لوگو صبا ویزا
آزمون DSH

آزمون DSH

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه آزمون DSH به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی تحصیلی

آزمون Deutsche Sparchprufung fur den Hochschulzugang) DSH) یکی از معتبرترین آزمون‌های ورودی به دانشگاه آلمان است. این آزمون در سراسر آلمان شناخته شده و به عنوان یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های آلمان قرار گرفته است. به طور معمول اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید باید این نکته توجه کنید که زبان تدریس در اکثر دانشگاه‌های آلمان، زبان آلمانی است. بسیاری همیشه آرزو و رویای اخذ ویزای تحصیلی آلمان را دارند، چرا که این کشور از لحاظ علمی رتبه بالایی در بین سایر کشورهای جهان را دارد. اگر دوست دارید شانس شما برای تحصیل رایگان در آلمان بیشتر از سایرین باشد، خواندن زبان آلمانی را فراموش نکنید. در واقع زبان آلمانی، موجب تحصیل رایگان در آلمان خواهد شد.

به همین دلیل اگر شما هم قصد تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان را دارید، قبل از هرچیزی باید اثبات کنید که از دانش آلمانی خوبی برخوردار هستید. علاوه بر همه این موارد جهت دریافت بورسیه های تحصیلی آلمان و ویزای تحصیلی آلمان باید دانش زبان آلمانی داشته باشید. آزمون DSH آلمان یکی از مواردی است که قبل از ورود به دانشگاه متقاضی ملزم به انجام آن است. اما در شاید برای شما هم سوال باشید این آزمون چیست و برای قبولی باید چه کرد؟ آیا DSH آزمون ورودی کالج‌های آلمان نیز است؟ در ادامه قصد داریم به طور مفصل درباره این آزمون با شما صحبت کنیم.

اطلاعات کامل درباره آزمون DSH

بررسی و اطلاعات کامل درباره آزمون DSH

آزمون DSH یکی از آزمون‌های معتبر و استاندارد زبان آلمانی است که آن را تنها از طریق کشور آلمان می‌توانید دریافت کنید. این آزمون در کشورهای دیگر هرگز برگزار نخواهد شد. به طور کلی آزمون دی اس اچ از دو بخش کتبی و شفاهی تشکیل شده و هر بخش در روزهای مختلف برگزار می‌شود.

در مرحله اول؛ از فرد آزمون کتبی دریافت می‌شود و تنها شرکت‌کنندگانی که در این مرحله موفق شوند، به مرحله دوم یعنی بخش شفاهی خواهند رفت.

هر دانشگاه براساس استراتژی خود می‌تواند در سال چندین بار این آزمون را برگزار نماید. در حقیقت خود دانشگاه تصمیم گیرنده است که هر چند وقت یکبار این آزمون را برگزار کند. برخی از دانشگاه‌های آلمان آزمون را 1 تا 2 بار در سال و برخی دیگر تا 4 بار هم برگزار می‌کنند. بنابراین چنانچه قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان و کارشناسی ارشد در آلمان را دارید، قبل از اقدام با دانشگاه مورد نظر مستقیماً تماس بگیرید.

سطوح آزمون DSH

این آزمون شامل سطوح مختلفی از جمله A (A1,A2)، B (B1,B2) و C (C1,C2) است که به صورت DSH1 (B2)، DSH2 (C1) و DSH3 (C2) قابل ارائه است. معمولا اکثر دانشگاه‌های آلمان قبل از ثبت نام متقاضی به DSH2 یا DSH3 نیاز دارد. اگر شما هم به فکر تحصیل پزشکی در آلمان و تحصیل دندانپزشکی در آلمان هستید باید قطعا DSH3 را دریافت کنید.

ساختار آزمون DSH

شاید این سوال ذهن شما را هم درگیر کرده باشد که آیا ساختار این آزمون همانند تافل، آیلتس و… است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، آزمون DSH همانند سایر آزمون‌های معتبر دارای 4 بخش نوشتاری (Writing)، شنیداری (Listening)، درک مطلب (Reading) و گفتار (Speaking) است. برخی از این مهارت‌ها (نوشتاری، شنیداری و درک مطلب) به صورت کتبی برگزار می‌شود و فرد پس از قبولی مهارت گفتاری را به صورت کتبی باید امتحان دهد.

آزمون کتبی شنیداری  (Listening)

درک شنیداری درست و صحیح، بخش اولیه این آزمون است. در این قسمت برای شما یک سخنرانی 10 دقیقه‌ای را پلی می‌کنند. این سخنرانی با فاصله 5 دقیقه اجرا می‌شود. شما در حین گوش کردید باید سعی کنید مفهوم سخنرانی را به خاطر بسپارید تا بتوانید در مدت 50 دقیقه به سوالات مربوط این بخش پاسخ دهید.

آزمون کتبی درک مطلب  (Reading)

درک مطلب، بخش دوم سوالات آزمون را تشکیل می‌دهد. این قسمت شامل دو بخش درک مطلب و دستور زبان (گرامر) است. برای پاسخ به سوالات این قسمت تنها 90 دقیقه فرصت دارید.

آزمون کتبی نوشتاری (Writing)

در این قسمت شما باید بتوانید در مدت زمان 60 دقیقه یک متن 250 تا 300 کلمه‌ای بنویسید. در این قسمت به شما تصاویری داده می‌شود که باید با کلمات آنها را به طور کامل توصیف کنید. علاوه بر این باید برداشت خود را درباره تصویر نیز به طور کامل بیان نمایید.

سیستم نمره دهی آزمون DSH

به طور کلی نمره در سیستم این آزمون مفهومی ندارد و عملکردتان به صورت درصد مشخص می‌شود. در آخر نتیجه نهایی به دو صورت “گذرانده” یا “پاس نشده” اعلام خواهد شد. به طور کلی حد نصاب نمره در هر سطح به شرح زیر است:

DSH-1 (57 یا بالاتر): این آزمون مهارت زبان ابتدایی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد.

DSH-2 (67 یا بالاتر): این آزمون مهارت زبان سطح بالا، را تایید می‌کند.

DSH-3: (82 یا بالاتر): سطح آخر آزمون که مهارت فوق‌العاده زبان آلمانی را مورد سنجش قرار می‌دهد.

چطور باید در آزمون DSH ثبت نام کرد؟

برای ثبت نام در این آزمون می‌توانید به صورت آنلاین در دانشگاه این کار را انجام دهید. ابتدا فرم مربوطه را باید پر کنید و سپس هزینه لازم را پرداخت نمایید. هزینه آزمون می‌تواند براساس نوع دانشگاه متفاوت باشد. اما به طور کلی هزینه آن حدودا بین 40 تا 170 یورو است. پس از اینکه فرآیند ثبت نام را به طور کامل انجام دهید، یک ایمیل تاییدیه برای شما ایمیل خواهد شد. رسید پرداخت را باید نزد خود نگهداری کنید تا هنگام ورود به محل آزمون آن را نشان دهید.

 

معافیت از DSH

تقریبا آزمون DSH برای ورود به دانشگاه‌های آلمان برای هر متقاضی لازم و ضروری است. اما در این حین برخی افراد از دادن این آزمون معاف هستند. این افراد باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • متقاضیانی که مهارت‌های زبانی خود را از طریق موسسات عالی آلمان گرفته باشند یا بتوانند دانش زبانی خود را از طریق این آموزشگاه اثبات کنند.
 • دارندگان دیپلم زبان آلمانی سطح 2 (DSD II)، معاف از آزمون DSH هستند.
 • متقاضیانی که زبان آلمانی را به عنوان یک زبان خارجی پاس کرده باشند و آزمون نهایی FSP را در کالج‌های آلمان با موفقیت گذرانده باشند.
 • افرادی که بخش کوچکی از تحصیلات خودشان را به عنوان دانشجوی تبادل در دانشگاه آلمان گذرانده باشند.

اگر شما جزء افراد بالا نباشید باید حتما این آزمون را برای ورود به دانشگاه‌های آلمان انجام دهید. شاید خواندن و دریافت نمره مورد قبول کمی سخت به نظر برسد اما ارزشش را دارد. زیرا آلمان می‌تواند بهترین گزینه برای ادامه تحصیل باشد. با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌توانید به بسیاری از بورسیه‌های بین‌المللی دسترسی پیدا کنید. با این وجود اگر شما تنها یکی از شرایط بالا را داشته باشید، جای نگرانی نیست و بدون آزمون می‌توانید به راحتی وارد دانشگاه‌های برتر آلمان شوید.

آمادگی برای آزمون DSH

نکات آمادگی برای آزمون  DSH

همانطور که تا به اینجای این مطلب با آزمون DSH و اهمیت آن آشنا شدید، قطعا شما هم متوجه شدید که قبولی در این آزمون بسیار مهم است. بنابراین باید قبل از ثبت نام ابتدا آمادگی لازم را داشته باشید. هنگامی که زبان اصلی یا مادری شما آلمانی نیست و نمی‌توانید به خوبی آن را صحبت کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بتوانید در این آزمون قبول شوید. اگر قصد دارید با موفقیت این آزمون را پشت سر بگذارید باید به چند نکته زیر توجه کنید:

 • در کلاس‌های آمادگی آزمون DSH شرکت کنید.
 • برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید به درستی مطالب را صفر تا صد مطالعه کنید.
 • حدالامکان در ماه چندین آزمون مشابه تمرینی را شرکت نمایید تا با سوالات آشنا شوید و آموخته‌های خود را مورد سنجش قرار دهید.
 • تا جایی که برای شما امکانپذیر است به زبان آلمانی صحبت کنید. فراموش نکنید اگر شخصی را برای صحبت ندارید، جلوی آینه با خودتان حرف بزنید و تمرین کنید.
 • تمرین مستمر بهترین راه برای موفقیت در آزمون است.

مدت اعتبار DSH چقدر است؟

سوال رایج بسیاری از متقاضیان است که مدت اعتبار گواهی DSH چقدر است؟ آیا پس از مدتی باید آن را مجدد تمدید نمود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر. این گواهی به طور نامحدود بدون تاریخ انقضا معتبر خواهد بود.

آیا DSH سخت است؟

اگر بخواهیم با شما صادق باشیم، باید بگوییم بله. آزمون DSH از سایر آزمون‌های مهارت زبان کمی سخت‌تر است. حداقل باید دوره‌های آلمانی را تا B2 برای این آزمون گذرانده باشید و تنها داشتن B1 کافی نیست. علاوه بر تمامی این موارد برای موفق شدن در این آزمون به خودآموزی لازم است.

اما تنها چیزی که شما را به موفقیت نزدیک می‌کند، تمرین تمرین و تمرین است. چرا که تنها شرکت در کلاس‌های DSH کافی نیست. باید بعد از کلاس به طور منظم برنامه‌ریزی داشته باشید تا بتوانید تمامی دروس را تمرین و مرور کنید. بنابراین اگر قصد موفق شدن در این آزمون را دارید، بی‌تعارف باید غرق در کتاب‌ها و منابع آزمون شوید.

آمادگی آزمون زبان آلمانی  DSH

همانطور که در بند بالا مطالعه کردید، برای موفق شدن در آزمون زبان DSH باید ابتدا آمادگی داشته باشید. به همین منظور بهتر است پس از تصمیم، سطح زبان آلمانی خودتان را اتقاء دهید. برای این منظور می‌توانید در موسسات مختلف آموزش زبان آلمانی به صورت گروهی یا خصوصی ثبت نام کنید. فراموش نکنید این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های آلمان در هر مقطعی لازم و ضروریست. بنابراین اگر قصد مهاجرت به آلمان و ادامه تحصیل در این کشور را دارید، از همین حالا زبان آلمانی را بیاموزید و روی آن تمرکز کنید.

شرکت در آزمون DSH

اخذ ویزا برای شرکت در آزمون DSH

برای اینکه بتوانید در این آزمون شرکت کنید باید به کشور آلمان سفر کنید و نیاز به ویزای آلمانی دارید. برای این منظور شما می‌توانید از ویزای متقاضی دانشجویی آلمان برای سفر به این کشور استفاده کنید. ویزای متقاضی دانشجویی معمولا سه ماه اعتبار دارد. اما متقاضیان می‌توانند در صورت امکان آن را تا شش ماه دیگر نیز تمدید کنند.

مدارک لازم جهت درخواست ویزای متقاضی دانشجویی آلمان

 • تمامی مدارک و گواهینامه‎های تحصیلی
 • نامه تاییدیه دانشگاه
 • گواهی شرکت در یک دوره مقدماتی
 • گواهی اتمام تحصیل: “Abitur” که معادل مدارک تحصیلی آلمان می‎باشد.
 • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • پاسپورت
 • اثبات وضعیت مدنی
 • دو قطعه عکس

پایان

آزمون DSH یکی از آزمون‌های مهم ورودی دانشگاه‌های آلمان است. به طور کامل در این مقاله درباره شرایط ثبت نام، سطوح آزمون، نمرات مورد قبول و… با شما صحبت کردیم. قبل از اقدام و شروع تحصیل در آلمان ابتدا باید در این آزمون قبول شوید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 0 میانگین: 0]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید