لوگو صبا ویزا
10 دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا

10 دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا و جزئیات ثبت نام در آن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کشور کانادا با داشتن مراکز آموزش قوی و در سطح جهانی توانسته بسیاری از توجهات را به خود جلب کند. در نتیجه شما می‌توانید با شناخت 10 دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا آینده درخشانی را برای خود رقم بزنید. خوشبختانه دانشگاه‌های کانادا شرایط فوق‌العاده‌ای را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند که شما هم می‌توانید از این فرصت عالی به سود خود استفاده کنید. در این مطلب از صباویزا قصد داریم تا شما را با بهترین دانشگاه‌های کارشناسی ارشد در کشور کانادا آشنا کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

فرصت‌ها و چالش های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های برتر کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های برتر کانادا فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. دانشجویان می‌توانند از آموزش‌های باکیفیت و اساتید مجرب دانشگاه‌های معتبر کانادا بهره‌مند شوند. همچنین امکان دسترسی به آزمایشگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته تحقیقاتی، کتابخانه‌های مجهز و فرصت‌های کارآموزی در صنایع مختلف از دیگر مزایای تحصیل در این دانشگاه‌ها است. در نتیجه بهتر است 10 دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس را بشناسید و شانس خود را برای پذیرش در آن‌ها آماده کنید.

اما چالش‌هایی نیز برای تحصیل فوق لیسانس در دانشگاههای کانادا وجود دارد. هزینه زندگی و شهریه تحصیل در کانادا تقریبا بالا است. به‌همین علت شما باید شرایط مالی مناسبی برای تحصیل داشته باشید. از طرفی محدودیت‌های زبانی برای دانشجویان غیرانگلیسی زبان چالش‌زا است. رقابت شدید برای پذیرش و کسب بورسیه های تحصیلی کانادا نیز چالش دیگری محسوب می‌شود که باید آن را در نظر بگیرید. تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا فرصت‌های آموزشی و تحقیقاتی عالی را برای شما فراهم می‌کند اما نیازمند برنامه‌ریزی دقیق مالی و علمی از سوی دانشجو است.

دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کشور کانادا

معرفی 10 دانشگاه برتر برای تحصیلات کارشناسی ارشد در کانادا

برای اینکه بتوانید دانشگاه برتر برای تحصیلات کارشناسی ارشد در کانادا را بشناسید، باید گزینه‌های مختلف را بررسی کنید. برخی از مراکز علمی از اعتبار بیشتری برخوردار هستند که در صورت تحصیل در آن‌ها فرصت‌های فوق‌العاده‌ای به دست خواهید آورد. در نتیجه به این ۱۰ دانشگاه برتر کانادا خواهیم پرداخت.

1. دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

دانشگاه تورنتو بزرگترین و معتبرترین دانشگاه کانادا برای تحصیل کارشناسی ارشد است که در شهر تورنتو واقع شده است. این دانشگاه دارای بیش از 90 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است. دانشگاه تورنتو از لحاظ کیفیت آموزشی و پژوهشی در زمره 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه دارای دانشکده‌ها و رشته‌های متنوعی از جمله پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی است. کتابخانه‌های مجهز، آزمایشگاه‌های پیشرفته و امکانات ورزشی فراوان از ویژگی‌های دانشگاه تورنتو می‌باشد.

2. دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) یک دانشگاه دولتی واقع در شهر ونکوور کانادا است. این دانشگاه در سال 1908 تأسیس شد و یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا و جهان است. UBC در رتبه 44 جهانی بر اساس رتبه‌بندی QS World University Rankings 2023 قرار دارد. این دانشگاه دارای 12 دانشکده و بیش از 200 برنامه تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. بریتیش کلمبیا به دلیل برنامه‌های تحصیلی عالی خود در زمینه‌های مختلف از جمله مهندسی، علوم و پزشکی شناخته شده است. این دانشگاه دارای بیش از 7000 عضو هیئت علمی است. همچنین بریتیش کلمبیا دارای یک کتابخانه بزرگ و یک مجموعه هنری است.

3. دانشگاه مک گیل (McGill University)

دانشگاه مک گیل یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر مونترال استان کبک کانادا است. این دانشگاه در سال 1821 توسط جیمز مک گیل، یک بازرگان اسکاتلندی تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های کانادا است. دانشگاه مک گیل دارای هشت دانشکده و بیش از 30000 دانشجو از سراسر جهان است.

دانشگاه مک گیل در زمینه‌های مختلف مقطع فوق لیسانس از جمله مهندسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی بسیار شناخته شده است. دانشگاه مک گیل در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، همواره در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در سال 2023 در رتبه 50 جهان و رتبه  2 کانادا قرار گرفت.

4. دانشگاه مک مستر (McMaster University)

دانشگاه مک مستر یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در همیلتون است که انتخاب فوق‌العاده‌ای برای تحصیل فوق‌لیسانس به حساب می‌آید. این دانشگاه در سال 1877 تأسیس شد و یکی از دانشگاه‌های برتر کانادا محسوب می‌شود. دانشگاه مک مستر دارای بیش از 14000 دانشجوی کارشناسی و بیش از 4000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی است. به‌همین علت مک‌مستر به عنوان دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا شناخته می‌شود.

دانشگاه مک مستر در رشته‌های علوم، مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی دارای رتبه‌های بالایی در جهان است. این دانشگاه همچنین دارای یک برنامه آموزشی مشارکتی (Co-op) است که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در طول تحصیل خود تجربه کار عملی کسب کنند. دانشگاه مک مستر دارای یک پردیس زیبا و مدرن است که یک کتابخانه بزرگ، یک مرکز ورزشی و یک موزه در آن دیده می‌شود.

5. دانشگاه مونترال (Université de Montréal)

دانشگاه مونترال (Université de Montréal) یکی از دانشگاه‌های برجسته در کانادا است. این دانشگاه در شهر مونترال واقع شده و با بیش از 35 هزار دانشجو، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کانادا به‌شمار می‌آید. دانشگاه مونترال برنامه‌های تحصیلی متنوعی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد این دانشگاه با اساتید برجسته و تجهیزات پیشرفته آموزشی‌، فرصت‌های عالی برای تحصیل و پژوهش را در اختیار شما می‌گذارد. همچنین مونترال یک شهر چندفرهنگی با فرهنگ و هنر غنی است که به دانشجوها فرصت‌های فرهنگی و تفریحی بی‌پایان ارائه می‌دهد. این دانشگاه به عنوان یک مقصد محبوب برای دانشجوهای بین‌المللی شناخته می‌شود تا مهاجرت به کانادا را تجربه کنند.

6. دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

دانشگاه آلبرتا در سال ۱۹۰۸ تأسیس شده و یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌آید. دانشگاه آلبرتا دارای بیش از ۳۹ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است. این دانشگاه در رشته‌های متنوعی از جمله علوم پایه، مهندسی، پزشکی، حقوق، هنر و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد. از مزایای تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه آلبرتا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اساتید برجسته و مجرب
 • آزمایشگاه ها و تجهیزات پیشرفته آموزشی و پژوهشی
 • کتابخانه بزرگ و غنی
 • فضای آموزشی و پژوهشی فعال
 • امکانات ورزشی و رفاهی مطلوب
 • دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا
 • بورسیه های تحصیلی متعدد
 • قرار گرفتن در شهر زیبا و دانشجوپذیر ادمونتون
 • رتبه بالا در جذب کمک های مالی پژوهشی

دانشگاه آلبرتا فارغ التحصیلان موفق بسیاری در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی داشته است. این دانشگاه به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های پژوهش محور کانادا شناخته می‌شود و جزو دانشگاه‌های تحقیقاتی برتر کانادا U15 است.

دانشگاه برتر تحصیل فوق لیسانس کانادا

7. دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

دانشگاه واترلو با تاریخچه‌ای غنی و سابقه‌ای معتبر در زمینه تحصیلات و تحقیقات علمی شناخته می‌شود. واترلو محل توسعه فناوری و نوآوری است و به عنوان شهرک فناوری کانادا از آن یاد می‌شود. این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی متنوعی در دانشکده‌های مختلف ارائه می‌دهد و دانشجویان از سراسر جهان به دلیل کیفیت بالای تعلیم و تربیت در این مؤسسه به آن می‌پیوندند.

همچنین تحقیقات پیشرفته در زمینه‌های متعددی از جمله علوم کامپیوتر، مهندسی، علوم پایه و بهداشت در این دانشگاه انجام می‌شود. دانشگاه واترلو به عنوان یک مرجع در حوزه کارآفرینی و تکنولوژی در کانادا شناخته می‌شود و به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای توسعه حرفه‌ای و کسب تجربه عملی ارائه می‌دهد.

8. دانشگاه کویینز (Queen’s University)

دانشگاه کویینز یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در کینگستون است که در سال 1841 توسط ملکه ویکتوریا تأسیس شد و یکی از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر کانادا به حساب می‌آید. دانشگاه کویینز دارای 11 دانشکده و مدرسه است که در آن بیش از 26000 دانشجو تحصیل می‌کنند. دانشگاه کویینز به‌خاطر برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی قوی خود شناخته می‌شود.

این دانشگاه در رشته‌های مختلف مانند علوم، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر دارای رتبه‌های بالایی در سطح جهان است. دانشگاه کویینز همچنین دارای یک کتابخانه بزرگ و مجهز است که بیش از دو میلیون کتاب و مجله دارد. در نتیجه می‌توان آن را جزوی از لیست دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا دانست.

9. دانشگاه یورک (York University)

دانشگاه یورک (York University) در تورنتو واقع شده و با بیش از پنج دهه تاریخ دانشگاهی، محیط تحصیلی گرم و دوستانه‌ای را برای دانشجویان ایجاد کرده است. دانشگاه یورک دارای مجموعه‌ای گسترده از رشته‌های تحصیلی است که شامل رشته‌های هنری و انسانی تا رشته‌های علومی و مهندسی می‌شود. این دانشگاه به تدریس و تحقیقات برتر در زمینه‌های متعدد معروف است و دانشجویان از تجربه‌های آموزشی و پژوهشی فراوانی برخوردار می‌شوند.

همچنین، یورک دانشگاهی چندفرهنگی است که دانشجویان از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند و فرصت‌های بین‌المللی زیادی برای تجربه‌های آموزشی گسترده ارائه می‌دهد. امکانات و تسهیلات مدرن و ارتباط مستقیم با صنعت و شرکت‌های بزرگ از مزایای تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه یورک است.

10. دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University)

دانشگاه سایمون فریزر (SFU) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1965 در استان بریتیش کلمبیا کانادا شروع به کار کرد. این دانشگاه دارای سه پردیس در شهرهای ونکوور، برنابی و سوری است و در حال حاضر بیش از 37 هزار دانشجو دارد. دانشگاه سایمون فریزر یکی از دانشگاه‌های برتر کانادا است و در رتبه‌بندی جهانی QS در سال ۲۰۲۳ در رتبه ۲۹۸ قرار دارد. دانشگاه سایمون فریزر به دلیل محیط چندفرهنگی و حمایت از دانشجویان بین‌المللی شناخته شده است. این دانشگاه همچنین دارای امکانات و تجهیزات آموزشی مدرنی است که دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند. در نتیجه می‌توان آن را در لیست ۱۰ دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا قرار داد.

بررسی و مقایسه دانشگاه‌های برتر در کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد

دانشجویان کارشناسی ارشد باید لیست ۱۰ دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا را مقایسه کنند زیرا این تصمیم تأثیر زیادی بر آینده شغلی و تحصیلی آن‌ها دارد. این مقایسه به انتخاب دانشگاه مناسب و رشته تحصیلی متناسب با اهداف و علایق شخصی کمک می‌کند.  همچنین مقایسه دانشگاه‌ها به دانشجویان یاری می‌دهد تا هزینه تحصیل در کانادا را متناسب با بودجه خود انتخاب کنند. در نهایت این مقایسه به دانشجویان اطمینان می‌دهد که در محیطی مطلوب و با امکانات مناسب تحصیل می‌کنند و از تجربه تحصیلی حرفه‌ای و مفیدی بهره‌مند شوند. به‌همین علت در جدول زیر دانشگاه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

دانشگاهرتبه‌بندی جهانیکیفیت آموزشامکانات پژوهشیفرصت‌های شغلی پس از تحصیل
دانشگاه تورنتو20عالیعالیعالی
دانشگاه مک گیل31عالیعالیعالی
دانشگاه بریتیش کلمبیا46عالیعالیعالی
دانشگاه مونترال51عالیعالیخوب
دانشگاه آلبرتا82عالیخوبخوب
دانشگاه واترلو154خوبعالیخوب
دانشگاه کوئینز175خوبخوبخوب
دانشگاه ساسکاچوان204خوبخوبخوب
دانشگاه یورک225خوبخوبخوب

شرایط ورود به دانشگاه های برتر کانادا برای تحصیلات کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های برتر کانادا برای پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد، شرایط سخت‌گیرانه‌ای دارند. از مهم‌ترین این شرایط می‌توان به معدل بالای مقطع کارشناسی، نمرات آزمون‌های استاندارد مانند GRE و GMAT، توانایی زبان انگلیسی، ارائه توصیه‌نامه اساتید، سابقه پژوهشی و تجربیات کاری مرتبط و انگیزه قوی برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر اشاره کرد.

علاوه بر این داشتن بودجه کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و مخارج زندگی، ارائه پیش‌نویس طرح پژوهشی اولیه، توانایی کار گروهی و رهبری و داشتن مهارت‌های پژوهشی و تحلیلی قوی از دیگر الزامات پذیرش در دانشگاه‌های برتر کاناداست. بنابراین متقاضیان باید در تمام این زمینه‌ها خود را آماده کنند تا شانس قبولی در این دانشگاه‌ها را افزایش دهند. بعد از اینکه پذیرش خود را دریافت کردید،‌ باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده و مقدمات سفر را فراهم کنید.

مزایای تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا در مقطع کارشناسی ارشد مزایای بسیاری دارد. این دانشگاه‌ها فرصت‌های متنوعی را برای کسب تجربه کاری از طریق کارآموزی فراهم می‌کنند. همچنین فارغ‌التحصیل شدن از این دانشگاه‌ها می‌تواند شانس استخدام در شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر را افزایش دهد. بنابراین، تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا به لحاظ علمی، تحقیقاتی، حرفه‌ای و اعتباری مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. به‌طور کلی از مهم‌ترین مزایای تحصیل فوق لیسانس در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تدریس اساتید برجسته و متخصص در رشته‌های مختلف
 • دسترسی به آزمایشگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته پژوهشی
 • کتابخانه‌های غنی و منابع علمی فراوان
 • فرصت‌های زیاد برای همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی
 • امکان برقراری ارتباط با دانشمندان و محققان صاحب‌نام

برترین رشته‌های تحصیلی برای کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا

انتخاب رشته مناسب برای تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد از اهمیت بسزایی برخوردار است. رشته‌ای که انتخاب می‌کنیم باید متناسب با علایق، استعدادها و اهداف شغلی آینده ما باشد. همچنین باید آینده شغلی و بازار کار آن رشته را در نظر گرفت. انتخاب نادرست می‌تواند منجر به عدم علاقه به تحصیل و یا مشکل در یافتن شغل مناسب پس از فارغ التحصیلی شود. بنابراین تحقیق و بررسی کامل درباره رشته‌های مختلف و مشورت با افراد مطلع ضروری است. از مهم‌ترین رشته‌های کارشناسی ارشد مورد توجه در دانشگاه‌های کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مهندسی (برق، مکانیک، عمران و…)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • مدیریت و کسب و کار
 • اقتصاد و حسابداری
 • علوم پایه (فیزیک، شیمی، ریاضی و…)
 • پزشکی و علوم پیراپزشکی

انتخاب هر یک از این رشته‌ها بسته به علایق، استعدادها و اهداف آینده فرد می‌تواند گزینه مناسبی برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا باشد.

دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا

تاثیر تحصیل در دانشگاه برتر کانادا در مقطع کارشناسی ارشد بر روی شغل و آینده حرفه‌ای

تحصیل در یک دانشگاه برتر کانادا در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند تاثیر عمیقی بر روی شغل و آینده حرفه‌ای شما داشته باشد. این تحصیل به شما فرصت آموزشی در محیطی بین‌المللی با کیفیت بالا می‌دهد که از اساتید برجسته و منابع پژوهشی فراوان بهره‌برداری می‌کند. همچنین دانشگاه‌های برتر کانادا ارتباطات نزدیک با صنعت و بازار کار دارند که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود پیشرفت کنند.

فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های برتر کانادا معمولاً از طریق شبکه ارتباطات حرفه‌ای خود، فرصت‌های شغلی بیشتری پیدا می‌کنند. همچنین گرایش به تحقیق و توسعه در دانشگاه‌های کانادایی توانایی‌های تحلیلی و مسئولیت‌پذیری را در فارغ‌التحصیلان تقویت می‌کند. در نتیجه تحصیل در دانشگاه برتر کانادا می‌تواند راهی به سوی یک آینده حرفه‌ای موفق و پر از فرصت‌های شغلی باشد.

سوالات متداول

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه‌های کانادا چقدر می‌شود؟

هزینه تحصیل در کانادا بر اساس دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مشخص می‌شود. با این حال می‌توان گفت که برای هر سال تحصیلی باید بودجه‌ای حدود 15 تا 30 هزار دلار را در نظر بگیرید.

چقدر زمان می‌برد تا مدرک فوق لیسانس را در دانشگاه‌های کانادا کسب کنم؟

زمان تحصیل در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی و برنامه دانشگاهی دارد، اما معمولاً برای تحصیل فوق لیسانس، حداقل دو سال مدت زمان لازم است.

آیا پس از تحصیل فوق لیسانس در کانادا امکان مهاجرت به این کشور وجود دارد؟

بله، پس از تحصیل فوق لیسانس در کانادا می‌توانید برای اخذ ویزای کاری یا اقامت دائم (PR)  اقدام کنید که قوانین و شرایط خاص خود را دارد.

سخن پایانی

کانادا به عقیده بسیاری از دانشجویان بهشت مهاجرت تحصیلی نام دارد زیرا تعداد زیادی از بهترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده است. از همین رو شما هم می‌توانید شانس خود را برای تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور امتحان کنید. لیست ۱۰ دانشگاه برتر برای تحصیل فوق لیسانس در کانادا به شما داده شد و اطلاعات مربوط به هر کدام از دانشگاه‌ها را متوجه شدید. مسلما برای اخذ پذیرش این دانشگاه‌ها و دریافت ویزا باید مراحل گوناگونی را پشت سر بگذارید. خوشبختانه شما می‌توانید در این مسیر سخت بر روی کمک دفتر مهاجرتی صباویزا حساب باز کنید. از همین رو کافی است که با تماس بگیرید تا اطلاعات تکمیلی در اختیار شما قرار گیرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید