لوگو صبا ویزا

شرایط تحصیلات تکمیلی در هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط تحصیلات تکمیلی در هلند و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

هلند یکی از معتبر ترین سیستم های دانشگاهی در اروپا را دارد. پیشینه ی آکادمیک در این کشور به قرن شانزدهم می رسد. ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در هلند، به عنوان یکی از گزینه های اصلی مهاجرت تحصیلی به هلند برای دانشجویان ایرانی مطرح بوده است. آموزش عالی در هلند همواره از کیفیت بالایی برخوردار است. کیفیت برنامه های آموزشی در این کشور به طور مرتب بررسی می شوند.

جمعیت چند فرهنگی و چند زبانه کشور هلند باعث شده اکثر دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس شود. به عنوان مثال ، دانشگاه آمستردام دارای بیش از 130 برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است . علاوه بر این ، دانشگاه لیدن نیز در مقطع کارشناسی ارشد ، 80 رشته به زبان انگلیسی ارائه می دهد. این کشور با  بیش از 2100 رشته ی آموزشی دارای بیشترین برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی در قاره اروپا است. حدود  10 درصد از دانشجویان این کشور بین المللی هستند.

به طور کلی ، دانشگاه های هلند در سطح تحصیلات تکمیلی در 3 نوع دسته بندی می شوند:

1-دانشگاه های تحقیقی و پژوهشی

این دانشگاه ها با هیئت علمی مجرب و محققین برجسته با پیشرفته ترین امکانات و تسهیلات علمی به دانشجویان خدمات می دهند.

2-دانشگاه های علوم کاربردی

این موسسات منحصرا بر روی رشته های کاربردی علوم و هنر متمرکز هستند و برنامه ای در مقطع دکتری ارائه نمی دهند.

3-موسسات آموزش بین المللی

موسسات بین المللی بخش کوچکی از سیستم آموزش آکادمیک هلند در سطح تحصیلات تکمیلی را به خود اختصاص می دهند. این موسسات صرفا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است و بیشتر بر روی تبادل دانش فرهنگی متمرکز هستند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند

دوره های کارشناسی ارشد در هلند عموما در ترم پاییز ( اوایل سپتامبر) شروع می شود و زمان اخذ پذیرش معمولا ماه اکتبر سال میلادی پیش از آن است. دوره کارشناسی ارشد در هلند ، یک نظام آموزشی متشکل از دوره های پژوهش محور(WO1) و آموزش محور(HBOs2) است. برنامه های WO به دانشجویان این امکان را می دهد که در دوره های کارشناسی ارشد مبتنی بر پژوهش کشور هلند مثل جامعه شناسی ، زبان شناسی ، بهداشت و علوم پزشکی ، زیست شناسی ، کشاورزی ، مهندسی و انسان شناسی و غیره شرکت کنند.

برنامه های WO هلند نیازمند ارائه مدرک لیسانس و همچنین گذراندن حداقل 60 و حداکثر 120 واحد آموزشی است. برای دانشجویانی که خواهان شرکت در دوره کارشناسی ارشد در رشته های ریاضی ، علوم طبیعی و یا کشاورزی هستند ، گذراندن 120 واحد ضروری است. برای دانشجویان بین المللی ابتدایی ترین گام برای ادامه تحصیل در کشور هلند انتخاب دانشگاه مورد  نظر بر اساس رشته ی تحصیلی است.

[1]  Wetenschappelijk Onderwijs

[2] Hoger Beroepsonderwijs


مدت دوره کارشناسی ارشد در هلند

مدت زمان دوره کارشناسی ارشد در هلند 2 تا 3 سال است که این موضوع بسته به رشته تحصیلی دانشجو متغیر خواهد بود.

تحصیلات تکمیلی در هلند

مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای مقطع کارشناسی ارشد هلند

به جز این موارد ممکن است ملزومات دیگری برای ثبت نام در دوره کارسناسی ارشد نیاز باشد که با مراجعه به سایت دانشگاه و بررسی مدارک مورد نیاز می توانید اطلاعات کامل را به دست بیاورید.

شانس قبولی در هلند

برخی عوامل باعث افزایش شانس قبولی متقاضی در دانشگاه مورد نظر می شوند. از مهم ترین عوامل می توان به تطابق رشته کاردانی و کارشناسی در صورتی که دانشجو به صورت کارشناسی ناپیوسته تحصیل کرده است اشاره کرد. نمره مدرک زبان انگلیسی ، معدل مقاطع قبلی ، ریزنمرات ، ظرفیت دانشگاه برای پذیرش دانشجو و داشتن سابقه کاری و دوره های گذرانده شده امتیاز محسوب می شود.

کار پاره وقت در هلند

دولت هلند به صورت محدود اجازه ی کار تا 10 ساعت در هفته را برای دانشجویان صادر می کند. دانشجویان همچنین در ماه های ژوئن ، جولای و آگوست اجازه کار دارند.

نکاتی درباره تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در هلند

 • اکثر دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ، تحصیلات خود را ظرف دو سال به اتمام می رسانند. پس از آن ، این امکان برای فارغ التحصیلان فراهم می شود تا تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهند.

 • ثبت نام دانشجو به صورت تمام وقت در دانشگاه ثبت نام می شود.

 • دانشجو در طول مدت تحصیل از خدمات درمانی بهره مند گشته و بیمه درمانی خواهد داشت.

 • سال تحصیلی در هلند از ماه سپتامبر تا ژوئن است ؛ تعطیلات تابستانی از ماه ژوئیه تا اول سپتامبر است.

 • سیستم نمره دهی مورد استفاده توسط دانشگاه ها شامل نمره 10 برای عالی و نمره 7 ، برای بسیار رضایت بخش و 2 برای ضعیف است. دانشگاه های

  هلند همچنین برای برخی از دورس وضعیت قبول و مردود را هم در سیستم نمره دهی لحاظ می کنند.

هزینه و کمک هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند مقرون به صرفه است ؛ هزینه های تحصیلات دانشجویان بین المللی به طور متوسط ​​کمتر از چهارده هزار دلار در سال (ده هزار و پانصد یورو) است. برای دانشجویان اتحادیه اروپا که در دوره های کارشناسی ارشد در هلند شرکت می کنند ، هزینه معمولا حدود 2250 یورو است. بورسیه یا  کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ، به تعداد محدود به صورت کمک هزینه در تحقیقات و تحصیل ارائه می شود.

اقامت دانشجویان کارشناسی ارشد در هلند

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید اجازه ی اقامت برای حضور در کشور هلند دریافت کنند. علاوه بر این ، دانشجویان فارغ التحصیل بین المللی باید اثبات کنند که از لحاظ تمکن کافی برای طول مدت اقامت تحصیلی خود در  کشور هلند را دارند. در حال حاضر، این مبلغ باید حداقل 1000 دلار در ماه یا 750 یورو باشد. دانشجویان چینی علاوه بر گواهی تمکن مالی ، باید برای صدور یک گواهینامه Nuffic هم اقدام کنند که به صورت آنلاین انجام می شود و هیچ دشواری ندارد. این روند بخشی از پروتکل پروسه ی پذیرش است. شهرهای آمستردام، روتردام، اوترخت، آیندووهن، نیهمنگ، لیدن و گرونینگن و لاهه از شهرهای دانشگاهی هلند هستند.

در رشته های مربوط به مدیریت منابع آبی هیچ کشوری به پای هلند نمی رسد!

دکتری در هلند

تحصیلات تکمیلی (دکتری) در کشور هلند به زبان انگلیسی است. برای کسب پذیرش در این کشور باید در ابتدا دارای مدرک آیتلس باشید و با دارا بودن مدرک مستر برای دکتری اقدام کنید.  حداقل نمره آیتلس برای پذیرش دکتری در هلند باید 6/5 باشد. بسیاری از دانشگاه ها هم نمره 7 آیتلس را مبنا قرار داده اند. تحصیل در دوره دکتری هلند به صورت بورسیه و یا بدون بورسیه امکان پذیر است.

در هلند، یک الزام استاندارد برای پذیرش PhD ، مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته موضوع مرتبط است. این کشور به عنوان عضو منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) ،  مدرک کارشناسی ارشد از دیگر کشورهای اروپایی را به رسمیت می شناسد. مدارک مرتبط هم ممکن است مورد قبول واقع شوند – متقاضی می تواند معادل مدرک خود را در Nuffic (سازمان سازمان بین المللی آموزش و پرورش هلند) و یا در وب سایت دانشگاه آینده خود بررسی کند.

ساختار PhD در هلند

تحصیلات دکتری در  این کشور یک گزینه ی محبوب برای بسیاری از دانشجویان است که به دنبال نوآوری و تبادل ایده های جهانی هستند. محققان دکتری در دانشگاه های هلند بسیار مورد توجه قرار می گیرند؛ این دانشگاه ها مزایای زیادی برای دانشجویان بین المللی دارند؛ اکثر دانشجوهای دکتری به عنوان محققان حرفه ای استخدام می شوند. بنابراین در طول دوران دکتری حقوق و دستمزد دریافت می کنند. در عوض، ملزم به انجام وظایف مختلف به عنوان یک محقق و همکاری با فعالیت های دانشگاهی خود می شوند؛ مسئولیت های تدریس هم احتمالا جزو آن است.

فرآیند برنامه

سال تحصیلی هلندی از سپتامبر تا آگوست اجرا می شود. مهلت درخواست برای اکثر برنامه های آموزشی اول ماه می است. به دلیل اینکه برنامه های دکتری به دوره های آموزشی و امتحان وابسته نیستند، مهلت درخواست معمولا انعطاف پذیر است و باید با موسسه تحقیقاتی چک شوند.

مزایای تحصیل دکتری در کشور هلند

 • امکان تحصیل رایگان و دریافت حقوق
 • تحصیل در کشوری که 12 دانشگاه آن جزو بهترین دانشگاه های دنیا هستند
 • زندگی در کشوری با استاندارهای بالای زندگی
 • دریافت اقامت هلند با تحصیل دکتری
 • زندگی در کشوری که زبان دوم آن انگلیسی است
 • در کشور هلند تعداد بسیار زیادی دانشجوی بین المللی وجود دارد.

ساختار دکتری در کشور هلند

دوره دکتری در هلند بر پایه پژوهش ارائه پایان نامه است این دوره عموما با نوشتن پروژه تحقیقاتی و ارائه پایان نامه به اتمام می رسد. دانشگاه های محدودی هم هستند که به صورت آموزش محور دوره های دکتری را برگزار می کنند.

رشته های دوره دکتری

دانشجویان دانشگاه های هلند در مقطع دکتری می توانند در رشته های محیط زیست ، علوم و فناوری جدید ، بیوتکنولوژیکی ، نانو بیو تکنولوژی ، بهداشت و درمان ،منابع آب و انرژی های نو و تجدیدپذیر و غیره تحصیل نمایند.

مدت دوره دکتری

در هلند دوره دکتری 4 سال به طول می انجامد . اگر چنانچه دانشجو اسپانسر خارج از دانشگاه دار ، این مدت تا 5 سال هم طول می کشد.

استاد راهنما

دانشجویان دکتری در کشور هلند باید برای به اتمام رساندن تحصیلات خود استاد راهنما و ناظر بر روند پژوهش انتخاب کنند.

ارزیابی

در کشور هلند پایان نامه دکتری را کمیته ای متشکل از دست کم سه نفر عضو هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو ارزیابی می کنند . نتیجه ی این شورا طی 5 هفته اعلام می شود و در صورت تایید نوبت جلسه دفاعیه برای دانشجو در نظر گرفته می شود.

هزینه ها و بودجه های تحصیل در هلند

بسیاری از برنامه های دکتری هلند به دلیل فعالیت دانشجویان دکتری به عنوان محققان حرفه ای آنها را بابت هزینه های معمول دانشجویی شارژ نمی کنند. یک دانشجوی دوره دکتری در طول مدت تحصیل در هلند بر روی پروژه ای کار می کند که از سوی دولت یا یک شرکت سرمایه گذار مشخص پشتیبانی می شود. بعضی از دانشجویان دکتری، تحقیقات خود را با منابع دیگری مانند بورسیه تحصیلی و عده ای هم با سرمایه شخصی روی پژوهش PhD خود کار می کنند.

برخی شرایطی که تسهیل کننده ی دریافت بورسیه هستند ، عبارتند از :

گذراندن تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های معتبر

دارا بودن مدرک آیتلس آکادمیک با نمره ی 7

پیدا کردن یک استاد راهنما از دانشگاه های هلند و جلب نظر او برای پشتیبانی از رساله دکتری دانشجو

داشتن تالیفات در ژورنال های علمی معتبر

مدارک مورد نیاز برای دکتری

مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط دانشگاهی

کپی برابر اصل مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد

رزومه

معرفی یک نفر استاد راهنما از اعضای هیئت علمی هلند

مدرک آیتلس با نمره 6/5 یا تافل PBT 550. ( بستگی به دانشگاه نمره آیتلس فرق می کند)

دارا بودن مقالات در نشریات معتبر

انگیزه نامه (SOP)

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید