لوگو صبا ویزا
هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در کشور نروژ و جزئیات بیشتری از آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزاویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

نروژ یکی از کشورهایی است که با داشتن چندین دانشگاه دولتی تحصیل رایگان را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم می‌‌کند. هرچند ممکن است برخی از دانشگاه‌ها، شهریه کمی را در طول ترم درخواست کنند.

این هزینه بین 30 تا 60 یورو است و در واقع به هزینه‌ای گفته می‌شود که فرد برای عضویت در اتحادیه دانشجویی می‌پردازد. یک دانشجو با عضویت در این اتحادیه می‌تواند از خدماتی مانند خدمات بهداشتی، ورزشی و مشاوره بهره‌مند شود.

در کشور نروژ معمولا دانشگاه‌های خصوصی از دانشجویان خود هر ترم شهریه دریافت می‌کنند؛ هزینه یک دانشگاه خصوصی در کشور نروژ برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع لیسانس مبلغی حدود 7000 تا 9000 یورو در سال است.

این مبلغ برای دانشجویی که در حال تحصیل فوق لیسانس است به حدود 9000 تا 19000 یورو در سال می‌رسد. دانشگاه‌هایی مانند مدرسه بازرگانی نروژ، دانشگاه علم و صنعت نروژ و دانشگاه استاوانگر جزء بهترین دانشگاه‌های کشور نروژ هستند.

برخی از بهترین دانشگاه‌های دولتی در کشور نروژ شامل مدرسه اقتصاد NHH نروژ، دانشگاه اسلو، دانشگاه قطب شمال نروژ و دانشگاه متروپولیتن اسلو می‌شوند؛ این دانشگاه جزء بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند و شما می‌توانید با تحصیل در آن‌ها بدون صرف هیچ هزینه‌ای به تحصیل بپردازید. در ادامه بیشتر درمورد هزینه تحصیل در نروژ خواهیم پرداخت.

دانشگاه های نروژ

دانشگاه های دولتی نروژ

یکی از بهترین راه‌ها برای تحصیل در کشور نروژ تحصیل در دانشگاه دولتی این کشور است. شما می‌توانید با تحصیل در این دانشگاه‌ها بدون صرف هزینه و به صورت کاملا رایگان درس بخوانید و آینده شغلی و تحصیلی خود را تضمین کنید.

ما در ادامه قصد داریم برخی از بهترین دانشگاه‌های دولتی کشور نروژ و مبلغی که باید برای آنها بپردازید را بررسی کنیم.

 

دانشگاه علم و صنعت نروژ

اولین دانشگاهی که امروز بررسی می‌کنیم دانشگاه علم و صنعت نروژ است، این دانشگاه که با نام NTNU شناخته می‌شود در تروندهایم واقع شده است و در سال 1760 تأسیس شد.

دانشگاه علم و صنعت دارای دانشکده‌های مختلفی مانند دانشکده علوم طبیعی، مدیریت، پزشکی، معماری، بهداشت وغیره است؛ هرچند این دانشگاه بیشتر به خاطر مطالعاتش در مورد مهندسی و فناوری اطلاعات معروف است.

تحصیل در این دانشگاه رایگان است با این حال شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باید در هر ترم مبلغ 68 دلار را به عنوان غیرانتفاعی رفاهی و تحصیلی پردازید.

دانشگاه علوم زیستی نروژ

دانشگاه علوم زیستی که با نام اختصاری NMBU شناخته می‌شود جزء دانشگاه‌های غیر انتفاعی در نروژ است، این دانشگاه در شهر آس نروژ واقع شده است.

دانشگاه علوم زیستی نروژ بیش از 5200 دانشجو دارد . در سال 1859 برای اولین بار و به عنوان کالج کشاورزی تأسیس شد؛ این کالج در سال 2005 به عنوان یک دانشگاه فعالیت خود را آغاز کرد. شما می‌توانید در دانشگاه علوم زیستی در رشته‌های مختلفی نظیر علوم زیستی، علوم غذایی، محوطه‌سازی، مدیریت منابع طبیعی، شیمی، اقتصاد، دامپزشکی، تجارت و… تحصیل کنید.

این دانشگاه در واقع پنجمین دانشگاه برتر و موفق کشور نروژ است و همچنان از دانشجویان بین‌المللی هزینه زیادی را دریافت نمی‌کند و به عنوان دانشگاه‌های رایگان شناخته می‌شود.

دانشجویان بین‌المللی حین تحصیل در این دانشگاه باید مبلغی حدود 55 دلار در هر ترم بپردازند که این مبلغ در مقابل سطح علمی بالای دانشگاه بسیار کم است.

دانشگاه نورد نروژ

یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی کشور نروژ دانشگاه نورد است. این دانشگاه در شهر نوردلند نروژ واقع شده است و در سال 2016 برای اولین بار تأسیس شد؛ به همین دلیل این دانشگاه جزء دانشگاه‌های مدرن محسوب می‌شود.

دانشگاه نورد از چهار پردیس مجزا تشکیل شده است و بیش از 11000 دانشجوی بین المللی را در خود جای داده است، کالج نورد دارای چهار دانشکده علوم زیستی و آبزی پروری، بهداشت و علوم اجتماعی، علوم پرستاری، آموزش و هنر و یک مدرسه بازرگانی است.

هرچند تحصیل در این دانشگاه رایگان است اما دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌ای حدود 85 دلار در هر ترم را پرداخت کنند.

دانشگاه آگدر نروژ

گزینه بعدی در لیست دانشگاه‌های رایگان در نروژ، دانشگاه آگدر نروژ است، این دانشگاه در سال 2007 تأسیس شد و امروزه بیش از 11000 دانشجو و 1100 کارمند دارد.

دانشگاه آگدر دارای پنج دانشگاه است که این موارد شامل علوم اجتماعی، بهداشت و علوم ورزشی، علوم انسانی و آموزشی، دانشکده تجارت و حقوق، مهندسی و علوم و هنرهای زیبا می‌شود.

دانشگاه آگدر در زمینه‌های تحقیقاتی مانند هوش مصنوعی، مطالعات اروپایی و پردازش سیگنال بسیار شناخته شده است. شما باید برای تحصیل در این دانشگاه مبلغی حدود 93 دلار در ترم بپردازید.

دانشگاه متروپولیتن اسلو نروژ

یکی از مدرن‌ترین دانشگاه‌ها در کشور نروژ دانشگاه متروپولیتن است که در شهر اسلو نروژ واقع شده است. این دانشگاه در سال 2008 تأسیس شد و امروزه پذیرای بیش از 20000 دانشجو داخلی و خارجی است.

دانشگاه متروپولیتن دارای 792 کارمند اداری و حدود 1366 نفر هیئت علمی است. دانشگاه متروپولیتن چهار دانشکده اصلی دارد که می‌توانید بین دانشکده‌های علوم بهداشت، علوم اجتماعی، آموزش و مطالعات بین‌الملل، فناوری و هر یکی را انتخاب کنید. برای تحصیل در این دانشگاه شما باید هر ترم هزینه‌ای حدود 70 دلار را بپردازید.

 

هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان بین المللی

اگر قصد تحصیل در کشور نروژ را داشته باشید باید هزینههای زندگی در این کشور را نیز در نظر بگیرید. تحصیل در نروژ تنها به هزینه تحصیل در دانشگاه مربوط نمی‌‌شود و شما باید هزینه‌های دیگری از جمله هزینه محل زندگی، هزینه کتاب، هزینه غذا و… را بپردازید.

هزینه زندگی در نروژ

از آنجایی که کشور نروژ دارای هزینه‌های زندگی بسیار بالایی است ما در ادامه قصد داریم برخی از این هزینه‌ها را برای شما شرح دهیم تا هنگام زندگی در این کشور مشکلی از نظر هزینه‌ها نداشته باشید.

به صورت کلی هزینه زندگی در کشور نروژ حدود 800 تا 1400 یورو در ماه است، هرچند این مبلغ به محل زندگی و نحوه خرج شما بستگی دارد. معمولا هزینه زندگی در شهرهای بزرگتر گران‌تر است و هزینه زندگی در شهرهای کوچکتر می‌تواند مبلغی بین 800 تا 1000 یورو باشد.

 

هزینه اسکان در نروژ

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در این کشور برای دانشجویان شامل هزینه محل اقامت و اسکان می‌شود. امروزه دانشجویان بیش از 36 درصد از کل هزینه‌های خود را صرف این مورد می‌کنند؛ بیشتر دانشجویان برای زندگی اجاره آپارتمان‌های مشترک را انتخاب می‌کنند.

به صورت کلی هزینه اجاره یک آپارتمان در نروژ برای دانشجویان حدود 300 تا 700 یورو است. این مبلغ بیشتر به شهری بستگی دارد که قصد تحصیل در آن را دارید.

هزینه غذا در نروژ

یکی دیگر از هزینه‌هایی که هر ماه باید برای آن بودجه کافی کنار بگذارید هزینه غذا و خوراک است. این هزینه در ماه حدود 250 تا 400 یورو است؛ هرچند می‌توانید با درست کردن غذا در خانه و خرید از فروشگاه‌های ارزان‌تر تا حدودی در هزینه‌های ماهانه خود صرفه‌جویی کنید.

معمولا هزینه یک ناهار در رستوران ارزان قیمت نروژی 10 دلار است و اگر بخواهید رستوران‌های متوسط را امتحان کنید باید برای وعده غذای یک نفره حدود 35 دلار هزینه کنید.

هزینه حمل و نقل در نروژ

گزینه بعدی که در ادامه به آن می‌پردازیم هزینه حمل‌ونقل است، یکی از بهترین راه‌ها برای حمل‌ونقل در نروژ استفاده از حمل‌ونقل عمومی است؛ با انتخاب این مورد می‌توانید از تخفیف‌های کارت دانشجویی خود نیز استفاده کنید.

معمولا هزینه حمل‌ونقل در این کشور حدود 55 تا 72 یورو در ماه است. شما می‌توانید به‌جای حمل‌ونقل عمومی از گزینه‌های دیگری مانند تاکسی و کرایه دوچرخه نیز استفاده کنید. در کشور نروژ باید برای کرایه دوچرخه در یک روز مبلغی حدود 12 تا 25 یورو بپردازید. این هزینه برای استفاده از تاکسی می‌تواند حدود 10 تا 1.5 یورو در هر کیلومتر باشد.

هزینه های اضافی در نروژ

اما این موارد که به آن‌ها اشاره کردیم تنها هزینه‌های شما حین تحصیل در کشور نروژ نخواهند بود. در زمان تحصیل در این کشور شما به موارد دیگری نظیر کتاب، مجله و دوره‌های تحصیلی مختلف نیاز خواهید داشت.

تمامی این موارد اضافی در طول یک ماه حدود 50 یورو برای شما هزینه خواهند داشت. هر چند می‌توانید با انجام برخی اعمال مانند خرید کتاب‌های دست دوم، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. همچنین باید بین 50 تا 120 یورو را برای ورزش و سرگرمی در نظر بگیرید که بتوانید تعادل خوبی بین تحصیل و زندگی شخصی ایجاد کنید.

 

هزینه زندگی در شهرهای مختلف نروژ

همان‌طور که گفتیم انتخاب محل زندگی و تحصیل می‌تواند تا حد زیادی بر هزینه‌های زندگی شما در این کشور تأثیر بگذارد. به همین خاطر قصد داریم در ادامه مطلب به معرفی چندین شهر در کشور نروژ و هزینه‌های زندگی در آنها بپردازیم پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

هزینه زندگی در شهر برگن نروژ

برگن یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل و زندگی در کشور نروژ است. این شهر با امنیت بسیار بالا و استانداردهای بالای زندگی می‌تواند گزینه خوبی برای دانشجویان باشد.

هرچند هزینه‌های زندگی در این کشور می‌تواند کمی بالا باشد. اجاره آپارتمان در شهر برگن حدود 850 تا 1175 دلار در ماه هزینه خواهد داشت، اگر قصد داشته باشید در این شهر برای خود کفش بخرید ممکن است مجبور باشید برای خرید یک کفش مردانه ساده حدود 114 تا 228 دلار بپردازید.

هزینه زندگی در شهر اسلو نروژ

اسلو که پایتخت نروژ است در خود برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان را جای داده است، بر خلاف دانشگاه‌های عالی خود این شهر هزینه‌های زندگی بسیار بالایی دارد و به نوعی گران‌ترین شهر برای زندگی در نروژ شناخته می‌شود. برای مثال حمل‌ونقل عمومی در این شهر می‌تواند به حدود 91 دلار در ماه برسد.

هزینه زندگی در شهر درامن نروژ

یکی از بهترین شهرها برای زندگی و تحصیل شهر درامن است. این شهر که در نزدیکی رودخانه درامنسلوا قرار دارد می‌تواند در کنار زندگی شهری و دانشجویی نروژ طبیعت بسیار زیبایی را به شما هدیه دهد.

در مقایسه با دیگر شهرهای کشور نروژ درامن گزینه ارزان‌تری است. هزینه اجاره ماهانه در این شهر حدود 800 تا 1200 دلار در ماه باشد، این مبلغ در مقایسه با دیگر شهرها بسیار مناسب است.

هزینه زندگی در شهر استاوانگر نروژ

آخرین مورد در این لیست شهر استاوانگر است، این شهر نیز در کنار کیفیت زندگی بسیار بالا هزینه‌های مناسبی را برای دانشجویان دارد. اگر قصد داشته باشید خانه یک‌خوابه خارج از شهر را اجاره کنید باید حدود 1455 دلار در ماه هزینه کنید.

هرچند باید توجه کنید که خدمات شهری مانند گاز و برق در این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای نروژ گران است و باید حدود 216 دلار در ماه برای این مورد کنار بگذارید.

 

ویزای دانشجویی نروژ

تمامی دانشجویان برای تحصیل در کشور نروژ باید ویزای دانشجویی دریافت کنند. افراد می‌توانند با داشتن ویزای تحصیلی نروژ در این کشور به تحصیل و زندگی بپردازند. شما باید قبل از ورود به کشور نروژ ویزای دانشجویی خود را دریافت کنید.

به منظور این کار به سفارت یا کنسولگری کشور نروژ در ایران مراجعه کنید. همچنین برای دریافت ویزای دانشجویی این کشور به بیمه درمانی نیاز دارد. برای کسب ویزای دانشجویی این کشور باید در یک دانشگاه نروژی پذیرفته شوید.

سپس باید ثابت کنید که پول کافی برای دانشگاه و هزینه‌های زندگی در نروژ را دارید. دوره تحصیلی شما در کشور نروژ باید تمام وقت باشد. در مرحله آخر با پیداکردن یک آپارتمان یا خوابگاه شما واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی نروژ هستید.

پس از این مرحله باید مدارک لازم را که در سایت سفارت نروژ موجود است، تحویل دهید و در آخر برای ثبت‌نام دانشگاه اقدام کنید.

هزینه ویزای دانشجویی نروژ

دریافت ویزای دانشجویی نروژ نیز هزینه‌های مختلفی دارد، شما باید برای دریافت این ویزا حدود 545 دلار پرداخت کنید. زمانی که درخواست خود را در اداره مهاجرت به صورت آنلاین ثبت می‌کنید، باید هزینه را از طریق کارت اعتباری خود پرداخت کنید.

 

امکانات کارت دانشجویی نروژ

شما می‌توانید با داشتن کارت دانشجویی نروژ از امکانات بسیار زیادی در این کشور استفاده کنید. با داشتن این کارت هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی برای شما ارزان‌تر در نظر گرفته خواهد شد. همچنین در مکان‌های فرهنگی مانند موزه و گالری‌های هنری می‌توانید از تخفیف کارت دانشجویی استفاده کنید.

بورسیه تحصیلی نروژ

بورسیه های تحصیلی در نروژ

یکی از راه‌های بسیار خوب برای کمک به هزینه‌ها حین تحصیل، بهره‌مندی از بورسیه است. می‌توانید با داشتن برخی شرایط حمایت مالی دانشگاه‌های کشور نروژ استفاده کنید. دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانند از طرح بورسیه یا وام دانشجویی استفاده کنند.

هرچند بورسیه تحصیلی نروژ بسیار کم است یا اینکه قسمت کمی از هزینه‌های شما را پوشش می‌دهند اما به‌هرحال می‌توانند کمک بسیار خوبی باشند.

در کشور نروژ تعدادی از برنامه‌های کمک هزینه تحصیلی وجود دارد که بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌دهند. هر چند دریافت این بورسیه‌ها تنها به میزان پشتکار و شرایط شما بستگی خواهد داشت.

برخی از محبوب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در کشور نروژ شامل کمک هزینه تحرک برای زبان، ادبیات و فرهنگ نروژی، کمک هزینه اراسموس، بورسیه تحصیلی بنیاد Lakselaget، پسران نروژ، انجمن انگلیسی و نورس و… است.

سوالات متداول

هزینه تحصیل در کشور نروژ چقدر است؟
هزینه تحصیل در کشور نروژ چقدر است؟
ارزان‌ترین شهرهای نروژ برای تحصیل و زندگی کدام مورد هستند؟
از ارزان‌ترین شهرهای کشور نروژ می‌توان به استاوانگر و درامن اشاره کرد.
هزینه ویزای دانشجویی نروژ چقدر است؟
شما باید برای دریافت ویزای دانشجوی نروژ مبلغی حدود 545 دلار پرداخت کنید.
هزینه اجاره یک آپارتمان در کشور نروژ چقدر است؟
هرچند هزینه آپارتمان در این کشور بستگی به شهر و منطقه ای دارد که قصد دارید در آن زندگی کنید، اما به صورت کلی این هزینه می‌تواند حدود 300 تا 700 یورو در ماه باشد.

کلام آخر

در این مقاله به جنبه‌های مختلف هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور نروژ پرداختیم، همان‌طور که پیش از این نیز گفتیم تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های نروژ رایگان است و شما باید تنها در هر ترم مبلغ کمی را برای هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی بپردازید.

ما در این مقاله چند دانشگاه دولتی و رایگان کشور نروژ مانند دانشگاه علوم زیستی نروژ، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه آگدر نروژ را بررسی کردیم و به شرایط و هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه‌ها پرداختیم. همچنین متوجه شدیم برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور باید مبلغی حدود 7000 تا 9000 یورو در سال پرداخت کنیم.

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف کشور نروژ می‌توانند بسیار متفاوت باشند برای مثال زندگی در شهرهایی مانند اسلو یا برگن می‌توانند بسیار پرهزینه باشند در صورتیکه می‌توانید با زندگی در شهرهایی مانند درامن هزینه‌های خود را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

همچنین می توانید با دریافت کارت دانشجویی برخی از هزینه های خود حین تحصیل در این کشور را کاهش دهید. ممنون که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید.

در صورتی که قصد تحصیل در کشور نروژ را دارید کافیست با مشاوران تخصصی صبا ویزاویزا در تماس باشید تا از جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در کشور نروژ با توجه به شرایط خویش مطلع شوید. مشاوران و کارشناسان تخصصی ما در تمام طول مسیر همراه شما هستند که بتوانید در زمان  کوتاهی و به بهترین شکل ممکن اقدام به مهاجرت کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 1]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید