لوگو صبا ویزا

تحصیل پزشکی در آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

آلمان؛ یکی از برترین کشورها برای تحصیل پزشکی

یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در دنیا، رشته پزشکی است. دانشجویان بسیاری به تحصیل در گرایش‌های مختلف این رشته علاقه‌مند هستند. یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای تحصیل پزشکی، کشور آلمان است. البته تحصیل پزشکی در آلمان (MBBS) فرآیندهای پیچیده‌ای دارد و برخی موارد مانند طولانی بودن صف نوبت در سفارت آلمان و دریافت ویزای کشور آلمان، گاهی باعث نگرانی دانشجویان برای اقدام به مهاجرت می‌شود. در این مقاله پس از آشنایی با شرایط تحصیل پزشکی در آلمان و مخارج تحصیل در آلمان، موقعیت کار پس از تحصیل در رشته پزشکی در این کشور را به طور مفصل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مزایای تحصیل پزشکی در آلمان

امروزه تعداد بسیاری دانشگاه و دانشکده پزشکی در سراسر دنیا وجود دارد. اما دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به دلایل مختلفی به تحصیل در آلمان علاقه‌مند هستند. تحصیل پزشکی در آلمان مزایای بسیاری دارد. در این بخش به بررسی دلایل محبوبیت رشته پزشکی در آلمان می‌پردازیم.

دانشکده‌های برتر پزشکی از نظر رتبه‌بندی جهانی

کیفیت بالای نظام آموزشی آلمان سبب شده است که برخی از برترین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی جهان در این کشور قرار داشته باشند. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه مونیخ و دانشگاه هایدلبرگ در این کشور قرار دارند که رتبه جهانی آنها زیر 100 است. این امر باعث محبوبیت روزافزون تحصیل پزشکی در آلمان شده است.

گرایش‌های متنوع پزشکی

دانشگاه‌های آلمان که رشته پزشکی را ارائه می‌کنند، دارای طیف گسترده‌ای از انواع گرایش‌های پزشکی مانند: جراحی، دندانپزشکی، دامپزشکی، پرستاری و دیگر گرایش‌های پزشکی می‌باشند. این موضوع باعث تنوع در انتخاب شهر مورد نظر می‌شود و جامعیت و اعتبار این دانشگاه‌ها را نشان می‌دهد. همچنین یکی از نگرانی‌هایی که دانشجویان پزشکی در مورد تحصیل در خارج کشور دارند، همین موضوع انتخاب شهر است؛ که کشور آلمان با تنوعی که در رشته‌های پزشکی در شهرهای مختلف ایجاد کرده است، این مشکل را حل کرده است.

امکانات مدرن دانشگاه‌های آلمان

برای آموزش رشته پزشکی، دانشجو نیاز به کار عملی دارد. دانشگاه‌های آلمان که دارای رشته پزشکی هستند، آزمایشگاه‌های مدرن و بزرگی دارند که مجهز به بهترین و جدیدترین امکانات هستند. جلسات عملی در این نوع محیط‌ها، به دانشجو برای یادگیری مهارت‌های کاربردی زیادی کمک می‌کنند. این مورد یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی در آلمان به حساب می‌آید.

حضور در جمع دانشجویان بین‌المللی

جدا از این که تحصیل پزشکی در آلمان یک تجربه دانشگاهی منحصر به فرد به شمار می‌آید، تحصیل در این کشور فرصت مناسبی را برای معاشرت با اتباع کشورهای مختلف مهیا می‌کند. آلمان حدودا بیش از 350000 دانشجوی بین‌المللی از کشورهای مختلف جهان را در خود جای داده است که همین امر، موجب می‌شود تا تفاوت نژادی در دانشگاه‌های آلمان به چشم نیاید.

شرکت در کنفرانس‌های پزشکی

شما در طول مدت تحصیل پزشکی در آلمان می‌توانید در بسیاری از کنفرانس‌های پزشکی مهم شرکت کنید. به دلیل نزدیکی آلمان به سایر کشورهای اروپایی، ملاقات بسیاری از پزشکان که از سراسر اروپا برای شرکت در این کنفرانس‌ها با آلمان می‌آیند، امکان‌پذیر است. شما می‌توانید در حین تحصیل پزشکی در آلمان، با سایر متخصصان این رشته ملاقات کنید و روی پروژه‌های مشترک با آن‌ها همکاری کنید و در نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های تخصصی شرکت کنید.

امکان کار در حین تحصیل

اکثر دانشجویانی که در دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند، چه آلمانی و چه غیر آلمانی، بیشتر هزینه تحصیل خود را از طریق کار حین تحصیل با Werkstudent (کار دانشجویی) تامین می‌کنند. کار دانشجویی در آلمان شامل کار در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها، کتابخانه دانشگاه، کار برای اساتید (hiwi)، کار در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی و یا شرکت‌هایی که با دانشگاه‌ها در ارتباط‌اند و تمایل به پیش‌برد پروژه‌های خود توسط دانشجویان دارند و آن‌ها را در رشته‌های تحصیلی خود به کار می‌گیرند. دانشجویان رشته پزشکی نیز می‌توانند به غیر از مشاغلی که پیش از این ذکر شد، در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوند.

امکان کار پس از تحصیل پزشکی در آلمان

کارفرمایان بسیاری برای مدرک پزشکی که از دانشگاه‌های آلمان کسب شده باشد، ارزش زیادی قائل هستند. مدرک پزشکی آلمان باعث افزایش شانس کار پس از تحصیل در آلمان می‌شوند. شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی از رشته پزشکی در آلمان، با بستن قراردادی با درآمد بالا وارد بازار کار شوید. نکته مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که پروسه یافتن شغل برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در آلمان بسیار کوتاه‌تر از سایر دانشجویان در دیگر کشورها است.

نکته جالب توجه اینجاست که پس از تحصیل پزشکی در آلمان، می‌توانید مجوز اقامتی 18 ماهه خود را دریافت کنید و طی این مدت به دنبال کار بگردید (که معمولا پروسه کوتاهی است). پس از اشتغال به کار در کشور آلمان، متقاضی به مدت 5 سال باید مالیات‌ها را پرداخت کند و از قوانین این کشور اطاعت کند تا بتواند برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کند. این زمان می‌تواند با توجه به شرایط متقاضی تا 3 سال کاهش بیابد.

هزینه تحصیلی پایین و تحصیل رایگان در برخی دانشگاه‌های آلمان

آلمان از معدود کشورهایی است که با در نظر داشتن هزینه تحصیلی پایین و در بعضی موارد رایگان، به دانشجویان بهترین امکانات تحصیل را ارائه می‌کند. شما می‌توانید با تحصیل پزشکی در آلمان با پایین‌ترین هزینه، بالاترین بازده ممکن را داشته باشید. تنها هزینه لازم که باید مورد توجه دانشجویان قرار گیرد، هزینه روزمره زندگی در این کشور است.

امکان دریافت ویزای همراه

دانشجویان خارجی که در آلمان تحصیل می‌کنند می‌توانند خانواده خود را تحت شرایطی در مدت تحصیل خود با خود همراه کنند. همسر، فرزندان وابسته و والدین متقاضی (خانواده درجه یک) افرادی هستند که دانشجو می‌تواند با اخذ ویزای همراه تحصیلی یا ویزای پیوست خانواده، همراه خود به کشور آلمان بیاورد. از شرایط این نوع ویزا می‌توان به داشتن مکانی برای زندگی و تمکن مالی کافی اشاره کرد.

 • شرایط لازم برای ویزای همراه همسر: همسر دانشجو باید از حداقل دانش زبان آلمانی (مدرک A1 و A2) برخوردار باشد. همچنین خود دانشجو باید تمکن مالی کافی برای پیوست همسر خود به ویزای دانشجویی را داشته باشد.
 • شرایط لازم برای ویزای همراه فرزند: دانشجو برای اخذ ویزای همراه برای فرزند خود باید توجه داشته باشد که فرزند زیر 6 سال خود را می‌تواند در مراکز نگه‌داری کودک در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان بگذارد و درصورتی که فرزند او بالای 6 سال باشد، باید به مدارس آلمان برود. مدارس ایالتی آلمان نیز رایگان هستند و کیفیت آموزشی بالایی دارند. همچنین امکان ثبت نام فرزند در مدارس خصوصی و بین‌المللی نیز وجود دارد.
 • شرایط لازم برای پیوست والدین: والدین دانشجویی که در آلمان تحصیل می‌کند، می‌توانند توسط ویزای همراه به او ملحق شوند. والدین دانشجو می‌توانند تا 90 روز در آلمان اقامت داشته باشند.

اعتبار مدرک دانشگاه‌های آلمان

آلمان بر اساس رنکینگ جهانی QS 2022، 11 دانشگاه در رتبه‌های زیر 250 در سراسر جهان دارد. بنابراین گرفتن مدرک از این دانشگاه‌های معتبر، شما را به یک متخصص پزشکی تبدیل می‌کند که در سراسر جهان مورد تایید است. چرا که گرفتن مدرک از این دانشگاه‌ها آسان نیست و خصوصا در رشته پزشکی فراز و نشیب بسیاری دارد. اما بدانید که پس از اخذ مدرک خود، هم در آلمان و هم کشورهای دیگر، می‌توانید به عنوان یک پزشک متخصص شروع به کار کنید.

بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

متقاضیانی که درخواست اخذ بورسیه برای تحصیل پزشکی در آلمان را دارند باید از طریق ارتباط با اساتید دانشگاه مورد نظر در آلمان، استاد راهنما و سوپروایزور خود را انتخاب کنند و علاوه بر این، واجد شرایط خاصی باشند. این شرایط در بخش بعدی توضیح داده شده است.

شرایط اخذ بورسیه رشته پزشکی در آلمان

برای دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی در آلمان باید شرایط خاصی را رعایت کنید. در صورت نداشتن هریک از این شرایط با درخواست شما مبنی بر دریافت بورسیه برای تحصیل پزشکی در آلمان مخالفت خواهد شد. به موارد زیر توجه داشته باشید:

♦داشتن معدل بالا در مقطع قبلی

♦داشتن مقاله‌های علمی و تحقیقی

♦داشتن سابقه فعالیت‌های علمی و تحقیقی

♦مدرک زبان آلمانی با نمره بالا

♦داشتن توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی

از دیگر شرایطی که پزشکان عمومی برای تحصیل در مقاطع تکمیلی در آلمان باید دارا باشند و به اخذ بورسیه تحصیلی کمک می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

♦سابقه کاری حرفه‌ای و طبابت به مدت حداقل 6 سال

♦دارا بودن مجوز طبابت در کشور مبدا

♦تحصیل یا فعالیت در کلینیک‌های وابسته به دانشگاه کشور خود

♦داشتن هدف نامه تحصیلی برای کار پس از تحصیل

♦داشتن تاییدیه فعالیت شغلی در کلینیک‌های دانشگاهی آلمان

انواع بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

حدود 257 بورسیه تحصیلی برای تحصیل پزشکی در آلمان وجود دارد که شامل کمک هزینه و فاند تحصیلی برای دانشجویان در آلمان می‌شود. دانشجویان مستعد و ممتاز واجد شرایط این بورسیه‌ها خواهند بود. از انواع این بورسیه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بورسیه تحصیل پزشکی Keith و Dorothy 2020

این بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان به دوره PhD اختصاص دارد و بیشتر هزینه‌های تحصیل در این مقطع را پوشش می‌دهد و محدودیت ملیتی و نژادی ندارد. تنها محدودیت این بورسیه در معدل دانشجو، روند تحصیلی او و میزان مشارکت او در فعالیت‌ها و پژوهش‌های دانشجویی است.

بورسیه Bayer International Fellowships 2019

این بورسیه پزشکی در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و PhD در آلمان اعطا می‌شود. این بورسیه بیشتر هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهد. این بورسیه نیز به همه دانشجویان بدون تفاوت نژادی اعطا می‌شود.

بورسیه تحصیلی Research Sir Ratanji Dalal

این بورسیه که مخصوص تحصیل پزشکی در آلمان است، برای دانشجویان مقطع دکترا می‌باشد. این بورسیه بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های آلمان را پوشش می‌دهد. این بورسیه نیز محدودیتی از نظر نژادی ندارد.

بورسیه تحصیلی Banting International Postdoctoral 2021

این بورسیه به دانشجویانی که در مقطع پست دکترا هستند، اعطا می‌شود و بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را تامین می‌‎‌کند. این بورسیه مختص دانشجویانی است که در رشته‌های تحصیلی پزشکی، مهندسی، بهداشت و علوم انسانی تحصیل می‌کنند و تفاوت ملیتی تاثیری در پذیرش دانشجویان ندارد.

بورسیه تحصیلی DKFZ 2019

این بورسیه تحصیلی پزشکی به دانشجویان پست دکترا اعطا می‌شود و محدودیت نژادی ندارد. دانشگاه‌های آلمان این بورسیه را به رشته‌های بیولوژی سلولی و تومور، زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی و اولیه، ژنوم‌های ساختاری و کاربردی، علم بررسی الگوهای بیماری بیماری سیستم‌های بیولوژی، عوامل ابتلا به سرطان، رادیولوژی و تصویربرداری امونولوژی تومور و سرطان، فیزیک پزشکی، بیماری‌ها و سرطان، ویروس‌شناسی تومور و تحقیقات ترجمه‌ای سرطان اعطا می‌کنند.

بورسیه تحصیلی گوته آلمان

دانشگاه گوته آلمان در جهت حمایت و پشتیبانی از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ممتاز، این بورسیه را برای تحصیل پزشکی در آلمان به دانشجویان اعطا می‌کند. دانشجویان با برخورداری از امتیازات این بورسیه تحصیلی، امکان دسترسی به سمینار‌های حرفه‌ای در آکادمی تحصیلات تکمیلی را خواهند داشت. این سمینارها به طور کلی فقط برای دانشجویان دکترا و پست دکترا در نظر گرفته شده‌اند. میزان این بورسیه ماهانه در حدود 1000 یورو به مدت دوسال می‌باشد.

بورسیه تحصیلی CSLA یا CIVIL SOCIETY LEADERSHIP AWARD

بورسیه CSLA یا جوایز رهبری جامعه مدنی به دانشجویانی اعطا می‌شود که نسبت به دیگر دانشجویان از لحاظ علمی و تحصیلی برتری دارند. این بورسیه تحصیلی مخارج تحصیل، خوابگاه دانشجویی، بیمه سلامت و رفت‌و آمد به آلمان و مخارج درمان دانشجو را پوشش می‌دهد.

بورسیه تحصیلی هینریچ بول

دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان این نوع بورسیه تحصیلی دو ساله را به دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در همه رشته‌ها اعطا می‌کنند. میزان این بورسیه برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف مانند پزشکی، ماهانه تا 650 یورو و برای مقطع دکترا حدود 1350 یورو است. این مبلغ برای دانشجویانی که در اتحادیه اروپا نیستند، در مقطع کارشناسی ارشد حدود 850 یورو و در مقط دکترا تا 1200 یورو در نظر گرفته شده است.

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان شرایط مختلفی وجود دارد. دانشجویی که با ویزای تحصیلی آلمان در این کشور اقامت دارد، باید علاوه بر داشتن مجوز اقامت دانشجویی معتبر، شرایط اولیه خاصی را نیز رعایت کند. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمکن مالی کافی: دانشجویی که قصد دارد برای تحصیل پزشکی وارد آلمان شود، باید منابع مالی کافی برای تامین مخارج زندگی خود و خوانواده‌اش در آلمان را در اختیار داشته باشد
 • مکان زندگی مناسب: اگر محل سکونت دانشجو برای اسکان خود یا اعضای خانواده‌اش مناسب نباشد، نخواهد توانست که ویزای پیوست به خانواده را دریافت کند
 • شرایط سنی: متقاضی و همسرش باید هنگام درخواست ویزای همراه آلمان حداقل 18 سال سن داشته باشند. اگر یک زوج دارای فرزند باشند، باید فرزند آن‌ها کمتر از 16 سال سن داشته باشد. هرچقدر سن اعضای خانواده بیشتر باشد، نیاز به تسلط بیشتری بر زبان آلمانی خواهد بود؛ این امر خصوصا برای متقاضیان تحصیل پزشکی درآلمان باید مورد توجه قرار گیرد
 • معلومات زبانی: همسر فرد متقاضی باید برای دریافت ویزای همراه آلمان حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح A1 را داشته باشد. فرزند 16 تا 18 سال شما نیز باید دارای سطح زبان آلمانی C1 باشد
 • مدت اقامت: اعضای خانواده فقط در صورتی می‌توانند به شما ملحق شوند که مجوز اقامت دانشجویی به مدت حداقل یک سال را داشته باشید

راهکارهای ورود به رشته پزشکی در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان و ورود به دانشگاه‌هایی که رشته پزشکی دارند، دو مسیر متفاوت پیش روی متقاضی قرار دارد. دلیل این امر این است که دانشگاه‌های آلمان دو دسته هستند. دانشگاه‌های خصوصی آلمان، که با پرداخت شهریه می‌توان در آن‌ها تحصیل کرد، و دانشگاه‌های دولتی آلمان که با داشتن شرایط لازم می‌توان به طور رایگان در آن‌ها تحصیل کرد؛ که در ادامه این بخش به بررسی دو نوع مختلف از دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان پزشکی در آلمان می‌پردازیم:

 • نوع اول متقاضیان، افرادی هستند که دارای شرایط ورود مستقیم به دانشگاه پزشکی نیستند. این دسته از متقاضیان برای تحصیل پزشکی در آلمان باید دیپلم 12 ساله با معدل بالای 19 داشته باشند. سپس با اخذ مدرک B1 زبان آلمانی می‌توانند در دوره زبان آلمانی در این کشور ثبت نام کنند و سطح زبان خود را به C1 برسانند. این دوره‌ها یک ساله هستند و دانشجویان پس از اتمام دوره فشرده می‌توانند به سطح مورد نظر برسند. پس از رسیدن به این سطح، باید در دوره‌های فاندیشن پزشکی آلمان شرکت کنند. این دوره‌ها در شهر زیبای برلین برگزار می‌شود. دانشجویان پس از قبولی در تست پایانی فاندیشن، می‌توانند به طور رایگان به تحصیل پزشکی در آلمان بپردازند
 • نوع دوم، دانشجویانی هستند که دارای شرایط ورود مستقیم به دانشگاه‌های پزشکی هستند. دانشجویان باید برای ورود به این دانشگاه‌ها مدرک زبان C1 داشته باشند. این افراد لازم نیست که در دوره فاندیشن شرکت کنند، با این وجود این دوره می‌تواند به آن‌ها برای قبولی در آزمون کمک شایانی بکند؛ چرا که آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آلمان به زبان آلمانی برگزار می‌شود و دانشجویان درصورت قبولی می‌توانند به تحصیل پزشکی در آلمان بپردازند

شرط معدل لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان

علاوه بر مدرک زبان، دانشجویان برای تحصیل پزشکی در آلمان باید معدل مناسبی نیز داشته باشند. در برخی از رشته‌ها معدل 20 مدنظر است. برای ورود به رشته‌هایی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و بیولوژی باید درصورت نداشتن معدل 20، در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید. این شرایط فقط در رشته پزشکی در حال اجرا است و در دیگر رشته‌ها امکان تحصیل با معدل حداقل 15 نیز وجود دارد.

شرایط سنی برای تحصیل پزشکی در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان شرایط سنی خاصی وجود دارد. برای اخذ پذیرش در دوره‌های زبان آلمانی و فاندیشن و یا پذیرش مستقیم پزشکی تا سن 30 سال امکان اقدام وجود دارد. علاوه بر این، برای اخذ ویزای تحصیلی نیز شرایط سنی وجود دارد. برای گرفتن ویزای تحصیلی رشته پزشکی در آلما باید از تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما حداکثر 4 سال گذشته باشد. یعنی گپ تحصیلی بیش از 4 سال مورد قبول نیست.

مدارک لازم برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی آلمان

برای ثبت نام و ورود به دانشگاه‌های پزشکی آلمان باید مدارکی را در اختیار داشته باشید که در هنگام ورود به دانشگاه، به امور دانشجویان دانشگاه مورد نظر تحویل دهید. به برخی از مهم‌ترین این مدارک در این بخش اشاره شده است:

♦کپی گذرنامه

♦نامه پذیرش دانشگاه

♦اثبات داشتن بیمه درمانی

♦اثبات مهارت زبان انگلیسی و آلمانی با ارائه مدرک

مراحل ثبت نام در دانشگاه‌های پزشکی آلمان

پس از ارائه اسنادی که در بخش قبل عنوان شد، باید برای ثبت نام، مراحل خاصی طی شود. به یاد داشته باشید که پس از ارائه مدارک خود حتما این مراحل را بگذرانید و پیگیر انجام آن‌ها باشید. این مراحل بسیار مهم که برای دانشجو بسیار حائز اهمیت خواهد بود، به شرح زیر است:

♦دریافت گواهی ثبت نام (به عنوان شناسه موقت دانشجویی)

♦دریافت برگه پرداخت الکترونیکی در ایمیل متقاضی، برای پرداخت شهریه ترم

♦ارائه شناسه دانشجویی پس از تایید پرداخت فیش ترم (از طریق پست)

♦دانشگاه مورد نظر، با شماره شناسه دانشجویی شما یک حساب آنلاین برایتان باز می‌کند؛ حسابی که دسترسی گسترده‌ای به خدمات داخلی دانشگاه و منابع الکترونیکی مانند ثبت نام در دوره‌های آنلاین و امتحانات، کتابخانه‌های الکترونیکی و سایر موارد را به دانشجو می‌دهد

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان برای افرادی که تبعه آلمان یا کشورهای اتحادیه اروپا هستند آزاد است و نیاز به دریافت مجوز تحصیل ندارد. اما برای افرادی که تبعه کشورهایی به غیر از اعضای اتحادیه اروپا هستند، تحصیل در آلمان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. برای اخذ این ویزا باید مدارک مورد نیاز آن را در زمان مقرر به کشور آلمان ارسال کنند. این مدارک به شرح زیر هستند:

♦پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه (به همراه کپی)

♦نامه اخذ پذیرش تحصیلی پس از تایید دانشگاه‌های آلمان

♦ارائه مدرک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات

♦ارائه دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات

♦تکمیل فرم مخصوص برای درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان

♦ارائه برگه تمکن مالی از بانک داخل کشور مبدا، که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی برای زندگی در کشور آلمان (با یا بدون پیوست خانواده) است

♦ارائه دو قطعه عکس مناسب برای پاسپورت

آزمون‌های اختصاصی تحصیل پزشکی در آلمان

دانشگاه‌های پزشکی در آلمان امتیاز بالایی در سطح جهان دارند و انواع امکانات را با کمترین هزینه در اختیار دانشجو قرار می‌دهند. آزمون‌هایی که مختص تحصیل پزشکی در آلمان هستند، به تسلط بر دانش زبانی آلمانی احتیاج دارند. آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آلمان در رشته پزشکی مانند تست مدرک پزشکی TMS یا Medizinertest در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شوند و دانشجو با داشتن CV مناسب و رتبه خوب در این آزمون (TMS) می‌تواند تحصیل خود را در رشته پزشکی در آلمان ادامه دهد. این آزمون دانش و توانای عمومی شما را برای تحصیل پزشکی در آلمان می‌سنجد.

آزمون Medizinertest (TMS) برای تحصیل پزشکی در آلمان

پذیرش در این آزمون‌ها بر اساس معدل دیپلم (Abitur) توسط سازمان‌های مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد. آزمون Medizinertest برای رشته‌های مرتبط با پزشکی برگزار می‌شود. خوب است بدانید که قبولی در این امتحان در برخی دانشگاه‌های آلمان شرط لازم پذیرش به شمار می‌آید. دانشگاه هایدلبرگ به عنوان یک سایت هماهنگ کننده در آزمون Medizinertest یا TMS عمل می‌کند. در این امتحان، تجربیات و اطلاعات کسب شده دانشجو محک زده می‌شود. بهتر است که پیش از ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های آلمان در رشته پزشکی، در یکی از مراکز برگزاری این آزمون، در آن شرکت کنید و پس از قبولی درخواست پذیرش خود را ارسال کنید

هزینه تحصیل در پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان طبق معمول برای دانشجویان برتر بین‌المللی یا آلمانی رایگان است. تنها هزینه‌ای که دانشجویان باید نگران آن باشند، هزینه ترمی است که دوبار در سال و بسته به دانشگاه مورد نظر بین 200-300 یورو باید پرداخت شود. توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه‌های دولتی آلمان، تحصیل رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین با دریافت بورسیه‌هایی که پیش از این در مقاله شرح داده شد، می‌توانید این هزینه‌ها را برای خود به حداقل برسانید. به غیر از این موارد، دو سناریوی کلی برای پرداخت هزینه توسط دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان وجود دارد:

 • دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا که قصد تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالت فدرال بادن وورتمبرگ را دارند، باید ترمی 1500 یورو شهریه پرداخت کنند
 • دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان در رشته پزشکی را دارند، باید در هر ترم از 5000 تا 15500 یورو پرداخت کنند.

 

دانشگاه‌های برتر رشته پزشکی در آلمان

دانشگاه‌های کشور آلمان که دارای گرایش‌های مختلف رشته پزشکی هستند و مدارک آن‌ها در سراسر دنیا اعتبار بالایی دارد. بسیاری از این دانشگاه‌ها نیز مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان ایران هستند و برای تحصیل پزشکی در آلمان باید با این دانشگاه‌ها آشنایی کافی داشته باشید. بهترین دانشگاه‌های آلمان برای رشته پزشکی به شرح زیر هستند:

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ از برجسته‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا و آلمان به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال 1286 میلادی توسط کنت روپرت اول تاسیس شده است. این دانشگاه که یک دانشگاه دولتی است، دانشکده پزشکی بسیار قوی را در اختیار دارد و آرزوی بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل پزشکی است.

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورک (Freiburg University)

این دانشگاه دارای متنوع‌ترین رشته‌های تحصیلی در سراسر آلمان است که درصد زیادی از دانشجویان آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. این دانشگاه که یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان به حساب می‌آید بسیاری از محققان برجسته و برندگان جوایز نوبل را پرورش داده است. این دانشگاه تنوع قومیتی بالایی دارد و بیش از 24000 دانشجو از بیش از 100 کشور جهان در دانشکده پزشکی و 10 دانشکده دیگر این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه لایپزیگ یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی در سراسر جهان و دومین دانشگاه قدیمی در آلمان به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال 1409 توسط فردریک اول تاسیس شد. این دانشگاه بیش از 8 بار برنده جایزه نوبل شده است و دانشکده پزشکی این دانشگاه دارای بیش از 3000 دانشجو می‌باشد.

دانشگاه توبینگن (Tubingen University)

دانشگاه توبینگن یکی دیگر از دانشگاه‌های پزشکی آلمان است که قدمت بالایی دارد. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه برتر برای تحصیل در زمینه پزشکی و علوم انسانی در سراسر دنیا شناخته شده است و تا کنون حداقل سه بار جایزه نوبل را در زمینه پزشکی و علوم دریافت کرده است. دانشکده پزشکی این دانشگاه در منطقه بادن-ووتمبرگ آلمان قرار دارد که شامل یک بیمارستان در سطح جهانی و پژوهشکده‌های علمی می‌شود که آن را به یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل پزشکی در آلمان تبدیل کرده است.

دانشگاه اتو فون گریک ماگدبورگ (Magdeburg University)

این دانشگاه که یکی از دانشگاه‌های تازه تاسیس در آلمان است، در سال 1993 به دنبال ادغام دانشگاه فنی سابق، دانشکده پزشکی و کالج تربیت معلم این دانشگاه تاسیس شد. نکته جالب توجه این است که دانشکده پزشکی ماگدبورگ با تاکید جدی بر یادگیری عملی، سطح بالایی از آموزش عالی پزشکی را در اختیار تمامی دانشجویان خود قرار می‌دهد.

دانشگاه روت آخن (Rwth Aachen University)

دانشگاه روت آخن در سال 1966 تاسیس شد. این دانشگاه که دارای 9 دانشکده است، تقریبا 2700 دانشجو را در خود جای داده است. تحصیل در رشته‌های پزشکی این دانشگاه در میان دانشجویان سراسر دنیا بسیار محبوب است. از سال 2003، دانشکده پزشگی دانشگاه روت آخن، یک مدل آموزشی جدید (The Model Course of Study) را معرفی کرده است، که در آن به صورت سیستماتیک، تحصیلات پیش بالینی را از ابتدا به حق بالینی ارتباط داده‌اند. یعنی موضوعات به طور جداگانه آموزش داده نمی‌شوند، بلکه به هم مرتبط هستند و یادگیری هریک به یادگیری دیگری کمک خواهد کرد (افزایش تعداد واحدهای هم نیاز). همچنین گرایش دندان‌پزشکی این دانشگاه بسیار قوی بوده و در سراسر دنیا معروف است.

آخرین مهلت ارسال درخواست برای تحصیل پزشکی در آلمان

آخرین مهلت درخواست برای تحصیل پزشکی در آلمان، بحثی است که برای هر دانشگاه متفاوت است. برای ثبت نام به موقع در این دانشگاه‌ها باید این زمان را به طور دقیق در اختیار داشته باشید. ولی به طور کلی، آخرین مهلت درخواست برای بیشتر دانشگاه‌های پزشکی آلمان به صورت زیر است:

♦تا 15 ژوئن برای ترم تابستان

♦تا 15 ژانویه برای ترم زمستان

آلمان؛ کشوری برای پرورش بهترین پزشکان در دنیا

دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی آلمان در حال تحصیل در رشته پزشکی هستند، به طور میانگین در هر ترم 250 یورو برای تامین هزینه‌های اداری و ثبت نام پرداخت می‌کنند. همچنین برای تامین هزینه‌های زندگی در هنگام تحصیل در دانشگاه‌های برتر آلمان، سالانه به حدود 10000 یورو نیاز است. همچنین در نظر داشته باشید که پزشکانی که در این کشور در حال خدمت هستند، به طور متوسط می‌توانند تا 49000 یورو ماهانه درآمد داشته باشند. می‌توان نتیجه گرفت که با تحصیل پزشکی در آلمان و ورود به بازار کار این کشور، آینده روشنی پیش روی فارغ‌التحصیلان این رشته خواهد بود.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید