لوگو صبا ویزا
ویزای تحصیل در فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه : شرایط و هزینه ها(آپدیت 2023)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای تحصیلی فرانسه و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های فرانسه به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

قبل از اینکه به راهنمای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بپردازیم، ابتدا باید به یک سوال پاسخ دهیم که آیا شما به ویزای تحصیلی فرانسه نیاز دارید؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که آیا شهروند اتحادیه اروپا یا مقیم کشور دیگری هستید. اگر شهروند اتحادیه اروپا باشید، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نخواهید داشت و تنها چیزی که برای تحصیل در فرانسه به آن نیاز دارید، یک پاسپورت معتبر است.

اگر شهروند کشور دیگری به جز کشورهای اتحادیه اروپا باشید، برای تحصیل در فرانسه باید برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید.

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

انواع مختلفی از ویزای تحصیلی فرانسه وجود دارد و ویزای تحصیلی شما بسته به مدت زمانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارید متفاوت خواهد بود.

ویزای تحصیلی شینگن (کوتاه مدت)

در صورتی که تحصیل شما مدتی کمتر از سه ماه طول در فرانسه به طول بینجامد و پس از آن این کشور را ترک می‌کنید، باید برای ویزای تحصیلی کوتاه مدت یا شینگن درخواست دهید. برای اخذ این ویزا هزینه‌ای متقبل نمی‌شوید و قابل تمدید نیز نخواهد بود.

ویزا برای شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه

اگر برای شرکت در یک یا چند امتحان ورودی دانشگاه نیاز به سفر به فرانسه دارید، می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید. زمانی که آزمون مورد نظر را پشت سر بگذارید و قبول شوید، واجد شرایط درخواست برای یک اجازه اقامت یک ساله قابل تمدید هستید.

ویزای طولانی مدت موقت

ویزای طولانی مدت اقامت موقت یک ویزای موقت دانشجویی است که به شما امکان می‌دهد تا حداکثر شش ماه در فرانسه تحصیل کنید. با این ویزای تحصیلی فرانسه، نیازی به درخواست جداگانه برای اجازه اقامت ندارید.

ویزای طولانی مدت

ویزای طولانی مدت که به عنوان visa de long séjour pour études یا VLT-TS یا اقامت طولانی شناخته می‌شود، برای تحصیل و اقامت بیش از شش ماه در فرانسه صادر می‌شود. این ویزا به عنوان اجازه اقامت عمل می‌کند و برای مدت زمان تحصیل شما (معمولاً سه سال برای مدرک لیسانس، دو سال برای برنامه کارشناسی ارشد و چهار سال برای دکترا) اعتبار دارد.

در مورد سرزمین‌های فرانسه، قانون آن‌ها را به سه بخش زیر تقسیم می‌کند که مشروط به سیاست‌های ویزاهای متفاوت است:

 • قلمرو اروپایی فرانسه
 • بخش‌ها یا مناطق خارج از کشور فرانسه (DOM)
 • سرزمین‌های فرا مرزی فرانسه (TOM)

 

نحوه درخواست برای ویزای تحصیلی فرانسه

اتباع تعدادی از کشورها باید برای دریافت ویزای دانشجویی فرانسه خود از طریق Campus France، آژانس ملی رسمی کشور برای آموزش عالی و دانشجویان بین المللی، درخواست خود را مطرح کنند. این دانشجویان همچنین برای درخواست به موسسات فرانسوی انتخابی خود، از روش CEF استفاده کنند.

متقاضیان تنها زمانی واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی خود برای فرانسه هستند که درخواست پذیرش آن‌ها از موسسه فرانسوی مورد نظرشان مورد قبول واقع شود.

برای درخواست ویزا، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • نامه پذیرش رسمی در یک موسسه فرانسوی. این نامه باید روی کاغذی با عنوان رسمی باشد که شامل جزئیات کامل شما، جزئیات برنامه تحصیلی شما و تاریخ شروع و پایان تحصیل است.
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه. در زمان نگارش این مقاله، مبلغ مورد نیاز برای اثبات تامین هزینه‌ها در کشور فرانسه به میزان 615 یورو یعنی معادل 820 دلار آمریکا در ماه در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید این مبلغ را به صورت تراکنش بانکی، ضمانت نامه بانکی و تاییدیه بورس تحصیلی به عنوان تمکن مالی ارائه دهید.
 • ارائه بلیط برگشت به کشور مبدا. اغلب این بلیط به صورتی رزرو می‌شود که تاریخ برگشت را نشان می‌دهد.
 • گواهی بیمه درمانی.
 • گواهی اقامت. گواهی اقامت مدرکی است که به‌صورت برگه قولنامه مسکن دانشجویی یا مدرک اقامت ارائه می‌شود.
 • اگر در حال تحصیل در دوره زبان فرانسه هستید یا قصد دارید مدرک فرانسوی دریافت کنید، مدرک مهارت زبان فرانسه نیز مورد نیاز خواهد بود.

ویزای تحصیلی فرانسه

مراحل دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

اگر در یکی از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش گرفته‌اید، شما در آستانه یک سفر فوق العاده برای تحصیل در خارج از کشور هستید! مراحل دریافت ویزای تحصیلی فرانسه به شرح زیر هستند:

1. دریافت نامه پذیرش از دانشگاه

اولین قدم دریافت نامه پذیرش رسمی از دانشگاه مورد نظر است. پس از پذیرش در یک دانشگاه فرانسه، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا دریافت خواهید کرد.

برخی از دانشگاه‌های بزرگ فرانسه عبارتند از:

 • انستیتو پلی تکنیک پاریس
 • مدرسه بازرگانی KEDGE
 • مدرسه بازرگانی املیون
 • HEC پاریس
 • مدرسه کسب و کار ESCP
 • ESIEE پاریس

۲- مشخص کردن نوع ویزای تحصیلی فرانسه

Visa de court séjour pour etudes (ویزای دانشجویی کوتاه مدت «شنگن») – برای تحصیلات کمتر از 3 ماه. این نوع ویزا عمدتاً برای برنامه‌های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره‌های زبان است. این ویزا رایگان است، شما نیازی به اجازه اقامت نخواهید داشت و پس از انقضا می‌توانید برای یک مجوز جدید درخواست دهید.

Visa de long séjour temporaire pour etudes (ویزای موقت اقامت طولانی مدت) – برای دوره تحصیلی که تکمیل آن 3 تا 6 ماه طول می‌کشد.

ویزای اقامت طولانی مدت – برای دوره تحصیلی که بیش از 6 ماه طول می‌کشد. همچنین برای تمدید مدت اقامت پس از انقضای این ویزای طولانی مدت (یک سال) باید برای اجازه اقامت اقدام کنید.

3. زمان و مکان درخواست ویزای دانشجویی

شما می‌توانید ویزای دانشجویی را یا در کنسولگری فرانسه در کشور خود یا از طریق Campus France (موسسه‌ای که آموزش عالی در فرانسه را ترویج می‌کند، دارای دفتر محلی تقریباً در تمام کشورهای جهان) دریافت کنید.

برای دریافت ویزا صبر کنید. زمان پردازش به ملیت شما، تعداد دانشجویانی که در حال حاضر برای ویزا درخواست می‌دهند و موارد دیگری بستگی دارد.

4. الزامات زبان برای تحصیل در فرانسه

هنگامی که برای یک دانشگاه در فرانسه درخواست می‌دهید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ارائه مدرک زبان فرانسوی – برای دریافت مدرک تحصیلی فرانسوی از کشور فرانسه باید در یکی از آزمون‌های مورد قبول یعنی: DELF/DALF یا TCF، شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کنید.
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی – برای دریافت مدرک تحصیلی انگلیسی از کشور فرانسه باید در یکی از آزمون‌های مورد قبول یعنی: IELTS، TOEFL، PTE Academic یا C1 Advanced شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کنید.

5. مدارک درخواستی مورد نیاز برای ویزای دانشجویی فرانسه

 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر و کپی ویزای قبلی شما
 • نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی (حدود 615 یورو در ماه) برای پوشش تمام هزینه‌های شما در طول دوره تحصیل
 • بلیط هواپیما/رزرو که تاریخ حرکت را نشان می‌دهد
 • بیمه درمانی که ممکن است بین 300 تا 715 یورو در سال هزینه داشته باشد
 • گواهی مهارت زبان فرانسه (اگر در دوره‌های آموزشی فرانسوی ثبت نام کرده باشید)
 • گواهی پرداخت هزینه ویزا (50 تا 100 یورو)

6. اجازه اقامت در فرانسه

در طول سال اول تحصیل، تنها به ویزای دانشجویی طولانی مدت به عنوان مدرکی برای اثبات وضعیت اقامت خود نیاز دارید. در عرض یک ماه پس از ورود خود به فرانسه، باید در اداره محلی مهاجرت فرانسه (OFII) ثبت نام کنید و برای تأیید اعتبار ویزای خود یک معاینه پزشکی انجام دهید.

اگر قصد دارید بیش از یک سال بمانید، از سال دوم تحصیل، باید برای Carte de Séjour (CDS) یا ‘titre de séjour’، یک مجوز اقامت رسمی در فرانسه درخواست دهید.

7. کار در فرانسه به عنوان دانشجوی بین المللی

تمامی دانشجویان بین المللی در طول تحصیل تحت شرایطی مجاز به استخدام و دریافت شغل هستند.

از نظر قانونی، شما فقط مجاز به کار پاره وقت (حدود 60 درصد از اشتغال تمام وقت برای یک سال) و تنها در صورت داشتن مجوز اقامت معتبر هستید. هنگامی که برای شغلی درخواست می‌کنید، مطمئن شوید که به کارفرمای خود اطلاع دهید که دانشجوی خارجی هستید تا آنها فقط درخواست شما را برای یک موقعیت نیمه وقت بررسی کنند.

 

در بدو ورود به فرانسه

هنگامی که با اقامت طولانی مدت VLS-TS وارد فرانسه می‌شوید، باید فرم رسمی را که به همراه ویزای خود به شما ارائه شده است به اداره مهاجرت فرانسه (OFII) ارسال کنید. این کار را می‌توانید از طریق پست سفارشی یا شخصاً در صورتی که ساکن پاریس هستید انجام دهید. در همان نامه، باید یک کپی از پاسپورت معتبر خود، شامل صفحاتی که هویت شما و مهر صادر شده هنگام ورود به فرانسه را نشان می‌دهد، ارائه دهید.

پس از دریافت فرم و صفحات پاسپورت کپی شده، در صورت لزوم، رسید تأیید همراه با دستورالعمل‌های بیشتر در مورد مراحل بعدی برای شما ارسال می‌شود. اگر قبلاً در کشور خود معاینه پزشکی را دریافت نکرده‌اید، این ممکن است دستورالعملی برای دریافت معاینه پزشکی باشد.

اغلب مؤسسه تحصیلی شما در این بخش از فرآیند به شما کمک می‌کند. در برخی موارد، توافق نامه‌ای بین OFII و مدرسه مورد نظر وجود دارد، به این معنی که اسناد را می‌توان به جای مقامات فرانسوی به مدرسه ارائه کرد.

در همه موارد، از شما انتظار می‌رود که مالیات 58 یورویی (78 دلار آمریکا) را برای رسیدگی به هزینه‌های اداری بپردازید.

 

VLS-TS

اگر دانشجوی ایران هستید، برای تحصیل در فرانسه به VLS-TS نیاز دارید. این ویزا به طور خاص برای دانشجویانی مانند شما که آماده شروع تحصیل در خارج از کشور در فرانسه هستند تعیین شده است.

 

چقدر طول می‌کشد تا ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید؟

حتماً برای درخواست ویزای خود زمان بیشتری در نظر بگیرید. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، می‌توانید درخواست خود را برای VLS-TS فرانسه شروع کنید. شما باید حداقل 3 ماه قبل از شروع فرایند دریافت ویزا، مدرک دانشگاهی خود را دریافت کنید. پس از درخواست، می‌توانید انتظار داشته باشید که فرایند بررسی حدود 1 تا 60 روز به طول انجامد.

ویزای دانشجویی فرانسه

 

اقدامات اصلی برای ویزای دانشجویی فرانسه

دانشجویان ایرانی برای دریافت ویزای تحصیلی که به آنها امکان تحصیل در فرانسه را می‌دهد باید چه کاری انجام دهند:

می‌توانید یک حساب آنلاین در CampusFrance ایجاد کنید، اسناد ویزا را به صورت آنلاین آپلود کرده و هزینه درخواست را بپردازید. همچنین برای توضیح برنامه‌های تحصیلی خود در فرانسه باید در یکی از مکان‌های CampusFrance در ایران در مصاحبه شرکت کنید. CampusFrance پیشنهاد اولیه را برای دانشگاه مورد نظر و کنسولگری فرانسه ارسال می‌کند. آنها پرونده شما را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیم خود را اعلام می‌کنند. اگر می‌خواهید برای یک دانشگاه فرانسوی که بخشی از CampusFrance نیست درخواست دهید، باید مستقیماً با دانشگاه تماس بگیرید.

دانشجویان ایرانی ممکن است در طول فرآیند درخواست ویزا مجبور به ارائه مشخصات بیومتریک شوند. بیومتریک شما اساساً یک شناسه (مانند اثر انگشت و تصاویر) است که کشورها برای اهداف امنیتی استفاده می‌کنند. دانش آموزان ایرانی قبل از ورود به فرانسه نیازی به تست پزشکی ندارند.

همچنین دانشجویان ایرانی نیازی به ایجاد حساب بانکی محدود نخواهند داشت. این نوع حساب بانکی مقدار پولی را که می‌توانید هر ماه برداشت کنید محدود می‌کند و فقط در هنگام ورود به فرانسه به شما امکان دسترسی به آن را می‌دهد.

 

در طول فرآیند درخواست باید در مصاحبه ویزا شرکت کنید

VLS-TS فرانسه تا 3 ماه یا بیشتر معتبر است. پس از این نیاز به تمدید ویزای خود به صورت سالانه خواهید داشت. اگر می‌خواهید پس از پایان مدرک تحصیلی خود در فرانسه بمانید، باید برای ویزای دیگری یا تمدید ویزا از طریق اداره مهاجرت اقدام کنید.

 

چقدر باید برای ویزای دانشجویی بپردازید؟

برای درخواست VLS-TS فرانسه، باید 99 یورو نیز پرداخت کنید. بسته به شرایط شما، مقامات فرانسوی به شما اجازه می‌دهند این هزینه را به صورت آنلاین، در محل در مرکز درخواست ویزا در ایران یا از طریق حواله بانکی پرداخت کنید. دانشجویان ایرانی برای ویزای فرانسه نیازی به دریافت بیمه درمانی نخواهند داشت.

برای ارسال مدارک خود به سفارت، هزینه پردازش برای درخواست ویزا از شما دریافت می‌شود که مبلغ آن 50 یورو در نظر گرفته شده است.

 

زمان رسیدگی به ویزای دانشجویی فرانسه

مدت زمان دریافت ویزای شما ممکن است متفاوت باشد، اما این روند معمولاً حداقل دو تا سه هفته طول می‌کشد.

درخواست ویزا می‌تواند زودتر از 90 روز قبل از تاریخ عزیمت شما به فرانسه آغاز شود. بنابراین، بسیار مهم است که فرآیند را در اسرع وقت شروع کنید.

 

در صورت رد شدن ویزای تحصیلی فرانسه چه باید کرد؟

اگر درخواست ویزای شما رد شود، می‌تواند واقعاً ناامید کننده باشد، اما این بدان معنا نیست که باید از برنامه‌های خود دست بکشید.

شما می‌توانید مجدداً برای ویزای خود درخواست دهید، اما باید دوباره تمام مدارک خود را ارائه دهید و هزینه درخواست دیگری را پرداخت کنید.

باید دلیلی برای رد درخواست شما ارائه شود، و ضروری است که قبل از درخواست مجدد این موضوع را درست کنید. اگر این کار را نکنید، می‌توانید منتظر رد مجدد باشید و هزینه درخواست دیگری را از دست خواهید داد.

اگر فکر می‌کنید که درخواست شما به‌طور ناعادلانه رد شده است، می‌توانید از کنسولگری فرانسه در کشورتان بخواهید تصمیم خود را بررسی کرده یا به کمیسیونی که مسئول درخواست‌های امتناع ویزا است، یک درخواست تجدید نظر ارسال کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 4.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید