لوگو صبا ویزا

دانشگاه باشکنت ترکیه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

تحصیل در دانشگاه باشکنت ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که می‌توان برای تحصیل در انواع رشته‌ها به سراغ آن رفت. دانشگاه‌های کشور ترکیه از دو نوع خصوصی و دولتی هستند و رشته‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهند. یکی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه باشکنت است. اما شرایط تحصیل در این دانشگاه چیست؟ شهریه این دانشگاه چقدر است؟ چه رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه ارائه می‌شوند؟ آیا دسترسی به این دانشگاه آسان است؟ رنکینگ جهانی این دانشگاه چگونه است؟ در ادامه این مطلب از صبا ویزاپلن قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

تاریخچه دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت ترکیه در سال 1993 در شهر آنکارا تاسیس شد. این دانشگاه با ریاست پروفسور مهمت هابرال (Mehmet Haberal)، اولین بار درهای خود را به سمت دانشجویان باز کرد. پروفسور مهمت هابرال، یکی از شناخته‌شده‌ترین پروفسورهای کشور ترکیه است که فارغ‌التحصیل دانشگاه کلرادو آمریکا است و توانست دانشگاه باشکنت را به درجه امروزی خود برساند.

دانشگاه باشکنت در زمان تاسیس خود، اولین و مجهزترین دانشگاه کشور ترکیه بود که امکانات علمی و آموزشی بسیار زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در حال حاضر، به امکانات قبلی دانشگاه باشکنت نیز افزوده شده است و دانشجویان از انواع امکانات علمی، آموزشی و رفاهی بهره می‌برند که در ادامه به تمام آن‌ها می‌پردازیم.

موقعیت مکانی دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت در در خیابان باگلیکا کمپوسو (Bağlıca Kampüsü) در محله فاتح سلطان، بلوار دوملپینار و 18 کیلومتری بزرگراه اسکی شهیر در شهر آنکارا قرار دارد. کد پستی این دانشگاه هم برای ارسال مدارک و کارهای غیر حضوری دیگر 06810 است. البته برای دریافت آدرس بسیار دقیق این دانشگاه، می‌توانید از گوگل مپ استفاده کنید.

کادر آموزشی دانشگاه باشکنت ترکیه

استاید دانشگاه باشکنت ترکیه اکثرا با دانشگاه‌های حاجت‌تپه و آنکارا یکسان هستند. لازم به ذکر است اغلب این استادها، سابقه تدریس و تحصیل در کشور آمریکا را دارند. از این رو، برای اینکه تنها افراد برتر بتوانند در این دانشگاه پذیرفته شوند، شرایطی برای ورود آن‌ها ایجاد شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به آزمون‌های ورودی اشاره کرد.

دانشگاه باشکنت در حدود 1700 کادر آموزشی دارد که همه تلاش بر بالابردن سواد علمی دانشجویان این دانشگاه و کشور ترکیه دارند. به طور کلی نیز این دانشگاه در حدود 10 هزار کارمند دارد که در نوع خود نوعی رکورد محسوب می‌شود.

رنکینگ دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت از همان ابتدای کار خود تلاش کرده است تا در میان برترین دانشگاه‌های ترکیه و جهان دیده شود. این دانشگاه توانسته است در سال گذشته بر اساس QS، رتبه +1001 را کسب کند. همچنین بر اساس THE(World University Rankings)، این دانشگاه در رتبه +1001 قرار گرفته است.

البته در میان دانشگاه‌های تازه تاسیس و جوان توانسته است در THE رتبه 351-400 را در میان دانشگاه‌های برتر به‌دست بیاورد. اگر بخواهیم درباره جایگاه دانشگاه باشکنت ترکیه در آسیا صحبت کنیم، باید بگوییم که این دانشگاه توانسته است در میان برترین دانشگاه‌های آسیا، رتبه 401 را کسب کند.

شرایط پذیرش در رشته‌های مختلف دانشگاه باشکنت

نحوه دریافت پذیرش در دانشگاه باشکنت ترکیه به این صورت است که ابتدا باید درخواست خود را برای ثبت نام در این دانشگاه ارسال نمایید و منتظر تاییدشدن آن بمانید. البته این ثبت درخواست به صورت آنلاین است و جواب آن‌هم به همان صورت برای شما ارسال خواهد شد.

در ادامه که درخواست شما مورد قبول واقع شد، نوبت به ارسال مدارک مورد نیاز می‌رسد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. سپس باید در آزمون‌های مختلف ورودی این دانشگاه برای دریافت پذیرش شرکت کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به آزمون یوس اشاره کرد.

در قدم بعدی، باید مدارک تحصیلی گذشته خود را ترجمه و معادل‌سازی کرده باشید که در روند ثبت نام و دریافت پذیرش به مشکل بر نخورید. از جمله این مدارک هم می‌توان به کارنامه ریز نمرات، مدارک تحصیل دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد اشاره کرد. لازم به ذکر است که مدارک شما باید به یکی از دو زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شوند.

پس از ارسال این مدارک و مورد قبول واقع شدن، نوبت به پرداخت هزینه ثبت نام می‌رسد. دانشگاه باشکنت ترکیه از دانشجویان خود در حدود 200 لیر ترکیه برای ثبت نام اولیه دریافت می‌کند که باید به صورت آنلاین پرداخت شده و رسید آن به دانشگاه ایمیل شود.

در هنگام ثبت نام در دانشگاه باشکنت نکاتی وجود دارند که شما برای ثبت نام در آن، باید به این نکات توجه داشته باشید. اولین نکته این است که پس از ثبت درخواست اولیه ثبت نام در دانشگاه باشکنت، برای شما کد تاییدی ارسال خواهد شد که مانند کد پیگیری است و باید آن را نزد خود نگه دارید.

ضمنا اگر قصد دارید تا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی یا دیگر رشته‌های پیراپزشکی در این دانشگاه اقدام کنید، معدل دبیرستان شما حداقل باید 16 باشد. نکته بعدی این است که هزینه ثبت نام شما برای یک یا بیشتر از برنامه همان 200 لیر ترکیه خواهد بود. آخرین نکته نیز به این صورت است که تمام مدارک آپلود شده شما باید با مدارک اصلی مطابقت کامل داشته باشند. چرا که در صورت وجود هرگونه مغایرت، درخواست ثبت نام شما رد می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه باشکنت ترکیه

شاید در ابتدا تصور کنید که مدارک ثبت نام در دانشگاه مورد نظر، همان مدارک اخذ ویزای تحصیلی ترکیه است و تنها یک بار باید آن‌ها را ارائه دهید. اما برای ثبت نام اولیه در دانشگاه باشکنت ترکیه، شما نیاز به ارائه مدارکی دارید که ممکن است با مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه تفاوت داشته باشند.

از جمله مدارکی که هم باری ثبت نام و هم برای اخذ ویزای تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مدارک هویتی است. شما با ارائه مدارک هویتی ، باید اطلاعات خود را به تایید برسانید. از جمله مدارک هویتی هم می‌توان به اصل و کپی برابر اصل پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه اشاره کرد.

همچنین شما برای پذیرش در دانشگاه باشکنت باید ابتدا آزمون‌های مختلفی مانند یوس را بگذرانید که در ادامه به آن می‌پردازیم. از این رو ارائه گواهی شرکت در این آزمون برای شما ضروری خواهد بود. در ادامه نیز باید مدارک دیگری از جمله مدارک تحصیلی مانند گواهی ریز نمرات را به صورت ترجمه و معادل‌سازی‌شده ارائه دهید. در نظر داشته باشید که این پایان کار نیست و برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه باید به یکی از زبان‌های ترکی یا انگلیسی نیز تسلط داشته باشید. از این رو می‌تون گفت که برای اثبات تسلط به یکی از این زبان‌ها می‌توانید به سراغ آزمون‌های سنجش زبان مانند تافل، آیلتس یا تومر بروید.

آزمون‌های اختصاصی دانشگاه باشکنت ترکیه

آزمون‌های مختلفی در کشور ترکیه و جهان وجود دارند که دانشگاه‌های این کشور مجاز هستند که به صورت اختصاصی از هرکدام برای پذیرش استفاده کنند. دانشگاه‌های ترکیه این امکان را دارند که به صورت اختصاصی آزمونی را مطابق با شرایط خود تغییر دهند.

آزمون یوس

آزمون یوس برای هر دانشگاه متفاوت است و اگر قصد دارید تا با شرکت در این آزمون، در یکی از دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شوید، باید به سراغ آزمون اختصاصی آن دانشگاه بروید. برای درک راحت‌تر این موضوع، می‌توان گفت که به طور کلی آزمون یوس دارای 80 سوال است که 40 سوال هوش، 35 سوال ریاضی و 5 سوال نیز برای دانش هندسه شما هستند. اما دانشگاهی مانند دانشگاه استانبول، آزمون یوس را با 10 سوال بیشتر برگزار می‌کند.

آزمون تومر

آزمون تومر، آزمونی زبان‌محور است که برای سنجش میزان تسلط شما به زبان ترکی برگزار می‌شود. اگر شما در یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کرده‌اید، دیگر نیازی به گذراندن آزمون تومر برای پذیرش دانشگاه باشکنت ندارید.

حداقل نمره قبولی آزمون برای پذیرش

اگر قصد تحصیل در دانشگاه باشکنت ترکیه را دارید، باید از سد چند آزمون با موفقیت عبور کنید. اولین آن‌ها، آزمون یوس است که برای قبولی در دانشگاه باشکنت باید حداقل نمره 40 کسب شود. این در حالی است که در برخی اوقات از دانشجویان آزمون SAT هم گرفته می‌شود و باید بتوانید در آن حداقل نمره 1000 را کسب کنید.

شهریه تحصیل در دانشگاه باشکنت

نوبت به بحث شیرین شهریه دانشگاه باشکنت ترکیه می‌رسد. از آنجایی که دانشگاه باشکنت، دانشگاهی خصوصی است، شهریه نسبتا بیشتری را از دانشگاه‌های دولتی از دانشجویان دریافت می‌کند. اما به طور کلی می‌توان گفت که این دانشگاه، دانشگاه مقرون به صرفه است.

اگر قصد تحصیل در رشته دندان‌پزشکی دانشگاه باشکنت ترکیه را دارید، باید در حدود 65 هزار لیر را به عنوان شهریه پرداخت کنید. همچنین برای تحصیل در رشته پزشکی باید در حدود 85 هزار لیر را بابت شهریه بپردازید. لازم به ذکر است مبالغ ذکر شده برای تحصیل به زبان ترکی هستند و تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه بیشتری را در پی دارد.

برخی از رشته‌های در دانشگاه باشکنت ترکیه تنها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌های مدیریت بهداشت با شهریه 60 هزار لیر اشاره کرد. ضمنا هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی هم در حدود 60 هزار لیر برآورد شده است.

این در حالی است که برای تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک باید در حدود 65 هزار لیر در هر سال پرداخت کرد. هزینه تحصیل در رشته داروسازی نیز به همین میزان است. اما این هزینه برای تحصیل در رشته‌های آموزشی و پرورشی کاهش پیدا می‌کند.

به عنوان مثال، اگر سراغ تحصیل در رشته دبیری زبان ابتدایی بروید، با توجه به این نکته زبان تحصیلی شما هم ترکی است، باید در حدود 48300 لیر را در هر سال پرداخت کنید. البته می‌توانید به سراغ رشته ادبیات و فرهنگ آمریکایی با زبان انگلیسی بروید که هزینه تحصیل در آن هم همان 48300 لیر است.

دانشکده‌های متنوع دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت ترکیه یکی از دانشگاه‌هایی در کشور ترکیه است که تقریبا تمام رشته‌های علوم انسانی، حقوق، مهندسی و پزشکی در درون خود جای داده است. همچنین رشته‌های هنری هم در این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار هستند و دانشکده جداگانه دارند. از این رو می‌توان گفت که هرکدام از رشته‌های ذکر شده دارای دانشکده خاص خود هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

دانشکده هنرهای زیبا

اولین دانشکده، همانطور که گفته شد، دانشکده مربوط به هنر است که دانشکده هنرهای زیبا، معماری و طراحی نام دارد. در این دانشکده انواع رشته‌های مربوط به نقاشی، طراحی داخلی و خارجی تدریس می‌شوند که می‌توانند برای ایرانیان عاشق هنر، بسیار مناسب باشند.

دانشکده ارتباطات

یکی دیگر از دانشکده‌های دانشگاه باشکنت، دانشکده ارتباطات است. بعضی اوقات کلاس‌های برخی رشته‌های مهندسی در دو دانشکده ارتباطات و مهندسی برگزار می‌شود که از این رشته‌های می‌توان از مهندسی کامپیوتر یاد کرد. در دانشکده ارتباطات انواع زمینه‌های سروری و اینترنتی برای دانشجویان فراهم است و آن‌ها می‌توانند برای گذراندن دروس خود در این زمینه، به سراغ این رشته‌ها بروند.

دانشکده‌های علوم پزشکی و دندان‌پزشکی

دو دانشکده دیگر دانشگاه باشکنت ترکیه مربوط به علوم پزشکی و پیراپزشکی هستند. دانشکده اول دانشکده علوم پزشکی نام دارد که انواع رشته‌های پزشکی مانند فیزیوتراپی و توانبخشی، مدیریت بهداشت، پرستاری و خدمات بهداشتی و دیگر رشته‌ها در این زمینه، در آن تدریس می‌شوند. دانشکده بعدی هم دانشکده دندان‌پزشکی است که انحصارا برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی می‌باشد.

دانشکده تربیت معلم

دانشکده تربیت معلم یکی دیگر از دانشکده‌های دانشگاه باشکنت ترکیه است که می‌تونید برای تحصیل در رشته‌های تربیت دبیری به سراغ آن بروید. در این دانشکده آموزش انواع معلمی برای مقاطع تحصیلی مختلف انجام می‌شود و دست شما برای تحصیل در دانشکده تربیت معلم باز است.

دانشکده مهندسی

دانشکده مهندسی پس از دانشکده پزشکی، یکی از شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین دانشکده‌های دانشگاه باشکنت است که می‌توانید برای تحصیل در انواع رشته‌های مهندسی از جمله مهندسی مکانیک به سراغ آن بروید. در ادامه به انواع رشته‌های مهندسی قابل تحصیل در دانشگاه باشکنت می‌پردازیم.

دانشکده علوم اقتصاد و دارایی

در دانشکده علوم اقتصاد و دارایی دانشگاه باشکنت، انواع رشته‌ها ارائه می‌شوند که می‌توانید برای تحصیل به سراغ آن‌ها بروید. از این رشته‌ها هم می‌توان به رشته‌های مختلف مدیریتی و حقوقی اشاره کرد که در هنگام پذیرش در آن‌ها ممکن است آزمون‌های دیگری را پشت سر بگذارید.

رشته‌های تحصیلی متنوع دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت از 11 دانشکده تشکیل شده است که به شما امکان تحصیل در حداقل 35 رشته مختلف را می‌دهد. شما می‌توانید در دانشگاه باشکنت به تحصیل در انواع رشته‌های الهیات، حقوق، معماری و رژیم درمانی اشاره کرد.

رشته‌‌های مهندسی

رشته‌های مهندسی در کنار پزشکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در ایران و جهان از جمله ترکیه هستند و از این رو در دانشگاه باشکنت ترکیه می‌توان به تحصیل در انواع رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندس مکانیک و شبکه اشاره کرد.

رشته‌های پزشکی

اگر به سراغ دانشکده‌های علوم تجربی مانند دانشکده پزشکی بروید، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که بتوانید به تحصیل در انواع رشته‌های پزشکی، علوم تجربی، فیزیوتراپی، پرستاری و خدمات بهداشتی، مدیریت بهداشت و تغذیه بروید که هرکدام دارای آینده‌ای روشن هستند.

رشته داروسازی

داروسازی یکی از رشته‌های مورد توجه در جهان و ترکیه است که می‌توانید برای تحصیل به سراغ آن بروید. در رشته داروسازی این امکان برای شما وجود دارد که به مطالعه انواع داروها بپردازید و حتی در برخی مواقع هم درباره داروهای مختلف، مقاله منتشر کنید.

رشته دندان‌پزشکی

رشته دندان‌پزشکی نیز یکی دیگر از رشته‌های مورد توجه در ایران و جهان است. اهمیت این رشته به حدی است که دانشگاه باشکنت ترکیه برای آن دانشکده اختصاصی ایجاد کرده است و به شما امکان تحصیل در این رشته را تا مقطع دکترا یا فوق تخصصی خواهد داد.

رشته‌های هنری و معماری

هنر طراحی همواره مورد توجه قرار داشته است و دانشگاه باشکنت هم به همین منظور دانشکده هنرهای زیبا و معماری را تاسیس کرده است که می‌توانید برای تحصیل به سراغ آن بروید. شما می‌توانید در باشکنت، به تحصیل در انواع رشته‌های هنرهای تجسمی، معماری داخلی یا معماری خارجی بپردازید. البته که این رشته‌ها تنها مثال هستند و برای دریافت اطلاعات درباره تمام رشته‌های دانشگاه باشکنت می‌توانید به وب‌سایت این دانشگاه مراجعه کنید.

رشته حقوق

حقوق را می‌توان یکی از پرکاربردترین رشته‌های در کشور ترکیه دانست. از این رو افراد بسیاری قصد دارند تا در این کشور، در این زمینه فعالیت کنند و دانشگاه باشکنت هم این امکان را برای آن‌ها فراهم کرده است. شما می‌توانید در این دانشگاه در تمام بخش‌ها و زیررشته‌های حقوق تا PHD تحصیل کنید.

رشته ادبیات

ادبیات یکی از پایه‌های ثابت در تمام دانشگاه‌های ترکیه است. دانشگاه باشکنت ترکیه به شما امکان تحصیل در انواع رشته‌های موجود در این زمینه از جمله تاریخچه زبان‌های مختلف مانند انگلیسی و ترکی را می‌دهد. در برخی مواقع هم دروس شما در دو دانشکده ادبیات و تربیت معلم هستند که می‌توانید از این فرصت برای آموزش تدریس در ترکیه استفاده کنید.

رشته تربیت معلم

دانشکده تربیت معلم دانشگاه باشکنت ترکیه به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به عنوان یک معلم در ترکیه مشغول به کار شوید. در ترکیه می‌تونید به سراغ دبیری زبان ترکی یا آموزش مدرسه بروید. در نظر داشته باشید که اغلب رشته‌های آموزشی این دانشگاه به زبان ترکی هستند.

دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه باشکنت ترکیه

یکی از امتیازاتی که دانشگاه باشکنت ترکیه نسبت به دیگر دانشگاه‌های ترکیه دارد، ارائه بورسیه تحصیلی از سوی خود دانشگاه است. در این دانشگاه شما می‌توانید در صورتی یکی از دانشجویان ممتاز آن باشید، به راحتی بورسیه تحصیلی را دریافت کنید.

به طور کلی می‌توان گفت که بورسیه تحصیلی در دانشگاه باشکنت ترکیه به دو صورت است. بورسیه تحصیلی اول برای دانشجویانی است که بتوانند از امتیازتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود برخوردار باشند و برطبق رتبه‌بندی، سه نفر اول باشند.

به عنوان مثال باید بتوانند در آزمون یوس حداقل نمره بالای 85 را کسب کنند. همچنین در آزمون SAT نیز کسب نمره بالای 1500 الزامی است. معدل دبیرستان این افراد هم باید بالای 18 باشد. ضمنا آزمون دیگری به نام Graduation GPA وجود دارد که دانشجو باید در آن هم نمره بالای 9 را به دست آورده باشد.

اما نوع دیگر بورسیه تحصیلی در دانشگاه باشکنت برای استعدادهای درخشان است. این بورسیه به افراد برتر هر رشته و هر مقطعی ارائه می‌شود که برای برخورداری از آن باید بتوانند در آزمون Graduation GPA نمرات مختلفی را کسب کنند.

به عنوان مثال، دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی باید در این آزمون حداقل نمره 9.2 به بالا را داشته باشند تا بتوانند این بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. این در حالی است که دانشجویان مقطع لیسانس باید حداقل نمره 3.5 به بالا را در این آزمون به دست آورده باشند. همچنین حداقل نمره GPA برای دانشجویان کارشناسی ارشد هم 3.90 در نظر گرفته شده است.

امکانات متنوع دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت یکی از دانشگاه‌هایی است که بسیار به رفاه دانشجویان خود فکر می‌کند و می‌خواهد آن‌ها در کنار آموزشی تفریحات متنوعی هم داشته باشند. این دانشگاه، شبانه‌روزی است و از این رو خوابگاه‌های مختلفی را به دانشجویان خود ارائه می‌کند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

همانطور که گفته شد، دانشگاه باشکنت ترکیه توسط یک پروفسور جراح و شناخته شده تاسیس شد. از این رو دانشگاه باشکنت همواره تلاش کرده است تا انواع خدمات درمانی از جمله بیمارستان‌ها را برای مردم ترکیه فراهم کند و در عین حال، دانشجویان رشته‌های پزشکی باشکنت بتوانند دوران انترنی خود را در این مراکز بگذرانند.

دانشگاه باشکنت کشور ترکیه دارای 11 مرکز تحقیقات پزشکی و بیمارستان است که 7 مرکز از آن‌ها بیمارستان نیز هستند. نکته جالب درباره این بیمارستان‌ها این است که دانشگاه باشکنت تلاش کرده است تا بیمارستان‌ها را در شهرهای مختلفی ایجاد کند که از جمله این شهرها می‌توان به آنکارا، استانبول، ازمیر، آلانیا، آدانا و قونیه اشاره کرد.

از این رو اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه را دارید، دانشگاه باشکنت ترکیه برای شما گزینه‌ای بسیار مناسب خواهد بود. چرا که دوران کارآموزی شما در این دانشگاه بسیار راحت بود و سابقه کاری درخشان خواهد شد.

ارائه خدمات درمانی به دانشجویان

شما می‌توانید در دانشگاه باشکنت به صورت 24 ساعته از خدمات درمانی درون دانشگاه استفاده کنید. در محوطه این دانشگاه مرکز بهداشت دانشجویی وجود دارد که درون آن می‌توانید به کلینیک عمومی و دندان‌پزشکی دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید در صورت لزوم، از خدمات بیمارستان‌های این دانشگاه هم استفاده کنید.

کانال تلویزیونی و ایستگاه رادیویی

یکی دیگر از امکانات ویژه دانشگاه باشکنت، ارائه کانال تلویزیونی و استگاه رادیویی اختصاصی برای دانشجویان است. در کشور ترکیه Kanal B یک کانال تلویزیون ملی بوده که این دانشگاه آن را تاسیس کرده است. همچنین بخشی از ایستگاه رادیویی Radio Başkent نیز در اختیار این دانشگاه است و از طریق آن اخبار و دیگر برنامه‌های سرگرم‌کننده پخش می‌شوند. از این رو اگر به خبرنگاری علاقه دارید، دانشگاه باشکنت انتخابی مناسب برای شما خواهد بود.

امکان دریافت خوابگاه

از جمله دیگر امکانات ویژه دانشگاه باشکنت می‌توان به خوابگاه با ظرفیت و امکانات بالا اشاره کرد. دانشجویان شبانه‌روزی دانشگاه باشکنت می‌توانند در صورت تمایل برای دریافت خوابگاه اقدام کنند. خوابگاه‌های دانشگاه باشکنت تمام امکانات مورد نیاز برای دانشجویان را دارند و دانشجویان می‌توانند زندگی فوق‌العاده راحتی را در آن‌جا داشته باشند.

خوابگاه‌های دانشگاه باشکنت معمولا به صورت متمرکز و در محوطه دانشگاه قرار دارند. البته ممکن است در زمان درخواست شما، این خوابگاه‌ها پر شده باشند. مسئولین دانشگاه نیز برای تامین نیازهای شما تلاش خواهند کرد که خوابگاهی را از نوع دولتی یا خصوصی را بیرون از دانشگاه و در محوطه شهر تامین کنند. از این رو هیچ نگرانی برای دریافت خوابگاه وجود ندارد.

خوابگاه‌های دانشگاه باشکنت از امکانات بالایی برخوردار هستند. از جمله این امکانات می‌توان به داشتن اتاق اختصاصی شست و شوی انواع لباس اشاره کرد. لازم به ذکر است که این اتاق‌ها به صورت مشاع برای هر ساختمان هستند.

خوابگاه‌های دانشگاه باشکنت به صورت تک‌نفره یا اشتراکی ارائه می‌شوند. در هر کدام از اتاق‌ها حمام و دستشویی اختصاصی و همینطور کمدهای شخص وجود دارند می‌توانند به شما حس یک خانه واقعی را القا کنند. در نظر داشته باشید که هزینه دریافت خوابگاه تک نفره بیشتر از اتاق و خوابگاه اشتراکی است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از خوابگاه دانشگاه باشکنت ترکیه، آزادی است. شما می‌توانید نهایتا تا ساعت یک شب بیرون باشید و سپس به خوابگاه خود برگردید. از این رو می‌توان گفت که آزادی عمل در رفت و آمد به خوابگاه در این دانشگاه وجود دارد و در این زمینه فشاری به دانشجویان وارد نمی‌شود.

به عنوان نکته آخر هم باید گفت که در هر خوابگاه امکانات ویژه برای افراد مختلف قرار داده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به اتاق بازی اشاره کرد. در اتاق بازی هر خوابگاه، انواع کنسول‌ها و سیستم‌های بازی قرار دارند که دانشجویان می‌توانند به صورت تمام وقت از آن‌ها استفاده کنند.

امکانات آموزشی

دانشگاه باشکنت ترکیه از همان ابتدای تاسیس خود تلاش کرده است تا امکانات ویژه‌ای را برای دانشجویان ایجاد کند. با توجه به اینکته موسس باشکنت، یک جراح است، در این دانشگاه تلاش شده است که انواع آزمایشگاه‌های زیست‌شناسی و پزشکمی برای دانشجویان این رشته‌ها ایجاد شوند.

البته این بدین معنا نیست که برای رشته‌های تحصیلی دیگر، آزمایشگاه وجود ندارد. برای انواع رشته‌های مهندسی هم آزمایشگاه‌های شیمی و فیزیک ایجاد شده‌اند که دانشجویان بتوانند علوم مورد نیاز را به هر دو صورت عملی و تئوری فرا بگیرند.

در ادامه می‌توان به این اشاره کرد که تمام کلاس‌های دانشگاه باشکنت هوشمند هستند و دانشجویان هم همه از کامپیوتر برای تحصیل استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که استفاده از سیستم‌های هوشمند این دانشگاه نیازمند پرداخت هزینه جداگانه نیست.

در دانشگاه باشکنت کتابخانه بسیار بزرگی وجود دارد که شما می‌توانید برای دسترسی به کتاب‌های به‌روز و معروف از آن استفاده کنید. همچنین در کنار کتابخانه، سالن مطالعه هم وجود دارد که به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید به راحتی تا 12 شب در آن‌جا به مطالعه بپردازید.

امکانات رفاهی

علاوه به امکانات آموزشی بسیار زیاد و همینطور برخورداری از سه خوابگاه، دانشگاه باشکنت از امکانات کامل ورزشی و فرهنگی نیز بهره می‌برد. در این دانشگاه شما می‌توانید به انواع سالن‌های بولینگ، بیلیارد، فوتبال، والیبال، بستکبال، کشتی و بدن‌سازی اشاره کرد.

استفاده از سالن‌های ورزشی در دانشگاه باشکنت نیازمند پرداخت هزینه جداگانه نیست و تنها با پرداخت شهریه، می‌توانید از تمام ظرفیت‌های آن‌ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که هرکدام از رشته‌های ورزشی در این دانشگاه دارای تیم هستند و شما می‌توانید در صورت داشتن توانایی‌های لازم، در تیم ورزشی مورد نظر عضو شوید.

از جمله دیگر امکانات رفاهی دانشگاه باشکنت ترکیه می‌توان به آرایشگاه اشاره کرد که در نوع خود، نوعی امتیاز برای این دانشگاه به شمار می‌رود. ضمنا در این دانشگاه برای دانشجویان علاقه‌مند به دنیای شبکه و کامپیوتر، سایت آی تی قرار داده شده است که می‌توانند در هر وقتی از روز که خواستند، در آن‌جا باشند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه باشکنت ترکیه

شما برای تحصیل در دانشگاه باشکنت نیاز دارید تا ویزای تحصیلی کشور ترکیه را دریافت کنید. برای این کار هم نیاز دارید تا مدارکی را آماده کنید و به سفارت این کشور ارائه دهید. اصلی‌ترین مدارکی شما باید به سفارت این کشور ارائه دهید، مدارک هویتی است که در زمان ثبت نام در دانشگاه باشکنت هم از شما خواسته خواهد شد. این مدارک هم پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه و شناسنامه را شامل می‌شوند. برخی مدارک دیگری که از شما خواسته خواهند شد به شرح زیر هستند:

  • مدارک تحصیلی گذشته از جمله دیپلم، لیسانس یا کارشناسی ارشد
  • گواهی ریز نمرات تحصیلی
  • رزومه تحصیلی کامل به صورت ترجمه‌شده
  • نامه پذیرش در دانشگاه باشکنت
  • گواهی اثبات تمکن مالی
  • توصیه‌نامه از دانشگاه یا مدرسه (SOP)
  • بیمه درمانی
  • عکس پرسنلی رسمی جدید

نحوه اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه

برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه باشکنت، شما باید ابتدا در این دانشگاه پذیرفته شوید. پس از پذیرش، نوبت به مراجعه به سفارت ترکیه می‌رسد. شما با مراجعه به سفارت این کشور و ارائه مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم‌های مربوطه وارد لیست بررسی می‌شوید. در ادامه و پس از مورد تایید بودن مدارک و شرایط، برای شما ویزای ترکیه صادر می‌شود و می‌توانید به راحتی به این کشور سفر کنید و تا پایان تحصیل خود در ترکیه، در آن‌جا اقامت داشته باشید.

سوالات متداول

در ادامه این بخش نیز قصد داریم تا به ابهامات شما درباره تحصیل در دانشگاه باشکنت ترکیه پاسخ دهیم.

آیا می‌توان بورسیه تحصیلی خارجی (به جز بورسیه تحصیلی اختصاصی این دانشگاه) برای تحصیل در دانشگاه باشکنت دریافت کرد؟
بله. شما می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی به موسسات خارجی نیز مراجعه کنید.
آیا برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه حتما باید ابتدا در این دانشگاه پذیرفته شویم؟
بله.
آیا می‌توان شهریه تحصیل در این دانشگاه را تقسط کرد؟
در برخی مواقع امکان تقسیط شهریه وجود دارد که برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر باید با مسئولین این دانشگاه تماس بگیرید.
آیا دانشگاه باشکنت مختلط است؟
بله.

اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل در دانشگاه باشکنت ترکیه با صبا ویزا پلن

دانشگاه باشکنت یکی برترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که توانسته است رتبه 400 را در بین برترین دانشگاه‌های آسیا از آن خود کند. این دانشگاه به امکانات رفاهی و تحصیلی ویژه خود شهرت دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به داشتن 7 بیمارستان در سراسر ترکیه اشاره کرد. اما تحصیل در دانشگاه باشکنت ترکیه دارای پیچ و خم‌هایی است که باید به آن‌ها وارد باشید. برای سهولت کار می‌توانید از خدمات یک آژانس مهاجرتی مانند صبا ویزا پلن استفاده کنید.

ما در صبا ویزا این امکان را به شما می‌دهیم تا بتوانید مهاجرت تحصیلی بدون دغدغه‌ای را به کشور ترکیه تجربه کنید. مجموعه ما همواره تلاش کرده است که خدمات مهاجرتی را با پایین‌ترین قیمت ممکن، در کمترین زمان به متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارائه دهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات متنوع این مجموعه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، به بخش اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در سایت ما مراجعه کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید