لوگو صبا ویزا
تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کشور های اروپایی، کشور ایتالیا را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای ادامه ی تحصیل می باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در ایتالیا کسب نمایید.

درباره کشور ایتالیا بیشتر بدانیم:

ایتالیا کشوری زیبا در جنوب قاره ی اروپا است و رم پایتخت این کشور می باشد. مواد غذایی و خوراکی نظیر پیتزا، پاستا و انواع شراب و چشم اندازها و گنجینه های تاریخی منحصر به فرد، این کشور را به عنوان مقصدی توریستی برای گردشگران تبدیل کرده است. این کشور حدود 61 میلیون نفر جمعیت دارد و زبان ایتالیایی زبان رسمی آن می باشد. اما همانطور که گفته شد به سبب وجود جاذبه های گردشگری فراوان و حضور توریست ها، زبان انگلیسی نیز در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. کشور ایتالیا دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ای است. لازم به ذکر است که مناطق شمالی این کشور تقریبا دارای آب وهوای سرد می باشد. جالب به نظر می رسد که بدانید بسیاری از افراد مشهور و سرشناس از جمله گالیله، لئوناردو داوینچی، انریکو فرمی، کریستف کلمپ و مارکو پولو در این کشور زندگی می کردند.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

علاوه بر جاذبه های توریستی، این کشور از نظر تحصیلی و سیستم آموزش عالی نیز سرآمد می باشد و قطب فرهنگی و تحصیلی در اروپا به شمار می رود. قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه جهان، دانشگاه بولونیا در این کشور قرار دارد.  معماری، مهندسی، موسیقی و مد از جمله رشته هایی است که در دانشگاه های این کشور تدریس می شود. شما به عنوان یک دانشجو با چند ماه زندگی در این کشور تجربیات زیاد و فراموش نشدنی را کسب خواهید کرد. گفتنی است که دانشگاه های ایتالیا از اعتبار علمی خوب و قابل ملاحظه ای نیز در سطح جهان برخوردار است و از این رو تحصیل در این دانشگاه ها به یافتن شغل مناسب در بسیاری از کشور ها کمک می کند. دانشگاه های  بولونیا، پلی تکنیک میلان، ساپینزا و فلورانس از جمله دانشگاه های برجسته این کشور می باشند.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان است. دانشگاه پلی تکنیک بزرگترین دانشگاه فنی و مهندسی و دانشگاه ساپینزای رم معتبرترین دانشگاه در حوزه ی مهندسی، پزشکی و اقتصاد به شمار می رود. دانشگاه فلورانس نیز در حوزه ی معماری و طراحی صنعتی سرآمد و پیشتاز می باشد.  بسیاری از رشته های تحصیلی در شهر هایی نظیر رم، فلورانس و دیگر شهر ها به زبان انگلیسی برگزار می شود. رشته هایی نظیر روابط بین الملل، طراحی  و مد، مدیریت اجرایی، اقتصاد، معماری و باستان شناسی جز رشته های پرطرفدار در دانشگاه های این کشور می باشند. از سوی دیگر هزینه ی تحصیل برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ایتالیا در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی مقرون به صرفه می باشد و این مساله نیز می تواند عاملی دیگر برای گزینش این کشور به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل نزد دانشجویان بین المللی باشد.

در میان نواحی مختلف کشور ایتالیا فرهنگ های متفاوتی وجود دارد. از این رو انتخاب مکانی که برای تحصیل در این کشور برمی گزینید حائز اهمیت می باشد. بهترین و بزرگترین دانشگاه های این کشور در شهرهایی نظیر رم، میلان، فلورانس، بولونیا و … می باشد.  شهر فلورانس یکی از محبوب ترین شهرهای ایتالیا در میان دانشجویان می باشد به این سبب که در این شهر دانشگاه های بسیاری به زبان انگلیسی وجود دارد. از سوی دیگر موزه ها و بسیاری از آثار هنری مشهور در این شهر وجود دارد و از این رو مقصدی توریستی نیز محسوب می شود.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

اگرچه بیشتر دوره ها و برنامه های تحصیلی در این کشور به زبان ایتالیایی برگزار می شود، اما تعداد دوره هایی که به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود رو به افزایش است. بنابراین اگر شما تمایل دارید که در این کشور تحصیل کنید می توانید رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید. به منظور پذیرش در دانشگاه های این کشور ارائه ی مدرک زبان آیلتس و تافل الزامی می باشد.

تحصیل در ایتالیا بدون نیاز به مدرک زبان

دانشجویان می توانند تحت شرایطی که در ادامه به آن می پردازیم از ارائه ی مدرک زبان معاف شوند. در صورتی که دانشجو نتواند نمره ی مورد نیاز برای مدرک زبان کسب نماید می تواند در ابتدا دوره های زبان انگلیسی را بگذراند و سپس به اخذ پذیرش در رشته ی و دانشگاه مورد  نظر خود اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش در دانشگاه های ایتالیا ساده به نظر نمی رسد و فرآیند پیچیده ای است. بنابراین دانشجو باید پس از انتخاب دانشگاه و رشته ی مورد نظر خود باید ببیند که آیا واجد شرایط پذیرش می باشد یا خیر. به طور کلی مدارک زیر برای پذیرش در دانشگاه های این کشور مورد نیاز است:

  • اصل مدرک و ریز نمرات مقاطع پیشین و ترجمه ی رسمی همراه با با مهر وزارت امور خارجه و مهر دادگستری
  • پاسپورت
  • مدرک شناسایی
  • توصیه نامه
  • انگیزه نامه
  • CV
  • Portfolio
  • مدرک زبان انگلیسی

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا

امکان پذیرش در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی به صورت محدود و در برخی از رشته ها نظیر علوم مهندسی، بیوتکنولوژی، مدیریت و … وجود دارد. شایان ذکر است که دانشجو برای پذیرش در مقطع لیسانس ملزم به قبولی در آزمون ورودی آلفا و آی مت می باشد. پذیرش در این مقطع یک بار در سال انجام می شود و شروع این دوره از سپتامبر تا ژوئن به طول می انجامد. مدت این دوره حدود 3 تا 4 سال طول می کشد و دانشجو مجوز کار 10 ساعت در هفته را دارا می باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ایتالیا

اکثر برنامه های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکترا به زبان انگلیسی برگزار می شود و بسیاری از علاقه مندان به تحصیل، کشور ایتالیا را برای ادامه ی تحصیلات خود در مقطع فوق لیسانس انتخاب می کنند. پذیرش در این مقطع دو بار در سال انجام می شود و ترم پاییز از سپتامبر تا ژوئن و ترم بهار از جولای تا نوامبر می باشد. این مقطع حدود دو سال به طول می انجامد و دانشجویان بین المللی در مقطع فوق لیسانس همزمان با تحصیل مجوز 20 ساعت کار در هفته را دارند.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

متقاضیان بسیاری از کشور های جهان خواهان ادامه ی تحصیل در مقطع دکتری در کشور ایتالیا هستند و این شانس را دارند که به طور رایگان به تحصیل بپردازند. دانشجو ملزم به گذراندن 30 واحد درسی است. فعالیت اصلی او انجام تحقیقات و شرکت در سمینار و کنفراس هایی مرتبط با رشته تحصیلی اش می باشد. در نهایت دانشجو برای دریافت مدرک دکتری موظف به ارائه و دفاع یک پایان نامه براساس تحقیقات و پژوهش های خود می باشد. مدت زمان دوره دکتری چهار سال است و دانشجو در حین تحصیل مجوز 30 ساعت کار در هفته را دارد.

تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا

از سال 2009 دانشگاه های این کشور دوره پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. هزینه های تحصیل برای داوطلبان کشور های اروپایی و دیگر کشور ها از 200 تا 4000 یورو می باشد. شایان ذکر است که هزینه ی تحصیل در دوره ی پزشکی بسیار کمتر از امریکا، انگلیس و دیگر کشور های اروپایی  می باشد. هزینه ی تحصیل حدود 1200 یورو در سال و هزینه ی تحصیل حدود 600 یورو در ماه می باشد که شامل اقامت نیز می باشد. برای پذیرش در این رشته دانشجو باید دوره ی متوسطه خود را به پایان رسانده باشد و مدرک مربوطه را دریافت کرده باشد. علاوه بر این دانشجو برای پذیرش در رشته ی پزشکی ملزم به موفقیت در آزمون ورودی آی مت (آزمون بین المللی پذیرش پزشکی) و آلفا می باشد که در ادامه مفصل به شرح این آزمون می پردازیم. دانشگاه هایی که دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می کند عبارتند از:

پادوا، پاویا، ساپینزا، رم، تور ورگاتا دانشگاه هایی است که این دوره ها را برگزار می کنند و از رنکینگ خوبی نیز برخوردارند.

آزمون های ورودی برای پذیرش در مقطع لیسانس در ایتالیا

آزمون ورودی آی مت (آزمون بین المللی پذیرش پزشکی)

دانشجویی که خواهان پذیرش در رشته ی پزشکی است باید یک آزمون ورودی را به زبان انگلیسی  پاس کند و هزینه ی پذیرش در این آزمون 120 یورو می باشد. گفتنی است که دانشجو برای آزمون آی مت  نیازی به سفر به این کشور ندارد و این آزمون در بیست نقطه از جهان از جمله ترکیه، قطر، امارات، عربستان سعودی، قبرس و سایر کشور ها برگزار می شود. این آزمون تستی و پنج گزینه ای است و به دو بخش مهارت تفکر و سنجش میزان دانش متقاضیان تقسیم بندی می شود. مدت زمان این آزمون نود دقیقه می باشد.

آزمون ورودی آلفا

دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیل در رشته هایی نظیر مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی را دارند ملزم به شرکت در آزمون ورودی می باشند. این آزمون آلفا نام دارد و شامل 60 تست پنج گزینه ای می باشد در حوزه های مختلف نظیر ادبیات، ریاضی و فیزیک، بیولوژی، شیمی و … می باشد. این آزمون در ابتدای هر سال تحصیلی برگزار می شود. مباحث مطالعاتی این آزمون شامل دو گروه کتاب می باشد:

گروه اول: خلاصه ای از درس هایی است که در دوره ی دبیرستان در این کشور تدریس می شود.

گروه دوم: نمونه سوالات سال های قبل می باشد

دانشجویانی که موفق به کسب نمره ی قبولی در این آزمون نمی شوند، می توانند در رشته های که معمولا ظرفیت خالی دارند و دانشگاه به آن ها پیشنهاد می دهد شرکت کنند.

برگزاری دوره هایی برای آمادگی

دانشگاه ها یک دوره ی آمادگی برای رشته هایی نظیر مدیریت و حقوق برگزار می کنند. دانشجو با شرکت در این دوره ها می تواند آمادگی لازم را برای ادامه ی تحصیل در رشته مورد نظر خود را کسب نماید. همانطور که قبلا نیز گفته شد اگر دانشجو قصد دارد که در یکی از برنامه ی تحصیلی در این کشور شرکت کند باید به مهارت زبانی قابل قبولی مجهز باشد. بنابراین دانشجو می تواند در دوره ی زبان شرکت کند و مهارت های زبانی خود را تقویت نماید و برای ادامه ی تحصیل در رشته ی مورد نظر خود آمادگی لازم را کسب کند.

بورسیه ی تحصیلی در ایتالیا

علاوه بر دانشجویان ایتالیایی، دانشجویان بین المللی نیز می توانند از بورسیه ی تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی از لیسانس تا دکتری بهره مند شوند. اگرچه بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس محدود است ولی انواع بورسیه ی تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که اخذ بورسیه منوط به شرایطی است که در ادامه به شرح آن می پردازیم. متقاضیان دریافت بورسیه باید از موسسات و دانشگاه هایی فارغ التحصیل شده باشند که مورد تایید دولت ایتالیا باشد. از سوی دیگر این بورسیه به دانشجویی تعلق می گیرد که مدرک زبان ایتالیایی داشته باشد. شرایط سنی از دیگر مواردی که در اخذ بورسیه تحصیلی حائز اهمیت است و هر چه سن متقاضی کمتر باشد، شانس بالاتری در اخذ بورسیه ی تحصیلی دارد. شایان ذکر است که بورسیه های تحصیلی زیادی وجود دارد که هر کدام شرایط خاص و ویژه ای دارد و برای اطلاعات بیشتر دانشجو باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نماید و از شرایط آن ها اطمینان حاصل نماید.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

بازگشت به ایران

دانشجو باید به خاطر داشته باشد که اگر قصد بازگشت به ایران را دارد باید در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت مشغول به تحصیل شود تا بتواند با استفاده از مدرک خود در ایران مشغول به کار شود. در خصوص رشته های پزشکی نیز به همین روال است و علاوه بر اینکه دانشگاه مورد نظر باید مورد تایید وزارت بهداشت باشد، دانشجو پس از بازگشت با گذراندن چند واحد محدود مدرک خود را معادل سازی می کند و مشغول به کار می شود.

در آخر این نکته را یاد آور می شویم با توجه به اینکه قوانین کشورها و شرایط پذیرش دانشگاه ها در حال تغییر است، زمانی که تصمیم به مهاجرت می گیرید با مشاورین ارشد در زمینه ی حقوق بین الملل و مهاجرت مشورت نمایید تا از آخرین اتفاقات روز آگاه شده و مطمئن ترین مسیر ممکن را جهت رسیدن به هدف تان انتخاب نمایید. در صورت تمایل می توانید با مشاوران ارشد موسسه اعزام دانشجوی صبا ویزاپلن تماس حاصل فرموده و به صورت رایگان پاسخ سوالاتتان را دریافت نمایید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید