لوگو صبا ویزا
اعزام دانشجو به نروژ

اعزام دانشجو به نروژ

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای نروژ برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

کشور نروژ برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار است. از جمله مزیت های تحصیل در نروژ، استانداردهای بالای رفاهی و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی است؛ سطح کیفی دانشگاه ها و کالج های کشور نروژ به حدی بالا است که همه ساله عده زیادی دانشجوی بین المللی را به خود جذب می کند. دانشگاه اوسلو و برگن این کشور، جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند .

اقامت تحصیلی در نروژ

هر سال، دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف جهان برای ادامه تحصیل به دانشگاه های کشور نروژ مهاجرت می کنند. کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و دیگر سطوح آموزشی در کشور نروژ، می بایست برای اخذ مجوز تحصیل اقدام کنند. ناگفته نماند که دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی در این کشور، بین 20 تا 30 ساعت اجازه کار در هفته را دارند. هزینه زندگی دانشجویی در نروژ ماهیانه بین ۱۲۰۰تا ۱۴۰۰ یورو می باشد. برخی از معروف ترین دانشگاه های کشور نروژ عبارتند از:

 • دانشگاه اسلو(UiO)
 • دانشگاه برگن(UiB)
 • دانشگاهNTNU
 • دانشگاه ترومسو(UiT)
 • دانشگاه استاونگر(UiS)
 • دانشگاه علوم زیستی نروژ(NMBU)

اعزام دانشجو به نروژ

اعزام دانشجو به نروژ در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ، یکی از گزینه های ممکن برای تحصیل در این کشور است. با توجه به مزایای مختلف تحصیل در مقطع کارشناسی که کشور نروژ ارائه می دهد، مثل امکان تحصیل رایگان،‌ دانشگاه های این کشور در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی زیادی قرار گرفته اند. افزون بر این که دوره کارشناسی در کشور نروژ  معمولا ۳ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های نروژ عموما به زبان نروژی است و برای متقاضی لازم است که پس از اخذ پذیرش در این مقطع ، ابتدا مدت یک سال زبان نروژی را در مراکز برگزارکننده دوره های زبان نروژی در این کشور بگذراند و سپس تحصیل در دانشگاه را آغاز کند. تحصیل در برخی از رشته ها هم به زبان انگلیسی است که لازمه آن دارا بودن مدرک آیلتس ۶ و یا تافل ۵۰۰  می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل درمقطع کارشناسی در نروژ عبارتند از:

 • دیپلم متوسطه که شامل سنوات متوسطه به علاوه یک سال تحصیل دانشگاهی و یا یازده سال به همراه دو سال تحصیل دانشگاهی باشد.
 • ارائه گواهی تمکن مالی که نشان دهد دانشجو از نظر مالی در وضعیت مطلوبی است.
 • مدرک زبان نمره آیلتس با نمره
 • پاسپورت معتبر با اعتبار ۶ ماهه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی

اعزام دانشجو به نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد که کشور نروژ ارائه می دهد، نظیر تحصیل رایگان، آموزش در یک محیط علمی زیر نظر اساتید حرفه ای و با سابقه و تدریس دروس به زبان انگلیسی ، دانشگاه های کشور نروژ در سطح تحصیلات تکمیلی مورد استقبال متقاضیان ایرانی زیادی قرار گرفته اند. اکثر رشته های مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل هستند. دقت داشته باشید که در نروژ امکان دریافت پذیرش مشروط یا پذیرش بدون ارائه مدرک زبان وجود ندارد و می بایست تا پیش از آخرین مهلت (که برای هر دانشگاه متغیر است)، مدرک زبان انگلیسی با نمره ی قابل قبول را ارائه کنید.

با توجه به اینکه برای کدام دانشگاه اقدام کرده اید و همچنین بر اساس رشته تحصیلی تان، حداقل نمره زبان مورد نیاز متفاوت خواهد بود، اما معمولا حداقل نمره آیلتس آکادمیک ۵/۶ مورد قبول است. در پایان تحصیل در این مقطع ارائه پایان نامه مانند کشور ایران ضروری است. بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در ترم پاییز (اوایل سپتامبر) آغاز می شوند و زمان ثبت نام برای دریافت پذیرش در آن ها معمولا ماه اکتبر سال میلادی پیش از آن است.

اعزام دانشجو به نروژ

مدارک مورد نیاز برای دوره کارشناسی ارشد در نروژ عبارتند از:

 • دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس
 • رزومه
 • گذرنامه با اعتبار ۶ ماهه و دو برگه سفید

اعزام دانشجو به نروژ در مقطع دکتری

تحصیل در دوره دکتری در نروژ همانند دیگر مقاطع رایگان است. تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی می باشد. ارائه مدرک زبان  آیلتس ۷ برای اخذ پذیریش از دانشگاه های نروژ در مقطع دکتری الزامی است.  تحصیل در دوره دکتری در نروژ به دو صورت تحصیل با بورس تحصیلی در نروژ و یا بدون بورس تحصیلی امکان پذیر می باشد. تحصیل دکتری در نروژ همراه با بورس تحصیلی شرایط ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می نماید و به نوعی اشتغال محسوب می گردد. در کشور نروژ بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی که در قالب دوره های دکتری ارائه می شوند، توسط بخش دولتی ارائه می شود لذا توسط خود دولت پشتیبانی مالی می شوند؛‌ بودجه پژوهش های دکتری را دولت عموما هر سال در بودجه سالانه کشور لحاظ می کند. به بیان دیگر دولت ،‌ دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر مربوط را به صورت کارمند با حقوق مشخص ماهیانه استخدام می کند.

مدارک لازم برای اقدام دکتری در نروژ عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • کپی برابر اصل کلیه مدارک تحصیلی
 • رزومه
 • ارائه نام حداقل یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور نروژ باشد.
 • مقالات در نشریات معتبر.
 • انگیزه نامه (SOP)
 • مدرک زبان آیلتس

اعزام دانشجو به نروژ

ویزای تحصیلی نروژ

به طور کلی، روند اخذ مجوز تحصیلی در کشور نروژ را به این شرح است: پرداخت وجه درخواست ، اخذ پذیرش در یکی از موسسات آموزشی نظیر دانشگاه های معتبر کشور نروژ و  تحصیل به صورت تمام وقت. علاوه بر این که دانشجو باید مدارک و مستندات برای تمکن مالی به منظور زندگی در کشور نروژ را ارائه دهد. این میزان حداقل ۱۱۶۳۶۹ کرون نروژ به ازای هر سال است. این هزینه را می توان از طریق وام های دانشجویی، بورسیه های تحصیلی و یا ترکیبی از آن ها هم تامین کرد. در مواردی که نیاز به پرداخت شهریه داشته باشید، باید پول کافی برای پرداخت آن را داشته باشید. همچنین باید محل اقامت مشخصی  در کشور نروژ داشته باشید. فراموش نکنید به این مورد هم اشاره کنید که پس از اتمام دوره تحصیلی به کشور خود باز خواهید گشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ

 • پاسپورت متقاضی و کپی کلیه صفحات آن
 • دو قطعه عکس که باید اخیراً اخذ شده باشد.
 • مدارک و مستندات مبنی بر داشتن محل اقامت در کشور نروژ
 • نامه پذیرش تمام وقت از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کشور نروژ. در این نامه باید اطلاعاتی از قبیل نام متقاضی دوره دکتری، نام رشته ای که در آن پذیرفته شده اید، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل ذکر شده باشد.

 • مدارک و مستنداتی که نشان دهنده توانایی شخص برای پرداخت هزینه های تحصیلی است، توسط مدارک مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی ،‌ قرارداد همکاری پاره وقت که می بایست شامل مواردی از قبیل اینکه چند ساعت در هفته کار خواهید کرد، دستمزد و طول دوره قرارداد همکاری باشد و گواهی تمکن مالی از حسابتان در یکی از بانک های کشور نروژ. با توجه به اینکه انتقال پول از ایران به نروژ مشکل است، می توانید در زمان ارائه مدارک خود به سفارت، گواهی تمکن مالی حساب خود در یکی از بانک های کشور ایران را ارئه دهید.

فرم مشاوره رایگان

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صبا ویزا در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

وضعیت اقامت پس از تحصیل در نروژ

افرادی که تمایل به اقامت بعد از تحصیل در نروژ دارند، این امکان را خواهند داشت که از طریق ویزای تحصیلی به اقامت این کشور دست یابند. اعطای اقامت موقت بعد از تحصیل یا از طریق دریافت اجازه اقامت برای جست و جوی کار پس از فارغ التحصیلی و یا از طریق تمدید ویزای تحصیلی جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و امکان پذیر خواهد بود. افرادی که دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا فوق لیسانس بوده و از دانشگاهای کشور نروژ فارغ التحصیل شده اند، مجاز به دریافت ویزای جست و جوی کار می باشند.این زمان معمولا فرصتی است که در اکثر کشورهای اروپایی به دانشجویان خارج داده می شود تا از این فرصت برای دستیابی به یک موقعیت کاری و اخذ اقامت استفاده نمایند. در خصوص تمدید ویزای تحصیلی هم می بایست دانشجوی یکی از کالج ها یا دانشگاه های نروژ باشید تا بتوانید مجوز تحصیلی خود تمدید کنید. افرادی که در موسسات مذهبی، دینی و دبیرستان های دولتی مشغول تحصیل هستند اجازه تمدید مجوز بیش از یک سال را ندارند.

در خصوص تمدید ویزا به یاد داشتن چند نکته ضروری است : اول اینکه اگر قصد تمدید مجوز تحصیلی تان را دارید، باید به صورت متناوب و پیوسته مشغول تحصیل بوده باشید و دانشگاهی که انتخاب کرده اید، باید ظرفیت کافی برای پذیرش شما را داشته باشد؛ دوم این که باید دانشجوی تمام وقت باشید و هزینه های مربوط به درخواست را پرداخت کنید و در آخر نیز تمکن مالی شما به عنوان دانشجو باید با ارائه اسناد و مدارک مالی اثبات شود. فراموش نکنید که درخواست تمدید ویزا را  3 ماه پیش از پایان مدت اعتبار مجوز تحصیلی ارائه کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید