لوگو صبا ویزا
ویزای تحصیلی آلمان

ویزای آلمان؛ آشنایی با انواع ویزاهای کشور آلمان و چگونگی دریافت آن‌ها

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای آلمان و جزئیات ثبت نام در آن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

آلمان، مقصد بسیاری از مهاجران به اروپا

کشور آلمان به دلیل دارا بودن شرایط زندگی خوب و آب و هوای مناسب به یکی از مقاصد مهاجران و مسافران تبدیل شده است و سالانه درخواست‌های زیادی برای دریافت ویزای آلمان و یا اقامت این کشور برای سفارت آلمان ارسال می‌شود. با توجه به حجم زیاد درخواست‌ها، آن‌ها تنها به کسانی اجازه دریافت ویزا می‌دهند که شرایط مورد نظر را داشته باشند و یا هدف خاصی را از سفر به کشور آلمان دنبال کنند.

به طور مثال اگر هدف شما دیدن کشور آلمان و مکان‌های دیدنی آن باشد، به شما یک ویزای توریستی تعلق می‌گیرد که دارای تاریخ محدود اقامت در این کشور است. در ادامه این مطلب با صبا ویزاپلن همراه باشید تا انواع ویزای آلمان و شرایط دریافت آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

انواع ویزای آلمان و شرایط دریافت آن‌ها

ویزای آلمان رتبه سوم را در جهان دارد و جزو ویزاهای حوزه شینگن محسوب می‌شود. با استفاده از ویزای این کشور می‌توانید به 170 کشور سفر کنید که یکی از مزیت‌های این ویزا است. به طور کلی ویزای آلمان 4 درجه دارد که ویزاهای A، B، C و D نام دارند و کمترین مدت اقامت برای ویزای A است که بین 24 تا 48 ساعت است. بیش‌ترین مدت اقامت نیز برای ویزای D است که بیش از یک سال می‌باشد.

هر کدام از ویزاهایی که به شما معرفی می‌کنیم دارای این درجات هستند و برخی از آن‌ها با توجه به درخواست یا شرایطی که دارید به شما داده می‌شود. در ادامه ویزاهای آلمان را معرفی می‌کنیم که هر کسی با توجه به شرایطش قادر به دریافت آن است.

ویزای آلمانویزای توریستی

ویزای توریستی یکی از ویزاهایی است که معمولا مسافران برای آن با هدف دیدن از آن کشور دریافت می‌کنند. کشور آلمان نیز به کسانی که قصد دیدن این کشور را دارند، ویزای توریستی می‌دهد که دارای تاریخ مشخص برای ورود و خروج مسافران از کشور است.

شما با مراجعه حضوری به سفارت آلمان در ایران و یا دسترسی به سامانه سفارت آلمان به صورت آنلاین، می‌توانید برای دریافت این ویزا درخواست دهید. برای اینکه درخواست شما مورد قبول واقع شود، باید مدارک لازم این کار را فراهم کنید که در طول مراحل کار مشکلی برایتان پیش نیاید یا کارتان به تعویق نیافتد.

این ویزای آلمان معمولا به صورت 90 روزه و از درجه D برخوردار است و برای بازدید اقوام و مکان‌های سیاحتی صادر می‌شود. توجه کنید که در صورت دریافت این ویزا اجازه کار در آلمان را ندارید و باید مقدار سرمایه مورد نیاز برای زندگی در آن کشور که بین 6 تا 8 هزار یورو است را داشته باشید. در ابتدا باید به شما بگوییم که پیدا کردن کار برای کسانی که ویزای توریستی دارند، بسیار سخت است، فلذا در صورتی که با ویزای توریستی وارد کشور آلمان شده و در آنجا مشغول به کار شوید، ممکن است برای شما مشکلاتی به وجود بیاید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی

این روزها به دلیل اینکه ویروس کرونا همه گیر شده است، در ابتدا شما باید یک گواهی سلامت داشته باشید و یک آزمایش کرونا بدهید تا سلامت جسمی شما تأیید شود. سپس باید برای دریافت ویزا و گذرنامه اقدام کنید که ممکن است بین 2 تا 12 ماه، بسته به نوع ویزا طول بکشد. اگر درخواست ویزای توریستی شما مورد قبول واقع شد، با ارائه چند مدرک شخصی مانند 8 قطعه عکس، اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، مدرک زبان و بلیط رفت و برگشت می‌توانید وارد خاک آلمان شوید.

ویزای تحصیلی

یکی دیگر از ویزاهای آلمان که مخصوص دانشجویان است، ویزای تحصیلی آلمان است که مزایای بسیار زیادی دارد. دانشگاه‌های آلمان جزو بهترین دانشگاه‌های موجود در اروپا هستند که برای تحصیل در بسیاری از آن‌ها می‌توانید بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنید.

ویزای تحصیلی آلمان به دو روش قابل دریافت است که یکی از آن‌ها دریافت دعوت نامه از طرف یک دانشگاه بوده و دیگری ارسال درخواست به دانشگاه‌های آلمان می‌باشد. در صورتی که درخواست شما قبول شود و یا یک دعوت نامه از طرف دانشگاه‌های آلمان دریافت کنید، می‌توانید با توجه به شرایط آن دانشگاه بورسیه شوید.

بورسیه شدن در دانشگاه‌های آلمان هزینه‌های شما را تا حد زیادی کاهش داده و می‌تواند اقامت آلمان را نیز در بر داشته باشد. توجه کنید که اگر بورسیه نشوید و فقط با درخواست شما برای ورود به این دانشگاه موافقت شود، شما ملزم به پرداخت شهریه خواهید شد. در زمان تحصیل نیز باید خرج ماهانه خود را داشته باشید که به طور کلی می‌تواند بین 800 تا 1000 یورو در ماه باشد. باید بدانید که دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی

اولین مدرکی که از شما خواسته می‌شود، مدرک پذیرش دانشگاه است که برای بررسی صحیح بودن آن با دانشگاه ارتباط می‌گیرند. بعد از اینکه مدرک دانشگاهی شما مورد پذیرش قرار گرفت، نوبت به ارائه مدرک زبان می‌رسد که حداقل درجه آن باید B2 باشد تا اجازه ورود به این کشور را داشته باشید. سپس نوبت به ارائه مدرک تمکن مالی می‌رسد که با توجه به هزینه‌های یک سال زندگی در این کشور محاسبه و بررسی می‌شود. بعد از اینکه این مدارک را ارائه دادید، نوبت به ارائه مدارک روتین می‌رسد که برای هر ویزا به یک صورت است. در زمان ارائه مدارک، حواستان باشد که گواهی سلامت را فراموش نکنید.

ویزای کاری

همانطور که از نام این ویزا پیداست، برای کاریابی و یا کارآفرینی به اشخاص داده می‌شود. در صورتی که یک گروه تولیدی داشته باشید و قصد توسعه کار خود در کشور آلمان را دارید، باید درخواست خود را هر چه زودتر به سفارت آلمان ارائه دهید. دریافت این ویزا ممکن است بیش از 4 ماه به طول بی‌انجامد، بنابراین هر چه زودتر درخواست بدهید، نتیجه کار خود را نیز زودتر دریافت می‌کنید. در صورتی که یک فرد بیکار، اما دارای تحصیلات خوبی هستید، می‌توانید با این شرایط برای کار در یکی از شرکت‌های آلمانی درخواست بدهید و یا یک دعوت نامه از یکی از شرکت‌های این کشور داشته باشید.

با توجه به این موضوع می‌توان گفت که به سرمایه زیاد یا شانس بالایی برای دریافت این نوع نیاز است؛ زیرا در صورتی که سرمایه زیادی نداشته باشید، قادر به کارآفرینی نخواهید بود و تعداد کسانی که برای کار در آلمان درخواست می‌دهند نیز بسیار زیاد است و باید خوش شانس باشید که از بین این افراد، مورد قبول واقع شوید. همچنین باید در کار خود بسیار حرفه‌ای باشید تا از طرف یک شرکت آلمانی دعوت نامه دریافت کنید. اما همه این‌ها تنها زمانی قابل اجرا می‌شود که شما زبان آلمانی را به خوبی بلد باشید. اگر شما همه شرایط گفته شده را داشته باشید، اما زبان آلمانی را به خوبی بلد نباشید، ورود شما به آلمان بسیار سخت خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری

ارائه مدارک خاصی برای دریافت این ویزا لازم نیست و تنها در صورتی که دارای دعوت نام از شرکت‌ها آلمانی باشید، تایید صلاحیت شما و شرکت بررسی می‌شود. معمولا بعد از بررسی، یک ویزای دو ساله به شما داده می‌شود که قابل تمدید است و بعد از اتمام 2 سال اول می‌توان آن را به مدت بیشتر از 2 سال نیز تمدید کرد. اما در صورتی که درخواست شما برای ویزای کاری قبول شود یک ویزای 6 ماهه به شما تعلق می‌گیرد که در صورت پیدا نکردن کار در این مدت، دیگر قادر به تمدید آن نخواهید بود. در صورتی که یک کار مناسب خود را پیدا کردید، می‌توانید با ارائه مدارکی که شرکت به شما می‌دهد، برای دریافت ویزای 2 ساله اقدام کنید.

ویزای درمانی

ویزای درمانی یکی دیگر از ویزاهایی است که با استفاده از آن می‌توان اقامت موقت و در برخی مواقع اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کرد. به طور کلی کشور آلمان از لحاظ علم پزشکی و تجهیزات مربوط به آن بسیار پیشرفته است و با توجه به این موضوع اگر بیماری دارید که در کشور خود قادر به درمان آن نیستید و یا به متخصصان و یا تجهیزات پزشکی پیشرفته‌تری نیاز دارید، می‌توانید ویزای درمانی آلمان را دریافت کنید.

برای دریافت این نوع ویزا آلمان در ابتدا باید یک بیماری داشته باشید که در کشور خودتان قابل درمان نباشد، در این صورت می‌توان گفت که اگر قادر به پرداخت هزینه‌های درمانی آلمان باشید، می‌توانید ویزای این کشور را دریافت نموده و تا زمان بهبودی کامل بیماری در این کشور اقامت داشته باشید. یکی از دلایلی که کشور آلمان این ویزا را خیلی ساده و بی دردسر ارائه می‌دهد، درآمد حاصل از این ویزا است که با توجه به نوع مریضی بیمار و مدت زمان درمان کامل بیمار متغیر است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای درمانی

برای دریافت این ویزا مدارک زیادی دریافت نمی‌شود، زیرا بیمار سریعا باید ویزای آلمان را دریافت کرده و تحت درمان قرار بگیرد. معمولا برای انتقال بیمار سوابق بیمار، اوضاع بیماری، وضعیت بیمه بیمار، تمکن مالی بیمار برای پرداخت هزینه‌های درمانی و مدارک روتین بررسی می‌شود و در کمترین مدت ممکن تایید می‌شود. توجه کنید که امکان رد شدن این درخواست نیز وجود دارد، بنابراین تمام تمرکز خود را بر روی آن قرار دهید.

ویزای سرمایه گذاری

همانطور که می‌دانید کشور آلمان از نظر اقتصادی بسیار فعال است و در رتبه بسیار خوبی در جهان قرار دارد. این کشور در چند سال اخیر سرمایه گذاران بسیار زیادی را از سراسر جهان جذب کرده است و به آن‌ها ویزای آلمان را داده که مدت زمان اقامت آن حداقل 2 سال است. باید بدانید که در کشور آلمان سرمایه گذاری در رستوران های زنجیره ای مانند مک دونالد، کینگ برگر، ساب وی و دیگر شرکت‌ها و رستوران‌ها کار بسیار پردرآمدی می‌باشد و همزمان با اقامت، سود خوبی را نیز کسب می‌کنید.

اگر سرمایه شما به حد کافی باشد، می‌توانید کار واردات و یا صادرات کالا را با کشور آلمان انجام دهید و برای ثبات کار خود یک قرارداد با شرکت‌های این کشور ببندید. یکی از مزایای این نوع ویزای آلمان این است که در صورتی که آن را دریافت کنید، می‌توانید از خدمات تحصیلی و درمان رایگان بهره‌مند شوید و هیچ حد و حدود برای خدمات درمانی و یا تحصیلی وجود نخواهد داشت. برای دریافت این ویزا نیازی به یادگیری زبان آلمانی نیست و می‌توانید دوره‌های آن را در کشور آلمان نیز بگذرانید.

دیگر ویزاهای آلمان

ویزاهای دیگری نیز وجود دارد که با دریافت آن‌ها می‌توانید به کشور آلمان سفر کنید. به طور مثال از جمله این ویزاها می‌توان به ویزای دوره زبان آلمانی و ویزای حق خانواده اشاره کرد. در ویزای دوره آلمانی با هدف یادگیری زبان آلمانی، این ویزا به شما داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید در دوره‌های یادگیری زبان آلمانی شرکت کرده و بعد از دریافت مدرک، از آن کشور خارج شوید.

ویزای خانواده نیز به کسانی داده می‌شود که فرزند آن‌ها در آلمان به دنیا آمده باشد و یا با یک شهروند آلمانی ازدواج کنند. در صورتی که نوزادی در کشور آلمان متولد شود، دیگر شهروند آلمان محسوب شده و پدر و مادر او نیز ویزای خانواده دریافت می‌کنند که اقامت دائم آلمان را دارا است. در صورت ازدواج رسمی با یک شهروند آلمانی برای دو سال یک ویزای موقت دریافت می‌کنید و بعد از آن اقامت دائم به شما تعلق می‌گیرد.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت صبا ویزا اطلاعات مفیدی را در مورد ویزای آلمان در اختیار شما قرار دادیم. برای مهاجرت به آلمان بهترین و ساده‌ترین راه، دریافت ویزای تحصیلی است که قابل تمدید بوده و می‌توان با دعوت نامه و درخواست آن را دریافت کرد.

توجه کنید که در صورت رد شدن درخواست خود دوباره می‌توانید درخواست بدهید، اما بهتر است که دلیل رد شدن درخواست خود را بدانید تا آن را رفع کنید. همچنین در نظر داشته باشید که بازرس مرزی آلمان آخرین مرحله ورود به کشور آلمان است و این شخص ویزای شما را مهر می‌زند؛ بنابراین در زمان روبه رو شدن با این شخص آرامش خود را حفظ کرده و فقط به سوال‌هایی که از شما می‌پرسد، به آرامی پاسخ دهید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 5 میانگین: 3.6]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید