لوگو صبا ویزا
سرمایه گذاری در گرجستان (1)

سرمایه گذاری در گرجستان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت سرمایه گذاری در گرجستان برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

سرمایه گذاری در گرجستان و سریع‌ترین روش اخذ اقامت دائم

برای شروع یک فعالیت اقتصادی در کشورهای خارجی، می‌توانید از طریق خرید ملک یا ثبت شرکت اقدام به سرمایه گذاری کنید. علاوه بر ویزای کاری که به اقامت دائم منجر می‌شود، از طریق سرمایه گذاری نیز می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. این مقاله به روش‌های سرمایه گذاری در گرجستان اختصاص پیدا کرده و امیدواریم با استفاده از این راهنما بتوانید بهترین روش را برای اخذ تابعیت انتخاب کنید.

سرمایه گذاری در گرجستان

برای سرمایه گذاری در کشور گرجستان باید روش‌های مختلف را بررسی کرده و سپس با توجه به بودجه خود، بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. اما قبل از هر اقدامی باید شاخص‌های اقتصادی و استاندارد‌های سرمایه گذاری در گرجستان را بررسی کرده و سپس قدم در این راه بگذارید. در ادامه به معرفی این شاخص‌ها پرداخته و در نهایت نیز به انواع روش‌های سرمایه گذاری در گرجستان می‌پردازیم.

 

شاخص‌های اقتصادی سرمایه گذاری در گرجستان

به عنوان یک متقاضی باید تمامی شاخص‌های اقتصادی مهم که بر روی فرآیند و فرصت‌های سرمایه گذاری شما تأثیرگذار هستند را بررسی و ارزیابی کنید. از جمله مهمترین شاخص‌های اقتصادی سرمایه گذاری در گرجستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید ناخالص داخلی: حدود 5.5 درصد
 • نرخ بهره بانکی گرجستان: حدود 7 درصد
 • نرخ بیکاری گرجستان: حدود 14 درصد
 • نرخ تورم سالانه گرجستان: کمتر از 2 درصد
 • نرخ مالیات بر درآمد گرجستان: 20 درصد
 • نرخ مالیات‌ شرکت‌ها در گرجستان: 15 درصد

بنابراین به عنوان یک سرمایه‌گذار، قبل از هر اقدامی تمامی مواردی را که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را بررسی کرده و سپس برای خرید ملک یا ثبت شرکت اقدام کنید.

استانداردهای سرمایه گذاری در گرجستان

غیر از شاخص‌های اقتصادی که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره کردیم، استانداردهای سرمایه‌گذاری در گرجستان نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و برای امنیت سرمایه‌ گذاری باید مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند. گاهی سرمایه گذاری در کشورهای خارجی با ریسک‌های زیادی همراه است و برای جلوگیری از ورشکستگی باید با آگاهی قدم در این راه بگذارید. از جمله مهمترین استانداردها به شرح زیر هستند:

 • نرخ مصادره اموال: نرخ مصادره اموال معیاری است که توسط بانک مرکزی جهانی تعیین شده و نشان دهنده میزان ریسک سرمایه‌ گذاری خارجی است. نرخ مصادره اموال عددی بین 1 تا 7 است، که عدد 1 نشان‌دهنده پایین‌ترین میزان ریسک و عدد 7 بیشترین میزان ریسک سرمایه گذاری است. نرخ مصادره اموال در گرجستان از سال 2017 تاکنون 3 بوده که به مفهوم ریسک متوسط سرمایه‌ گذاری در این کشور است.
 • فساد سازمان‌های دولتی و اداری: اگر سیستم دولتی و اداری یک کشور درگیر فساد نباشد، اقتصادی سالم و پویا داشته و در نتیجه شما به عنوان یک متقاضی خارجی می‌توانید با امنیت در صنایع مختلف سرمایه‌گذاری کنید. در این شرایط، دولت نیز تفاوتی بین شما و شهروندان کشور خود قائل نخواهد شد و در نتیجه عدالت قضایی و اداری نیز برقرار خواهد بود. کشور گرجستان در میان سایر کشورهای خارجی دارای امتیاز متوسطی در معیارهای فساد اداری و شفافیت اقتصادی است.
 • ثبات سیاسی: عدم ثبات سیاسی یک کشور به مفهوم عدم امنیت سرمایه‌گذاری است. بنابراین اگر در کشوری سرمایه‌ گذاری کنید که ثبات سیاسی ندارد، همواره باید منتظر تأثیر منفی خطراتی چون حمله‌های تروریستی باشید که می‌تواند ریسک بزرگی برای سرمایه شما باشد. گرجستان در بین کشورهای اروپایی از ثبات سیاسی مطلوبی برخوردار نیست و همین امر می‌تواند زنگ خطری برای سرمایه گذاران خارجی باشد تا بیشتر در مورد هدف خود تحقیق و بررسی کنند.

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در گرجستان

متقاضیان خارجی که مایل به سرمایه گذاری در کشور گرجستان هستند به روش‌های مختلفی می‌توانند اقامت دائم این کشور و سپس تابعیت آن را دریافت کنند. اما از بین این روش‌ها تنها از طریق خرید ملک و مستغلات است که می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقامت یک ساله این کشور را دریافت کنید. در ادامه به سه روش مرسوم سرمایه گذاری در گرجستان می‌پردازیم.

 

سرمایه گذاری در گرجستان2

 • سرمایه گذاری در گرجستان از طریق ثبت شرکت

با سرمایه گذاری در گرجستان از طریق ثبت شرکت بالافاصله نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. برای اخذ تابعیت گرجستان از طریق ثبت شرکت باید شرکت شما به مدت چند سال فعال بوده و مالیات را نیز به طور منظم پرداخت کنید. یکی از مزایای ثبت شرکت در گرجستان، یا تأسیس شعبه‌ای از کسب و کار خودتان یا ثبت نمایندگی یک شرکت خارجی، زود بازده بودن آن خواهد بود. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت نیز 300 هزار دلار آمریکا است و با گردش سرمایه‌ای حدود 120 هزار دلار آمریکا به صورت سالانه می‌توانید پس از 3 الی 5 سال برای دریافت اقامت دائم گرجستان و سپس تابعیت آن اقدام کنید. لازم به ذکر است که در گرجستان 4 منطقه آزاد تجاری وجود دارد که شرکت‌های ثبت شده در این مناطق از پرداخت مالیات معاف بوده یا می‌توانند از تخفیف مالیاتی بهره‌مند شوند. انواع شرکت‌هایی که برای سرمایه گذاری در گرجستان می‌توانید ثبت کنید شامل، شرکت‌ با مسئولیت محدود، شرکت سهامی عام یا خاص ‌می‌باشد.

 • سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

گرجستان نیز مانند بسیاری از کشورهای خارجی دیگر بستری را فراهم کرده تا متقاضیان خارجی با سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی بتوانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. تمامی سرمایه‌گذاران با خرید این اوراق، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود. به عنوان سرمایه گذار می‌توانید با خرید این اوراق در پروژه‌های عمرانی مانند ساخت مدارس، احداث بیمارستان، ساخت پل و راه‌سازی، پارک و ساختمان‌ سازی، پروژه‌های بازسازی و دیگر پروژه‌های کشور گرجستان مشارکت کنید.

 • سرمایه‌ گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک یکی از بهترین، ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور است. بر خلاف روش‌های خرید ارواق قرضه دولتی و ثبت شرکت، با خرید املاک و مستغلات می‌توانید اقامت یک ساله دریافت کرده و در پایان سال اول آن را به مدت 5 سال دیگر تمدید کنید. در سال ششم اقامت خود در گرجستان، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم و تابعیت اقدام کنید. اگر در طول مدت این 6 سال مجبور به فروش ملک فعلی شدید، می‌توانید ملک جدیدی خریداری کرده و اقامت خود را تمدید کنید یا بعد از فروش ملک، اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید.

به عنوان متقاضی سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک باید حداقل 35 هزار دلار سرمایه اولیه داشته باشید و ملک را یکجا خریداری کنید، چرا که برای املاک پیش خرید شده یا قسط بندی شده، اقامت تعلق نمی‌گیرد. غیر از هزینه خرید ملک، هزینه‌های دیگری نیز برای این روش سرمایه گذاری باید پرداخت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • هزینه ارزش‌گذاری ملک توسط کارشناس رسمی
 • هزینه مشاوره حقوقی به منظور اخذ اقامت، حدود 200 لاری گرجستان
 • مالیات خرید ملک که باید به دولت پرداخت شود، حدود 211 لاری گرجستان
 • هزینه ترجمه پاسپورت، حدود 15 لاری گرجستان
 • پرداخت 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده

مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور گرجستان

همانطور که اشاره کردیم سرمایه گذاری در گرجستان یکی از روش‌های اخذ اقامت و تابعیت این کشور است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار باید به مدت 5 سال و به صورت مستمر در گرجستان اقامت داشته و مالیات خود را نیز مرتب پرداخت کنید تا بتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. زمانی که پاسپورت گرجستان را اخذ کردید می‌توانید بدون دریافت ویزا به تمامی کشورهای حوزه اتحادیه اروپا سفر کنید. البته این مجوز ورود مدت محدودی دارد و علت آن نیز عدم عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا است. سرمایه‌ گذاران گرجستانی می‌توانند برای دریافت ویزا و اقامت همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقدام کنند. از جمله مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم گرجستان به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • مدارک هویتی به همراه ترجمه رسمی آن‌ها
 • فرم تکمیل شده درخواست صدور ویزای گرجستان
 • بیمه نامه مسافرتی
 • ارائه مدارک تمکن مالی شامل پرینت حساب بانکی به همراه ترجمه رسمی آن
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزای گرجستان
 • فرم تکمیل شده علت مهاجرت به گرجستان
 • ارائه مدارک عدم سوء پیشینه کیفری به همراه ترجمه رسمی آن

مزایای سرمایه‌ گذاری در گرجستان

زمانی‌که شما به عنوان یک متقاضی خارجی به یکی از روش‌های فوق در کشور گرجستان سرمایه گذاری می‌کنید، می‌توانید مانند سایر شهروندان گرجستانی از مزایای اقامت در این کشور بهره‌مند شوید. از جمله مزایای سرمایه‌ گذاری در گرجستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌های پایین‌تر زندگی نسبت به سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا
 • امکان فعالیت و تجارت در بازاری رو به رشد و پویا
 • مراحل و روش‌های ساده برای ثبت شرکت و کارآفرینی
 • پتانسیل بالای صنعت کشاورزی و گردشگری گرجستان و در نتیجه امکان فعالیت سودآور در این دو حوزه
 • موقعیت جغرافیایی راهبردی گرجستان به عنوان نقطه عبور نفت و گاز خزر
 • پشتیبانی بین‌المللی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول جهانی

ما در این مقاله به انواع روش‌های سرمایه گذاری در مجارستان پرداختیم و دیدیم که خرید ملک یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور است. شما به عنوان یک متقاضی خارجی کدامیک از روش‌هایی که به آن پرداختیم را برای سرمایه گذاری در گرجستان انتخاب می‌کنید؟

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید