لوگو صبا ویزا
دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش در دانشگاه فرایبورگ به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی تحصیلی

فرایبورگ یکی از دانشگاه‌های معروف آلمان است که به دلیل امکانات مناسب برای تحصیل و شرایط تحصیلی ‌ایده‌آلی که دارد، توسط دانشجویان بین‌المللی زیادی انتخاب می‌شود. دانشگاه فرایبورگ دارای دانشکده‌های مختلفی است که هر کدام تعداد زیادی رشته تحصیلی ارائه می‌دهند. شما هم برای تحصیل در این دانشگاه لازم است که شما آشنایی کاملی با آن داشته باشید و اطلاعاتی درباره هزینه‌ها، امکانات، شرایط پذیرش و… به دست‌آورید. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به بررسی مطالبی کلی درباره دانشگاه Freiburg بپردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست عناوین

معرفی دانشگاه

دانشگاه Freiburg در زمینه تحقیق، تدریس و آموزش مداوم بسیار معروف است و محبوبیت بالایی دارد. این دانشگاه که یکی از دانشگاه‌های قدیمی آلمان به شمار می‌رود، تا کنون به جوایز بسیاری دست یافته است. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه در ادامه تاریخچه دانشگاه، موقعیت جغرافیایی و ماموریت آن را بررسی می‌کنیم.

دانشگاه فرایبورگ کشور آلمان

تاریخچه و بنیان‌گذاری دانشگاه

همان طور که اشاره کردیم فرایبورگ یکی از دانشگاه‌های قدیمی آلمان محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۴۵۷ بنیان‌گذاری شد و مؤسس آن خانواده‌ی هایسبورگ بودند. این مؤسسه آموزش عالی جزء اولین مراکزی بود که زنان توانستند در آن به تحصیلات تکمیلی بپردازند. فرایبورگ از قرن نوزدهم به بعد با توسعه دانشکده‌ها و افزایش رشته‌های تحصیلی مختلف توانست به یکی از بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه‌های کشور آلمان تبدیل شود.

موقعیت جغرافیایی و اهمیت استراتژیک

دانشگاه فرایبورگ که آن را با نام رسمی آلبرت لودویگ فرایبورگ می‌شناسند، در شهر فرایبورگ قرار دارد و جزوی از ایالات بادن وورتمبرگ به حساب می‌آید. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی به شمار می‌رود که در زمینه تحقیقاتی بسیار موفق بوده است. با توجه به این که هزینه‌های زندگی در شهر فرایبورگ به نسبت برخی دیگر از شهر‌ها مقرون به صرفه‌تر خواهد بود، معمولاً دانشجویان زیادی این شهر را برای تحصیل در آلمان انتخاب می‌کنند.

ماموریت و اهداف دانشگاه

مؤسسه آموزش عالی فرایبورگ برای این که در تحقیقات، نوآوری‌ها و آموزش موفق باشد، در همکاری با دیگر انجمنها و شرکای اروپایی نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد. در واقع هدف این دانشگاه این است که برای رسیدن به صلح و رفاه پایدار مطابق با تحقیقات هوشمندانه تلاش کند.

رتبه‌بندی و جایگاه دانشگاه

یکی از مواردی که سبب شده است تا دانشجویان بین‌المللی دانشگاه Freiburg را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنند، رتبه بالا این دانشگاه و جایگاه آن در بین سایر دانشگاه‌های سراسر دنیا است. با قرارگیری این دانشگاه در لیست دانشگاه‌های برتر دانشجویان زیادی ترجیح می‌دهند که برای طی کردن دوره‌های تحصیلی خود در چنین دانشگاهی ثبت نام کنند. در زیر به رتبه‌بندی این دانشگاه و جایگاه آن اشاره می‌کنیم.

بررسی رتبه‌بندی‌های ملی و بین‌المللی

دانشگاه فرایبورگ آلمان با سابقه درخشان و تلاش‌های فراوان خود توانسته در رتبه‌بندی‌های ملی و بین‌المللی به جایگاه مناسبی دست یابد. این دانشگاه در آلمان یکی از ده دانشگاه برتر محسوب می‌شود. در زیر رتبه این دانشگاه را در رتبه‌بندی‌های مختلف در سال ۲۰۲۳ بیان می‌کنیم.

 • رتبه‌بندی توسط دانشگاه جیائو تونگ شانگ‌های: رتبه ۱۰۱
 • رتبه‌بندی جهانی QS: رتبه ۱۸۹
 • رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز: رتبه ۱۱۳

جایگاه دانشگاه در مقایسه با دیگر دانشگاه‌ها

اگر بخواهیم یکی از قوی‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در اروپا را نام ببریم، می‌توانیم به دانشگاه Freiburg آلمان اشاره کنیم. این دانشگاه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه از شرایط پژوهشی و علمی عالی برخوردار است. Freiburg برای تحقیقات بنیادی و خلاقانه توانایی زیادی دارد. چه در سطح ملی و چه بین‌المللی این دانشگاه ارتباط نزدیکی با مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی برقرار کرده است.

دانشکده‌ها و واحد‌های آموزشی

همان طور که گفتیم در دانشگاه فرایبورگ دانشکده‌های مختلفی وجود دارد. هر کدام از این دانشکده‌ها رشته‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌کنند و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با توجه به شرایط تحصیلی خود در این دانشکده‌ها مشغول به تحصیل شوند. در ادامه اطلاعاتی درباره دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی دانشگاه Freiburg ارائه می‌کنیم.

معرفی دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها

دانشگاه Freiburg آلمان به مرور زمان بر تعداد دانشکده‌های خود افزود و شرایط برای تحصیل در رشته‌های گوناگونی را فراهم آورد تا دانشجویان زیادی بتوانند در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند. این دانشگاه در حال حاضر ۱۱ دانشکده و ۱۷ مرکز علمی دارد. در جدول زیر لیست دانشکده‌های دانشگاه Freiburg را بیان می‌کنیم.

دانشکده حقوقدانشکده الهیاتدانشکده اقتصاد و علوم رفتاری
دانشکده پزشکیدانشکده علوم انسانیدانشکده ریاضی و فیزیک
دانشکده شیمی و داروسازیدانشکده زیست شناسیدانشکده محیط زیست و منابع طبیعی
دانشکده فنی و مهندسیدانشکده فیلولوژی (زبانشناسی) 

تخصص‌ها و رشته‌های تحصیلی

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با مهاجرت به آلمان قصد دارند که از امکانات و شرایط تحصیلی مناسب فراهم شده در دانشگاه Freiburg بهر‌مند شوند. این دانشگاه مزایای زیادی برای دانشجویان دارد و با ارائه رشته‌های تحصیلی متنوع به گزینه مناسبی برای انتخاب دانشجویان تبدیل شده است. هر کدام از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در یک حوزه مخصوص به خود مانند علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر، مهندسی و فناوری، حقوق، علوم کامپیوتری، علوم زیستی و… قرار می‌گیرند.

در دانشگاه فرایبورگ رشته‌های زیادی وجود دارد که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. از جمله این رشته‌ها می‌توان به علوم کامپیوتر، اقتصاد، ادبیات انگلیسی، علوم محیطی، زمین‌شناسی، بهداشت جهانی، علوم پزشکی (تخصص قلب و عروق)، مهندسی میکرو سیستم، علوم جنگل و… اشاره کرد.

رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی

دانشجویانی که قصد دارند در کشور آلمان و در دانشگاه Freiburg تحصیلات خود را ادامه دهند، باید در مورد رشته‌های تحصیلی دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی آن اطلاعات لازم را بدست آورند تا بتوانند به موقع برای ثبت نام در دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنند. اطلاع از ددلاین‌های دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند که در زمان مناسب برای تحصیل در دانشگاه Freiburg مراجعه نمایند و از برنامه‌های تعیین شده توسط دانشگاه عقب نمانند.

تاریخ اپلای این دانشگاه برای ترم تابستانه پانزدهم ژانویه و برای ترم زمستان پانزدهم جولای مشخص شده است. در ادامه توضیحات بیشتری درباره رشته‌های تحصیلی این دانشگاه هم ارائه می‌کنیم.

بررسی رشته‌های تحصیلی ارائه شده در هر دانشکده

دانشگاه فرایبورگ آلمان رشته‌های تحصیلی مختلفی را در دانشکده‌های خود ارائه می‌کند که دانشجویان مقاطع مختلف می‌توانند با در نظر داشتن شرایط خود در یکی از این رشته‌ها ادامه تحصیل دهند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در هر کدام از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه یکی از رشته‌های تحصیلی مرتبط با خود را انتخاب کنند. هر کدام از دانشکده‌ها تعدادی رشته تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که در زیر به برخی از این رشته‌های تحصیلی اشاره خواهیم کرد.

نجوممهندسی محیط زیستمطالعات محیطی
حرکت شناسیجامعه شناسیفلسفه
فیزیکموسیقیزیست شناسی
ریاضیاتزبان شناسیآلمانی
ایتالیاییتاریخعلوم کشاورزی
جغرافیاشیمیعلوم زمین و معدنی
مطالعات جهانیادبیاتتمدن باستان
فناوری پزشکیروانشناسیتاریخ هنر
دندانپزشکیعلوم و فناوری­های کوانتومیایمونولوژی
اقتصادحفاظت از تنوع زیستیعلوم سیاسی
مطالعات مذهبیتنوع در جهان اسلامعلوم کامپیوتر

اهمیت و محبوبیت رشته‌های مختلف

برخی از رشته‌های تحصیلی که در دانشکده‌های دانشگاه Freiburg آلمان تدریس می‌شوند، نسبت به سایر رشته‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. این دانشگاه قدیمی آلمانی در رشته‌هایی چون علوم انسانی، علوم اجتماعی و پزشکی یکی شناخته شده‌ترین دانشگاه‌ها است و در میان بهترین دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی در آلمان و حتی جهان جایگاه ویژه‌ای دارد.

دانشگاه Freiburg

هزینه‌ها و مسائل مالی

معمولاً برای داشجویان بین‌المللی که دانشگاه‌های آلمان را برای ادامه تحصیلات خود در نظر می‌گیرند، هزینه‌ها و مسائل مالی اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی بیشتر هزینه‌های تحصیل در دانشگاه فرایبورگ می‌پردازیم.

شهریه و هزینه‌های تحصیل

دانشگاه Freiburg یک دانشگاه دولتی در این کشور است و هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه رایگان خواهد بود. اما برای دانشجویان بین‌المللی چنین نیست و آن‌ها باید هزینه‌هایی را جهت تحصیل در این دانشگاه بپردازند. البته بهتر است بدانید که برخی از دانشجویان بین‌المللی هم می‌توانند در شرایط خاصی از پرداخت شهریه معاف شوند.

به طور کلی هزینه‌های شهریه در دانشگاه Freiburg حدود ۳۲۶۷ دلار برای یک سال است. باید در نظر داشته باشید که تحصیل در این دانشگاه هزینه‌های دیگری مانند هزینه حمل و نقل، لوازم التحریر، غذا، اقامت و… را هم دارد.

امکانات و کمک‌های مالی برای دانشجویان

دانشگاه Freiburg برای این که به دانشجویان کمک کند تا در تأمین هزینه‌های تحصیل خود مشکلی نداشته باشند، برای آن‌ها بورسیه‌های مختلفی را در نظر گرفته است. دانشجویان با دریافت بورسیه های تحصیلی آلمان شرایط مناسب‌تری برای تحصیل در این کشور خواهند یافت. در زیر بورسیه‌های ارائه شده دانشگاه Freiburg را نام بررسی می‌کنیم.

 • بورسیه DAAD: بورسیه سرویس تبادل دانشگاهی آلمان برای دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس
 • آراسموس: برای دانشجویان بین‌المللی شرکت‌کننده در برنامه تبادل تحصیلی در اروپا
 • بورسیه اختصاصی دانشگاه: برای دانشجویان بین‌المللی و بومی آلمان که نیاز مالی دارند.
 • بورسیه تحصیلی بادن وورتمبرگ: برای دانشجویان ممتاز در سطح بومی و بین‌المللی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

امکانات رفاهی و آموزشی

دانشگاه فرایبورگ به دلیل فراهم آوردن امکانات رفاهی و آموزشی مناسب برای دانشجویان به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان شناخته می‌شود. در زیر شما را با امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان فراهم کرده است، آشنا می‌کنیم.

کتابخانه‌ها و منابع آموزشی

دانشگاه Freiburg بزرگ‌ترین کتابخانه تحقیقاتی منطقه بادن جنوبی را در خود جای داده است. کتابخانه بزرگ این دانشگاه حدود ۳. ۶ میلیون جلد کتاب دارد. کتابخانه‌های این دانشگاه اطلاعات و کتاب‌های مورد نیاز را برای کارکنان و دانشجویان فراهم می‌کنند.

امکانات ورزشی، هنری و فرهنگی

دانشجویان می‌توانند در سالن‌های ورزشی دانشگاه فعالیت‌های ورزشی مختلفی از جمله والیبال، بسکتبال، فریزبی و… انجام دهند. علاوه بر ورزش دانشجویان می‌توانند در زمینه هنری و فرهنگی هم فعالیت داشته باشند. با توجه به این که دانشجویان مختلفی از سراسر جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، فرصت‌های زیادی برای فعالیت‌های بین فرهنگی برای دانشجویان وجود دارد.

خدمات پشتیبانی دانشجویی و زندگی روزمره

دانشگاه Freiburg برای دانشجویان بومی و بین‌المللی خود شرایط و امکانات رفاهی زیادی به وجود آورده است تا دانشجویان بتوانند دوران تحصیل خود را به راحتی بگذرانند. این دانشگاه تعدادی خوابگاه برای اقامت دانشجویان آماده کرده است تا دانشجویان غیر بومی دغدغه‌ای برای اقامت خود نداشته باشند؛ همچنین سالن غذا خوری، کلیسا، بیمارستان و… برای راحتی بیشتر دانشجویان فراهم شده‌اند.

اما علاوه بر این‌ها انجمنهای دانشجویی و آکادمی کارآموزی هم برای کمک به دانشجویان در زمینه‌های مختلف و پشتیبانی از آن‌ها به وجود آمده‌اند.

شرایط پذیرش و مراحل ثبت‌نام

دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کنند و در دانشگاه فرایبورگ ثبت نام نمایند، باید ابتدا از شرایط، مدارک و مراحل ثبت نام آگاهی یابند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

الزامات و معیار‌های پذیرش دانشجویان جدید

دانشجویان برای این که بتوانند از دانشگاه Freiburg پذیرش بگیرند باید مدارک مختلفی را از جمله اثبات تمکن مالی، پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی و… ارائه کنند. یکی از مدارک مهم برای دریافت پذیرش از این دانشگاه داشتن مدرک زبان معتبر است. در زیر نمره مورد نیاز برای دریافت مدارک زبان را بیان می‌کنیم.

 • :TestDaf ۴ یا ۵
 • DSH: DSH-2
 • آیلتس (IELTS): ۵. ۵
 • تافل (TOFLE): ۷۲

روند ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز

برای ثبت نام در مقاطع مختلف در دانشگاه Freiburg مدارک و شرایط مختلفی مورد نیاز است؛ به عنوان مثال برای ثبت نام باید مدرک تحصیلی متقاضیان مورد تأیید دانشگاه آلمان باشد. متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را به طور کامل جمع‌آوری کنند و آن‌ها را به دانشگاه ارائه دهند. گاهی ممکن است دانشکده‌ها برای پذیرش دانشجویان با آن‌ها مصاحبه نمایند. در ادامه مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دانشگاه فرایبورگ را نام می‌بریم.

 • توصیه نامه (برای مقطع فوق لیسانس و دکتری)
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک هویتی
 • اثبات تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات (با ترجمه)
 • ارائه رزومه برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری
 • مدرک زبان
 • و…
دانشگاه فرایبورگ آلمان

تجربه دانشجویان

اغلب با خواندن نظرات دانشجویانی که در دانشگاه های آلمان مانند دانشگاه Freiburg تحصیل کرده‌اند، می‌توان اطلاعات زیادی را به دست آورد. تجربه‌های تحصیلی دانشجویان و نقد و بررسی‌های آن‌ها در انتخاب درست بسیار کمک‌کننده هستند.

نقد و نظرات دانشجویان در مورد تجربه‌های تحصیلی در دانشگاه

بر اساس نظر دانشجویانی که در Freiburg به تحصیل پرداخته‌اند، این دانشگاه فرصت‌های بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که بتوانند به موفقیت دست یابند. شرایط و امکانات برای اقامت دانشجویان در این دانشگاه کاملاً مهیا شده است. دریافت پذیرش از دانشگاه کار دشواری نیست و برخورد کارکنان دانشگاه رضایت بخش است. با وجود اساتید مجرب فرصت عالی در اختیار دانشجویان برای یادگیری قرار می‌گیرد.

مزایا و چالش‌های مرتبط با زندگی دانشجویی

دانشجویان دانشگاه فرایبورگ می‌توانند از امکانات آموزشی و شرایط تحصیلی مناسب دانشگاه بهره‌مند شوند و فرصت پیشرفت‌های بسیاری را برای خود فراهم نمایند. علاوه بر این می‌توانند از جاذبه‌های دیدنی شهر بازدید کنند و با دوستان خود به تفریح بپردازند. تحصیل در این دانشگاه امکان تجربه‌های جدید را برای دانشجویان فراهم می‌کند. البته شاید زندگی در یک شهر بزرگ برخی از دانشجویان را از تحصیل منحرف کند.

سوالات متداول

آیا دانشگاه Freiburg به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ارائه می‌کند؟

بله، این دانشگاه طبق شرایط دانشجویان بورسیه ‌های مختلفی را برای آن ‌ها در نظر گرفته است.

دانشگاه Freiburg دارای چند دانشکده است؟

این دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده و ۱۷ مرکز علمی است.

تاریخ تأسیس دانشگاه Freiburg چه سالی است؟

این دانشگاه در سال ۱۴۵۷ تأسیس شده است و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان به شمار می‌رود.

نتیجه گیری

دانشگاه Freiburg از جمله برترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که در آن امکانات رفاهی و تحصیلی برای دانشجویان فراهم شده است. این دانشگاه با وجود دانشکده‌های مختلف خود توانسته پذیرای دانشجویان بسیاری در رشته‌های گوناگون از سراسر جهان باشد. برای پذیرش در این دانشگاه قدیمی در آلمان باید تمام مدارک لازم را آماده کرده باشید. این دانشگاه یک مرکز تحقیقاتی بسیار مهم هم محسوب می‌شود و به دلیل شرایط عالی که دارد، جایگاه و رتبه جهانی بالایی کسب کرده است.

ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی درباره دانشگاه فرایبورگ در اختیار شما قرار دهیم و به بررسی کلی آن بپردازیم تا اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان و تحصیل در این دانشگاه را داشتید، بتوانید از این مطالب استفاده کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان از مشاوره‌های موسسه مهاجرتی صباویزا بهره‌مند شوید و برای یافتن پاسخ تمام سؤالات خود در این باره با این مؤسسه تماس بگیرید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید