لوگو صبا ویزا
آزمون YDS

آزمون YDS

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت آزمون YDS برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

 (YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı

آزمون YDS طبق مقررات وزارت آموزش عالی کشور ترکیه توسط مرکز سنجش و جابجایی دانشجوی ترکیه برگزار می‌شود. آزمون YDS در خصوص زبان هاي انگليسي به ويژه مقاطع ليسانس به فوق ليسانس و فوق ليسانس به دكتري مخصوص افراد ترکیه ای زبان مي باشد. در مقاطع ليسانس به فوق ليسانس، بعضی از دانشگاههاي تركيه كارنامه آزمون YDS براي رشته هاي مختلف اخذ مي نمايند اما در مقاطع فوق ليسانس به دكتري برای تمامي دانشگاه‌های معتبر تركيه، كارنامه آزمون YDS جهت ادامه تحصيل در تركيه الزامیست. آزمون YDS جایگزین آزمونهای KPDS و ÜDS می‌باشد. اين آزمون به زبان انگليسي، در فصول بهار و پاييز برگزار می‌شود. مدرک زبان انگليسي براي مقطع دکتري و تخصص، اجباري است. آزمون YDS شامل 80 سؤال انگليسي که مبتنی بر گرامر زبان انگليسي و لغات عمومي و خواندن در سطح عمومی می‌باشد و آزمون به‌صورت تستي 5 گزينه اي است که نسبت به آزمون TOEFL و آزمون IELTS ساده تر مي باشد.

آزمون YDS ترکیه برای چه اهدافی برگزار می‌شود؟

هدف آزمون YDS ترکیه سنجش کارمندان و افرادی است که در ترکیه قصد ادامه تحصیل دارند و ادامه فعالیت افراد بسته به نشان دادن سطح زبان انگلیسی‌شان می‌باشد. آزمون YDS ترکیه هر شش ماه یک‌بار برگزار می‌شود و می‌تواند به‌صورت آنلاین نیز برگزار شود. معادل این آزمون در ایران، می‌توان به TOLIMO اشاره کرد. این آزمون شامل ۸۰ سؤال چندگزینه‌ای می‌باشد که باید در زمان ۱۸۰ دقیقه پاسخ داده شود. سؤال‌ها به‌صورت کلمات انگلیسی می‌باشد که شامل گرامر، کامل کردن جمله و ترجمه انگلیسی به ترکی می‌شود. مشکل این آزمون که توسط کارشناسان بسیار نقد شده است تنها سنجش مهارت Reading می‌باشد و مهارت‌های دیگر Speaking, Listening, Writing حذف شده‌اند.

معمولاً تمامی دانشگاه‌ها ارزش بیشتری برای آزمون آیلتس و تافل قائل‌اند و به همین دلیل آزمون YDS ترکیه هرساله میزان کمتری متقاضی دارد. این آزمون به‌صورت کاغذی و به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود که به ترتیب YDS و E-YDS نام می‌گیرد. YDS کاغذی فقط سالی دومرتبه، بار اول در آوریل و آزمون بعدی نیز در سپتامبر که در مراکز خاصی برگزار می‌گردد. نتایج این آزمون 20 روز پس از برگزاری اعلام می‌شود. دوستان ایرانی می‌توانند در دانشگاه شهر وان که فقط یک ساعت با مرز ایران (مرز رازی) فاصله دارد امتحان دهند. EYDS هرماه ولی فقط در سه شهر ترکیه برگزار می‌شود. در مهلتی که معمولاً یک ماه قبل از آزمون است باید ثبت‌نام را انجام دهید. نتایج آزمون نیز طی 12 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.

برای ثبت‌نام در این آزمون حتماً باید به نمایندگی‌های سازمان OSYM در ترکیه مراجعه کنید. برای اولین ثبت‌نام حضور شما اجباری است اما برای ثبت‌نام‌های بعدی می‌توانید الکترونیکی و از ایران این کار را انجام دهید. علت هم این است که در اولین ثبت‌نام در نمایندگی OSYM از شما عکس می‌گیرند و برای شما یک پروفایل در سیستم درست می‌شود که حدوداً 5 سال اعتبار دارد. البته فقط برای دانشجویانی که از مرز رازی وارد ترکیه می‌شوند. دوستانی که با مرز بازرگان راحت‌تر هستند می‌توانند به مرکز ایغدیر مراجعه نمایند. هر دو این مراکز فقط یک ساعت با مرز ایران فاصله‌دارند.

چرا YDS را امتحان بدهیم؟

اگر به آزمون تافل و یا آزمون آیلتس نمی‌رسید این آزمون بهترین گزینه برای شماست. حتی اعضای هیات علمی ترکیه نیز در این آزمون شرکت می‌کنند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید