لوگو صبا ویزا
برنامه IMP کانادا

برنامه IMP کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه برنامه IMP کانادا و جزئیات آن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

  مشاوره رایگان

کشور کانادا تمایل بسیار زیادی به استقبال و جذب افراد با استعداد از سرار جهان، به منظور رشد اقتصادی و اجتماعی جامعه خود دارد. به همین دلیل هر سال هزاران مجوز کار مانند برنامه IMP کانادا را برای افراد با استعداد از سراسر جهان صادر می‌کند. این مجوزهای کار در کانادا مزایای بسیاری از جمله فرصت مهاجرت به کانادا و اقامت دائم در آنجا را به همراه دارد. یکی از راه‌های رایج کار در کانادا، استفاده از برنامه تحرک بین المللی (IMP) است که در ادامه به تعریف، مزایا و سایر نکات آن خواهیم پرداخت.

فهرست عناوین

برنامه تحرک بین المللی (IMP) کانادا

کارفرمایان کانادایی با استفاده از برنامه تحرک بین المللی (IMP) می‌توانند بدون نیاز به درخواست برای ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA)، کارگران خارجی را به صورت موقت و با مجوز کار استخدام کنند. این به نوبه خود ممکن است مزایای زیادی را هم برای کارفرمایان و هم برای کارمندان از نظر فرآیند استخدام آسان‌تر و کارآمدتر فراهم کند.

کشور کانادا برای پیشرفت در امور اقتصادی و اجتماعی برنامه IMP را در دسترس کارگران خارجی قرار داده است و کسانی که واجد شرایط این برنامه باشند می‌توانند برای دریافت مجوز کار به IRCC مراجعه کنند. همچنین کسانی که در این کشور ساکن هستند، مانند فارغ التحصیلان بین المللی و همسران واجد شرایط می توانند تحت برنامه IMP کانادا مجوز کار دریافت کنند.

برنامه imp کشور کانادا

مراحل درخواست برای برنامه IMP کانادا

برای درخواست برنامه IMP  کانادا 3 مرحله اولیه به شرح زیر وجود دارد:

1. پیشنهاد شغلی دریافت کنید

شما باید از طریق پورتال کارمند IMP از کارفرمای احتمالی کانادایی خود یک پیشنهاد استخدام دریافت کنید.

برای استخدام کارگران خارجی از طریق برنامه تحرک بین المللی، کارفرمایان ملزم به رعایت شرایط زیر خواهند بود:

 • برای واجد شرایط بودن برای معافیت LMIA، کارگر خارجی موقت باید شرایط خاصی را برآورده کند.
 • کارفرما باید 230 دلار هزینه انطباق را بپردازد.
 • کارفرما باید فرم پیشنهاد کار رسمی را تکمیل و در صورت نیاز به پورتال کارمند IMP ارسال کند.
 • با این حال، اگر کارگر خارجی موقت در حال حاضر دارنده مجوز کار آزاد کانادایی معتبر باشد، کارفرما مجبور نخواهد بود هزینه ای را برای انطباق پرداخت کند یا پیشنهاد شغلی کتبی رسمی ارائه دهد.

2. درخواست مجوز کار

پس از برآورده شدن شرایط فوق، می‌توانید برای مجوز کار اقدام کنید. در این مورد، شما نیاز به مجوز کار خارجی موقت دارید و برای تکمیل درخواست خود به شماره کارفرمای پیشنهادی خود نیاز دارید. اگر واجد شرایط کار در کانادا هستید، درخواست شما تایید می‌شود و شما مدارک زیر را دریافت خواهید کرد:

 • معرفی نامه و مجوز کار از افسر خدمات مرزی کانادا یا موارد دیگر
 • مجوز کار جدید (اگر در کانادا زندگی می‌کنید یا زمانی که وارد کانادا می‌شوید درخواست می‌دهید)

3. برای یک شغل جدید در کانادا آماده شوید

پس از تایید درخواست شما و صدور مجوز کار و ویزای سفر، می‌توانید برای شروع کار جدید در کانادا آماده شوید.

مزایای برنامه تحرک بین المللی کانادا (IMP)

 • برنامه تحرک بین المللی به شما امکان می‌دهد تجربه کاری خارجی کسب کنید که در سراسر جهان ارزشمندتر و شناخته شده تر است.
 • شما نیازی به LMIA ندارید و روند طولانی مهاجرت را قطع می‌کند و کارفرمایان را برای استخدام نامزدهای خارجی راحت تر می‌کند.
 • شما می‌توانید تحت اوپن ورک پرمیت کانادا کار کنید که به شما امکان می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا بدون محدودیت کار کنید.
 • همچنین، IMP یک مجوز کار همسر ارائه می‌دهد که به شریک زندگی شما اجازه می‌دهد در کانادا کار کند.
 • برنامه تحرک بین المللی زمان پردازش برای دریافت مجوز کار را در مقایسه با مجوز کار خارجی موقت تسریع کرده است.
 • همچنین، این سریعترین راه برای به دست آوردن اقامت دائم کانادا از طریق ویزای اکسپرس انتری کانادا است زیرا IMP به یک فرد اجازه می‌دهد تا تجربه کاری کانادا را دریافت کند.
مدارک شخصی مورد نیاز برای ویزای IMP

LMIA چیست؟

گاهی اوقات کارفرمایان در کانادا برای اینکه بتوانند فردی را استخدام کنند به سند ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نیاز دارند.

برنامه تحرک بین المللی با برنامه کارگران خارجی موقت تفاوت دارد و براساس آن، برنامه تحرک بین المللی بیشتر منافع اقتصادی و فرهنگی کانادا را در نظر می گیرد. اما در برنامه کارگران خارجی موقت، بسته به شرایط بازار کار مجوزهای کار صادر می شود.

با اینکه معمولاً یک کارفرمای کانادایی برای استخدام یک کارگر خارجی موقت به LMIA نیاز دارد، اما تعدادی از معافیت‌ها برای الزام LMIA نیز وجود دارد. معافیت LMIA به وضعیتی گفته می‌شود که در آن کارفرمای کانادایی برای استخدام کارگر خارجی موقت نیازی به اخذ LMIA ندارد.

معافیت های LMIA

معافیت‌های LMIA بر اساس موارد زیر است:

معافیت های تحت شرایط قراردادهای بین المللی:

توافق نامه‌های بین المللی بین کانادا و سایر کشورها، تعداد قابل توجهی از معافیت‌های LMIA را برای کارگران خارجی در دسترس قرار داده است. برخی از کارمندان اگر بتوانند نشان دهند که انتقال آنها از کشورهای دیگر به کانادا و بالعکس تأثیر مثبتی خواهد داشت می‌توانند این کار را انجام دهند. کانادا در مورد موافقتنامه‌های تجارت آزاد از جمله: توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری کانادا و اتحادیه اروپا (CETA)، توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا)، موافقتنامه عمومی ‌تجارت در خدمات (GATS)، توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری کانادا و اتحادیه اروپا (CETA) و توافقنامه FTA کانادا- شیلی، FTA کانادا- پرو، FTA کانادا- کلمبیا، FTA کانادا- کره مذاکره کرده است و هر کدام از آنها شامل طیف وسیعی از معافیت‌های LMIA می باشند.

معافیت‌های تحت شرایط منفعت کانادا:

معافیت‌های منفعت کانادا یکی دیگر از معافیت‌های LMIA است که بسیار گسترده می باشد. معافیت‌هایی که در این دسته قرار می گیرند باید نشان دهنده منفعت کانادا از طریق کسب سود قابل توجه برای کانادایی‌ها یا از طریق حفظ روابط کاری متقابل با سایر کشورها باشند.

کسانی که قصد دارند برای معافیت های تحت منفعت کانادا واجد شرایط باشند، باید هنگام استخدام یک تبعه خارجی این نکته را در نظر بگیرند که کارگر خارجی باید مزایای اجتماعی یا فرهنگی قابل توجهی برای کانادا داشته باشد. به طور کلی، افسران مهاجرت سوابق موفقیت یک تبعه خارجی را ارزیابی می‌کنند و شهادت و توصیه‌های کارشناسان برجسته در زمینه اتباع خارجی را بررسی می‌کنند تا مزایای قابل توجهی را تعیین کنند.

معافیت های تحت شرایط انتقال گیرندگان درون شرکتی:

معافیت‌های تحت شرایط انتقال گیرندگان درون شرکتی یکی دیگر از معافیت های LMIA است که مزایای قابل توجهی دارد. از طریق این گزینه، شرکت‌های خاصی ممکن است یک تبعه خارجی را به یک مکان کانادایی منتقل کنند تا کیفیت تجارت خود را به نفع کانادایی‌ها بهبود بخشند.

معافیت‌های اضافی LMIA:

بیشتر معافیت‌های LMIA بر اساس موارد ذکر شده در موافقت نامه‌های بین المللی یا منافع کانادا ارائه می‌شوند، اما تعدادی از معافیت‌های LMIA خارج از این دسته بندی‌ها نیز وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است که معافیت‌های LMIA به دلایل بشردوستانه و دلسوزانه ارائه ‌شود، یا ممکن است برخی از داوطلبان اقامت دائم کانادا، واجد شرایط مجوزهای کار معافیت LMIA باشند.

imp کانادا

کارگران واجد شرایط برای در خواست برنامه IMP کانادا

کارگران واجد شرایط برای IMP عبارتند از:

 • هر کارگری که تحت قراردادهای تجاری مانند قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) و بسیاری دیگر به کار گرفته شود
 • افرادی که با مجوز کار باز وارد کانادا می‌شوند
 • افرادی که به عنوان نقل و انتقال بین شرکتی وارد کانادا می‌شوند (کارمندان شرکت‌های خارجی)
مدارک کاری و تحصیلی مورد نیاز برای ویزای IMP

معیارهای واجد شرایط بودن برای برنامه IMP کانادا

برای دریافت مجوز کار کانادا از طریق برنامه تحرک بین المللی، باید معیارهای واجد شرایط بودن برنامه را داشته باشید.

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای احراز معیارهای واجد شرایط بودن برنامه تحرک بین المللی عبارتند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • درخواست مجوز کار که باید با تمام مدارک مورد نیاز پر و ارسال شود
 • نامه پیشنهاد شغلی رسمی از یک کارفرمای کانادایی
 • متقاضیان باید کد معافیت LMIA معتبر داشته باشند
 • مدارک تحصیلی
 • نتیجه آزمون مهارت زبان

الزامات برنامه تحرک بین المللی

برای کارگر خارجی:

 • کارگر خارجی باید به صورت آنلاین درخواست دهد.
 • کارگران خارجی باید تمام مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را داشته باشند.
 • کارگر خارجی باید برای مجوز کار درخواست دهد.
 • یک کارگر خارجی ممکن است واجد شرایط مجوز کار آزاد باشد، که به آنها اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی کار کنند و به شغل خاصی مربوط نمی‌شود.

برای کارفرما:

 • یک کارفرما، در بیشتر موارد، باید از طریق پورتال کارفرما یک پیشنهاد کار ارائه کند. پس از آن کارگر خارجی موقت باید برای مجوز کار اقدام کند.
 • با استخدام یک کارگر خارجی موقت که دارای مجوز کار آزاد است، کارفرما نیازی به ارائه پیشنهاد کار یا پرداخت هزینه انطباق کارفرما ندارد. این برای کارفرمایان معاف از LMIA اعمال می‌شود.
مراحل ویزای IMP کانادا

برنامه‌های مهاجرتی ویزای کار IMP کانادا

برنامه تحرک بین المللی، که مجوزهای کار را بر اساس وضعیت بازار کار کانادا به ویژه در موارد خاص اعطا می‌کند، منافع اقتصادی و فرهنگی کانادا را ارتقا می‌دهد. در اینجا 6 نوع مختلف برنامه IMP برای انتخاب وجود دارد:

1. برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه یا کالج کانادا، دانشجویان بین المللی می‌توانند تا سه سال با مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) در کانادا کار کنند. مجوزهای شغلی پس از فارغ التحصیلی نیز ممکن است به فارغ التحصیلان در اخذ اقامت دائم کانادا کمک کند.

الزامات:

متقاضیان برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) باید اتباع خارجی باشند که حداقل 18 سال سن داشته و یک برنامه تحصیلی 8 ماهه را در زمان اقامت در کانادا گذرانده باشند.

2. قراردادهای تبادل جوانان متقابل

توافق نامه‌های تبادل جوانان متقابل شامل برنامه‌هایی مانند تجربه بین المللی کانادا (IEC) است که در آن جوانان بالغ از بیش از 30 کشور می‌توانند برای زندگی و کار در کانادا درخواست دهند.

الزامات:

برای درخواست IEC، کشور یا قلمرو شهروندی شما باید با کانادا توافقنامه ای داشته باشد که بیان کند می‌توانید برای مجوز کار IEC درخواست دهید. در غیر این صورت، باید از یک سازمان شناخته شده (RO) استفاده کنید. شما همچنین باید معیارهای واجد شرایط بودن کشور یا قلمرو شهروندی خود و مکانی را که برای آن درخواست می‌کنید، داشته باشید.

3. موافقت نامه های تجارت آزاد بین المللی

قراردادهای تجارت آزاد بین المللی (CETA) مانند موافقت نامه ایالات متحده- مکزیک- کانادا (USMCA) و موافقت نامه تجارت آزاد جامع کانادا- اتحادیه اروپا (CETA)، به ارائه دهندگان خدمات خاص، افراد خوداشتغال، انتقال گیرندگان درون شرکتی، مسافران و سرمایه گذاران برای فعالیت در کانادا بدون کسب ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) اجازه تجارت می‌دهد.

الزامات:

افراد واجد شرایطی که تحت یک FTA وارد کشور می‌شوند معمولاً به ویزای کار نیاز دارند، اما نیازی به تکمیل ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نخواهند داشت.

4. برنامه انتقال درون شرکتی

برای کارگران خارج از کشور، نقل و انتقالات درون شرکتی به کانادا روش متداول نقل مکان به آن کشور است. اگر برای کسب‌وکاری دارید که یک شرکت مادر، شعبه، شرکت تابعه یا وابسته در کانادا دارد، ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای ICT کانادا از طریق برنامه انتقال درون شرکتی باشید. برای متقاضیانی که از طریق برنامه انتقال درون شرکتی تایید شده اند ویزای کار موقت صادر می‌شود.

الزامات:

داوطلبان این برنامه باید در یک شرکت بین المللی شاغل باشند و مایل به کار در کانادا برای شرکت مادر، شرکت تابعه، شعبه یا شرکت وابسته آن شرکت باشند و همچنین موافقت کنند که به طور موقت در کانادا کار کنند.

5. مجوز کار باز پل زدن

مجوزهای کاری باز پل زدن (BOWP) توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ایجاد شده است و به متقاضیانی که برای اقامت دائم در کانادا درخواست می‌کنند اجازه کار معتبر کانادا را می‌دهد. مجوز کار باز پل زدن برای حفظ کارگران خارجی در کانادا در زمانی که درخواست‌های آنها برای اقامت دائم در حال بررسی است طراحی شده است.

الزامات:

برای واجد شرایط بودن برای مجوز کار بریجینگ باز، در هنگام برنامه ریزی برای درخواست، باید در کانادا اقامت داشته باشید. همچنین یک مجوز کار که فقط برای 4 ماه یا کمتر اعتبار دارد، یک e-APR تکمیل شده (برنامه الکترونیکی برای اقامت دائم) و یک مجوز اصلی نیز داشته باشید. می‌توانید برای راهنمایی بیشتر به یک وکیل مهاجرت به کانادا نیز مراجعه کنید.

6. مزایای اجتماعی یا فرهنگی برای شرایط کانادا

مجوز کار برای کارمندان خارجی که سهم قابل توجهی در اقتصاد، رفاه اجتماعی یا فرهنگ کانادا دارند، ممکن است بدون نیاز به ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) از سوی کارفرما صادر شود.

الزامات:

برای واجد شرایط بودن، باید یک پیشنهاد معاف از LMIA، مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه انطباق کارفرما و شواهدی مبنی بر اینکه چگونه کار شما از نظر اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی سود قابل توجهی را به کانادا ارائه می‌دهد، داشته باشید.

برنامه imp

محدودیت های برنامه تحرک بین المللی (IMP)

 • یک تبعه خارجی که به دنبال مجوز کار آزاد است، تنها می‌تواند تحت یکی از معافیت‌های ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) مجوز کار دریافت کند.
 • وضعیت کار برای کارگران خارجی موقت است و به همین دلیل در دسته کارگر خارجی موقت قرار می‌گیرند.
 • هنگامی‌ که کارگر خارجی موقت شما وارد می‌شود، شرایط و مسئولیت‌های خاصی وجود دارد که کارفرما باید رعایت کند. اگر این کار را نکنند، دولت کانادا می‌تواند جریمه ای صادر کند.
 • برنامه تحرک بین المللی برای هیچ کارگر خارجی که به LMIA نیاز دارد در دسترس نیست. یک کارگر خارجی که به LMIA نیاز دارد باید از طریق برنامه کارگر خارجی موقت (TFWP) درخواست دهد.
سوالات متداول

محدودیت سنی برای برنامه IMP در کانادا چقدر است؟
به طور معمول، شما باید یک جوان کانادایی یا خارجی بین 18 تا 35 سال باشید. برای برخی کشورها، محدودیت سنی 18 تا 29 یا 30 سال است. دریابید که آیا واجد شرایط کار و سفر در کانادا هستید یا خیر. اگر کانادایی هستید، دریابید که آیا واجد شرایط کار و سفر به خارج از کشور هستید یا خیر.
آیا آیلتس برای IMP کانادا لازم است؟
اگر قصد دارید در کانادا کار کنید، باید در آزمون زبان شرکت کنید تا مهارت انگلیسی خود را ثابت کنید. اگر برای ویزای کار، ثبت نام حرفه ای یا اقامت دائم کانادا درخواست می‌کنید، آزمون آیلتس عمومی می‌تواند شرایط مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) را برآورده کند.
تفاوت بین IMP و TFWP کانادا چیست؟
در برنامه TFWP، مجوزهای کار مختص کارفرما هستند، به این معنی که اتباع خارجی متقاضی کار به یک کارفرمای خاص مرتبط هستند اما در برنامه IMP مجوزهای کار برای IMP‌ها می‌تواند هم مختص کارفرما و هم باز باشد.

سخن پایانی

به طور کلی، برنامه‌های تحرک بین المللی (IMP) به خارجی‌ها اجازه می‌دهد تا به طور قانونی به کانادا مهاجرت کنند و زندگی بهتری برای خود و خانواده خود پیدا کنند. همچنین این برنامه امکان دسترسی فوری به نیروی کار کانادا و فرصت زندگی دائمی در کانادا را برای شما فراهم می‌کند. کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان است که فرصت‌های رشد شغلی بهتری را به شما ارائه می‌دهد. و برنامه IMP  کانادا برنامه ای است که به شما انواع مجوزهای کاری را ارائه می‌دهد که از طریق آن می‌توانید در کانادا زندگی و کار کنید. برای مهاجرت به کانادا، دانستن مراحل مربوط به فرآیند مهاجرت بسیار مهم است. بنابراین، با بهترین مشاوران موسسه مهاجرتی صباویزا در مورد مهاجرت به کانادا بیاموزید، آنها به شما در بهترین راه برای مهاجرت کمک می‌کنند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید