لوگو صبا ویزا
تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزاویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا چیست؟ کانادا کشوری پیشرفته و توسعه یافته است که سالانه مهاجران زیادی از سراسر دنیا می‌پذیرد. بسیاری از این مهاجران برای تحصیل و کار به کانادا مهاجرت می‌کنند. کشور کانادا دارای دانشگاه‌های ممتازی در سطح دنیا است که افراد مختلف می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند. با این حال در این کشور کالج‌هایی وجود دارد که افراد را آماده می‌کنند تا زودتر وارد بازار کار شوند.

دانشگاه و کالج دارای تفاوت‌هایی با هم هستند به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا پرداخته‌ایم پس بهتر است با ادامه مطلب همراه ما باشید.

منظور از کالج در کانادا چیست

منظور از کالج در کانادا چیست؟

کالج‌ها مراکز آموزشی هستند که افراد را آموزش می‌دهند تا برای بازار کار آماده شوند. این مراکز آموزشی انواع مختلف مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را به متقاضیان آموزش می‌دهند. کالج‌ها دوره‌های مختلف آموزشی به صورت تمام وقت و یا نیمه وقت ارائه می‌دهند. در پایان برگزاری این کلاس‌ها، مدرک سرتیفیکیت را به متقاضیان اهدا خواهند کرد.

علاوه بر این دوره‌های آموزشی، دورهای لیسانس و فوق لیسانس هم در کالج‌ها برگزار خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت که دوره‌های برگزار شده در کالج‌ها مهارت محور هستند و پس از برگزاری این دوره‌ها مدرک به متقاضیان داده می‌شود و می‌توانند وارد بازار کار شوند.

افراد در سن‌های مختلف و تا 35 سالگی می‌توانند در کالج‌های کانادا تحصیل کنند اما افرادی که بین سن‌های بین هجده تا بیست و سه سالگی هستند دارای شانس بهتری برای پذیرفته شدن در کالج‌ها هستند.

انواع دوره‌های کالج در کانادا کدامند؟

کالج‌های مختلفی در کانادا وجود دارند به همین دلیل افرادی که قصد دارند تا برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند بهتر است تا با انواع کالج‌ها آشنا شوند. در ادامه لیست دوره‌های مختلف کالج‌های کانادا را بیان می‌کنیم.

DEC PROGRAMME

معمولاً این دوره‌ها را در استان کبک کانادا برگزار می‌کنند. افراد برای شرکت در این دوره می‌بایست دیپلم داشته باشند. در صورتی که پایان دوره تحصیلات متوسطه را نداشته باشند نمی‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

DIPLOMA

افرادی که قصد شرکت در این دوره را دارند باید هجده سال داشته باشند. برای شرکت در این دوره هم باید دیپلم داشته باشد وگرنه نمی‌توانید در آن شرکت داشته باشید. این دوره حدود یک تا دو سال طول خواهد کشید.

CERTIFICATE PROGRAM

این دوره‌ها که در کالج‌های کانادا برگزار می‌شود، دوره‌های کوتاه مدتی هستند. در واقع این دوره شبیه‌ترین دوره کالج‌ها با دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران است زیرا در مدت زمان کمی برگزار می‌شوند و پس از آن مدرک معتبری را به متقاضیان ارائه می‌دهند. برای شرکت در این دوره هم باید هجده سال داشته باشید همچنین متقاضی باید دیپلم داشته باشد.

POST BACHELOR

افرادی که قصد دارند تا در این دوره شرکت کنند باید لیسانس داشته باشند در غیر این صورت نمی‌توانند این دوره را پشت سر بگذارند زیرا این دوره تکمیل کننده دوره لیسانس می‌باشد. معمولاً بسیاری از مهاجران دارای لیسانس هستند. این افراد دوست دارند تا در این کشور مشغول به کار شوند به همین دلیل در کنار لیسانس بومی که اخذ کرده‌اند این دوره را هم می‌گذرانند تا راحت‌تر وارد بازار کار شوند.

منظور از دانشگاه در کانادا چیست؟

دانشگاه‌ها مراکز علمی هستند که افراد می‌توانند تحصیلات آکادمیک را در آن‌ها سپری کنند. متقاضیان پس از گذراندن تحصیلات آکادمیک، مدرک اخذ خواهند کرد. دوره‌های مختلفی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. از جمله دوره‌های برگزار شده در دانشگاه‌ها می‌توان به دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس و دکتری اشاره کرد.

منظور از دانشگاه در کانادا چیست

دوره‌های مختلف برگزار شده در دانشگاه‌های کانادا، مدت زمان مختلفی به طول می‌انجامند. به طور معمول دوره لیسانس  سه تا چهار سال طول می‌کشد همچنین دوره‌ی فوق لیسانس در دانشگاه به طور معمول حدود دو سال به طول خواهد انجامید.

متقاضیان دکتری می‌بایست ابتدا با استادهای راهنما ارتباط بگیرند و در صورتی که رزومه آن‌ها تأیید شد، پذیرش می‌شوند و می‌توانند دوره‌ی دکتری خود را اخذ کنند.

بهترین دانشگاه‌ها در کانادا

ایرانی‌ها علاقه زیادی به تحصیل در کشور کانادا دارند به همین دلیل به طور مداوم به دنبال بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند. کانادا دانشگاه‌های معتبر بسیاری دارد که در دنیا شاخص هستند و رتبه‌های قابل قبولی از لحاظ علمی هم دارند.

در زیر برخی از دانشگاه‌های معتبر این کشور را نام می‌بریم:

 تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا چیست؟

اما سؤال اساسی این است که تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا چیست؟

دانشگاه و کالج تفاوت‌های اساسی با هم دارند که در زیر به برخی از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم:

  • عمده‌ترین تفاوت این دو مرکز آموزشی، تفاوت در زمان دوره‌های آنها است. دانشگاه‌ها زمان بیشتری را به آموزش اختصاص می‌دهند و معمولاً مدارک کارشناسی و یا بالاتر را به متقاضیان اهدا می‌کنند. کالج‌ها معمولاً دوره‌های با زمان کمتر را برگزار می‌کنند و هدف اصلی وارد شدن به بازار کار است.
  • دانشگاه‌ها در کانادا معمولاً بزرگ‌تر از کالج‌ها هستند و دانشجویان بیشتری هم دارند. به دلیل بیشتر بودن تعداد دانشجویان در دانشگاه‌ها معمولاً رشته‌های بیشتری در دانشگاه‌ها وجود دارد.
  • دیگر تفاوت دانشگاه و کالج به بودجه اختصاص یافته به آن‌ها بر می‌گردد. به طور معمول دولت کانادا به دانشگاه‌ها بودجه اختصاص می‌دهد. به این ترتیب هزینه تحصیل در کالج‌ها بیشتر از دانشگاه‌ها خواهد بود.
  • کالج‌ها معمولاً تمرکز خود را بر روی کارهای علمی قرار می‌دهند، در صورتی که دانشگاه‌ها معمولاً تمرکز خود را برای بالا بردن مهارت‌های تحلیلی دانشجویان قرار می‌دهند تا آن‌ها توانایی و درک اطلاعات را به دست بیاورند.
فرق کالج و دانشگاه

بهترین کالج‌ها در کانادا

شما با کمی جست و جو در اینترنت می‌توانید لیست بهترین کالج‌های موجود در کشور کانادا را پیدا کنید. در زیر لیست برخی از بهترین کالج‌ها در کانادا را بیان می‌کنیم:

  • کالج هامبر توانسته است دوره‌های مختلفی را برگزار کند و در لیست بهترین کالج‌ها در کانادا وجود دارد. در این کالج می‌توانید در دوره‌های انیمیشن سه بعدی، مهندسی، بازیگری، بازرگانی، آشپزی و … شرک کنید.
  • کالج سنتنیال توانسته است دوره‌های تمام وقت و نیمه وقت زیادی را برگزار کند. این کالج توانسته است دوره‌های آنلاین را هم برگزار نماید. علاوه بر این دوره‌ها موفق شده است تا کارآموزی هم برای دانشجویان برگزار کند. از جمله دوره‌های برگزار شده در این کالج می‌توان به مدیریت کسب و کار، هتلداری، سلامت، نویسندگی، رسانه، خدمات اجتماعی و … اشاره کرد.
  • کالج شریدان از دیگر کالج‌های معروفی است که در اوکویل کانادا واقع شده است. این کالج دارای امکانات مختلفی است به همین دلیل دارای برتری از لحاظ آموزشی نسبت به بسیاری از کالج‌های دیگر است. این کالج توانسته است دوره‌های معتبر زیادی در مقطع لیسانس برگزار نماید. علاوه بر این، دوره‌های برنامه نویسی، طراحی محصول، بازاریابی و … را هم برگزار می‌کند.

مدرک کالج و آینده شغلی

همان گونه که بیان کردیم سیستم کالج در دانشگاه‌ها به این دلیل تأسیس شد تا آموزش‌های فنی را به متقاضیان ارائه دهند. کالج‌ها توانسته‌اند متقاضیان زیادی را آمده ورود به بازار کار کنند به همین دلیل توانسته‌اند در روند اقتصادی کانادا تأثیر گذار باشند.

متقاضیانی که مدرک کالج را اخذ می‌کنند به راحتی وارد بازار کار خواهند شد به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که آینده شغلی با داشتن مدرک کالج امیدوار کننده خواهد بود. افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند و مدرک معتبر از کالج‌های کانادا اخذ می‌کنند شانس زیادی خواهند داشت تا یک شغل خوب پیدا کنند. این افراد زمانی که یک شغل پیدا کردند می‌توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی تفاوت‌های کالج و دانشگاه در کانادا اشاره کردیم. در واقع تحصیل و کسب مهارت در کالج و دانشگاه هر کدام مزایا خود را دارند. برای تحصیل در هر کدام از این مراکز می‌بایست ابتدا هدف خود را تعیین کنید. اگر شما قصد دارید تا ویزای تحصیلی کانادا بگیرید و در این کشور اقامت کنید بهتر است تا پذیرش کالج بگیرید. در صورتی که قصد دارید تا مدرک تحصیلی خود را ارتقا دهید و دانش خود را بیشتر کنید و از این طریق می‌خواهید ویزای تحصیلی بگیرید بهتر است پذیرش دانشگاه‌های کانادا را بگیرید.

 
 
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید