در این آزمون سه نمره را دریافت خواهید کرد. نمره اول مربوط به نگارش تحلیلی است که برای دانشگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. نمره و بخش بعدی از این آزمون مربوط به استدلال کلامی است که توانایی استدلال کلامی را بررسی و ارزیابی می‌کند و در گام آخر نیز نمره استدلال کمی شما قرار دارد که به این موضوع نیز باید دقت و توجه بسیار زیادی داشته باشید. از طرف دیگر نباید فراموش کنید که هریک از این بخش‌ها دارای زیرمجموعه‌هایی هستند که سوالات متنوعی در آنها مطرح شده است.

به‌طورکلی باید بدانید که آزمون GRE یک آزمون استاندارد در کل دنیا برای دانشجویان به شمار می‌آید که شرکت در آن می‌تواند طیف گسترده‌ای از توانایی‌ها و مهارت‌های شما را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که بخش‌های استدلال کمی و کلامی هریک در یک بازه نمره‌ای بین 130 تا 170 قرار دارند و معمولا میانگین نمره‌ای که در آنها دریافت می‌شود به ترتیب برابر 151 و 153 است. پس زمانی که شما هم قصد شرکت در این آزمون را دارید باید حتما به این نمرات دقت داشته باشید و تلاش کنید تا این نمرات را به بهترین شکل ممکن دریافت کرده و البته سعی کنید تا میانگین نمره شما از میانگین‌های بیان شده نیز بیشتر باشد. به‌این‌ترتیب می‌توانید شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مختلف در دنیا افزایش دهید.

کدام دانشگاه‌ها به این آزمون نیاز دارند؟

احتمالا سوال بسیار مهم دیگری که دراین‌خصوص برای شما هم به وجود آمده این است که کدام دانشگاه‌ها امروزه به آزمون GRE نیاز دارند و برای حضور در کدام دانشگاه‌ها باید در این آزمون شرکت کنیم؟ پاسخ‌دادن به این سوال کمی سخت است و شما باید به این موضوع دقت داشته باشید که هریک از دانشگاه‌های مختلف در سراسر دنیا دارای شرایط مخصوص به خود برای پذیرش دانشجو هستند. به همین علت نیز شما باید با ورود به سایت هریک از این دانشگاه‌ها شرایط آنها را بررسی کرده و مطمئن شوید که برای اخذ پذیرش از آنها به حضور در این آزمون و دریافت نمره لازم نیاز دارید.

در گام بعدی باید به این نکته دقت داشته باشید که اکثر دانشگاه‌های کشورهای استرالیا و کانادا معمولا به این آزمون نیاز دارند. بسته به نوع رشته و دانشگاهی که شما قصد ادامه تحصیل در آن را دارید ممکن است از شما خواسته شود تا در آزمون عمومی شرکت کنید یا این‌که ممکن است از شما بخواهند تا در آزمون موضوعی GRE که برگزار می‌شود نیز شرکت کرده و نمرات لازم را دریافت کنید. پس اگر شما هم جز آن دسته از دانشجویان مقطع تحصیلی دکترا یا کارشناسی ارشد هستید که به دنبال ثبت‌نام در دانشگاه‌های خارجی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با شرایط هریک از این دانشگاه‌ها آشنا شوید. برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ارائه شده توسط موسسه مهاجرتی صباویزا نیز استفاده کرده و از مزایای آن نهایت بهره را ببرید. استفاده از خدمات این موسسه مهاجرتی به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت ممکن دریافت کنید.

آشنایی با بخش نوشتن تحلیلی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم بخش نوشتن تحلیلی یکی از مهم‌ترین بخش‌های آزمون GRE به شمار می‌آید که شما حتما باید نمره لازم را در این بخش دریافت کنید. این بخش در واقع تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتن شما را بررسی و ارزیابی می‌کند تا مطمئن شوند که دانشجو از نظر توانایی نوشتن مهارت‌های لازم را دارا است. نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که این آزمون دارای یک بخش نوشتن تحلیلی است که از دو وظیفه نوشتاری مختلف تشکیل شده است. برای تکمیل‌کردن هریک از این بخش‌ها شما نیازمند حداکثر 30 دقیقه زمان خواهید بود که باید با دقت بالایی این بخش‌ها و وظایف را تکمیل کرده و نمرات لازم را در آنها دریافت کنید.

یک نکته بسیار مهم دیگر که باید درباره این بخش از آزمون به آن دقت داشته باشید این است که بخش نوشتن تحلیلی معمولا بین 0 تا 6 نمره را برای شما دارد که اعداد آن معمولا مضربی از عدد 0.5 هستند. پس حتما سعی کنید به این موضوع نیز در زمان پاسخ‌دادن به سوالات آزمون دقت و توجه کافی داشته باشید.

استدلال کلامی بخش دوم از آزمون GRE

یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم آزمون GRE مربوط به استدلال کلامی است که در این بخش از آزمون مهارت‌های خواندن و تحلیل انتقادی دانشجو مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. دریافت نمره لازم در این بخش از آزمون نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بخش از آزمون این است که می‌تواند توانایی‌های شما در نتیجه‌گیری، خلاصه‌کردن مطلب و البته درک واژگان را بررسی کند. پس افرادی که قصد دارند مهارت‌های زبانی خود را نیز به اثبات برسانند لازم است که حتما در این بخش نمره لازم را دریافت کنند تا در ادامه با مشکل و چالش خاصی مواجه نشوند. توجه داشته باشید که در آزمون GRE دقیقا دو بخش استدلال کلامی وجود دارد که هریک از آنها نیازمند صرف حداکثر 30 دقیقه زمان هستند.

نکته مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که هریک از این بخش‌ها دارای 20 سوال است که شما باید به طور کامل اقدام به پاسخ‌دادن به آنها کنید. استدلال کلامی دارای امتیازی بین 130 تا 170 خواهد بود که امتیازی که شما دریافت می‌کنید مضربی از عدد یک است. در واقع امتیازات شما به‌صورت یکی‌یکی اضافه می‌شوند.

استدلال کمی در آزمون GRE

این بخش یکی از بخش‌های تخصصی در آزمون GRE به شمار می‌آید که در آن مهارت‌های شما در حل مسئله، تفسیر داده‌ها، جبر، هندسه و حساب سنجیده شده و اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه در اختیار دانشگاه قرار می‌گیرد. دقت داشته باشید که این بخش از جمله بخش‌های تخصصی است که شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها حتما باید امتیازات لازم را در آن دریافت کنید. بازه امتیازی که شما می‌توانید در این بخش از آزمون دریافت کنید معمولا بین 130 تا 170 امتیاز خواهد بود که میانگین آن حدودا 150 است. پس شما برای این‌که بتوانید پذیرش خود را از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنید نیازمند این هستید که حتما امتیازی بالاتر از میانگین را دریافت کنید. نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که این بخش از آزمون خود از دو بخش مختلف تشکیل شده است.

هریک از این دو بخش حداقل نیازمند صرف زمان 35 دقیقه‌ای برای پاسخ‌دادن هستند. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم برای این‌که بتوانید این بخش از آزمون را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید حتما تلاش کنید تا مدیریت زمان را رعایت کرده و 35 دقیقه را به هریک از این دو بخش اختصاص دهید.

نکاتی درباره زمان‌بندی آزمون GRE

زمانی که قصد شرکت در این آزمون را دارید باید به این نکته دقت داشته باشید که حتما زمان‌بندی را رعایت کنید تا این فرصت را داشته باشید که تمامی بخش‌ها را با موفقیت تکمیل کرده و امتیازات لازم را در هریک از این بخش‌ها دریافت کنید. در اولین قدم باید دقت داشته باشید که زمان مفید این آزمون حدودا 3 ساعت و 45 دقیقه خواهد بود و به‌طورکلی شما باید 4 ساعت و نیم در مرکز تستی که این آزمون را در آن می‌دهید حضور داشته باشید. حال ممکن است این سوال به ذهن برسد که آیا برای شرکت در آزمون GRE ما فرصت استراحت نیز خواهیم داشت و می‌توانیم بین آزمون استراحت کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله معمولا بین هر بخش از این آزمون شما یک استراحت یک دقیقه خواهید داشت که می‌توانید از آن استفاده کنید.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که در طول کل آزمون شما یک استراحت 10 دقیقه‌ای را نیز در اختیار دارید که می‌توانید بر اساس نیازی که دارید در هر لحظه از این استراحت ده‌دقیقه‌ای نیز استفاده کنید. یک نکته بسیار مهم دیگر که در اینجا باید به آن دقت و توجه داشته باشید این است که حتما تلاش کنید تا کل مدت‌زمانی که برای دادن این آزمون در اختیار دارید را پخش کنید. تلاش کنید تا بیش از حداکثر زمان لازم را برای هر بخش اختصاص ندهید؛ چراکه در این صورت به‌احتمال زیاد فرصت نخواهید داشت که بتوانید سایر بخش‌ها را نیز بادقت تکمیل کنید و همین مسئله نیز باعث می‌شود تا نمره سایر بخش‌های شما به میزان زیادی افت کرده و روی نتیجه نهایی شما اثرگذار باشد.

نحوه انجام این آزمون

اکثر افرادی که قصد شرکت در آزمون GRE را دارند معمولا با سوالات زیادی در خصوص نحوه انجام این آزمون نیز مواجه می‌شوند که در این بخش قصد داریم پاسخ جامع و کاملی را به این سوال ارائه دهیم. به‌طورکلی باید بدانید که اکثر مردم و افرادی که امروزه در این آزمون شرکت می‌کنند این آزمون را با کامپیوتر پشت سر می‌گذارند؛ ولی در برخی از مواقع امکان انجام آزمون مبتنی بر کاغذ نیز وجود دارد و شما می‌توانید با حضور در مراکزی که این آزمون‌ها را برگزار می‌کنند در آنها شرکت کرده و پاسخ خود را روی برگه وارد کنید. برنامه آزمایشی که برای این آزمون وجود دارد به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید سوالات را در یک بخش رد کرده یا این‌که برای تغییردادن پاسخ سوال خود به سوالات قبلی بازگردید. همین مسئله نیز باعث می‌شود تا شما در زمان شرکت‌کردن در این آزمون با استفاده از کامپیوتر با مشکل و چالش خاصی مواجه نشوید و بتوانید؛ مانند امتحان و آزمون‌های عادی در آن شرکت کرده و بدون استرس به سوالات پاسخ دهید.

نکته بسیار مهم دیگری که باید درباره نرم‌افزار این آزمون بدانید این است که این برنامه دارای یک تایمر است که در هر لحظه زمان باقی‌مانده از آزمون را در اختیار شما قرار می‌دهد و دیگر نیازی نیست که درباره پایان‌یافتن آزمون نیز نگرانی خاصی داشته باشید. علاوه بر این درصورتی‌که برای پاسخ‌دادن به سوالاتی که در بخش استدلال کمی وجود دارند نیازمند ماشین‌حساب بودید باید بدانید که این آزمون ماشین‌حساب خوبی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد که استفاده از آن بسیار ساده و راحت است و می‌تواند محاسبات لازم را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهد. یکی از مهم‌ترین مزایای شرکت در این آزمون به‌صورت کامپیوتری این است که نتایج غیررسمی را درباره بخش‌های استدلال کمی و کلامی در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توان به آنها به چشم یک نتیجه اولیه نگاه کرد.

نکات جزئی درباره نتیجه آزمون

پس از این‌که شما در آزمون GRE شرکت کرده و به‌تمامی سوالات پاسخ دادید معمولا یک نتیجه اولیه به شما ارائه می‌شود که در بخش قبلی درباره این نتیجه اولیه صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. حال باید بدانید که نتیجه نهایی نیز معمولا بین یک بازه زمانی 10 الی 15 روزه در اختیار شما قرار می‌گیرد. دقت داشته باشید که زمانی که نمره رسمی شما از جمله نمره نگارش تحلیلی در دسترس باشد این نمره در اختیار شما قرار خواهد گرفت. یک نکته کلیدی و بسیار مهم که باید در اینجا به آن دقت داشته باشید این است که نمراتی که شما در این آزمون دریافت می‌کنید برای مدت‌زمان 5 سال پس از تاریخ پایان آزمون معتبر خواهند بود و شما می‌توانید برای سایر درخواست‌های دانشگاهی خود نیز از آن استفاده کنید.

این مزیت بسیار مهم، یعنی اعتبار بالایی که این آزمون دارد باعث می‌شود تا حتی دانشجویان نیز علاقه زیادی به شرکت در این آزمون داشته باشند و آن را به سایر آزمون‌هایی که در این زمینه وجود دارند ترجیح دهند.

شرکت در آزمون GRE

آیا امکان شرکت مجدد در این آزمون وجود دارد؟

گاهی اوقات ممکن است شما در آزمون GRE شرکت کنید؛ ولی امتیاز لازم یا امتیاز دلخواه خود را دریافت نکنید. در این شرایط ممکن است چنین سوالی به ذهن برسد که آیا امکان شرکت مجدد در این آزمون و دریافت امتیاز بهتر نیز وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله زمانی که شما از نمره‌ای که دریافت کرده‌اید راضی نیستید می‌توانید پس از 21 روز از تاریخ پایان آزمون مجددا در این آزمون شرکت کرده و تلاش کنید تا امتیاز دلخواه خود را دریافت کنید. البته نباید فراموش کنید که یک محدودیت بسیار مهم در این زمینه وجود دارد و آن این است که شما حداکثر 5 بار در طول یک سال می‌توانید در این آزمون شرکت کنید و بیش از این تعداد اجازه حضور در آزمون را نخواهید داشت.

پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال مهاجرت تحصیلی بوده و قصد دارید تا در این آزمون شرکت کنید حتما باید این محدودیت را در نظر داشته باشید. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص شرایط شرکت در این آزمون به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ارائه شده در موسسه مهاجرتی صباویزا نیز استفاده کرده و از مزایای این خدمات نهایت بهره را ببرید.

شرایط کلی برای شرکت در این آزمون چیست؟

در بخش‌های قبلی درباره بخش‌های مختلف این آزمون صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره مزایای این آزمون نیز در اختیار شما قرار دادیم. حال باید بدانید که برای شرکت در آزمون GRE شرایط خاصی نیز وجود دارد که حتما باید به این شرایط نیز دقت و توجه داشته باشید. اولین و مهم‌ترین شرطی که در این زمینه وجود دارد این است که شما به‌عنوان یک دانشجو حتما باید دوره کارشناسی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید تا بتوانید در این آزمون شرکت کنید. یک نکته بسیار مهم در خصوص این شرایط این است که دانشجویان صرف‌نظر از صلاحیت سنی که دارند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و با هر سنی پس از دریافت مدرک کارشناسی اجازه حضور در این آزمون را پیدا خواهند کرد. البته دقت داشتن به یک نکته نیز بسیار مهم است و آن این است که همه دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلات تکمیلی برای پذیرش دانشجو به نمره این آزمون نیازی ندارند که باید به این مسئله نیز دقت کنید.

معمولا فصل درخواست برای شرکت در این آزمون از سپتامبر و اکتبر هرسال آغاز می‌شود؛ ولی برای این‌که بتوانید شانس خود را برای حضور در این آزمون افزایش دهید معمولا کارشناسان توصیه می‌کنند که حتما سعی کنید از یک سال قبل درخواست خود را برای شرکت در آن ثبت کنید تا با مشکل و چالش خاصی در این مسیر مواجه نشوید. از طرف دیگر شما ابتدا باید با شرایطی که دانشگاه مقصدتان برای شما تعیین کرده آشنا شده و سپس اقدام به شرکت در این آزمون کنید؛ چراکه در برخی از مواقع دانشگاه‌ها نمرات پایینی را در این آزمون به‌عنوان حداقل نمره مشخص می‌کنند که این کار می‌تواند زحمت شما را کاهش دهد.

آیا آزمون GRE سخت است؟

زمانی که صحبت از آزمون GRE می‌شود معمولا دانشجویان با چالش‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوند که یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها سخت بودن این امتحان و آزمون است. ممکن است این سوال به ذهن شما هم برسد که آیا این آزمون در مقایسه با سایر آزمون‌هایی که وجود دارند سخت‌تر است؟ آزمون‌های مشابه دیگری که در این زمینه وجود دارند؛ مانند آزمون‌های ACT و SAT دارای سطح سوالات ساده‌تری هستند و همین مسئله نیز باعث می‌شود تا در برخی از مواقع دانشجویان این آزمون‌ها را امتحان کنند. به‌طورکلی می‌توان گفت که GRE شامل سوالات دشوارتری هستند و از نظر واژگان و متن‌ها دارای پیچیدگی‌های بیشتری هستند. اگرچه سوالاتی که در آزمون GRE وجود دارند سوالات ریاضی کمتری در مقایسه با آزمون‌های SAT و ACT دارند؛ ولی نباید فراموش کنید که درک این سوالات ممکن است کمی سخت باشد.

پس به‌طورکلی می‌توان گفت که برای شرکت در آزمونی مانند GRE شما باید درجه بالاتری از استدلال را داشته باشید. این دلایل باعث می‌شود تا بیشتر دانشگاه‌هایی که در حال حاضر در کشورهای خارجی فعالیت دارند معمولا این آزمون را به‌عنوان معیار برای خود در نظر می‌گیرند و دانشجویان را وادار می‌کنند تا در این آزمون شرکت کنند.

مقایسه بین آزمون‌های GRE عمومی و موضوعی

به‌طورکلی مطابق با اطلاعاتی که در سایت رسمی این آزمون منتشر شده است می‌توان گفت که آزمون عمومی GRE بیشتر بر تفکر انتقادی و توانایی حل مسئله متمرکز است که این به‌صورت عمومی بوده و روی استفاده در رشته‌های مختلف متمرکز است. این در حالی است که در آزمون‌های عمومی معمولا تمرکز بر موضوعات مشخص است و هدف از این آزمون نیز این است که میزان اطلاعات یک فرد درباره یک موضوع علمی را بررسی کنند. زمانی که صحبت از آزمون عمومی می‌شود معمولا درک مسئله و مهارت‌های درک مطلب از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار می‌شوند و این در حالی است که زمانی برای آزمون‌های موضوعی شما باید دانش بیشتری درباره آن محتوا داشته باشید و اطلاعات تخصصی را در خصوص آن موضوع خاص نیز داشته باشید تا بتوانید به شکل بهتری مطلب را درک کنید. یک تفاوت بسیار مهم دیگر میان این دو آزمون GRE این است که معمولا آزمون‌های عمومی تعداد دفعات زیادی در طول سال برگزار می‌شوند؛ ولی آزمون موضوعی معمولا بیش از چند بار در طول یک سال برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن محدودیت‌های زیادی وجود دارد.

معمولا کارشناسان توصیه می‌کنند که برای آزمون عمومی GRE تلاش کنید تا بین دو تا چهار ماه مطالعه کنید. این در حالی است که معمولا شما برای شرکت در آزمون‌های موضوعی که در این زمینه برگزار می‌شوند نیازمند صرف زمان و انرژی بیشتری خواهید بود. در واقع در این آزمون‌ها شما باید به طور دقیق مشخص کنید که برای هرکدام از بخش‌ها چقدر زمان بگذارید. معمولا شما برای شرکت در آزمون‌های عمومی تنها نیازمند این هستید که با ساختار آزمون آشنا شوید؛ ولی برای شرکت در آزمون‌های موضوعی معمولا نیازمند دانش تخصصی بیشتری خواهید بود که باید این دانش را با مطالعه زیاد به دست بیاورید.

آیا این امکان وجود دارد که از خانه خود در این آزمون شرکت کنیم؟

پس از این‌که ویروس کرونا همه‌گیر شد و تقریبا تمامی کشورهای دنیا با این مشکل درگیر شدند سازمان برگزارکننده این آزمون تصمیم گرفت تا یک نسخه خانگی از آزمون GRE را نیز برگزار کند تا شرکت‌کنندگان محدودیتی برای شرکت در این آزمون نداشته باشند و بتوانند با خیالی راحت در آن شرکت کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای این آزمون این است که شما می‌توانید بدون نیاز به صرف زمان و انرژی زیاد و از منزل خود این آزمون را انجام دهید. برای این کار تنها به یک سیستم کامپیوتری نیاز دارید که بتوانید این آزمون را در آن انجام دهید. البته دسترسی به اینترنت پرسرعت نیز از دیگر مواردی است که شما برای شرکت در این آزمون به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

یک نکته بسیار مهم در خصوص این آزمون این است که از نظر اهمیت برای دریافت پذیرش تحصیلی، از نظر میزان سختی، فرمت برگزاری و مواردی ازاین‌قبیل دقیقا مانند آزمون GRE استاندارد است و هیچ تفاوتی میان این دو وجود ندارد. پس دانشجویان می‌توانند با ارسال درخواست خود به‌راحتی هرچه تمام آزمون را در منزل انجام دهند.

دریافت نمره بالاتر در این آزمون

یکی از مهم‌ترین مواردی که اکثر افراد به دنبال آن هستند این است که بتوانند نمره بالاتری را در این آزمون دریافت کنند. همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم هرچه نمره‌ای که شما دریافت می‌کنید بیشتر باشد شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مقصدتان نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به همین علت نیز شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید بهترین نمره را دریافت کنید. یکی از بهترین راه‌هایی که برای افزایش نمره وجود دارد این است که مطالعه خود را افزایش دهید. سعی کنید به‌خوبی با ساختاری که برای این آزمون وجود دارد آشنا شده و اطلاعاتی را در این زمینه به دست بیاورید. از طرف دیگر توصیه ما به شما این است که حتما تلاش کنید تا آزمون‌های سال‌های گذشته را بادقت مطالعه کنید تا بتوانید با نحوه پاسخگویی به سوالات و نحوه طرح شدن سوالات آشنا شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید در زمان آزمون دادن به شکل بهتری عمل کرده و نتیجه بهتری را نیز دریافت کنید.

یکی دیگر از راهکارهای بسیار خوبی که برای افزایش نمره در این آزمون وجود دارد این است که سعی کنید روی مهارت‌های درک مطلب خود کار کنید. تقویت این مهارت به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی سریع‌تر خواسته سوالات را درک کرده و پاسخ دقیق‌تری را به آنها ارائه دهید. از طرف دیگر تقویت این مهارت می‌تواند باعث شود تا شما زمان بیشتری را برای فکرکردن روی مسائل داشته باشید. تقویت مهارت حل مسئله نیز می‌تواند شانس شما را برای دریافت نمره بالاتر در آزمون GRE افزایش دهد. معمولا افرادی که توانایی حل مسئله بهتری دارند می‌توانند نمرات بالاتری را نیز در این آزمون دریافت کنند.

نکات آزمون GRE

برای قبولی در آزمون GRE چه کار کنیم؟

برای قبولی در آزمون GRE  مانند هر آزمون دیگری باید هدفمند و آگاهانه تلاش کنید. تلاش هدفمند به این معناست که برای کاری که قصد دارید انجام دهید، برنامه مشخصی داشته باشید. فردی که با برنامه کاری را انجام دهد، برای رسیدن به موفقیت، تلاش مداوم و منظمی را در دستور کار قرار می دهد. نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی می کند و بر اساس آزمونی که در پیش دارد، روی کم کردن نقاط ضعف تلاش می کند.

استفاده از تجارب افرادی که در آزمون شرکت کرده اند و هم چنین استفاده از مشاوران تخصصی آزمون GRE  در شهرهای مختلف کشورمان، می تواند بخشی از راه حل باشد. بعضا مشاهده شده است که افراد بعد از ۲ یا ۳ بار آزمون دادن، توانسته اند به نمره مورد علاقه خود دست پیدا کنند. بنابراین هیچ گاه برای نمره ایده آل، مایوس نشوید و همچنان تلاش کنید.

نکته مهم دیگری که باید اضافه کنیم آن است که آزمون GRE  نمره قبولی یا ردی ندارد. هر کس به اندازه دانش خود می تواند نمره ای در آزمون GRE کسب کند. دانشگاه های مختلف دنیا نیز بر اساس معیار های خود در پذیرش دانشجوی ارشد و دکترا، نمراتی تعیین می کنند که با هم، متفاوت است.

مثلا ممکن است دانشگاهی OVERALL 310 به بالا را از داوطلبان درخواست می کند در حالی که برخی از دانشگاه ها، کسب نمره حداقل VERBAL 160 را به عنوان شرط پذیرش مدارک دانشجو عنوان کرده اند. یا بعضی برای اعطای بورس تحصیلی (RESEARCH ASSISTANT) از دانشجویان می خواهند که نمره ANALYTICAL WRITING  حداقل ۴ ارائه کنند. به هر حال دانشگاه ها بر خلاف آیلتس و تافل، معمولا حد نصابی در نمره GRE  تعیین نمی کنند و رزومه دانشجویان را به صورت Holistic view بررسی می کنند. در این حالت هر اندازه نمره شما بالاتر باشد، شانس پذیرش شما بیش تر خواهد بود. اما درباره آیلتس و تافل، در بسیاری از موارد، در صورتی که حداقل نمره لازم را کسب نکرده باشید، پرونده شما مردود خواهد شد. دانشگاههای مختلف حد نصاب نمره GRE متفاوتی را جهت ارزیابی سطح علمی متقاضیان و اعطای پذیرش تحصیلی تعیین می کنند. متقاضی می بایست قبل از آزمون با دانشگاههای مورد نظر خود که قصد پذیرش تحصیلی از آنها را دارد تماس گرفته و از حد نصاب قابل قبول نمره GRE توسط آن دانشگاه آگاهی داشته باشد.

عموما در بخش ریاضی و زبان (verbal) کسب حداقل ۵۰ درصد نمره می تواند شانس شما را برای کسب پذیرش تحصیلی با بورس در مقاطع ارشد و دکترا در دانشگاه های امریکایی ارتقا دهد. در بخش نوشتاری (writing) کسب حداقل نمره ۳.۵ از ۵ توصیه می‌شود. توانایی نوشتن مقالات انتقادی و تحلیلی، نیازمند آموزش است. تلاش کنید این مهارت را در دراز مدت و با آرامی یاد بگیرید تا در روز آزمون با توانایی مطلوبی از پس سوالات ارائه شده برآیید. همانند آزمون تافل، باید قابلیت کار خوب با رایانه را داشته باشید. اینجا همه چیز کامپیوتری است و البته برای بخش ریاضیات نیز ماشین حساب الکترونیکی در اختیار شما می باشد. در بخش واژگان می بایست کتاب های مختلفی را مطالعه کنید تا برای آزمون آماده شوید. دانش واژگان قوی برای کسب نمره خوب در آزمون نیاز خواهد بود.

 قابلیت حذف نمره تست GRE

در پایان برگزاری امتحان GRE از متقاضی پرسیده می شود که در صورت تمایل می تواند نمره تست خود را کنسل در نظر گرفته و برای هیچ کدام از مرکز آموزشی ارسال نگردد. در صورت کنسل نمودن تست GRE خود متقاضی نیز از علمکرد و نمره تست خود اطلاع پیدا نخواهد کرد و نمره تست GRE مذکور در پرونده امتحانی متقاضی نیز ثبت نمی گردد. امکان کنسل نمودن نمره تست GRE در روزهای بعد امکان پذیر نبوده و قابل گزارش و ارسال می باشد.

گزارش نمره آزمون GRE

نمرات آزمون GRE کاغذی معمولا تا ۴۵ روز و نمرات آزمون GRE اینترنتی در دوبخش وربال و کوانت بلافاصله پس از آزمون و بخش نوشتاری معمولا تا10 روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود و مرکز برگزار کننده تا ۵ کارنامه به صورت رایگان به دانشگاه های مورد نظر شما ارسال می کند. کد دانشگاه مورد نظر خود را باید در روز آزمون در اختیار داشته باشید تا در سایت آزمون وارد کرده تا پس از برگزاری آزمون، کارنامه مورد نظر شما را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند.

در صورتی که این کار را انجام ندهید، پس از برگزاری آزمون، این کارنامه به دانشگاه مورد نظر در ازای پرداخت کارمزد به دلار آمریکا ارسال خواهد شد. بنابراین به این موضوع دقت کنید تا مجبور به پرداخت هزینه اضافه نشوید. ورود کد دانشگاه های مورد نظر را نیز در سایت در روز آزمون با حوصله انجام دهید تا اشتباهی این فرصت از دست نرود.

منابع آزمون GRE

حتی یک انگلیسی زبان دارای مدرک فوق لیسانس ادبیات یا هر رشته دیگری، نمی تواند مطمئن باشد که بتواند نمره کامل این آزمون را کسب کند. چون شما هم در زبان پارسی، معنی لغات بسیاری را نمی دانید و این قضیه برای یک انگلیسی زبان هم صادق است . بنابراین استرس زیادی به خود وارد نکنید و به فکر حفظ کردن همه کتاب های معروف بازار برای ارتقای آمادگی خود جهت شرکت در آزمون نباشید. حد نصابی برای نمره قبولی وجود ندارد. اما تلاش کنید بالاترین نمره ممکن را در بخش ریاضیات و نوشتاری کسب کنید که بیش از همه بخش ها در کارنامه شما خود را نشان می دهد.

با توجه به دشواری که در بخش verbal این آزمون وجود دارد، کتابهای بسیار زیادی توصیه شده است، قبل از شروع این کتابها از بلد بودن لغات ۵۰۴ (Absolutely Essential Words  504)  و لغات ضروری تافل (Essential Words for TOEFL) اطمینان حاصل نمایید، سپس این منابع توصیه شده است، به ترتیب کارایی عبارتند از:

منابع لغت بخش وربال

 1. 1100 Words you need to know
 2. Barron 800 Essential Words for GRE
 3. Magoosh 1000 Words
 4. Word smart

منابع درک مطلب متن بخش وربال

 1. Big Book and Powerprep, ETS Official Guide
 2. Magoosh Videos
 3. RC files (Recent GRE Reading Comprehension tests)
 4. Magoosh book

منابع تحلیل نوشتاری بخش وربال

 1. ETS Official Guides and Powerprep
 2. Pool of Arguments and Issues
 3. Magoosh Analytical Writing Book
 4. Princeton Book

منابع بخش کوانت

 1. ETS Official Guides and Powerprep
 2. Manhattan 5lb
 3. Magoosh Questions
 4. Magoosh Videos

نکته : برای ثبت نام در آزمون GRE می توانید از طریق پرتال رسمی این آزمون اقدام کنید و برای پرداخت هزینه های آن، در صورت نداشتن کارت اعتباری معتبر بین المللی، میتوانید از طریق شرکتهای پرداخت آنلاین اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

آزمون GRE یکی از آزمون‌هایی است که در حال حاضر برای ورود به بسیاری از دانشگاه‌های مختلف به‌خصوص دانشگاه‌های کشورهای کانادا و استرالیا وجود دارد. شرکت در این آزمون دارای شرایط خاصی است که یکی از مهم‌ترین این شرایط این است که شما حتما مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده باشید. این آزمون به‌عنوان یک آزمون استاندارد برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های مختلف به شمار می‌آید که اکثر دانشگاه‌ها نیز آن را قبول دارند. اگر شما هم جز آن دسته از دانشجویانی هستید که قصد شرکت در این آزمون را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ارائه شده توسط موسسه مهاجرتی صباویزا نیز استفاده کنید. این موسسه بهترین خدمات مشاوره را در اختیار شما قرار می‌دهد که بدون شک برای شرکت در آزمون GRE لازم و ضروری خواهد بود.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید