لوگو صبا ویزا
همان طور که می دانید بیمه درمانی برای دانشجویان در حال تحصیل خارج از کشور، یکی از مهم ترین دغدغه ها می‌ باشد. اکثر افرادی که به قصد تحصیل در کشور نروژ،‌ به این منطقه سفر می کنند ، در طول مدت اقامت خود در این کشور

بیمه درمانی در نروژ

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه بیمه درمانی در نروژ و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

همان طور که می دانید بیمه درمانی برای دانشجویان در حال تحصیل خارج از کشور، یکی از مهم ترین دغدغه ها می‌ باشد. اکثر افرادی که به قصد تحصیل در کشور نروژ،‌ به این منطقه سفر می کنند ، در طول مدت اقامت خود در این کشور ، مشمول بیمه درمانی می شوند . در این مقاله به بررسی اجمالی بیمه دانشجویان بین المللی در کشور نروژ می پردازیم. به منظور آشنایی دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور نروژ ، کوشش شده مطالب کاربردی و برخی مسائلی که دانشجویان در رابطه با بيمه دانشجويی با آن مواجه  می شوند، آورده شود. ضمن این که توصیه می شود برای مشاوره دقیق تر و کسب اطلاعات بیشتر،  با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی و اعزام دانشجوی صبا ویزاپلن تماس حاصل فرمایید .

توافق نامه تأمین اجتماعی در نروژ

در کشور نروژ، خدمات بیمه درمانی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر شما قصد دارید در کشور نروژ یا در اتحادیه اروپا تحصیل کنید ، باید در کشوری که ساکن آن شده اید، (مثلا نروژ) عضو برنامه تأمین اجتماعی باشید. به عنوان یک دانشجوی بین المللی لازم است در هر کشوری که تحصیل می کنید از همان ابتدا تحت پوشش خدمات بیمه قرار بگیرید. این که در کجا به عنوان ساکن ثبت نام کنید ، تعیین کننده نیست.  در کشور نروژ به عنوان یک دانشجو ، شما از نظر پزشکی قانونا تحت بیمه درمانی قرار می گیرید، بدون توجه به اینکه در چه بخشی از این کشور زندگی می کنید.

بیمه درمانی در نروژ

هزینه های درمانی در نروژ

خدمات درمانی در کشور نروژ اغلب رایگان نیستند و تنها در بعضی شرایط با توجه به ملیت دانشجو و برخی توافق نامه ها که کشور نروژ با دیگر کشورها بسته است، تماما رایگان خواهد بود. گسترده ترین توافق نامه های کشور نروژ با دیگر کشورهای اسکاندیناوی و اعضای اتحادیه اروپا ( EEA ) است. مفاد موافقت نامه در مورد بیمه تأمین اجتماعی مقدم بر دیگر قوانین بیمه دانشجویان بین المللی در این کشور است. کنوانسیون Nordic  مربوط به بیمه تأمین اجتماعی یک توافق مجزا است که بین کشورهای دانمارک ، فنلاند ، ایسلند ، نروژ و سوئد برقرار شده است. دانشجویان کشورهای اسکاندیناوی که در حال تحصیل در نروژ هستند، به طور یکسان با شهروندان نروژی، از امکانات بیمه این کشور ، به طور رایگان بهره مند خواهند بود.

کشور نروژ همچنین با ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا و هند توافق های دو جانبه برقرار کرده است. اگر دانشجو اهل کشوری باشد که نروژ با آن توافقنامه بیمه تأمین اجتماعی به امضا رسانده است، عضویت در سازمان بیمه و شرایط بیمه دانشجویی او بدون در نظر گرفتن ملیت، دقیقا مانند دانشجویان نروژی خواهد بود و دانشجوی اتباع نیز همان حقوق و تعهدات دانشجویان بومی کشور را خواهد داشت. به بیان دیگر برای این قبیل دانشجویان، دیگر نیازی به پرداخت هزینه بابت بیمه تأمین اجتماعی دانشجو در کشور اصلی او نخواهد بود. دانشجویان اهل سوئیس و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز که در حال تحصیل در نروژ هستند اگر در کشور خود تحت پوشش بیمه باشند، در مواقع اورژانسی و موارد ضروری از خدمات درمانی بیمه نروژ بهره مند خواهند شد. این افراد در صورت عدم عضویت در بیمه کشور خود ، می بایست به صورت آزاد اقدام به خرید بیمه درمانی کنند. پر واضح است که دانشجو باید تنها از طریق یک کشور تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار بگیرد و آن کشور مقصد است.

بیمه درمانی برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا  EEA 

خدمات بيمه به دانشجويان در نروژ دارای استانداردهای بالا هستند. وضعیت شما در مورد خدمات بهداشتی در نروژ بستگی به وضعیت اقامت شما در نروژ دارد. زمانی که به عنوان یک دانشجو با ویزای تحصیلی نروژ در موسسه آموزش عالی نروژی ثبت نام کرده و اجازه اقامت دانشجویی در نروژ را دریافت می کنید، یکی از این وضعیت ها ممکن است پیش بیاید:

برخی افراد واجد شرایط طرح بیمه ملی نروژ شناخته می شوند . کسانی مشمول این طرح هستند که مدت اقامت آن ها در نروژ بیش تر از یک سال باشد ، این دسته بلافاصله در طرح بیمه ملی قرار داده می شوند.سایر دانشجویان که این قبیل افراد باید بیمه دیگری برای پوشش هزینه های پزشکی که ممکن است در نروژ ضرورت پیدا کند، داشته باشند.

دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ( EEA) مشخصا باید بیمه درمانی خصوصی یا عمومی را برای پوشش هفته های اول حضور خود در نروژ که هنوز بیمه نامه دیگری اصلی آنها صادر نشده، خریداری کنند.دانشجویان ایرانی نیز در حال تحصیل در نروژ  هم در صورتی که اقامتشان بیش از یک سال باشد به صورت خودکار تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

ناگفته نماند که عضویت در طرح بیمه ملی نروژ مستلزم اقامت و اجازه تحصیل قانونی در نروژ است.

بیمه درمانی در نروژ

شرایط ثبت نام در بیمه ملی نروژ

اگر در نروژ تحصیل می کنید ، برای اینکه موقتا مقیم نروژ در نظر گرفته شوید و بتوانید از خدمات بیمه نروژی استفاده کنید، اقامت شما باید حداقل 12 ماه طول داشته باشد. مبنای محاسبه این مدت، از ابتدای ورود شما به کشور نروژ در نظر گرفته می شود. در این صورت به محض این که به این کشور وارد می شوید، از بدو ورود به نروژ در سامانه بیمه رجیستر می شوید. دانشجویانی که بیشتر از یک سال در نروژ اقامت دارند ،  اگر مدت اقامت آنها در این کشور بیش تر از یک سال باشد ، هنگامی که تحت عنوان اقامت تحصیلی برای شماره شناسایی نروژ ثبت نام می کنند، به طور خودکار در طرح بیمه ملی عضو می شوند،  در خصوص دانشجویانی که کمتر از 3 ماه در نروژ اقامت دارند، این دسته دانشجویان به این دلیل که که کمتر از 3 ماه در کشور نروژ خواهند ماند، نمی توانند عضویت در طرح بیمه ملی را دریافت کنند و باید از کشور خودشان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی خصوصی یا عمومی باشند.  اما دانشجویانی که بین 3 تا 12 ماه در نروژ اقامت دارند شرایط کمی تفاوت می کند؛ اگر  به عنوان دانشجو بین 3 تا 12 ماه در نروژ اقامت داشته باشید، می‌توانید برای عضویت‌ در طرح بیمه ملی اقدام کنید.

این امکان را هم خواهید داشت که با توجه به خدمات درمانی که طرح بیمه ملی ارائه می دهد، پوشش بیمه تأمین اجتماعی خود را بپذیرید. لطفا توجه داشته باشید که آن عده از دانشجویان که تمایلی به عضویت داوطلبانه در طرح بیمه ملی ندارند، باید در کشور خودشان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی باشند. اگر عضویت اجباری در بیمه ملی نروژ را داشته باشید و مدتی را در خارج از کشور نروژ بمانید ، اقامت در خارج از کشور ممکن است به معنای پایان عضویت شما در طرح بیمه ملی باشد. اگر عضویت اجباری تان منقطع شد، باید بررسی کنید که آیا در مدت اقامتتان در خارج از کشور حق عضویت داوطلبانه در بیمه ملی را دارید یا خیر. لطفا توجه داشته باشید که این عضویت به معنای پوشش خدمات بهداشتی و سلامتی است و اگر چنانه در حین تحصیل دچار بیماری شوید و به معالجه پزشکی نیاز داشته باشید ، بیمه تان این هزینه را کاملا پوشش می دهد. درمان در بیشتر موارد، اگر شرایط خاصی برآورده شود ، رایگان است . این پیش نیازها بسته به ملیت و مدت اقامت دانشجو در نروژ متفاوت است . بیمه در کشور نروژ تا ۷۵٪ هزینه های لازم برای:

  • کمک های پزشکی
  • معاینات رادیولوژی و آزمایش های درمانی در توسط آزمایشگاه های پزشکی
  • کمک های روانشناسی
  • درمان های فیزیوتراپی
  • کمک هزینه خدمات های دندانی، به جز درمان ارتودنسی را پوشش می دهد.

شرحی بر خدمات درمانی دانشگاهی در نروژ

برخی از موسسات خدمات بيمه به دانشجويان بین المللی نروژ در محوطه دانشگاه خدماتی را ارائه می دهند. با کارت دانشجویی که شما موقع ثبت نام ترم تحصیلی تان دریافت می کنید ممکن است به درمان پزشکی رایگان و خدمات بهداشتی دانشجویان موسسه دسترسی داشته باشید . این درمان معمولا برای داروها یا آزمایشات پزشکی خارج از محوطه دانشگاه اعمال نمی شود . هزینه دارو تنها در صورتی پوشش داده می شود که شما در بیمارستان بستری شوید و یا از یک بیماری جدی رنج می برید و عضو بیمه ملی نروژ باشید یا کارت بیمه بهداشتی اروپا یا یکی دیگر از خدمات اجتماعی که این هزینه ها را پوشش می دهد را داشته باشید .

بیمه درمانی در نروژ

برخی از انواع بیمه های دیگر که علاوه بر بیمه درمانی برای دانشجویان توصیه می شود عبارتند از :

  • بیمه عمر ، برای پوشش دادن صدمات یا آسیب رساندن به اموال و
  • بیمه مسئولیت ، برای پوشش دادن جراحات یا خساراتی که ممکن است شما به دیگر افراد یا اموال وارد آورید.

نحوه درخواست عضویت داوطلبانه در طرح بیمه ملی نروژ

در ابتدا لازم است که فرم درخواست را پر کنید و سپس مواردی که متعاقبا اعلام می شود را  ارسال کنید: نامه پذیرش ،  گذرنامه ،  کارت اجازه اقامت  و  شماره شناسايي نروژي به محض اینکه در سامانه ثبت احوال ثبت نام شده و شماره شناسایی اجتماعی را دریافت کردید. برای ارسال درخواست هم باید فرم ها و مدارک را به دفتر NAV تحت پوشش منطقه شهری (شهرداری) که دانشجو در آن اقامت دارد، ارسال کرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید