لوگو صبا ویزا

تحصیل پزشکی در هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل پزشکی در هلند و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی است که دانشگاه‌های آن برای تحصیل، هزینه بالایی را دریافت نمی‌کند. همچنین به دلیل بالابودن سطح آموزش پزشکی و البته کیفیت زندگی، ایرانیان بسیاری به تحصیل رشته پزشکی در هلند و زندگی در این کشور بعد از فارغ‌التحصیلی تمایل دارند. اما تحصیل پزشکی در هلند چه شرایطی دارد؟ برترین دانشگاه‌های کشور هلند برای تحصیل این رشته کدام هستند؟ چگونه می‌توان برای تحصیل در این کشور اقدام کرد؟ در ادامه این مطلب از صبا ویزا پلن قصد داریم تا به معرفی و بررسی شرایط تحصیل رشته پزشکی در هلند بپردازیم.

چرا هلند را برای تحصیل رشته پزشکی انتخاب کنیم؟

در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA) باشید، دانشگاه‌های دولتی هلند شهریه بسیار مقرون به صرفه‌ای برای رشته پزشکی دارند. شما معمولا بیش از 2100 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت نخواهید کرد، زیرا برنامه‌های تحصیلی مختلف اغلب ارزان‌تر از آن هستند.

این شرایط برای دانشجویان پزشکی غیر اتحادیه اروپا کمی متفاوت است و این متقاضیان بین 6000 تا 20000 یورو در سال پرداخت می‌کنند. در مقایسه با شهریه‌های بیش از 50000 یورو در سال در ایالات متحده، این هنوز بسیار مقرون به صرفه‌ است.

مکالمه با مردم هلند به زبان انگلیسی

بیش از 90 درصد از شهروندان هلندی انگلیسی صحبت می‌کنند. چه بخواهید به تنهایی از یک جاذبه توریستی معروف بازدید کنید، مسیری را پیدا کنید یا چیزی از یک مغازه بخرید، در مورد موانع زبانی هیچ دردسری نخواهید داشت. محبوبیت زبان انگلیسی همچنین باعث می‌شود تا معاشرت و ارتباط با مردم، شرکت در رویدادهای اجتماعی و فرهنگی، یا به سادگی دوست‌یابی و بیرون رفتن بسیار آسان شود. برنامه های متعدد آموزش داده شده به زبان انگلیسی و معلمان بومی انگلیسی زبان، تحصیل در هلند را برای دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان رشته پزشکی بسیار جذاب می‌کند.

انعطاف‌پذیری شرایط کار پس از تحصیل

انعطاف‌پذیری کار به معنای دو چیز است: اولی به این معنا است که شما می توانید پس از فارغ‌التحصیلی در هر رشته ای کار کنید و از حقوق و مزایای عالی بهره‌مند شوید. و دومی به این معنا است که در هلند که یکی از کشورهای پیشرو در زمینه رفاه اجتماعی است، در یک هفته تنها 4 روز کاری وجود دارد.

دسترسی آسان به دانشگاه با دوچرخه

طبق آمار دولتی، بیش از 23 میلیون دوچرخه در هلند وجود دارد که بیشتر از تعداد شهروندان واقعی (حدود 17 میلیون) است. خطوط دوچرخه‌سواری به معنای واقعی کلمه همه جا هستند و بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل و کارمندان روزانه از آنها برای رفت و آمد استفاده می کنند. این یک راه عالی برای کاهش آلودگی هوا و افزایش سلامت و رفاه شخصی است.

امنیت بالا و مردمی شاد

هلند یکی از ایمن‌ترین و شادترین کشورهای جهان است. وقتی به سطح بالای زندگی، شهروندان تحصیل کرده و جامعه، نگاه کلی می‌کنیم، متوجه می‌‌شویم که مردم این کشور زندگی را سخت نمی‌گیرند و در لیست شادترین مردم جهان نیز، در رده‌های بالا قرار دارند.

امکان دریافت ویزای همراهی خانواده در هلند

یکی از مزایای بی‌شمار تحصیل پزشکی در هلند، امکان دریافت ویزای همراهی خانواده است. دانشجویان رشته پزشکی یا هر رشته دیگری در کشور هلند، می‌توانند در صورت تمایل برای دریافت ویزای همراه که همسر و فرزندان را شامل می‌شود اقدام کنند.

ویزای همراهی خانواده به همسر یا فرزندان امکان کار در هلند را می‌دهد. همچنین مدت زمان اعتبار این ویزا هم تا زمانی است که فرد دانشجو در هلند تحصیل می‌کند. در برخی مواقع هم این ویزا امکان تبدیل به اقامت دائم را دارد که در مناسبت‌های خاصی این امکان صورت می‌گیرد. در ادامه نیز به مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا می‌پردازیم.

تحصیل و کار به صورت همزمان

یکی از ویژگی‌های جذاب تحصیل پزشکی در هلند، امکان کار در حین تحصیل است. شما می‌توانید در کشور هلند به راحتی اما با محدودیت زمانی به کار در حین تحصیل بپردازید. در این کشور، دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلفی می‌توانند ساعات محدودی را در طول هفته به کار بپردازند.

متقاضیان تحصیل پزشکی در هلند در ترم‌های پایانی در بیمارستان ها مشغول به کار می شوند اما همانطور که گفته شد، این افراد می‌توانند در حین تحصیل نیز کار کنند. به این صورت که می‌توانند در محیط خود دانشگاه به صورت متمرکز مشغول به کار شوند و به اساتید خود در کارهای مختلف آموزشی و پژوهشی کمک کنند؛ یا اینکه می‌توانند در خارج از محیط دانشگاه به صورت غیر متمرکز کار کنند.

البته با توجه به سختی دروس پزشکی خیلی از دانشجویان فرصت کار در حین تحصیل را ندارند. لازم به ذکر است کار در محیط دانشگاه اگر چه حقوق کمتری دارد اما محدودیت زمانی ندارد؛ کار در خارج از محیط دانشگاه هم نیاز به اخذ مجوز دارد و دارای محدودیت زمانی است.

به این صورت که شما این امکان را دارید تا اگر مشغول تحصیل پزشکی در هلند در مقطع کارشناسی هستید، در حدود 10 ساعت در هفته را در خارج از دانشگاه کار کنید. این در حالی است که میزان ساعات کاری شما به 20 ساعت در هفته می‌رسد. اگر به دانشجوی پزشکی مقطع دکترا در کشور هلند باشید، امکان کار 30 ساعت در هفته را خواهید داشت.

سیاست‌های کشور هلند برای دانشجویان خارجی

کشور هلند، یکی از برترین کشورهای اروپایی است که دانشگاه‌های آن همواره در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. از این رو برای تحصیل رشته پزشکی در این کشور، باید بتوانید خود را اثبات کنید. برای این کار نیز دولت هلند شرایط و راه‌هایی را تعیین کرده است که در صورت برخورداری از آن‌ها می‌توانید برای تحصیل پزشکی در این کشور اقدام کنید؛ از جمله این راه‌ها می‌توان به آزمون‌های ورودی اشاره کرد.

آزمون‌های ورودی

نه تنها در هلند، بلکه در بسیاری از دیگر کشورهای جهان، برای پذیرش دانشجویان اعم از بومی و بین‌المللی، آزمون‌هایی برگزار می‌شوند که تنها افراد برتر بتوانند در آن دانشگاه‌ها تحصیل کنند. با توجه به اینکه بیشتر مردم کشور هلند به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و دروس هم به این زبان ارائه می‌شوند، شما باید برای تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید.

از این رو، برخی از دانشگاه‌های این کشور آزمون زبان‌محور SAT را برای گزینش دانشجویان انتخاب می‌کنند. البته این بدین معنا نیست که آزمون‌های دیگر مانند آیلتس یا تافل مورد تایید دانشگاه‌های هلند نیستند. بلکه شما با داشتن مدارک تحصیلی یکی از این آزمون‌ها می‌توانید به راحتی اقامت تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

انواع بورسیه برای تحصیل پزشکی در هلند

با توجه به اینکه دانشجویان بین‌المللی بسیاری در کشور هلند وجود دارند، دولت این کشور شرایطی را ترتیب داده است که دانشجویان هزینه و سختی زیادی را برای تحصیل پزشکی یا هر رشته دیگری، متحمل نشوند. از جمله این شرایط می‌توان به بورسیه تحصیلی اشاره کرد. بورسیه تحصیلی را می‌توان نوعی کمک هزینه اقامت و تحصیل در هلند دانست.

بورسیه‌های تحصیلی به طور کلی به دو نوع تقسیم می‌شوند. نوع اول بورسیه تحصیلی بورسیه تحصیلی کامل است که تمام هزینه‌های تحصیلی و در برخی مواقع هم برخی هزینه‌های زندگی دانشجویی شما را پوشش می‌دهد. اما از جمله معایب این نوع بورسیه تحصیلی می‌توان به این اشاره کرد که اعطای آن بسیار محدود است و تنها افراد برتر می‌توانند آن را دریافت کنند.

نوع دیگر بورسیه تحصیلی برای تحصیل پزشکی در هلند، بورسیه تحصیلی نیمه است. این بورسیه تحصیلی می‌تواند با توجه به شرایط دانشجویی و توانایی‌های شما، بخش از هزینه‌های تحصیل یا زندگی در هلند را تامین کند. اما مزیتی که این بورسیه تحصیلی نسبت به بورسیه کامل دارد این است که به افراد بسیاری اعطا می‌شود و از این رو شانس دریافت آن برای شما بسیار بیشتر است.

قبولی درخواست تحصیل در هلند

در سال‌های اخیر، افراد بسیاری قصد داشته‌اند که در کشور هلند برای تحصیل پذیرفته شوند. اما با توجه به افزایش میزان تقاضا برای تحصیل در این کشور و البته شروع پاندمی کرونا، نرخ قبولی درخواست ویزای تحصیلی این کشور با کاهش محسوسی همراه بوده است. البته که در ماه‌های اخیر، میزان قبولی بار دیگر روند صعودی را در پیش گرفته است.

زبان و مدت زمان تحصیل رشته پزشکی در هلند

سه سال اول را می‌توان به زبان انگلیسی در دانشگاه های هلند تدریس کرد. از جمله دانشگاه‌هایی که دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند می‌توان به دانشگاه گرونینگن اشاره کرد که مدرک کارشناسی پزشکی در بهداشت جهانی را ارائه می‌دهد. دانشگاه ماستریخت برنامه مشابهی نسبت به زبان انگلیسی دارد.

در حالی که مدارک تحصیلی شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، ضروری است که زبان هلندی را در کنار سایر مطالعات خود بیاموزید. زبان هلندی بخشی جدایی ناپذیر از مدرک است و اگر می خواهید فارغ‌التحصیل شوید باید امتحانات زبان هلندی را بگذرانید.

زبان هلندی فقط برای زمانی که با بیماران سروکار دارید مهم نیست. بلکه شما نمی توانید مرحله MSc تحصیل خود را در هر جایی به زبان انگلیسی تکمیل کنید. مدارک کارشناسی ارشد در تحقیقات و فناوری پزشکی وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، اما این مدارک به این منظور نیستند که نیازی برای یادگیری زبان هلندی نیست. پس از آخرین سال آموزشی، پزشکان آینده را ملزم به کار در بیمارستان‌های هلندی می کند و در اینجا، ارتباط به زبان هلندی از اهمیت حیاتی برخوردار خواهد بود.

طول دوره تحصیلی در کشور هلند برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، هرکدام سه سال تعیین شده است. این در حالی است که پس از پایانی تحصیلی، باید یک سال را هم به صورت یک انترن و کارآموز، تحت آموزش عملی باشید.

تحصیل پزشکی در هلند

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند

قبل از ورود به دانشگاه های پزشکی هلند، بررسی شرایط پذیرش و مهلت‌های پذیرش تعریف شده توسط آن دانشگاه مهم است. داشتن مدرک دیپلم 12 ساله دبیرستان ضروری است، در صورت درخواست برنامه‌های خاص، ممکن است برخی دانشگاه ها شرایط دیگری نیز داشته باشند. تسلط به دانش زبان انگلیسی نیز بسیار مهم است و باید یکی از آزمون‌های آیلتس یا تافل را بگذرانید. برای آزمون آیلتس، نمره حداقل 6 مورد نیاز است. برخی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در هلند به جز مدارک هویتی که پای ثابت درخواست ویزا است، عبارتند از:

 • گواهی تمکن مالی
 • فرم‌های مربوط به اطلاعات فری به صورت تکمیل و امضا شده
 • تعهد برای انجام آزمایش سل تا 3 ماه بعد از ورود به هلند و تحصیل در این کشور
 • ارائه پذیرش‌نامه تحصیلی از یک موسسه در هلند
 • داشتن بیمه درمانی دانشجویی
 • عکس پرسنلی جدید و تمام رخ

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراهی خانواده

درست مانند ویزای تحصیلی برای تحصیل پزشکی در هلند، برای اخذ ویزای همراه این کشور نیز ارائه برخی از مدارک الزامی است. توجه داشته باشید که آماده کردن مدارک مرحله پراهمیتی در روند اخذ ویزای همراه هلند است. این مدارک باید با نهایت دقت جمع‌آوری و سپس به سفارت هلند تحویل داده شوند. پس از بررسی و تایید مدارک ارسال شده، ویزای همراه کشور هلند برای همسر یا فرزندان به طور کاملا مجزا صادر می‌شود. برخی از مدارک مورد نیاز هم به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر که حداقل تا سه ماه پس از ورود به هلند اعتبار داشته باشد
 • تکمیل فرم درخواست دریافت ویزای همراهی هلند
 • شناسنامه و کارت ملی تمام افرادی که قصد دریافت ویزای همراهی دارند
 • دو قطعه عکس رنگی پرسنلی جدید و تمام رخ
 • ارائه مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی

نکاتی که پیش از ثبت نام در دانشگاه‌های هلند باید به آن‌ها توجه کنید

در کشور این دانشجویان می‌توانند در دوره‌های پیش از دانشگاه باری کسب دانش بیشتر شرکت کنند. این نوع دوره‌ها به دانشجویان جویای مدرک کمک می‌کنند تا درست قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد یا سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، تقویت آموزشی بیشتری کسب کنند. یک برنامه پیش از MBA، پیش قانون، یا پیش از پزشکی، و همچنین هر دوره پایه یا آمادگی دیگر، به شما این امکان را می‌دهد در برنامه تحصیلی مورد نظر خود، پیش از تحصیل دانشگاهی شرکت کرده و دانش کسب کنید. همچنین در این دوره‌ها می‌توانید زبان انگلیسی خود را از طریق یک دوره آمادگی بهبود ببخشید.

اگر در یک برنامه تحصیلی در هلند شرکت می کنید، باید قبل از هرچیز، به مسئولین آن اثبات کنید که مهارت‌های زبانی شما برای شرکت در کلاس‌ها و درک سخنرانی‌ها به اندازه کافی مناسب است یا خیر. برخی از مدارس به مهارت در زبان هلندی نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به مهارت های انگلیسی قوی نیاز دارند. لازم به ذکر است که این دوره‌ها شما را برای هر یک از آزمون‌های زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه‌ها آماده می‌کنند.

نحوه ثبت نام در دانشگاه برای تحصیل پزشکی در هلند

در هر سال فقط می‌توانید برای تحصیل در یکی از دانشکده‌های پزشکی درخواست دهید و آخرین مهلت انجام این کار 15 ژانویه هر سال است. پذیرش برای دانش‌آموزان خارجی ممکن است سخت باشد؛ چرا که شما باید تا پایان مدرسه، ریاضیات، فیزیک، زیست‌شناسی و شیمی خوانده باشید. اگر این کار را انجام نداده‌اید، برای نشان دادن شایستگی در این موضوعات، باید در هلند امتحان بدهید. برای هر موضوعی که نیاز دارید، احتمالاً باید بین 200 تا 300 ساعت خودآموزی را قبل از آمادگی برای امتحان در نظر بگیرید. (دانشگاه گرونینگن بر سطح ریاضی A برای همه دروس علوم پافشاری می کند و اگر سطح A ریاضی نداشته باشید، این امتحان اضافی به شما کمکی نمی کند.)

با فرض اینکه شرایط ورود را داشته باشید، باید در فرآیند انتخاب خود دانشگاه شرکت کنید. جزئیات این موارد پس از ارزیابی درخواست شما برای برآورده شدن حداقل شرایط ورود به شما اطلاع رسانی خواهد شد. این فرآیند انتخاب شامل تست‌ها و ارزیابی های اضافی خواهد بود. این‌ها در طول همه‌گیری به صورت آنلاین انجام شده‌اند، اما نمی‌توانید فرض کنید که این موضوع در آینده درست باشد. پس از تکمیل فرآیند ارزیابی، باید تا 15 آوریل منتظر بمانید تا متوجه شوید که آیا پذیرفته شده‌اید یا خیر. همه کاندیداها در مقابل یکدیگر رتبه‌بندی می شوند و به دانش آموزانی که بالاترین رتبه را دارند پیشنهاد تحصیل ارائه می شود.

سیستم آموزش عالی هلند مبتنی بر فرآیند بولونیا است. یک وب سایت رسمی کشور وجود دارد که اطلاعاتی در مورد تحصیل در هلند ارائه می دهد و شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسات آموزشی مراجعه کنید. درخواست ثبت نام شما باید از طریق Studielink.nl ارسال شود.

به طور کلی، نقطه شروع شما باید وب سایت موسسه آموزشی باشد. در اینجا می توانید تمام اطلاعات مربوط به محتوای برنامه و همچنین نحوه ثبت نام را بیابید. معمولاً، این شما را به Studielink برای درخواست ثبت نام راهنمایی می کند.

برای این کار، در ابتدا باید یک حساب کاربری Studielink ایجاد کنید. سپس باید درخواست ثبت نام در Studielink را ارسال کنید. پس طی کردن این روند و مورد قبول واقع‌شدن آن، باید برای پرداخت شهریه روش پرداخت خود را در Studielink انتخاب کنید. پس از ارسال درخواست ثبت نام، موسسه آموزشی شما در مورد مدارک مورد نیاز که باید قبل از پایان مهلت ارسال کنید، با شما تماس خواهد گرفت.

هر مدرک و دانشگاه شرایط درخواست خود را دارد، بنابراین توجه کرده و لیست مدارک را با دقت بررسی کنید. شما می‌توانید در صورت داشتن سوال، با دانشگاه مورد نظر از طریق ایمیل یا تلفن تماس، ارتباط برقرار کنید.

معرفی برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در هلند

10 دانشگاه کشور هلند در میان 500 رتبه برتر دانشگاه‌های جهان قرار دارند که باعث می‌شوند تا تحصیل پزشکی یا هر رشته دیگری در این کشور بسیار جذاب باشد. دانشگاه های هلند دانشجویان خود را با رویکردی معمولی به تحصیل و مدارک برتر آموزش انگلیسی جذب می کنند.

دانشجویان هلند همواره تشویق می‌شوند که بسیار فعال باشند. اساتید بسیار خوش برخورد هستند و از تشریفات زیاد اجتناب می کنند. همچنین، هلند دارای یک جامعه بزرگ بین المللی دانشجویان است که بسیار دوستانه و برای سایر تازه واردان باز است. علاوه بر این، همیشه می‌توانید از دوچرخه برای رفتن به دانشگاه استفاده کنید که پیش‌تر به آن اشاره شد.

دانشگاه اراسموس روتردام

دانشگاه اراسموس روتردام یک دانشگاه دولتی است که سابقه تاسیس آن به سال 1913 باز می‌گردد. این دانشگاه تا سال 1973 که دانشکده پزشکی روتردام و دانشکده اقتصاد هلند ادغام شدند، مانند امروز به عنوان یک دانشگاه شناخته نمی‌شد. این دانشگاه در روتردام، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای هلند واقع شده است.

این دانشگاه در چهار پردیس، از جمله Campus Woudestein، مکان اصلی، و کالج دانشگاه اراسموس و مدرسه هنری لیبرال مسکونی، پراکنده شده است. شهریه برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی غیر اروپایی، به استثنای دانشجویان سوئیسی، بالاتر است. مسکن دانشجویی از طریق سازمان های غیر وابسته به دانشگاه در دسترس است.

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام یک دانشگاه دولتی است که تاسیس آن به سال 1632 باز می‌گردد. این دانشگاه چهار پردیس دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پردیس مرکز شهر، پردیس روترسایلند، پارک علمی آمستردام و مرکز پزشکی آکادمیک اشاره کرد. در یک سال اخیر بیش از 30000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل کردند. شهریه در در این دانشگاه پرآوازه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اروپایی تقریبا یکسان است. این دانشگاه تعدادی اتاق را برای دانشجویان بین المللی در اقامتگاه هایی که سازمان های مسکن خارجی مدیریت می کنند، رزرو می کند که با پرداخت هزینه خوابگاه، می‌توان از آن خدمات استفاده کرد.

دانشگاه وریجه آمستردام

دانشگاه VU آمستردام نیز مانند دو دانشگاه دیگر، یک دانشگاه دولتی است که در سال 1880 تاسیس شد. این دانشگاه هلندی در منطقه Zuidas آمستردام واقع شده است و در سال گذشته حدود 23000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده‌اند. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و غیر اروپایی منطقه اقتصادی بالاتر است. ضمنا خوابگاه‌های مبله برای دانشجویان بین المللی و بعضا بومی در دسترس است. بدیهی است که هزینه دریافت خوابگاه‌های مبله بیشتر از غیر مبله خواهد بود.

این دانشگاه دارای 10 دانشکده است: دندانپزشکی، اقتصاد و مدیریت بازرگانی، علوم زمین و حیات، علوم رفتاری و حرکتی، علوم انسانی، حقوق، پزشکی، علوم، علوم اجتماعی و الهیات. در یک سال اخیر، این دانشگاه بیش از 50 رشته در مقطع کارشناسی و 160 رشته در مقطع کارشناسی ارشد ارائه کرده است. اکثر برنامه‌های کارشناسی به زبان هلندی تدریس می‌شوند. ضمنا حدود یک چهارم دانشجویانی که در برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه VU آمستردام ثبت نام کرده اند، بین المللی هستند.

دانشگاه گرونینگن

دانشگاه گرونینگن که در سال 1614 تأسیس شد، یکی از 100 دانشگاه برتر در جهان است. این دانشگاه توانسته است در سال گذشته رتبه 73 برترین دانشگاه جهان را به خود اختصاص بدهد. این دانشگاه در شمال هلند مستقر است و به عنوان دومین مرکز آموزشی قدیمی در این کشور شناخته می‌شود. برخلاف سایر دانشکده‌های پزشکی در هلند، دوره لیسانس پزشکی دانشگاه گرونینگن به دو زبان انگلیسی و هلندی تدریس می شود. به دلیل این دوگانگی، دانشگاه همیشه هجوم متقاضی دارد. از آنجایی که سهمیه پذیرش تنها 406 دانشجو در سال است، دانشگاه یک روش گزینش سختگیرانه را در دستور کار خود دارد.

متقاضیان تحصیل پزشکی در هلند و در دانشگاه گرونینگن می توانند از برنامه منحصر به فرد از این دانشگاه برخوردار شوند. در طول سال اول، دانش آموزان با انواع بیماری‌ها و روابط اجتماعی با بیماران آشنا می‌شوند که در گروه های کوچک مورد بحث قرار می گیرند. به دنبال این آموزش‌ها، یک دوره کارآموزی 2 هفته‌ای است که در بیمارستان یا خانه سالمندان انجام می‌شود و امکان تحصیل 5 هفته‌ای در خارج از کشور نیز به دانشجویان می‌دهد.

در مقایسه با مدرک لیسانس، برنامه کارشناسی ارشد پزشکی فقط به زبان هلندی تدریس می شود. در اینجا دانشجویان در مراکز مختلف پزشکی انترن می شوند. جدا از چرخش های جامع، دانش آموزان همچنین باید یک پروژه تحقیقاتی را در مدت 20 هفته تکمیل کنند.

معرفی بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل پزشکی در هلند

در بخش‌های پیشین به انواع بورسیه‌های تحصیلی اشاره شد. اما بورسیه‌های تحصیلی در کشور کانادا توسط موسسات مختلف و بعضا دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند که در ادامه این بخش قصد داریم تا به برخی از برترین انواع آن‌ها بپردازیم.

بورسیه رادباود

اولین نوع بورسیه که قصد معرفی آن را داریم، بورسیه تحصیلی RADBOUD است. این بورسیه تحصیلی مناسب دانشجویان بین‌المللی است که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل پزشکی در هلند حضور دارند.

بورسیه تصحیلی رادباود برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس مناسب می‌باشد و از ابتدا به دانشجویان دانشگاه رادباود اعطا می‌شده است. البته این به این معنا نیست که دانشجویان خارج از این دانشگاه نمی‌توانند آن را دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه آمستردام

بورسیه تحصیلی دانشگاه آمستردام این امکان را به دانشجویان ایرانی می‌دهد که بتوانند برای مقطع کارشناسی ارشد خود، کمک هزینه مناسبی را دریافت کنند. این بورسیه تحصیلی در حدود 25 هزار یورو است و می‌تواند شهریه و هزینه‌های زندگی را پوشش دهد. در نظر داشته باشید که این بورسیه تحصیلی تنها مناسب دانشجویان همین دانشگاه می‌باشد.

بورسیه دانشگاه گرونینگن

بورسیه تحصیلی دانشگاه گرونینگن، نوعی بورسیه تحصیلی اختصاصی برای دانشجویان این دانشگاه است. این بورسیه تحصیلی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و می‌تواند بخشی از موارد مختلفی از جمله هزینه شهریه تحصیلی، هزینه سفرهای بین‌المللی، هزینه خرید کتاب، هزینه زندگی و بیمه‌های درمانی را شامل شود.

بورسیه دانشگاه وریجه

اگر قصد تحصیل پزشکی در هلند در دانشگاه وریجه یا VU را دارید، می‌توانید در صورت دانشجوی ممتاز بودن، کمک هزینه تحصیلی مناسبی را دریافت کنید. در نظر داشته باشید که در این نوع بورسیه تحصیلی به شما مبلغی در حدود 15 هزار یورو پرداخت خواهد شد که برای پرداخت شهریه است.

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

تحصیل پزشکی در هلند تنها به پیداکردن دانشگاه مناسب و هزینه‌های تحصیلی آن مربوط نمی‌شود. بلکه شما قصد اقامت در این کشور را دارید؛ از این رو اگر تمایل به دریافت خوابگاه ندارید، می‌توانید به سراغ خرید یا اجاره ملک در این کشور بروید. هزینه اجاره یک واحد آپارتمان تک خوابه دانشجویی در مرکز شهر در هلند از 670 الی 1400 یورو است. در حالی برای همان خانه در خارج از مرکز شهر باید از 490 الی 1100 یورو پول پرداخت کرد.

اگر تمایل به خرید ملک در کشور هلند دارید، باید در نظر داشته باشید که قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر از 2500 الی 6100 یورو است. این در حالی است که برای همان خانه اما در خارج از مرکز شهر باید برای هر متر از 1800 الی 3750 یورو بپردازید.

سوالات متداول

تحصیل پزشکی در هلند و زندگی در این کشور نیازمند اطلاعاتی است که پیش از اقدام برای تحصیل در این کشور، باید درباره آن‌ها بدانید. همچنین ممکن است میان جست و جو برای پیدا کردن سوالات خود، ابهاماتی در این زمینه برای شما ایجاد شود که در ادامه این بخش قصد داریم تا به آن‌ها بپردازیم.

آیا یادگیری زبان هلندی الزامی است؟
شاید در سال‌های ابتدایی تحصیل در هلند، تسلط به زبان این کشور الزامی نباشد؛ اما برای مقاطع تحصیلی بالاتر و مخصوصا دوره کارآموزی باید به این زبان تسلط کامل داشته باشید.
آیا دانشگاهی در هلند وجود دارد که تک جنسیتی باشد؟
بله. برخی از دانشگاه‌های این کشور کاتولیک و تک جنسیتی هستند.
آیا می‌توان پس از تحصیل، در هلند کار و سپس اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟
بله. شما می‌توانید پس از تحصیل در کشور هلند، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری این کشور تبدیل کرده و پس از چند سال اقامت دائم این کشور را به‌دست بیاورید.
آیا کشور هلند گزینه مناسبی برای دریافت اقامت و تحصیل است؟
بله. این کشور به دلیل برخورداری از دانشگاه‌های سطح بالا می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل در انواع رشته‌ها از جمله پزشکی باشد.

تحصیل پزشکی در هلند با خدمات صبا ویزا

رشته پزشکی رشته‌ای است که اگر قصد تحصیل آن را در کشورهای خارجی دارید، باید به سراغ کشوری بروید که دانشگاه‌هایی برتر در این زمینه داشته باشد. از جمله این کشورها می‌توان به کشور هلند اشاره کرد. کشور هلند به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید به راحتی برای تحصیل پزشکی در این کشور و در صورت برخورداری از شرایط لازم، دریافت بورسیه تحصیلی برای آن اقدام کنید.

لازم به ذکر است که برای تحصیل پزشکی در هلند باید با روندهای پیچیده اخذ ویزای تحصیلی این کشور آشنایی داشته باشید. از این رو می‌توانید از خدمات مشاوره آژانس‌های مهاجرتی معتبر در این زمینه مانند صبا ویزا کمک بگیرید. ما در صبا ویزا همواره آماده پاسخگویی به شما متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف از جمله هلند هستیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید