لوگو صبا ویزا
ویزای سوئد

سوئد کشوری برای زندگی

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای سوئدبرای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

کشوری توسعه یافته به نام سوئد

کشور سوئد، کشوری پیشرفته و بسیار زیبا است که در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع است. این کشور جمعیتی حدود 10 میلیون نفر دارد و از نظر وسعت چهارمین کشور اروپا محسوب می‌شود. کشور سوئد این روزها مقصد بسیاری از مهاجران برای تحصیل، اشتغال و زندگی است. در این مقاله به معرفی این کشور و شرح ویژگی‌های مختلف آن می‌پردازیم.

آشنایی کلی با سوئد

کشور سوئد از جنوب با کشور دانمارک و از شمال شرق با کشور فنلاند و از غرب با کشور نروژ همسایه است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است. حکومت سیاسی این کشور از نوع پادشاهی مشروطه است ولی عملاً پادشاه حالت تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیر و پارلمان اداره می‌شود.

زبان مردم کشور سوئد، زبان سوئدی است. واحد پول آن کرون است که معادل 12/0 دلار است. اغلب مردم در سوئد به دین مسیحیت و شاخه پروتستان معتقد هستند.

کشور سوئد اقتصاد آزاد دارد. این کشور از لحاظ اقتصادی جزء کشورهای مرفه محسوب می‌شود و مردم در آن به طور متوسط زندگی خوبی دارند. به همین دلیل سوئد کشور مهاجرت پذیری است و شرایط اقامت در آن برای مردم دیگر کشورها قابل توجه است.

حدود 60 درصد از مساحت کشور سوئد را جنگل‌ها و مراتع تشکیل داده‌اند. بنابراین یکی از بزرگترین منابع طبیعی این کشور، چوب است. به همین دلیل کشور سوئد، دومین کشور صادرکننده کاغذ و صنایع چوبی در جهان است. این صنعت به طور مستقیم برای 60 هزار نفر  و به طور غیر مستقیم 200 هزار نفر از مردم سوئد شغل ایجاد کرده‌است.

از دیگر منابع رونق اقتصادی در کشور سوئد می‌توان به فولاد، سنگ آهن، انرژی آبی و صنایع معدنی اشاره کرد. همچنین سوئد دارای صنعت هواپیماسازی بسیار پیشرفته است و هواپیماهای جنگنده با نام “ساب” از به‌روزترین و موفق‌ترین هواپیماهای نظامی جهان محسوب می‌شوند. صنعت خودروسازی نیز در کشور سوئد تاریخچه‌ای دیرینه دارد و کارخانه‌های «ولوو» و «اسکانیا» از جمله غول‌های خودروساز سوئدی هستند.

بخش زیادی از درآمد دولت در کشور سوئد، از گرفتن مالیات تأمین می‌شود و میزان مالیات نیز در این کشور نسبتاً بالا است. نرخ بیکاری در این کشور حدود 5/6 درصد و میزان تورم نیز 1/4 درصد است که نرخ‌های بسیار خوبی هستند.

استان‌ها و پایتخت کشور سوئد

کشور سوئد دارای 25 استان است. اما این مرزبندی‌ها همانند استان‌ها در دیگر کشورها نیستند و در تقسیمات کشوری سوئد نقش رسمی ندارند و در زبان سوئدی آن‌ها را «سرزمین» می‌نامند. اسامی این سرزمین‌ها عبارت است از:

اسکونه، اسملاند، انگرمانلاند، اوپلاند، اوسترگوتلاند، اولاند، بلکینگه، بوهوسلن، دالارنا، دالسلاند، سودرمانلاند، گستریکلاند، گوتلاند، لاپلاند، مدلپاد، نرکه، نوربوتن، ورملاند، وستربوتن، وسترگوتلاند، وستمانلاند، هاللاند، هریدالن، هلسینگلاند، یمتلاند.

پایتخت این کشور یعنی استکهلم، در دو سرزمین اوپلاند و سودرمانلاند قرار دارد. این شهر که بزرگترین شهر کشور سوئد محسوب می‌شود، دارای جمعیت شهری بالغ بر 1 میلیون نفر است. حدود 6/1 میلیون نفر در حومه این شهر زندگی می‌کنند و 4/2 میلیون نفر نیز جمعیت کلانشهری استکهلم است. این شهر از 14 جزیره تشکیل شده است که با 57 پل به هم متصل شده‌اند و به همین دلیل گاهی به آن «ونیز شمال» اطلاق می‌شود. استکهلم دارای موزه‌های جذاب زیاد، بناهای تاریخی و مراکز کشتی‌رانی مدرن در کنار اسکله‌های زیبا است. از جمله موزه‌های مهم این شهر می‌توان به موزه «اکانسن» اشاره کرد که از قدیمی‌ترین موزه‌های این شهر و با سقف باز است.

شهرهای مهم کشور سوئد

در این بخش از مطلب مهمترین شهرهای کشور سوئد را همراه با شما بررسی خواهیم کرد.

گوتنبرگ

جمعیت شهر گوتنبرگ 580 هزار نفر است. این شهر دارای ساختمان‌های نئوکلاسیک همراه با بلوارهای عریض، کانال‌های زیبا و پارک‌های جنگلی است. همچنین جمعیت دانشجو و دانش‌آموز بالا در این شهر، باعث شده است تا مکان‌های سرگرمی و تفریحی زیادی مانند کافه، باشگاه و موزیک زنده در آن وجود داشته باشند.

مالمو

جمعیت شهر مالمو 300 هزار نفر است. این شهر نزدیک به پایتخت کشور دانمارک، یعنی کوپنهاگن واقع شده است. به همین دلیل دانمارکی‌ها زیاد به دیدن این شهر می‌آیند و از کافه‌ها و مناطق دیدنی آن استفاده می‌کنند. شهر مالمو بافت قرون وسطایی دارد و معابر آن سنگ فرش هستند. همچنین در این شهر اغلب ساختمان‌ها نمای آجری دارند.

آپسالا

آپسالا چهارمین شهر بزرگ سوئد است که جمعیتی بالغ بر 150 هزار نفر دارد. روزانه مقدار زیادی از مردم استکهلم به این شهر می‌آیند. بزرگترین کلیسای جامع اسکاندیناوی در این شهر قرار دارد.

همچنین آپسالا با پارک‌ها و باغ‎‌های جذاب شناخته می‌شود. دانشگاه آپسالا نیز باعث شده است تا جمعیت شاداب و فعالی در این شهر زندگی کنند.

واستراس

شهر واستراس دارای جمعیت 120 هزار نفر است. این شهر بافتی مخلوط از مدرن و سنتی دارد. کوچه‌های سنگ فرش شده به علاوه خانه‌های چوبی فراوان از مشخصه‌های اصلی واستراس است. دریاچه «مالاران» و سواحل زیبای آن، از جاذبه‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شوند.

اوبرو

جمعیت شهر اوبرو 115 هزار نفر است. این شهر دارای یک قصر قدیمی متعلق به قرن سیزدهم است. وجود چندین برکه و همچنین طبیعت زیبای اوبرو، این شهر را تبدیل به یک شهر دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است. قایق‌رانی و دوچرخه‌سواری در این شهر بسیار رایج است.

هلسینگبورگ

این شهر 105 هزار نفر جمعیت دارد. هلسینگبورگ یک معبر مهم به کشور دانمارک است. به طوری که طی 20 دقیقه می‌توان از هلسینگبورگ به قصر هملت در دانمارک رسید. کوچه‌های این شهر سنگ فرش هستند و سواحل شنی زیبایی دارد.

لوند

شهر لوند دارای 90 هزار نفر جمعیت است. این شهر قدیمی‌ترین شهر کشور سوئد است و قدمت آن به عصر وایکینگ‌ها می‌رسد. دانشگاه آن تأسیس سال 1666 میلادی است و امروزه از بزرگترین دانشگاه‌های سوئد به شمار می‌رود. شهر لوند دارای کلیسای جامع 900 ساله، موزه‌های جذاب و مناطق قایق‌رانی است.

کالمار

یک شهر کوچک که دارای قصری به همین نام است. جمعیت کالمار بیش از 36 هزار نفر است. منظر زیبای این شهر به همراه موزه‌های بسیاری که دارد، آن را مناسب گردشگری کرده است. از مهمترین موزه‌های کالمار می‌توان به موزه «لوکال لور» و موزه «ماریتایم» اشاره کرد.

سیگتونا

این شهر سال‌ها پیش پایتخت کشور سوئد بوده است و حدود 8 هزار نفر جمعیت دارد. قصر مجلل «اسکوکلوستر» در این شهر قرار دارد. شهر جدید سیگتونا حدود 4 کیلومتری شهر قدیم آن واقع شده است. امروزه در این شهر تعداد زیادی فروشگاه، رستوران و خانه‌های چوبی قدیمی قرار دارد. تابستان فصل مناسبی برای توریست‌های علاقه‌مند جهت دیدن این شهر است.

کیرونا

جمعیت شهر کیرونا حدود 23 هزار نفر است. این شهر در شما کشور سوئد در لاپلاند واقع است. این شهر به دلیل وجود معادن آهن بسیار پر اهمیت است. محصولات معدنی از طریق ریل به نروژ منتقل می­شوند. در واقع این شهر در دهه 1890 برای خدمت به کارکنان معدن کیرونا ساخته شده است. همچنین کلیسای این شهر به دلیل برج زنگوله آن معروف است. در این شهر «انستیتو فیزیک فضا» نیز واقع شده است.

نظام آموزشی کشور سوئد

در کشور سوئد، تحصیل اجباری شامل 4 مرحله است: سطح پیش‌دبستانی(سال صفر)، سطح مقدماتی( سال اول تا سوم)، سطح متوسطه(سال چهارم تا ششم)، سطح تکمیلی(سال هفتم تا نهم).

قوانین و شرایط ورود به دوره متوسطه دوم مختلف است. با این حال در سال آخر، همه دانش‌آموزان باید در ریاضیات، زبان انگلیسی و زبان سوئدی نمره حد نصاب قبولی را کسب کنند.

نظام آموزشی کشور سوئد

تحصیل متوسطه دوم

در این سطح، دانش‌آموزان سال‌های دهم تا دوازدهم تحصیل را پشت سر می‌گذارند. در این سه سال، 18 برنامه کلی برای انتخاب وجود دارد. شش مورد از آن‌ها برای ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی است و دوازده مورد باقیمانده به صورت فنی و حرفه‌ای هستند.

همچنین مدارس ویژه‌ای برای دانش‌آموزان معلول در کشور سوئد وجود دارد.

سیستم نمره‌دهی مدارس کشور سوئد

در سال 2011 سیستم نمره‌دهی مدارس کشور سوئد تغییر کرد. به نحوی که مقیاس نمره با شش سطح A تا F انجام می­شود. نمره F به معنی عدم قبولی است. این سیستم مشابه سیستم اروپایی ECTS است.

دانشگاه‌های کشور سوئد

کشور سوئد با وجود جمعیت نسبتاً کم، دانشگاه‌های قدیمی و سطح بالایی دارد که جزء بهترین دانشگاه‌های اروپا هستند. همچنین این کشور دارای مراکز علمی و پژوهشی ملی و بین‌المللی فراوانی است. چند دانشگاه مهم کشور سوئد را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

دانشگاه لوند

این دانشگاه در رده 97 جهانی قرار دارد و به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی زیادی را در خود جای داده است. این دانشگاه از 8 دانشکده تشکیل شده است و در مقطع لیسانس 9 رشته را ارائه می‌دهد.

موسسه سلطنتی KTH

این دانشگاه قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه صنعتی در سوئد است. حدود یک سوم از حجم تحقیقات صنعتی و مهندسی کشور سوئد، توسط این دانشگاه انجام می‌شود. این دانشکاه در رتبه 98 جهان قرار دارد.

دانشگاه آپسالا

این دانشگاه در سال 1477 میلادی تأسیس شده است و از مراکز مهم علمی در سوئد است. دانشگاه آپسالا تا امروز 8 برنده جایزه نوبل در خود جای داده است که خود رکوردی بزرگ محسوب می‌شود. از سال 2017 چهار رشته در مقطع لیسانس، به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

دانشگاه چالمرز

این دانشگاه در رتبه 139 جهان قرار دارد و نقش مهمی در پژوهش‌های بین‌المللی بین دانشگاه‌های سوئد دارد. این دانشگاه حدود 10000 دانشجو از 60-70 کشور در قالب 11 دپارتمان و 200 گروه پژوهشی را در خود جای داده است.

دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم دارای رتبه 181 جهانی است و از نظر واقع بودن در پایتخت کشور سوئد، از اهمیت بالایی برخوردار است. این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 70 رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

دانشگاه گوتنبرگ

این دانشگاه در رتبه 202 جهان قرار دارد. دانشگاه گوتنبرگ برنامه‌ها و درس‌های خاصی را ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها در جهان نمونه هستند. همچنین این دانشگاه ارتباط تنگاتنگی با کارخانه‌ها و مراکز صنعتی دارد.

مناطق دیدنی

کشور سوئد با داشتن قدمت تاریخی و طبیعت زیبا، به بهشت گردشگران معروف است. آب و هوای این کشور بسیار پاک است و وجود دریاچه‌ها و جنگل‌های فراوان، دیدن آن را برای گردشگران بسیار جذاب کرده است.

در اینجا به چند محل دیدنی معروف کشور سوئد اشاره می‌کنیم. اما فراموش نشود که تعداد مناطق دیدنی این کشور، بسیار بیشتر از این تعداد است.

 موزه واسا در استکهلم

موزه واسا در شهر استکهلم، معروف‌ترین موزه کشور سوئد است و سالانه حدود یک میلیون بازدیدکننده را جذب خود می‌کند. این موزه شامل 10 سالن نمایشگاهی جداگانه است و راهنمایان آن مسلط به زبان انگلیسی هستند.

 

موزه واسا در استکهلم (1)

 

اسکانسن و دیورگاردن، استکهلم

این موزه قدیمی‌ترین موزه سقف باز در جهان است. این موزه در واقع یک دهکده تاریخی متشکل از خانه‌ها و باغچه‌هایی از سایر نقاط سوئد است. همچنین یک باغ وحش از حیوانات بومی کشور سوئد نیز در آن جای دارد.

قصر دروتنینگالم

این قصر تاریخی در جزیره لوو در 11 کیلومتری استکهلم قرار دارد. این قصر از طرف یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است. امروزه محل رسمی اقامت خاندان سلطنتی کشور سوئد در این قصر واقع شده است.

هتل یخی کیرونا

این هتل بسیار جذاب، از یخ‌های رود تورن ساخته شده است و هر سال با طراحی جدید و متفاوت، میزبان گردشگران از سرتاسر جهان است.

کانال گوتا

این کانال از گوتنبرگ به استکهلم حدود 190 کیلومتر طول دارد و از آن به عنوان شاهکار مهندسی در سوئد در قرن 19 یاد می‌شود. در مسیر این کانال 47 پل قرار دارد. به علاوه، این کانال دریاچه‌های وانرن و کانال ترولهات را به هم متصل می‌کند و از این جهت راه آبی مهمی به شمار می‌آید. منظر دیدنی بسیار زیبایی در طول این کانال وجود دارد گه گرشگران با قایق‌ها از آن‌ها دیدن می‌کنند.

منطقه ویزبه در گاتلند

منطقه سنتی ویزبه در جزیره گاتلند از مناطق بسیار جذاب کشور سوئد است و هر سال میزبان خیل عظیمی از گردشگران است. ساختمان‌های آن متعلق به قرون 17 و 18 هستند. خیابان‌های سنگ فرش شده و بافت سنتی آن، گردشگر را کاملاً از دنیای مدرن دور می‌کند. به ویزبه لقب «مروارید بالتیک» را داده‌اند و از طرف سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی معرفی شده است.

جغرافیای کشور سوئد

سوئد پنجمین کشور وسیع اروپا پس از روسیه، اکراین، فرانسه و اسپانیا است. مساحت این کشور ۵۲۸ هزار و ۴۴۷ کیلومتر مربع است.  مرزهای سوئد از سال ۱۹۰۵ تغییری نکرده است و این کشور از سال ۱۸۱۴ وارد هیچ جنگی نشده است. با توجه به موقعیت جغرافیایی آن، سوئد از آب و هوای مناسب برخوردار است، که عمدتا به دلیل وجود یک جریان گرم اقیانوسی (Warm Gulf Stream) است که از سواحل غربی نروژ جریان دارد. در سال ۱۹۱۰، سوئد اولین کشور اروپایی بود که برای ایجاد پارک ملی اقدام کرد، که عمدتا شامل مناطق کوهستانی بود. تاسیس این پارک موجب شد تا بخش بسیاری از بیابان های اروپا حفظ شود.

حدود ۶۰% از مساحت این کشور را جنگل ها و مراتع تشکیل داده اند. علاوه بر این، ۱۲% از مساحت این کشور را رشته کوه ها تشکیل داده اند. بلندترین رشه کوه در این کشور، Kebnekaise با ۲۱۰۳ متر ارتفع است. بزرگترین دریاچه این کشور نیز Vanern به طول ۵۶۵۰ کیلومتر است. کشور سوئد بالاترین احترام را برای طبیعت قائل است، که این موضوع یکی از دلایلی اهمیت بالای مسائل زیست محیطی در این کشور است.

تنها ۱ درصد از پسماند تولیدی در این کشور در لندفیل ها دفن می شود، باقی مانده آن از طرق مختلف بازیافت می شود. انرژی های تجدید پذیر، ۵۲% از تولید انرژی در این کشور را شامل می شود. کشور سوئد دارای حیات وحش غنی است. برای مثال، زیستگاه گرگ در این کشور از شمال تا مرکز گسترش یافته است. جمعیت خرس، سیاه گوش و گراز نیز در این کشور طی سال های اخیر در حال افزایش است. شکار در این کشور مشمول قوانین بسیار سفت و سختی است و بسیاری از گونه های حیوانی در این کشور کاملاً حفاظت شده اند.

مذهب و زبان مردم کشور سوئد

سوئد یک کشور سکولار است، اما اکثر مذاهب دنیا در این کشور دیده می شوند. اکثریت جمعیت این کشور پیرو دین مسیحیت پروتستان لوتری هستند. پس از مسیحیت، اسلام یکی از بزرگترین مذاهب در این کشور است. بودائیت و یهودیت نیز، پیروان قابل توجهی در این کشور دارند. زبان رسمی مردم این کشور، زبان سوئدی است. زبان سوئدی از خانواده زبان ‌های هندو اروپایی شاخه ژرمنی است و نزدیک به زبان‌های نروژی و دانمارکی است. علاوه بر این، بخش اعظم جمعیت این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند. بیشترین زبان های مورد استفاده در این کشور پس از زبان سوئدی به ترتیب عبارتند از: فنلاندی، صربستانی-کرووات، عربی، کردی، اسپانیایی، آلمانی و فارسی.

تنوع و عادات فرهنگی کشور سوئد

کشور سوئد را نیز می توان مانند کشورهای نروژ و دانمارک، به عنوان یک کشور چند فرهنگی (multicultural) در نظر گرفت. یک پنجم کودکان در این کشور، از پدر و مادری خارجی متولد شده اند. سوئدی ها برای فصول چهارگانه سال یک سری رسوم سنتی زیبا را در نظر گرفته است. در فصل بهار دختر بچه ها صورت خود را رنگ آمیز می کنند و از دامن های طرح دار زیبا استفاده می کنند. در ایام بهار نیز با دادن کارت عیدی از خانه های مختلف شیرینی می گیرند و به طور کلی در این کشور در فصل زمستان مردم طولانی ترین شب سال را در منزل بیدار هستند و لباس سفید به تن دارند و شمع روشن می کنند.

وضعیت اقتصادی کشور سوئد

سرانه تولید ناخالص ملی در این کشور ۳۷۲ هزار و ۸۰۰ کرون است. کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالا است و نرخ بیکاری در سوئد بسیار کم است. سوئد به عنوان یکی از مهمترین کشورهای صادر کننده اروپایی شناخته می شود. مهمترین اقلام صادراتی این کشور عبارتند از: تجهیزات حمل و نقل، محصولات پلاستیکی و شیمیایی، تجهیزات ارتباطی و الکترونیکی، محصولات مرتبط با انرژی، ماشین آلات صنعتی، خودرو و غیره است. شاخص آزادی اقتصادی در این کشور برابر ۳/۷۴ بوده که بیانگر یکی از آزادترین کشورها در بحث سرمایه گذاری است. شرکت های سوئدی فعال در حیطه محیط زیست، در سطح جهان شناخته شده هستند و دانش خود را در زمینه سوخت های زیستی، انرژی بادی، انرژی خورشیدی و تصفیه فاضلاب به سایر کشورهای جهان صادر کرده اند. بهترین کامیون های دنیا VOLVO , SCANIA متعلق به کشور سوئد است.

نقشه سوئد

سخن پایانی

در این مطلب از صبا ویزا، کشور سوئد و جنبه‌های مختلف زندگی در آن را بررسی کردیم. اگر قصد مهاجرت به این کشور پیشرفته را دارید، می‌توانید روی خدمات ما حساب ویژه‌ای باز کنید. کارشناسان صبا ویزا در تمامی ایام هفته آماده راهنمایی و کمک به شما هستند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 13 میانگین: 3.9]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید