لوگو صبا ویزا
آشنایی با شرایط تحصیل رایگان در آلمان

آشنایی با شرایط تحصیل رایگان در آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای آلمان برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کارشناسان صبا ویزا همواره برای پاسخگویی به کلیه سوالات شما در رابطه با تحصیل در کشور آلمان، در خدمت شما هستند، تا این امکان برای شما فراهم آید که  بتوانید کشور آلمان را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایید.

کشور آلمان به عنوان کشوری پر طرفدار برای تحصیل شناخته شده است. این کشور از نظام آموزشی بسیار خوبی برخوردار است.  اکثر دانشگاه های آلمان، علاوه بر اینکه از سطح علمی و آموزشی بالایی برخوردارند، در رنکینگ علمی جهانی نیز از رتبه های بسیار خوبی برخوردار بوده و مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات نیز  هستند.
تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان رایگان است لازم به ذکر است که متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در کشورآلمان را دارند، می بایست به زبان آلمانی تسلط داشته و مدارک مورد نیاز مربوط به ان را اخذ نمایند.

مزایای تحصیل در کشور آلمان

به طور کلی، مزایای تحصیل در کشور آلمان را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر

 2. برخورداری از امکانات آموزشی به روز

 3. تحصیل رایگان

 4. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی

 5. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

 6. تحصیل حدود 246 هزار دانشجوی بین المللی در این کشور

شرایط تحصیل در مدارس آلمان

آموزش در مدارس آلمان  از 6 سالگی آغاز می شود و آموزش در مدارس ابتدايی 4 سال است. در طی اين مدت کودکان با محيط، نحوه آموزش و شرايط محل تحصيل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را می آموزند. پس از آن وارد دوره  6 ساله  با برنامه های جديد آموزشی می شوند. در پايان اين دوره، دانش آموزان بعد از9 سال، مدرک Hauptschulabschluss يا بعد از 10 سال مدرک Realschulabschluss می گيرند.

اکثر دانش آموزان در پایان دوره مدرسه ابتدایی، در سن 10 سالگی، یک رشته تحصیلی آکادمیک یا غیر آکادمیک را دنبال خواهند کرد، که یک نظام آموزش جداگانه در آلمان را ایجاد می کند. هزینه های تحصیل در آلمان در مدارس محلی رایگان است.

انواع مراکز آموزش عالی در کشور آلمان

 • دانشگاه ها (Universität)

موسسات اصلی، بزرگ و شناخته شده آکادمیک برای تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی متشکل از محققین برجسته و شناخته شده در رشته های مختلف هستند.

 • مراکز آموزش فنی و حرفه ای (Fachhochschule)

اینگونه موسسات به طور اختصاصی بر روی آموزش فنی و حرفه ای به ویژه در زمینه علوم کاربردی متمرکز هستند.

 • مدارس عالی هنر و موسیقی (Kunst- und Musikhochschule)

آشنایی با شرایط تحصیل رایگان در آلمان

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس (BSc)

دوره مقطع لیسانس در آلمان 3 الی 4 سال (6 تا 8 ترم تحصیلی) است. زبان تدریس دوره لیسانس اکثراً آلمانی است. اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان هستند اما برای تحصیل در این دانشگاه ها دانشجو می بایست مدرک زبان آلمانی سطح  B1 یا B2 را ارائه نماید.

شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس (MSc)

طول دوره مقطع فوق لیسانس در کشور آلمان 1 الی 2 سال (2 تا 4 ترم تحصیلی) است. تدریس دروس در این مقطع عموماً به زبان انگلیسی و آلمانی است. برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس، متقاضی می بایست مدرک زبان آیلتس با نمره 5/6 ارائه نماید.

بصورت کلی دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان به زبان های المانی و انگلیسی ارائه می شود و علاقه مندان با ارائه مدرک آلمانی و یا انگلیسی می توانند برای ادامه تحصیل در کشور آلمان اقدام کنند.

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است. با این وجود، برخی از دانشگاه های خصوصی ممکن است برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس شهریه کمی از دانشجویان بین المللی دریافت کنند.  براساس قوانین کشور سوئد، کلیه دانشجویان می بایست در طول دوران تحصیل خود بیمه باشند. متقاضیان می بایست مدارک مربوط به بیمه را ارائه دهند. دانشجویانی دانشجویانی که سن آن‌ها زیر ۳۰ سال است می‌توانند برای دریافت این بیمه از تخفیف برخوردار شوند.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری (PhD)

در دوره‌های دکتری در دانشگاه‌های آلمان، همانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد‌، آزمون ورودی به معنای کنکور سراسری وجود ندارد.
دوره دکتری دردانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک یا سنتی، بدون کلاس‌های درس برگزار می‌شود
دوره دکتری در آلمان 3 الی 5 سال است و تحصیل به زبان انگلیسی است.

دوره دکتری در کشور آلمان به 2 شکل انجام می پذیرد:

Individuelle Promotion

در این حالت، متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های آلمان، می بایست یک  پروپوزال پژوهشی که دربرگیرنده یک ایده جدید و جذاب باشد را برای هیئت علمی دانشگاه ها ارسال نماید. تحصیل دکتری در این حالت، 3 تا 5 سال به طول می انجامد.

strukturierte Doktorandenausbildung

این دوره  بصورت ساختاری ارائه می شود و به این صورت است که دانشگاه های آلمان ایجادکرده اند که بر روی یک موضوع مشخص تحقیق و پژوهش می کنند و متقاضی تحصیل دکتری در آلمان می بایست درخواست پذیرش خود را  برای دانشکده های صرفا تحقیقاتی (Graduiertenkolleg) ارسال نمایند، که در صورت پذیرفته شدن در آنها، از بورسیه تحصیلی برخوردار خواهد شد.

دانشجویان در این مراکز تحت حمایت و مشاوره اساتید راهنما خواهند بود. طول دوره تحصیل در این حالت 3 تا 4 سال خواهد بود.ارائه مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 5/6 برای تحصیلوره دکتری در دانشگاه های کشور آلمان الزامی است.

دوره های زبان آلمانی

برای تحصیل در آلمان گذراندن دوره های زبان آلمانی در سطح B1 و در برخی رشته ها B2 الزامی است تا دانشجو بتواند در آزمون DSH شرکت نماید.

شانس پیدا کردن کار در کشور آلمان پس از اتمام تحصیلات

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور آلمان و توجه به این نکته که اکثر دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ علمی در سطح بالایی قرار دارند، فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 • ترجمه رسمی مدرک ديپلم و ريز نمرات آن به زبان انگلیسی یا آلمانی

 • ترجمه رسمی مدرک پيش دانشگاهی و ريز نمرات آن به زبان انگلیسی یا آلمانی

 • ترجمه رسمی مدرک ليسانس و ريز نمرات آن به زبان انگلیسی یا آلمانی

 • ترجمه رسمی مدرک فوق ليسانس و ريز نمرات آن به زبان انگلیسی یا آلمانی

 • کپی پاسپورت

 • کپی شناسنامه

 • عکس
 • گواهی زبان آلمانی B1 یا B2

 • (مدرکTOEFL 550 ) يا IELTS 6.5

 • کارنامه قبولي در کنکور سراسری

با تکمیل فرم مشاوره رایگان مشاوران صبا ویزا در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد ویزای تحصیلی آلمان را در اختیارتان قرار میدهند

 

 

مشاوره رایگان

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید