لوگو صبا ویزا
تحصیل دندانپزشکی ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه؛ شرایط، دانشگاه‌ها و هزینه‌ها

صبا ویزا اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌ها به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. موسسه مهاجرتی صبا ویزا، با سال‌ها تجربه حرفه‌ای در زمینه مهاجرت تحصیلی، از اولین قدم که جمع‌آوری اطلاعات در زمینه دانشگاه‌ها است تا آخرین قدم که اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان است، در کنار شما خواهد بود و به شما در قدم گذاشتن در مسیر تحصیل آکادمیک در خارج از کشور، کمک خواهد کرد.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

با افزایش مهاجرت به کشور ترکیه، طبیعی است که افراد زیادی به فکر ادامه تحصیل در این کشور باشند یا بخواهند از طریق دریافت ویزای تحصیلی اقدام به مهاجرت کنند. یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه‌ی تحصیل در ترکیه، رشته‌ی دندانپزشکی است. این رشته پرطرفدار نه‌تنها در ایران و در ترکیه، بلکه در سراسر جهان رشته‌ای با آینده‌ی درخشان و بازار کار پردرآمد است و شما می‌توانید با تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هم به بازار کار پرسود این رشته بپیوندید و هم از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سطح بالا بهره‌مند شوید. در این مطلب صبا ویزاپلن می‌خواهیم در مورد شرایط پذیرش این رشته در کشور ترکیه و دانشگاه‌های آن صحبت کنیم.

شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه

برای آنکه بتوانید به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مشغول شوید، باید در آزمون‌های ورودی این رشته شرکت کرده و نمره‌ی قبولی کسب کنید. به طور کلی دو آزمون مختلف برای ورود به رشته‌ی دندانپزشکی برگزار می‌شود که بسته به نوع دانشگاهی که قصد ورود به آن را دارید، باید در یکی از آنها شرکت کنید. این دو آزمون به شرح زیراند:

آزمون YOS

یکی از آزمون‌های ورود به دانشگاه در کشور ترکیه آزمون یوس است که برای دو گروه از افراد برگزار می‌شود:

 • متقاضیان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
 • متقاضیان دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترا و رشته‌های مهندسی

این آزمون، سنجشی برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است که سالی یک بار برگزار می‌شود و تا سال 2010 زیر نظر سازمان سنجش این کشور بود و از آن سال به بعد هر دانشگاه به طور جداگانه سوالات مخصوص به خود را طراحی می‌کند. به طور کلی آزمون یوس شامل 80 سوال است که در سه بخش هوش، هندسه و ریاضیات طراحی می‌شوند. اینکه چند سوال به هر بخش اختصاص داده شود، بسته به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. برای پاسخگویی به این سوالات 90 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

آزمون یوس

اصولاً این آزمون به زبان ترکی برگزار می‌شود اما بسته به نوع دانشگاه به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و روسی نیز برگزار می‌شود. اگرچه در گذشته آزمون YOS به صورت حضوری برگزار می‌شد، اما از سال 2020 و به دلیل شیوع ویروس کرونا برخی از دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری این آزمون به صورت آنلاین نموده‌اند. آزمون یوس یک آزمون صد نمره‌ای است و به ازای هر چهار سوال غلط، یک نمره‌ی منفی منظور می‌شود. سطح سختی سوالات و نمره‌ی قابل قبول هم بسته به دانشگاهِ برگزار کننده می‌تواند متفاوت باشد. نمره‌ی این آزمون تنها تا یک سال اعتبار دارد.

آزمون SAT

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، آزمون دیگری به نام آزمون SAT نیز وجود دارد. این آزمون کمی نسبت به آزمون یوس متفاوت است و توسط موسسه‌ی کالج برد آمریکا برگزار می‌شود. از این رو نمره‌ی آن در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، نروژ، فنلاند، اتریش، ترکیه و … قابل قبول است. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار شده و سوالات آن در دو بخش سوالات ریاضی و زبان انگلیسی طراحی می‌شوند. آزمون SAT چهار بار در سال در ماه‌های اردیبهشت، شهریور، آذر و اسفند برگزار می‌شود و حداقل نمره‌ی قبولی در آن بسته به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

بسیاری از دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نمره‌ی این آزمون را قبول دارند و خبر خوش این است که در ایران نیز کلاس‌هایی برای آماده سازی برای آن برگزار می‌شود. هزینه‌ی ثبت نام در آزمون SAT در سال 2020، 98 دلار بود البته بسته به امکاناتی که متقاضی درخواست می‌کند، می‌تواند متفاوت باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه

به جز نمره‌ی قبولی در یکی از آزمون‌های بالا، برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه شما به مدارک دیگری هم نیاز دارید که به شرح زیراند:

 1. مدرک دیپلم دوازده ساله و ترجمه‌ی رسمی آن
 2. تکمیل فرم درخواست آنلاین ورود به دانشگاه
 3. ریز نمرات تحصیلی که بسته به دانشگاه مدنظر می‌توانند دروس مختلفی را شامل شوند
 4. مدرک زبان (حداقل آیلتس 5.5)
 5. اثبات تمکن مالی و اینکه توانایی پرداخت هزینه‌های کل دوره‌ی تحصیلی را دارید
 6. فیش پرداخت شهریه‌ی ترم اول

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

علیرغم آنچه در بالا گفته شد، شما هنوز هم شانس تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون شرکت در آزمون ورودی را دارید. برای این کار باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید که به شرح زیر است:

 • ارائه‌ی مدرک دیپلم دوازده ساله و مدرک پیش دانشگاهی در رشته‌های ریاضی یا تجربی با حداقل معدل 18 ( با این حال اگر این شرط را ندارید، می‌توانید یک مدرک کارشناسی علوم پایه با معدل بالا هم ارائه دهید)
 • ارائه‌ی مدرک آیلتس با حداقل نمره‌ی شش و تافل با حداقل نمره‌ی 80

با داشتن این شرایط و سابقه‌ی درخشان تحصیلی، این شانس را دارید که بدون آزمون به دانشگاه‌های دولتی ترکیه وارد شوید. اما دانشگاه‌‌های خصوصی به صورت پیش فرض بدون آزمونِ ورودی دانشجو می‌پذیرند. با این حال شما باید هزینه‌ی بالاتری برای تحصیل در آنها پرداخت کنید.

دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارید، خوب است بدانید که سطح علمی دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا است و شما می‌توانید از آموزش‌های با کیفیتی بهره‌مند شوید. بعلاوه مدرک آنها در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران مورد قبول است. بعضی از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور ترکیه به شرح زیر است:

دانشگاه حاجت تپه

یکی از بزرگترین دانشگاه‌ها و محل بسیار مناسبی برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است که در سال 1967 تاسیس شده و در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه مرکز پزشکی شهر آنکارا محسوب می‌شود و سطح علمی بسیار بالایی دارد؛ به طوری که در سال 2018 رتبه‌ی یک دانشگاه‌های پزشکی ترکیه را به خود اختصاص داد.

علاوه بر دانشکده‌ی دندانپزشکی، این دانشگاه 14 دانشکده‌ی دیگر نیز دارد که در هر کدام از آنها آموزش‌های سطح بالایی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

سطح خدمات رفاهی در دانشگاه حاجت تپه نیز در سطح مطلوبی قرار دارد. از این رو عده‌ی زیادی آن را برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه انتخاب می‌کنند. در این دانشگاه نمره‌ی آزمون SAT قابل قبول است و به دانشجویان مستعد بورسیه‌ی تحصیلی نیز تعلق می‌گیرد.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است که در سال 1946 تاسیس شده و آموزش‌های علمی بسیار سطح بالایی ارائه می‌دهد. این دانشگاه عضو برنامه‌ی اراسموس است و بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان مستعد اهدا می‌کند. همچنین خوابگاه‌های دانشجویی با کیفیت نیز برای دانشجویان دانشگاه آنکارا مهیا است. برای ورود به این دانشگاه، نمره‌ی آزمون YOS و SAT هر دو قابل قبول هستند. دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی برگزار می‌شوند و کسانی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند، باید مدرک زبان انگلیسی معتبری نیز داشته باشند.

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است و تاسیس آن به سال 1957 برمی‌گردد و یک دانشگاه دولتی با حدود 22 دانشکده است. البته لازم به ذکر است که دانشکده ی دندانپزشکی آن کمی بعدتر و در سال 1962 فعالیت خود را آغاز کرده است. دانشگاه آتاتورک که در شهر ارزروم ترکیه قرار دارد، سطح علمی بسیار بالایی دارد و توانسته در سال 2020 به رتبه‌ی جهانی 278 برسد. برای ورود به این دانشگاه نه تنها باید در آزمون ورودی مخصوص به آن، نمره‌ی قبولی کسب کنید، بلکه باید حداقل نمر‌ه‌ی 1600 آزمون SAT را نیز بدست آورید.

 

دانشگاه اژه

دانشگاه اژه یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است. تاسیس این دانشگاه که در شهر ازمیر واقع شده است، به سال 1995 برمی‌گردد. این دانشگاه چیزی در حدود 70 هزار دانشجو دارد که رقم بسیار بالایی است و آن را به یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ترکیه تبدیل کرده است. رتبه‌ی جهانی دانشگاه اژه بین 400 تا 450 است که نشان از سطح بالای تدریس در آن دارد. امکانات رفاهی این دانشگاه بسیار سطح بالا هستند و به جز خوابگاه، دانشجویان از امکاناتی نظیر استخر سر پوشیده، سالن‌های ورزشی، زمین فوتبال و … نیز بهره‌مند می‌شوند. برای ورود به این دانشگاه نه تنها به نمره‌ی قبولی در آزمون یوس بلکه به مدرک زبان معتبر هم نیاز دارید.

دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی (یا غازی) یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان ایرانی است. زیرا مدرک آن مورد قبول وزارت بهداشت ایران است. برای ورود به این دانشگاه، به نمره‌ی قبولی در آزمون SAT نیاز دارید. اگرچه به دانشجویان مستعد بورسیه‌ی تحصیلی داده می‌شود، با این حال ظرفیت پذیرش دانشگاه در رشته‌ی دندانپزشکی، تنها ده نفر در سال است که شانس ورود به این دانشگاه را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. یکی از مزیت‌های دانشگاه قاضی، قرار داشتنِ خوابگاه‌های آن، در مرکز شهر است که دسترسی به امکانات رفاهی را بسیار آسان می‌کند.

دانشگاه کارابوک

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را دارید یکی از بهترین گزینه‌ها، دانشگاه کارابوک است. این دانشگاه یک دانشگاه جدید التاسیس است و آغاز فعالیت آن به سال 2007 برمی‌گردد. با این حال خیلی سریع جایگاه خود را در بین دانشگاه‌های ترکیه پیدا کرد و اکنون در حدود 42 هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند و از نظر سطح علمی در بین هزار دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه به دانشجویان خوابگاه می‌دهد که حدود 2 کیلومتر با ساختمان اصلی آن فاصله دارد. همچنین برای دانشجویان مستعد بورسیه‌ی تحصیلی نیز در نظر گرفته شده است. پس با انتخاب آن شانس تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به صورت رایگان را نیز دارید.

 

هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است و هزینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در آن به مراتب مناسب‌تر از کشورهای اروپایی است. شما با ورود به این دانشگاه‌ها می‌توانید از امکانات یک کشور اروپایی نیز بهره‌مند شوید اما هزینه‌ی بسیار کمتری پرداخت کنید. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور از 500 دلار در سال شروع می‌شود و بسته به امکاناتی که دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌دهد، می‌تواند افزایش پیدا کند. بعلاوه هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌هایی ترکی زبان، به مراتب از دانشگاه‌های انگلیسی زبان کمتر است.

 با این حال هزینه‌های زندگی را نیز باید در نظر داشته باشید. کسانی که این کشور را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنند، باید بدانند که هزینه‌های تحصیل به شدت تحت تاثیر شهر محل زندگی شما قرار دارد. به این منظور می‌توان شهرهای بزرگ ترکیه را براساس هزینه‌های زندگی به ترتیب زیر دسته بندی کرد: آنتالیا < آنکارا < ازمیر< بورسا < استانبول

تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیاز به ویزای تحصیلی این کشور دارید. در ابتدا باید در آزمون ورودی مربوطه؛ نمره‌ی قبولی کسب کرده و مدرک زبان معتبر بدست آورید و در آن صورت می‌توانید از دانشگاه نامه‌ی پذیرش بگیرید. در گام بعدی می‌توانید به سفارت ترکیه مراجعه کرده و درخواست خود را ارسال کنید. برای دریافت ویزا برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، شما به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • نامه‌ی پذیرش دانشگاه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی به این منظور که نشان دهید از نظر مالی توانایی زندگی و تحصیل در ترکیه را دارید.
 • رسید پرداخت شهریه‌ی دانشگاه برای یک سال
 • گواهی و سند اثبات محل اقامت در ترکیه
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و به طور کلی زندگی در این کشور می‌توانید به موسسه‌ی مهاجرتی صبا ویزاپلن مراجعه کنید. کارشناسان این موسسه آماده هستند که نه تنها در دریافت ویزای تحصیلی به شما کمک کنند، بلکه شما را برای زندگی در ترکیه نیز آماده کرده و هر آنچه که باید قبل از درخواست ویزا در مورد این کشور بدانید را به شما توضیح خواهند داد.

سخن پایانی

به نظر می‌رسد که تحصیل دندانپزشکی در ترکیه یک انتخاب بسیار مناسب و آینده‌دار برای شما خواهد بود. با ورود به دانشگاه‌های این کشور نه تنها از تحصیلات سطح بالا در سطح دانشگاه‌های اروپایی بهره‌مند خواهید شد، بلکه می‌توانید هزینه‌ی بسیار کمتری پرداخت کنید و از زندگی در یک کشور مدرن و زیبا بهره‌مند شوید.

بعلاوه می‌توانید بعد از پایان دوره‌ی پنج ساله‌ی دندانپزشکی به راحتی جذب بازار کار پرتقاضای این رشته شوید و ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم در این کشور تبدیل کنید. حتی می‌توانید در صورت تمایل برای اِشتغال به ایران برگردید. زیرا مدرک بیشتر دانشگاه‌های این کشور مورد قبول وزارت بهداشت ایران است. تنها کافی است قبل از انتخاب دانشگاه، تحقیق کوتاهی در این زمینه انجام دهید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 0 میانگین: 0]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید