لوگو صبا ویزا
تحصیل دکتری در المان

تحصیل دکتری در آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل کارشناسی در کانادا و جزئیات بیشتری از ثپت نام آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کشور آلمان دارای جایگاهی مناسب از نظر کیفیت آموزش عالی، زیرساخت های پژوهشی ، روش آموزش ، مطالعات کم هزینه و چشم اندازحرفه ای است. کشور آلمان همانند سایر کشورها پیشتاز در بحث تحصیل به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان شرایط ویژه ای را جهت تسهیل دوره دکتری در این کشور فراهم آورده است.

به طور کلی، دلایلی که کشور آلمان را به عنوان گزینه مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای متقاضیان معرفی می کند عبارتند از:

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی

دانشگاه های آلمان همواره از نظر رنکینگ در رتبه های بالایی قرار داشته اند. در حال حاضر، 8 دانشگاه آلمان جزو 100 دانشگاه برتر دنیا هستند. علاوه بر این، موسسات تحقیقاتی مختلفی در کشور آلمان وجود دارد که معروف ترین آن موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک است.

 1. تحصیل رایگان به همراه دریافت حقوق.
 2. فرصت های متعدد بورسیه.
 3. استاندارد بالای رفاهی.
فهرست عناوین

تقویم تحصیلی کشور آلمان

ترم زمستان (Wise): از 1 اکتبر تا 31 مارس به همراه 2 هفته تعطیلی در کریسمس و عید پاک.

ترم تابستان (Sose): از 1 آوریل تا 30 دسامبر با تعطیلی در ماه های جولای تا سپتامبر. تحصیل دکتری در آلمان

انواع دوره های دکتری در آلمان

به طور کلی، 2 نوع دوره دکتری در کشور آلمان وجود دارد:

The Traditional PhD

در این دوره، دانشجو بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص تحت نظارت استاد راهنما، مشغول به کار خواهد شد. شما می توانید دوره دکتری خود را در یک دانشگاه یا موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی دانشگاهی انجام دهید.

Structured Doctoral Program

این دوره به طور گسترده به زبان انگلیسی برگزار می شوند. دانشجو می بایست علاوه بر پایان نامه، واحدهای آموزشی را نیز بگذراند.

PhD application process

بر اساس نوع دوره متفاوت خواهد بود. به طور کلی، در هر 2 دوره شما می بایست پروژه تحقیقاتی انجام داده و پایان نامه ارائه دهید. با این وجود، تفاوت هایی در این مورد وجود دارد:

Traditional

دوره های متنوع تری را ارئه می دهد، بدون وجود محدودیت در رابطه با ددلاین یا سیلابس ها. در این دوره، تمرکز بیشتر بر روی انجام پایان نامه و ارائه آن است.

Structured

شامل گذراندن واحدهای درسی اجباری، سمینار و سخنرانی است. شما به صورت انفرادی و در قالب یک گروه تحقیقاتی بر روی پروژه های پژوهشی گسترده تر کار می کنید.

اکثریت دانشجویان دکتری در کشور آلمان، تحصیل در دوره های Traditional را انتخاب می کنند. با این وجود، تعداد دانشجویانی که دوره Structured را انتخاب می کنند، رو به افزایش است، به ویژه در رشته های علوم طبیعی و ریاضیات.

 

طول دوره دکتری (Duration)

طول دوره دکتری در کشور آلمان با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. در دوره های Traditional، معمولا طول دوره تحصیل 4 سال و در دوره  Structured معمولا 3 سال خواهد بود.

استاد راهنما (Supervisor)

تعداد استاد راهنما و نقش او هم به نوع دوره انتخابی بستگی دارد. در دوره های Traditional، شما می بایست یک استاد راهنما برای دوره تحصیل خود انتخاب نمائید. با وجود ارائه راهنمائی و نظارت، استاد راهنما دخالت کمی در محتوای پایان نامه شما خواهد داشت و انتظار می رود که شما به میزان زیادی به طور مستقل کار پژوهشی را انجام دهید.
استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

در دوره های Structured، معمولاً یک تیم مسئولیت راهنمایی کار شما را بر عهده خواهند داشت. این امر منجر به ارتقای فعالیت های مشارکتی خواهد شد. در این دوره ها، حمایت ها و آموزش بیشتری را از اساتید راهنما و اعضای تیم مشاوره دریافت خواهید کرد.

ارزیابی (Assessment)

مجدداً، فرایند ارزیابی نیز با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت خواهد بود. دانشجویان در دوره های Traditional، پایان نامه خود را برای کمیته ارزیابی دانشگاه ارسال کرده و طی یک آزمون شفاهی و یک آزمون کتبی (Rigosorum) در حضور حداقل 2 عضو هیئت علمی در رشته خود، دفاع خواهند کرد.

چنان چه شما در دوره Structured را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، می بایست چندین واحد درسی اجباری را که معمولاً برای دانشجویان دوره دکتری نیاز است، بگذرانید. ارزیابی شما در طول سخنرانی ها و سمینارهای مرتبط با کار پژوهشی تان ارزیابی خواهد شد. علاوه بر این، شما می بایست پایان نامه نیز ارائه نمائید.دانشجو باید این موضوع را اثبات کند که پایان نامه او موضوعی جدید و اصیل بوده و تاثیر قابل ملاحظه ای در رشته مورد نظر داشته است.

هزینه تحصیل و بورسیه دکتری در آلمان (Fees & Funding)

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان، صرف نظر از ملیت، رایگان است و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه برای مدت زمان 3 سال ندارند. در صورت طولانی شدن دوره دکتری، دانشجویان می بایست هزینه تحصیل سال های اضافی را پرداخت کنند.
توجه داشته باشید که با وجود تحصیلات رایگان، دانشجویان می بایست هزینه ای تحت عنوان Semester Contribution که مقدار آن 150 تا 200 یورو است را پرداخت نمایند، که شامل هزینه های ثبت نام و خدمات دانشجوئی خواهد بود. دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را نیز در مدت زمان اقامت در کشور آلمان، تامین کنند.
با توجه به این نکته که کشور آلمان برای افرادی که در مقطع دکتری در این کشور مشغول به تحصیل هستند حقوق ماهیانه ای را مدنظر قرار می دهند پس دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکتری در آلمان در پیش دارند.

بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در آلمان وجو دارد:

 • گرنت دانشجوئی (Student grant)

استاد راهنمای دانشجو او را برای دریافت بورسیه به میزان 1250 یورو در ماه از( German National Academic Foundation (Studienstiftung des Deutsche Volkes معرفی می نماید.

 • بورسیه DAAD

بورسیه ارائه شده توسط سازمان German Academic Exchange Service به میزان 1200 یورو در ماه به دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دوره دکتری در آلمان تعلق می گیرد.

 • Stipendium Plus

بورسیه اعطایی توسط 13 سازمان مختلف در کشور آلمان برای دانشجویان دکتری است. مبلغ این بورسیه 1350 یورو در ماه است.

چنانچه شما قصد تحصیل در دوره های Structured را دارید، می بایست برای بورسیه اقدام کرده و در صورت موفقیت، ماهیانه 1000 تا 1400 یورو دریافت خواهید کرد.

کار حین تحصیل در آلمان

شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی می توانید 120 روز کامل یا 240 روز پاره وقت در سال کار کنید. چنان چه مایل به کار کردن در مدت زمان بیشتری هستید، می بایست برای دریافت اجازه کار اقدام کنید.

تحصیل دکتری در آلماناقدام برای دکتری (Applying for PhD)

معمولاً فرایند اپلای دکتری برای کلیه دانشگاه ها یکسان است. هرچند، درخواست های مقطع دکتری به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک می تواند متناسب با هر دانشگاه متفاوت باشد.
کلیه درخواست ها می بایست از طریق اینترنتی و پورتال رسمی دانشگاه مربوطه انجام شود. در صورتی که شما قصد اپلای برای دوره های دکتری Traditional داشته باشید، می بایست یک استاد راهنما انتخاب کنید. اپلای برای دوره های Structured، مستقیماض از طریق دانشگاه انجام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. رزومه پژوهشی
 3. مدرک زبان

دوره های Structured، عموماً به زبان انگلیسی ارائه می شوند، بنابراین شما می بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6/5 ارائه نمائید. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها نمره زبان بالاتری از متقاضی دکتری درخواست می کنند (عموماً  آیلتس آکادمیک 7). دوره های Traditional، ممکن است درخواست ارائه پایان نامه به زبان آلمانی داشته باشند. بنابراین، شما نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی نظیر موارد زیر را دارید:

 • (German Language University Entrance Examination for International Applicants (DSH
 • (Test of German as a Foreign Language (TestDaf
 • (Goethe Institute German Language Diploma (GDS
 • (German Language Diploma of the standing Conference of the Ministers of Education and Cultural Affairs (DSD

برخی از دانشگاه ها یا موسسات ممکن است درخواست نمره آزمون های GMAT از متقاضیان داشته باشند.

 1. ارائه نام حداقل یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور آلمان باشد.
 2. ارائه نام 2 عضو هیئت علمی یا اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان .Academic Referee
 3. انگیزه نامه (SOP)
 4. ارائه پروپوزال در صورت درخواست دانشگاه.

ممکن است برخی موسسات برای دوره های دکتری Structured از متقاضیان برای انجام مصاحبه دعوت نمایند. در این حالت، مصاحبه در برابر کمیته ای متشکل از اساتید رشته داوطلب انجام خواهد شد. در دوره های Traditional، عموماً مصاحبه با استاد راهنما و از طریق اسکایپ انجام خواهد شد.

شانس پیدا کردن کار در آلمان پس از دکتری

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور آلمان و توجه به این نکته که اکثر دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ علمی در سطح بالایی قرار دارند، فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود.

فارغ التحصیلان دوره دکتری در کشور آلمان، تا 18 ماه پس از اتمام دوره تحصیل خود فرصت دارند تا برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام نمایند. اجازه کار در حقیقت شنگن است و شما قادر خواهید بود در کشورهای عضو شنگن کار پیدا کنید.

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صبا ویزا در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت به آلمان را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صبا ویزاپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 4.3]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید