لوگو صبا ویزا
شهروندی کانادا

شهروندی کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شهروندی کانادا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

افراد زیادی همیشه به دنبال مهاجرت به کانادا و زندگی در کشور کانادا هستند. آنها دوست دارند به هر طریق ویزای کانادا را دریافت نمایند. بسیاری از طریق ویزای کار کانادا اقدام به مهاجرت می‌کنند و برخی دیگر از روش‌های نظیر تحصیل، ازدواج، سرمایه‌گذاری و… این کار را انجام می‌دهند. این افراد پس از مهاجرت دائما این سوال در ذهنشان وجود دارد که پس از چه مدتی می‌توانند شهروندی کانادا را دریافت نمایند؟ آیا زمان زیادی نیاز است؟ شاید برایتان جالب باشد اما حقیقتا شما پس از سه سال اقامت دائم در کشور کانادا می‌توانید شهروندی این کشور را دریافت کنید.

اکثر مهاجران پس از دریافت اقامت دائم کشور کانادا، به فکر دریافت کارت شهروندی می‌افتند. در واقع دریافت کارت شهروندی و تبدیل شدن به یک شهروند قانون پایان خوش تمامی مسیرهای مهاجرتی است که برای همه افراد مهاجر بهترین اتفاق زندگیشان است. بسیاری از افرادی که از طریق ویزای تحصیلی، کار یا سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت می‌کنند، به دنبال تبدیل وضعیت خود به شهروند قانونی هستند.

دریافت شهروندی کانادا

گام به گام برای دریافت شهروندی کانادا

دریافت کارت شهروندی کانادا برای اکثر مهاجران رویایی است که اگر محقق شود تمام آرزوهایشان برآورده خواهد شد. زیرا آنها پس از اخذ شهروندی می‌توانند با کیفیت‌تر زندگی کنند و از آموزش‌های عمومی رایگان، مراقبت‌های بهداشتی همگانی، فرصت‌های شغلی عالی با حقوق و مزایای کاری باورنکردنی بهره‌مند شوند.

کشور کانادا هر ساله پذیرای مهاجران بسیار زیادی است و روند دریافت کارت شهروندی کانادا به نسبت کار بسیار راحت و ساده‌ای محسوب می‌شود. در طی مدت زمان یکسال یعنی سال 2021 الی 2022 کانادا تقریبا به 210.000 مهاجر شهروندی اختصاص داده است.

حق شهروندی کانادا

بالاترین و به اصطلاح پایان خوش هر مهاجرتی دریافت کارت شهروندی است. هر مهاجری پس از اخذ شهروندی کانادا، می‌تواند از تمامی حقوق یک شهروند در کانادا بهره‌مند شود. کانادا یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی است که مزایای عالی و فوق‌العاده‌ای را برای شهروندان خود فرآهم کرده است. این افراد می‌توانند با اخذ کارت شهروندی بهترین و با کیفیت‌ترین زندگی را در این کشور تجربه کنند.

شرایط تبدیل اقامت دائم به شهروندی کانادا

افرادی که اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند، در صورت واجد شرایط بودن در معیارهای زیر می‌توانند اقدام به دریافت کارت شهروندی کانادا را کنند. برخی از شرایط و معیارهای مهم جهت اخذ این کارت عبارتند از:

 • سن متقاضی
 • وضعیت اقامتی وی در کشور کانادا (موقت یا دائم)
 • مدت زمان حضور مهاجر در کشور کانادا
 • پرداخت مالیات به دولت کانادا
 • مسلط به زبان رسمی کشور کانادا و توانایی برقراری ارتباط
 • موفقیت در آزمون شهروندی کانادا
 • عدم سوء سابقه

سن متقاضی ملاکی مهم در اخذ کارت شهروندی

شرایط سنی جهت دریافت کارت شهروندی بسیار مهم است. افراد در بازه سنی 18 تا 54 سال می‌توانند برای اخذ شهروندی کشور کانادا اقدام کنند.

وضعیت اقامت عاملی مهم در شهروندی

افرادی می‌توانند برای اخذ کارت شهروندی کانادا اقدام کنند که وضعیت اقامت دائم داشته باشند. همچنین این افراد در بازه 5 ساله قبل از ارسال درخواست شهروندی، باید حداقل سه سال در داخل این کشور ساکن و اقامت داشته باشند.

افرادی که در طی مدت زمان 5 سال قبل از درخواست شهروندی، در این کشور به صورت موقت اقامت داشته باشند، مدت زمان سپری شده در این شرایط به صورت نصف در نظر گرفته می‌شود. در طول مدت اقامت موقت یا دائم (قبل از شهروندی) فرد نباید جرمی مرتکب شود. چرا که اگر در طی اقامت، زندگی خود را چند سالی در زندان گذرانده باشد، مدت زمان اخذ کارت شهروندی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مدت زمان حضور مهاجر در کشور کانادا

همانطور که در بخش بالا مطالعه کردید، فرد قبل از درخواست کارت شهروندی باید حداقل به مدت 3 سال از بازه 5 سال را در این کشور اقامت داشته باشد.

پرداخت مالیات به دولت کانادا

متقاضی که درخواست شهروندی دارد باید در صورت لزوم بنا بر سیستم مالیاتی کشور کانادا، حداقل 3 سال از بازه پنج ساله را به دولت مالیات پرداخت کرده باشد. زیرا در غیراینصورت در فرآیند دریافت کارت شهروندی کانادا با مشکل روبرو خواهد شد.

مسلط به زبان رسمی کشور کانادا و توانایی برقراری ارتباط

متقاضیان 18 تا 54 سال باید قبل از درخواست شهروندی روی یادگیری زبان رسمی کشور کانادا کار کنند. این افراد باید بتوانند با تسلط به یکی از زبان‌های رسمی کانادا (انگلیسی یا فرانسوی) با دیگران ارتباط برقرار کنند.

شهروند کانادا

موفقیت در آزمون شهروندی کانادا

افراد متقاضی باید پس از درخواست، در آزمون شهروندی کانادا شرکت کنند و آن را با موفقیت بگذرانند. در صورت عدم شرکت در این آزمون‌ آنها واجد دریافت کار شهروندی کانادا نیستند. درباره این آزمون در بخش‌های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

عدم سوء سابقه

افرادی که قصد دریافت کارت شهروندی کانادا را دارند، نباید مرتکب جرم در داخل یا خارج از کانادا شده باشند. در صورت سوءپیشینه این درخواست شهروندی آنها قطعا رد خواهد شد.

آزمون شهروندی کانادا چیست؟ چطور باید در این آزمون موفق شد؟

همانطور که در بالاتر مطالعه کردید، یکی از شرایطی که متقاضی باید برای اخذ کارت شهروندی داشته باشد، شرکت و موفقیت در آزمون شهروندی کانادا است. آزمون جدید شهروندی براساس جزوه مطالعاتی این آزمون تحت عنوان “کانادا را کشف کنید:” حقوق و مسئولیت‌های شهروندی طراحی می‌شود. افراد برای موفقیت در آن باید یک جزوه 68 صفحه‌ای را به طور کامل مطالعه کنند.

مطالب این جزوه شامل اطلاعاتی در ارتباط با حقوق و مسئولیت‌های شهروند کانادایی، تاریخ کانادا، مبارزات تاریخی کانادا، سمبل‌ها، ارزش‌ها و موسسات کانادایی و… است. علاوه بر مطالب فوق در این جزوه بیشتر به سیستم حکمرانی و سیاست‌های کانادا اهمیت داده شده و این بخش را باید بیشتر مطالعه کنید. همچنین در این جزوه نگاه دقیقی به جمعیت بومی کانادا و تاریخ آنها شده است.

این آزمون از 20 سوال چند گزینه‌ای تشکیل شده که فرد متقاضی باید در مدت زمان 30 دقیقه به همه آنها به درستی

پاسخ دهد. در صورتی که کاربر به 5 سوال یا بیشتر پاسخ اشتباهی بدهد، در این آزمون موفق نخواهد شد و باید مجددا در آزمون ثبت‌نام کند.

جشن شهروندی کانادا

در صورتی که فرد تمامی شرایط بالا را داشته باشد و در آزمون شهروندی کانادا قبول شود، می‌تواند به عنوان او را یک شهروند کانادایی شناخت. آخرین مرحله جذاب و به یادماندنی برای او در مسیر مهاجرت، شرکت در جشن شهروندی خواهد بود. جشن شهروندی کانادا توسط اداره مهاجرت این کشور برای شهروندان جدید برگزار می‌شود.

در این جشن همه افراد متقاضی در کنار هم سوگند شهروندی را یاد می‌کنند و پس از آن رسما شهروند کانادایی می‌شوند. در این جشن به تمامی افراد حاضر یک مدرک شهروندی از طرف اداره مهاجرت هدیه داده می‌شود.

درخواست پاسپورت کانادایی

پس از اینکه متقاضی در جشن شهروندی شرکت نمود، دو روز بعد می‌تواند برای دریافت پاسپورت کانادایی خود اقدامات لازمه را انجام دهد. علاوه بر این، یک شهروند کانادایی می‌تواند به راحتی در تمامی مراسمات رای‌گیری کشور شرکت نماید و با رای دادن در انتخابات در سرنوشت زندگی جدید خود تاثیرگذار باشد.

امکان داشتن دو پاسپورت

اداره مهاجرت کشور کانادا به تمامی مهاجران این اجازه را می‌دهد تا پس از دریافت پاسپورت و شهروندی، پاسپورت کشور خود را نیز حفظ نمایند. این افراد در این کشور به عنوان فرد دو تابعیتی شناخته می‌شوند و برایشان هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

مزایای شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا

پس از دریافت شهروندی، کشور کانادا برخی از امکانات رفاهی و کاری را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد که در زمان اقامت دائم یا موقت از آنها محروم بودند. مزیت داشتن کارت شهروندی کانادا عبارتند از:

موقعیت های شغلی بهتر

پس از دریافت شهروندی کانادایی، افراد می‌توانند برای مشاغل دولتی که علاوه بر تخصص نیازمند داشتن شهروندی بودند نیز درخواست دهند. علاوه بر این می‌توانند در انتخابات کشور شرکت کنند و برای مشاغل سیاسی به عنوان نامزد انتخاب شوند. این مشاغل برای افراد دارای اقامت دائم در دسترس نخواهد بود.

امکان استفاده از پاسپورت کانادایی برای سفر

با دارا بودن پاسپورت کانادایی، مهاجران می‌توانند سفرهای بین‌المللی داشته باشند. ارزش پاسپورت کانادایی و اعتبار آن در بسیاری از کشورهای جهان موجب شده تا شهروندان کانادایی بتوانند بدون داشتن ویزا یا روادید به بیش از 160 کشور سفر داشته باشند.

ثبات وضعیت

افرادی که اقامت دائم یا موقت دارند، دائما نگران مدت زمان حضور خود در کانادا هستند. زیرا ممکن است دولت پس از مدتی آنها را به کشور مبدا خود بازگرداند. این در حالیست که افراد با کارت شهروندی هیچ محدودیت زمانی برای حضور در این کشور را ندارند.

این افراد می‌تواند تا مادامی که دوست دارند در این کشور سکونت داشته باشند. حتی افراد پس از اخذ شهروندی می‌توانند تا هر زمانی که تمایل دارند، خارج از این کشور زندگی کنند و پس از مدتی دوباره به این کشور بازگردند. علاوه بر همه این موارد، چنانچه فرد مرتکب اشتباه جرم شود، وضعیت اقامت او به خطر نمی‌افتد و تقریبا سلب شهروندی از وی غیرممکن است.

عدم نگرانی از وضعیت مهاجرتی

افرادی که اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند در بهترین حالت باید هر پنج سال جهت تمدید کارت اقامت دائم، مدارک لازم را به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بفرستند. این کار باعث از دست رفتن زمان و هزینه‌های اضافی برای مهاجر می‌باشد. افراد پس از اخذ شهروندی دیگر این دغدغه را نخواهند داشت و آنها به راحتی می‌توانند در شرایط با ثباتی به زندگی خودشان ادامه دهند.

اعطای شهروندی به کودکان متولد شده در کانادا

در قانون اساسی کانادا، قانون شهروندی به طور کامل تدوین شده است. یکی از جالب‌ترین بندهای این قانون تحت عنوان “جاست سویل” (در فارسی به معنای خاک کشور) است. جاست سویل از کلمه حق خاک گرفته شده و این بدان معناست که اگر کودکی در مرزهای کانادا و این کشور به دنیا بیاید، شهروند کانادا محسوب می‌شود.

این قانون در اکثر کشورهای جهان وجود دارد اما متاسفانه بسیاری از کشورها آن را به تازگی نادیده می‌گیرند. کشورهایی نظیر هند و مالت به این قانون پایبند نیستند. کشورهایی نظیر آلمان، انگلیس، نیوزلند و… نیز محدودیت‌هایی برای این بند قائل می‌شوند و حداقل شهروند بودن یکی از والدین را درخواست می‌کنند.

به طور کلی می‌توان گفت در بین 195 کشور جهان، تنها چند کشور محدود پیرو این بند از قانون هستند. متاسفانه امروزه هیچ کشور اروپایی این قانون را در حق نوزادان متولد شده اجرا نمی‌کند. در بین کشورهای بزرگ جهان تنها دو کشور کانادا و ایالات متحده این قانون را هم‌اکنون اجرا می‌کنند.

اخذ شهروندی کانادا

تنها با انجام سه مرحله ساده شهروند کانادایی شوید!

احتمالا تا به اینجا با مزایای شهروندی کانادای به خوبی آشنا شدید و بی‌صبرانه منتظر روش‌هایی هستید که اقامت دائم خودتان را به شهروندی تبدیل کنید. قبل از هر چیزی به شما باید بگوییم یکی از بهترین روش‌ها مشاوره با مشاورین دفاتر مهاجرتی نظیر دفتر مهاجرتی صباویزا است. اما به طور کلی شما تنها با انجام سه مرحله زیر به سادگی می‌توانید کارت شهروندی خودتان را اخذ نمایید.

گام اول: بررسی نمایید که آیا واجد شرایط هستید یا خیر

قبل از اقدام باید ابتدا بررسی کنید که آیا واجد شرایط دریافت کارت شهروندی کانادا هستید یا خیر؟ همانطور که در بالا بیان شد جهت اخذ شهروندی کانادا متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • اقامت دائم کانادا
 • در بازه 5 سال اقامت، حداقل 3 سال را در کشور کانادا سکونت داشته باشد.
 • در صورت نیاز و الزام در طی مدت زمان 3 سال مالیات را به دولت پرداخت کرده باشد.
 • قبولی در آزمون شهروندی و مطالعه جزوات مربوط به این آزمون
 • ارتقاء زبان رسمی کشور کانادا (فرانسوی یا انگلیسی) و ارتباط با سایر شهروندان در کشور کانادا. متقاضی باید معیارهای زبان کانادایی (CLB) سطح 4 یا بالاتر را داشته یا اخذ نماید.

نکته مهم: در صورتی که به صورت خانوادگی یا گروهی درخواست شهروندی می‌دهید، تنها امکان درخواست کاغذی وجود خواهد داشت. همه درخواست‌ها را باید در یک پاکت‌نامه بگذارید و برای اداره مهاجرت ارسال نمایید.

گام دوم: درخواست خود را ارسال کنید

یکی از بهترین روش‌های ارسال درخواست به اداره مهاجرت، آنلاین است. البته در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید می‌توانید درخواست شهروندی کانادایی خود را به صورت آنلاین ارسال نمایید.

 • سن 18 سال یا بیشتر
 • وجود یک آدرس ایمیل معتبر
 • درخواست تک نفره (در صورت گروهی تنها درخواست کتبی مورد قبول است.)
 • پرداخت هزینه درخواست. به همراه مدارک (اثبات نتایج آزمون زبان) هنگام ارسال درخواست باید هزینه را نیز پرداخت نمایید.

نکته طلایی گام دوم اخذ شهروندی کانادا

جهت سرعت بخشیدن به روند درخواست و همچنین جلوگیری از هرگونه مشکل و خطا، بهتر است به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید. شما در این حالت یک چک لیست سند در بسته درخواست خود، دریافت می‌کنید. فراموش نکنید در صورتی که از نماینده‌ای مانند مشاور مهاجرت کانادایی کمک دریافت می‌کنید بهتر است جهت ارسال درخواست آنلاین، حساب کاربری خودتان را ایجاد کنید.

گام 3: برای آزمون شهروندی خود آماده شوید

پس از اینکه شما درخواست شهروندی کانادا را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت ارسال می‌کنید، این اداره مدارک و شرایط شما را جهت پناهندگی یا شهروندی کانادا بررسی می‌کند. در این حالت متقاضی می‌تواند از طریق حساب کاربری ساخته شده، وضعیت درخواست خودش را به صورت آنلاین پیگیری و بررسی نماید. پس از اینکه تمامی این کارها را انجام دادید تنها کار باقی مانده، شرکت در آزمون شهروندی کانادا و آمادگی برای اخذ نمره قبولی است.

اگر یک بار در آزمون شهروندی کانادا شرکت کردید و موفق نشدید، نگران نباشید شما شانس دیگری خواهید داشت. معمولا پس از گذشت 4 تا 8 هفته از آزمون اول، آزمون دوم نیز برگزار می‌شود که شما می‌توانید با شرکت در آن موفق شوید.

در پایان باید بگوییم دریافت شهروندی کانادا کار سختی نیست و تنها باید شرایط را به طور کامل داشته باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید