لوگو صبا ویزا

ZAB چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ZAB و درخواست بیانیه ارزیابی از ZAB به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

اداره مرکزی آموزش خارجی (ZAB) مرجع مرکزی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان است. این مدارک شامل گواهی پایان تحصیل، صلاحیت‌های حرفه‌ای و مدارک تحصیلی است. ZAB خدماتی را برای مؤسسات آموزشی، مقامات دولتی و افراد معمولی ارائه می‌دهد. هر ساله بیش از 200000 درخواست توسط این مرکز پردازش می‌شود.

بسته به اهداف خاص، تعدادی از مقامات مختلف مسئول به رسمیت شناختن مدارک حرفه‌ای هستند. این مقامات ممکن است برای ارزیابی تخصصی در موارد فردی یا اطلاعات کلی در مورد یک کشور و سیستم آموزشی آن از ZAB کمک بخواهند. اطلاعات مربوط به سیستم‌های آموزشی خارجی نیز از طریق پایگاه داده‌ها (anabin) قابل دسترسی است.

در صورت درخواست دارندگان مدارک دانشگاهی، ZAB بیانیه‌‌ای برای مقایسه‌ی مدارک تحصیلات عالی خارجی صادر می‌کند. این گواهی به کارفرمایان و آژانس‌های کاریابی کمک می‌کند تا مدارک تحصیلات عالی خارجی را ارزیابی کنند. به خصوص مهاجرانی که مایل به کار در آلمان هستند از این خدمات بهره مند می‌شوند، زیرا برای تمام مدارک هیچ مرجع شناسایی مسئولی وجود ندارد.

دارندگان مدرک تحصیلی حرفه‌ای که آن را طی آموزش حرفه‌ای دو ساله آلمان به دست‌آورده‌اند، می‌توانند برای گواهی معادل صلاحیت‌های حرفه‌ای خارجی درخواست دهند. این گواهی به کارفرمایان و آژانس‌های کاریابی اجازه می‌دهد تا صلاحیت را به درستی رتبه‌بندی کنند و در نتیجه دسترسی به بازار کار را تسهیل می‌کند. گواهی‌های هم ارزی و معادل‌سازی نیز توسط آلمان صادر می‌شود. چندین دفتر این وظیفه را به ZAB سپرده‌اند.

ZAB از نزدیک با مراکز ملی اطلاعات کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شورای اروپا و یونسکو همکاری می‌کند. تمام کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس و همچنین کشورهای شورای اروپا و یونسکو (منطقه اروپا) یک مرکز اطلاعات ملی برای سؤالات مربوط به شناسایی ارائه می‌دهند. این معمولاً به معنای شناخت در آموزش عالی است.

مراکز داخل این شبکه سیستم‌های آموزشی خود را به یکدیگر اطلاع می‌دهند و در صورت بروز مشکل در ارزیابی مدارک خارجی به عنوان مخاطب عمل می‌کنند. آن‌ها کنفرانس‌هایی برگزار می‌کنند و در مورد مسائل مربوط به شناخت همه اعضا بحث می‌کنند. کانادا، ایالات متحده و استرالیا نیز در این شبکه مشارکت دارند.

ZAB همچنین در تهیه و مذاکره توافق‌نامه‌های دوجانبه در مورد شناسایی متقابل مدارک تحصیلی (به اصطلاح موافقت‌نامه‌های معادل سازی) مشارکت دارد.

مقامات رسمی تشخیص خارجی می‌توانند اطلاعات مربوط به سیستم آموزشی آلمان را از ZAB درخواست کنند تا ارزیابی و تشخیص مدارک آلمانی را تسهیل ببخشند. علاوه بر این، دولت فدرال در مورد به رسمیت شناختن صلاحیت‌های حرفه‌ای، ZAB را به عنوان مرکز اطلاعات ملی مربوط به اجرای دستورالعمل اتحادیه اروپا منصوب کرد.

بیانیه ارزیابی مدارک تحصیلات عالی خارجی

بیانیه ارزیابی یک سند رسمی است که توسط ZAB صادر و توسط مدرک تحصیلی آموزش عالی خارجی، کاربرد حرفه‌ای و آکادمیک آن توصیف می‌شود.

بیانیه ارزیابی ZAB می‌تواند دسترسی به بازار کار آلمان را برای دارندگان مدارک تحصیلات عالی خارجی تسهیل کند. این یک ارزیابی مقایسه‌ای است، اما گواهی شناسایی نیست.

چه اطلاعاتی در بیانیه ارزیابی گنجانده شده است؟

این بیانیه مدارک تحصیلی آلمانی را با مدرک تحصیلی شما مقایسه می‌کند و اطلاعاتی در مورد گزینه‌های ادامه تحصیل، مبنای قانونی استفاده از مدارک تحصیلی و روش تشخیص حرفه‌ای ارائه می‌دهد. بیانیه منجر به ادعای حقوقی نمی‌شود.

بیانیه در یک نسخه طولانی و کوتاه صادر می‌شود. هر دو نسخه با هم برای شما ارسال خواهد شد. نسخه کوتاه برای استفاده به عنوان ضمیمه اسناد درخواست شما در نظر گرفته شده است و در مورد مقایسه مدرک تحصیلی عالی شما با مدارک آلمانی، اطلاعاتی را برای کارفرما یا آژانس استخدامی ارائه می‌دهد. هر زمان که به اطلاعات دقیق‌تری نیاز بود می‌توانید از نسخه طولانی استفاده کنید.

ZAB برای چه شرایطی بیانیه‌های ارزیابی صادر می‌کند؟

بیانیه‌های ارزیابی برای مدارک تحصیلات عالی که در سراسر جهان به دست آمده‌اند صادر می‌شود. ZAB برای دوره‌های آموزش عالی ناقص یا دوره‌هایی که به حوزه آموزش عالی اختصاص داده نشده‌اند، بیانیه‌ای ارائه نمی‌دهد. بیانیه ارزیابی نمی‌تواند برای گواهی‌نامه‌های مدرسه صادر شود.

نکاتی در ارسال بیانیه‌ی ارزیابی

 • در موارد تردید معقول در مورد صحت مدرک، بیانیه‌ی ارزیابی نمی‌تواند صادر شود.
 • مدرک تحصیلی باید توسط مؤسسه‌ای اعطا شده باشد که طبق معیارهای اصلی در کشور مبدأ به عنوان مؤسسه آموزش عالی شناخته شده است.
 • برای مدارک تحصیلی کشورهایی که اعتبار دوره در آن‌ها اجباری است، دوره تحصیلی تکمیل شده باید دارای اعتبار باشد.
 • در صورت داشتن مدرک مشترک از یک مؤسسه آموزش عالی آلمانی، هیچ اظهارنظری در مورد ارزیابی و مقایسه مورد نیاز نیست. زیرا مدرک آلمانی قبلاً اعطا شده است.

برای داشتن مدرک پزشکی چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

بیانیه ارزیابی به هیچ وجه جایگزین شناخت مورد نیاز برای طبابت در آلمان نمی‌شود. اگر می‌خواهید به عنوان یک پزشک در آلمان کار کنید، بیانیه ارزیابی سند مناسبی برای شما نیست.

بیانیه ارزیابی استفاده از عنوان دانشگاهی آلمانی «Dr. med» را مجاز نمی‌داند. استفاده از عنوان آکادمیک باید از مقررات Länder پیروی کند.

نکاتی که باید در رابطه با یک حرفه در تدریس در نظر بگیرید

بیانیه ارزیابی به هیچ وجه جایگزین شناخت رسمی مورد نیاز هر ایالت برای تدریس در مدارس دولتی نمی‌شود. اگر قصد دارید در یک مدرسه دولتی آلمانی به تدریس مشغول شوید، بیانیه ارزیابی سند صحیحی برای شما نیست. لطفاً به جای آن در مرجع تشخیص مناسب برای شناسایی درخواست دهید.

اگر قصد دارید با مدرک تحصیلی خارجی خود به صورت خصوصی به تدریس بپردازید، بیانیه ارزیابی می‌تواند برای شما مفید باشد. این‌ مشاغل شامل تدریس خصوصی ریاضی، شیمی، تدریس در آموزشگاه زبان یا آموزشگاه موسیقی باشد.

درخواست برای بیانیه ارزیابی

نحوه درخواست به ZAB برای بیانیه ارزیابی مدرک دانشگاهی خارجی:

1. مدارک را جمع آوری کنید

چک لیست بیانیه‌های ارزیابی را دانلود کنید و آن را به دقت بخوانید. تمام اسناد فهرست شده در چک لیست را جمع آوری کنید.

2. درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید

فرم درخواست بیانیه‌ی ارزیابی را در وب سایت پر کنید. برای ثبت درخواست و ایجاد فایل PDF فرم درخواست بر روی «Send» کلیک کنید. فایل PDF را پرینت بگیرید و امضا کنید.

3. درخواست خود را از طریق پست ارسال کنید

فرم درخواست امضا شده را به همراه مدارک به آدرس پستی ZAB ارسال کنید.

بعد از درخواست بیانیه‌ی ارزیابی

 • هنگامی که درخواست شما را از طریق پست دریافت شد، اعلان هزینه‌ها برای شما ایمیل می‌شود. از آنجایی که ZAB درخواست‌های زیادی دریافت می‌کند، ثبت نامه شما ممکن است چند روز طول بکشد.
 • هنگامی که ZAB هزینه درخواست را دریافت کرد، تأیید پرداخت برای شما ایمیل خواهد شد و بررسی مدارک شما را آغاز می‌گردد.
 • زمان رسیدگی به درخواست 3 ماه است.

هزینه‌ درخواست بیانیه‌ی ارزیابی

هزینه‌های یک بیانیه ارزیابی توسط قانون هزینه‌های برلین  تنظیم می‌شود.

200 یورو – اولین درخواست

100 یورو – هر درخواست اضافی

روش پرداخت چگونه است؟

مرحله‌ 1

پس از اینکه درخواست شما از طریق پست دریافت شد، اعلان هزینه‌ها برای شما ایمیل می‌شود. تمام اطلاعات مربوط به پرداخت نیز ارائه می‌‌شود: کارمزد، مهلت پرداخت و اطلاعات حساب بانکی.

مرحله‌ 2

این هزینه فقط با انتقال بانکی به حساب بانکی ZAB قابل پرداخت است. پرداخت با کارت اعتباری، پی پال و … امکان پذیر نیست. ZAB نیازی به مدرک پرداخت ندارد.

مرحله‌ 3

به محض اینکه پرداخت به حساب بانکی ZAB واریز شد، تأیید پرداخت برای شما ایمیل می‌شود و آن‌ها می‌توانند پردازش درخواست شما را آغاز کنند.

بیانیه ارزیابی مدارک دانشگاهی ایران

این راهنما اطلاعاتی را در مورد درخواست بیانیه ارزیابی در اداره مرکزی آموزش خارجی ZAB ، برای ایرانیان ارائه می‌دهد.

 1. مطمئن شوید که ZAB می‌تواند یک بیانیه ارزیابی برای نوع مدرک شما صادر کند.
 2. فرم درخواست را در وب سایت ZAB پر کنید.
 3. فرم درخواست را پرینت بگیرید.
 4. فرم درخواست را امضا کنید.
 5. اسناد (عکس‌ها و مدارک) را که برای بیانیه مقایسه‌پذیری شما مورد نیاز است، جمع‌آوری کنید.
 6. فرم درخواست خود را به همراه مدارک از طریق پست به آدرس ZAB ارسال کنید.

برای کدام مدارک می‌توان درخواست بیانیه ارزیابی داد؟

برای مدارک زیر می‌توان بیانیه ارزیابی صادر کرد:

 • دکترا • کارشناسی ارشد • کارشناسی

ZAB تنها در صورتی می‌تواند بیانیه ارزیابی صادر کند که مدرک و دانشگاه شما در زمان فارغ‌التحصیلی معتبر باشد. به یاد داشته باشید که برای مدرک کاردانی نمی‌توان بیانیه ارزیابی صادر کرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بیانیه‌ ارزیابی از ZAB (مخصوص ایرانی‌ها)

این مدارک برای بیانیه ارزیابی مورد نیاز است:

 • فرم درخواست با امضای شما
 • فتوکپی معمولی ترجمه مدرک به آلمانی
 • فتوکپی مصدق کارنامه سوابق (ریز نمرات) کل دوره‌ی تحصیلی به زبان فارسی
 • فتوکپی معمولی ترجمه رونوشت ریز نمرات به آلمانی
 • فتوکپی معمولی گواهی پایان تحصیلات متوسطه (دیپلم و پیش‌دانشگاهی)
 • فتوکپی معمولی مدرک شناسایی (گذرنامه یا شناسنامه)

سخن پایانی

اگر قصد دارید با خیال راحت در آلمان مشغول به کار شوید و برای اثبات توانایی خود و اعتبار مدرکتان، گواهی‌نامه‌ای در دست داشته باشید، حتما باید از ZAB کمک بگیرید. ما در صباویزا به شما در جمع‌آوری اطلاعات، مدارک و هرآنچه‌ که اعتبار مدرکتان را در بیانیه‌ی ارزیابی بالاتر می‌برد، کمک خواهیم کرد. پس همین حالا با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. مهدی
  20 شهریور 1402
  پاسخ

  ممنون ,در بالا و در توضیح مربوط به مدارک دوبار مدرک دیپلم برای ارسال ذکر شده !

برای مشاوره رایگان کلیک کنید